Téma: „Zvuk Z“ Organizované vzdelávacie aktivity vzdelávacia oblasť „Rozvoj reči“ sekcia „Zvuková kultúra reči. Náčrt hodiny o rozvoji reči (prípravná skupina) na tému: Zvuková kultúra reči


Svetlana Malueva
Lekcia o rozvoji reči „Zvuková kultúra reči: oboznámenie sa so zvukmi [zh] a [w]“

Lekcia o rozvoji reči „Zvuková kultúra reči: oboznámenie sa so zvukmi [zh] a [w].

Cieľ: Naučiť deti jasne vyslovovať slová s hláskami zh a w, rozvíjať fonematické vnímanie a precvičovať rozlišovanie hlások podľa ucha.

Materiál: obrázky, ktorých názvy obsahujú zvuky Zh a Sh; modré a zelené hrnčeky; dva domy na doske; brány.

Priebeh lekcie:

Odbočte doľava, doprava a usmejte sa jeden na druhého!

Pripomeňme si naše pravidlá správania sa v triede:

"Každý deň vždy, všade,

Počas lekcií v hre,

Hovoríme nahlas, jasne,

Nikam sa neponáhľame!"

O čom je táto báseň?

O tom, že sa treba snažiť rozprávať krásne a zrozumiteľne.

Toto sa učíme na našich hodinách rozvoja reči. Dnes sa naučíme rozlišovať zvuky. Ak chcete zistiť, čo znie hovoríme o, hádajte hádanky:

„Kto je dlhší ako pančucha?

Kto nemá ruky ani nohy?

Koža ako šupiny.

Po zemi sa plazí... (had)“ (vytiahne hada z krabice)

Aká je pieseň hada?

Presne tak, Ps-Sh-Sh-Sh... Táto pieseň znie otrepane- Áno?

Označme to týmto pohybom (učiteľ ukazuje cik-cak pohyb s rukou preč od seba (plazí sa had).

Teraz hádajte ďalšiu hádanku:

"Niekto letí v tme,

Vydávanie hlasného zvuku.

Kto sa háda s lietadlom?

Samozrejme máj... (chrobák)“ (vytiahne chrobáka z krabice)

Ako znie pieseň chrobáka? pevne? A nahlas!

Naše pohyby budú nasledovné: ruky si dáme pred hruď, prekrížime ruky a pohybujeme nimi hore a dole (lieta chrobák).

Ako sa tieto zvuky líšia? Ak si priložíme ruku na hrdlo, cítime, ako fungujú naše hlasivky. Skúsme - Keď vyslovíme zvuk [w] - krk mlčí, a keď zvuk [zh] - chveje sa.

Teraz sa skúsme nenechať zmiasť... (Učiteľ pomáha deťom osvojiť si vzťah medzi zvukom a zodpovedajúcim pohybom.)

Pomenujem zvuky a ty sa pokúsiš rozlíšiť, aký pohyb treba urobiť. (Zvuky sa vyslovujú sh, sh, zh, sh, zh, zh, sh, zh, zh, sh, zh)

Dnes som na hodine zachytil niekoľko vtipných prísloví pre tieto zvuky. Teraz ich vyslovíme všetci spoločne.

Pamätajme, že čisté slová sú folklórne vtipy, ktoré sú potrebné pre správnu výslovnosť.

1. Ash-ash-ash Masha má ceruzku. - pomaly

2. Šu-šu-šu, ticho v lese na jeseň. - rýchlejšie

3. Ša-ša-ša, naša Dáša je dobrá. - rýchly

4. Zha-zha-zha, chytil som hada. - ticho

5. Ju-ju-ju, včera som chytil včelu. - pomaly

6. Zhi-zhi-zhi, knihy a rozprávky sú dobré. - ticho

Minúta telesnej výchovy

Výborne! Poďme sa trochu zahriať!

Som veselý šváb, (ukaz na seba)

Nesedím nečinne! (Potriasť prstom)

Krúžim a krúžim nad zemou, (Rozpaž, imitácia letu)

A ja bzučím, bzučím, bzučím...

Dvíham sa na prsty (robím pohyby podľa textu)

Drepnem a narovnám sa.

Ruky v opasku, nohy od seba

Nohy rovné, nohy náhodne!

Moja pieseň je bzučiak (rozpaž ruky, zdvihni ramená)

Všetci sú z toho unavení. Aká škoda!

Výborne. Sadneme si za stoly a pokračujeme v hre

Teraz si zahráme hru „Buďte opatrní“.

Pomenujem slová, a ak počujete hlásku Zh, zdvihnite modrý kruh, ak v slove počujete hlásku Sh, zdvihnite zelený kruh. Takže:

Žirafa, lopta, žeriav, mačka, chrobák, šiška, žaba, sedmokráska, myš, žriebä, auto, klobúk, garáž, vločka, ježkovia, vedierko, Popoluška.

A teraz nová hra. Volá sa to "Usadený v dome." Máme dva domy na doske a bránu so zámkom, ktorý treba otvoriť a uvoľniť naše zvuky.

Tu sú obrázky s obrázkami predmetov, ktorých názvy obsahujú zvuk Ш alebo Ж. Zvuk Ш žije v ľavom dome a zvuk Zh žije v pravom dome, ten, koho volám, príde na tabuľu, ukážte mu obrázok všetkých a nahlas to pomenovať. Ak slovo obsahuje zvuk Ш, musí byť umiestnené v dome, ktorý sa nachádza na ľavej strane. A ak slovo obsahuje zvuk Zh, potom musí byť obrázok umiestnený v dome vpravo. (Prvé dva obrázky vloží učiteľ sám, potom sa deti po jednom volajú).

Reflexia.

Chlapci, pripomeňme si:

Aké zvuky sme sa naučili rozlišovať v dnešnej lekcii?

Páčila sa vám lekcia? (čo bolo zaujímavé a čo bolo pre vás ťažké).

Výborne! Teraz si už nebudete zamieňať zvuky sh-zh.

Každý sa snažil byť pozorný, správne dvíhal kruhy a snažil sa zapamätať si básničky.

Som veľmi rád, že ste splnili takmer všetky úlohy.

MAOU "Stredná škola Pyantezhskaya"

štrukturálne členenie"Pyantezhsky materská škola".

Zhrnutie lekcie na tému „Zvuková kultúra reči. Precvičovanie výslovnosti hlásky „R“

Predškolská učiteľka

Čerepanová Tatyana Vladimirovna.

akademický rok 2014-2015.

Zhrnutie lekcie o rozvoji reči v zmiešanej vekovej skupine (4-7 rokov). "Pozdrav z Prostokvashina"

Téma: Zvuková kultúra reči. Precvičovanie výslovnosti hlásky „R“

Cieľ: Naučte deti vo veku 6-7 rokov jasne vyslovovať zvuk „r“; izolovane a v slovách; trénovať deti vo veku 4-5 rokov v rozlišovaní hlásky „r“ v jednotlivých slovách a frázovej reči. Upevniť chápanie všeobecných pojmov „jedlá“; schopnosť tvoriť slovesá z onomatopoických slov „kvak-kvak - kvákanie“ atď. Aktivujte detskú reč.

Rozvíjajte priateľské vzťahy, schopnosť počúvať odpovede rovesníkov.

Demo materiál: balíček, obrázky jedál, zvieratká, pyramídová hračka, knihy od E.N. Uspensky „Zima v Prostokvashine“, „Prázdniny v Prostokvashine“, „Strýko Fjodor chodí do školy“. Prezentácia "Pozdrav z Prostokvashina."

Techniky: verbálne, vizuálne.

Priebeh lekcie:

Ozve sa klopanie na dvere. Vchádza poštár Pechkin.

Ahojte chalani! Je to škôlka Pyantezhsky? Takže nemeškám. To som ja, poštár Pechkin vám priniesol balík a telegram z dediny Prostokvashino. Od koho myslíš? (odpovede detí).

Vychovávateľ: Ďakujem, Pechkin, som zvedavý, čo nám poslali.

Poštár Pechkin: Tu sa podpíšte a balík je váš, ale je čas, aby som šiel.

Učiteľ a deti: Ďakujem, Pechkin, príď na návštevu, pohostíme ťa čajom.

Učiteľ prečíta telegram. „Zásielku môžete otvoriť iba vtedy, keď uhádnete hádanku o ročnom období. Snehová guľa sa topí, lúka ožila, prichádza deň, kedy sa to stane?“ (Deti odpovedajú jar). Otvoríme balík a prečítame list.

    Ahojte chalani!

Píše vám strýko Fjodor, pes Sharik, mačka Matroskin a malá kavka.

Snímky č. 2 - č. 9.

1. Úloha strýka Fjodora pre najmenších. "Kto tak spieva?"

Ako vrčí pes? Rrrr.

Môže vrana rev? Ako kričí vrana? Kar-kar. Čo ona robí? (Caws)

Vrana kváka a vrabec? (cvrliká). Ako cvrliká vrabec? (chick-chirp) Zobrazí obrázok.

Samostatná práca. Povedz mi, kto to je? Ako kričí? (prasa, kohút, kačica, pes, ježko, kôň, tiger).

Snímky č. 10-12

2.3 Galchonkina úloha „Povedz slovo“

V rieke je veľký boj

Dvaja ľudia sa pohádali... (rakovina)

Kde vrabec obedoval

V zoo... (zvieratá).

Ra-ra-ra - začína sa hra

ry-ry-ry - pre chlapcov loptičky

Ro-ro-ro - máme niečo nové vedro

Ru-ru-ru - pokračujeme hra

Re-re-re- tam je dom na smútok

Ri-ri-ri - na vetvách bullfinches

Alebo-alebo-alebo-zrelá červená paradajka

Hrali sme sa s malou kavou, ale teraz si oddýchnime.

Fizminutka

Tu pod zeleným vianočným stromčekom

Vrany veselo skáču, kar-kar-kar

Jazdili celý deň

Chlapcom nedali spať kar-kar-kar.

Až do súmraku stíchli

A ticho zaspali.

Vychovávateľ: Vrany stredná skupina Pokojne odletia hrať sa.

Snímky č. 13-14

3 Sharikova úloha.

Pozrime sa na obrázky. Pomenujte to jedným slovom. Čo to je? (riad)

Vyberte si jedlo, ktoré má v názve zvuk „R“. (panvica, panvica, hrnček, naberačka, cukornička, miska na sucháre).

Snímky č. 15-18

4.3 Matroskinova úloha.

    Pomenujte slová so hláskou „r“ v mojej básni a za správnu odpoveď dostanete žetón.

Yegor má zeleninovú záhradu,

Sú tu reďkovky a hrášok,

Neďaleko je Fedorina záhrada -

V záhrade sú paradajky.

Teraz sa pozrime, ako ste sa naučili vyslovovať zvuk "r"

    Kto dokáže rýchlo bez chýb zopakovať jazykolam?

„Starý krtko ryje zem, ničí záhradu».

    Ak ste splnili všetky úlohy, tak gratulujem, dobrá práca.

    Učiteľ s deťmi otvorí balíček a prečíta si poznámku.

    Snímka číslo 19

"Výborne, dokončili ste všetky úlohy, dúfame, že sa teraz rýchlo naučíte, ako správne vysloviť zvuk "r." Ako darček posielame knihy od E.N. Uspensky, aby ste na nás nezabudli, ale pre najmenších sú tu hračky (pyramída, raketa, stavebnica). Uvidíme sa čoskoro na stránkach kníh a karikatúr.“

pedagóg: No, chlapci, aký zaujímavý balík k nám prišiel z Prostokvashina. Boli úlohy náročné? Aké úlohy sa vám páčili? Spôsobili problémy?

Pozrime sa na knihy o našich hrdinoch z Prostokvashina.

Zdroje.

1.V.V.Volina Zábavné štúdium ABC.

2. V.V.Gerbova Kurzy rozvoja reči s deťmi vo veku 4-6 rokov

3. Maksakov A.I., Tumakova G.A. "Učte sa hraním."

4 Časopis pre predškolskú výchovu, 1990, č.1.

5. ://900 igr . net / obrázky / geometria / Nagljadnaja - geometria / Nagljadnaja - geometria . html - 19 snímka.

6. :// m . babyblog . ru / užívateľ / lenta / ellada 16/28 - kavka malá.

7. :// ememdem . net / tag /% D 0% B.F. % D 1%80% D 0% BE % D 1%81% D 1%82% D 0% BE % D 0% B.A. % D 0% B 2% D 0% B 0% D 1%88% D 0% B 8% D 0% BD % D 0% BE / - 3 sklíčka

8. http :// sportsklad . ru . com / prostokvashino . html- 2. snímka.

Téma: „Zvučná kultúra reči. Zvuk "Ts"

Cvičte deti vyslovovať zvuk „ts“ (izolovaný, v slabikách, v slovách)

Zlepšiť intonačnú expresivitu reči

Naučte sa rozlišovať slová so zvukom „ts“.

Rozvoj fonematického sluchu, tvorivej predstavivosti, dobré motorové zručnosti prsty

Priebeh lekcie.

Prišiel nás navštíviť náš priateľ Gnome a požiadal ho, aby ho naučil správne vyslovovať hlásku „ts“. Pomôžeme?

Učiteľ navrhuje obrátiť sa na magické zrkadlá a robiť artikulačné gymnastiky.

Komplex artikulačnej gymnastiky

"úsmev"

Udržujte svoje pery natiahnuté v úsmeve. Zuby sú zatvorené a nie sú viditeľné.

"kuriatko"

"stierka"

Otvor ústa. Položte široký, uvoľnený jazyk na spodnú peru. Vložte „šachtičku“ do úst a snažte sa nenapínať jazyk.

"plot"

Usmievajte sa (zatvorené zuby a nie sú viditeľné).

"Potrestajte nezbedný jazyk"

Mierne otvorte ústa, pokojne si položte jazyk na spodnú peru a poklepaním perami povedzte „päť-päť-päť...“.

"Trubica"

Otvorte ústa, vystrčte široký jazyk a ohnite jeho bočné okraje nahor. Fúkajte do „trubice“. „Trubičku“ môžete držať z jazyka perami.

"sledovať"

Natiahnite pery do úsmevu. Mierne otvorte ústa. Špičkou úzkeho jazyka sa striedavo dotýkajte kútikov úst.

Teraz si vypočujte hádanku:

Dva konce, dva prstene,

A v strede sú karafiáty.

Učiteľka deti pochváli a mierne intonujúc slová hovorí: slnko, nožnice, volavka, krúžky.

Aký zvuk som zvýraznil? Zvuk "ts" je správny. Musíte sa tiež naučiť, ako správne a jasne vyslovovať. Náš trpaslík už žiada, aby sa s ním zahral. Pripoj sa k nám.

Učiteľ vás požiada, aby ste niekoľkokrát krátko a nahlas vyslovili zvuk „ts“ (ts-ts-ts-ts) - pery v úsmeve, špička jazyka spočíva na spodných zuboch.

Pamätajte si, ktorý vták spieva túto pieseň. Samozrejme, sýkorky. Urobte si zobáky z prstov a nechajte svoje prsia, aby sa medzi sebou rozprávali. (Cvičenie robia deti).

Gymnastika pre oči.

Naša čarovná sýkorka „lieta“ a my ju sledujeme očami. Ukážte Gnómovi, ako si trénujeme oči

Sýkorka vyletela, krúžila, krúžila a klesala na zem.

Išla doprava, doľava a vletela do okna.

Odletela ďaleko (kukajú do diaľky) a zasa si sadla na okno.

Mávaj mihalnicami a vidíš ju na ceste.

Učiteľ navrhuje pozrieť si obrázky zvierat a naučiť sa onomatopoju.

Veverička - tsik-tsik

Kôň - tsk-tsk

Babička volá kuriatka – kuriatko

Mačka chytá myš - tsap-tsap.

Učiteľ vyzve deti, aby sa spojili v kruhu. Prstová hra „Prsty hovoria ahoj“

So súčasnou výslovnosťou slabík tsa, tso, tsu, tsy. Najprv pravou rukou, potom ľavou a potom oboma rukami súčasne.

Hra „Hovoriaci muži“

Stojte v kruhu vo dvojiciach (otočte sa k sebe) a po učiteľovi hovorte kombinácie slabík v rôznych intonáciách, sprevádzané dobrovoľnými pohybmi:

Sa-tsa; sy-tsi; tak - tso; se – tse; su-cu

Učiteľ tiež ponúka hovoriť čisté príslovie sprevádzané tancom pohyby:

TsA-TsA-TsA - prichádza ovečka.

TSU – TSU – TSU – nakŕmim ovce.

Tsy -Tsy -Tsy - nosenie sena pre ovce.

TSE -TSE -TSE -Seno dám ovciam.

Deti sedia pri stoloch. Ponúka sa hra "Labyrint".

(na obrázkoch deti vidia obrázky predmetov so zvukom „ts“, sú požiadaní, aby vybrali čo najviac slov pre prvý obrázok, napríklad: „Aký vták - krásny vták, malý vták ...

Prejdite na nasledujúci obrázok v smere šípky.

Stôl (vták - slnko - vajce - kura atď.)

Teraz sa pozrite na obrázky na svojich stoloch a vypočujte si úlohu:

„Pomenujte predmety nakreslené na obrázku a zakrúžkujte tie, v ktorých je počuť zvuk „ts“.

Jedno dieťa prečíta na tabuli postup, ostatné deti dokončia úlohu na svojich miestach.

Všetci odviedli skvelú prácu a zaslúžia si zábavnú dovolenku.

Deti spievajú a tancujú s trpaslíkom „Dance of the Worms“ (disk - E. Zheleznova)

Vo večerných hodinách sú deťom ponúkané omaľovánky s vyobrazením zajaca a volavky.

Rodičia dostávajú domáca úloha: naučte sa s deťmi hádanku:

„Na stožiari je palác, na nádvorí je spevák. Kto je to?

Literatúra použitá na zostavenie súhrnu:

O. Novikovskaya - „100 cvičení na rozvoj reči

V. Gerbová – „Kudy o rozvoji reči v strednej skupine materskej školy“

Pracovný zošit „Lekcie gramotnosti pre deti“ (Škola siedmich trpaslíkov)

L. Komarova „Automatizácia zvuku „C“ in herné cvičenia.

E. Zheleznova - „Logoritmika“

Katedra stredného odborného a počiatočného odborného výcviku

vzdelávanie regiónu Tomsk

OGBOU „Tomská štátna pedagogická škola“

(OGBOU "TGPC")

Tvorenie zvuková kultúra reč u detí strednej skupiny

Sharik Shurik

Vyplnil: študent skupiny 543

Korešpondenčný kurz 3. ročníka

Solonitsina Ksenia Leonidovna

Kontroloval: učiteľ

stredná skupina

Emelyanova Svetlana Anatolyevna

Zhrnutie lekcie o formovaní zvukovej kultúry reči v seniorská skupina: Rozprávkový les

Ciele:
- Objasniť a rozšíriť chápanie živej a neživej prírody;
- naučiť sa písať rozprávky, rozvíjať fantáziu;
- formovanie správnej výslovnosti slov, spisovnej výslovnosti, rýchlosti reči a kvality hlasu;
- výchova rečovej expresivity, rozvoj rečového sluchu, dýchania reči, všeobecnej a jemnej motoriky;
- upevniť schopnosť určiť emocionálny stav človeka a vyjadriť ho výrazmi tváre, rečou a pohybom;
- rozvíjať samostatnosť a sebadôveru pri plnení úloh;
- pestovať starostlivý vzťah k prírode.
Materiál. Obrázky predmetov (zvieratá, rastliny). Obrázok planéty, kvet, rúrky, papier, hnedý gvaš, zvukový záznam „Sounds of the Forest“. Medaily „Najviac zvedaví. Objemové predmety (drevo), obrázky skryté pod hárkom farebného papiera, narezané na tenké prúžky, prilepené na obálky s hádacími obrázkami.
Prípravné práce. Konverzácia „Ochrana prírody“, d/i „Čo je dobré a čo zlé“ (pravidlá správania sa v prírode), učenie sa hádaniek, prstové hry „Slnko“, „Vtáky“, telesné cvičenie „Ahoj slnko“, rozvoj blotografických zručností (lekcia „Les“).

Priebeh lekcie.

1. Psychogymnastika.
-Chlapi, dnes máme hostí. Pozrite sa, aké láskavé a láskavé sú tváre našich hostí.
-Vyjadrime svoju pohostinnosť mimikou, gestami a slovami (deti vyjadrujú svoju pohostinnosť).
- Výborne! Z vašej mimiky, gest, dokonca aj pohybov tela hostia ľahko uhádnu, že ich veľmi radi vidíte. Sme pokojní a milí, sme priateľskí a prítulní. Zhlboka sa nadýchnite nosom a vdýchnite láskavosť a krásu tohto dňa. A všetky výčitky a sklamania vydýchnite ústami.
2. Masážna hra „Naši pomocníci“
- Chlapci, akých pomocníkov budeme dnes podľa vás potrebovať?
-Zapamätajme si.
Bude to ťažký zápas
Mysli, mysli hlavou! (pohladkaj si hlavu rukou)
Zahrejte sa pre oči
Poďme sa teraz hrať! (žmurkajú očami)
Musíte si natiahnuť ruky
Prsty budú hrať. (zvieranie a uvoľňovanie prstov)
Každý deň, vždy všade
V triede, v hre,
Neváhajte hovoriť jasne
A ticho seďte.
-Takýchto pomocníkov dnes potrebujeme.
3. Skladáme rozprávku „Keď zmizli stromy“
-Počúvajte deti!
Videl si niekedy les?
Videli ste slnko na teplých lúkach?
Mohutné stromy plné tajomstiev?
Rosa na veselých zelených kríkoch?
Veď toto všetko sa dá vidieť.
Len v čarovnom lese.
- Navrhujem, aby ste napísali rozprávku s názvom "Keď zmizli stromy"
-Na jednej veľkej planéte, ktorá bola veľmi podobná našej planéte, žili ľudia, vymyslime pre túto planétu názov. (odpovede detí: „Les“, „Zelená“).
- Bola tam taká príroda ako na našej planéte, hlučné lesy, v ktorých žili rôzne zvieratá, nazvime ich. (deti pomenúvajú zvieratá).
Les dal ľuďom bobule, aké? (odpovede detí), aké huby? (odpovede detí)
-A na tejto planéte bolo veľa jazier a riek, v ktorých žili rôzne ryby, pomenujte ich (odpovede detí).
-Ale ľudia Táto planéta sa o prírodu vôbec nestarala. Vyrúbali stromy. Prečo to urobili? (odpovede detí).
-Nakoniec nezostal ani jeden strom Obyvatelia tejto planéty kňučali, čo urobili, a obrátili sa na malú čarodejnicu s prosbou o pomoc. Súhlasila, že im pomôže.
-Navrhujem, aby ste sa vybrali na výlet do tejto rozprávky na planétu „Les“ a pomohli malej čarodejnici.
- Urobte si pohodlie, zatvorte oči.
-A povedz čarovné slová.

Ideme na cestu
Kde nás čakajú nádherné udalosti.
Raz, dva, tri, všetci sa začali točiť a ocitli sa na lesnej planéte.
4. Motorické cvičenie „Na ceste“
-Tak sme sa pustili do toho rozprávková planéta.
-Je čas vyraziť na cestu a nájsť malú čarodejnicu.
-Si pripravený?
(deti chodia v kruhu na hudbu, potom sa zastavia a vyslovia slová)
Na chvíľu zavrieme oči,
Otvárame tu v rozprávke.
5. Tvorba smerovaného dlhého výdychu
-Ty a ja sme prišli na magickú čistinku. Pozrite si niekoľko „očarovaných“ obrázkov. Skúsme ich „odčarovať“.
Vyšli sme na čistinku,
Všetci sedeli v kruhu.
Hádaj obrázok
Môj drahý priateľ.
(Deti sedia v kruhu. Pred nimi sú obrázky skryté pod hárkom farebného papiera, nastrihané na tenké pásiky, nalepené na obálkach s hádacími obrázkami.)
-Deti, prineste si skrytý obrázok na pery. Položte jazyk na spodnú peru a fúkajte tak, aby sa obrázok otvoril. Dám vám nápovedu: názov každého obrázka začína samohláskou (uistite sa, že deti nenafúknu líca, potom ich vyzvem, aby sa otestovali pohľadom na odpoveď v obálke).
-Výborne chlapci! Poznali sme všetky obrázky.
- Poďme ďalej.
(deti kráčajú po „ceste“)
-Cesta nás zaviedla do hustého lesa.
-No a kde je ten les, naozaj zničili obyvatelia tejto planéty všetky stromy? A malá čarodejnica nikde, musíme jej zavolať
6. Cvičenie „Opakujte správne“
-My tlieskame a ona nás bude počuť, ja budem klopať (tlieskať) a budete po mne striedavo opakovať.
-A tu je malá čarodejnica.
Malá čarodejnica - Ahojte chalani, som rada, že ste sa mi rozhodli pomôcť.
-Najskôr musíte použiť „kúzlo“.
Logopéd - Pomôžme chlapi malej čarodejnici.
7. Blotografia „Les“
Malá čarodejnica - Teraz poďme vyrásť a rozšírime stromy z malého semienka. (zapne sa zvuková nahrávka „Sounds of Nature“, deti začnú pracovať. Každé dieťa si „vypestuje“ svoj vlastný strom vyfúknutím semienka zo škvrnky)
-Výborne!
8. Riekanka „Drozdok“
-Pozrite sa, aký obrovský je les.
Stromy priamo do neba.
Rôzne vtáky spievajú,
Zostaňme tu ešte chvíľu
A zaspievajme si riekanku.
Skok, skok - skok
Mladý kos
Kráčal som popri vode
Našiel som si mladé dievča.
Mladý, nie veľký.
Samotný kriket.
Hlava s hrncom
Chicky-chicky chicky dva vtáky lietali
Perie spadlo, pozdravili.
9. Prstová hra „Slnko“
-Teraz jasne svieti slnko.
Slnko, slniečko, poprechádzaj sa pri rieke,
Slniečko, miláčik, rozhádž prstene
Budeme zbierať prstene
Vezmime si pozlátené
Poďme si ľahnúť, poďme sa previezť,
A my vám to opäť vrátime
10. Cvičenie „Vietor“
- Les ožil a začal šumieť (deti sa krátko nadýchnu nosom a dlho vydýchnu ústami sh-sh-sh-sh zvuky, ticho-hlasno).
-Potok opäť začal bľabotať (deti sa krátko nadýchnu nosom a dlho vydýchnu ústami za zvukov tichého a hlasného s-s-s-s-s-).
-Zvieratá a hmyz sa vrátili do lesa.
Malá čarodejnica - Ďakujem vám za pomoc, chlapci, naozaj sa s vami nechcem rozlúčiť, bude mi bez vás smutno.
-A aby sme ťa rozveselili, zahráme si na rozlúčku.
11. Vonkajšia hra „Poďte, všetci sa postavte do kruhu.“
(Deti sa držia za ruky, aby vytvorili kruh, striedavo vychádzajú a predvádzajú pohyby, všetci ostatní po ňom opakujú, deti spievajú slová)
No všetci stáli v kruhu, deti chodia v kruhu
Zrazu sa všetci chytili za ruky.
Postavíme sa vedľa seba, oni zastanú
Mávajte rukami. robiť pohyby rúk
Začnime cvičiť, tlieskať na kolenách
Počas celej hodiny sa budeme snažiť čo najlepšie
Nezívajte opakovať. zopakujte pohyb
Pamätajte si všetko. za vodičom.
-Urobili sme radosť malej veštkyni, všetci sú asi unavení, poďme relaxovať a opaľovať sa.
12. Relaxačné cvičenie.
(Deti si ľahnú na koberec vo voľných polohách, znie pokojná hudba)
Ležíme na tráve
Na zelenú, na mravca.
Mihalnice padajú
Oči sa zatvárajú,
Pokojne odpočívame.
Zaspávame čarovným spánkom.
-Oddýchli sme si, teraz je čas pre nás, poďme sa chlapci rozlúčiť s malou čarodejnicou. (deti sa rozlúčia s malou čarodejnicou)
13. Zhrnutie lekcie
-Zatvorte oči, možno otvoriť jedno, dve, tri, štyri, päť očí.
-Tak sme sa vrátili do škôlky.
-Pozri. Čo to je? (odpovede detí)
(Na koberci je kruh, deti rozvinú stuhy - okvetné lístky, odpovedajú na otázky a dostávajú darčeky, ukáže sa kvet)
-Čo sa ti na hodine najviac páčilo?
- Čo bolo na lekcii zaujímavé?
-Ktorá úloha bola najťažšia?
-Myslíš si, že si v triede odviedol dobrú prácu?
- Za čo by ste sa pochválili?
-Pozri, čo máš? (odpovede detí - kvietok) A vy ste jeho lupeňmi, z ktorých každý cíti teplo a radosť. Zdieľajme naše teplo a radosť s hosťami (deti dávajú hosťom kvety).

Tkacheva Evdokia Achmetovna

pedagóg MBDOU MATERSKÁ ŠKOLA"Rozprávka" dedina Alekseevka"

Poznámky k lekcii o vývoji reči

Zvuková kultúra reči.

Obsah programu:Zlepšiť sluchovú pozornosť a vnímanie detí; rozvíjať fonematický sluch detí; Naučte sa určiť počet a poradie slov vo vete.

Materiály: Karty z matematických sád, drobné predmety, listy papiera, ceruzky.

Priebeh lekcie

1. Organizačný moment

Vyzývam deti, aby zvážili predmety, ktoré majú pred sebou a prečo sú potrebné na lekcii o rozvoji reči.

Sledujem správne používanie zložitých viet deťmi.

2. Hlavná časť.

Hra na rozvoj fonematického povedomia.

Vyzvem deti, aby tlieskali rukami, ak počujú zvuk v slove ts: volavka, žeriav, poškriabaný a pod.

Žiadam deti, aby veľmi pozorne počúvali riadky z básne G. Lagdzyna „Povedz“, počítali slová v texte s vrčavým zvukom R a ukážte kartu s príslušným množstvom geometrické tvary(kruhy, trojuholníky). Pripomínam deťom, že musia pracovať samostatne.

Kam ideš, straka?

Povedz!

Naša cesta do hustého lesa

Ukáž mi!

Dá deťom hádanku:

zlaté jablko

Valí sa po oblohe

Úsmevy ráno.

A úsmevy sú lúče

Veľmi teplo.

(Slnko)

Vyzvem deti, aby určili, koľko slov s hláskou h je v texte hádanky, potom znova prečíta hádanku, pomaly a zreteľne vyslovuje slová a deti počítajú slová so hláskou h.

Požiadam deti, aby nakreslili mriežky okien troch buniek a určili umiestnenie zvuku h slovami: pohár, puzdro na okuliare, obruč. Deti pomocou žetónov alebo malých predmetov vyznačia v slovách polohu hlásky h. (Po dokončení každej úlohy dieťa odstráni čip(y).)

„Slovo pohár začína cha- , - pokračujem v lekcii.

Koľko zvukov počuješ? Pomenujte tieto dva zvuky. Dva zvuky sú už slabika, teda časť slova. Skúste si zapamätať slová začínajúce na slabiku cha-. ( Čaj, varná kanvica, hodiny, šálky.) Takých slov je pomerne veľa.“

Otváram slovník a čítam slová začínajúce na slabiku cha-, napríklad: čajka, čarodejník, čardáš, cha-cha-cha, ditty, palisáda. Zaujímalo by ma, čo to ječardáš, cha-cha-cha, palisáda.

Potom sa opýtam detí, čo je to veta.(Toto je niekoľko slov, ktoré spolu súvisia.)

„Úžasný ruský básnik Alexej Pleshcheev má báseň „Vnučka“. Začína sa to takto: „Babka, aj ty si bola malá...“ Viete spočítať slová v tejto vete? Má štyri alebo päť slov? Poďme počítať. Babička - jedna, ty - dve...

Teraz povedzte slová, ktoré nasledujú presne za sebou."

ukazujem na dieťa. Povie slovo a všetky deti povedia jeho číslo.

Dieťa. babička.

deti. Raz. (Jeden.)

Dieťa. vy.

deti. Dva.

Ak sa niekto ponáhľal a vynechal slovo, všetko sa začína odznova.

Hovorím deťom, že v knihách je na konci vety bodka: „Keď sa pozeráte na knihy, dávajte pozor na bodky. Uvidíte, že existujú dlhé a veľmi dlhé vety a krátke a veľmi krátke vety. Ak nájdete niečo zaujímavé, podeľte sa so mnou o svoje postrehy.“

3. Záverečná časť.

Pýtam sa detí, čo sa dnes naučili?

Páčila sa im naša dnešná aktivita?

Zoznam použitých zdrojov:

1. O.S. Ushakova „Poď na slovo“

2. Upravil O.S. Ushakov „Rozvoj reči a tvorivosti detí predškolského veku“

3. V.V. Gerbova „Vývoj reči v materskej škole“










2024 sattarov.ru.