Zhrnutie lekcie gramotnosti na tému: „Zvuk u, písmená U, u“. Zhrnutie lekcie na tému: Logopedická lekcia o zvukovej výslovnosti "Sound u"


Elena Myasniková
Abstraktné logopedické hodiny o príprave na školenie gramotnosti „Cestovanie do krajiny Abvgdeik. Zvuk [u], písmeno U "

Synopsa podskupinovej logopedickej hodiny konalo sa v prípravný do školskej družiny pre deti s učiteľkou OHP- logopéd Myasnikova E... N.

Téma triedy: Cestujte do krajiny ABVGdeika. zvuk [u], písmeno U.

Typ triedy: o osvojovaní si nových poznatkov.

Cieľ: formovať poznatky o zvuk [u], písmeno U.

Úlohy:

nápravnovýchovné:

oboznámiť s akusticko-artikulačnou charakteristikou zvuk[u] založené na rôznych typoch kontroly;

posilniť schopnosť zvýraznenia zvuk [u] v slabikách, slová;

predstaviť grafické označenie zvuk [u];

konsolidácia pojmov: „Spoluhláska zvuk", "Slabika", "slovo";

nápravné a vývojové:

automatizovať výslovnosť zvuk [u] izolovaný, v slabikách, slovách a vetách;

rozvíjať fonematický sluch a vnímanie;

prevencia dysgrafie a dyslexie;

zlepšiť zručnosti analýza zvukových písmen;

zlepšenie jemnej a všeobecnej motoriky a koordinácie pohybov;

rozvoj základných mentálnych procesy: pozornosť, pamäť, myslenie.

nápravnovýchovné:

vzbudiť záujem o povolania, zvedavosť;

naďalej formovať silné charakterové črty (vytrvalosť a disciplína);

stimulovať rečovú aktivitu, obohacovať emocionálnu sféru, rozvíjať komunikačné kvality;

rozvíjať schopnosti spolupráce, vzájomného porozumenia, benevolencie, samostatnosti.

Vybavenie:

Flanelograf, prúžky zamatového papiera (komp. písmeno Щ) ; lopta; počítacie palice na rozloženie písmená(4 ks, semená žeruchy.

Kartičky A5 s písmená Щ, Sh, Ts.

Zelený štvorec (bez zvončeka).

Jednotlivé zrkadlá podľa počtu detí.

Karta A4 s farebným obrázkom Gnome Knowing (pozri prílohu 1).

Fotografia predmetu formátu A4 ilustrácia pravidla o zvukoch a písmenách(pozri prílohu 2).

Predmet farebné obrázky formátu A5 s obrázkom predmetov, ktoré vyzerajú podobne ako písmeno Щ: štylizovaný štetec, šteniatko, šťavel (pozri prílohu 3).

Karta A4 zobrazujúca poradie písania písmená Щ(pozri prílohu 4).

"karta" Formát A3 s obrázkami predmetov v názve zvuk [u] a ďalšie položky (pozri prílohu 5).

Karta A4 s rôznymi pravopismi písmená Щ(správny, obrátený pravopis) a jej podobné písmená(pozri prílohu 6).

Predmetný farebný obrázok formátu A4 s obrázkom rôznych predmetov, v názve je zvuk [u](pozri prílohu 7).

Jazykový materiál:

Slabiky: viac, shchi, shchi, ashch, shchi.

Slová: šťuka, šteňa, kapustnica, štetec, štít, čipsy, tykadlá, stehlík, kliešte, jašterica, škatuľka, zelenina, plášť, pražma, háj, šťavel, prút, trieska, puklina, líčko, puklina.

Poloha: logopedická ordinácia.

Organizačná forma držanie: tradičný.

Logika výchovno-vzdelávacej činnosti.

1. Pozdravujem (komunikačný tréning).

Ahojte chalani! Som rád, že vás dnes vidím o povolania.

Zaspomínajme si na krásne slová pozdravu a pozdravme sa.

"Dobrý deň" - poviete osobe.

"Ahoj!" - úsmev opätuje.

A pravdepodobne nepôjde do lekárne,

A bude zdravé dlhé roky.

- Dnes nás čaká veľa zaujímavých dobrodružstiev. Budeme sa učiť nové veci, radovať sa z úspechu a spoločne sa vyrovnávať s neúspechmi.

Teraz sa pozri na mňa.

2. Didaktická hra „Zelené dvere k mágii krajina» .

Znie úryvok z piesne V. Šainského a E. Uspenského « ABVGDake»

Dnes nás opäť prišiel navštíviť škriatok Znayka a vieme, že škriatok k nám neprichádza sám, ale prichádza so svojimi priateľmi - zvuky a písmená.

(vystavená je maľba s obrazom Poznajúceho škriatka - pozri prílohu 1).

Nie vysoko, nie nízko, nie ďaleko, nie blízko, ale priamo pred vami sú magické zelené dvere krajina ABVGDeyku... Dnes nás Znayka opäť pozýva na návštevu tohto úžasného krajina, tam spoznáme nového list, spoznajte ju lepšie, čítajte vtipné básničky, odpovedajte na ťažké otázky, hrajte zábavné hry. Ale dostať sa do toho krajina Musím správne odpovedať na moju otázku a prekročiť túto zelenú čiaru

Kto je to, smutné? Kto tam vyzerá kyslo?

Hej chlapci, nezívajte na moju otázku odpoveď:

Aké dravé ryby sa nachádzajú v rieke? (šťuka)

Ako sa volá psie mláďa? (šteňa)

Ako sa volá kapustnica? (kapustová polievka)

Ako sa čistí oblečenie a obuv? (kartáčovaný)

Ako sa bojovníci bránili za starých čias? (štít)

Čo letí, keď sa drevo rúbe? (lupienky)

Čo zachytáva chobotnicu korisť? (chápadlá)

Ako sa volá spevavec s pestrým perím? (stehlík)

3. Didaktická hra "Ahoj, zvuk.

- Výborne. Kto povie, ktorý je prvý zvuk vo všetkých slovách, ktoré si vymenoval?

- Správny. Dnes sa ty a ja naučíme nový zvuk [u]... Pozrite sa všetci na mňa. Vezmite zrkadlá, vyslovte zvuk [u]. (deti si berú jednotlivé zrkadlá).

V akej polohe sú pery pri výslovnosti zvuk [u]?

- Pery "okno".

- Akú formu má jazyk?

- Jazyk vo forme pohára.

- A pri vyslovovaní čo ešte zvuky má jazyk tvar pohára?

- Všetky tieto zvuky - syčanie, zvuk [uh] tiež syčí.

4. Didaktická hra "Čo zvuk? povedz".

Zvuk[u] spoluhláska alebo samohláska?

- Súhlasím.

- Ako určiť?

- Vzduch sa stretáva s prekážkou. Nedá sa spievať.

Zvuk[u] hlas ohluchnúť?

- Nepočujúci.

- Ako skontrolovať?

Zvuk[u] tvrdé alebo mäkké?

- Mäkký.

- Chlapci, zapamätajte si to zvuk [u] je vždy jemný, nemá solídneho brata. Ako budeme označovať zvuk [u]?

- Zelený štvorec bez zvončeka.

- Kto bude charakterizovať zvuk [u]?

Zvuk [u] spoluhláska, hluchý, mäkký.

5. Didaktická hra "Veselý štetec".

- A teraz vyslovím dvojveršie a vy po mne zopakujete poslednú slabiku.

U - smeti zametáme kefou,

vyslovujeme znie jasne:

Vyčistíme čokoľvek

Štetce nám budú spievať – VIAC.

Viac-viac-viac-viac

Čo by ste ešte mali vyčistiť?

Vypýtajú si štetce pre mamu - SHYO.

Che-che-che-che-che.

Hľadajte niečo na čistenie.

Opakujte štetce - SHIELD.

Shchi-shchi-shchi.

Mamin plášť bude čistý.

Štetce sa hlasno čistia - ASH.

Asch-asch-asch-asch.

Na mojom plášti ani škvrna.

Štetce sú také šťastné - ONA.

Shche-shche-shche.

6. Didaktická hra "Poďme sa zoznámiť".

Zvuk počujeme a vyslovujeme, a tak "vidieť" zvuk, čo treba urobiť?

- Napíšte to, napíšte to list.

- Správny. Zopakujme si, ako spolu súvisia zvuky a písmená. (obrázok je vystavený - pozri prílohu 2). Zvuky počujeme a hovoríme. písmená, ktoré vidíme, čítať a písať a vie ich aj kresliť.

Zvuk [u] sa označuje písmenom Щ... Toto list označuje iba jeden mäkký zvuk.

- To písmeno U... Ako to vyzerá?

- Deti ponúkajú možnosti.

Logopéd predvádza obrázky a číta text.

Vyzerá to ako kefa na vlasy.

Celkovo tri hroty? Dobre teda! (E. Tarlapan).

Щ - hrajúce sa šteniatko.

Ľahol si s labkami. (G. Vieru).

Pomôže nám písmeno U

Umyte si zuby ráno. (V. Stepanov).

Щ, na požiadanie zeleniny,

Slzy šťavel do kyslej kapustovej polievky. (N. Tolokonnikov).

(na základe príslušného obrázku, pozri prílohu 3).

- Čo písmená vyzerajú ako písmeno U?

(Logopéd špecifikuje, V čom je rozdiel písmeno U z vymenovaných písmen).

- Správny. A z akých častí sa skladá písmeno U?

- Tri dlhé vertikálne palice, jedna dlhá horizontálna, jedna krátka vertikálna.

- Objednávka na písanie písmeno U je: (ukážka podľa obrázka) . (pozri prílohu 4).

- Teraz píšeme ukazovákom list vo vzduchu spolu; teraz sami vo vzduchu; teraz na stole; na chrbte suseda.

- Teraz si položme flanelografický list... Kto sa pôjde šíriť list? A všetci ostatní sa šíria list Na stoloch mám palice a kosti.

Poďme to vyriešiť list do nášho domu listov.

7. Dynamická pauza.

- A teraz ti navrhujem, aby si sa hral s loptou. Hodím ti loptu a vyslovím slovo a ty nahradíš prvé v tomto slove. zvuk na zvuk[u] a povedzte výsledné slovo.

Čiapka ... (kúsok,

veľryba... (štít,

uviaznutý ... (medzera,

teta ... (štetec,

rieka ... (líca,

veniec ... (šteňa,

polica… (klikni).

- Výborne. Pokračujeme ďalej trieda.

8. Didaktická hra „Kde sa schoval zvuk.

- Dobre sa pozri na tabuľu (dierny štítok je zavesený, pozri prílohu 5)... V mene toho, aké položky sú tam zvuk [u]? Označím tieto položky. Povedz mi kde je zvuk[u] v názve obrázkov Horný rad?

- Na konci slova.

- Kde je zvuk[u] v názve obrázkov v strednom rade?

- Uprostred slova.

- Kde je zvuk[u] v názve obrázkov spodného riadku?

– Na začiatku slova.

- Prevráťte list. Spojujeme bodky a opakujeme poradie písania písmená Щ... Výborne, našli ste všetky položky z zvuk [u] a písmeno U dopadli.

9. Didaktická hra "Nájsť písmeno Щ» .

- Vezmite si zo stola kus papiera. Prevráťte to. Vašou úlohou je zakrúžkovať LEN správne napísané písmená Щ. (Znova sa pozrite, ako sa to správne píše písmeno U) . (pozri prílohu 6).

10. Didaktická hra "Nájsť a pomenovať".

- Pozrite sa pozorne na obrázok. Kto pomenuje predmety zobrazené na tomto obrázku, v mene ktorých je zvuk [u]? (pozri prílohu 7).

- Zelenina, truhlík, pražma, šťuka, plášť, háj, šteňa, šťavel, jašterica, stehlík, šteňa, štiepka, prút.

- Teraz vymyslite vetu s týmito slovami.

(Deti vymýšľajú vety)... Tanya drží škatuľu so zeleninou. Atď.

11. Zhrnutie. Reflexia.

Toto je náš cestovanie s Trpaslíkom Znaykom končí. Bolo to zaujímavé a poučné. Zbohom, ABVGDake! Dobudúcna! Ale aby ste sa dostali von cez magické dvere, každý z vás si bude musieť zapamätať a pomenovať slovo pomocou zvuk [u] aby ste otvorili dvere. (Deti prichádzajúce k dverám, zavolajte slovo a vráťte sa k magickým dverám. Hudba V. Shainsky a E. Uspensky « ABVGDake» )

- Tak sme sa vrátili do materskej škôlky. Čo zvuk hovorili sme s tebou dnes?

- O zvuk [u].

- Ktoré označuje sa písmenom?

Písmeno U.

- Ktorá hra Gnome Know-it-all sa vám páčila najviac?

– …. (odpovede detí)

Lekcia sa skončila.

Introspekcia.

Fonetický lekcia s prvkami gramotnosti.

Cieľ je v súlade s uvedenou témou. Pokrok triedy zodpovedá plánovanému plánu. Všetky konštrukčné diely triedy sa konali.

Trieda postavené na základnom princípe nápravy vzdelanie: od jednoduchých po zložité. Obsah triedy zodpovedá úrovni vedomostí, schopností a zručností, ako aj skúsenostiam detí tejto skupiny. Materiál bol vybraný s prihliadnutím na logickú postupnosť a jej komplikáciu.

Pozdĺž cesty triedy bola vykonaná včasná zmena činností.

Nadviazal sa kontakt so skupinou. Reč bol k dispozícii logopéd, intonovaný, expresívny, no treba podotknúť určitú pomalosť reči, trochu podcenené tempo. Prebiehala kontrola nad rečou detí, no treba dbať na rovnomerné rozloženie pozornosti na všetky deti v skupine.

Deti boli zapojené do procesu, zaujímali sa, aktívne na nich pracovali povolania.

Stanovené ciele boli dosiahnuté. Logopéd spokojný s povolanie.

Literatúra:

1. Kulikovskaja T.A. logopédia jazykolamy a riekanky. Rečový materiál na automatizáciu zvukov deti: sprievodca pre logopédov a rodičov... - M .: Vydavateľstvo "GNOM a D", 2008 - 128 s.

2. Svetlová I. E. Domašný logopéd... - M., LLC "Vydavateľstvo "Eksmo", 2004 - 250 s.

3. Skvortsová I. V. Predškolský rozvojový a vzdelávací program... Ťažké zvuky. Gramatika v obrázkoch. Znie Ш-Ж ... pre deti 4-6 rokov. - SPb .: „Vydavateľstvo "Neva", 2003 - 64 s.

Bazueva A.D., logopéd MBDOU" Materská škola 227 “, mesto Ufa.

  1. Opravte zvuk [u], uveďte ho do jeho grafického označenia.
  2. Rozvoj fonematických procesov.
  3. Precvičte si analýzu zvukových písmen.
  4. Zlepšite zručnosti čítania slabík s písmenom Sh.
  5. Zaviesť pravopis schu, schu.
  6. Tvorenie skutočných prítomných príčastí
  7. Zlepšenie zručností pri zostavovaní návrhových schém.
  8. Podporovať dobrú vôľu a kolektivizmus.

Priebeh vyučovacej hodiny.

  1. Organizovanie času
  2. Nahraďte prvý zvuk v slove zvukom [ш].

    Cap- ... rieka- ...

    Múka- ... veniec- ...

    Súprava- ... cloud- ...

    Stranded-...dieťa-...

  3. Hlavná časť
    1. Opakovanie zvukových charakteristík
    2. Akou hláskou sme nahradili prvé hlásky v slovách? (zvuk [u])

      Vydajte zvuk [u] pri sledovaní artikulácie v zrkadle.

      Pysky sú zaoblené a predĺžené dopredu. Medzi zubami je malá vzdialenosť. Široká špička jazyka je zdvihnutá za hornými zubami a tvorí medzeru. Prúd vzduchu narazí na prekážku, hlas nefunguje.

      Aký je zvuk [u]? (súhláska, vždy mäkká, neznělá).

    3. Úvod do témy
    4. Dnes s vami pôjdeme na ryby, kde spoznáme nový list. Chlapci, spomeňte si na rozprávky, kde hrdinovia tiež lovili ryby ("Zlatá rybka", "Na príkaz šťuky").

      Aby bol rybolov úspešný, musíte si navzájom pomáhať, byť pozorní a pamätať na rybárske pravidlo – nerobiť hluk!

      Teraz si precvičme našu schopnosť počúvať požadovaný zvuk v slove. Ak je v slove, ktoré vyslovujem hláska [u], zdvihnite ruky hore a pomenujte, kde je hláska na začiatku, v strede, na konci slova (škatuľka, kľúč, lopta, plášť, šťuka, oblak, pleskáč). Výborne! Chytili sme prvú rybu.

    5. Oboznámenie sa s písmenami
    6. Oh, pozrite sa na jej zuby.

      Držím písmeno U v zuboch,

      Prosím, napíšte jej!

      Zvážte písmeno U.

      Koľko prvkov má písmeno U? Aké sú tieto prvky? Ako vyzerá písmeno U?

      Na stoloch máte písmeno Sh, vezmite ho a prstom zakrúžkujte písmeno. Do stredu zošita vložte písmeno U a zakrúžkujte ho, vytieňujte.

    7. Vizuálne zapamätanie písmena
    8. Pozrite sa, čo sme chytili (Vo fľaši karty je písmeno U s chýbajúcimi prvkami)

      Tieto karty boli dlho vo vode a niektoré prvky písmena U sa zmyli, musíte ich obnoviť. Výborne! Chytili sme ďalšiu rybu.

    9. Fizminutka
    10. Ťahám, ťahám šťuku.
      Šťuka mi nebude chýbať.
      tu je,
      Pekné, veľké!
      Šťuka pláva v kruhoch.
      Šťuka cvaká zubami.
      No zuby - ako píla!
      Kde si ich zohnal?

    11. Čítanie slabík, slov
    12. Na dne mora žije chobotnica. Vidíte, ako to vyzerá? (Na písmeno U)

      Roztiahnite chápadlá chobotnice smerom k samohláskam. Aké slabiky tvorilo písmeno so samohláskami?

      Pozrite sa na kartičky na stoloch, na ktorých sú napísané slová. Azat bude čítať slová so slabikou Shcha, Rita bude čítať slová so slabikou Shchu, Polina bude čítať slová so slabikou Shche, Akram bude čítať slová so slabikou Shchi.

      Výborne! Chytili sme ešte jednu rybu.

    13. Zvukovo-slabičný rozbor slova
    14. A spolu s rybami aj nová úloha.

      Pozrite sa na kartičky na prvé slabiky týchto slov, musíte zostaviť nové slovo

      Šteniatko, kotlík - LIČKA

      Tykadlá, ceruzka - ŠŤUKA

      Ruža, šťavel - HÁJ

      Peň, šteniatko, dúha - JASKYŇA

      Naplánujte slovo Pike. (Jedno dieťa na doske, ostatné sami). Aká je prvá slabika v tomto slove? Aká samohláska by podľa vás mala byť vložená do slabiky ШУ? prečo? Pamätajte, že samohláska U sa vždy píše v slabike SHU.

      Rozdeľ slová háj na slabiky a pomenuj druhú slabiku. Aká samohláska by mala byť vložená do slabiky ША? prečo? Pamätajte, že SHA sa vždy píše s A.

      Výborne! Ryby v našom vedre.

    15. Tvorenie skutočných príčastí prítomného času, výber podstatných mien k nim.

Obyvatelia mora sa hádali a miešali slová vo vetách. Pomôžme im.

Dostal som sa na stretnutie syčať hus.

Stál na sporáku variť rýchlovarná kanvica.

Mila sa bojí vrčaťšteniatko.

Koľko slov je v každej vete. Urobte náčrt návrhu. Aký je počet slov so zvukom [u] vo vete? Výborne! Chytila ​​sa ďalšia ryba.

Chlapci, naša rybárska výprava sa skončila. Pozrime sa, aké ryby sme ulovili a koľko (3 pleskáče a 3 šťuky).

Aký list sme dnes stretli? Aký zvuk to znamená?

Výborne! Lekcia sa skončila.

Téma: Zvuk [u], písmená Щ, Щ.

Cieľ: zoznámenie sa s hláskou [u] a písmenom U, u

Ciele lekcie:
1. Zoznámiť deti s novým písmenom Щ, Щ.
2. Odhaľ zvuk, ktorý predstavuje písmeno U.
3. Určte miesto písmena Щ v rade spoluhlások.
4. Rozvíjajte kognitívny záujem.
5. Formovanie záujmu o materinský jazyk ako najdôležitejší prostriedok verbálnej komunikácie.

Priebeh lekcie

I. Organizačný moment:

Otočte sa k sebe, prezentujte svoje úsmevy.

Vďaka! Vaše úsmevy prispievajú k príjemnej komunikácii.

Čaká na vás veľa nových a zaujímavých vecí. Buďte pozorní, aktívni, presní.

Chlapci, dnes sa vyberieme vlakom na dlhú cestu. Zatvorte oči a choďte. (snímka 2)

Prišiel vlak, otvor oči. Aby ste sa dostali do svojho koča, musíte ukázať svoje znalosti! Pripravený!

Pamätajme na všetko, čo sme sa naučili.

Aké sú tam zvuky? (Zvuky sú samohlásky a spoluhlásky)

Ako sa líšia? (Samohlásky sa dajú spievať, ale spoluhlásky nie. Keď vyslovujeme samohlásky, vydychovaný vzduch nenarazí na žiadne prekážky v ústach)

Aké samohlásky naznačujú mäkkosť spoluhlások? (Označujú mäkkosť spoluhláskových zvukov písmena: i, e, e, i, u)

Ktoré samohlásky označujú tvrdosť spoluhlások? (Označujú tvrdosť spoluhláskových zvukov písmena: a, o, y, s, e)

Čo viete o písmenách i, e, e, yu? (Tieto písmená majú dva zvuky a existuje aj jeden zvuk)

Keď majú písmená I, e, e, u dva zvuky a čo? (Písmeno i [y / a], e [y / e], yo [y / o], y [y / y]. Písmená i, e, e, yu majú dva zvuky, keď sú na začiatku slovo po samohláskach, po tvrdom a mäkkom delení)

Kedy majú písmená I, e, e, u jeden zvuk a aký? (Písmeno i [a], e [e], yo [o], yu [y], keď idú po spoluhláskach)

Výborne chlapci! Teraz sa môžeme vydať na báječnú cestu!

III. Správa k téme lekcie.

Chlapci! Dnes si urobíme výlet do Kráľovstva zvukov a písmen ... (snímka 3)

Ale s ktorým listom sa zoznámime, zistíte uhádnutím hádanky:

Hrá, hlasno šteká,

Vôbec nepozná nudu.

Na ceste sa zrazí

Šikovný, malý ... (šteňa)

IV... Stanovenie cieľa lekcie:

Žil v Kráľovstve malé šteniatko... Celý čas bol smutný, pretože jeho meno učarovala Kráľovná zvukov. Bez ohľadu na to, ako veľmi sa šteniatko snažilo túto záhadu zistiť a vyriešiť, nič z toho nebolo. Napokon bol ešte celkom malý a úlohy kráľovnej išli mimo neho. Tu je pred nami.

Chlapi šteniatko nás žiada o pomoc. Súhlasíš?

3. Artikulačná a akustická charakteristika zvuku Shch.

Prvá misia kráľovnej.

Pred vami obrázky. Je potrebné určiť, ktorý prvý zvuk je bežnejší. (Zvuk [U].)

Zvuk [Щ] je spoluhláska, hluchý, vždy mäkký.

Tento zvuk je prvý v mene šteniatka.

Šteniatko nás chce zoznámiť s písmenom pre tento zvuk.

Vyzerá to ako kefa na vlasy.
Celkovo tri hroty? No a čo potom?
E. Tarlapan

Vezmime si pero a napíšeme si písmeno U do zošita.

4. Rozvoj fonematických procesov.Hra „Kto je pozorný“.

Vyslovujem slová, ak počujete zvuk [u '], tlieskajte rukami.

šepkať štekliť luskáčik

poctivá volavka čokoládová zima

štipka sliver box šťuka

5. Čítanie slabík - zlučovanie.

kapustová polievka

6. Vývoj dikcie.

Ďalšia úloha kráľovnej: zopakujte frázy.

Shcha-shcha-shcha - nosíme bream ..
Schu-schu-schu - Hľadám huby.
Ešte-viac-viac - skladám veci.
Asch-asch-asch - kúpil si nový plášť.
Orsh-orsh-orsh - mama varí boršč.
Shchi-shchi-kapustová polievka - zberaná zelenina.

Chlapci, dokázali ste to a šteniatko nám v názve hovorí nasledujúci zvuk: toto je zvuk [E].

7. Fyzické minúty.

Pravdepodobne ste unavení, poďme si oddýchnuť.

Zatvorte oči, predstavte si, že ste vonku a vidíte slnko vysoko na oblohe. Zdvihnite ruky, v duchu pozdravte slnko. Cítite teplo jeho lúčov, preniká celým vašim telom. Cítite sa tak dobre! Srdečne! Šťasný! Si naplnený silou poznania, svetlom slnka! Vymieňajte si energiu so slnkom... Natiahnite sa... Usmejte sa... Otvorte oči. Sme v izbe. Ale teplo slnka, svetlo a vedomosti zostali každému z vás. Usmievajte sa!

8. Sémantické čítanie

- Ach, pozri, čo je tu (nazvi obrázok zbor: štetec, krabica, kliešte, šteňa)

Zatvorte oči! (Odstráňte šteňa)

Kto zmizol? (Šteniatko)

Teraz si prečítame príbeh „Šteniatko Katya“

Katya dostala šteniatko. Priniesla ho domov a vložila do krabice. Šteniatko sa skrútilo do klbka a zaspalo. Keď sa šteniatko zobudilo, vyliezlo z krabice, spod stola vytiahlo kefu a začalo sa s ňou hrať.

Teraz odpovedz na otázku:

    Koho si dal Katyi?

    Kam dala Káťa šteniatko?

    Kde šteniatko zaspalo?

    Čo robilo šteniatko, keď sa zobudilo?

    Aké ďalšie slová na „u“ viete pomenovať?

    1. Práca vo dvojici:Hra "Sazač"- vymýšľajte slová z písmen slova "COMRANDS" (vytlačte na konceptoch, kto je väčší)

      Skupinová práca: Hra „Zbieraj slovo“.

Na listoch na loptičkách sú napísané písmená.

Zbierajte písmená, aby ste vytvorili slovo. Vytvorte zvukovú schému.

Ukshcha, yaiksch, apchl (šťuka, box, pláštenka)

    Okrem toho: Rozvoj súvislej reči.

A tu je nová úloha kráľovnej: "Daj mi slovo." Kráľovná má veľmi rada jasné počasie, dnes by nám mali svietiť slniečka. Tu sú žlté kruhy a štipce na prádlo. Po pomenovaní správneho slova pripevnite špendlík na kruh.

    List je vhodený do pošty ... (box).

    V záhrade vyrástla šťavnatá ... (zelenina).

    Psík má syna - ... (šteňa).

    Emelyine želania sa splnili ... (šťuka).

    Umyte si zuby zubnou kefkou ... (s kefkou).

    V dávnych dobách žili ľudia v ... (jaskyňa).

Správne slovo - obrázok sa zobrazí na obrazovke

Zhrnutie lekcie.

Vrátili sme sa. Aký zvuk a písmeno boli prvé v mene šteniatka. (Zvuk a písmeno Щ). Páčil sa vám náš výlet? prečo? (Odpovede detí).

Na stole máte kartičky s obrázkom vtipného a smutného smajlíka. Kto mal záujem o lekciu, ak ste si zapamätali písmeno a zvuk, komu sa všetko na lekcii páčilo, kto nemal žiadne ťažkosti, vyzdvihnite kartu s vtipným smajlíkom. A kto mal ťažkosti, cítil sa neistý, vychoval smutného smajlíka

……... Deti hodnotia svoju prácu.

Zhrnutie hodiny čítania v 1. ročníku „b“.

Téma lekcie: Mäkká neznělá spoluhláska [Щ ’], písmená Щ, Щ.

Cieľ: Upevniť vedomosti o písmene Щ a zvuku [Щ ’]

Úlohy:

    Vzdelávacie: Upevniť schopnosť nájsť písmeno Щ v slovách a izolovať zvuk [Щ ’] od znejúcej reči.

    vyvíja sa: Rozvíjajte fonematický sluch, čítanie, pozornosť, myslenie, reč.

    Vzdelávacie: Podporujte motiváciu učiť sa prostredníctvom rôznych foriem práce

Typ lekcie: Upevnenie lekcie

Plánované výsledky:

    Osobné: Základ pre rozvoj tvorivej fantázie, záujem o čítanie, motiváciu odkazovať na knihu.

    Regulačné: Vykonajte akciu podľa vzoru a daného pravidla. Prijmite školenieúlohu a postupujte podľa pokynov učiteľa.

    Poznávacie: Pracujte s učebnicou, pohybujte sa v nej pomocou ikon. Nájdite svoju cestu v prúde reči.

    Komunikatívne: Použite dostupné rečové prostriedky na vyjadrenie svojho dojmu. Porozumieť obsahu otázok a vyjadrení učiteľa a spolužiakov.

Vybavenie: Učebnica, interaktívna tabuľa, prezentácia, názorné pomôcky (písmenkové kartičky, zvukovo-písmenkové schémy), šťuky a váhy.

Počas tried:

Fáza lekcie

Čas

Činnosť učiteľa

Aktivity študentov

Org. moment

1 minúta

S Dobré ráno... Deň sa začal

V prvom rade poháňame lenivosť.

Nezívajte v triede

Sadnúť si! Volám sa Natalya Andreevna, dnes vám dám lekciu čítania!

Pozdravte učiteľov.

Aktualizuje sa

Práca so stuhou písmen

8 minút

Hádaj hádanku.

Vyzerá ako ježko

Ale nepýta si jedlo.

Preteká cez oblečenie -

A oblečenie je čistejšie.

(Štetec na oblečenie)

Čo je to?

Aké je prvé písmeno v slove Brush? A zvuk? Zmapujme toto slovo. (Koľko slabík, ktorá je zdôraznená, z ktorých častí pozostáva naša schéma, charakteristiky každého zvuku.)

Pozrite sa pozorne na stuhu písmen. Kde je zvuk [Щ ’]?

Poďme charakterizovať tento zvuk. Čo je on?

Písmeno Щ, zvuk [Щ ’]. dve slabiky, prvá prízvukovaná, schéma pozostáva z troch častí: zlučovacia slabika, zámka, zlučovacia slabika. Vykonáva študent pri tabuli.

Spoluhláska, neznělá nepárová, mäkká nepárová.

Fizminutka

1 minúta

Takže už sme s vami trochu popracovali, tak si oddýchnite a zacvičte si. V našej fyzickej minúte bude slovo, ktoré začína zvukom Ш, musíte nielen vykonať cvičenie, ale aj pozorne počúvať.

Vstali sme, pripravili sa a išli za mnou:

Šteniatko sa hralo na dvore

Skočil, bežal a počítal:

Jeden je skok a tri prikývnutia,

Dva - zamierte doprava.

Tri - odbočte doľava

A ponáhľal sa k bráne.

Zrazu vstal, vzdychol a posadil sa

A pozrel sa na všetkých okolo.

Aké slovo pre zvuk Ш ste stretli v minúte fyziky?

Pozerajú sa na učiteľa a opakujú pohyby po ňom.

Šteniatko.

Rozcvička reči

Práca s diagramom

1 minúta

A teraz budeme čítať s vami, ale najprv si urobíme pár cvičení, aby sa nám to ľahšie čítalo.

Zahrievanie dychu. Povedz mi, aké ročné obdobie máme teraz? Polož pred seba pero, predstav si, že máš v rukách vločku, sfúknime ju potichu vánkom a teraz máme na dlaniach tri vločky, ktoré rýchlo a prudko sfúkneme.

Slon. Ťahanie pier hadičkou dopredu, ako keby ste bez zvuku vyslovovali hlásku u.

Napodobňujem slona -

Trupom si stiahnem pery.

Teraz ich nechaj ísť

A vraciam sa na miesto.

Na tabuľu sú slabiky napísané asch-och-esch - najprv číta pani učiteľka, potom deti opakujú, potom čítajú samy, pod vedením učiteľky. Prečítajte si slová, ktoré vidíte na obrazovke. (Šteniatko, stehlík) na ktoré slovo sa hodí táto schéma? (schéma zvýraznenia kvality zvuku sa zmestí na dve slová)

Vykonávajú sa dýchacie cvičenia.

Cvičenie zopakujte po učiteľovi.

Prečítajte si slabiky napísané na tabuli.

Prečítajú slová, určia, pre ktoré zo slov je daná schéma vhodná.

Budovanie zručností

Práca s učebnicou, hádanky

Práca s diagramom

Dizajn, práca s písmenami

Práca s učebnicou, čítanie básní

Práca s obrázkami predmetu

30 minút

Otvorte stranu 64 v návode. Pozri, sú na ňom predstavené hádanky o zelenine, teraz ich čítam a ty to pozorne sleduješ a snažíš sa uhádnuť, o akú zeleninu ide.

Narodil som sa úžasne dobre.

Hlava je biela, kučeravá.

Kto má rád kapustnicu -

Hľadaj ma v nich.

Čo je to? Nájdite v tejto hádanke riadky, ktoré obsahujú zvuk [Щ ’]. Kto našiel tieto riadky? A kto je pripravený nám čítať? Teraz si prečítajme celú hádanku, od začiatku do konca.

Starý otec sedí,

Oblečený v stovke kožuchov.

Kto ho vyzlečie

Roní slzy.

Čo je to? Je tu zvuk [Щ ’]? Pozrite sa pozorne na druhý riadok a povedzte mi, aký iný nepárový zvuk z hľadiska tvrdosti a mäkkosti existuje? Pamätajme, zvuk Ш, čo je to? Ešte raz, prečítajme si túto hádanku od začiatku do konca.

Červená panna,

Sedí v žalári

A na ulici je kosa.

Čo je to? Ani tu nie je zvuk [Щ ’], ale aký iný nespárovaný zvuk existuje? V ktorých riadkoch sa vyskytuje zvuk [Ц ']? Prečítajme si celú hádanku.

Kapusta, cibuľa, mrkva - ZELENINA. Akú inú zeleninu poznáte? Zmapujme toto slovo. Takže, koľko slabík je v tomto slove, na ktorú slabiku pripadá prízvuk, poďme charakterizovať každý zvuk.

Aká polievka je nemožná bez kapusty? A čo je bez repy? V učebnici dostanete nápovedu (kapustová polievka, boršč.)

Takže pozor, na tabuli vidíme písmená, poskladajme z nich slabiky a čítajme ich v zbore (SCHO, SCHE, SCHU, SCHI, SCHA) a teraz naopak (OSH, ESH, USH, ISH, ASH) . (Pridávam ďalšie dve spoluhlásky [K] a [H]). Aké slová môžeme vytvoriť z písmen na tabuli? (Šťuka, líca, šteniatko). A aby ste slovo šťuka napísali správne, aké pravidlo by sme si mali s vami zapamätať?

V učebnici na 65. strane v hornej časti básne čítam a ty ma pozorne sleduješ a zdôrazňuješ slabiky, v ktorých sa vyskytuje písmeno Sh.

Touto kefkou si čistím zuby

S touto kefou - topánkami,

Touto kefou si prečesávam nohavice.

Potrebujem všetky tri štetce.

O čom je táto báseň? Aké meno by ste tomu dali? Kto našiel slabiky, ktoré obsahujú zvuk [Щ ’]? Je to tá istá slabika? Koľkokrát sa objaví v básni? Kto nám prečíta báseň celú?

Nižšie, báseň Sergeja Mikhalkova, čítam, sledujete.

Dve šteniatka líca k lícu

Stlačte kefu v rohu.

Áno, pri sexuálnom štetci

Nad hlavou je palica.

Strč si lámanie šteniatok z ramena,

Dve šteniatka odišli s trucovitím.

O čom je táto báseň? Ako by ste to pomenovali? Prečítajme si túto báseň jednu po druhej, jeden riadok po druhom, začínajúc od prvého radu.

Nižšie je úloha, Marina nám ju prečíta (2. rad 1 stôl). (Vymyslite slová s CHA a SHA, čo zaujímavé ste si všimli?) Opakujem prvú časť zadania, potom druhú.

Chlapci, zvážte obrázky, ktoré sú uvedené na tejto stránke. Čo je na nich vyobrazené? Angelina, prečítajte si úlohu, ktorá nasleduje po obrázkoch (3. rad 2 stoly). Položky sme pomenovali, zistíme, na čo slúžia. (Pozornosť budem venovať slovu tick (vysvetlím lexikálny význam, ak sa slovo ukáže ako nezrozumiteľné)). Kliešte sú nástrojom vo forme klieští, používajú sa na uchopenie materiálu alebo výrobku, aby sa s ním pohodlnejšie manipulovalo.

Ostala nám posledná báseň od Iriny Petrovna Tokmakovej, počúvaj, ceruzkou podčiarkni, v ktorých slovách sa stretla slabika SHU.

Pike a Shyuryatki

Hrajú sa so mnou na schovávačku.

Budem ich hľadať v rieke,

Pohostím ťa červami.

O čom je táto báseň? V akých slovách sa vyskytuje slabika SHU? Boli slová, ktorým ste nerozumeli? (Schurjati sú malé šťuky, deti šťúk). Báseň bude čítať v plnom znení Zhenya Sergienko (1 rad, 1 stôl).

Kapustnica. V slove SHCHI a v slove ISCHI. Číta jeden študent.

Cibuľa. Nie je tu žiadny zvuk [Щ ’]. Zvuk Sh Spoluhláska, pevná, nepárová, hluchá a má pár v hlase a hluchote - to je zvuk J. Reading od jedného študenta.

Mrkva. Zvuk [Ts']. Vo všetkých riadkoch. Číta jeden študent.

Repa, tekvica, uhorka, paradajka, baklažán atď. Žiak pracuje pri tabuli.

Odpovede detí.

Na môj signál čítajú slabiky, skladajú slová z jednotlivých písmen, pamätajú si pravidlo v CHA, SHA, CHU, SHU.

O štetcoch. Odpovede detí. Toto je slabika SCHE, opakuje sa štyrikrát, v každom riadku. Žiak prečíta celú báseň.

Toto je báseň o šteniatkach. Odpovede detí. Čítali báseň v reťazi.

Prečíta zadanie. Deti vymýšľajú slová v CHA a SHA. (z častí CHA a SHA sa dá spraviť aj slovo a to je slovo CHASCHA).

Skúmajú obrázky, hovoria, čo je na nich zobrazené. Študent si prečíta zadanie. Odpovedajú, na čo sú tieto položky.

Postupujte podľa textu. Slovami PIKE, SHURYATKI, LOOKING, FEEL. O šťukách. Odpovede detí. Žiak prečíta celú báseň.

Zhrnutie lekcie, reflexia

4 minúty

Takže chlapci, poďme si to zhrnúť. O akom liste ste dnes hovorili? Aký zvuk to znamená? Znova si pripomeňme zvuk [Щ ’], čo to je?

Pozývam vás, aby ste v lekcii zhodnotili seba a svoju prácu. Ak ste všetkému porozumeli a aktívne ste na hodine pracovali, tak pripevnite na šťuku žltú stupnicu, ak niečo spôsobovalo ťažkosti, tak hnedú a pre koho to bolo naozaj ťažké, ale bude to skúšať ďalej, treba pripevniť modrú stupnicu.

Ďakujem vám všetkým za lekciu, boli ste veľmi aktívni, pracovali ste dobre, všetko skvelé! Zbohom!

O písmene Ш. so zvukom [Ш ’]. spoluhláska, neznelá, mäkká, nepárová. Svoju prácu hodnotia tak, že na telo šťuky pripevňujú šupiny rôznych farieb. Rozlúčte sa s učiteľom.

štádium: Automatizácia zvuku Ш v slabike, slove, jednoduchej fráze.

Vzdelávací účel: upevniť schopnosť správne vysloviť hlásku Ш v slabike, slove, jednoduchej fráze; schopnosť určiť polohu zvuku Ш v slove; aktivovať slovník na tému „Topánky“; rozvíjať zručnosti zvukovej syntézy jednoduchej slabiky. Pokračujte v učení sa, ako vytvoriť vetu so zadaným slovom, analyzovať jednoduchú vetu bez predložky, zostaviť vetnú schému, zvýrazniť slová so zvukom Ш vo vete.

Nápravný a rozvojový cieľ: rozvíjať sluchovú pamäť, fonematické vnímanie, koordináciu očí, jemnú motoriku.

Výchovné úlohy: formovať zručnosti sebaovládania a vzájomnej kontroly, formovať si k sebe benevolentný postoj, schopnosť tímovej interakcie.

Materiál: objektové obrázky pre hlásku U, objektové obrázky s obrázkom topánok, slovná schéma a zelené žetóny (podľa počtu detí), plátno, projektor, disk s elektronickou minútou telesnej výchovy „Tanec“ a oftalmológ LG Masco, kostým zvuku Sh, schéma vety (podľa počtu detí), zvuková stopa inštrumentálnej hudby.

Priebeh lekcie:

1. Organizačný moment. Každé dieťa má na stole obrázok predmetu (šťuka, štít, štetec, pleskáč). Deti volajú obrázky.

Aký zvuk je vo všetkých týchto slovách? (Zvuk U)

Presne tak, dnes nás prišiel navštíviť zvuk Ш. (Vstupuje zvuk Ш).

2. Izolovaná výslovnosť hlásky Shch Zjemnenie artikulácie hlásky Sh Charakteristika hlásky Shch DU. "Čistíme topánky."

Zvuk štítu žiada o pomoc pri čistení obuvi.

Každé dieťa si vyberie predmetový obrázok s obrázkom topánky, pomenuje predmet obuvi. Napodobňovanie pohybov kefy "Čistí" vybrané topánky.

Popis artikulácie zvuku Ш: Zdvihnite špičku jazyka do prednej časti podnebia (k alveolám). V momente výdychu roztiahnutý jazyk s celou hmotou a špičkou zatlačte na podnebie. Napíname svaly jazyka.
Posuňte pery mierne dopredu a zaokrúhlite.
Vydychovaný vzduch prechádza stredom jazyka do výslednej úzkej medzery; teplý, dlhý prúd vzduchu je cítiť na dlani zdvihnutej k ústam.

Zvuková charakteristika: spoluhláska, mäkká, neznelá.

3. Syntéza zvuku. Loptová hra.

Zvuk Ш naznačuje hru s loptou.

Logopéd hodí loptu dieťaťu a vymenuje 2 zvuky, z ktorých musíte zbierať slabiku:

Ы, Щ - ЫЩ; У, Щ - УЩ; И, Щ - ISH; SH, A - SHA; Ш, О - ШО.

4. Automatizácia zvuku Ш v slovách. Rozvoj sluchovej pozornosti a pamäti.

Reprodukcia série 3-4 slov so zvukom Sh.

  • Sorrel, líce, štrbina
  • Strieska, šteniatko, štít,
  • Štipkať, klopať, šťuka, tápať
  • Jedlo, kočiš, pršiplášť, zelenina.

5. Určenie polohy hlásky U v slove. Práca so schémou slov.

DI. "Zbierajte huby do košíka."

Logopéd vyzýva deti, aby zbierali huby do košíka, na zadnej strane každej huby je ukrytá úloha - predmetový obrázok, v názve ktorého je zvuk Ш. Je potrebné analyzovať, kde sa nachádza zvuk Ш navrhované slovo a označte polohu zvuku Ш na diagrame zeleným čipom.

6. Cvičenie pre oči. Elektronický oftalmológ L.G. Masco.

Zvuk Ш nám ukáže gymnastiku pre oči.

7. Automatizácia hlásky Ш vo vetách. Analýza návrhu. Vypracovanie schémy návrhu.

Ponúka:

  • Stehlík hlasno spieval.
  • Katya miluje zeleninu.
  • Kačice okusujú zeleň.
  • Dravá šťuka.
  • Malé šteniatko.

8. Elektronický telesný tréning „Tanec“.

9. Rozvoj jemnej motoriky.

Rozloženie písmena U z obilnín (proso, pohánka, krupica) podľa výberu dieťaťa na hudbu.

10. Zhrnutie. Reflexia.









2021 sattarov.ru.