Zhrnutie lekcie o výučbe gramotnosti „Zvuk, písmená „Sh u“. Zhrnutie lekcie na tému „Zvuk, písmená U, U“


Elena Myasniková
Abstraktné logopedické sedenie v rámci prípravy na vyučovanie čítania a písania „Cesta do krajiny Abvgdijk. Zvuk [u], písmeno u"

Synopsa podskupinovej logopedickej hodiny konalo sa v prípravný do školskej družiny pre deti s učiteľkou OHP- logopéd Myasnikova E. N.

Téma triedy: Cesta do krajiny ABVGdijk. zvuk [w], písmeno W.

Typ triedy: získať nové poznatky.

Cieľ: formovať poznatky o zvuk [n], písmeno W.

Úlohy:

nápravnovýchovné:

oboznámiť s akusticko-artikulačnou charakteristikou zvuk[w] založené na rôznych typoch kontroly;

posilniť schopnosť rozlišovať zvuk [u] v slabikách, slová;

predstaviť grafické označenie zvuk [n];

konsolidácia pojmov: „súhláska zvuk", „slabika“, „slovo“;

nápravné a rozvojové:

automatizovať výslovnosť zvuk [u] v izolácii, v slabikách, slovách a vetách;

rozvíjať fonematický sluch a vnímanie;

prevencia dysgrafie a dyslexie;

zlepšiť zručnosti analýza zvukových písmen;

zlepšenie jemnej a všeobecnej motoriky a koordinácie pohybov;

rozvoj základných mentálnych procesy: pozornosť, pamäť, myslenie.

nápravno-výchovné:

pestovať záujem o triedy, zvedavosť;

pokračovať v rozvíjaní charakterových vlastností pevnej vôle (vytrvalosť a disciplína);

stimulovať rečovú aktivitu, obohacovať emocionálnu sféru, rozvíjať komunikačné kvality;

rozvíjať schopnosti spolupráce, vzájomného porozumenia, dobrej vôle, samostatnosti.

Vybavenie:

flanelograf, prúžky zamatového papiera (komp. písmeno W) ; lopta; počítacie palice na rozloženie písmená(po 4 ks, semienka žeruchy.

Kartičky A5 s písmená Ш, Sh, C.

zelený štvorec (bez zvončeka).

Jednotlivé zrkadlá podľa počtu detí.

Karta A4 s farebným obrázkom trpaslíka Znayka (pozri prílohu 1).

Plotový obrázok A4 ilustrácia pravidla o zvukoch a písmenách(pozri prílohu 2).

Predmet farebné obrázky formátu A5 s obrázkom predmetov, ktoré vyzerajú písmeno W: štylizovaný štetec, šteniatko, šťavel (pozri prílohu 3).

Karta A4 zobrazujúca poradie písania písmená W(pozri prílohu 4).

"karta" Formát A3 s obrázkami predmetov v názve zvuk [w] a ďalšie položky (pozri prílohu 5).

Karta A4 s rôznymi pravopismi písmená W(správne, obrátený pravopis) a tým ako ona písmená(pozri prílohu 6).

Výpravný farebný obraz formátu A4 s vyobrazením rôznych predmetov, v názve je zvuk [w](pozri prílohu 7).

jazykový materiál:

slabiky: esch, sche, schi, jaseň, sche.

Slová: šťuka, šteňa, kapustnica, štetec, štít, drevotrieska, tykadlá, stehlík, roztoče, jašterica, debnička, zelenina, pršiplášť, pražma, háj, šťaveľ, prút, trieska, puklina, líčko, prasklina.

Miesto: logopedická miestnosť.

Organizačná forma držanie: tradičný.

Logika výchovno-vzdelávacej činnosti.

1. Pozdrav (komunikačný tréning).

Ahojte chalani! Som rád, že ťa dnes vidím lekciu.

Spomeňme si na krásne slová pozdravu a pozdravme sa navzájom.

"Dobrý deň" - poviete osobe.

"Ahoj!" usmieva sa späť.

A pravdepodobne nepôjde do lekárne,

A bude zdravý po mnoho rokov.

„Dnes máme veľa zaujímavých dobrodružstiev. Budeme sa spolu učiť nové veci, oslavovať úspechy, vyrovnávať sa s neúspechmi.

Teraz sa pozri na mňa.

2. Didaktická hra „Zelené dvere do mágie krajina» .

Znie úryvok z piesne V. Shainského a E. Uspenského « ABCDyke»

Dnes nás opäť prišiel navštíviť trpaslík Znaika a vieme, že trpaslík k nám nechodí sám, ale prichádza so svojimi priateľmi - zvuky a písmená.

(je vystavený obrázok s vyobrazením trpaslíka Znayka - pozri prílohu 1).

Nie vysoko, nie nízko, nie ďaleko, nie blízko, ale priamo pred vami - magické zelené dvere krajina ABCDyke. Dnes nás Znayka opäť pozýva na návštevu tohto úžasného krajina, tam spoznáme nového list, spoznajte ju lepšie, čítajte vtipné básničky, odpovedajte na ťažké otázky, hrajte zábavné hry. Ale dostať sa do toho krajina musíte správne odpovedať na moju otázku a prejsť cez túto zelenú čiaru

Kto stojí, smutný? Kto má kyslý pohľad?

Čaute chlapci, nezívajte na moju otázku odpoveď:

Aké dravé ryby sa nachádzajú v rieke? (šťuka)

Ako sa volá psie mláďa? (šteňa)

Ako sa volá kapustová polievka? (shchi)

Ako sa čistí oblečenie a obuv? (kartáčovaný)

Ako sa bojovníci bránili za starých čias? (štít)

Čo odlieta, keď rúbu drevo? (kúsky)

Ako chobotnica zachytáva korisť? (chápadlá)

Ako sa volá spevavec s farebným perím? (stehlík)

3. Didaktická hra "Ahoj, zvuk.

- Výborne. Kto povie, ktorý je prvý zvuk vo všetkých slovách, ktoré ste spomenuli?

- Správny. Dnes sa naučíme nové zvuk [w]. Pozrite sa všetci na mňa. Vezmite si zrkadlá, povedzte zvuk [w]. (deti si berú jednotlivé zrkadlá).

Aká je poloha pier pri výslovnosti? zvuk [n]?

- Pery "okno".

Akú formu má jazyk?

- Jazyk v tvare pohára.

- A pri vyslovovaní čo ešte zvuky má jazyk tvar pohára?

- Všetky tieto zvuky - syčanie, zvuk [u] je tiež syčivý.

4. Didaktická hra "Čo zvuk? povedz".

Zvuk[w] spoluhláska alebo samohláska?

- Spoluhláska.

- Ako určiť?

- Vzduch sa stretáva s bariérou. Nedá sa spievať.

Zvuk[w] hlasom ohluchnúť?

- Nepočujúci.

- Ako skontrolovať?

Zvuk[w] tvrdé alebo mäkké?

- Mäkký.

- Chlapci, zapamätajte si to zvuk [u] je vždy jemný Nemá tvrdého brata. Ako budeme označovať zvuk [w]?

- Zelený štvorec bez zvončeka.

- Kto dá popis zvuk [n]?

Zvuk [w] spoluhláska, hluchý, mäkký.

5. Didaktická hra "Vtipný štetec".

- A teraz poviem dvojveršie a vy po mne zopakujete poslednú slabiku.

U - smeti zametáme kefou,

vyslovujeme znie jasne:

Vyčistite čokoľvek

Štetce nám budú spievať – ESH.

Viac-viac-viac-viac.

Čo ešte potrebujete vyčistiť?

Požiadajú mamu o štetce - SCH.

Viac-viac-viac-viac.

Hľadajte čistiaci prostriedok.

Opakujte štetce - SCHI.

Shchi-shchi-shchi-shchi.

Mamin plášť bude čistý.

Kefy čistia hlasno - ASh.

Popol-popol-popol-popol.

Na pršiplášte ani škvrna.

Štetce sú také šťastné - SHCH.

Viac-viac-viac-viac.

6. Didaktická hra "Poďme sa zoznámiť".

Zvuk počujeme a vyslovujeme, a aby sme "vidieť" zvuk, čo treba urobiť?

- zapíšte si to, zapíšte si to list.

- Správny. Zopakujme si, ako súvisí zvuky a písmená. (obrázok predmetu je vystavený - pozri prílohu 2). Zvuky počujeme a hovoríme. písmená, ktoré vidíme, čítame a píšeme a vieme ich aj kresliť.

Zvuk [u] sa označuje písmenom Щ. Toto list znamená len jeden mäkký zvuk.

- Toto písmeno W. Ako ona vyzerá?

- Deti ponúkajú možnosti.

Logopéd zobrazuje obrázky a číta text.

Vyzerá ako kefa na vlasy.

Celkovo tri zuby? Dobre teda! (E. Tarlapan).

U - hrajúce sa šteniatko.

Ľahol si s labkami hore. (G. Vieru).

Pomôže nám písmeno W

Umyte si zuby ráno. (V. Stepanov).

Shch, na žiadosť zeleniny,

Slzy šťavel do kyslej kapustovej polievky. (N. Tolokonnikov).

(na základe príslušného obrázku, pozri prílohu 3).

- Prečo písmená vyzerajú ako písmeno W?

(Logopéd objasňuje, V čom je rozdiel písmeno Щ z pomenovaných písmen).

- Správny. Z akých častí sa skladá písmeno W?

- Tri dlhé vertikálne palice, jedna dlhá horizontálna, jedna krátka vertikálna.

– Objednávka na písanie písmená Щ také: (demonštrácia podľa obrázka) . (pozri prílohu 4).

- Teraz píšeme ukazovákom list spolu vo vzduchu; teraz sami vo vzduchu; teraz na stole; na susedov chrbát.

- Teraz si položme list na flanelografe. Kto bude písať list? A všetci ostatní uverejňujú príspevky list U pri mojich stoloch palíc a kostí.

Dajme toto list do nášho domu listov.

7. Dynamická pauza.

- A teraz ti navrhujem, aby si sa hral s loptou. Hodím ti loptu a poviem slovo a ty nahradíš prvého v tomto slove zvuk na zvuk[w] a povedzte výsledné slovo.

Čiapka ... (kúsok,

veľryba... (štít,

uviaznutý ... (medzera,

teta ... (štetec,

rieka ... (líca,

veniec ... (šteňa,

polička … (klikni).

- Výborne. Pokračujeme ďalej trieda.

8. Didaktická hra „Kde si sa schoval zvuk.

- Pozrite sa pozorne na tabuľu (je zavesený dierny štítok, pozri prílohu 5). Aké položky sú pomenované zvuk [w]? Označím tieto položky. Povedz mi kde je zvuk[w] v názve obrázkov Horný rad?

- Na konci slova.

- Kde je zvuk[w] v názve obrázkov v strednom riadku?

- Uprostred slova.

- Kde je zvuk[w] v názve obrázkov v spodnom riadku?

- Na začiatku slova.

- Prevráťte list. Spojte bodky opakovaním poradia písania písmená W. Výborne, našli ste všetky položky z zvuk [u] a získajte písmeno u.

9. Didaktická hra "Nájsť písmeno W» .

- Vezmite si zo stola kus papiera. Prevráťte to. Vašou úlohou je zakrúžkovať LEN správne napísané písmená W. (Znova hľadajte správny pravopis. písmeno W) . (pozri prílohu 6).

10. Didaktická hra "Nájsť a pomenovať".

- Pozrite sa pozorne na obrázok. Kto pomenuje predmety zobrazené na tomto obrázku, v mene ktorých je zvuk [w]? (pozri prílohu 7).

- Zelenina, debnička, pražma, šťuka, pláštenka, lesík, šteňa, šťavel, jašterica, stehlík, šteňa, štiepka, prút.

Teraz vytvorte vetu s týmito slovami.

(Deti vymýšľajú vety). Tanya drží škatuľu so zeleninou. Atď.

11. Zrátané a podčiarknuté. Reflexia.

Na tomto našom cesta s Trpaslíkom Znaykom končí. Bolo to zaujímavé a poučné. Zbohom, ABCDyke! Uvidíme sa nabudúce! Ale aby ste mohli vyjsť cez magické dvere, každý z vás si bude musieť zapamätať a pomenovať slovo pomocou zvuk [w] aby ste otvorili dvere. (Deti, blížiace sa k dverám, zavolajte slovo a vráťte sa magickými dverami. Znie hudba V. Shainského a E. Uspenského « ABCDyke» )

- Tak sme sa vrátili do materskej škôlky. O čom zvuk rozprávali sme sa dnes?

- O zvuk [n].

- Ktoré označuje sa písmenom?

List W.

- Ktorá hra Gnome Znayka sa vám páčila najviac?

– …. (odpovede detí)

Lekcia sa skončila.

Introspekcia.

Fonetický lekcia gramotnosti.

Cieľ je v súlade s témou. Pokrok triedy je v súlade s plánom. Všetky konštrukčné diely triedy sa konali.

Trieda postavené na základnom princípe nápravy vzdelanie: od jednoduchých po zložité. Obsah triedy zodpovedá úrovni vedomostí, schopností a zručností, ako aj skúsenostiam detí v tejto skupine. Materiál sa vyberá s prihliadnutím na logickú postupnosť a jeho zložitosť.

Pozdĺž cesty triedy bola vykonaná včasná zmena činností.

Skupina bola kontaktovaná. Reč bol k dispozícii logopéd, intonovaný, expresívny, no treba poznamenať určitú pomalosť reči, trochu nízke tempo. Prebiehala kontrola nad rečou detí, no treba dbať na rovnomerné rozloženie pozornosti na všetky deti v skupine.

Deti boli zapojené do procesu, zaujímali sa, aktívne sa na nich pracovalo lekciu.

Stanovené ciele sa podarilo naplniť. Logopéd spokojný s povolanie.

Literatúra:

1. Kulikovskaja T. A. logopédia jazykolamy a riekanky. Rečový materiál pre automatizáciu zvuku deti: príspevok na logopédov a rodičov. - M .: Vydavateľstvo "GNOM a D", 2008 - 128 s.

2. Svetlová I. E. Domašnyj logopéd. - M., LLC "Vydavateľstvo "Eksmo", 2004 - 250 s.

3. Skvortsová I.V. Program rozvoja a vzdelávania predškolského veku. Ťažké zvuky. Gramatika v obrázkoch. Znie Sh-Z . pre deti 4-6 rokov. - Petrohrad: „Vydavateľstvo "Neva", 2003 - 64 s.

na výučbu gramotnosti v prípravnej skupine

na tému: zvuk [Щ], písmeno Ш

ÚLOHY

Vzdelávacie:

1. Upevniť zručnosti rozlišovania a vyslovovania hlásky [Щ] v slabikách, slovách, frázach. Upresnite artikuláciu, uveďte popis.

2. Cvičiť deti v schopnosti rozlišovať hlásku [Щ] na pozadí slova a od slova, vyberať obrázky, vymýšľať slová s danou hláskou.

3. Upevniť schopnosť určiť polohu hlásky v slove.

4. Pokračujte vo vytváraní zvukovo-slabičnej analýzy a syntézy slov.

5. Cvičenie tvorby viet na kľúčové slová.

6. Zoznámte deti s grafickým obrázkom písmena Sh. Pokračujte v učení premeny slov; čítať slová a vety.

Opravné:

1. Rozvíjať fonematický sluch.

2. Rozvíjať schopnosť koncentrácie.

Vzdelávacie:

1. Pestujte si schopnosť počúvať reč dospelého človeka a jeden druhého.

2. Kultivujte schopnosť pracovať počas celej hodiny.

VYBAVENIE

"List" od starého otca literáta, guľa, jednotlivé zrkadlá, rovinné obrázky rozprávkových hrdinov(Šteniatko, šťuka), harmanček s obrázkami predmetu na okvetných lístkoch (so zvukom „Sch“), hudobné kladivo, záznamník, hračka Monster, štvorce troch farieb na analýzu zvuku, pokladne písmen a slabík, truhlica s písmeno S.

PROCES ŠTÚDIA

Pred začatím hodiny si skontrolujeme poštovú schránku (nájdeme list od Grandfather Letters). Prečítajte si, od koho je tento list.

List od starého otca

Chlapci, starý otec Bookmaker nám oznamuje zlé správy. Netvor ukradol nový list, s ktorým sme sa dnes mali stretnúť. Musíme ju nájsť. Aby sme to urobili, musíme uhádnuť, čo je to písmeno. Pomôže nám báseň.

Dve šteniatka líca k lícu

Stlačte kefu v rohu.

Áno na metle

Palica je nad hlavou.

Prilepte šteniatka z ramena,

Dve šteniatka odišli s trucovitím.

Uhádnete, aký zvuk sa najčastejšie vyskytuje v tejto básni? Správne, toto je zvuk [Щ], ktorý je v písmene označený písmenom Щ.. Takže to písmeno musíme dnes nájsť ... Щ. A aby sme našli toto písmeno, najprv sa bližšie pozrieme na zvuk [Щ]. Sadnite si za stoly, vezmite si zrkadlá a zreteľne vyslovte zvuk [Щ].

3. Artikulácia zvuku [Sch](Pysky sú vysunuté dopredu, medzi rezákmi je malá medzera, hrot jazyka je zdvihnutý k alveolám, tvorí s nimi medzeru. Predná časť jazyka je v porovnaní s W predsunutejšia. Bočné okraje jazyk je pritlačený k horným stoličkám, stredná časť chrbta jazyka je zdvihnutá k tvrdému podnebiu, zadná časť chrbta je v porovnaní s Ш predsunutá dopredu. stredná čiara jazyku sa vytvorí pozdĺžny kanál, ktorým prechádza prúd vydychovaného vzduchu.)

4. Zvuková charakteristika [Sch](súhláska, vždy mäkká, neznělá) .

5. Odlíšenie hlásky [Щ] od iných hlások, v slabikách, slovách.

Budem vyslovovať zvuky a slabiky, a ak počujete zvuk [Sch], tlieskajte rukami.

A teraz rečové cvičenie „Nezívaj, chyť loptu a opakuj“ (výslovnosť slabík). Ash-osch-usch-isch, scha-sho-shu-schi, popol-oscho-usch-hľadať; shka-shko-shku-shki; shma-shmo-shmu-shmi atď.

A mám odpoveďovú palicu. Kto dostane prútik do ruky, pomenuje slovo hláskou „Sch“ (deti vymýšľajú slová s touto hláskou).

6. Určenie miesta hlásky v slove, zvukový rozbor slov.

Chlapci, nechali sme sa tak uniesť, že sme zabudli, že musíme nájsť písmeno Shch. Špecialista na staré listy nám poslal pomocníkov. A prvý asistent sa ponáhľa na pomoc, kto to je - správne, toto je báječné šteniatko (ilustrácia).

Šteniatko nám povie cestu, ak splníme jeho úlohu. Na doske je harmanček, na lupeňoch ktorého sú obrázky so zvukom [Sch]. Deti si vyberú okvetné lístky pre seba a určia miesto zvuku „Sch“ v názvoch obrázkov. Teraz položte zvukovú analýzu svojho slova. Dobrí chlapci to zvládli. A Puppy nás posiela k ďalšiemu hrdinovi.

Tento hrdina je kúzelná Pike (ilustrácia).

7. Rozdelenie slov na slabiky.

A Pike si pre nás pripravil úlohu, ktorá sa volá: „Ťukni na slovo“ (deti rozdeľujú slová na slabiky a ťukajú na ne hudobnou paličkou).

Výborne a dobre vykonanú prácu!

8. Vypracovanie návrhov.

Pike sa chce s vami ešte trochu pohrať a ponúkne vám ďalšiu úlohu: vymýšľajte vtipné vety o našich pomocníkoch (deti vymýšľajú vety).

Pike sa veľmi páčili vaše návrhy, a tak nám prezradí, kde Zver ukryl list.

List je v truhlici a musíme ho nájsť. (Deti nájdu truhlicu a skrytú beštiu).

Logopéd: Bola tam truhlica a Zviera je tu.

Prečo ste ukradli list?

Monster: Chcel som mať svoje vlastné písmeno Щ, pretože je na moje meno a ani ho neviem napísať.

Logopéd: Ale aj chlapi musia poznať toto písmeno, inak nebudú vedieť čítať a písať slová s písmenom Щ Chlapci, povedzte mi, ako píšete meno Monštrum bez písmena Щ (deti: “Monštrum”).

Beštia: Ach, ako škaredo to dopadlo.

Logopéd: Nepáči sa ti to?! Potom požiadajte chlapcov o odpustenie a vráťte list.

Beštia: Prepáčte chlapci. Teraz ti dám list, mám ho v hrudi. (Netvor vytiahne list a dá ho deťom)

Logopéd: Výborne! Chlapci, nechajte Zviera sedieť v našej triede a naučte sa s nami písmeno Щ (Zviera zostáva).

9. Zoznámenie sa s listom Sh. Deti sedia pri stoloch.

Chlapci, ktorí povedia Beštii, ako sa zvuk líši od písmena (odpovede detí)

Pozri, tu je písmeno S. Ako to vyzerá?

Vyzerá ako kefa na vlasy.

Celkovo tri zuby? Dobre teda!

Pike vie, ako chytiť, prehltnúť -

Nepotrebujú ďalšiu vedu!

Pomôže nám písmeno W

Umyte si zuby ráno.

Z akých prvkov pozostáva (z troch veľkých zvislých tyčiniek a jednej veľkej vodorovnej, jednej malej vodorovnej a jednej malej zvislej). Postavte sa a napíšte tento list vo vzduchu a teraz pravou rukou na ľavú dlaň a naopak a tiež na chrbát. A teraz urobte okno z dlaní a nakreslite písmeno U vo vzduchu od stropu po podlahu, pozerajte sa cez okno očami. Tlač listu do zošita.

10. Práca v pokladni, premena slov.

A teraz otvoríme pokladne a nájdeme, kde býva písmeno U (podlaha, okno). Umiestnite slovo Shchi na horný pás a ako vytvoriť slovo Shield zo slova Shchi a Pinch zo slova Shield. Výborne, čistíme pokladne.

11. Čítanie viet

A posledná úloha od Šteniatka a šťuky je v obálkach. Tieto obálky obsahujú slová. Vašou úlohou je poskladať z týchto slov vety a prečítať ich.

12. Výsledok hodiny.

Tak sme sa zoznámili so zvukom a písmenom U. Čo poviete na tento zvuk?

Pomenujte slová so zvukom [Sch].

Beštia, páčilo sa ti s nami spolupracovať? Potom príďte znova k nám a my vám s chlapcami chceme dať písmeno Щ, aby ste mali svoj vlastný list.

Monster: Ďakujem!

Chlapci, dnes ste sa veľmi snažili, pozorne počúvali, dobre odpovedali, všetci boli skvelí!

Bazueva A.D., logopéd MBDOU " Materská škola 227“, mesto Ufa.

  1. Opravte zvuk [u], uveďte ho do jeho grafického označenia.
  2. Rozvoj fonematických procesov.
  3. Precvičte si analýzu zvukových písmen.
  4. Zlepšite zručnosti v čítaní slabík s písmenom S.
  5. Zaviesť pravopis schA, shu.
  6. Tvorenie skutočných príčastí prítomného času
  7. Zlepšenie zručností pri zostavovaní návrhových schém.
  8. Pestujte láskavosť a tímového ducha.

Priebeh kurzu.

  1. Organizácia času
  2. Nahraďte prvú hlásku v slove hláskou [u].

    Cap-… rieka-…

    Múka-… veniec-…

    Veľryba- ... oblak- ...

    Mel-... dieťa-...

  3. Hlavná časť
    1. Opakovanie zvukových charakteristík
    2. Akou hláskou sme nahradili prvé hlásky v slovách? (zvuk [w])

      Vyslovte zvuk [u] a sledujte artikuláciu v zrkadle.

      Pysky sú zaoblené a predĺžené dopredu. Medzi zubami je malá vzdialenosť. Široká špička jazyka je zdvihnutá za hornými zubami a tvorí medzeru. Prúd vzduchu narazí na prekážku, hlas nefunguje.

      Aký je zvuk [u]? (súhláska, vždy mäkká, hluchá).

    3. Úvod do témy
    4. Dnes pôjdeme na ryby, kde sa zoznámime s novým listom. Chlapci, pamätajte na rozprávky, kde hrdinovia tiež chodili na ryby („Zlatá ryba“, „Na príkaz Pike“).

      Aby bol rybolov úspešný, musíte si navzájom pomáhať, byť pozorní a pamätať na pravidlo rybolovu - nerobiť hluk!

      A teraz budeme trénovať našu schopnosť počúvať požadovaný zvuk v slove. Ak je v slove, ktoré vyslovujem, hláska [u], zdvihnite ruky a povedzte mi, kde je hláska na začiatku, v strede, na konci slova (škatuľka, kľúč, loptička, plášť, šťuka , oblak, pražma). Výborne! Chytili sme prvú rybu.

    5. Úvod do písmen
    6. Oh, a pozri sa na ňu niečo v zuboch.

      V zuboch držím písmeno Щ,

      Prosím napíšte to!

      Zvážte písmeno S.

      Koľko prvkov má písmeno W? Aké sú tieto prvky? Ako vyzerá písmeno W?

      Na stolíkoch máte písmeno S. Vezmite ho a prstom zakrúžkujte písmeno. Do stredu zošita vložte písmeno U a zakrúžkujte ho, vytieňujte.

    7. Vizuálna pamäť písmena
    8. Pozrite sa, čo sme chytili (Vo fľaši karty písmeno Щ s chýbajúcimi prvkami)

      Tieto karty ležali dlho vo vode a niektoré prvky písmena Щ boli zmyté, je potrebné ich obnoviť. Výborne! Chytili sme ďalšiu rybu.

    9. Fizminutka
    10. Ťahám šťuku, ťahám.
      Šťuka mi nebude chýbať.
      Tu je
      Pekný veľký!
      Šťuka pláva v kruhoch.
      Šťuka cvaká zubami.
      No zuby - ako píla!
      kde si ich zohnal?

    11. Čítanie slabík, slov
    12. Na dne mora žije chobotnica. Vidíš, ako vyzerá? (Na písmeno W)

      Natiahnite chápadlá chobotnice smerom k samohláskam. Aké slabiky tvorilo písmeno Щ so samohláskami?

      Pozrite sa na svoje tabuľky, kde nájdete karty, na ktorých sú napísané slová. Azat bude čítať slová so slabikou Scha, Rita bude čítať slová so slabikou Schu, Polina bude čítať slová so slabikou Sche, Akram bude čítať slová so slabikou Schi.

      Výborne! Chytili sme ďalšiu rybu.

    13. Zvukovo-slabičný rozbor slov
    14. A spolu s rybami aj nová úloha.

      Pozrite sa na karty podľa prvých slabík týchto slov, musíte vytvoriť nové slovo

      Šteniatko, kotlík - LIČKA

      Tykadlá, ceruzka - ŠŤUKA

      Ruža, šťavel - HÁJ

      Peň, šteniatko, dúha - JASKYŇA

      Vytvorte diagram slova Pike. (Jedno dieťa na doske, ostatné po vlastných). Aká je prvá slabika v tomto slove? Čo myslíte, akú samohlásku treba dať do slabiky SHU? prečo? Pamätajte, že samohláska U sa vždy píše v slabike ShchU.

      Rozdeľ slová háj na slabiky a pomenuj druhú slabiku. Aká samohláska by mala byť vložená do slabiky ЩА? prečo? Pamätajte, že ShchA sa vždy píše s A.

      Výborne! Ryby v našom vedre.

    15. Tvorenie skutočných príčastí prítomného času výber podstatných mien k nim.

Morskí obyvatelia sa hádali a miešali slová vo vetách. Pomôžme im.

Chytený na stretnutí syčať hus.

Bol na sporáku variť rýchlovarná kanvica.

Mila sa bojí vrčaťšteniatko.

Koľko slov je v každej vete. Urobte náčrt návrhu. Aké je číslo slova so zvukom [u] vo vete? Výborne! Chytila ​​sa ďalšia ryba.

Chlapci, náš rybolov sa skončil. Pozrime sa, aké ryby sme ulovili a koľko (3 pleskáče a 3 šťuky).

O akom liste dnes hovoríme? Aký zvuk predstavuje?

Výborne! Lekcia sa skončila.

štádium: Automatizácia zvuku Щ v slabike, slove, jednoduchej fráze.

vzdelávací cieľ: upevniť schopnosť správne vysloviť hlásku Щ v slabike, slove, jednoduchej fráze; schopnosť určiť polohu zvuku Щ v slove; aktivovať slovník na tému „Topánky“; formovať zručnosti zvukovej syntézy jednoduchej slabiky. Pokračujte v učení sa, ako vytvoriť vetu so zadaným slovom, analyzovať jednoduchú vetu bez predložky, zostaviť vetnú schému, zvýrazniť slová so zvukom Щ vo vete.

Cieľ rozvíjajúci nápravu: rozvíjať sluchovú pamäť, fonematické vnímanie, koordináciu pohybov očí, jemnú motoriku.

Výchovné úlohy: formovať zručnosti sebaovládania a vzájomnej kontroly, formovať si k sebe benevolentný postoj, schopnosť tímovej interakcie.

Materiál: obrázky predmetov pre zvuk Ш, obrázky predmetov s obrázkom topánok, slovná schéma a zelené žetóny (podľa počtu detí), plátno, projektor, disk s elektronickou telesnou výchovou „Tanec“ a očný simulátor LG Masko, kostým hlásky Ш, schéma vety (podľa počtu detí), fonogram inštrumentálnej hudby.

Pokrok v lekcii:

1. Organizačný moment. Každé dieťa má na stole obrázok predmetu (šťuka, štít, štetec, pleskáč). Deti pomenúvajú obrázky.

Aký zvuk je vo všetkých týchto slovách? (Zvuk Sh)

Presne tak, dnes k nám prišla na návštevu zvuk SH.(Vstupuje zvuk SH).

2. Izolovaná výslovnosť zvuku Shch Objasnenie artikulácie zvuku Shch Charakteristika zvuku Shch. "Čistíme si topánky."

Sound U žiada o pomoc pri čistení obuvi.

Každé dieťa si vyberie predmetový obrázok s obrázkom topánky, pomenuje predmet obuvi. Napodobňovanie pohybov kefy "Čistí" vybrané topánky.

Popis artikulácie hlásky Щ: Zdvihneme špičku jazyka do prednej časti podnebia (k alveolám). V momente výdychu je sploštený jazyk pritlačený k podnebiu celou hmotou a špičkou. Namáhame svaly jazyka.
Pysky sú mierne posunuté dopredu a zaoblené.
Vydychovaný vzduch prechádza stredom jazyka do výslednej úzkej medzery; na dlani, privedenej k ústam, je cítiť teplý dlhotrvajúci prúd vzduchu.

Charakteristika zvuku: spoluhláska, mäkká, hluchá.

3. Syntéza zvuku. Loptová hra.

Zvuk Щ vás pozýva hrať loptu.

Logopéd hodí loptu dieťaťu a pomenuje 2 zvuky, z ktorých musíte zostaviť slabiku:

S, S - YSCH; U, W - USh; I, U - ISH; SC, A - SCHA; SC, O - SCHO.

4. Automatizácia zvuku Щ v slovách. Rozvoj sluchovej pozornosti a pamäti.

Prehrávanie série 3-4 slov so zvukom Sh.

  • Sorrel, líce, medzera
  • Strieska, šteniatko, štít,
  • Štipka, štít, šťuka, tápať
  • Jedlo, kočiš, pršiplášť, zelenina.

5. Určenie polohy hlásky Щ v slove. Pracujte so slovom schéma.

DI. "Zbierajte huby do košíka."

Logopéd vyzýva deti, aby zbierali huby do košíka, na zadnej strane každej huby je ukrytá úloha - predmetný obrázok, v názve ktorého je hláska Щ.Je potrebné rozobrať, kde sa nachádza hláska Щ v navrhovanom slove a označte polohu hlásky Щ na schéme zeleným čipom.

6. Gymnastika pre oči. Elektronický oftalmologický simulátor L.G. Masko.

Zvuk Щ nám ukáže gymnastiku pre oči.

7. Automatizácia zvuku Щ vo vetách. Analýza ponuky. Vypracovanie návrhu plánu.

Ponúka:

  • Stehlík hlasno spieval.
  • Káťa miluje zeleninu.
  • Kačice okusujú zeleň.
  • Dravá šťuka.
  • Malé šteniatko.

8. Elektronická telesná výchova „Tanec“.

9. Rozvoj jemnej motoriky.

Rozloženie písmena Щ z obilnín (proso, pohánka, krupica) podľa výberu dieťaťa na hudbu.

10. Zhrnutie. Reflexia.

  • zoznámte sa s hláskou [u] a písmenami Щ u.
  • učí sa rozlišovať hlásku [u] a písmeno, ktoré ju označuje, od iných hlások a písmen;
  • naučiť sa čítať slabiky, slová s novým písmenom;
  • rozvoj fonematického sluchu, myslenia, pozornosti;
  • pestovať úctivý prístup k práci.

Vybavenie:

zvukové schémy slov, sadzobné plátno, signály - karty noc, ráno, deň, karty rýb s písmenami

Počas vyučovania

    1. Organizácia času

Poďte, deti, zoraďte sa.
Môj tím je pripravený ísť.
Dokončime úlohu „Magic Chest“.
Ten, kto vymenuje počet slabík v slove a prízvučnú slabiku, si sadne.
Vlk, váza, umývadlo, babička, kolovrátok, cukrík, konvalinka, maják, auto, stolička.

  • Opakovanie.
  • Dnes sa na lekcii zoznámime s novými písmenami a listom

    Učiteľ: Oh, kto je to?

    Jeho meno spoznáte, ak správne pozbierate jeho meno z písmen.

    Hra „Slovo sa rozpadlo"m e leya (Emelya)

    Učiteľ: Akým písmenom napíšeme meno?

    Skontrolujte (3)

    Učiteľ: Emelya, kam ideš?

    Emelya: Idem na ryby. Šťuka mi povedala čarovné slovíčko.

    Ryba mi skočí do vedra.

    Povedz slovo
    Sporák kotúľal
    priamo z dediny
    Pre kráľa a pre princeznú
    A prečo neviem
    Šťastný lenivý

    Učiteľ: A prečo sa Emelya volala lenivá kosť?

    A aké príslovia o práci poznáte.

    Úloha: poskladajte zo slov príslovie. (Deti pracovali vo dvojiciach).

    Bez problémov nemôžete ani vytiahnuť rybu z jazierka.

    Emelya: Ale je to dlho a ja chcem, aby bolo všetko rýchle.

    Učiteľ: Emelya, poznáš iné príslovie?

    Trpezlivosť a práca zomelie všetko (2x).

    Myslím si, že dnes budeme s chalanmi pracovať na tom, aby sme sa naučili niečo nové. A bez čarovných slovíčok sa dnes môžeme veľa naučiť a pomôcť vám chytiť ryby.

  • Formulovanie témy a účelu hodiny študentmi.
  • „Magic Chest“ pre vás pripravila nasledujúcu úlohu:

      Učiteľ: Nájdite spoločnú reč v nasledujúcich slovách:

      Pramienok, klobúk, dáma, štetec.

      Deti: Všetky slová pozostávajú z dvoch slabík.

      Učiteľ: Rozdeľte dané slová do dvoch rovnakých skupín a vytvorte tému dnešnej hodiny.

      Deti: Prvá skupina bude obsahovať slová, ktoré začínajú hláskou [w], druhá skupina bude obsahovať slová, ktoré začínajú hláskou [w]. So zvukom [w] sme sa už zoznámili, so zvukom [w] nie.

      Témou hodiny je teda „Hlas [u] a písmeno, ktoré ho označuje.

      Učiteľ: Na základe témy uveďte účel našej hodiny.

      Deti: Cieľom našej hodiny je zoznámiť sa s hláskou [u] a písmenom, ktoré ju označuje; učí sa rozlišovať hlásku [u] a písmeno, ktoré ju označuje, od iných hlások a písmen; Učí sa čítať slabiky, slová s novým písmenom.

      Na tabuli je napísané:

      Stretnime sa…

    1. Úvod do nového zvuku.
    2. K tabuli je pripojený obrázok na tému „zimný rybolov“.

      Učiteľ: S novým zvukom sa zoznámime na nezvyčajnom mieste - na zimnom rybolove.

      Čo viete o zimnom rybolove?

      (vysvetlenie týchto slov diera, vŕtačka).

      Ako sa volajú chlapci Kolya, Tolya

      Kolja hryzie - pomôžeme mu.

      Šťuku vlečiem, šťuka mi nechýba.

      Signály: Noc (pomalá a tichá).

      Deň (rýchlo a nahlas).

      Učiteľ: Aký zvuk je počuť častejšie (zvuk [w])

      Opíšte tento zvuk.

      Deti: Keď sa vzduch stretne s prekážkou, znamená to [w] spoluhlásku.

      Keď sa hovorí, je počuť iba hluk.

      Takže je hluchý.

      Znie jemne.

      Učiteľ: Uveďte krátky popis.

      Učiteľ: Vytiahli šťuku,

      Vytvorte diagram.

      Kde je zvuk Shch Uveďte jeho vlastnosti.

      Akým znakom označujeme zvuk [u] zelený štvorec

      Hra „Semafor“ (keď začujete zvuk [u], zdvihnite zelenú kartu).

      Hodváb, šťuka, kliešte, čokoláda, štipka, klobúk, háj, líčko, šťavel, cesnak.

      Učiteľ: Tolya chcela chytiť ďalšiu rybu. Ale nepodarilo sa mu to. Meno tejto ryby má jednu slabiku. Má nový zvuk. Čo je to za rybu?

      Deti: Toto je pleskáč.

      Učiteľ: Vytvorte zvukovú schému pre slovo bream.

      Opíšte nový zvuk v tomto slove.

      Deti: Zvuk [w] spoluhlásky, hluchý, mäkký.

      Učiteľ: v slove šťuka po hláske [u] nasleduje hláska [y]. Ale zvuk [u] v ňom je jemný. V slove pražma je hláska [u] na konci, ale je aj mäkká. Aký môže byť záver?

      Deti: Zvuk [u] je vždy jemný.

    3. Fizkultminutka.
    4. Učiteľ: Prídeme bližšie k diere. Možno sa dozvieme, prečo sa Mišovi nepodarilo chytiť pleskáča. Prečítam si predpovede. Ak veta obsahuje slovo so hláskou [u], potichu sa priblížite k diere, prikrčíte sa a pozriete sa do nej. Ak nie, potraste hlavou.

      Sumec spí v mŕtvej diere
      Bream leží v radoch bez najmenšieho pohybu.
      Ostriež zaspal pri skalách.
      Zubatá šťuka nemôže spať.
      Predátor chytí ospalé ryby.
      Učiteľ: Prečo sa nám nepodarilo chytiť pražmu?
      Deti: Bremy v zime spia.

    5. Úvod do nového listu.
    6. Učiteľ: Iné ryby plávajú v diere. Ku každému je pripojené písmeno. Keď uvidíte rybu s novým písmenom, tlieskajte rukami.

      Učiteľ: Výborne! Naučili ste sa nové písmeno. Ktovie ako sa to volá?

      Deti: Toto je písmeno „sha“.

      Učiteľ: Ako vyzerá písmeno?

      Deti: Písmeno Щ je podobné písmenu Ш, len má ešte jeden prvok.

      (vyrezávame z plastelíny) Ako to ešte vyzerá?

      Vyzerá ako kefa na vlasy.

      Celkovo tri zuby?

      Dobre teda!

      Pomôže nám písmeno Щ.

      Umyte si zuby ráno.

      VII. Čítanie slabík a slov s novým písmenom.

      A kde bude žiť písmeno W? (v modrom dome).

      Učiteľ: Písmeno Щ, išiel navštíviť samohlásky. Ale nebude to fungovať pre všetky samohlásky. Čítanie slabík: scha, shu, schi, sche, sche,

      Ktoré samohlásky Щ sa nehodia, s kým nie je kamarátka: ja, yu, e, oh, s.

      Ale ako potom napíšeme slabiku shcha, sh?

      Učiteľ: Keď sme navštívili písmeno S. Chlapcom bolo trochu zima. Aby sa chlapci zahriali, bežali, skákali a potom Sasha napísal slabiky do snehu a ponúkol úlohu

      Tieto slabiky sú: schA, ša, šu, sche, ona, sche, šo, schi, shi.

      Akú úlohu ste ponúkli?

      Najprv s mäkkou fúziou, potom s tvrdým. (Deti čítajú).

      Učiteľ: A teraz pomôžme Emelyi. chytiť rybu

      _ U K I Ja _ U _ E G O L
      L E _ I H I _ W _ N O K
      R O_ A H A_ A
      _ U K I Ja _ U _ E G O L
      L E _ I H I _ W _ N O K
      R O_ A H A_ A

      UKU A LE_A V RO_E NEJEDIA.

      Čítanie slov v reťazci

      Prečítajte si ďalšie slovo v prvom stĺpci (háj), v druhom (hustota). Prečítajte si jazykolam s rôznym logickým dôrazom.

    7. Čítanie textu s novým písmenom. Čítanie v reťazci
    8. Na zimnom rybolove.

      Najčastejšie ostrieže klovali.

      Môjmu priateľovi sa podarilo chytiť pražmu. A s ockom sme vytiahli obrovskú šťuku. Šťuka je dravá ryba.

    9. Tvorenie podstatných mien pomocou prípony „isch“.

    Prečítajte si vetu, ktorá hovorí o šťuke.

    Čo je ona? (obrovský, dravý)

    Nemá teda zuby, ale zuby

    Tá teda nemá chvost, ale chvostík

    Takže nemá oči, ale oči

    Tá teda nemá ústa, ale ústa

    Nemá teda hlavu, ale hlavy

    X . Korelácia slov a schém. Ostriež, šťuka, pleskáč

    h Komu h
    Komu S Komu h
    h G S G

    XI. Zhrnutie

    Emelya s našou pomocou a bez akýchkoľvek magických slov chytila ​​ryby. Len tvrdou prácou a vedomosťami. A musíme ísť. Čo sme sa naučili v lekcii? Vyhodnoťte svoju prácu v triede.

    Komu bolo všetko jasné a snažil sa, fungoval.

    Ak ste zistili, že je ťažké dokončiť úlohy, ale snažili ste sa, fungovalo to.

    3) Kto bol s úlohami veľmi náročný, nezvládol.







    

    2022 sattarov.ru.