Psychologická lekcia pre deti základných škôl o rozvoji pozornosti. Lekcia psychológa „Kúzelná skrinka pamäti a pozornosti“


Cieľ: rozvíjať tvorivú predstavivosť a reč.

Vybavenie: učiteľ má kresbu borovice a na nej rastú sladkosti; karty úloh; výtlačky básne pre každého študenta; Žiaci majú štvorčekový zošit a pero.

učiteľ. Témou dnešnej hodiny je: „31. jún“. Zdalo sa vám niečo podozrivé? Potom zopakujme, pričom ako vizuálnu pomôcku použijeme päsť. Koľko dní je v každom mesiaci? Vytvorte päsť oboma rukami. Vďaka vyčnievajúcim kĺbom sa vytvorili „hory“ a „jamky“. Každý „páv“ znamená, že mesiac má 31 dní - maximálny možný počet. Každá „dolka“ znamená minimálny počet dní v mesiaci - 30 (a vo februári - 29 alebo 28). Zavolajme postupne všetky mesiace, počnúc januárom až do júna. Je možné akékoľvek poradie: zľava doprava alebo sprava doľava. Pripravte sa... január "kopček") - 31. február ("kopček") - 28. alebo 29. marec ("kopček") - 31. apríl ("kopček") - 30. máj ("kopček") - 31. , jún („jamička“) - ? (30!) Ukazuje sa, že 31. jún neexistuje! Ale tento neexistujúci deň si možno predstaviť, čo teraz ty a ja urobíme! V tento deň sa môžu stať len veci, ktoré sa v bežné dni stať nemôžu, napr.

Cukríky rástli na veľkej borovici,

S chutnejšími sladkosťami som sa ešte nestretla.

(M. Plyatskovsky)

Teraz vyberieme tie najchutnejšie cukríky z tejto borovice a vykonáme nezvyčajné úlohy zabalené v cukríkových obaloch.

ÚLOHA 1. „Predstavte si, že ste sa na jeden deň stali čarodejníkom. Tvoje činy?"

ÚLOHA 2. „Zložte a vyriešte príklady sčítania.“

Ako asi tušíte, tieto príklady sú tiež nezvyčajné. Neskladajú sa z čísel, ale z predmetov a javov, napr.

Ak pridáte dážď s vetrom

A vymyté cesty

Potom môžeme dostať

Jeseň je nakoniec mokrá.

A snehové vločky sú neporiadok,

Plus lyžiarska trať a plus mrazy,

Ukazuje sa, že je zima:

V bielom mraze brezy.

Zložíme prúd

A snežienka a vtáčia búdka.

Čo sa stane, priateľ môj?

Hádate správne... Jar, samozrejme!

No čo iné ostáva?

Hovorilo sa tomu slnečné leto.

(M. Geller)

Vymyslite podobné (nie nevyhnutne v poetickej forme) príklady sčítania, pozostávajúce z ľubovoľného počtu pojmov, aby odpoveď bola: a) leto, b) jeseň, c) zima, d) jar.

ÚLOHA 3. „Vysvetlite význam zvýraznených slov a fráz.“

Deti dostanú výtlačky básne. Tímová práca.

FIGLI - MIGLI

Šetrný rak pri nedostatku rýb hovorieval:

Ako keby ten komár vedel, ako sa homár škriabal!

Zubáč klebetil: „Nevídaná vec!

Pražma by bola dala a sova by vychladla!“

Potom drak pozval slezinu na návštevu,

A čajka ponúkla veži čajku.

Vrana zmeškala večeru,

Zabudol som štyridsať rubľov v košeli,

A vzal prepelicu a kosa,

Ale drozd dal drozd - nepil ani nejedol!

A píla nič nepila,

Ale bez toho, aby sa dotkla muchy, bola pod muchou.

Býk sa postavil a zahrabal sa do bahna,

Kohút sa flákal, teda slon kohútik.

Odpoveď. Šetrný - starostlivý; nedostatok rýb - hladný čas; čmáral - tancoval; klebetený — klebetený; Keby som mu dal pražmu, silno by ma udrel; stal sa omámený - stal sa ospalým, opilým; zmeškal — zmeškal; dal kos - prekvapený; bez dotyku muchy - bez toho, aby som niekoho urazil; Bol som pod vplyvom - bol som opitý; rozčúlil sa — urazil sa; flákal sa - chodil nečinne; nafúkal sa - nafúkal sa, nahneval sa.

ÚLOHA 4. Hra „Čo by sa stalo, keby...“

Poďme kreatívne. Čo by sa stalo, keby...

Stali by sa komáre veľké ako slony?

Z kuchynského kohútika tečie hroznová šťava?

Stala sa školská dochádzka nepovinnou?

Padali jablká z oblaku namiesto dažďa?

Nakŕmila by ťa mama len zmrzlinou?

Ožili snehuliaci, ktorých ste vyrobili? 102

Objavili sa na jar na stromoch namiesto lístia cukríky?

ÚLOHA 5: „Vymyslite malé dievčatko a porozprávajte sa o ňom analogicky s básňou Vasilija Žukovského „Malý palec“.

Žil tam malý chlapec.

Bol vysoký ako prst,

Mal peknú tvár

Ako iskry - malé oči,

Ako páperie - chĺpky;

Žil medzi kvetmi;

V tieni ich listov

Oddychoval v teple

A v noci tam spal.

Zobudil som sa za úsvitu,

Živý si umyl tvár

Rosa, oblečená

V saténovom liste

Krásna ľalia.

Cieľ: rozvíjať out-of-the-box myslenie, tvorivá predstavivosť, pozornosť.

Vybavenie:Žiaci majú k dispozícii výtlačky dvoch textov a štvorčekový zošit.

učiteľ.

Chcem vás pozvať do krajiny Pervertundia,

Tamojší študent, verte mi, sa volá KINECHU.

Komár tam nie je komár, ale istý KIRAMOK,

A podľa nás je KOMERET obyčajný malý kaštieľ.

(M. Plyatskovsky)

Doslova všetko je tam hore nohami a rôzne cesty. Ste pripravení navštíviť krajinu Invertundia? Teraz to skontrolujem. Pokúste sa rýchlo a správne, ako v básni M. Plyatskovského, preložiť slová z „reverzného“ jazyka do ruštiny:

ACILBATE, MUIRAVKA, TARDAVK,

AMMARGELETH.

Slová sú napísané na tabuli. Deti si „prekladajú“ do svojich zošitov. Vyšetrenie.

Skvelé! Môžete urobiť to isté podľa ucha?

Učiteľ pomenúva slová, deti ich píšu hore nohami. Vyšetrenie.

MYD, MOD, KUS, ZAG, ONIK, ACHUK.

Nuž, poďme! Kým nás naša predstavivosť ženie k Inverzii, poviem vám o tom.

Študenti dostanú výtlačky textu.

Kissel je tam vyrobený z gumy

Vyrábajú pneumatiky z hliny

Tehly sa vyrábajú z mlieka

Tvaroh sa vyrába z piesku

Sklo sa tam taví z betónu.

Priehrady sú postavené z kartónu...

Zo „Zábavnej gramatiky“ od A. Arsiria.

Ak si to prečítate tak, ako je to napísané, teda riadok po riadku, ukáže sa, že je všetko prevrátené. Skúste oddeliť jednu frázu od druhej zvislými čiarami a na začiatok a koniec textu pridajte frázy, ktoré považujete za vhodné.

Samostatná práca. Vyšetrenie.

Toto je ona, Perevertundia! A už sme na jej území. Koľko je tam ľudí! A každý robí hluk, smeje sa a hovorí jazykom „na hlavu“. Zachytávam iba jednotlivé frázy, ale neviem ich hneď preložiť. Možno to dokážeš?

SVRBIL ŤA HLAVA (svrbela ma hlava)

TONGUE BRAIDED (jazyk opletený)

ČERVENÉ ČERVENÁ (uši sú červené)

SHAKES SCREEKED (ruky sa trasú)

OČI ZATVORENÉ (zatvorené oči)

ZAKRÚHNUTIE (drkotanie zubov)

Pozrite, prichádza skupina chlapcov a dievčat, vašich rovesníkov. Poďme sa s nimi zoznámiť.

Deti dostanú výtlačky textu.

- No, chlapci, ako sa máte?

"Dobre," kričia chlapci.

- Máš nejaké novinky?

- Jedzte! - a začal príbeh.

— Nie tak dávno som išiel do cirkusu.

- A bol som na rieke.

- Aké to bolo zábavné, vtipné!

— Vyzliekol sa a plával.

— Bol tam šašo bez hlavy.

- A začal sa topiť. Chlapi kráčali.

— Morské levy hrali loptu.

- Zachránili ma.

(A. Shibaev)

Ničomu som nerozumel. A čo vy?

Odpovede detí.

Prečo sa nám príbeh chlapcov zdal taký mätúci? Skúste oddeliť príbeh prvého chlapca od príbehu druhého.

Študenti zborovo čítajú najprv príbeh jedného chlapca, potom druhého.

Súhlaste s tým, že niekedy vy, ktorí hovoríte po rusky, používate „obrátený“ jazyk! V akých prípadoch sa to deje?

Do rozhovoru vstúpil chlapec, ktorý bol doteraz ticho. Chce nám porozprávať vtipnú príhodu zo života svojho kamaráta Lemeleho. Počúvajme ho.

Chlapec.

Mama povedala:

- Poslúži mi:

Umyte taniere

Ulož svoju sestru do postele

Nasekajte palivové drevo

Nezabudni, syn môj,

Chytiť kohúta

A zamknúť to.

Sestra, taniere,

Kohút a palivové drevo.

Lemele má len jednu hlavu!

Chytil sestru

A zamkol ho v stodole.

Povedal svojej sestre:

- Hráš tu!

Palivové drevo pilne

Umyté vriacou vodou

Štyri taniere

Zlomil to kladivom.

Ale trvalo to dlho

Bojujte s kohútom:

Nechcel

Ísť do postele.

(L. Kvitko)

Chlapci, skúste teraz sami vymyslieť niekoľko „prevrátených“ viet, ktoré pripomínajú tie, ktoré ste počuli v Lemeleho príbehu.

Príklady. Šťavnatú hrušku som pohladil žehličkou. Aby bol čaj sladký, pridám doň feferónku. Tretiaci dostal zlú známku za test, a mama mu za to kúpila jeho obľúbený zmrzlinový koláč.

Chlapcom a dievčatám, obyvateľom Perevertundie, sa vaše návrhy veľmi páčili a rozhodli sa vám pomôcť zvládnuť ich jazyk, preto nás pozvali na prechádzku ulicami ich krajiny. Som zvedavý, čo nám ukážu a povedia?

Niečo také ste ešte nevideli

Ani vo sne, ani v skutočnosti.

Naša červená krava

Červy prežúvajú v stodole.

Aká škoda kavky!

Kavka jedáva na večeru seno.

Mačka nosí v zuboch mrkvu.

Vlk v smútku žuje trstinu.

Nemotorné a nešikovné

Zajac chytí myš v poli.

Ropucha stoná, sotva žije -

Pre ropuchu je ťažké jesť palivové drevo.

A oheň úplne zhasol -

Chyťte muchy v sporáku!

Toto vôbec nie je jedlo

Toto je skutočná katastrofa!

Dopadlo to veľmi smutne:

Nezdravé a bez chuti.

Prechádzka nás trochu unavila. Poďme si oddýchnuť. Naši noví priatelia ponúkajú spievať „obrátené“ piesne. Oni začnú a vy skončíte, ale musí byť splnená jedna podmienka – dodržať rým.

Spadol som zo strechy domu,

Zlomil som si novú košeľu,

Nové nohavice boli ohnuté...

Tak som to ohol – tak... (ohol to).

Neuveríš mi:

Lietal som na metle

A moja kamarátka Katya

Ponáhľala sa za mnou na... (lopata, posteľ).

Ty a ja pôjdeme do lesa,

Dajme si Chupa Chups,

A od nich sme na obed

Pripravíme si... (vinaigrette).

Marina išla do obchodu

Na malinový džem,

Zároveň som si kúpil nejaké sušičky

A so sleďom dva... (tvarohové koláče).

Trochu sme si oddýchli, pokračujme v prechádzke a pozorujme život miestneho obyvateľstva. Deti z Revertundu nám povedali, že sme sa ešte nezoznámili so všetkými vlastnosťami miestneho jazyka. Teraz nás zavedú na miesta, kde si môžeme vypočuť niečo nové, napríklad...

Lovec zakričal: "Ach!"

D Verte mi, prenasledujú ma!

Pred deťmi

Kry s Maliari maľujú.

Buch buch d Nedokončil som to:

Neochotný, unavený...

More sa pred nami mení na modré,

Lietajú m aiki cez vlny.

Pohltil ma T jedol

Veľmi sa naňho hnevám.

V močiari nie sú žiadne cesty.

Som na palube w kam - hop a hop!

(Podľa A. Shibaeva)

Aké črty „reverzného“ jazyka si môžete všimnúť v týchto poetických líniách? (Jedno písmeno zmení význam slova.) Ako to povedať správne?

Odpovede detí.

Skúste z jedného slova získať ďalšie nahradením jediného písmena:

SEN (syn), DOM (dym, hruda, pes), MAG (žmurknutie, mak, krok), RUKA (rieka, šťuka), PLOT (nadšenie, zápcha, súprava), KRAVA (koruna), JAVOR (klin, klan, hrýsť).

V krajine Pervertundia je to zaujímavé, ale bohužiaľ je čas, aby sme sa vrátili. Rozlúčte sa s našimi novými známymi, pozvite ich k nám na návštevu. (Deti sa obracajú k fiktívnym postavám.) Zbohom, meniči!

Inna Girko

Abstraktné psychologická lekcia Pre mladších školákov

"Tajomstvo komunikácie v triede."

Zjednotenie detského kolektívu;

Zvýšenie sebaúcty detí;

Úvod do zručností efektívnej spolupráce;

Rozvoj tolerancie.

Hodina je vedená so žiakmi 3. ročníka.

Trvanie lekcie: 90 min.

pozdravujem:

Úvodná časť.

Cieľ: pripraviť účastníkov na psychologická práca, uvoľnenie napätia a oslobodenie, zníženie emocionálnej vzdialenosti medzi študentmi.

Čas: 5 minút.

Rozcvička: Cvičenie „Vymeňte miesta...“.

Vymeňte miesta tí, ktorí...

Vie sa zabávať?

Kto má staršieho brata alebo sestru?

Kto má modré oči?

Kto má rád zvieratá?

Kto má práve teraz dobrú náladu?

Kto sa rád hrá?

Kto vie, ako byť priateľmi?

Deťom je ponúknutá „Rozprávková obálka“.

„Rozprávková obálka“ obsahuje otázky a mapu rozprávkovej krajiny.

Chlapci si striedavo vyberajú rozprávkové otázky, aby sa lepšie spoznali.

Učiteľka navrhuje pozrieť sa na mapu, ktorú deti našli v obálke, a vydať sa na cestu do krajiny komunikácie a spolupráce. Deti sú požiadané, aby dokončili cvičenie. "Most priateľstva"

Hra „Most priateľstva“.

Učiteľ vyzve deti, aby vytvorili dvojice, ak si to želajú, a „postavili“ most (pomocou rúk, nôh, trupu). Ak nie sú žiadni dobrovoľníci, dospelý sa môže spojiť s dieťaťom a ukázať mu, ako znázorniť most (napríklad dotýkanie sa hláv alebo dlaní). Po cvičení sú deti požiadané, aby nakreslili farbu svojej nálady.

"Námestie nálady"

Hlavná časť.

Čas: 15 minút

Cieľ: dať deťom predstavu o pojmoch „spolupráca“ a „komunikácia“.

Obsah: Psychológ začína rozhovor o tom, ako je potrebné úsilie mnohých ľudí na splnenie nejakej dôležitej úlohy. Napríklad nie je možné postaviť veľký dom, loď, auto, vydať knihu alebo dopestovať veľkú úrodu sám. Ale zainteresovaní ľudia spoločná príčina, musí konať v zhode, inak nič nevyjde, vedieť komunikovať s Iný ľudia, vyjednávajte, ustúpte, ak je zrejmé, že máte pravdu. Je potrebné naučiť sa robiť rôzne veci spolu, naučiť sa spolupráci...prostredníctvom komunikácie.

Deti sa zapájajú do rozhovoru a ako výsledok spoločnej diskusie na túto tému sa na tabuli objavia dva nápisy:

"Spolupráca "Komunikácia"

Psychológ: - Aké zručnosti tvoria schopnosť spolupracovať?:

Aké zručnosti tvoria schopnosť komunikovať?

"Spolupráca "Komunikácia"

Schopnosť porozumieť druhému, schopnosť počúvať

Schopnosť robiť veci spoločne – schopnosť dohodnúť sa

Zo schopnosti ustúpiť, kedy - schopnosť brať do úvahy

správnosť druhého, postavenie druhého je zrejmé

Zo schopnosti múdro sa rozdávať – schopnosť byť zdvorilý.

rolové schopnosti klásť otázky

prebieha“.

Psychológ vyzýva deti, aby prešli od slov k činom a uplatnili všetky tieto zručnosti pri plnení nasledujúcich úloh.“

Deti sú rozdelené do dvojíc. Každý pár dostane dve papierové vystrihnuté siluety palčiakov. Je potrebné, aby ich bolo možné ozdobiť vzormi alebo kresbami, aby boli palčiaky v pároch a navzájom sa nelíšili (deti pracujú vo dvojiciach za hudobného sprievodu). Pri práci môžete použiť fixky, farby (kvaš, vystrihnuté obrázky, ktoré si deti samy vyberú a nalepia na palčiaky. Deti počas úlohy nevedia rozprávať.


Prezentácia práce, diskusia o výsledkoch.

Čas: 10 minút.

Cieľ: prezentácia a diskusia o práci detí vo dvojiciach, precvičovanie komunikačných zručností medzi členmi skupiny. Psychológ kladie otázku: - Bolo ťažké urobiť niečo spolu bez vzájomnej komunikácie?

Každá dvojica prezentuje svoju „rukavicovú“ prácu, ukazuje ju všetkým účastníkom, hovorí o tom, ako sa im podarilo dohodnúť, ako práca prebiehala a predvádza svoj výsledok.

"Zrnká piesku."

Cieľ: propagácia kladný postoj a súdržnosť skupiny, emocionálne a svalové uvoľnenie.

Pokyny: „Predstavme si, že všetci sme zrnká piesku. Zrnká piesku vyzerajú takto - ohnite lakte a pritlačte ruky k ramenám. Zrnká piesku sú veľmi ľahké a keď fúka vietor, neustále sa pohybujú a z času na čas sa zbierajú rôzne miesta. Počet zrniek piesku môže byť rôzny, určí sa podľa počtu, ktorý vymenujem. Keď zaznie príkaz - „Vietor fúka“ - všetci sa začnú rýchlo pohybovať po miestnosti, a keď zavolám na číslo, napríklad tri, dva, päť - zrnká piesku by sa mali zhromaždiť - v každom tri. Zrnká piesku sa zhromažďujú takto: čelom k sebe, dotýkajúc sa jeden druhého predlaktím.


„Maľba dvoch umelcov“

Cieľ: schopnosť pracovať vo dvojici, rozvoj zručností spoločnej činnosti, empatia.

Účastníci vo dvojiciach, ktorí držia jednu ceruzku, musia bez súhlasu nakresliť ľubovoľný obrázok.


Pre ďalšiu úlohu potrebujeme vašu plnú pozornosť.

Hrá sa zahrievacia hra: „Ucho, nos, podlaha, strop“.

Psychológ vyzve deti, aby dokončili cvičenie „Zostavte obrázok“.

Cvičenie: „Zostavte obrázok»

Cieľ: schopnosť vzájomne sa dohodnúť, práca v skupinách.

Chlapci sú rozdelení do dvoch skupín podľa odznakov. Každá skupina dostane rovnaký počet dielikov na dokončenie obrázka.

Pokyny: v každej skupine zozbierajte svoj vlastný obrázok. Problém je v tom, že detaily sú zmiešané. Úloha: - inteligentne rozdeľovať role v pracovnom procese, vedieť sa pýtať, byť slušný, vedieť porozumieť druhému, robiť veci spolu a vedieť sa pri výmene vzájomne dohodnúť.



Cvičenie: „Rybolov“.

Cieľ: Schopnosť spoločne sa rozhodovať a konať spoločne. Hry sa zúčastňujú štyria ľudia. Každý hráč drží v ruke koniec lana. V strede je na lane zavesené závažie. Úloha: – súčasne štyria hráči spúšťajú náklad do kontajnera. Cvičenie sa vykonáva potichu.



Cvičenie sa opakuje, ale s diskusiou o činnostiach na vykonanie cvičenia.

"Všeobecný výkres"

Celá skupina spoločne nakreslí jeden obrázok na veľký list papiera. Napríklad: "Naša trieda."

Reflexia. Účastníci v kruhu charakterizujú náladu, vymieňajú si názory a pocity z hodiny.

Deti sú požiadané, aby si vybrali farbu svojej nálady a nakreslili, ako sa cítia po lekcii.

aplikácie

Otázky do rozprávkovej obálky.

Ak by ste mali neviditeľný klobúk, aké využitie by ste preň našli?

Ak by snehuliak, ktorého ste vyrobili, náhle ožil, čo by ste urobili?

Ak by na tvojej posteli v noci sedel škriatok, o aký sen by si ho požiadal?

Keby si sa stal majiteľom čarovného koberca, kam by si letel ako prvý?

Keby ste boli na plese po boku Popolušky, o čo by ste ju požiadali?

Ak by ste náhodou našli čarovný prútik, aké želanie by ste si priali?

Keby ste dostali do rúk čarovný tanierik a zlaté jablko, čo by ste ich požiadali, aby vám ukázali?

Ak by k vám prišiel Carlson, ako by ste sa zabavili?

Ak by ste sa zrazu stali takými malými ako Paleček alebo Paleček, ako by ste sa cítili?

Ak by ste mali to šťastie navštíviť svojich priateľov z Prostokvashina na jeden deň, s ktorými z nich by ste chceli stráviť čas a ako?

Ak by ste sa mali zúčastniť koncertu Bremen Town Musicians, akú pieseň by ste chceli počuť?

Ak by ste sa zrazu stali dospelými, čo by ste robili?

Ak by ste sa zrazu stali najsilnejším človekom na svete, ako by ste využili svoju silu?

Literatúra:

Veľká kniha od detskej psychologičky od 3 do 10 rokov.

O. Istratová, G. Široková, T. Exacousto.

Internetové materiály.

Rozvoj komunikačných schopností. Neverbálna komunikácia

Lekcia 1

Sebavedomie .

2) Pravidlá pre prácu v skupine.

Psychológ a deti stanovujú určité pravidlá pre prácu v skupine, ktoré sú potrebné na to, aby sa všetci účastníci cítili príjemne a bezpečne. Pravidlá sú vopred napísané na papieri Whatman a po prijatí skupinou sa fixujú na viditeľné miesto. Počas všetkých nasledujúcich hodín sú tam pravidlá skupiny umiestnené a prezentujúci ich pripomínajú na začiatku hodiny.

Zoznam pravidiel:

1. Pozorne sa navzájom počúvajte.

2. Neprerušujte reproduktor

3. Rešpektujte svoje názory

4. Som výrok

5. Nesúdne rozsudky

6. Aktivita

7. Zastavte pravidlo

8. Súkromie

Každý bod pravidiel vysvetľuje psychológ.

3) Zahrejte sa.

Cvičenie „Vymeňte si miesta“

Účastníci sedia na stoličkách v kruhu. Šofér ide do stredu kruhu a povie vetu: „Vymeňte si miesta“ tých, ktorí... (vie smažiť vajcia).“ Na konci sa nazýva nejaký atribút alebo zručnosť. Úlohou tých, ktorí majú túto zručnosť alebo vlastnosť, je meniť miesta. Úlohou moderátora je mať čas sedieť na akomkoľvek voľnom mieste. Novým vodičom sa stáva ten, kto si nestihol sadnúť.

Rozcvička, vytvorenie podmienok na lepšie spoznanie sa, pochopenie toho, čo máme spoločného a zvýšenie záujmu účastníkov o seba.

Dialóg a miniprednáška.

Psychológ vyzve každého účastníka, aby sa na chvíľu zamyslel a odpovedal na otázku – Čo je to sebaúcta? Vyjadrit sa moze kazdy. Potom moderátorka zhrnie a porozpráva o dôležitosti sebaúcty, o psychickom komforte človeka a o tom, na čom sebaúcta závisí, o pocitoch, ako je chvastanie, ktoré maskujú nízku sebaúctu, o túžbe byť ideálnym človekom a o čom to môže viesť k. Potom ponúkne splnenie úlohy.

Hlavná časť

Cvičenie „Dobré a zlé skutky“

Účastníci sú náhodne rozdelení do dvoch tímov. Každý tím dostane hárok papiera Whatman, fixky alebo fixky a papier formátu A4. Úlohou jedného tímu je napísať čo najviac akcií, ktoré umožnia človeku viac si seba vážiť. Ďalšou úlohou je teda zapísať čo najviac akcií, kvôli ktorým sa stráca sebaúcta človeka. V prípade potreby môže každý tím doplniť slová obrázkami zodpovedajúcich akcií.

Diskusia. Každý tím prezentuje svoju vlastnú tému. Potom nasleduje všeobecná diskusia, na záver psychológ zhrnie všetko, čo bolo povedané. Je veľmi dôležité venovať pozornosť skutočnosti, že každý má na výber medzi určitými činmi, ale zakaždým, keď si vyberieme to či ono správanie, získavame alebo strácame sebaúctu.

Psychologický význam cvičenia. Povedomie detí o súvislosti medzi konaním a sebaúctou. Izolovanie samotného konceptu sebaúcty a objavenie jej spojenia so vzájomným rešpektom. A to je nevyhnutná podmienka plnohodnotnej komunikácie, bez ktorej je rozvoj súdržnosti nemožný.

Reflexia

Cvičenie "Ďakujem!"

Psychologický význam cvičenia

2. lekcia

"Krásna záhrada"

Zahrejte sa.

Cvičenie „Povedz ahoj“

Psychologička vyzýva všetkých, aby si podali ruky, ale zvláštnym spôsobom. Musíte pozdraviť dvoch účastníkov oboma rukami súčasne a jednu ruku môžete pustiť len vtedy, keď nájdete niekoho, kto je tiež pripravený pozdraviť, t. j. vaše ruky by nemali zostať nečinné dlhšie ako sekundu. Úlohou je takto pozdraviť všetkých členov skupiny. Počas hry by sa nemalo hovoriť.

Psychologický význam cvičenia. Zahrejte sa. Nadviazanie kontaktu medzi účastníkmi. Podanie ruky je symbolické gesto otvorenosti a dobrej vôle. Je dôležité, aby došlo k očnému kontaktu - to prispieva k intimite a pozitívnemu vnútorná inštalácia. Skutočnosť, že akcia prebieha bez slov, zvyšuje koncentráciu členov skupiny a dodáva akcii čaro novosti.

Hlavná časť

Cvičenie „Krásna záhrada“

Účastníci sedia v kruhu. Psychológ navrhuje ticho sedieť, zavrieť oči a predstaviť si seba ako kvetinu. Aký by si bol? Aké listy, stonka a možno tŕne? Vysoká alebo nízka? Svetlé alebo nie veľmi svetlé? Teraz, keď to všetci odprezentujú, nakreslite svoju kvetinu. Každý dostane papier, fixky a farbičky. Ďalej sú účastníci vyzvaní, aby si vystrihli svoj vlastný kvet. Potom si všetci sadnú do kruhu. Prednášajúci rozprestrie do kruhu látku z akejkoľvek látky, najlepšie hladkú, a každému účastníkovi rozdá špendlík. Látka je deklarovaná ako záhradná čistinka, ktorú treba osadiť kvetmi. Všetci účastníci sa striedajú pri výstupe a priložení svojej kvetiny.

Diskusia. Pozývame vás obdivovať „krásnu záhradu“ a zachytiť tento obrázok vo svojej pamäti, aby zdieľal svoju pozitívnu energiu. Všimnite si, že hoci kvetov bolo veľa, miesta bolo dosť pre každého, každý si zobral len to svoje, čo si vybral. Pozrite sa, akými rôznymi, rôznymi kvetmi je obklopená tá vaša. No má to aj niečo spoločné – niektoré majú farbu, iné veľkosť či tvar listov. A všetky kvety bez výnimky potrebujú slnko a pozornosť.

Psychologický význam cvičenia. Samotná arteterapia je veľmi silný nástroj, ktorý sa používa na psychologickú korekciu a slúži na skúmanie pocitov, rozvoj medziľudských zručností a vzťahov, posilnenie sebaúcty a sebadôvery. V tomto prípade vám cvičenie umožňuje pochopiť a cítiť samých seba, byť sám sebou, slobodne vyjadrovať svoje myšlienky a pocity a tiež pochopiť jedinečnosť každého, vidieť miesto, ktoré zaberáte v rozmanitosti tohto sveta a cítiť sa súčasťou tohto krásneho sveta. .

Reflexia

Cvičenie "Ďakujem!"

Účastníci stoja v kruhu a vedúci vyzve každého, aby sa mentálne obliekol ľavá ruka všetko, s čím dnes prišiel, jeho batožinu nálady, myšlienok, vedomostí, skúseností a po pravej ruke - čo nové dostal v tejto lekcii. Potom všetci naraz silno tlieskali a kričali - ÁNO! alebo ĎAKUJEM!

Psychologický význam cvičenia. Záverečný rituál. Umožňuje vám zamyslieť sa nad obsahom a výsledkom poslednej lekcie, ako aj krásne ju ukončiť na pozitívnu emocionálnu nôtu.

Lekcia 3

Rozvoj komunikačných schopností.

Neverbálna komunikácia

Zahrejte sa.

Cvičenie „Poďme sa postaviť“

Psychológ navrhuje hrať hru, kde hlavnou podmienkou je, aby bola úloha dokončená potichu. Počas tejto doby nemôžete hovoriť ani korešpondovať, môžete komunikovať iba pomocou výrazov tváre a gest. "Pozrime sa, či si rozumiete bez slov?" V prvej časti cvičenia dostanú účastníci za úlohu zoradiť sa podľa výšky, v druhej časti sa úloha skomplikuje – treba sa zoradiť podľa dátumu narodenia. Pri druhej možnosti sa na konci stavby účastníci striedajú pri oznamovaní narodenín, pričom kontrolujú správnosť cvičenia.

Zahrejte sa. Ukážka možnosti adekvátnej výmeny informácií bez použitia slov, rozvoj vyjadrovacích a neverbálnych komunikačných schopností. Neobvyklé podmienky, v ktorých sa účastníci nachádzajú, zahŕňajú záujem, nútia ich hľadať spôsoby, ako presnejšie sprostredkovať svoje myšlienky inej osobe, ako sa navzájom kontaktovať, aby dosiahli spoločný cieľ.

Miniprednáška

Uvedomenie si neverbálnej reči tela. Deťom sa vysvetľuje, že mimika, držanie tela, gestá, fyziologické reakcie, spôsob sedenia, státia, chôdze sa často mimovoľne prejavujú vnútorný stavže neverbálne prejavy sú najdôležitejšími zložkami komunikačného procesu. Uvedomenie si vlastného fyzického „ja“ pomáha lepšie porozumieť sebe samému – identifikovať vnútorný stav a pocity a je ľahšie prejaviť niektoré emócie vo fyzickej činnosti.

Nasledujúci text vysvetľuje, čo je kongruentná komunikácia. Kongruencia, ktorá implikuje zhodu vnútorných skúseností, ich uvedomenie a formy vyjadrenia (vnemy + dotyk + posolstvo), určuje spoľahlivosť komunikácie, jej jasnosť a realizáciu bez ochranných mechanizmov a bariér. Kongruencia je predpokladom pozitívnych a produktívnych interakcií.

Aby účastníci získali prehľad o nekongruentnej komunikácii, sú požiadaní, aby hľadali nezrovnalosti (rozdiely) hraním scén: napríklad vyslovovaním slov „Chcem pomôcť“, „Milujem ťa“ so zamračenou tvárou a zaťatými päsťami (nezrovnalosť medzi verbálny prejav a „reč tela“). Potom sa vysvetľuje, že inkongruencia môže byť vedomá alebo nie. Napríklad človek na večierku sa celý večer nudil, ale pri rozlúčke s úsmevom hovorí hostiteľke: „Aká to bola radosť stráviť s tebou večer...“ Zámerne nehovorí, čo cíti, nie chcú uraziť hostiteľku. Ďalším príkladom je, keď človek, neuvedomujúci si vlastný hnev a agresívne sklony, hovorí slušne, ale jeho postoj a napätá mimika nezodpovedajú jeho slovám. V tomto prípade je nesúlad nevedomý.

Hlavná časť

Cvičenie „Kreslenie na chrbte“

Účastníci sú náhodne rozdelení do troch tímov a zoradení paralelne do troch stĺpcov. Každý účastník sa pozrie na chrbát svojho kamaráta. Cvičenie sa vykonáva bez slov. Moderátor nakreslí nejaký jednoduchý obrázok a skryje ho. Potom sa rovnaký obrázok nakreslí prstom na chrbát každého posledného člena tímu. Úlohou je túto kresbu čo najpresnejšie precítiť a preniesť ďalej. Nakoniec tí, ktorí v tímoch stoja ako prví, nakreslia na papier, čo cítili, a ukážu to všetkým. Moderátor vyberie svoj obrázok a porovná ho. Účastníci sú vyzvaní, aby v tímoch diskutovali o chybách a objavoch, ku ktorým došlo počas cvičenia. Urobte závery a potom, berúc do úvahy tieto závery, cvičenie zopakujte. V tomto prípade si prvý a posledný člen tímu vymenia miesta.

Diskusia. Diskusia vo všeobecnom kruhu. Čo vám pomohlo pochopiť a vyjadriť pocity? Ako sa cítil prvý a posledný člen tímu v prvom a druhom prípade? Čo vám bránilo v cvičení?

Psychologický význam cvičenia. Rozvoj komunikačných zručností, zodpovednosti, súdržnosti v rámci tímu. Uvedomte si, aké dôležité je naladiť sa na pochopenie druhého človeka, ako aj samotná túžba porozumieť druhému. Ukážka možnosti adekvátnej výmeny informácií bez použitia slov, rozvoj neverbálnych komunikačných schopností

Reflexia

Cvičenie "Ďakujem!"

Lekcia 4

Budovanie tímu

Na začiatku hodiny sa drží rad, každý povie, v akej nálade prišiel a čo od hodiny očakáva.

Zahrejte sa.

Cvičenie nájdite a dotknite sa

Moderátor navrhuje pohybovať sa po miestnosti a dotýkať sa rôznych predmetov a vecí rukami. Napríklad nájdite a dotknite sa niečoho studeného, ​​drsného, ​​niečoho, čo je dlhé asi 10 cm, niečoho, čo váži pol kilogramu, kufríka.

Psychologický význam cvičenia. Zahrievacie cvičenie. Rozvíja citlivosť k druhým, ale zároveň aktivuje pozorovacie a analytické schopnosti. Účastníci medzi sebou komunikujú a venujú pozornosť rôznym aspektom reality.

Hlavná časť

Cvičenie "Hádanky"

Skupina je náhodne rozdelená do tímov po 5 ľudí a každý člen tímu dostane puzzle. (Moderátor vopred rozreže hárok papiera s nejakým jasným veľkým obrázkom na kúsky a vytvorí tak hádanky pre toto cvičenie). Úlohou tímu je čo najrýchlejšie pozbierať obrázok.

Diskusia. Diskusia vo všeobecnom kruhu. Každý tím povie, čo pomohlo alebo naopak brzdilo splnenie úlohy.

Psychologický význam cvičenia. Rozvoj komunikačných zručností, súdržnosti v tíme, schopnosti koordinovať svoje konanie s ostatnými a riešiť zadané úlohy

Cvičenie "Nárazy"

Každý účastník dostane kúsok papiera A4. Všetci sa zhromaždia na jednom konci miestnosti a psychológ vysvetľuje, že pred nimi je močiar, listy sú hrbole, všetci účastníci sú žaby a vodcovia sú krokodíly. Úlohou skupiny je dostať sa na opačný koniec miestnosti bez straty jedinej žabky. Môžete šliapať iba na hrbole. Krokodíly môžu utopiť (odniesť) hummocky bez dozoru. Môžete šliapať iba na hrbole. Ak žaba zakopla alebo sa všetky žaby nedokázali dostať na druhú stranu, pretože nezostali žiadne humna, vyhrali krokodíly a hra sa začína odznova.

Diskusia. Diskusia vo všeobecnom kruhu. Účastníci hovoria, čo pomáhalo alebo naopak brzdilo splnenie úlohy. Čo cítili tie žaby, ktoré kráčali ako prvé, a čo tie, ktoré reťaz uzavreli?

Psychologický význam cvičenia. Rozvoj komunikačných zručností a súdržnosti medzi členmi skupiny. Uvedomenie si dôležitosti týchto vlastností pre efektívne fungovanie skupiny. Rozvíja schopnosť robiť ústupky, spolupracovať a konať spoločne.

Reflexia

Cvičenie "lopty"

Účastníci, zjednotení do trojíc, dostanú úlohu: najprv čo najrýchlejšie nafúknuť 3 balóny a potom ich roztrhnúť držaním medzi telami. Zároveň by ste na ne nemali šliapať, používať žiadne ostré predmety, klince, časti odevu.

Psychologický význam cvičenia. Jednota, búranie priestorových bariér medzi účastníkmi.

Diskusia. Stačí krátka výmena dojmov.

Lekcia 5

Koláž na tému "Priateľstvo"

Na začiatku hodiny prebieha zdieľanie, každý povie, s akou náladou prišiel na hodinu, či sa niečo zmenilo na jeho vzťahoch so spolužiakmi a celkovej atmosfére v triede po našom vyučovaní.

Rozcvička

Cvičenie "Električka"

Všetci sedia v kruhu. Jedna stolička je voľná. Začína tá s voľnou stoličkou napravo. Musí sa presunúť na prázdnu stoličku a povedať: "A ja idem." Ďalší účastník, ktorý má prázdnu stoličku napravo, sa pohne a povie: "Ja tiež." Tretí účastník hovorí: „A ja som zajac,“ a štvrtý hovorí: „A ja som s... (hovorí meno ktoréhokoľvek účastníka).“ Ten, ktorého meno bolo vyvolané, sa ponáhľa sadnúť si na prázdnu stoličku a všetko sa analogicky opakuje od začiatku.

Psychologický význam cvičenia. Zahrievacie cvičenie. Rozvíja kontakt medzi členmi tímu, súdržnosť a dôveru.

Hlavná časť

Koláž "Priateľstvo"

Skupina je náhodne rozdelená do tímov po 5 ľudí a každý tím dostane kus papiera Whatman. Rozdáva sa aj balík časopisov, brožúr a pohľadníc vhodných k danej téme. Moderátor oznámi tému hodiny a vysvetlí, čo znamená koláž.

Diskusia. Keď tímy dokončia svoju koláž, každý tím ju predstaví všetkým ostatným. Moderátor pochváli každý tím, zhrnie ho a navrhne skombinovať všetku prácu, aby vytvoril celkový obraz triedneho priateľstva a stal sa akýmsi triednym maskotom.

Psychologický význam cvičenia. Vyjadrenie pocitov, rozšírenie predstavy o sebe a iných ako talentovaných, jedinečných jedincoch, nadviazanie užšieho emocionálneho kontaktu, rozvíjanie súdržnosti, schopnosti koordinovať svoje činy s ostatnými členmi tímu, ako aj pochopenie a upevnenie skúseností získaných počas tréningového procesu .

R ohybový tréning

Analýza a hodnotenie efektívnosti tréningu

Trieda_____________________________________________________________

Škola_____________________________________________________________

Psychológ______________________________________________________________________

Hneď na prvých hodinách sa naplno prejavila celková nejednotnosť v skupinách a ťažkosti v komunikácii a vzájomnom porozumení. V každej triede, kde prebiehalo vyučovanie, boli identifikované deti, ktoré hlavná skupina neprijala, skupiny, ktoré boli vo vzájomnom konflikte alebo sa spojili proti jednému členovi triedy. Preto, samozrejme, toto školenie bolo aktuálne a relevantné a stalo sa veľkou pomocou pre učiteľov. Zmeny nenastali hneď, niekedy počas vyučovania sa mi zdalo, že narážam do steny, že „naše“ deti nemajú ani kvapku sympatií a túžby pochopiť a podporovať spolužiaka. Bolo tam veľa sĺz, urážok a vzájomného obviňovania. Toto všetko sme spolu zažili a veľa sme sa spolu naučili. Samotné školenie je zároveň testom a zážitkom pre trénerov. Počas tréningového procesu musíte niekedy čeliť svojim vlastným vnútorné konflikty. Ale keďže situácia v skupine si vyžadovala okamžité rozhodovanie, museli sme rýchlo riešiť svoje vlastné problémy. Mnohokrat dakujemúčastníkov školenia, ktorí mi dokázali vytvoriť podmienky osobný rast. Na posúdenie efektivity školenia bol použitý princíp autodiagnostiky - zdieľanie v poslednej lekcii plus analýza dotazníka ponúknutého účastníkom po ukončení školenia. Tiež používané Spätná väzba s triednych učiteľov. Podľa ich recenzií malo toto školenie nepochybne pozitívny vplyv na žiakov, objavil sa pozitívny trend v rozvoji vzťahov žiakov v triednych kolektívoch, vo vzťahoch sa objavil záujem a dobrá vôľa. Ak výcvik hodnotíme z pozície vedúceho, tak sa, samozrejme, vzťahy medzi deťmi a celková psychická klíma v skupinách zmenili k lepšiemu. Deti sa začali viac stretávať, vrátane dievčat a chlapcov, čo sa na začiatku vyučovania nezaznamenalo, naučili sa vcítiť sa a podporovať sa, uvedomovať si a vyjadrovať svoje pocity, hľadať východiská z konfliktov, získal pozitívne skúsenosti zo spolupráce pri riešení problémov.úloh. Rád by som poznamenal, že najväčší efekt z tried bol badateľný v skupine, kde spočiatku bolo o niečo menej problémov v oblasti komunikácie a konflikty sa neprejavovali tak zreteľne ako v druhej skupine. Zároveň v druhej skupine bol vyšší záujem o pokračovanie vyučovania a spoločnú komunikáciu. Najdôležitejším hodnotením školenia bolo hodnotenie detí, keď sa so spolužiakmi podelili o svoje dojmy a pozitívne zmeny vo vzťahoch.

Učiteľ-psychológ____________________ N. Goryainova

„_____“ _______________ akademický rok 2009 – 2010

Nápravná a rozvojová lekcia pre mladších školákov „Sme pozorní“

Ismailova Irina Mazhitovna
Učiteľ-psychológ, Štátna rozpočtová výchovná inštitúcia pre siroty a deti bez rodičovskej starostlivosti, Detský domov Petrovský.

Tento vývoj bude užitočný pre učiteľov základných tried a pedagogickí psychológovia pracujúci s deťmi s poruchami pozornosti.
Cieľ: rozvoj aktívnej pozornosti u mladších školákov
Úlohy:
rozvíjať schopnosť komunikovať v skupine rovesníkov;
rozvíjať pozornosť počas hodiny;
zvýšiť úroveň rozvoja logické myslenie.
Vybavenie: multimediálny projektor, notebook, prezentácia „Noisy Pictures“, nahrávky vtipných detských pesničiek, korektúry tlačív
Účastníci:žiaci – žiaci základných škôl

Plán.

1) Oboznámenie sa s témou a priebehom akcie.

1) Diagnostika „Opravný test“
2) Hra „Šumné obrázky“
3) Fyzické cvičenie
4) Hra "Hádaj, čo píšem?"
5) Hra „Nájdi svoje miesto“
III. Záverečná časť.
1) Reflexia

2) Zhrnutie

Priebeh lekcie:
I. Úvodná časť. Úvodný prejav učiteľa-psychológa
Edukačný psychológ:
Ahojte chalani! Dnes je naša lekcia venovaná pozornosti.
Čo znamená „dávať pozor“? (odpovede detí)
Edukačný psychológ:
Presne tak, chlapci, to znamená všímať si akékoľvek maličkosti, zmeny na iných ľuďoch alebo v prostredí, dokončiť akúkoľvek úlohu bez chýb, ovládať seba, svoje správanie,
Chlapci, povedzte mi, prečo potrebujete rozvíjať pozornosť, prečo musíte byť pozorní? (odpovede detí)
II. Hlavná časť „Pozor! Pozor!"
1) Diagnostika „Opravný test“
Edukačný psychológ:
Chlapci, aby som skontroloval, kto z nás je najpozornejší, chcem s vami urobiť malý test. Pred každým z vás je špeciálny formulár, v ktorom musíte na môj príkaz preškrtnúť písmeno „C“ a podčiarknuť písmeno „K“. Hneď ako poviem slovo „Stop“, umiestnite zvislú čiaru tam, kde ste skončili. Takže, začnime!
2) Hra „Šumné obrázky“
Edukačný psychológ:
Výborne chlapci! Túto úlohu ste zvládli na výbornú, ale neuvoľňme sa, ale poďme sa s vami zahrať. Teraz sa na obrazovke pred vami objavia „zašumené“ obrázky, to znamená, že niekoľko obrázkov sa bude prekrývať. Vašou úlohou je určiť, čo je tu nakreslené. (Na dokončenie úlohy je deťom ponúknutá prezentácia „Šumné obrázky“).
3) Fyzické cvičenie (vykonávané v stoji).
Edukačný psychológ:
Chlapci, teraz sa postavte, trochu sa zahrejeme!
Opakujte pohyby po mne.
Po prvé - zdvihnite sa na nohy a usmejte sa.
Dve – ruky hore a natiahnuť sa.
Tri - ohnúť, narovnať.
Štyri - začnite všetko odznova.
Päť - zhlboka sa nadýchnite všetci.
Šesť – položíme ruky na opasok.
Sedem - začneme otáčať telo.
Osem – toľkokrát si sadneme.
Deväť – sadnime si a pokračujeme v lekcii.
Edukačný psychológ:
Skvelé, chlapci, rozveselili sme sa a trochu si oddýchli!
4) Hra "Hádaj, čo píšem?"
Edukačný psychológ:
Všetci robíte dobrú prácu!
A teraz pozývam každého z vás, aby ste sa stali hostiteľom ďalšej hry, ktorá sa volá „Hádaj, čo píšem? Aby ste to dosiahli, musíte stáť ako „paravoz“, teda za chrbtom toho druhého. Každý z vás zase musí prstom napísať list na chrbát osoby pred vami. Je dôležité pochopiť, aký list vám priateľ prial.
5) Hra „Nájdi svoje miesto“
Edukačný psychológ:
Skupina sa tvorí v jednej línii. Musíte si pamätať miesto, kde stojíte, a svojich susedov. Na príkaz "Rozptýliť!" rozptýlite sa po hale a potom na povel „Postavte sa!“ rýchlo sa vráťte na svoje miesta. (Keď si deti dobre zapamätajú svoje miesto, sú vyzvané, aby sa vrátili na svoje miesto, ale zaujali inú polohu (napríklad sedia so skríženými nohami čelom k oknu alebo stoja na lavičke na jednej nohe atď.).
III. Záverečná časť.
1) Reflexia.
Edukačný psychológ:
Chlapci, dnes ste odviedli skvelú prácu.
Povedzte mi, prečo je dôležité, aby bol človek pozorný?
Čo bolo pre vás dnes zaujímavé?
2) Zhrnutie.
Chlapci, dnes ste si uvedomili, že pozornosť hrá v živote veľmi dôležitú úlohu. Chcem vám priať, aby ste vyrastali silní, zdraví, inteligentní a láskaví a pozorní! Veľa štastia! Zbohom!









2023 sattarov.ru.