Aplikácia (Hry na hodiny v triede). Filmy a herci. Pred kým všetci ľudia skladajú klobúk dolu?


Cieľ hry: neformálny prierez vedomostí žiakov 9.-11. ročníka pri riešení problémov integrovaného obsahu v prírodovedných predmetoch.

Priebeh hry: hru realizujú metodické združenia učiteľov prírodovedy a matematiky. Zúčastnené tímy sú od 9. do 11. ročníka so 7 ľuďmi v triede. Hra pozostáva zo 4 kôl.

1. kolo. Prezentácia jedného geniálneho objavu ľudstva.

2. kolo. Aukcia znalostí: tímy odpovedajú na predložené otázky, otázky sa čítajú všetkým naraz, kto rýchlejšie odpovie správne.

3. kolo. Erudovaný šprint: každý tím dostane 15 otázok a musí odpovedať na ďalšie otázky v určitom čase.

4. kolo. Riziková verzia „Encyklopédia zdravý imidžživot“: každý tím dostane 4 otázky, ak je tím ohrozený, t.j. odpovedá bez prípravy, za správnu odpoveď získava 2 body. Ak hrá mužstvo, t.j. o odpovedi diskutuje 20 sekúnd, za správnu odpoveď dostane 1 bod. Ak tím neodpovie správne, súperi môžu vyskúšať danú otázku a za správnu odpoveď získajú 1 bod.

Vybavenie: počítač a mediálny projektor, čierna skrinka, portréty veľkých vedcov.

Scenár.

Vedúci stredoškoláci:

Moderátor 1: Dobrý deň, drahí priatelia!

Moderátor 2: Dnes máme intelektuálna hra„Brilliance je blízko“, 10. novembra celý svet oslavoval Deň vedy. V tento deň boli vedci a vynálezcovia ocenení za svoj nepredvídateľný myšlienkový let, za najväčšie a nie až také veľké objavy, ktoré zmenili a menia naše životy.

Moderátor 1: Hry sa zúčastňujú tímy študentov v ročníkoch 9 – 11. Účastníkmi sú intelektuálna elita tried, tí, ktorí so svojimi vedomosťami, inteligenciou a erudíciou majú tú česť reprezentovať svoju triedu. Prajeme všetkým veľa šťastia!

Moderátor 2: Dovoľte mi predstaviť porotu.

Predseda poroty:

Členovia poroty:

  1. Expert na matematiku
  2. Expert na fyziku
  3. Odborník na chémiu
  4. Expert na biológiu

Moderátor 1: Vážení priatelia počúvajte pravidlá našej hry. Hra pozostáva zo 4 kôl:

1. kolo. Prezentácia jedného brilantného objavu alebo vynálezu, ktorý kvalitatívne zmenil život ľudstva. Nie nevyhnutne také veľké ako hadrónový urýchľovač, ale na rozdiel od neho výrazne užitočné a potrebné. To bolo domáce úlohy každý tím a hodnotí sa na desaťbodovej škále.

2. kolo. Aukcia znalostí: tímy odpovedajú na predložené otázky, otázky sa čítajú všetkým naraz, kto rýchlejšie odpovie správne. Za každú správnu odpoveď tím získava 1 bod.

3. kolo. Erudovaný šprint: každý tím dostane 15 otázok a musí odpovedať na ďalšie otázky v určitom čase. Za každú správnu odpoveď tím získava 1 bod.

4. kolo. Riziková verzia “Encyklopédie zdravého životného štýlu”: každý tím dostane 4 otázky, ak tím riskuje, t.j. odpovedá bez prípravy, za správnu odpoveď získava 2 body. Ak hrá mužstvo, t.j. o odpovedi diskutuje 20 sekúnd, za správnu odpoveď dostane 1 bod. Ak tím neodpovie správne, súperi môžu vyskúšať danú otázku a za správnu odpoveď získajú 1 bod.

Pred začatím hry vyzveme každý tím, aby si premyslel názov tímu.

Moderátor 2: Takže, začnime prvým kolom.

1. kolo „Brilantné objavy ľudstva“

Tímy predstavujú prezentácie dômyselných objavov ľudstva z nasledujúcich oblastí:

  • otvorenie počítača
  • objavenie penicilínu
  • otvorenie telefónu
  • objavovanie fotografií
  • otvorenie televízie
  • objav röntgenových lúčov
  • otvorenie ďalekohľadu

2. kolo „Aukcia znalostí“

1. Galéria skvelých ľudí.

Tento vynikajúci vedec povedal: „Veda je dráma nápadov. Raz v rozhovore dostal otázku: „Ako sa objavujú vynálezy, ktoré pretvárajú svet?“ „Veľmi jednoducho,“ odpovedal, „každý vie, že je to nemožné. Náhodou existuje ignorant, ktorý to nevie. Robí vynálezy." Tento vedec sa narodil v Nemecku v meste Ulm, ktoré je považované za „mesto matematikov“. Záľuba v exaktných vedách a hudbe na úkor iných odborov bola dôvodom negatívnych hodnotení jeho schopností zo strany učiteľov. Jeho 9 rokov práce na Federálnom patentovom úrade bolo mimoriadne plodných, kde vytvoril slávne fyzikálne teórie, ktoré mu priniesli celosvetovú slávu, Nobelova cena(Albert Einstein).

2. Prečo sa odporúča naťahovať náramkové hodinky ráno a nie večer, keď si ich snímete z ruky? (Odpoveď: V hodinkách, ktoré ste práve sňali z ruky, sa pružina ohrieva ručne. Pri navíjaní na maximum a ochladzovaní sa pružina sťahuje, skracuje a môže prasknúť).

3. Rok 2010 bol vyhlásený za Rok učiteľa. Každý pozná znak a hlavnú cenu celoruskej súťaže „Učiteľ roka“ - krištáľový pelikán. Prečo je pelikán považovaný za symbol nezištného sebaobetovania? (Odpoveď: mláďatá pelikánov, ktoré lezú svojim rodičom hlboko do hrdla, sa živia potravou, ktorú im prinášajú a často ju vytrhávajú krvou.)

5. Ak veríte starovekému historikovi, počas ťaženia A. Macedonského do Indie dôstojníci jeho armády trpeli gastrointestinálnymi chorobami menej často ako vojaci. Ich jedlo a pitie boli rovnaké, ale ich kovové náčinie bolo iné. Z akého kovu bol vyrobený dôstojnícky riad? (Odpoveď: Vyrobené zo striebra, má baktericídne vlastnosti.)

6. Pozor! Čierna skrinka.

Krabička obsahuje zariadenie, ktorého výhody poznal už Peter I. M. V. Lomonosov, prvý vedec, ktorý ho systematicky využíval vo svojich vedeckých prácach, o ňom napísal vo svojej básni:

Po pridaní k rastu vecí je, ak to potrebujeme.
Ukazuje bylinnú analýzu a lekárske znalosti.
Keďže je ich veľa... prezradil nám tajomstvá,
Neviditeľné častice a tajné žily v tele.
Čo je to za zariadenie? (Odpoveď: Mikroskop.)

7. Dá sa na Zemi počuť zvuk veľkého výbuchu na Mesiaci? (Odpoveď: Nie, zvuk sa nešíri vo vákuu, pretože neexistuje žiadne elastické médium.)

8. Je možné použiť pozinkované vedrá a sudy na prípravu roztokov na bielenie? (Odpoveď: Zinok je reaktívny kov, ľahko reaguje s kyselinami a zásadami. Whitewash má zásaditú reakciu, takže zinok sa v ňom pomaly rozpúšťa.)

9. Prečo sú poklopy pouličných šachiet okrúhle a nie štvorcové? (Odpoveď: Ak je štvorcové veko umiestnené na jeho okraji, môže sa zasunúť do poklopu.)

10. Pozor! Čierna skrinka.

Vynikajúci Angličan. Najprv sa počas školských rokov zle učil a bol fyzicky slabý. Potom začne tvrdo pracovať a dostane sa na prvé miesto v škole a udrží si ho až do promócie. Následne sa stal známym po celom svete. Neustále používame jeho binomiku, prístroj na výpočet infinitezimálov, optický výskum a základy jeho mechaniky dnes, pričom riešime pozemské aj kozmické problémy. (Newton.)

11. Hliník je bežnejší v zemská kôra než železo. Prečo je to drahšie? (Odpoveď: Hliník aj železo sa vyskytujú ako zlúčeniny. Ale železo sa redukuje vo vysokých peciach a hliník sa redukuje elektrolýzou, ktorá je prácnejšia a drahšia.

12. Prečo sa otepľuje, keď v zime sneží? (Odpoveď: Kryštalizácia uvoľňuje energiu.)

13. Pozor! Čierna skrinka.

Keď urobil svoj najdôležitejší objav, mal 35 rokov. V tom čase sa už stal profesorom na Petrohradskej univerzite, autorom učebníc a slávnym vedcom. Zaujímal sa o letectvo, rafináciu ropy, výrobu bezdymového pušného prachu, meteorológiu, astronómiu a chémiu. Získal malú usadlosť v regióne Pskov, kde pestoval zvláštne ovocie. Jeho skúsenosti prišli študovať profesori z Poľnohospodárskej akadémie. Pracoval v Hlavnej komore mier a váh. Bol členom 71 zahraničných vedeckých spoločností. Jeho meno je zvečnené v názve jedného z chemických prvkov (odpoveď: D.I. Mendelejev).

14. Ktorý chemický prvok pozostáva z dvoch zvierat?

(Odpoveď: arzén)

15. Úloha je vtip.

Môj manžel váži šesť kíl. Koľko váži celá rodina? (Na vyriešenie problému stačí váha manžela) (Odpoveď: manželka je jeho polovica, deti sú ich produktom: 6 + 3 + 18 = 27 strukov).

Moderátor 1: Týmto sa končí druhé kolo, kým porota zvažuje a sumarizuje výsledky, máme hudobnú prestávku.

Moderátor 2: Žiadame porotu o vyhlásenie výsledkov druhého kola.

3. kolo „Erudický šprint“

Moderátor 1: Každý tím dostane 15 otázok, budete mať 2 minúty. Počas tejto doby musíte odpovedať na ďalšie otázky, ak nepoznáte odpoveď na navrhovanú otázku, povedzte „ďalšie“.

Moderátor 2: Takže, sú tímy pripravené? Začnime!

Otázky pre tím 1:

  1. Úsečka spájajúca dva susedné vrcholy mnohouholníka. (strana)
  2. Čo sa nedá rozdeliť? (nula)
  3. Hodnota súčinu recipročných čísel. (jednotka)
  4. Rovnobežník, ktorý má pravý uhol. (obdĺžnik)
  5. Čomu sa rovná polovica polovice? (1\4)
  6. Uhol označujúci smer. (Azimut)
  7. Kde je najdlhší deň? (všade 24 hodín)
  8. Koľko detí mala koza s mnohými deťmi? (7)
  9. "Heuréka!" - zvolal a otvoril zákon. (Archimedes)
  10. Zariadenie na určenie smeru vetra. (Vane)
  11. Závažie zavesené na nite. (olovnica)
  12. Chemický prvok, ktorého nedostatok vedie k zubnému kazu. (fluór)
  13. Nekov, ktorý je lesom. (Bohr)
  14. Ktorých kocka a človek majú každý presne tucet. (Reber)
  15. Centrum riadenia tela. (mozog)

Otázky pre tím 2:

  1. Aké číslo je deliteľné všetkými číslami bez zvyšku? (0)
  2. Strana ležiaca v protiľahlom trojuholníku pravý uhol. (hypotenza)
  3. Rovnosť s premennou. (rovnica)
  4. čo je tucet? (12)
  5. Koľko vrcholov má kocka? (8)
  6. Koľko hudobníkov je v kvintete? (5)
  7. Koľko rokov spal Ilya Muromets? (33 rokov)
  8. Autor teórie relativity. (Einstein)
  9. Napätie, stlačenie, ohyb, krútenie – tzv... (deformácia)
  10. Reakcia medzi kyselinou a zásadou. (neutralizácia)
  11. Ktorý kov má vo svojom názve drevo? (nikel)
  12. Hlavná zložka vzduchu. (dusík)
  13. Trup je nos alebo pera? (pera)
  14. Akú látku nazval Leonardo Da Vinci šťavou života? (voda)
  15. Aká je najvzácnejšia krvná skupina? (štvrtý)

Otázky pre tím 3:

  1. Súčet strán n-uholníka. (Obvod)
  2. Tetiva prechádzajúca stredom kruhu. (Priemer)
  3. Akú hodnotu má Pi? (3, 14)
  4. Zlomok, ktorého čitateľ je menší ako menovateľ. (správne)
  5. Cesta od stavu k reakcii. (riešenie)
  6. Aký hriadeľ je zobrazený na Aivazovského maľbe? (deviaty)
  7. V matematike to môže byť prirodzené. (Riadok)
  8. Vedec, ktorý objavil zákon univerzálna gravitácia. (Newton)
  9. Fyzikálny jav, na ktorej je založené používanie uterákov. (Kapilarita)
  10. Ktorý chemický prvok je vždy šťastný? (radón)
  11. Kde je zmysel pre dotyk rýb? (v koži)
  12. Čo má spoločné delo so stromom? (kufor)
  13. Ktoré zviera je plantigrádne? (medveď)
  14. Hlavná tepna obehového systému. (aorta)
  15. Najrýchlejšie lietajúci vták. (rýchlo)

Otázky pre tím 4:

  1. Časť čiary ohraničená dvoma bodmi. (segment)
  2. Neustále. (konštantný)
  3. Kde začína prirodzená séria? (C 1)
  4. Recipročné päť. (1\5)
  5. Úsečka spájajúca dva ľubovoľné body na kruhu. (Akord)
  6. Ktorý mesiac má 28 dní? (v akomkoľvek)
  7. Názov trojuholníkového šálu. (šátek)
  8. Každý má doma prístroj na meranie práce prúdu. (počítadlo)
  9. Čiara, po ktorej sa teleso pohybuje. (dráha)
  10. Veľmi silný chemický prvok. (titán)
  11. Zničenie kovu pod vplyvom prostredia. (Korózia)
  12. Kožušinové zviera, symbol ruského štátu. (Sable)
  13. Plesňová huba. (penicilín)
  14. Akú topánku by nemala nosiť ani Popoluška? (nálevník)
  15. Rastlina a rovnica to majú. (koreň)

Otázky pre tím 5:

Moderátor 1: Týmto sa končí tretie kolo, kým porota zvažuje a sumarizuje výsledky, máme hudobnú prestávku.

Moderátor 2: Žiadame porotu o vyhlásenie výsledkov tretieho kola.

4. kolo. Riziková verzia „Encyklopédie zdravého životného štýlu“.

Otázky pre tím 1:

  1. Títo „statoční bojovníci“ v ľudskom tele sa odvážne vrhajú do „bitky“ s patogénnymi baktériami. (protilátky)
  2. Tento veľký ruský spisovateľ, ktorý sa dožil 82 rokov, celý život dodržiaval veľmi prísny denný režim. (L.N. Tolstoj)
  3. Kto každé ráno začína touto akciou, potrebuje o polovicu menej času na to, aby sa pripravil a dostal sa do pracovnej nálady. Čo je to za akciu? (Ranné cvičenia).
  4. Produkcia v cievach kože a nervový systém, schopnosť rýchlo reagovať na zmeny teploty, pomáha nielen plávanie v ľadovej diere, ale aj tradičné Ruský liek. (ruský kúpeľ)
  5. Pozor! Čierna skrinka.

V krabici je portrét vedca, ktorý bol v roku 1908 ocenený Nobelovou cenou za teóriu imunity. (I.I. Mečnikov)

Otázky pre tím 2:

  1. Prečo si už v starovekej Číne a Perzii zdraví ľudia nanášali na škrabanec trochu krvi pacientov s kiahňami? (Infikovaný takým spôsobom ľudí, znášali toto ochorenie ľahšie)
  2. Ak to nedodržíte, vaša chuť do jedla zmizne, spánok je narušený a vaša výkonnosť klesá. (Denná rutina)
  3. Francúzsky lekár Tissot už v 18. storočí napísal: „Pohyb môže nahradiť... akýkoľvek liek, ale všetky terapeutické prostriedky nie sú schopné nahradiť účinok...“ Čo?
  4. (pohyby) Mrože sú ľudia, ktorí v zime plávajú v ľadových dierach. Ako nazývajú ľudí, ktorí robia to isté, ale za polárnym kruhom?
  5. Pozor! Čierna skrinka.

("Ľadové medvede") Krabička obsahuje látky, ktoré človek potrebuje, v množstve len pár miligramov denne, no bez nich človek ochorie a rýchlo sa unaví. Nie nadarmo je ich názov odvodený od latinského slova „život“.

(Vitamíny, vita – život) 3:

  1. Otázky pre tím Na to, aby ste sa stali skutočne výnimočnými odborníkmi vo svojej profesii, potrebujete talent, tvrdú prácu, vytrvalosť, sebadôveru a... Čo ešte?
  2. (dobré zdravie) Po dlhej prechádzke si unavení cestovatelia ľahli do trávy. Urobili správnu vec?
  3. (Áno, stačí si ľahnúť tak, aby vaše nohy boli vyššie ako vaša hlava) (Čo sa pestovalo vo „farmaceutických záhradách“ v Rusku v 18. storočí?)
  4. Liečivé rastliny Pred vystúpením na školskej súťaži či skúškami schopnosť manažovať sa alebo... Čo ešte pomôže?
  5. Pozor! Čierna skrinka.

(Autogénny tréning, autosugescia) V krabičke je čaj, ktorý obsahuje prírodné zložky, výťažky z ovocia a rastlín, ako sa volá?

Otázky pre tím 4:

  1. (bylinkový čaj) Otec medicíny Hippokrates nazval túto zložku nevyhnutnú pre život „pastvinou života“.
  2. (vzduch) Prečo jar nie je ani zďaleka taká užitočná ako jeseň?
  3. (Vitamíny v nich sú zničené dlhodobým skladovaním) Ľudia strávia v tomto štáte tretinu svojho života. V starovekej Číne bolo jedným z najhorších mučení zbavenie človeka tohto stavu.
  4. (Sen) Automatizácia, informatizácia a ďalšie výhody, samozrejme, uľahčujú život, ale vedú k tejto „civilizačnej chorobe“.
  5. Pozor! Čierna skrinka.

(Nečinnosť) V krabičke sa nachádza vitamín, ktorý sa v ľudskom tele vytvára len vplyvom slnečného žiarenia.

Otázky pre tím 5:

  1. (vitamín D) Je potrebné v zime vetrať miestnosť, v ktorej je pacient so zápalom pľúc? prečo?
  2. (Je potrebné, aby pri teplote 1–2°C patogénne baktérie odumierali). (voda)
  3. Táto aktivita je prirodzenou masážou, zlepšuje svalový tonus a zlepšuje činnosť srdca. (plávanie)
  4. Takáto voda je vo svojom zložení komplexným komplexom solí, makro- a mikroprvkov. Nie nadarmo sa jej hovorí aj „živá voda“. (minerálna voda)
  5. Pozor! Čierna skrinka.

V zásuvke je štvorec papiera „zemitej farby“, ktorý sa odporúča na tapety. Pomenujte túto farbu. (hnedá)

Moderátor 1: Žiadame porotu o vyhlásenie výsledkov.

(Zhrnutie, ocenenie).

Školenie pre stredoškolákov„Príprava na jednotnú štátnu skúšku“

Možné ťažkosti pri absolvovaní jednotnej štátnej skúšky sú spojené najmä s tým, ako študent vníma situáciu na skúške, s nedostatočnou úrovňou sebakontroly, s nízkou odolnosťou študentov voči stresu a s nedostatočnými schopnosťami sebaregulácie. Všetky tieto ťažkosti je možné prekonať pomocou:

1) oboznámenie absolventov s vlastnosťami a postupom jednotnej štátnej skúšky pre zvýšenie záujmu o výsledky jednotnej štátnej skúšky;

2) zvýšenie odolnosti voči stresu v dôsledku: a) oboznámenia sa s hlavnými spôsobmi zníženia úzkosti v stresovej situácii; b) zvyšovanie sebadôvery a sebadôvery;

3) rozvoj schopností sebakontroly na základe vnútorných rezerv.

Tieto problémy je možné riešiť pomocou nami navrhovaného programu rozvoja psychickej pripravenosti na Jednotnú štátnu skúšku. Pri vývoji programu sa osobitná pozornosť venovala nasledujúcim bodom:

Vytváranie podmienok v triede na aktualizáciu subjektívneho prežívania žiakov a na sťažovanie a obohacovanie tejto skúsenosti;

Organický vzťah medzi informáciami, ktoré sú ponúkané študentom, a emóciami a pocitmi, ktoré tieto informácie vyvolávajú;

Starostlivý prístup k osobnosti každého študenta, zabezpečenie atmosféry psychologického bezpečia pre členov skupiny.

Program je určený na prácu so žiakmi jedenásteho ročníka študijné skupiny 10-12 ľudí každý. Väčšina metód popísaných v programe je viac či menej známa psychologické hry, cvičenia, techniky upravené na riešenie zadaných úloh.

Triedy majú určitú štruktúru. Každá lekcia začína rozcvičkou. Ide o krátke dynamické cvičenie určené na zvýšenie energie skupiny. Potom nasleduje prezentácia témy, ktorá je stručným vysvetlením toho, čoho sa bude lekcia týkať a prečo je to dôležité. Cieľom prezentácie je zaujať študentov. Potom nastáva informácia: komunikácia potrebných informácií, ktoré treba prehrať a posilniť, čo sa deje v obsahovej časti. Vyučovacia hodina sa končí reflexiou (diskusia o hodine so žiakmi).

LEKCIA 1

Téma: Čo je jednotná štátna skúška a čo pre mňa znamená?

Cieľ: oboznámiť absolventov s vlastnosťami jednotnej štátnej skúšky.

Zahrievanie

Cvičenie "Asociácie"

Účastníci dostanú inštrukcie: „Asociácie sú prvé, čo vám napadne, keď počujete slovo alebo vidíte nejaký predmet. Treba si vymyslieť asociácie k slovu, ktoré povie predchádzajúci účastník. Snažte sa dlho nerozmýšľať, povedzte prvé, čo vám napadne. Takže začínam: skúška...“

Prezentácia témy

Psychologička. Vaše školské roky sa čoskoro skončia. Čaká vás veľmi dôležité obdobie – skúšky. Budete ich musieť absolvovať špeciálnou formou – formou Jednotnej štátnej skúšky. Jednotná štátna skúška sa líši od foriem testovania vedomostí, ktoré poznáte.

Predtým, ako prejdete k informáciám, musíte študentov požiadať, aby sformulovali, čo by chceli vedieť o jednotnej štátnej skúške.

Informovanie

Jednotná štátna skúška je systém bezplatných skúšok z jednotlivých predmetov. Výsledky jednotnej štátnej skúšky sa súčasne zohľadňujú v školskom vysvedčení a pri prijímaní na vysoké školy. Pri vykonávaní týchto skúšok v celom Rusku sa používa rovnaký typ úloh a systém nezávislého externého hodnotenia (vrátane použitia počítača) na základe použitia jednotnej stupnice a kritérií hodnotenia. Skúška z každého predmetu obsahuje otázky a úlohy od troch rôzne typy. V procese absolvovania jednotnej štátnej skúšky sa vyžadujú: vysoká mobilita, prepínateľnosť; vysoká úroveň organizácie činností; vysoký a stabilný výkon; vysoká miera koncentrácie a svojvôle.

Prehrávanie

Je veľmi dôležité, aby študenti sami našli nejaký zmysel v Jednotnej štátnej skúške. Preto by ste mali diskutovať na tému „Čo mi môže dať jednotná štátna skúška? Účastníci musia sformulovať čo najviac odpovedí na otázky: v čom môže byť pre mňa Jednotná štátna skúška lepšia ako tradičná forma skúšky a aké sú jej výhody pre mňa?

Cvičenie "Čo chcem dosiahnuť?"

Cieľ: Pripravte sa na úspech.

Inštrukcie: „Posaďte sa na chvíľu v tichu a premýšľajte o tom, čo by ste chceli dosiahnuť? Čo by ste sa chceli naučiť? Premýšľajte o tom, ako by ste o tom mohli hovoriť bez slov, pomocou výrazov tváre a gest. Úlohou zvyšku je uhádnuť, čo sa hovorí

Analýza:

Bolo ťažké vybrať dôležitý cieľ?

Čo je potrebné urobiť, aby sa dosiahol cieľ?

Sú vaše ciele príliš globálne, možno príliš malé, alebo len dosiahnuteľné?

Reflexia

Lekcia je zhrnutá. Absolventi odpovedajú na nasledujúce otázky:

Ako sa teraz cítiš?

Čo sa vám páčilo, čo sa vám nepáčilo?

Aké nové veci ste sa naučili?

LEKCIA 2

Téma: "Ako sa vyrovnať so stresom zo skúšky?"

Cieľ: oboznámiť žiakov so základnými spôsobmi zníženia úzkosti v stresovej situácii.

Potrebný materiál: guľa, papier a perá.

Zahrievanie

Cvičenie „Najťažšia vec“

Psychologička. Ten, kto má loptu v rukách, musí pokračovať vo fráze „Najťažšia vec na skúške je ...“ a hodiť loptu inej osobe.

Dotazník „Príprava na skúšky.

Ako odolávať stresu"

Cieľ: identifikovať povedomie účastníkov o tomto probléme a identifikovať problémy.

Otázky z prieskumu:

1. Myslíte si, že ste náchylní na stres?

2. Čítali ste niečo o strese?

3. Poznáte príznaky stresu?

4. Čo podľa vás ovplyvňuje stres?

5. Poznáte cviky, ktoré môžu pomôcť neutralizovať stres?

6. Ako vnímaš blížiace sa skúšky?

Prezentácia témy

Psychologička. Skúšobnú situáciu, ktorá sama osebe nie je jednoduchá, ešte viac komplikuje fakt, že osoba, ktorá skúšku zvyčajne robí, je nervózna, nervózna a ustarostená. Silné vzrušenie a úzkosť sťažujú koncentráciu a znižujú pozornosť. Ale tento stav je celkom prístupný vedomej regulácii. Existujú psychologické spôsoby, ako sa vyrovnať s úzkosťou v skúške, a dnes ich spoznáme.

Informovanie

Existujú rôznymi spôsobmi vyrovnať sa so svojou úzkosťou. Jednoduché ale veľmi efektívnym spôsobom- auto-tréning. Autotréning umožňuje človeku vytvoriť si vhodnú náladu a dosiahnuť pokoj. Autotréningové vzorce sú zamerané na podvedomie.

Cvičenie „Auto-tréningový vzorec“

Psychologička. Podľa pravidiel musíte vytvoriť vzorce automatického školenia pre seba. Záujemcovia si môžu prečítať vzorce, ktoré zostavili.

Po dokončení tohto cvičenia nasleduje diskusia:

Bolo ťažké alebo ľahké vytvoriť vzorce automatického tréningu?

Čo prekážalo a čo pomohlo pri zostavovaní vzorcov?

Reflexia

Zhrnutie lekcie.

Psychologička. Dnes sme sa naučili iba jeden spôsob, ako pomôcť vyrovnať sa s úzkosťou – autotréning, oboznámili sme sa s pravidlami zostavovania autotréningových vzorcov a precvičili si zostavovanie týchto vzorcov. V ďalšej lekcii budeme pokračovať v skúmaní psychologických spôsobov, ako pomôcť vyrovnať sa s úzkosťou.

LEKCIA 3

Téma: „Ako zvládnuť stres zo skúšky? (pokračovanie)

Cieľ: umožniť žiakom cítiť sa v situácii úzkosti, venovať pozornosť svojmu blahu v tejto situácii.

Účastníci sú požiadaní, aby zavreli oči a zapamätali si alebo si čo najlepšie predstavili situáciu, ktorá im spôsobuje úzkosť alebo vzrušenie. Je potrebné venovať pozornosť tomu, čo sa deje s fyzickou pohodou, ako sa každý absolvent cíti v situácii úzkosti.

Potom sú požiadaní, aby si spomenuli na situáciu, v ktorej sa neboja, a opäť venovali pozornosť svojej fyzickej pohode.

Po dokončení tohto cvičenia musíte prediskutovať jeho výsledky a zostaviť „portrét úzkosti“ a „portrét pokoja“. Je potrebné venovať osobitnú pozornosť skutočnosti, že úzkosť je sprevádzaná napätím a pokoj je sprevádzaný relaxáciou.

Prezentácia témy

Psychologička. Úzkosť je jedným z hlavných dôvodov zlej pamäti a koncentrácie pri skúške. Každý človek potrebuje poznať psychologické spôsoby, ako znížiť úzkosť.

Informovanie

Úzkosť je zvyčajne spojená so svalovým napätím. Niekedy na dosiahnutie pokoja stačí relaxovať. Tento spôsob zvládania úzkosti sa nazýva relaxácia. Môžete urobiť svalovú relaxáciu alebo relaxáciu s dýchaním.

Meditácia tiež pomáha vyrovnať sa s úzkosťou. Meditácia je v podstate stav hlbokej koncentrácie na jeden objekt. Tento stav vám umožňuje nájsť pokoj a rovnováhu.

Cvičenie "Uvoľnenie svalov"

Cieľ: naučiť sa zvládať svalové napätie.

Pokyny: „Zaujmite pohodlnú polohu, položte si ruky na kolená a zatvorte oči. Zamerajte svoju pozornosť na ruky. Potrebujete cítiť teplo svojich rúk, ich jemnosť. Ak je vo vašich rukách napätie, nechajte to tak.

Môžete posúdiť, že ste dosiahli úplné uvoľnenie, ak sa vaše ruky zohrejú a sťažia.“

Analýza:

Aké pocity vo vás vyvolalo toto cvičenie? Dokázali ste sa uvoľniť?

Uvoľnenie dýchania tiež pomáha relaxovať.

Cvičenie: „Uvoľnenie dýchania“

Cieľ: naučiť sa zvládať úzkosť pomocou dýchania.

Najjednoduchší spôsob je dýchať na počítanie. Študenti by mali byť požiadaní, aby sedeli v pohodlnej polohe, zavreli oči a sústredili sa na dýchanie. Nádych na štyri počty, výdych na štyri.

Analýza:

Ako sa mení váš stav?

Narazili ste pri vykonávaní cvičenia na nejaké ťažkosti?

Cvičenie „Zameranie sa na predmet“

Cieľ: naučiť sa zvládať úzkosť prostredníctvom meditácie.

Pokyny: „Každý z vás si musí vybrať ľubovoľný predmet (hodinky, prsteň, pero atď.) a položiť ho pred seba. Štyri minúty sústreďte všetku svoju pozornosť na tento predmet, pozorne ho skúmajte a snažte sa nenechať rozptyľovať žiadne cudzie myšlienky.“

Analýza:

Splnili ste úlohu?

Čo vám pomohlo a čo vám pri tomto cvičení prekážalo?

Reflexia

Študenti sú požiadaní, aby odpovedali na niekoľko otázok:

ako sa cítiš?

Ktorý spôsob zmiernenia úzkosti sa vám osobne zdal najvhodnejší?

Aké máte návrhy na ďalšiu lekciu?

Účastníkom je potrebné vysvetliť, že neexistuje jediný správny spôsob zvládania stresu, každý si musí vybrať to, čo mu osobne vyhovuje.

LEKCIA 4

Téma: „Spôsoby, ako zmierniť neuropsychický stres“

Cieľ: naučiť absolventov odbúravať stres pomocou jednoduchých psychologických metód.

Potrebné materiály: listy papiera, farebné ceruzky, plyšová hračka (slnko) alebo slnko vystrihnuté z papiera.

Zahrievanie

Cvičenie „Dokončiť a prejsť“

Cieľ: uvoľnenie psychofyzického stresu, aktivizácia skupiny.

Pokyny: „Vezmite list bieleho papiera a vyberte si najpríjemnejšiu farbu ceruzky. Hneď ako zatlieskam, začnete kresliť, čo chcete. S tlieskaním odovzdajte hárok spolu s ceruzkou susedovi vľavo, ktorý dokreslí. Potom znova tlieskam a list sa posúva ďalej okolo kruhu, kým sa nevráti späť majiteľovi.

Možno niekto z vás chce pridať do svojej kresby, možno v nej niečo zmeniť alebo nakresliť novú?“

Analýza:

Páčilo sa vám, ako to dopadlo? Podeľte sa o svoje pocity a náladu.

Bolo ťažké podporiť tému kresby iného človeka?

Prezentácia témy

Psychologička. Jednou z účinných techník na uvoľnenie psychického stresu je relaxácia. Hlavným psychologickým účinkom relaxácie je zníženie vnútornej úzkosti. O niektorých relaxačných metódach sme sa dozvedeli v minulej lekcii. Dnes sa zoznámime s ďalšími psychologickými spôsobmi odbúrania stresu.

Informovanie

Sebakontrola vám pomáha vyrovnať sa so stresom. Obsahom tohto pojmu je schopnosť ovládať seba samého, svoje činy, skúsenosti a pocity.

Prehrávanie

Cvičenie "Experiment"

Cieľ: Umožniť študentom pochopiť význam a nevyhnutnosť sebakontroly.

Každý účastník dostane kartičky, na ktorých je napísaný text so zdanlivo chaotickým súborom písmen, a dostane za úlohu ho prečítať.

Pokyny: „Musíte prečítať tri po sebe idúce pasáže za 30 sekúnd:

CHARLES ZDVIHOL LUSIN CHRBÁT A SCHOPIL JEHO CUDZINA;

ALE TERAZ AKO SA VRÁTIŤ DO AKADEMICKÉHO STÁNKU, ABY TOTO STRAŠNE STRAŠNÉ DIEŤA PRESŤAHOVALO NA BEZPEČNÉ MIESTO;

RAZ POČUŤ UTEKNUTIE DÚPANIA OD RANÝCH NÔH.

Analýza:

Splnili ste úlohu hneď?

Čo ste potrebovali na rýchle dokončenie?

V čom podľa vás spočíva sebakontrola?

Ako rozvíjať sebakontrolu?

Cvičenie "Ahhh"

Cieľ: naučiť sa prijateľným spôsobom uvoľňovať napätie.

Pokyny: „Veľmi zhlboka sa nadýchnite, vydýchnite. Potom sa z plných pľúc nadýchnite vzduchu a vydýchnite so zvukom. Pri výdychu spievajte dlhé „Ááááá“. Predstavte si, že zároveň z vás prúdia pocity napätia či únavy, únavy. A pri nádychu si predstavte, že spolu so vzduchom vdychujete aj veselé a radostné myšlienky.“

Analýza:

Povedzte nám o svojom stave.

Hra "Shake It Off"

Cieľ: naučiť, ako sa zbaviť všetkého negatívneho a nepríjemného.

Návod: „Chcem vám ukázať, ako sa môžete ľahko a jednoducho zbaviť nepríjemných pocitov. Začnite si čistiť dlane, lakte a ramená. Zároveň si predstavte, ako z vás všetko nepríjemné – zlé pocity, zlé myšlienky – letí ako voda z kačice. Potom si oprášte nohy od prstov až po stehná. A potom potriasť hlavou. Teraz si očistite tvár. Predstavte si, že z vás spadne všetka nepríjemná ťarcha a budete čoraz veselší.“

Analýza:

– Ako sa cítite po cvičení?

Reflexia

Cvičenie „Do ďalšieho stretnutia“

Cieľ: získať spätná väzba od účastníkov, zhrnutie lekcie.

Pokyny: „Mám v rukách nádherné slnko (plyšovú hračku alebo nakreslené na papieri). Vyžaruje svetlo, teplo, radosť, šťastie dnešnej doby. Toto slnko si budete odovzdávať navzájom a podeliť sa o svoje dojmy z dnešnej hodiny (čo vám dnešná hodina dala, čo nové ste sa naučili atď.), vyslovte svoje želania.“

LEKCIA 5

Téma: „Dôvera v skúšku“

Cieľ: zvýšiť sebavedomie a sebadôveru.

Potrebný materiál: hárky papiera (podľa počtu žiakov), farebné ceruzky, plniace perá.

Zahrievanie

Hra "Cotton Pass"

Študenti by sa mali striedavo tlieskať jeden po druhom bez prestávky.

Prezentácia témy

Psychologička. Aby ste úspešne zložili skúšku, musíte si byť istí sami sebou a svojimi schopnosťami. Už sme s vami hovorili o tom, ako sa môžete vyrovnať s úzkosťou počas skúšky. Dnes zistíme, čo vám ešte pomáha cítiť sa sebavedome.

Informovanie

Dôvera pochádza z dvoch častí: ako sa cítite a ako vyzeráte. Vnútorný stav Sebavedomie sa dá získať pomocou autotréningu a relaxačných techník, ktoré už máme osvojené. Ako si môžete zvýšiť sebavedomie? V prvom rade je veľmi dôležité správať sa sebavedomo. Keď sa takto správate, mení sa aj pocit. Navyše, každý má to svoje vlastných zdrojov, na ktorú sa môžete v stresovej situácii spoľahnúť.

Prehrávanie

Cvičenie „Socha dôvery a neistoty“

Cieľ: Rozšíriť u študentov pochopenie sebadôvery.

Pokyny: „Predstavte si, že sa pri dverách školy rozhodli umiestniť sochu s názvom „Sebavedomie a neistota“. Teraz sa všetci vyskúšame ako sochári. Musíte sa rozdeliť do dvoch tímov. Jeden tím postaví sochu „Dôvera“ a druhý tím postaví sochu „Neistota“. Sochárstvu by sa mal venovať každý študent. Za 4 minúty sa musíte pochváliť svojimi sochami. Potom musíte zhrnúť cvičenie a sformulovať „obraz dôvery“ (z akých komponentov pozostáva). Napíšte si na papier Whatman, aké vlastnosti sú vlastné obrazu sebavedomého človeka, a prečítajte si ho.“

Cvičenie „Moje zdroje“

Cieľ: pomôcť študentom nájsť v sebe tie vlastnosti, ktoré im pomôžu cítiť sa pri skúške sebaisto.

Pokyny: „Rozdeľte list papiera na dve časti. V jednej časti napíšte: "Čím sa môžem pochváliť?" Tu by ste si mali zapísať tie svoje vlastnosti a vlastnosti, na ktoré môžete byť hrdí, ktoré považujete za svoje silné stránky. Po dokončení prvej časti cvičenia pomenujte druhú časť listu „Ako mi to môže pomôcť pri skúške“. Oproti každej svojej silné stránky musíte napísať, ako vám môže pomôcť počas skúšky. Tí, ktorí chcú vyjadriť výsledky cvičenia."

Cvičenie „Je pekné si pamätať“

Cieľ: naučiť žiakov sebapresviedčaniu v prípade pochybností o sebe.

Návod: „Toto cvičenie by sa malo vykonávať, ak si pri riešení akéhokoľvek problému nie ste istý svojimi schopnosťami. Analyzujte svoje skúsenosti s úspešným riešením podobných problémov v minulosti a pevne si povedzte: „Vyriešil som zložitejšie problémy. Aj toto vyriešim!"

Cvičenie „Obraz dôvery“

Cieľ: Ukážte študentom, ako môžu zvýšiť svoj pocit sebadôvery.

Pokyny: „Zatvorte oči a predstavte si, aký obraz by pre vás mohol symbolizovať stav dôvery. Predstavený? Teraz nakreslite tento obrázok alebo symbol."

Po dokončení práce musíte účastníkov požiadať, aby ukázali kresby a krátko o nich porozprávali.

Analýza:

Čo bolo ľahké a kde ste to mali ťažké?

Ako môže tento symbol pomôcť?

Ak to študenti sami nepovedia, mali by byť upozornení, že predstava tohto symbolu v ťažkej situácii môže zvýšiť ich pocit sebadôvery.

Reflexia

Zhrnutie lekcie.

Študenti by mali pokračovať vo vete: „Dôvera pre mňa je...“

A pár slov na záver. Keďže experiment so zavedením jednotnej štátnej skúšky sa každým rokom rozširuje a problém psychologickej pripravenosti na skúšku sa stáva mimoriadne aktuálnym, veda by mala vyvinúť programy, ktoré umožnia úplne alebo čiastočne vyriešiť tento problém.

LITERATÚRA

Zhuravlev D. Je skúška spôsob, ako otestovať vedomosti, alebo psychologický test? // Verejné vzdelávanie. - 2003.– č.4.

Chibišová M.Yu. Slobodný štátna skúška: psychologická príprava(Psychológ v škole). - M.: Genesis, 2004.

Shevtsov S.A. Beda od Wita // Školský psychológ. - 2006. - č.8.


Tieto hudobné zábavné hry možno využiť na zábavách a diskotékach pre stredné školy.

Kreatívne úlohy

1. Poskladajte príbeh z riadkov piesní na tému: „Rusko je moja vlasť“, „Cestujte do mojej rodnej krajiny“, „Les je krajina zázrakov“, „Školský čas“ atď.

2. "Naše slová sú vašou hudbou." Na melódiu známej piesne si vymyslite vlastné slová.

3. Zložte zmes známych piesní. Ukážkové témy: „Detstvo, detstvo...“, „Leto na vidieku“, „Rozprávkový štát“.

4. Prezentujte klip k textu piesne (podľa vlastného výberu alebo témy).

5. Ilustrovaná pieseň. Priraď pieseň k daným obrázkom.

7. Skúste pochodovať vo formácii pomocou známej piesne, napríklad:

„V štrku sedela kobylka“;

„Unavené hračky spia“;

"Malý vianočný stromček je v zime studený."

ÚVODNÁ PIESEŇ, ALEBO POMENUJTE SKLADBU

Na hru si pripravte tematické kartičky a vložte ich do vrecka. Je potrebné pomenovať pieseň alebo zodpovedajúce riadky z piesne. Doba premýšľania je 30-60 sekúnd. K dispozícii sú možnosti vzorových odpovedí. Je možné, že iný tím (alebo hráč) ponúkne odpoveď, ak nepríde včasná odpoveď. Tím s najväčším počtom odpovedí vyhráva.

Názov témy

Názov skladby alebo linky

1. Doprava

1. Modrý kočiar

2. Antoshka

3. Zemepisné názvy

3. Chunga-Changa

4. Život je všade

4. Kobylka

5. Je zábavné chodiť spolu

6. Udalosti

6. Pieseň o krokodílovi Gena

7. Radosť

8. Harmonogram lekcií

8. Dvakrát dva sú štyri

9. Jablone v kvete

10. Konvalinka, konvalinka

11. Začiatok

11. Usmievajte sa

12. Detstvo

12. Top-top

13. Hračka

13. Bol som kedysi zvláštny...

14. Zbabelec nehrá hokej.

15. Mňam

15. Päťsto nanukov ako darček

16. Rádio Sibír

17. Paleta farieb

17. Oranžová pieseň

18. Profesia

18. Držte sa pevne volantu, vodič...

19. Ročné obdobia

19. Čo je jeseň?

20. Učia v škole

Prehadzovačky

Preklápacie karty je možné očíslovať a tímy možno požiadať, aby vymenovali 3-5 čísel. Uvedené čísla neopakujte. A potom, podľa známej logiky hry, si prečítajte, čo je navrhnuté hore nohami.

1. Melóny a vodné melóny zvädnuté,

Dažďa sa utopili pod zemou.

2. Noc porážky, bola tak blízko teba.

3. Priatelia obnovili chatrč niekoho iného, ​​vyliečili polovicu jej blízkych...

4. Svine, svine, zobuďte generálov.

5. Na poli bola vyrúbaná breza.

6. Plazte sa, vrany, plazte sa!

7. Stokrát som sa ponúkol.

8. Je tak málo nevydatých dievčat.

9. Grimasa robí jasnú noc tmavšou.

10. Nikdy to nebol dobrý predmet bez mena.

11. Tam sa niekto postavil do trámu.

12. Nad jazerom z plytčiny,

Z roklín močiarnych vôd.

13. Mužský smútok nie je spokojný s odpornou vecou v diaľke.

14. Vodiči sa nemusia ladne plaziť po snehu.

15. Tanec mi bráni ničiť a umierať.

16. Zamyslite sa nad nasledujúcimi týždňami.

17. Zomrelo dedkovi jedno smutné kura.

18. Chlapec sa smeje: kocka sa plazila.

1. Rozkvitli jablone a hrušky,

Nad riekou sa vznášali hmly.

2. Deň víťazstva, ako ďaleko to bolo od nás.

3. Nepriatelia podpálili môj dom,

Zabili mu celú rodinu...

4. Slávici, slávici, nerušte vojakov.

5. V lese sa narodil vianočný stromček.

6. Leťte, holuby, leťte!

7. Dvakrát si ma odmietol

"Nechcem!" - povedal si.

8. Je toľko chalanov, ktorí sú single.

9. Úsmev rozjasní pochmúrny deň.

10. Bol som kedysi zvláštnou, bezmennou hračkou.

11. Niekto zišiel z kopca.

12. Spoza ostrova do jadra,

Do rozlohy riečnej vlny. ,

13. Ženské šťastie – keby bol nablízku len milý.

14. Nechajte chodcov nemotorne behať cez mláky.

15. Pieseň nám pomáha budovať a žiť.

16. Nepremýšľajte o sekundách.

17. Dve veselé husi bývali u babky.

18. Dievča plače - lopta odletela.

NÁJDETE SKLADBU PODĽA POPISU

Podľa navrhovaného popisu tímy alebo hráči pri vyplnení kartičky označia odpovede číslom 1, 2 atď. Kto má najviac správnych odpovedí, vyhráva.

1. Pieseň o dlhej ceste malého dievčatka s čelenkou

2. Pieseň o udržaní hlavy jedného z cicavcov s hnedou srsťou

3. Pieseň o zvieratkách, vďaka ktorým sa naša planéta pohybuje okolo svojej osi

4. Pieseň o zvieratkách s dlhými ušami, ktoré pracujú ako kosačky na trávu.

5. Pieseň o štyroch mužoch v operených klobúkoch, ktorí sú vďační za veľa vecí.

6. Pieseň o tragickej smrti malého hmyzu

7. Pieseň o budúcnosti, ktorá by nemala byť krutá k našim súčasníkom

8. Pieseň o opálenom dievčati, ktoré zbiera hrozno v susednej záhrade

9. Pieseň o prvoradom™ letectva

10. Pieseň o meste, kde nechodia vlaky a nelietajú lietadlá.

11. Pieseň o zvieratku, ktoré nenávidí celý dom

12. Pieseň o osamelom plavcovi s fajkou

13. Pieseň o používaní úsmevu ako elektriny

14. Pieseň o krajine,

kde sa môžete stretnúť s ohnivým vtákom

a zlatého koňa

15. Pieseň o stvorení, ktoré pozná každý kríženec

16. Pieseň o zneužívaní chloridu sodného

17. Pieseň o každodenných činnostiach detí 10-11 rokov

18. Pieseň o osamelej kráske

Odpovede

1. „Ak dlho, dlho, dlho...“

2. „V hlave mám piliny...“

3. “Niekde na tomto svete...”.

4. "Ale nám je to jedno..."

5. „Je čas, je čas, radujme sa...“

6. „V tráve sedela kobylka...“

7. „To krásne je ďaleko...“

8. "Žena tmavej pleti."

9. „V prvom rade lietadlá...“

10. “Chlapec chce ísť do Tambova...”.

11. "Čierna mačka."

12. „A ja pôjdem do vody...“

13. „Úsmev rozjasní deň...“

14. „Malá krajina“.

15. „Teraz som Cheburashka...“

16. "Neotieraj mi soľ do rany..."

17. "Čo učia v škole."

18. „Na poli bola breza...“

HUDOBNÝ KVÍZ

Pripravte si kartičky s otázkami. V tejto hre sú otázky zamerané na pozornosť, pozorovanie a pamäť. Úlohou hráčov alebo tímu je dať presnú odpoveď pomocou riadkov piesne.

1. Aké slová chlapec „napísal do rohu“ vo svojej kresbe?

2. Čo dokážeš v rozprávke?

3. Kto sa pasie na lúke ďaleko, ďaleko?

4. Čo robili husi v mláke pri jarku?

5. Čo sa stalo medveďovi, keď kráčal do svojho brlohu po poľnej ceste?

6. Kto bol kobylkovým priateľom?

7. Prečo si sa zamiloval do chrobáka, starého dobrého?

8. Čo má medvedík Pú v hlave?

9. Z čoho sú vyrobené naše dievčatá?

10. Kde začína priateľstvo?

11. Na plote visí papier, kýve sa vo vetre. Čo je na ňom napísané?

12. Otec môže všetko! Plávať prsia, hádať sa s basou, dokonca rúbať drevo. Prečo to nemôže urobiť otec?

13. Čo spôsobuje uhryznutie psa?

14. Aké zbrane používajú kráľovské stráže na zabíjanie vrabcov?

15. Brémski hudobníci veria, že na svete nie je nič lepšie ako...?

16. Čo robí kandidát vied, keď prvák dostane v škole problém?

17. Čo sa stalo polovzdelanému čarodejníkovi, keď chcel urobiť búrku?

18. Raz ihla, dve ihly – čo sa stane?

19. Rýchlik naberá rýchlosť. Aké má prívesy?

20. Ak dlho dupeš, šoféruješ a beháš po ceste, kam môžeš prísť?

21. Akú pieseň spieva veselý vietor?

22. Akú pieseň spieval statočný kapitán v ťažkostiach aj v boji?

Odpovede

1. Nech je vždy slnko,

Nech je vždy nebo

Nech je vždy matka

Nech som to vždy ja.

2. V rozprávke sa môžete hojdať na mesiaci

A jazdiť cez dúhu na koni.

3. Presne tak, kravy!

4. Husi si umývali nohy v mláke pri jarku.

5. Stúpol líške na chvost.

6. Nedotkol sa booger a bol priateľom s muchami.

7. Má veľmi ľahkú dušu, veselého chlapíka.

8. V mojej hlave sú piliny, áno, áno, áno!

9. Z kvetov a zvončekov, zo zápisníkov a výmeny pohľadov. Z vreckoviek a gúľ, z hádaniek a lekvárov.

10. No, priateľstvo začína úsmevom.

11. Zmizol pes menom Druzhok.

12. Nemôžeš byť len matkou.

13. Len zo života psa sa pes stáva hryzcom.

14. Ak je blízko vrabec, pripravujeme delo.

15. Túlajte sa po svete s priateľmi.

16. Kandidát vied sa nad problémom dokonca rozplače.

17. A dostal kozu, ružovú kozu so žltým pruhom.

18. Bude vianočný stromček.

19. Modrý kočiar beží a kýve sa.

20. Môžete prísť do Afriky.

21. Kto je veselý, smeje sa,

Kto chce, dosiahne to,

Kto hľadá, vždy nájde.

22. Kapitán, kapitán, úsmev,

Koniec koncov, úsmev je vlajkou lode.

Cieľ:

Povedomie študentov o potrebe stanovenia cieľov, berúc do úvahy ich potreby a motívy.
- naučiť krok za krokom metódu na dosiahnutie cieľa.
- formovanie postoja k sebaanalýze.

Metodické vybavenie: diapozitívy, žetóny, tvoria „minulé úspechy“, „zdroje úspechov“, „dosiahnutý pokrok“, „rebrík úspechov“, melódie.

Jedna je široká, ale neosvetlená. Z času na čas sú na ňom dlažobné kocky strachu a zúfalstva a niekedy cestu blokujú sutiny závisti a horkosti. Chodí na nej veľa chodcov, no neustále sa potácate o kamene odcudzenia a osamelosti, pretože v blízkosti chodia len hluchonemí ľudia. Predierajúc sa húštinou krívd a viny, slabšieho unavene odsúvaš z cesty. Ale nakoniec vás táto cesta vyčerpá a zničí.

(Hudobný sprievod Melódia č. 2 Obrázok 2)

Druhá cesta je dlhá, ale svetlá a horia na nej lampáše viery a dôvery. Okoloidúci dobre počujú, pretože počujú nielen to, čo hovoríte, ale aj to, čo cítite. Po stranách sú krásne upravené trávniky vzájomnej podpory a príjmu a v kvetinových záhonoch jasne horia kvety lásky, dôvery a odpustenia, stromy vzájomného porozumenia a pokoja poskytujú unavenému cestovateľovi útulný tieň. Snáď vás táto cesta aj unaví, ale nezničí.

Prvá cesta je cesta nekonštruktívnej, deštruktívnej komunikácie. Druhou cestou je cesta konštruktívnej, tvorivej komunikácie. Každý, kto je premožený strachom zo života, sa usiluje o strastiplnú prvú cestu. Takíto ľudia majú problémy s komunikáciou. Existuje len jeden spôsob, ako zbaviť ľudí strachu a priviesť ich na inú cestu: dať im príležitosť cítiť sa múdro, dobre, láskavo, milovane a zaujímavo.

Cvičenie: Ktorý obrázok je vám bližší? Niekedy sa človek ponáhľa, ale neexistuje stredná cesta? (čierno-biely pruh). Svoje žetóny umiestnite pod obrázok, ktorý je vám momentálne najbližšie.

Dnes sme sa zišli, aby sme premýšľali o tom, ako žiť, aby sme boli úspešní.
Úprimne odpovedzte na otázku: (Príloha č. 1 Snímka č. 3)

1.Prečo žijeme, aký je náš účel?
2.Prečo chodíš do školy? Načo ťa učia v škole?
3.Čo chceš v živote dosiahnuť? O čo sa teraz usiluješ? (odpovede)

Vo vašich odpovediach je rozpor. Spočíva v tom, že hlavné činnosti na škole vzdelávacie, a záujmy vášho veku spočívajú v tom, že sa teraz usilujete o sebapotvrdenie, osobné kontakty a hľadanie osobného zmyslu. čo mám robiť?

1. Pochopte, že dospelosť je nemysliteľná bez nadobudnutia vedomostí. Toto je osobný význam učenia.
2. Vo vašom veku sú príležitosti na formáciu a sebazdokonaľovanie. Dnes budeme pracovať na konceptoch (Príloha č. 1 Snímka č. 4)

Cieľ
Motivácia
Minulé úspechy
Zdroje na dosiahnutie úspechu
Dosiahnutý pokrok
Osobná sociálna podpora

Etapa I .

čo je cieľ? To je to, čo nám v živote umožňuje stať sa nie porazenými, ale víťazmi, učí nás používať svoje najlepšie vlastnosti vašu osobnosť, aby ste niečo dosiahli. Ak sa človek pohybuje sebavedomo, krok za krokom k svojmu snu a snaží sa žiť život, aký si predstavoval, potom sa úspech dostaví.

Cvičenie: cieľ môže byť blízko alebo ďaleko. Teraz si sformulujte svoj cieľ, sami si stanovte, čo chcete dosiahnuť.

Reflexia

Etapa II . "Motivácia". (Príloha č. 5)

Motívy sú súborom faktorov, ktoré podnecujú človeka konať; Toto sú dôvody, ktoré vás nútia niečo robiť.

Ako povedal M. Gorkij: (Príloha č. 1 Snímka č. 5)
„Vždy musíš žiť v láske s niečím, čo je pre teba nedostupné.
Človek sa stáva vyšším tým, že sa natiahne nahor."

Cvičenie: vyplnenie tabuľky č.2

Rada D. Carnegieho „Ako uspieť“, to je to, čo musíte v sebe zmeniť, ako si pomôcť: (Príloha č. 1 Snímka č. 6)

1. Rozvíjajte vôľu.

Úspech prichádza k tým, ktorí sa oň usilujú. Nečakajte, kým vás niekto otvorí – objavte sa. Povedzte si: Chcem, môžem, urobím. Úspech uprednostňuje byť silne želaný a dosiahnutý s maximálnym úsilím.

2. Choďte za svojím cieľom.

Každý úspech začína nápadom. Formulujte to jasne pre seba, bez toho, aby ste sa vzdali len nejasným snom. Napíšte si, kedy a čo chcete dosiahnuť. Zamerajte sa na tento cieľ zaznamenávaním medzivýsledkov. Ak je v pohybe problém, určite dôvod. Skúste to znova, ale nestrácajte svoj hlavný cieľ.

3. Urobte si akčný plán

Večer si naplánujte, čo treba zajtra urobiť. Čo sa týka dlhodobých záležitostí, aj tie by ste si mali zapísať, ak sa na ne potrebujete pripraviť.

4. Hodnotiť sa objektívne.

Popíšte sa zodpovedaním nasledujúcich otázok:
Preukazujem dostatočne svoje prospešné vlastnosti?
Vedia o nich iní?
Musíte myslieť na svoje slabé stránky a brať ich do úvahy. Kto klame sám seba, nikdy nedosiahne úspech.

5. Sledujte svoj čas.

Zistite, v ktorú dennú dobu ste najproduktívnejší a kreatívnejší. Nestrácajte tieto najlepšie hodiny. Rutinné úlohy vykonávajte len vtedy, keď ste stále letargický a unavený. Analyzujte, čomu zvyčajne trávite čas, snažte sa ním neplytvať bezcieľne.

6. Robte veci s naliehavosťou..

Nepríjemné veci neodkladajte na neurčito, snažte sa ich čo najrýchlejšie zbaviť, inak vás budú zaťažovať. Okamžite začnite robiť to, čo sa vám zdá užitočné.

Je všeobecne známe, že kvalita života sa nezlepšuje kvôli temným myšlienkam, neustálym obavám a pesimizmu.

8. Počúvajte ostatných.

Zistite, čo vedia ostatní. Vypočujte si ostatných predtým, ako prehovoríte. Nikdy neprerušujte niekoho, kto hovorí.

9. Dôverujte svojim pocitom.

Myseľ nie je všetko. Počúvajte svoj vnútorný hlas, vyjadrite všetko, čo sa na prvý pohľad zdá neuveriteľné.

Stupeň III . "Minulé úspechy"

Každý z vás už má za sebou nejaké skúsenosti z minulosti, minulé úspechy sú vašou osobnou silou! Treba to využiť! (Príloha č. 2)
(napr.: absolvoval základnú školu bez „3“). Pripomeňme si ich.

"Zdroje úspechu"

To je to, v čom ste lepší, vaše záujmy, sklony. Čo vám dáva pocit radosti, sebavedomia, čo vás inšpiruje a napĺňa energiou (šport, záľuby, hudba, knihy, tvrdohlavosť, vôľa.) Štádium IV.

Všetci sa snažíme o úspech, chceme byť úspešní, no nie vždy sa nám to darí. Teraz vám prezradím veľmi dôležité tajomstvo: naše myšlienky určujú vlastnosti našej osobnosti. To, čo si myslíme, určuje náš osud. Preto si musíme usporiadať myšlienky a urobiť si správne návrhy.
Nasmerujme svoje myšlienky na našu budúcnosť a skúsme napísať, aké úspechy môžete v určitých intervaloch dosiahnuť.

A poznačte si ten istý výkres, ako ostatným dokážete, že ste urobili pokrok?
(Príloha č. 3)

V etapa. "sociálna podpora"

A teraz si zariadime dovolenku pre seba. Predstavte si, že ste už dosiahli všetko, o čom sme dnes písali. A máme sviatok s názvom „Deň úspechu“ (zavri oči, snívaj). Opíšte svoj ideálny deň. Môže to byť kresba, alebo môžete napísať slovami, čo cítite? Kto je vo vašej blízkosti? Kde si (v lese, na jazere, v kancelárii, v byte; aké veci ťa obklopujú: klavír, počítač, šálka kávy...)

Relaxácia:„Miluj všetky svoje „ja“ (príloha č. 4)

Prial by som si, aby ste sa mohli vrátiť do obdobia, keď ste boli dieťa. Pozri sa bližšie na seba. Usmejte sa na dieťa, otvorte mu náruč a povedzte: "Som tvoja budúcnosť a začal som ťa milovať." Objímte ho a vezmite ho so sebou do prítomného času. Teraz sa obaja postavte pred zrkadlo, aby ste sa na seba mohli s láskou pozerať.“
Vráťte sa v čase, keď ste sa prvýkrát naučili chodiť. Vstal si a spadol a vstal a znova spadol. A zrazu – urobil si prvý krok, potom ďalší a ďalší. Boli sme na seba tak hrdí, milujeme dieťa.

Ste budúci prváci! Nechceli ste opustiť svoju matku. Statočne ste prekročili prah a začala sa nová etapa vášho života. V každej situácii v živote ste vždy robili to najlepšie, čo ste mohli. Milujte dieťa!
Teraz máš 10 rokov. Pamätáte si, čo sa vtedy stalo? Pravdepodobne to bolo úžasné, ale možno ste sa báli? Urobil si všetko, aby si prežil. Milujte toto dieťa.

Teraz sa vráť do doby, keď si bol teenager. Možno to bolo príjemne vzrušujúce, pretože ste konečne dospeli. A možno vám to prinieslo veľa vzrušenia iného druhu: vaši rovesníci vás naučili, čo môžete a čo nemôžete. Snažili ste sa čo najlepšie zvládnuť túto náročnú úlohu. A urobili ste to najlepším možným spôsobom. Milujte tínedžera!
Teraz sú moje školské časy za mnou. Vedel si viac ako tvoji rodičia. Boli ste pripravení začať život tak, ako ste chceli. Bol si odvážny a vystrašený zároveň. Milujte sa vo svojej mladosti!

Teraz si spomeňte na svoj prvý deň v práci. Aký hrdý si bol na svoj prvý plat! Chceli ste urobiť všetko dobre. Bolo sa toho toľko čo učiť. Urobil si pre to všetko, čo si mohol. Milujte sa v tom čase.
Zamyslite sa nad ďalším míľnikom vo svojom živote. O manželstve alebo manželstve. O svojom vlastnom dieťati. O novom dome. Musel to byť úžasný zážitok?! Poradil si s nimi. Milujte sa za to.

Teraz pred seba „polož“ všetky svoje mnohé „ja“. Postavte sa pred zrkadlo, aby ste sa mohli na každého z nich pozrieť, pozerajte sa s láskou. A tu je ďalšie vaše „ja“. Prichádza k vám z budúcnosti, naťahuje ruky a hovorí: „Som tu, aby som ťa miloval. Tak nech sa stane!

5. Reflexia lekcie:

Nad čím vás dnešná aktivita prinútila zamyslieť sa? Skúsili ste sa pozrieť hlbšie do seba?
- možno niekto pochopil pravdy týchto ciest a zmenil k nim svoj postoj?
- čo si najviac pamätáš?

Na znak vďaky za príjemnú komunikáciu sa všetci postavme do spoločného kruhu, chyťme sa za ruky a všetci spoločne povedzme: „Budem úspešný!“

MBOU "Stredná škola Bolsherechenskaya č. 2"

výchovný psychológ

Otradnová Svetlana Alexandrovna.

Komunikačný tréning pre stredoškolákov

"Ja som dobrý, ty si dobrý"

„Dobrí ľudia sa stávajú

viac z cvičenia

než od prírody."

Democritus

Cieľ: rozvoj komunikačných zručností.

Úlohy:

Zvážte význam pojmu „komunikácia“;

Naučte sa nadväzovať kontakty s inými ľuďmi;

Získajte zručnosť efektívnej sebaprezentácie;

Precvičte si dávanie a prijímanie spätnej väzby.

Trvanie školenia: kombinované párové lekcie (1,5 hodiny).

Priebeh školenia.

psychológ: Ahojte chalani! Ste spolu vyše desať rokov. Počas tohto obdobia ste sa o sebe navzájom veľa naučili. Je pre vás ľahké komunikovať? Nie vždy! A veľmi skoro sa každý z vás ocitne v úplne neznámom prostredí. Bude to študentská skupina, susedia na internáte alebo pracovný tím. Naša lekcia bude venovaná tomu, ako sa naučiť úspešne komunikovať s inými ľuďmi. Aby bola naša práca efektívna, je potrebné osvojiť si niektoré pravidlá správania sa na tréningu:

  1. Aktívna účasť na práci skupiny.
  2. Komunikácia založená na princípe „tu a teraz“.
  3. Vyjadrenie svojich názorov a pocitov o tom, čo sa deje v skupine, namiesto hodnotenia podľa princípu „dobré-zlé“ alebo „správne-zlé“
  4. Dôvernosť. Všetko, čo sa deje počas tréningu, sa nenosí mimo skupiny.

Cvičenie 1: „Prezentácia mena“

Čas: 10 minút

Cieľ: vytvoriť v skupine priaznivé prostredie.

Skupina stojí v kruhu.

Pokyny: každý účastník pôjde do stredu kruhu a povie svoje meno a sprevádza ho gestom alebo pózou. Výber gesta alebo pózy je ľubovoľný - na žiadosť účastníka. Hlavná vec je, že prostredníctvom tohto pohybu sa prenáša obraz prezentovanej osoby.

Potom nasleduje skupinová diskusia.

Cvičenie 2. „My sme obraz“

Čas: 15 minút

Cieľ: vytvoriť emocionálnu jednotu skupiny.

Pokyny: Skupina je požiadaná, aby vytvorila svoj „obrázok“. Každý účastník sa rozhodne, kto bude na tomto „obrázku“. Vyjde von a identifikuje sa, posadí sa, potom musí ďalší účastník dokončiť zápletku „obrázku“ výberom úlohy pre seba atď., kým „obrázok“ nebude dokončený.

psychológ: Keď pracujete v skupine, je veľmi dôležité vedieť jeden druhého počúvať a cítiť jeden druhého. Toto cvičenie vás to naučí.

Keďže naše školenie je komunikačnéPoďme zistiť, čo pre každého z vás znamená slovo „komunikácia“.

Vyjadrenia účastníkov sú zaznamenané na tabuli.

psychológ: Teraz sa pozrite, ako sa pojem „komunikácia“ interpretuje v psychológii:

Komunikácia je proces, ktorý má tri zložky: percepčnú (vnímanie osoby osobou), komunikatívnu (prenos a výmena informácií) a interaktívnu (interakcia, vzájomné ovplyvňovanie).

Skúsme si zahrať každú stranu komunikačného procesu.

Cvičenie 4. „Kúzelné kreslo“

Čas: 10 minút

Cieľ: rozvoj pozorovania v komunikácii, schopnosť pozitívne akceptovať názory iných ľudí o sebe.

Pokyny: Jedno z detí, ak je to žiaduce, sa posadí na „kúzelnú stoličku“ v strede triedy. Keďže je stolička magická, človek sa „premení“ na rastlinu, ročné obdobie, hudobný nástroj. Každý účastník pri pohľade na osobu sediacu na „čarovnom kresle“ pomenuje, s ktorou rastlinou, ročným obdobím alebo hudobným nástrojom sa mu spája.

Účastníci diskutujú o svojich dojmoch. Bolo ľahké alebo ťažké vybrať asociácie? Aké boli ťažkosti s vnímaním človeka?

psychológ: Takže. V prvých minútach komunikácie sa navzájom vnímame, všímame si výzor človeka, jeho výraz tváre, držanie tela a gestá. Ešte sme spolu nepovedali ani slovo, ale takzvaný prvý dojem sa už vytvoril! Výmena informácií môže prebiehať pomocou slov, slovne alebo bez nich. Väčšinu informácií prijímame v komunikačnom procese neverbálne.

Cvičenie 5. „Naštudovanie piesne“

Čas: 15 minút

Cieľ: rozvoj neverbálnych komunikačných zručností, schopnosť nadväzovať kontakty s inými ľuďmi.

Pokyny: skupina sa rozdelí na dva tímy a každý dostane za úlohu pripraviť a následne predviesť dramatizáciu známej piesne. Predstavenie sa odohráva bez slov. Účastníci musia uhádnuť túto pieseň.

psychológ: Komu sa podarilo sprostredkovať význam piesne? Kvôli čomu? Aké ťažkosti sa vyskytli pri prenose a dekódovaní informácií? Všímame si signály gest a mimiky? Ako často v živote používame tieto kanály prenosu informácií?

Relaxačné cvičenie.

psychológ: Sme trochu unavení, oddýchneme si a predstavme si, že sa nám trieda zapĺňa fialová, sme v pohode a nepríjemne, ale aby sme sa priblížili, podajme si ruky. Teraz cítime chlad mora, trieda je naplnená modrou, dotknime sa navzájom plecami, bude nám teplejšie. A teraz sme na zelenom trávniku, usmievajte sa na seba. Okolo je toľko krásnych žltých kvetov, slnko nás hreje, poprajme si navzájom veľa šťastia a prosperity! A z našich úsmevov a spolupráce bolo veľmi teplo, červená je farba radosti, tlieskajme si!

psychológ: Pokračujeme v našej práci.

Cvičenie „Posledný lístok“

Čas: 20 minút

Cieľ: rozvíjať zručnosti žiadania a odmietania komunikácie, efektívna sebaprezentácia.

Pokyny: Pre toto cvičenie si voliteľne vyberte podskupinu 6-7 účastníkov. Zahrajú sa v rade pri pokladni autobusovej stanice. Zo zvyšku chalanov sa stanú diváci. Vyberie sa aj jeden účastník, ktorý bude hrať úlohu pokladníka. Úlohou každého je presvedčiť pokladníka, aby mu predal jediný zostávajúci lístok. Môžete použiť akékoľvek prostriedky a spôsoby komunikácie. Úlohou pokladníka po vypočutí žiadosti je akýmkoľvek spôsobom odmietnuť.

V konečnom dôsledku pokladníčka stále dáva posledný lístok jednému z účastníkov.

psychológ: Prečo táto osoba dostala lístok? Kto nesúhlasí s rozhodnutím pokladníka?

Je známe, že ľudia, keď vstupujú do vzťahov s inými ľuďmi, zaujímajú určitú pozíciu. Anglický psychológ Eric Berne definoval 4 pozície vo vzťahu k sebe a ostatným:

  1. Ja som dobrý, ty si dobrý.(Človek sa nenadáva, nezaháľa, je optimista, tvorivý človek, v harmónii so sebou samým aj s ostatnými.)
  2. Ja som dobrý, ty si zlý.(Človek sa na druhých pozerá zhora. Sebaúcta je nafúknutá, schopnosti druhých sa ním zjavne podceňujú)
  3. Ja som zlý, ty si dobrý.(Človek sa považuje za menej šťastného, ​​menej schopného, ​​nízke sebavedomie.)
  4. Ja som zlý, ty si zlý.(Ten človek si myslí, že všetko je zlé, úplný pesimista.)

Vedel niekto z vás, akú pozíciu zastával víťaz vo vzťahu k našej pokladni? Pri komunikácii s ostatnými by sme sa mali snažiť o interakciu za rovnakých podmienok,"Ja som dobrý a ty si dobrý"!

Cvičenie "Dlaň"

Čas: 10 minút

Cieľ: získanie spätnej väzby, reflexia.

Pokyny: Účastníci sú požiadaní, aby nakreslili svoju dlaň na listy papiera. Na každom prste musia dokončiť nedokončenú vetu:

Palec - "Páčilo sa mi to..."

index - „Zistil som...“

stred – „Bol som prekvapený...“

nepomenovaný - "Chápem..."

malíček – „Cítil som...“

Ukončenie školenia:Všetci účastníci sa postavia do kruhu, položia si ruky na ramená a striedavo hovoria susedovi napravo, že si želajú písmeno jeho mena. Potom všetci účastníci jednohlasne zakričia: „Ďakujem! a tlieskať.









2024 sattarov.ru.