Náčrt lekcie (svet okolo nás, seniorská skupina) na tému: Náčrt lekcie „Pozorovanie králika“


Učiteľ ukazuje ilustráciu s obrázkom mora, vĺn, na nej čln s nafúknutými plachtami a číta báseň.

Zhrnutie hodiny environmentálnej výchovy

Téma: "Sledovanie vetra"

Upevniť vedomosti o pokojnom počasí, veternom počasí, sile vietor.

Určte smer vetra z okolitých objektov, veterník na streche.

Chladný vietor– severná, teplá – južná.

Predstaviť veterník na streche.

Poznámka veterné počasie V prírodný kalendár.

Metodické techniky: Zmyslové vnímanie, pozorovanie, porovnávanie. Je tam dnes vietor… Ako to zistiť? Z ktorého smeru fúka? Silné alebo nie, teplé alebo studené? Určte podľa korouhvičky Smer vetra, k svetovým stranám. Je vietor chladnejší ako včera? Malo by byť uvedené v prírodný kalendár.

Vybavenie: lopatka, kalendár počasia, okolité objekty.

Priebeh pozorovania

Učiteľ ukáže ilustráciu s obrázkom mora, vĺn, na nej čln s nafúknutými plachtami a prečíta báseň:

„Vietor fúka cez more
A loď zrýchli
Beží vo vlnách
Na zlomených plachtách"

Potom položí deťom otázku:

Chlapci, prečo sú na lodi také nafúknuté plachty? Prečo sa to deje? Čo pomáha lodi?

D. Sú ošľahané vetrom.

Otázka: Správne, aký je tu vietor?

D. Silný.

Otázka: Deti, oblečme sa všetci spolu a choďme von a určme, aký vietor je dnes vonku (choď von).

Otázka: Viete, ako určiť, aké je počasie (veterno alebo nie) a odkiaľ vietor fúka?

D. nevieme.

V. Takže, poznáš to podľa korouhvičky.

Čo sa stalo lopatka?

Učiteľ ukazuje deťom korúhvičku (paličku veterníkov s písmenami „S.Y.“ Učiteľ rukami predvádza, ako sa točí).

Otázka: Chlapci, táto vec sa nazýva korouhvička. Určujú smer vetra. Povedzme všetci spoločne toto slovo a zapamätajte si (deti opakujú po učiteľovi. Spolu s učiteľom nainštalujú korúhvičku, určia, že vietor je severný).

Q. Chlapci, pozrite sa, ako sa točia gramofóny. A z listu vidíme, že vietor je severný.

V. Olya, ako sme určili, aký to bol vietor?

O. Podľa korouhvičky.

V. Správne! A kto mi povie, aký je vietor, silný alebo nie?

D. Silný.

Otázka: Chlapci, myslím, že do tohto vetra sa hodia nasledujúce slová:

„Vietor, ty si mocný vietor
Poháňaš kŕdle oblakov."

Je to pravda! Ženie silný vietor mraky po oblohe?

Otázka: Deti, pamätajte. Keď ste včera ráno vošli do záhrady, aký bol vietor? Chladnejšie ako dnes?

B. Deti, pozrite sa, ako sa stromy kývajú vo vetre. Ako sa hojdajú?

D. Silne. Zo strany na stranu.

B. Správne. Dá sa pohľadom z okna zistiť, či vonku fúka vietor alebo nie?

Otázka: Možno niektorí z vás poznajú báseň alebo hádanku o vetre? (deti ponúkajú svoje možnosti).

V. Teraz poďme do záhrady a môžeš mi na svojich kresbách ukázať, aký silný vietor vonku fúka. A zároveň budeme oslavovať v kalendár veternej prírody(príďte do skupiny, poznačte si ju do kalendára, potom si sadnite ku kresleniu).

Zhrnutie GCD v stredná skupina na tému „Pozorovanie mačiatka“


Popis materiálu: Ponúkam vám priame zhrnutie vzdelávacie aktivity pre deti strednej skupiny na tému „Pozorovanie mačiatka“. Tento materiál bude užitočný pre učiteľov stredných škôl. Toto zhrnutie vzdelávacej činnosti, zameraný na vzbudenie záujmu o zvieratá a starostlivého prístupu k nim a rozvoj pozorovacích schopností u predškolákov.

Zhrnutie priamych vzdelávacích aktivít v strednej skupine na tému „Pozorovanie mačiatka“

integrácia vzdelávacích oblastiach„Poznanie“, „Komunikácia“, „Socializácia“
Cieľ: Pokračujte vo vytváraní predstáv o domácich miláčikoch.
Úlohy:
Vzdelávacie: Systematizovať predstavy o domácich zvieratách. Pokračujte v predstavovaní voľne žijúcich zvierat.
Vzdelávacie: Rozvíjať pozornosť, pamäť, pozorovacie schopnosti.
Reč: Rozvíjať súvislú reč, obohacovať slovnú zásobu detí: mačka, lev, tiger, rys.
Vzdelávacie: Pestovať záujem o zvieratá a starostlivý prístup k nim.
Demo materiál:
Mačka, mlieko, ilustrácie divokých zvierat.
Metodické techniky: rozhovor-dialóg, skúmanie ilustrácií a konverzácia na nich, hodina telesnej výchovy „Dve líšky“, analýza, zhrnutie.
GCD ťah
Vychovávateľ. Chlapci, počúvajte hádanku:
Huňatý, fúzatý
Je a pije a spieva piesne.
Vychovávateľ: Kto je to?
deti: Cat.
Vychovávateľ: Prečo si to myslíš?
Vychovávateľ: Dnes k nám prišlo mačiatko - Murzik.
Vychovávateľ: Pozrime sa, čo má mačiatko?
deti: Telo, hlava, nohy, chvost.
Vychovávateľ: Myslíte si, že je veľký a malý?
deti:(malý).
Vychovávateľ:Čo to má: hlavu, telo, nohy, chvost. Pozrite sa na neho, aký tvar má jeho hlava?
deti: Okrúhly tvar.
Vychovávateľ:čo máš na hlave?
deti: Uši, oči, ústa.
Vychovávateľ: Aký tvar majú uši, ako vyzerajú?
deti: Vyzerajú ako trojuholník.
Vychovávateľ:Áno, jeho uši sú trojuholníkové. A aký tvar majú oči? Deti: Oči sú okrúhle.
Vychovávateľ: Ako vyzerajú oči?
deti: Na korálky.
Vychovávateľ: A čo poviete na jeho ústa?
deti: Mačka má zuby a jazyk.
Vychovávateľ: Správny. A aký tvar má telo?
deti: Oválny tvar.
Vychovávateľ:Áno, oválne. Čím je mačiatko pokryté: perím, páperím, srsťou? Deti: Vlna.
Vychovávateľ: Opatrne ho pohladíme dlaňou. Aký je pocit z vlny? (Mäkké a nadýchané).
Vychovávateľ: Vlna, akej farby.
deti:Šedá.
Vychovávateľ: Pozrite sa na jeho labky. A na labkách sú vankúše. Sú mäkké. Dotknite sa ho prstami. A mačiatko má aj pazúriky. Pozrite sa, aké sú ostré.
Vychovávateľ: Prečo si myslíš, že ich potrebuje?
deti: Bráňte sa, lezte na stromy.
Vychovávateľ: Pozrite sa na jeho chvost, je jeho chvost dlhý alebo krátky?
deti: Dlhé.
Vychovávateľ: Ako spoznáte, že sa mačka hnevá alebo kedy sa bráni pred nepriateľmi?
deti: Odfrkne si.
Minúta telesnej výchovy: Dve líšky, dve sestry
Vstali sme skoro ráno
Začali sme nabíjať
Raz si sadli, dva razy vstali
Sklonili sa a narovnali sa.
Vychovávateľ: Chlapci, čo mačiatka najradšej jedia a pijú?
deti: Mlieko, ryby, mäso.
Vychovávateľ: Presne tak, dajme mu mlieko. Potichu pozorujete, aby sa nezľakol.
Vychovávateľ:Čo robí?
deti: Lapovanie.
Vychovávateľ: Teraz sa pozeraj a počúvaj. Aké druhy mačiek existujú? Deti: Čierna, biela, červená.
Vychovávateľ: To je pravda, ale stále existujú divoké mačky. Napríklad: lev. Tiger, rys.
Vychovávateľ: Pozri a povedz mi, vyzerajú ako domáce mačky?
deti:Áno.
Vychovávateľ: prečo?
deti: Identické labky, dlhé chvosty.
Vychovávateľ: Sú si veľmi podobné. Vypočujte si o divokých mačkách. Rys je dravec, pomerne veľkých rozmerov, s pružným telom a krátkym chvostom. Podobne ako iné divoké mačky, aj rys má ostré pazúry a dlhé nohy so širokými labkami. Medzi prstami na nohách sú membrány, ktoré im umožňujú pohybovať sa po sypkom snehu bez toho, aby ním prepadli. Rys má na bokoch hlavy vyvinuté bokombrady a chumáče na koncoch uší. Rys sa živí zajacmi.
Vychovávateľ: Chlapci, kto nám môže povedať o svojej mačke? ...
Vychovávateľ: Naše mačiatko dnes dobre spalo a jedlo. Poďme sa s ním hrať. Ako sa môžete hrať s mačiatkom?
Vychovávateľ: Kto nás prišiel navštíviť?
deti: Kitty.
Vychovávateľ: O čom sme hovorili?
deti:Že mačka má hlavu, nohy, trup, oči, ústa, zuby.
Vychovávateľ:Čo nové ste sa naučili?
deti:Že mačka má vankúšiky na labkách.
Vychovávateľ: Aké ďalšie druhy mačiek existujú?
Deti: Divoké.
Vychovávateľ: Pomenujte ich.
deti: Tiger, lev, rys.
Vychovávateľ: Výborne, chlapci, mačiatko sa vám veľmi páčilo. Hovorí ďakujem a dovidenia.

Venera Khaliková
Poznámky k lekcii na kognitívny vývoj"Pozorovanie vtákov"

POZOROVANIE VTÁKOV.

Cieľ: upevniť, rozšíriť a zovšeobecniť poznatky o zimujúcich vtákoch.

Úlohy:

Vzdelávacie:

Obohatiť a aktivovať detskú slovnú zásobu, zabezpečiť, aby deti pozorovanie vtáka, volali ju robí: lieta, skáče, kluje, pozerá.

Naučte deti chápať kvantitatívne charakteristiky predmetov a používať ich v reči slová: jeden (jeden, veľa.

Vývojový:

-rozvíjať pozornosť, reč, pamäť.

Vzdelávacie:

Vštepiť deťom túžbu chrániť a kŕmiť vtáky.

Materiály a vybavenie: vták v klietke, "živé obrázky" so zimujúcimi vtákmi zastúpené, vrabce, straky, kŕmidlo, proso, strom.

Prípravné práce: Stretnutie zimákov vtákov: prezeranie obrázkov, ilustrácií.

1. Organizačný moment.

Vychovávateľ. Chlapci, pozrite sa, koľko hostí dnes máme! Pozrime sa na nich, pozdravme ich a už sa nimi nenechajme rozptyľovať.

2. Hlavná časť. Pozorovanie vtáka v klietke.

Vychovávateľ (hovorí deťom). Dnes k nám prileteli krásne a veselé vtáčiky. Chlapci, kto vie, ako sa volá? (Odpovedajú deti.) Tento vták sa nazýva papagáj. Zopakujme spolu a pozrime sa na ňu: Aby sa nevyľakala a nehrnula sa po klietke, snažte sa nerobiť hluk a nekričať.

Chlapci, čo robí? Deti potichu hovoria, čo robia vták, sledujú ako vtáčik skáče, ako otáča hlavu, ako vyzerá, ako sedí, pazúrmi chytá bidielka; preskúmať chvost, zobák, hlavu, labky vtákov, dávajte pozor na krídla a všimnite si, že vták môže lietať. Učiteľ objasňuje a upresňuje odpovede detí. Tu sedí na bidielku, teraz si čistí perie, teraz kluje zrná, teraz pije vodu, odhodí svoju malú hlavu. Papagáj žije v horúcich krajinách, v našej prírode sa nevyskytuje, ale môžeme ho nasledovať pozorovať len v týchto bunkách. Toto je dom pre papagája. Položme svojho papagája na parapet, nech sa na nás pozerá. A ty a ja si oddýchneme.

Minúta telesnej výchovy

Učiteľ číta básničku, deti napodobňujú pohyby.

Oh, lietali vtákov,

Malé vtáky.

Všetci lietali, všetci lietali,

Zamávali krídlami. Mávanie rukami ako krídlami.

Sadli si na cestu,

Jedli sme zrná.

klujem, klujem, klujem, klujem,

Ako milujem obilniny. Do drepu. Klepnite na skladbu ukazovákom.

Skáčeme na konáre.

Aby boli deti silnejšie.

Skok-skok, skok-skok,

Skáčeme na konáre. Skákanie na mieste.

3. Rozprávka o zimujúcich vtákoch. Chlapci, pozri, mám čarovnú skrinku. Chcete vidieť, kto žije v tejto skrinke? (ukáž vtákovi a opýtaj sa akého vtáka) Použitím "živé obrázky", hovorím o zimujúcich vtákoch. Tieto vtáky žijú vonku. V zime je to pre nich veľmi ťažké, pretože v zime je ťažké nájsť potravu. Ľudia pomáhajú k vtákom, kŕmia ich. Chlapci, čo to visí na strome? (podávač) Správne, ale na čo to je? (odpovede detí)Ľudia do tohto kŕmidla prskajú jedlo. Nakŕmme aj naše vtáky. Deti naberú štipky prosa, nasypú ho do kŕmidla a "kŕmený" vtákov.

Teraz budú naše vtáky kŕmené a kŕmidlo vezmeme von a zavesíme ho na strom a pôjdeme na prechádzku sledovať ostatné vtáky.

Chlapci, zahráme si s vami hru s názvom "vtáky" (košlar)

4. Hra « Vtáky» (jeden – veľa).

Ciele: naučiť deti chápať kvantitatívne charakteristiky predmetov, používať ich v reči slová: jeden (jeden, veľa.

Vychovávateľ (vyberie z krabice hračky vrabcov alebo iných rovnakých vtákov). Tu je vrabec, tu je ďalší vrabec, ďalší vrabec... Koľko vrabcov? (Veľa. (Vytiahne straku, volajú ju deti.)Čo je štyridsať? (Štyridsať jeden.) Koľko vrabcov? (Je veľa vrabcov.)

Môžete to zopakovať napríklad s jednou vranou a niekoľkými sýkorkami. Zároveň deti hovoria: "jeden", "veľa".

Výborne, chlapci, viete veľa o vtákoch. Rozlúčme sa s našimi vtákmi. A za papagájom sme s vami Uvidime cez den. A rozlúčte sa s hosťami (sau bulygyz, zbohom).

Publikácie k téme:

Zhrnutie lekcie „Pozorovanie mačky“ Abstrakt „Pozorovanie mačky“ Obsah programu: Edukačné ciele: Objasniť vedomosti detí o vzhľad mačky. Predstaviť.

Zhrnutie otvorenej lekcie o porozumení okolitému svetu „Cesta do tundry“ (skupina seniorov) Cieľ: (Snímka 2) - predstaviť deťom vlastnosti prírodných podmienok tundry; - formovať v nich elementárne predstavy o vzťahoch.

Zhrnutie lekcie „Pozorovanie vetra“ Cieľ: Rozšíriť vedomosti detí o vetre, jeho sile, udržať záujem neživé predmety prírody. Naučte sa určiť silu vetra. Podpora.

Zhrnutie lekcie o porozumení okolitého sveta „Časti dňa“, druhá juniorská skupina Mestská autonómna vzdelávacia inštitúcia„Progymnázium č. 119“ (Poznámky k porozumeniu okolitého sveta) druhé.

Zhrnutie lekcie o poznaní „Moja rodina“ (prvá juniorská skupina) Ciele „Moja rodina“: oboznámenie sa s pojmom „rodina“. Ciele: 1) kultivovať pripútanosť dieťaťa k rodine, lásku a starostlivý postoj k rodine.

Zhrnutie lekcie o poznaní v prvej juniorskej skupine „Ja, my - ostatné deti“ Predmet. "Ja, my sme iné deti." Ciele: oboznámenie sa s pojmom Ja som dieťa, moje telo. Ciele: 1) vytvorte si predstavu o sebe ako o osobe.

Súhrn mimoškolských aktivít

Som výskumník

Som výskumník

Pozorovanie a pozorovanie.

Účel lekcie: naučiť deti vidieť problémy; rozvíjať pozornosť, pozorovanie, myslenie; naučiť sa ovládať nástroje; podporovať zmysel pre kolektivizmus.

Vybavenie: prezentácie, karty na prácu vo dvojici, lupy.

Priebeh lekcie.

1. Organizačný moment. Chlapci, postavte sa do kruhu. Usmievajte sa na seba. Naše oči (dlane priložíme k očiam), uši, hlava, srdce sú otvorené poznaniu. Podeľte sa o svoje teplo medzi sebou. Teraz sme tím. Dnes musíme tvrdo pracovať a naučiť sa niečo nové.

2. Aktualizácia základných vedomostí Učiteľ: Ako sa volá naša hodina?

(Naša lekcia sa volá „Mladí objavitelia sveta okolo nás“)

    Dnes v triede pokračujeme ako výskumníci.

    Pamätajte, kto sú výskumníci.

(Ľudia zapojení do vedeckého výskumu.)

    čo je výskum?

(Pojednanie.)

    Dnes urobíme ďalší krok do vedy.

Pozorne si prezrite karty so symbolmi (snímka č. 2)

    Čo si myslíte, že nám hovoria?

(Toto je obrázok výskumných metód.)

    Pamätajte na tieto metódy. (Premýšľajte, položte si otázku, opýtajte sa inej osoby, vykonajte experiment, pozrite sa do kníh, pozrite sa na počítač, pozerajte v televízii.)

    Akú prvú a hlavnú metódu použil výskumník?

(Mysli za seba)

    Samozrejme, predtým, ako začnete bádať, musíte sa nad sebou zamyslieť. Čo podľa vás znamená tento otáznik? (Tam by mal byť nová metóda výskum)

    Čo myslíte, o čom bude naša lekcia?

- (O novej metóde výskumu)

    Správny! Ktorú si však môžete domyslieť sami.

    Na vašich stoloch sú papieriky s úlohou. Predtým, ako to urobíme, si však pripomeňme pravidlá práce vo dvojici. (SNÍMKA č. 3)

Slová POZOROVANIE a POZOROVANIE sú na karte zašifrované.

    Aké slová ste dostali? (Pozorovanie a pozorovanie.)

    čo je pozorovanie? A čo pozorovanie?

    Ktorú známu metódu môžete použiť na hodine, aby ste sami odpovedali na tieto otázky?

-(pozri si knihy - encyklopédie, výkladové slovníky)

-(Pozorný)

    Teraz sa pozrime, ako ste pozorní (pozorní).

    Cvičenie pre oči

3. Praktické úlohy (snímky č. 7-11)

A). Nájdite chyby umelca.

B). Koľkokrát sa toto písmeno opakuje?

IN). Prečo prasa Naf-Naf vyzerá tak prefíkane? Niečo tu nesedí…

G). Aké predmety vidíš? Nájdi ich.

D). Ktoré geometrické obrazce Môžu byť stromy podobné? Vaše dohady.

4. Učím sa pozorovať.

Učiteľ: Viete, aké ročné obdobie je vonku? (neskorá jeseň) Aké ročné obdobie sa blíži? (zima) Viete, kde sa skrýva leto?

Sergunenkov Boris Nikolaevič „Kde sa skrýva leto“

Kedysi na zemi nebola zima, ale iba leto. Aké to bolo nádherné obdobie: Zem bola mäkká ako perie, voda v rieke bola teplá, stromy rástli po celý rok, listy neopadávali a boli večne zelené! Toto pokračovalo, až kým sa jedného dňa zima neurazila.
"Čo to je," hovorí, "celé leto a leto je čas poznať svoje svedomie."
Zima začala vytláčať leto a kam by malo ísť leto? Leto sa vrútilo do zeme a mráz zviazal zem. Vrútilo sa do rieky - rieka bola pokrytá ľadom.
"Umieram," hovorí, "nemám kam ísť." Zima ma zabije.
Tu púčiky na stromoch hovoria letu:
- Poď k nám, ukryjeme ťa.

Leto sa ukrylo v púčikoch stromov, ukrývalo sa pred chladnou zimou.......

Milí bádatelia, ako sa mohlo leto ukryť v púčikoch? Čo to znamená?

Čo potrebujeme na takýto výskum? (vetvička s púčikmi)

Pomocou metódy pozorovania bolo vo svete urobených veľa objavov. Dnes sa ty a ja naučíme byť pozorní.

učiteľ: - Poďme sa prejsť ulicami nášho mesta.

5. Fyzické cvičenie (motorická pozornosť)

Zakázaný pohyb
(Moderátor ukazuje deťom pohyb, ktorý sa nedá opakovať. Potom ukazuje rôzne pohyby rukami a nohami. Ten, kto zopakoval zakázaný pohyb, je z hry vyradený. ​​Akýkoľvek pohyb alebo kombináciu pohybov možno zakázať)

Pozri sa okolo. Snímka č. 12-13 (čerešňa a orgován)

Čo môžete povedať o stromoch a kríkoch?

(Sú bez listov, nahí).

To nám dá možnosť si ich poriadne prezrieť.

Budeme pracovať podľa plánu nazývaného algoritmus, t.j. konzistentný popis našich činov.

UČÍM SA POZOROVAŤ

1

Pozrite sa na konáre stromov.

Majú listy?

Nájdite miesto, kde býval list.

NIE NAOZAJ

Nájdite púčiky na vetvách. Zvážte ich. Sú rovnaké?

NIE NAOZAJ

Akú farbu má táto oblička?

Venujte pozornosť tomu, ako husto ho pokrývajú šupiny. Nakreslite obličku. Snímka č.14

Čo myslíte, prečo má púčik také husté šupiny? Povedz. (chráňte pred chladom a vysušením, pred škodlivými látkami)

Orgovánový púčik pozdĺžne rozrežte a preskúmajte pod lupou. Snímka č.15

Nájdite šupiny, rudimentárnu stonku, rudimentárne listy a rudimentárny púčik.

Vyvodiť záver z pozorovania.

V zime rastlina spí a je v pokoji.

Listy sú ukryté v púčikoch.

Púčik je embryonálny výhonok, ktorý musí rásť a vyvíjať sa.

Učiteľ: Ako z vedeckého hľadiska vysvetľujete výraz „leto sa skrýva v obličkách“?

Teraz si vypočujte, ako sa príbeh skončil.

Zima je preč. Slnko svietilo, potoky začali zurčať. Púčiky na stromoch sa nafúkli a otvorili.
A len čo sa otvorili, prasklo to a leto sa vyvalilo na slobodu. Leto prišlo na zem. Odvtedy sa leto ukrýva pred zimou v púčikoch stromov. A príde jar, na stromoch sa objavia nové listy - ľudia hovoria:
- Prišlo leto!

6. Reflexia.

Aká výskumná metóda bola použitá vo vašej práci? (pozorovanie)

Snímka č.16 Vráťme sa k našim výskumným metódam.

Čo máme vložiť namiesto otázky?

Prečo potrebujeme poznať tieto metódy?

(pre náš výskum)

Pokračujte v návrhoch Snímka č. 17

Dnes som sa v triede naučil ......

Teraz môžem……………

Svojou prácou v triede ………………….

UČÍM SA POZOROVAŤ

1

Pozrite sa na konáre stromov.

Majú listy?

NIE NAOZAJ

Čo zostalo namiesto listov?

Nájdite púčiky na vetvách.

Zvážte ich. Sú rovnaké?

NIE NAOZAJ

Vezmite vetvičku čerešne a oddeľte jeden púčik.

Akú farbu má táto oblička?

Vyfarbite bunku touto farbou.

Venujte pozornosť tomu, ako husto ho pokrývajú šupiny. Nakreslite obličku.

Otvorte váhy. Čo ste videli vo vnútri obličky? Kresliť.

Čo myslíte, prečo má púčik také husté šupiny? Povedz.

Preskúmajte orgovánový púčik rozrezaný pozdĺžne pod lupou. Čo vidíš?

Vyvodiť záver z pozorovania.

V zime rastlina __________________________.

______________________ sú skryté v obličkách.









2024 sattarov.ru.