Poznámky ku kresleniu "sovy" pre starší predškolský vek. Kognitívna a rečová hodina vo vyššej nápravnovýchovnej skupine na tému: Sovy


Vzdelávacie oblasti:

"Kognitívny vývoj"

"Vývoj reči"

"Fyzický vývoj"

Úlohy:

Vybavenie:

Prípravné práce:

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Priama výchovná činnosť

Téma: "sova"

Prípravný vek

Zostavil: Anikeeva O.P.

Učiteľ GBDOU č.64

Prímorský okres

Saint Petersburg

2014

Vzdelávacie oblasti:

"Sociálny a komunikačný rozvoj"

"Kognitívny vývoj"

"Umelecký a estetický rozvoj"

"Vývoj reči"

"Fyzický vývoj"

Úlohy:

Povzbudzujte svoje emócie v kreslení, rozvíjajte tvorivú predstavivosť.

Naučiť sa zachovať proporcie prvkov v kresbe, vytvárať kompozíciu, rozvíjať priestorové myslenie a samostatnosť v kresbe.

Pokračovať v predstavovaní druhov vtákov, ich zvykov a vlastností.

Rozvíjať ústnu, súvislú reč dieťaťa, ktorej charakteristické črty sú rozpínavosť a svojvôľa.

Rozvíjať pozornosť a dôslednosť určitých akcií.

Cieľ: Rozšíriť porozumenie detí o vtákoch radu sov, poskytnúť rozšírenú predstavu o ich charakteristických črtách a ukázať, ako zobraziť požadovaný objekt.

Vybavenie:

akvarelový papier, akvarelové farby, štetce veveričky č. 9 a č. 3, tégliky s vodou, palety, handry.

Prípravné práce:

Čítanie fikcia: M. Prishvin „Sova“; V. Bianchi „Sova“

Skúmanie ilustrácií s rôznymi druhmi vtákov radu Sovy, kresby v knihách.

Didaktické hry: Vtáčiky; Ktorý vták je zvláštny?

Chlapci, dnes nakreslíme nádherného vtáka. A ktorý z nich, mi sám povedzte vyriešením hádaniek:

Bojí sa jasného slnka.
V noci je tento vták dravec.
Myš ho šikovne nájde v tráve.
Hovoríme o ( Sova).


Háčkovaný zobák, veľké oči,
Točí sa mi hlava
Skratka rodu myš
Tichá šedá ( sova)

Objavuje sa v noci.
Kde ju stretneme? -
Sedím na konári v lese,
Pozorne sleduje myši.
Hovorí sa o nej -
Nikdy nespí... .(sova)

S. Babintsev

Nie je šťastný zo slnečných lúčov
Lov len v noci.
Má veľkú hlavu
Dve tanierové oči, kto je ona? ( sova)

I. Zuenkovej

Úvod do témy práce.

Presne tak, je to sova. Tieto úžasné vtáky sú nočnými predátormi.Majú zahnutý nos a silné nohy s ostrými pazúrmi. Perie je mäkké, vďaka čomu je let tichý. Jemný sluch a veľké oči sú schopné odhaliť korisť takmer v úplnej tme. Dokáže otočiť hlavu bez pohybu tela.

Pokrok.

Učiteľ ponúka nakresliť sovu a spolu s deťmi diskutuje o zložení kresby a vlastnostiach vonkajšieho vzhľadu.áno: nakreslíme vtáka sediaceho na konári stromu, telo sovy je oválne, hlava je okrúhla a dosť veľká, veľké okrúhle žlté oči s čiernymi zreničkami, kosoštvorcový zobák, zaoblené krídla, pestré operenie.

Etapy prác:

1. Nakreslite vetvu stromu a premaľujte ju. Nad ňou žltou farbou nakreslíme ovál - toto je telo vtáka, nad ním (ide trochu ďalej) nakreslíme kruh - hlavu, označíme krídlo, všetko namaľujeme žltou farbou.

2. Namaľujeme pozadie okolo nášho náčrtu, na to zmiešame rôzne odtiene modrej na palete, diskutujeme s deťmi o tom, aké farby je možné pridať (žltá, fialová, zelená, karmínová atď.)

Chlapci, nechajme našu kresbu trochu vyschnúť a zahriať sa s vami.Minúta telesnej výchovy:

SOVA

V lese je tma

Všetci už dávno spia.

(Deti predstierajú, že spia.)

Všetky vtáky spia...

Jedna sova nespí

Letí a kričí.

(Deti mávajú rukami.)

Sova - sova,

Veľká hlava.

Sedí na konári

Otočí hlavu.

(Rukami nakreslite veľký kruh. Sadnite si, otočte hlavu doprava a doľava.)

Vyzerá na všetky strany

Áno, zrazu to poletí.

(Postavte sa, zamávajte rukami a bežte na miesto.)

Pokračovanie v práci.

3. Vezmite tenkú kefu a pomocou kefy začnite zobrazovať perie vtáka, počnúc telom; Používame hnedú farbu, zmiešame ju s čiernou alebo žltou farbou, čím dosiahneme tmavé a svetlé odtiene.

4. Potom rovnakým spôsobom nakreslíme hlavu vtáka, nanášame štetec v kruhu, potom krídlo.

5. Pomocou tenkého štetca nakreslite nohy vtáka a tiež naneste štetec.

6. Oči. Čiernou farbou nakreslíme dva kruhy a v nich sú žiaci čierne bodky.

7. Namaľte zobák do tvaru diamantu pomocou čiernej alebo tmavohnedej farby.

8. Výkres môže byť doplnený maľovaním niekoľkých ďalších konárov a listov.

Záverečná časť.

Na tabuli sú zavesené detské práce.

Pozrime sa, aké krásne sovy máme. pamätáš si ako sme ich kreslili? - Správna aplikácia štetca. Čo nové ste sa dnes dozvedeli o sovách? Páčilo sa ti to? Ďakujem vám chlapci, ste skvelí!


Poznámky k vkresleniu seniorská skupina"Sova je malá ospalá hlava"

Spracoval: učiteľ

Beloborodová K.N.

Účel lekcie:

naučiť, ako nakresliť sovu, sprostredkovať charakteristické vlastnosti vonkajšieho vzhľadu nočného dravého vtáka;

rozvíjať schopnosť pracovať s farbou, upevňovať technické zručnosti pri práci s gvašom;

naučte sa okamžite kresliť kvašom bez toho, aby ste sa uchýlili k náčrtu kresby pomocou jednoduchej ceruzky;

zlepšiť zručnosti štetca;

pestovať lásku k prírode a úctu k nej;

Materiály na lekciu: krajinárske hárky formátu A 4, maliarske štetce č. 2 a č. 5, gvaš, obrúsok na štetec, poháre na vodu, ilustrácia sovy a hračka sova v rukavici.

Prípravné práce: náučný rozhovor o sove ušatej, spôsobe jej života; čítanie príbehu „Sova“ od V. Bianchiho.

Priebeh lekcie:

Vychovávateľ: Chlapci, hádajte hádanku:

Celý deň spí v dutine,

Ale akonáhle vyjde mesiac -

Gulko húka a letí

A plaší lesnú zver.

Kto je to?

deti: Sova.

Vychovávateľ: Áno, to je správne. O sove je veľa rozprávok, bolo napísaných veľa príbehov a básní. Spomeňme si na príbeh V. Bianchiho „Sova“. Prečo si myslíš, že sa starec išiel pokloniť sove?

deti: Sova prestala lietať na lúku a chytať myši. Myši začali loviť čmeliaky a peľ nemal kto prenášať z kvetu na kvet. Na lúke nebolo ďateliny. Starec sa zamyslel a uvedomil si, že bez sovy to nejde. Sova prináša veľké výhody.

Vychovávateľ: Áno, chlapci, sova prináša veľké výhody. Pozrime sa na ilustráciu vtáka. Sova má veľkú hlavu, ktorú môže otáčať na všetky strany. Nemá takmer žiadny krk, respektíve ho nie je vidieť kvôli bujnému opereniu, ktoré sovu zachraňuje pred chladom. Keď padne noc, sova ide na lov. Jej obľúbenou potravou sú hraboše, ktoré chytá pazúrmi pri lete nízko nad zemou. Sova je dravý vták. V zime sú tieto hlodavce zriedkavé a sova začína loviť malé vtáky. Obrovské oči sovy nemajú radi jasné denné svetlo. Ak vytiahnete sovu z hniezda počas dňa, bude bezmocná, pretože jej oči vo svetle prakticky nevidia. Cez deň vták spí a v noci vidí perfektne v tme a odlieta na lov. Vďaka svojmu sfarbeniu je sova šampión v maskovaní. Okrem toho sa vie stiahnuť, pritlačiť si perie k telu a zamrznúť, čím sa stane ako zlomený konár.

Moment telesnej výchovy

Sova-sova,

Sova-sova,

Veľká hlava,

Sedí na pni

Otočí hlavu

Vyzerá na všetky strany

Áno k-a-a-k

Bude to lietať!

Zdvihneme ruky dieťaťa.

Praktická časť lekcie.

Učiteľ ponúka nakresliť úžasného vtáka, skúma štrukturálne vlastnosti a vzhľad dravého vtáka: telo oválneho tvaru, veľké okrúhle oči s čiernymi žiakmi, trojuholníkový zobák, zaoblené krídla, pestré perie.

Etapy dokončenia práce

1. fáza

Hneď začneme maľovať kvašom. Použite štetec č. 2. Tesne nad stredom listu nakreslite hnedou farbou malý trojuholník - toto je nos sovy.

2. fáza

Maľujte cez nos. Potom čiernou farbou nakreslíme dva kruhy na obe strany trojuholníka – vtáčie oči.

3. fáza

Vyfarbite oči. Teraz nakreslíme hlavu a telo sovy. Kreslíme ich pomocou oblúkových hnedých čiar. Najprv nakreslíme čiary hlavy a potom trupu. Nakreslite trojuholníkové uši. Medzi nimi nakreslíme oblúk, ktorý spája trojuholníky (uši). Nižšie nakreslíme dva oblúky - labky sovy.

4. fáza

Siluetu vtáčika namaľujeme okrovou farbou. Pomocou sýtejšej hnedej farby vytvoríme perie vtáka, strapce na ušiach a krídlach sovy.

5. fáza.

Nakreslite jedľovú vetvu. Namaľujte pozadie obrázka.

Zahrievanie rúk pri práci (prstová gymnastika)

Spievajte, spievajte:

Desať vtákov je kŕdeľ.

Tento vták je slávik,

Tento vták je vrabec.

Tento vták jesova,

Ospalá hlavička.

Tento vták je voskovka,

Tento vták je chraplák,

Tento vták je škorec,

Sivé pierko.

Toto je pŕhľava.

Tento je rýchlik.

Tento je veselý siskin.

No, toto je zlý orol.

Vtáky, vtáky - choďte domov!

I. Tokmakovej

Záverečná časť lekcie.

Výstava detských prác. Pozeráme sa na každý výkres, určujeme, kto má ktorý vták charakter: veselý, smutný atď.

Pamätáme si, prečo majú sovy dlhé pazúry a ostrý zobák; aké výhody prinášajú nočné vtáky? Poznamenávame, že mnohé sovy sú uvedené v Červenej knihe a sú chránené ľuďmi.

Giljazovová Rasima Rišatovna

Vychovávateľ

MŠ MDOU "Beryozka"

Darček pre narodeninovú sovu.

Programové úlohy .

1. Predstavte deťom žáner výtvarného umenia -grafika a jeden z technických spôsobov zobrazovania v grafike - perokresba.

2. Naučte sa zobrazovať sovu ťahmi, sprostredkovať rôzne pózy sovy, kresliť ťahy v rôznych smeroch v súlade s usporiadaním peria na hlave, tele, krídlach, používať svetlo, pomocné čiary v kresbe na vyjadrenie štruktúry vták.

3.Rozvinúť kreatívny prístup k zobrazovaniu sovy pomocou netradičných materiálov.

4. Podporujte pocit vzájomnej pomoci.

Prípravné práce. Preskúmanie reprodukcií obrazov I. Levitana „Zlatá jeseň“, A. Savrasova „Prišli veže“, V. Vasnetsova „Bogatyrs“ a. atď. Prehľad kníh s ilustráciami V. Lebedeva, V. Sutyeva, E. Racheva. Rozhovor o živote a biotopoch sov. Práca s netradičnými vizuálnymi materiálmi.

Vybavenie . Ilustrácie s obrázkami sovy. Netradičné vizuálne materiály: farebné gélové a guľôčkové perá, farebné pastelky, sangvinik, voskovky, uhlie, farebné a grafitové ceruzky; papier rôznych textúr: biely, farebný, zamatový, vinyl (zvyšky tapety), brúsny papier s jemnými a hrubými zrnami. Záznam zvuku (hlasy vtákov).

Priebeh lekcie.

Vychovávateľ . Chlapci, dnes vás pozývam na hodinu kreslenia do lesnej školy a príroda nám povie tému. Súhlasíš? (Áno) Potom sa vydáme po rovnej ceste (bežná chôdza), naša cesta nie je ľahká, pred nami sú hrbole a budeme musieť kráčať, prekračovať ich (chôdza s vysokým zdvihom kolien), potom zľahka bežte na špičkách a choďte dolu kopcom po kľukatej cestičke. Tu sme, sadnite si za stoly.

Moment prekvapenia.

Vini - Pú a prasiatko idú a spievajú pieseň.

Kam ideme s Prasiatkom? Čaká nás nádherná krajina.

Veľké, veľké tajomstvo. Sú tam hory žaluďov.

Ale úprimne povedané, tajomstvá sú: Polia kvitnú a med tečie.

Nie málo. Takto sa má.

Letí straka a oznamuje správu o lese.

Straka . Pozor! Pozor! Dnes večer Sova pozýva všetky zvieratká z lesa na meniny. (odletí)

Macko Pú . Je skvelé, Prasiatko, že sme boli pozvaní na tvoje narodeniny.

Prasiatko. Oh! Čo dáme tete Sove?

Vinnie - . Treba sa zamyslieť. Možno nám poradia deti z materskej školy Beryozka.

(Prasiatko a Macko Pú idú k deťom do lesnej školy.)

Macko - Pú a prasiatko. Ahojte chlapci, povedzte mi, čo mám dať tete sove. (Detská verzia sa počúva)

Vychovávateľ . Ach, navrhujem, chlapci, aby každý z vás nakreslil sovu. Napríklad sova letí nad poľom, sova sedí na konári atď.

Prasiatko . Áno! Áno! Teta sova sa rada pozerá na svoje fotografie a obrázky sovy v mesačnom svite.

Vychovávateľ. Prasiatko, Macko Pú, sadnite si za stoly a naučte sa s deťmi kresliť.

Otázky pre deti. Pamätáte si, ako sa hovorí umelcom, ktorí maľujú olejovými farbami na plátno? (Maliari)

Aké maliarske diela poznáte?

Odpoveď: I. Levitan „Zlatá jeseň“, V.M. Vasnetsov „Bogatyrs“, A. Savrasov „The Rooks Have Arrived“ atď.

Vychovávateľ . A tiež, chlapci, sú tu kresby a obrázky vyrobené z rôznych iných vizuálnych materiálov: ceruzky, gvaše a vodové farby, rôzne špeciálne tyčinky nazývané uhlie, pastel, sangvinik, voskovky, tekutý atrament. S niektorými z týchto materiálov už viete pracovať.

Všetky kresby a maľby na papieri rôzne materiály, sa nazývajú grafika. A umelci sa nazývajú grafici. Napríklad: ilustrátor E. Charushin kreslil ilustrácie k detským dielam na papier a potom jeho kresby vytlačili v tlačiarni a umiestnili do tisícok rovnakých kníh.

Boli vytlačené aj ilustrácie iných umelcov. Tu je jedna z kníh

E. Charushina je v mojej ruke. Čo myslíte, deti, čím sú nakreslené tieto ilustrácie? (Ceruzka). Prečo si myslíte, že kresby boli kreslené ceruzkou (ilustrácie sú nakreslené a vyfarbené krátkymi a tenkými čiarami)

Pedagóg: Tieto riadky sa nazývajú ťahy. Umelci radi používajú ťahy na zobrazenie chlpatých zvierat, perie vtákov a oveľa viac.

(Zobrazte kresby vytvorené ťahmi.) Aby som vám uľahčil kreslenie, mám tabuľku s tipmi, ktorá zobrazuje rôzne typy ťahov.

(Použite tabuľku na diskusiu o tom, aké ťahy použiť pri kreslení).

Teraz, chlapci, pozrite sa na ilustrácie na tabuli (obr. 1, 2, 3) Povedzte mi, kto je na nich zobrazený? (sova) Pozrime sa na ne a skúsme povedať, aká je sova, aký tvar má hlavu, aký tvar má telo? Čo je väčšie: hlava alebo trup? Aké oči? Aký zobák? Čo robí sova? kam sa pozerá? (Keď deti odpovedajú, učiteľ nakreslí siluetu sovy.)

A teraz deti, pozrieme sa na usporiadanie pierok (obr. 4) na hlave, tele a krídlach, diskutujeme o tom, aké ťahy použijeme. (Príbeh je sprevádzaný ukázaním miesta ťahu na siluete sovy). Ako aplikujete ťahy na hlavu sovy? (Ťahy siahajúce od stredu; ak deti nevedia odpovedať slovami, ponúknite im, že na stole uvediete číslo ťahu). Ako sú ťahy umiestnené na tele? (Vertikálne krátke ťahy od hlavy po chvost). Ako sú umiestnené na krídlach? (Horná časť ťahov je cikcak, spodok krídla je dlhý zvislý).

Fyzická minúta.

Sovushka je sova. Natiahnite ruky dopredu

Veľká hlava. Zdvihnite ruky hore a spustite ich dole cez boky.

Sedí na konári. Vezmite ruky späť.

Otočí hlavu. Hlava sa otáča.

Letí celú noc. Mávajú rukami a šúchajú nohami na špičkách.

A stane sa svetlom. Mávajú rukami.

Spánok letí do priehlbiny. Sedia na kartách.

Vychovávateľ. Skontrolovali sme vzhľad sovy, textúru peria a teraz, aby boli vaše kresby zaujímavé a odlišné, vám navrhujem použiť odlišné typy materiálov. Chlapci na stole majú ceruzky, pastelky, uhlíky, pastely, gélové perá, ako aj papier rôznych textúr, farebný kartón, album, zamat a brúsny papier - to všetko je vám známe, používali sme ich v predchádzajúcich triedach. Musíte si vybrať správny materiál a pustiť sa do práce. Radím vám neponáhľať sa, aby smer ťahov nebol skreslený

Prehrajte zvukový záznam so zvukmi vtákov . Povzbudzujte deti, ktoré zaujímavo dopĺňajú svoje kresby. Sledujte držanie tela u detí. Na konci lekcie musíte skontrolovať prácu. Vyzvite deti, aby vybrali tie najzaujímavejšie, najvýraznejšie kresby, opýtajte sa detí, prečo sa im táto práca páčila? Čo robí sova? Povzbudzujte deti, ktoré používali netradičné textúry papiera a rôzne vizuálne materiály. Ak je práce veľa, dajte všetko do vopred pripraveného fotoalbumu a dajte to Mackovi Pú a prasiatku. Kreslené postavičky ďakujú za poskytnutú pomoc a odchádzajú.

Vychovávateľ: čo sme dnes robili? Akú techniku ​​kresby sme použili na zobrazenie sovy? (šrafovanie)

Chváľte deti za ich láskavosť a ústretovosť.

Obrázok 1 Sova sedí.

Obrázok 2 Letí sova.

Obrázok 3 Kniha E. Charushina.

Obrázok 4

Literatúra.

1. Kazáková, R.G. Kreslenie s deťmi predškolskom veku: Netradičné techniky, plánovanie, poznámky k lekciám. Ed. RG Kazakova - M.: TC Sfera, 2005.-128 s.

2. Kozhokhina, S. K. Urobme životy našich detí jasnejšími. Materiály pre detskú tvorivosť - Jaroslavľ, PC Chemický závod "Luch", 2007 - 80., ill.

3. Shvaiko, G.S.. Triedy výtvarného umenia v MATERSKÁ ŠKOLA: Prípravná skupina do školy: Program, poznámky: Príručka pre predškolákov. inštitúcií. – M.: Humanita. Edičné stredisko VLADOS, 2001.- 176 s.

Zhrnutie lekcie kreslenia v stredná skupina"sova"

Cieľ:

  • Zoznámte deti so sovou lesnou, jej vzhľadovými vlastnosťami a životnými podmienkami, aby ste zistili jej úlohu v prírode a pre človeka.

Úlohy:

  • Rozvíjať schopnosť vytvárať kompozíciu, zvoliť správne farby;
  • Podporovať záujem o prírodu;
  • Naučte sa starať o vtáky v zime.

Materiály: Obrázky sovy, listy papiera, štetce a farby.

Prípravné práce:Čítanie diela V. Bianchiho „Sova“

Priebeh lekcie: Učiteľ ponúka hádanku uhádnuť.

Cez deň spí, v noci lieta,

Ohúri a vystraší ľudí.

Oči žiaria v tme -

Je postrachom všetkých myší. (sova)

Vychovávateľ: Áno, toto je sova Existuje veľa hádaniek, básní a príbehov o sove. Spomeňme si na dielo V. Bianchiho „Sova“, prečo sa išiel starček pokloniť sove?

deti: Sova prestala lietať na lúku a chytať myši. Myši začali loviť čmeliaky a peľ nemal kto prenášať z kvetu na kvet. Na lúke nebolo ďateliny. Starec sa zamyslel a uvedomil si, že bez sovy to nejde. Sova prináša veľké výhody.

Vychovávateľ: Áno, chlapci, sova prináša veľké výhody. Pozrime sa na ilustráciu vtáka. Sova má veľkú hlavu, ktorú môže otáčať na všetky strany. Nemá takmer žiadny krk, respektíve ho nie je vidieť kvôli bujnému opereniu, ktoré sovu zachraňuje pred chladom. Keď padne noc, sova ide na lov. Jej obľúbenou potravou sú hraboše, ktoré chytá pazúrmi pri lete nízko nad zemou. Sova je dravý vták. V zime sú tieto hlodavce zriedka viditeľné a sova začína loviť malé vtáky. Obrovské oči sovy nemajú radi jasné denné svetlo. Ak vytiahnete sovu z hniezda počas dňa, bude bezmocná, pretože jej oči vo svetle prakticky nevidia. Cez deň vták spí a v noci vidí perfektne v tme a odlieta na lov. Vďaka svojmu sfarbeniu je sova šampión v maskovaní. Okrem toho sa vie stiahnuť, pritlačiť si perie k telu a zamrznúť, čím sa stane ako zlomená žena. atď.

Práca s ilustráciami.

Vychovávateľ: Akú hlavu má sova? (Veľký, takmer žiadny krk).

Prečo má sova silné perie? (To ju zachráni pred chladom).

Prečo je sova klasifikovaná ako dravý vták? (Loví myši).

Vychovávateľ: Aby mohla lietať ticho, príroda udelila sovu zaoblené krídla a krátky chvost. Oči sovy sú veľké, no cez deň vďaka ostrému svetlu nevidí takmer nič, no v noci vidí všetko perfektne. Keďže je to dravý vták, má silný, krivý zobák a ostré pazúry.

Didaktická hra: „Kto čo hovorí“

Cieľ: Tvar správna výslovnosť zvuky, opravte mená vtákov.

Vychovávateľ : Pomenujem ti vtáky a ty musíš povedať, ako plačú.

Kukučka, vrana, vrabec, sova.

Vychovávateľ: Chlapci, vonku je zima, prečo musíme v zime kŕmiť vtáky? (V zime si vtáky pod snehom ťažko hľadajú potravu, potrava im pomáha prežiť mrazy).

Fyzické cvičenie "Sova"

Sova - sova, veľká malá hlava,

Sadne si na konár, otočí hlavu (deti krútia hlavami, čupnú),

Cez deň nelieta, neplaší myši (deti trasú prstami),

Prichádza noc, sova letí na lov (Deti lietajú v kruhu).

Prichádza deň a sova zaspí. (Deti sedia pri stoloch).

Praktická časť.

Učiteľ ponúka nakresliť úžasného vtáka, skúma štrukturálne vlastnosti a vzhľad dravého vtáka: telo oválneho tvaru, veľké okrúhle oči s čiernymi žiakmi, trojuholníkový zobák, zaoblené krídla, pestré perie.

Nezávislé sfarbenie vtáka na základe ilustrácie.

Zahrievanie rúk pri práci (prstová gymnastika)

Spievajte, spievajte:

Desať vtákov je kŕdeľ.

Tento vták je slávik,

Tento vták je vrabec.

Tento vták je sova

Ospalá hlavička.

Tento vták je voskovka,

Tento vták je chraplák,

Tento vták je škorec,

Sivé pierko.

Toto je pŕhľava.

Tento je rýchlik.

Tento je veselý siskin.

No, toto je zlý orol.

Vtáky, vtáky - choďte domov!

I. Tokmakovej

Vizuálna aktivita "Sova" pre deti juniorská skupina krok za krokom s fotografiami

Majstrovská trieda pre deti vo veku 3-4 rokov "Sova". Príbehy dúhovej kráľovnej

Autor: Natalya Aleksandrovna Ermakova, učiteľka, MBUDO „Detská umelecká škola pomenovaná po. A.A. Bolshakov“, mesto Velikiye Luki, región Pskov.
Popis: Prácu je možné vykonávať s deťmi vo veku 3-4 rokov. Materiál môže byť užitočný pre pedagógov predškolských zariadení a ďalšie vzdelávanie učiteľov a rodičov.
Účel: prvé kreatívne výstavy, výzdoba interiéru, darček.
Cieľ: vytváranie obrazu sovy v rôznych druhoch výtvarného umenia.
Úlohy:
- rozšíriť a objasniť vedomosti detí o sovách (vzhľad, životný štýl, ľudová a literárna tvorba);
-rozvíjať všeobecné a dobré motorové zručnosti ruky, zlepšiť predtým získané modelovacie zručnosti;
- naučiť, ako vytvoriť obraz sovy v rôznych druhoch výtvarného umenia (modelovanie-plastelína, kresba-akvarel);
- naučiť sa zostavovať kresbu jednoduchou ceruzkou, naučiť sa starostlivo sledovať kresbu pozdĺž nakreslených obrysov, opatrne maľovať obrázok;
- predstaviť techniku ​​kresby sviečkou a vodovými farbami:
- rozvíjať schopnosť krásne usporiadať kresbu v strede listu, zlepšiť zručnosti pri práci s papierom a lepidlom;
- pestovať záujem o výtvarné umenie.

Dobrý deň, milí hostia! Som rád, že môžem všetkých privítať v dúhovom štáte!!!


Vták sova je veľmi inteligentný a tajomný. Sovy sú veľmi tajné a v lese ich skôr počuť, ako vidieť. Majú výborný zrak a dobrý sluch.
Najviac žijú sovy rôzne miesta našu veľkú krajinu, no nestavajú si vlastné hniezda. Hniezdia v dutinách stromov a v hniezdach a norách opustených inými vtákmi.
Po celý deň spia sovy, ktoré sa schovávajú na strome. A keď všetky ostatné vtáky idú spať, sova ide na lov.
Sova je celkom užitočná v poľnohospodárstve a lesníctve, preto si zaslúži, aby ju ľudia chránili.


Existuje veľa rôznych príbehov o Sove a každý príbeh má svoju vlastnú pravdu.
Hovoria, že...










(japonský ľudová rozprávka)
Kráľovná Dúha sa zľutovala nad Sovou a pozvala ju žiť do Dúhového kráľovstva.


Milí moji priatelia, poďme trochu kreatívne vymyslieť nové krásne šaty pre Sovu. Zostaňme ešte chvíľu na jej mieste a vymyslime pre ňu nové plastové šaty.
Ak chcete vyrobiť sovu, musíte sa na ňu pozorne pozrieť. Má telo, hlavu s malými trojuholníkovými ušami a veľkými okrúhlymi očami. Zobák s ostrým zahnutým háčikom na konci. Veľké a široké krídla, malý chvost, labky s ostrými pazúrmi.
Ich hnedý alebo sivý maskovací oblek pomáha sovám skrývať sa pred nepriateľmi predátorov.


Materiál: plastelínu a keďže sovke vymyslíme nové šaty, môže byť akejkoľvek farby. Použijem bielu plastelínu, čím dám deťom priestor na kreativitu a možnosť vytvoriť si pre sovu svoj vlastný špeciálny outfit.

Pokrok:

1. Pripravíme si celý kus bielej plastelíny na modelovanie, rozohrejeme (vyhnetieme). Vytvarujeme z neho stĺpik a rukami ho rozdelíme na polovicu (v rôznych smeroch rolujeme ľavú a pravú stranu stĺpika).
2. Jednu z častí opäť rozdelíme na polovicu (1 ks na hlavu, 2 na krídla, chvost, oči), zvyšný veľký kus na telo.


1. Z veľkého kusu vyvaľkáme (v rukách) stĺpik-korpus, v tvare oválu.
2. Potom zrolujte hlavu do gule.
3. Zvyšný kus rozdeľte na častice - dva ovály na krídla.
4. Dve guľôčky pre oči.
5. Malý ovál pre chvost.


1. Všetky pripravené časti vyrovnáme.
2. Na koláčoch pre chvost a krídla urobte ostré hroty a otočte časti do tvaru kvapiek.


1. Teraz hlavu sovy, urobme uši. Plastelínu z oboch strán gule zaštipneme (sploštíme). Dostávame okrúhle uši, ako medvieďa.
2. Teraz uši opäť sploštíme, ale z druhej strany, aby sa zmenili na trojuholníky.


Stĺpik karosérie inštalujeme vertikálne na rovinu. Ľahko naň zatlačte, aby ste získali stabilitu. Potom priložíme hlavu k telu.


Oči položíme na svoje miesta a medzi nimi pritlačíme plastelínu. Pripevňujeme krídla a chvost k remeslu.


Sovu urobím výraznejšou pridaním žltých očí s čiernymi zreničkami a hnedým nosom. V spodnej časti tela plastelínu na labky mierne sploštím.




Toto sú Sovičky mojich najmenších (3-4 roky) v rozkošných a nových oblečkoch.


Naša hosťujúca sova je nezvyčajný vták a žije v nezvyčajne magickej krajine podľa jej špeciálnej magickej každodennej rutiny.















Potom ide všetko podľa plánu:
O jednej vstane a ide cvičiť...
Na pamiatku nášho nezvyčajného hosťa som veľmi chcel nakresliť jej portrét, pozývam všetkých hostí do našej tvorivej dielne.
Materiály a nástroje:
- list papiera A3
- prírezy z farebného papiera (oči - 2 žlté kruhy, 2 menšie čierne, 2 malé biele; hnedý trojuholník pre zobák; hnedý pásik - smreková vetva; zelené malé pásiky pre smrekové ihličie;)
-PVA lepidlo, handrička, kefa
-jednoduchá ceruzka, guma
-sviečka
-akvarel, štetec
- pohár na vodu
-voskovky

Priebeh majstrovskej triedy:

Táto práca je pre deti dosť náročná, ale celkom zvládnuteľná dobré výsledky. Preto je možné prácu rozdeliť na rôzne typy činností, napríklad na aplikácie alebo vo voľnej činnosti na výrobu prírezov na pozadie práce - smrekový konár.
Vo výtvarnom umení začíname kresbou sovy ceruzkou. Každý vtáčik sa vyliahne z vajíčka - nakreslite ovál.


Z vajíčka vychádzajú trojuholníkové uši, klenuté krídla a malé klenuté nohy.


Potom prilepíme zobák a vedľa neho na oboch stranách oči (žlté, čierne, biele).


Obkreslíme kresbu ceruzkou pozdĺž obrysu pastelkami, jemne ozdobíme uši a telo.


Zelenou kriedou nakreslite ihličie na konárik. Ďalej kreslíme sviečkou: na Sovu nakreslíme pierka (vlnité a rovné čiary-vzory) a jedľové konáre okolo sovy.


Nasleduje práca s vodovými farbami. Začneme nanášať farbu na kresbu na miestach, kde sme maľovali sviečkou, papier nie je natretý - kresba sa objaví.


Pomocou veľkého štetca namaľte pozadie zelenou farbou a sovu hnedou farbou.


Potom na jedľové konáre nanesieme druhú vrstvu farby (nakreslenú sviečkou), pričom použijeme akýkoľvek iný odtieň zelenej. To isté robíme so sovou.



Pozdĺž okrajov obrysu sovy maľujeme čiernou farbou. Nakreslíme zreničky v očiach.



V tomto vekovom štádiu sú deti s rôznou úrovňou zručností a schopností, preto niektorým deťom ponúkame jednoduchšiu možnosť, iným zasa komplikujeme úlohy ďalšími prvkami práce.
Takže táto práca môže byť vykonaná v trochu inej verzii. Najprv prilepte zobák a oči na kus papiera a potom okolo nich nakreslite oválne vajíčko.


Do oválu pridávame trojuholníky-uši, dve línie krídel a oblúky-nohy. Ďalej kreslíme vzory na sovu so sviečkou, napríklad vlnovky. V blízkosti sovy kreslíme jedľové vetvy, už sme sa ich naučili kresliť pred Novým rokom a zdobiť ich loptičkami.


Ďalej pracujeme s farbami. Deťom pripomíname vlastnosti akvarelu - priehľadný, zvonivý, miluje vodu, aplikujeme farebný tón na celú kresbu.


Farbu na plechu môžete vysušiť handričkou a odstrániť prebytočnú vodu. A pastelkami načrtneme kontúry sovy a konárov s ihličkami.


Ďalej, ako pri prvej možnosti, farbu zintenzívnime (farbu nanesieme znova a tu nie je potrebné jasné kreslenie kontúr, deti si len precvičujú prácu s vodovými farbami).



Kreslenie môžete spojiť s modelovaním, nakreslite sovu na brezu







2024 sattarov.ru.