Abstrakt vzdelávacích aktivít vo vzdelávacej oblasti kognitívneho rozvoja s deťmi prípravnej skupiny na tému: „Ach, ty Zimushka-zima. Zhrnutie lekcie na tému: „Zima“ v prípravnej skupine


Víťaz celoruskej súťaže « Najžiadanejší článok mesiaca » JANUÁR 2018

MKU "Oddelenie školstva" Výkonného výboru MČ Zainsky

Vychovávateľ: Minnibaeva Elvira Rashitovna MBDOU "Rainbow" Zainsk. 2013
Téma: "Prichádza zimná čarodejnica."
Typy detských aktivít:

Komunikatívne.
-kognitívne a výskumné.
- v pohode.
-vnímanie fikcie.
-motor.

Program:
1. Program vzdelávania a odbornej prípravy v MATERSKÁ ŠKOLAúprava M.A. Vasilyeva, V.V Verbova, T.S.
2.Príprava detí s všeobecný nedostatočný rozvoj reči v špeciálnej materskej škole. T.S. Filicheva, G.V.
3. „Programy Balalar bakchasynda terbiya hem belem biryu“ od R.A Barkhanova, K.V.

Prípravné práce.
-pozorovanie prírody na prechádzke;
-skúška ilustrácií a malieb o zime.
-učenie sa básní, piesní, výrokov, znakov.
-kreslenie vo voľnom čase z vyučovania.
- počúvanie hudby P.I. Čajkovského „Zima“ z cyklu „Ročné obdobia“.

Ciele: -Pokračovať v predstavovaní hlavných znakov zimy, názvov zimných mesiacov; zmeny, ktoré sa vyskytujú v zime vo svete zvierat a rastlín;
-Naučte sa sprostredkovať rôzne emocionálne stavy, počúvať a porozumieť hudobnej skladbe.
-Rozvíjajte schopnosť vyjadrovať svoje pocity a dojmy pomocou farieb a kresby.
-Pokračujte v rozvíjaní presnosti pohybov a gest.
- Rozvíjať kognitívny záujem, zvedavosť, pozorovanie.
- Pestujte si starostlivý vzťah k prírode.
-Výber slov s rovnakým koreňom.
- Aktivujte slovník na túto tému.
-Naďalej učte deti vyjadrovať svoje myšlienky úplnými odpoveďami.

Vybavenie:
učiteľ: magnetofón, zvuková nahrávka „Zima“ z cyklu „Ročné obdobia“, zvonček, mnohotvárne kúsky skla, sneh;
Pre deti: karty zobrazujúce rôzne nálady, farebné farby, paleta, obrúsky, listy vázy tónované do modra;

Plánované výsledky: dieťa prejavuje zvedavosť; schopný zdôvodniť a poskytnúť primerané vysvetlenie príčin a následkov; preukazuje schopnosť udržiavať konverzáciu; ovláda základné pohyby v súlade s vekom; zaobchádzať s prírodou opatrne.
Priebeh lekcie.

pozdravujem:
Dobré ráno a úsmev všetkým,
Pokloňte sa svojim priateľom vpravo a vľavo.
Budeme priatelia, vždy pomôžeme všetkým -
Súhlasíš? Odpovedzte mi: "ÁNO!"

Vychovávateľ (v.d. V-l):
Posaďte sa správne, pohodlne. Vypočujte si hádanku:
Trojka, trojka prišla,
Kone v tomto triu sú biele,
A kráľovná sedí na saniach:
Bielovlasý, bielolíci,
Ako mávala rukávom,
Všetko bolo pokryté striebrom.
-Kto pozná odpoveď?

Žiaci (v.d.V-ki):

1. dieťa: -Toto ročné obdobie je zima.
2. dieťa: -Zimné mesiace.
3. dieťa: - Šup.

Vs: -Adeline dokonca hovorila po tatársky. Odpovede všetkých sú správne. Výborne! O akom ročnom období sa dnes budeme rozprávať?

Otázka:
Pasha: -O zime.
Arisha: - Shoo turanda.

Vs: - Presne tak, o zime. Chlapci, prečo hádanka hovorí o „trojke“ akej „trojke“, o akých koňoch?

Oleg: -Jazdci sú kone.
Nastya E: - Toto sú zimné mesiace. Sú presne tri.

V: Áno, je to tak. Kone – Ide o kone v zimných mesiacoch, sú rovno tri. To znamená, že zima trvá tri mesiace. Poďme si zaspomínať a pomenovať zimné mesiace po poriadku.

Otázka:
1. dieťa: -január, február, december.

Vs: - Alebo presnejšie prvý mesiac?

Otázka:
1. dieťa: -prvý mesiac je december, začiatok zimy.
2. dieťa: -druhý mesiac je január, stred zimy.
3. dieťa: -Toto je február - koniec zimy.

Vs: - Odpovede všetkých sú správne!

1. dieťa. Pomenujte to. (mená).
2. dieťa. Pomenujte to. (opakovať).
- Výborne! Chlapci, veľmi sme sa tešili na príchod krásnej zimy. Sledovali sme padanie prvého snehu. Pozreli sme sa na pôvabné, elegantné snehové vločky A akou farbou má zima zem a stromy?

Otázka:
1. dieťa: -Zima farbí zem a stromy na bielo.
2. dieťa: -Sneh je ako biely koberec na zemi.
3. dieťa: -Min kysny yaratam. Agachlar ak tunnaryn kigech, bik matur bula.

V-l: -Nindi matur zhavap eitep birde. Výborne! Odkiaľ má bielu farbu?

Otázka:
1. dieťa: Pretože sneh je biely.
2. dieťa: -Sneh je niekedy tmavý a dokonca viacfarebný.

Vs: - Presne tak. Máš pravdu. Teraz vysvetlím: S pouličným osvetlením vyzerá sneh úplne inak. Vedľa lampáša sa to trblieta, trbliece sa všetkými farbami dúhy a kam svetlo z lampáša nedosiahne, tam sa javí ako tmavé. Vo svetle lúče snehových vločiek odrážajú svetlo, takže sneh sa trblieta.

(Uskutočnite experiment s odrazom svetla od mnohostranného kusu skla).

Chlapi. Poďme k stolu a vykonáme experiment. Na to potrebujeme sneh a viacvrstvové kusy skla, každý sa bude pozerať na 4 ľudí.
(Pozerajú deti).
-Sneh sa teda môže trblietať, trblietať všetkými farbami dúhy a môže byť aj tmavý, čiže môže byť viacfarebný. Teraz si sadnite na svoje miesta. Čakali sme teda na mrazivé dni. Všimli sme si, že keď je veľká zima, aký je tam sneh?

Žiaci: -
1. dieťa: -Sneh je sypký.
2. dieťa: -Sneh je taký ľahký.
3. dieťa: -Sneh je nadýchaný.
4.dieťa: -Triští sa, trbliece sa na slnku, chrumká pod nohami.

Vs: - Všetky odpovede sú správne. Výborne! Sneh dokonca vonia. Pamätáš čo?

Žiaci: -
1. dieťa: -Sneh vonia ako mráz.
2. dieťa: - Mimoriadna sviežosť a čistota.

V-l: - Správne! Šikovné dievčatá! V zime je všetko naokolo pokryté bielym nadýchaným snehom. Poďme sa hrať s týmto slovom.

Hra „Povedz slovo“

(Učiteľ prečíta báseň a deti pridajú slová súvisiace so slovom „sneh“).
- Pozorne načúvať:

Ticho, ticho, ako vo sne,
Padá na zem...(sneh).

Perie sa stále kĺžu z neba -
Strieborné...(snehové vločky).

Do dedín, na lúku
Všetko klesá...(snehová guľa).

Tu je zábava pre chlapcov -
Čoraz intenzívnejšie...(sneženie).

Všetci bežia na pretekoch
Každý sa chce hrať...(snehové gule).

Ako keby ste nosili bielu páperovú bundu
Oblečený... (snehuliak).

Neďaleko je snehová postava,
Toto dievča je ... (snehulienka).

Pozri sa do snehu,
S červeným prsníkom...(bullfinches).

Ako v rozprávke, ako vo sne,
Celú zem zdobil...(sneh).

Vs: - Chlapci, aké slová ste pridali?

Žiaci:
1. dieťa: - Sneh, vločky, snehová guľa, sneženie.
2. dieťa: - Snehové gule, snehuliak.
3. dieťa: - Snehulienka, hýli.

Vs: -Aké slovo všetky vyzerajú?

Žiaci:
1. dieťa: - Sneh.

Vs: - Odpovede všetkých sú správne. Šikovné dievčatá! Sú to slová s rovnakým koreňom. Toto ročné obdobie obdivovali umelci, básnici, skladatelia a spisovatelia. Teraz si vypočujme skladbu „Zima“ od P.I. Čajkovského z cyklu „Ročné obdobia“. Zatvorte oči a pozorne počúvajte.
Hrá hudba.

Otázka: Akú náladu táto hudba vyvoláva?

Žiaci: -
1. dieťa: - Zábava.
2. dieťa: - Táto hudba je smutná.

Vs: - Čo chceš robiť s týmto druhom hudby?

Žiaci:
1. dieťa: - Chcem sa hrať.

V-l: - Čo si predstavíte, keď počúvate toto dielo?

Žiaci:
1. dieťa: - Vonku sneží.
2. dieťa: - Všetci sa tešia zo zimy, išli na prechádzku.

Vs: - Poďme si tiež zahrať „Hru so snehovou guľou“. Máte šťastnú náladu, keď sa hráte na snehu?

Žiaci:
- Áno!

Vs: - Ukáž mi, ako hráš. Sklonili sa, nabrali sneh rukami, narovnali sa, urobili snehovú guľu a odhodili ju ďaleko. Ešte raz... A hodili si to. Výborne! Akú zábavu sme mali pri hraní. Posaď sa. Prečo inak milujeme zimu?

Žiaci:
Bulat B.: - Vieš korčuľovať a lyžovať.
Adeline: - A môžeš sa ísť aj sánkovať.
Nastya E.: - Môžete postaviť snehuliaka, hrať snehové gule.
Oleg: - Môžete postaviť snehovú pevnosť, hrať hokej.
Vs: - Toto sú zimné radovánky. Odpovede všetkých sú správne. Šikovné dievčatá! Chlapi, myslíte si, že aj zvieratá a rastliny majú zo zimy radosť?

Žiaci:
Bulat Sh.: - Sťahovavé vtáky odletieť do teplejších oblastí.
Dima: - Rastliny a zvieratá sa prispôsobili zime, stromy zhadzujú listy.
Dáša: - Niektoré zvieratá sa ukladajú na zimný spánok, iné si ukladajú jedlo.
Adeline: - Hmyz sa skrýva pod kôrou stromov.

V-l: - Všetko živé sa pripravuje na zimu. Hlad a zima sú hrozné a nebezpečné pre každého. Pre zvieratá je ťažké znášať silné mrazy.

Náčrt „Vážka zamrzla“

Vs: - Nie každého baví zima. Vypočujte si, čo sa stalo s vážkou. Prišla zima, ale vážka si nepripravila dom, neuložila jedlo na budúce použitie. Vážka sa trasie od zimy:

Chlad, zima, oh-oh-oh!
Hladný, hladný, hrozný v zime!
nemám kam ísť
Závejov je nespočetne veľa.
Nech sa zohreje a nech sa naje.

Vs: - Akú náladu mala vážka?
(Práca s kartami).
- Nájdite a ukážte kartu, ktorá zobrazuje smútok, smútok.-
(Deti nájdu potrebné karty) - Predstavte si seba ako túto smutnú, nešťastnú vážku.
(Žiaci dokončia úlohu, predstierajú, že sú smutní.
Mimika: zdvíhanie a pohyb obočia, drkotanie zubov).

V-l: - Ako dobre sa máš. Výborne! Existuje veľa hádaniek, prísloví, znamení a porekadiel o zime. Ktoré poznáte?

Žiaci:
Nastya E.: - "Mráz nie je veľký, ale nehovorí mi, aby som stál."
Adeline: - "Postarajte sa o svoj nos v hlbokom mraze."

V-l: - Ďakujem, dobrá práca. Paša pozná príslovie.

Paša: - Na jednej nohe stojí hus - to znamená mráz.

Vs: - O zime sa hovorí veľa. Postupne si ich zapamätáme. A teraz sa budeme pýtať hádanky a ostatní ich budú hádať. Budete si želať, keď budete počuť zvonenie zvončeka takto:
- Ľadový zvon,
Vždy je so mnou.
Ding-dong, ding-dong,
Rozdáva hádanky.

Žiaci:
Oleg: - Letí - mlčí, letí - mlčí, keď zomrie, potom hučí. Čo to je?
Emília: - Je sneh.
Bulat B.: - Kar.

Vs: - Výborne, uhádli ste hádanku.

Žiaci:
Nastya K.: - Nehorí v ohni, neutopí sa vo vode. Čo to je?
Pasha: - Ľad.
Damir: - Boz.

Vs: - Správne, dobre!

Žiaci:
Dávid: - Stavia most bez klinu, bez sekery. Čo to je?
Robert: - Mráz.
Dima: - Suyk, salkyn.

V-l: - Výborne, uhádol si všetky hádanky. Páčila sa vám moja hra?

Žiaci:
Áno!

Vs: - Nabudúce si zahráme znova. Chlapci, počas hodiny ste počúvali pieseň „Winter“. Teraz nakreslite do svojich albumov to, čo ste si predstavovali pri počúvaní hudby. Pripomeňme si, že ste o tom už hovorili.

(Učiteľ vyzve deti, aby zaujali miesta pri stoloch a nakreslili „Zimná krajina“ alebo „Zimné radovánky“. Žiaci začnú pracovať. Vytvorený obrázok žiaci skúmajú spolu s učiteľom. Všetky kresby sú zavesené na tabuli) .

Vs: - Povedz mi, čo si nakreslil?

Žiaci:
1. dieťa: - Nakreslil som zimu v bielych šatách. Toto je jej snehobiely hrad, kde býva.

V-l: - Chlapci, ako sa to ešte krásne volá?

Žiaci:
1. dieťa: - Zima-zima.
2. dieťa: - Kráľovná, kráľovná.
3. dieťa: - Hosť-zima.
4. dieťa: - Maťko Zima.
5. dieťa: - Ruská sliepka.
6. dieťa: - Zimná čarodejnica.

V-l: - Ako nežne, láskavo a radostne ju oslovujú.

výsledok:
Vs: - Chlapci, o akom ročnom období sme sa rozprávali v triede?

Žiaci:
1. dieťa: - O Zimushke-zime.
2. dieťa: - Po jeseni prichádza zima.
3. dieťa: - Zimné mesiace: december, január, február.

Vs: - Čo sa vám najviac páčilo?

Žiaci:
1. dieťa: - Skúsenosti s odrážaním svetla z mnohostranného skla. Bolo to veľmi zaujímavé.
2. dieťa: - Aké skvelé bolo hrať sa na snehu!
3. dieťa: - Páčilo sa mi kreslenie.
4. dieťa: - Rád som počúval hudbu.

Vs: - Každý z vás mal niečo rád. Chlapci, budeme sa veľa rozprávať o zime, čítať knihy, hrať zimné hry, memorovať básničky a hádanky. Ďakujem vám všetkým, dobre!
Teraz je čas povedať zbohom,
Ale dúfam, priatelia,
Aby som ťa znova stretol,
Koniec koncov, nemôžeme žiť bez priateľstva.
Štruktúra lekcie: dĺžka úvodnej časti – 5 minút.

Začiatok a koniec hodiny sú rituálne, zachovávajú pocit integrity dieťaťa a dokončenie hodiny.

Hlavná časť (trvanie 25 minút).

Cieľ: realizácia úloh obsahu programu.

Metodické techniky:
1. Otázky pre deti.
2. Skúška z predmetu. Experimentovanie.
3. Počúvanie hudby.
4. Používanie kariet symbolov.
5. Cvičenie na sprostredkovanie rôznych emocionálnych stavov.
6. Kreslenie.
7. Rozprávanie porekadiel, prísloví, znamení.

Záverečná časť (trvanie 5-6 minút). Cieľom je zhrnúť lekciu.

Použité knihy:
1.Kudy pre deti s meškaním duševný vývoj(starší predškolskom veku) T.V. Kartseva.
2." Svet" M.P. Kostyuchenko. Integrované triedy pre deti vo veku 4-7 rokov.
3. „Antológia“. "Na čistine detstva" od K.V.
4. Organizácia aktivít detí počas vychádzky (prípravná skupina). T.G.

Zdroje ilustrácií
1. Obraz „Sasha a snehuliak“, autorka G.A Tumakova, výtvarníčka A.V. Kondratiev,
umelecký redaktor B.V. Bogachenkov.
2. Vizuálna a didaktická príručka „Winter“, výtvarníčka E. Belozertseva,
výtvarná redaktorka T. Čižková.

Lekcia o svete okolo nás seniorská skupina na tému: Zima

Zhrnutie lekcie o okolitom svete pre starších predškolákov „Ahoj, Zimushka-Winter!“

Zostavil: Učiteľ SHRER "Know-It-All" Karasenko Lyudmila Nikolaevna MAU DO "Palác detskej kreativity", Taganrog

Popis práce: Tento materiál možno použiť na hodine o vonkajšom svete na zimnú tému, ako to robia učitelia školy skorý vývoj deti a predškolské učiteľky.

Typ lekcie: Aktivita posilňujúceho typu.

Účel lekcie: Upevniť a zovšeobecniť vedomosti detí o zimnom období.
Úlohy:
Systematizovať vedomosti detí o charakteristických znakoch zimy;
Zovšeobecňovať a rozširovať vedomosti detí o vzťahu medzi živou a neživou prírodou a ľudským životom v zimnom období;
Podporovať rozvoj pozornosti, pozorovania, logické myslenie, pamäť, holistické vnímanie;
Rozvíjať schopnosť vidieť krásu okolitého sveta;
Vzbudiť v deťoch emocionálne potešenie z aktivít v triede;
Podporovať lásku a úctu k prírodnému prostrediu;
Rozvíjať zručnosti spolupráce, vzájomného porozumenia, dobrej vôle;
Príprava na lekciu: výber ilustrácií a hudobného sprievodu.

Ukážkové materiály: farebná krabica od „Zimushka-Zima“, taška s motivačnými cenami, snehové vločky, ilustrácie na zimnú tému (podľa priebehu hodiny), zvukový záznam piesne „Snow Waltz“, „Keby len nebolo zima...“ (z karikatúry „Prostokvashino“), multimediálny projektor.

Priebeh lekcie:
učiteľ: Chlapci, radi sa navštevujete?
Dnes vás pozývam na návštevu. A ku komu ideme, môžete hádať sami po vypočutí hádanky (učiteľ prečíta hádanku)
Každým dňom je chladnejšie,
Slnko je stále slabšie a slabšie,
Sneh je všade, ako okraj, -
Tak prišla k nám...
(zima)

učiteľ: Dnes pôjdeme na návštevu Zimushka-Winter.
učiteľ: Ako sa k tomu dá dostať?
(Odpovede detí)
Deti ich majú
Zháňajú ma dolu z hory!
A Egorka a Oksanka
Váľajú sa po ceste... (sane)


(Na obrazovke je obrázok Zimushka - Zimy a zimné krajiny)
učiteľ: Prileteli k vám na saniach
Máme za sebou fujavice a fujavice
Prešli sme cez rieku
Ocitli sme sa v zime!
Tu navštevujeme Zimushku.


učiteľ: Pozrime sa na obrázky, aké ročné obdobie zobrazujú?


učiteľ: Zima svojím šarmom inšpiruje umelcov, spisovateľov, básnikov a skladateľov k tvorbe krásnych diel. Chlapci, o zime bolo napísaných veľa básní, nie je možné neobdivovať krásu tohto magického a nádherného obdobia roka. Vypočujte si, aké nádherné riadky napísal básnik I. Surikov o zimnej prírode.
Biely nadýchaný sneh
Točenie vo vzduchu
A zem je tichá
Padá, ľahne si.
A ráno je sneh
Pole zbelelo
Ako závoj
Všetko ho obliekalo.
Tmavý les s čiapkou
Zakryté ako divné
A zaspal pod ňou
Silný, nezastaviteľný.
(Úryvok z básne I. Surikova.)


učiteľ: Chlapci, páčila sa vám báseň? Čo to hovorí?
učiteľ: Chlapci, čo je to za čarovnú skrinku?
(na stole je vopred pripravená krabica s kartami úloh)


učiteľ: Deti, Zimushka pre nás pripravila zaujímavé úlohy! Chcete zasneženú zimu? Za svoje odpovede v triede dostanete snehovú vločku z tejto krabičky. (Počas hodiny deti dostávajú snehové vločky)

Úloha 1. „Čo vieme o zime?“

učiteľ: Deti, Zimushka nás žiada, aby sme jej povedali, čo vieme o zime?
učiteľ: Ktovie, koľko mesiacov trvá zima?
deti: Tri
učiteľ: Aké sú to mesiace?
deti: december január február.
učiteľ: Chlapci, aké zmeny nastali s príchodom zimy v neživej prírode? Ako sa zmenilo počasie?


deti: Vonku je veľmi chladno a fúka silný vietor. Sneží a začína mrznúť.
učiteľ: Ako sa stalo slnko a obloha?


(Odpovede detí)
deti: Dni sa skrátili, slnko svieti málo. S príchodom zimy sa ochladzuje a začínajú mrazy. Na oblohe vidíme mraky, už neprinášajú dážď, ako na jeseň, ale sneh. Nadýchaný biely sneh pokrýva zem, padá na konáre stromov a strechy domov. Zamŕzajú vodné útvary: jazerá, rieky, potoky.
učiteľ: Chlapci, chcem vám pripomenúť, že je potrebné dodržiavať pravidlá správania sa v blízkosti vodných plôch pokrytých ľadom. Aby ste sa vyhli nebezpečenstvu, musíte byť veľmi opatrní a pozorní. V žiadnom prípade nevychádzajte na ľad bez dozoru dospelej osoby!
učiteľ: A teraz je čas hrať.

Úloha 2. Hra „Zimný vietor a snehové vločky“

(deti majú v rukách papierové snehové vločky, pri hudbe sa deti ako snehové vločky vo vetre rozhadzujú na rôzne strany, tancujú, točia sa, hojdajú sa, hneď ako hudba skončí, deti sa musia opäť postaviť do kruhu)

Úloha 3 „Život zvierat a vtákov v zime“

(Na obrazovke sa objavia obrázky „život zvierat a vtákov v zime“)




učiteľ: Deti, ktovie, aké zmeny nastali s príchodom zimy v živote zvierat a vtákov?
(Odpovede detí)
učiteľ: Nadýchaná srsť a teplá srsť zvierat im pomáha vyrovnať sa aj s tými najťažšími mrazmi. Niektoré zvieratá sa snažia vopred postarať o teplú a uspokojivú zimu a pripraviť zásoby na zimu. Niektoré zvieratá zimujú v zime.
Je veľmi chladno a v zimnom období sú vtáky hladné. Sťahovavé vtáky odlietajú do teplejších oblastí koncom jesene. Zimné vtáky to nemajú ľahké. Je ťažké dostať jedlo spod snehu. Vtáky môžu zomrieť od hladu.



učiteľ: Chlapci, ako môžeme pomôcť malým bezbranným vtákom?
(odpovede detí)
To je pravda, chlapci, je veľmi dôležité pomáhať vtákom - kŕmiť ich. Spolu s rodičmi im môžete zavesiť kŕmidlá v parkoch, záhradách a na námestiach.


Úloha 4. Hra s prstami „Medveď v brlohu“

Medveď v brlohu tvrdo spí,
Frčí celú zimu až do jari.
Chipmunkovia spia v zime,
Ostnatý ježko a jazvec (ohýbame prsty).
Len zajačik nemôže spať (Vyrobte zajačika: ukazovák a prostredník sú zdvihnuté).
Uteká od líšky (otočte prstom).
Blýska sa medzi kríkmi,
Posral sa - a bol tam (spoj palec pravej ruky s ukazovákom ľavej a naopak)!

Úloha 5. „Život rastlín v zime“

(Na obrazovke sa objavia obrázky „života rastlín v zime“)


učiteľ: Chlapci, čo sa stane s rastlinami v zime? Niektorí ľudia si myslia, že rastliny umierajú, myslíte si, že je to pravda?
(Deti vyjadrujú svoj názor)


učiteľ: Je to tak, chlapci, rastliny v zime neumierajú, len zaspávajú, „odpočívajú“ a sú v stave núteného spánku. Na jeseň z rastlín opadali listy, no o púčiky, v ktorých je ukrytý život rastlín, sa treba starať - nešliapať, nelámať konáre, len pri opatrnom zaobchádzaní na jar uvidíme na nich zelené listy.

Úloha 6. „Životy ľudí v zime“

(Na obrazovke sa objavia obrázky „života ľudí v zime“)




učiteľ: Chlapci, ako sa zmenili životy ľudí s príchodom zimy?
(Odpovede detí)
učiteľ: Chlapci, povedzte, potrebujeme oblečenie v zime?
Čo rád robíš v zime? Aké zimné hry rád hrávaš?
deti: Vyrobte si snehovú ženu, hrajte snehové gule, sánkujte sa, lyžujte, korčuľujte sa.
učiteľ: Chlapci, aké zimné prázdniny poznáte?
deti: Nový rok, Vianoce, Maslenitsa




učiteľ: Všetci sa tešíme na kúzla, darčeky, zábavu a sviatočnú náladu.

Úloha 7. "Snehuliak"

učiteľ: Teraz si oddýchnime.
Lekcia telesnej výchovy "Snehuliak"
Poď, kamarát, buď odvážny, kamarát,
Vyvaľkajte si snehovú guľu v snehu
Zmení sa na snehovú guľu
A z hrudky sa stane snehuliak
Jeho úsmev je taký žiarivý!
Dve oči, klobúk, nos, metla.
Ale slnko bude mierne horieť -
Žiaľ! - a nie je tam žiadny snehuliak.
(Deti chodia v kruhu a pohybmi rúk ukazujú, ako keby pred sebou kotúľali snehovú guľu, kreslia snehuliaka. Usmejú sa. Ukážte oči, klobúk, nos, v rukách metlu, potom prikrčiť sa, roztiahnuť ruky a pokrčiť plecami.

Úloha 8. Hra „Povedz slovo“

učiteľ: Poďme sa s tebou hrať. Ja začnem vetu a vy doplníte potrebné slovo
Ticho, ticho, ako vo sne,
Padá na zem...
(sneh)


Každý sa ho v zime bojí -
Môže to bolieť, keď uhryzne.
Skry si uši, líca, nos,
Koniec koncov, na ulici...
(zmrazenie)
Celú zimu spal v kožuchu,
cucal hnedú labku,
a keď sa zobudil, začal plakať
toto lesné zvieratko...
(medveď)


Z vrchu trčí huňatý chvost.
Čo je to za zvláštne zviera?
Orechy nastrúha najemno.
No samozrejme ze je...
(veverička)


Je vyrobený zo samotného snehu,
Jeho nos je vyrobený z mrkvy.
Trochu teplo, okamžite sa rozplače.
A roztopí sa...
(snehuliak)


Kedysi bol vodou
Zrazu však zmenil svoj vzhľad.
A teraz na Silvestra
Na rieke vidíme...
(ľad)


rútim sa vpred ako strela,
ľad len tak vŕzga,
nechajte svetlá blikať!
Kto ma nesie...
(korčule)


Vianočný stromček s hračkami,
Klauni s petardami.
Všetci ľudia sa bavia!
Aký druh dovolenky?
(Nový rok)

Zhrnutie lekcie o oboznamovaní sa s prírodným svetom v prípravná skupina.

Téma „Zima. Zimné radovánky."

Cieľ:Zhrnúť a systematizovať predstavy detí o charakteristických znakoch zimy,

ďalej sa učiť, ako ich nájsť sami; naučiť sa nadväzovať súvislosti medzi sezónnymi zmenami v prírode a spôsobom života zvierat; oboznámiť deti s prirodzenými črtami zimných mesiacov; aké športy môžeš robiť v zime?

Vzbudiť v deťoch záujem o experimentovanie (vymenovať vlastnosti snehu; odkiaľ sneh pochádza; z čoho sa skladá snehová vločka; prečo sneh počas mrazov vŕzga).

Vedieť analyzovať, porovnávať, vyvodzovať závery.

Pestujte si priateľský vzťah k prírode a jej obyvateľom.

Vybavenie: miska so snehom, poháre

Aktivácia slovnej zásoby: zasnežený, tichý, hravý, hravý, nahnevaný a nevrlý.

Obohatenie slovníka: „pochmúrnosť“; „veterná fréza“;

Pohybujte sa.

Prehráva sa pieseň z filmu „Čarodejníci“ „Tri biele kone“.

Vychovávateľ. Aké rozprávkové kone zaznejú v pesničke?

Áno, toto sú zimné mesiace: december, január, február.

Zima-zima k nám prišla na striebornom koči na troch snehobielych koňoch. Prvý kôň sa volá december, druhý kôň je január a tretí február..

December je prvý zimný mesiac. Svetlé biele snehové vločky lietajú z neba a zdobia zem nadýchaným bielym kobercom. Stromy a kríky stoja bez lístia, sneh leží na holých konároch, len smrek a borovica zostávajú zelené. Slnko málokedy prekukne cez nízke sivé mraky, a preto ľudia nazývajú december „pochmúrny“ – pochmúrny mesiac bez slnka, dni sú krátke, noci dlhé. V noci v decembri praská mráz - stavia ľadové mosty na nádržiach. 22. december je najkratší deň v roku. Po 22. decembri začínajú dni postupne pribúdať.

Január je druhý zimný mesiac. Chlad je prudký, mráz treská a sneh vŕzga pod nohami. Ľudia nazývajú január „lutna“ alebo „divoký“. V januári sú chodníky v lese biele, ľad na riekach modrý, záveje vysoké a hviezdy v noci jasné. Frost kreslí na sklo úžasné vzory. "Mesiac január je kráľom zimy" - to hovoria ľudia.

Február je posledný zimný mesiac. Blizzardy a fujavice vytvárajú vysoké snehové záveje a nárazový vietor ženie naviaty sneh po zemi. Za starých čias sa február nazýval „snehová fréza“, „veterná fréza“. Vo februári sa dni predlžujú, slniečko začína hriať, zo striech visia dlhé krištáľové cencúle, občas zazvonia prvé nesmelé kvapky, sneh sa topí, tmavne a usadzujú sa záveje. Ľudia si všimli, že 2. február ukazuje, aká bude jar. Ak je v tento deň slnko, jar bude teplá. Ak je deň zamračený, pripravte sa na neskoré mrazy. Tu je znamenie.

Zima trvá dlho. Zima má vrtošivý, premenlivý charakter. Zima môže byť tichá a zasnežená, hravá a hravá a niekedy nahnevaná a nevrlá. Ľudia nosia teplé kožuchy a klobúky.

Na zemi všetko ide ako obvykle. Každé ročné obdobie nasleduje presne tak, ako to príroda zamýšľala. Máme šťastie, vy aj ja vidíme všetky ročné obdobia na vlastné oči.

A na zemi sú miesta, kde je po celý rok zima alebo leto.

Zima spútala rieky a jazerá, silný ľad poprášil lesné cestičky, prikryl celú zem bielou prikrývkou.

„Deka je biela vyrobené ručne,

Nebolo to tkané ani strihané,

Spadol z neba na zem? (sneh)

Hádate správne – je sneh.

Kto odpovie, z čoho sa skladá sneh a ako vyzerá na zemi? Odpovede detí

Ale aby ste sa uistili, čo to je, navrhujem, aby ste zbierali sneh z misky do pohárov.

Vezmite to do svojich rúk.

Čo sa mu stalo? Roztápa sa, prečo? Premení sa na vodu.

Aký je? Studený, mäkký, dobre sa formuje.

Teraz je mäkký, pretože v miestnosti je teplo, ale ak ho vezmete von a necháte ho do rána, čo sa s ním stane? (zamrzne a zmení sa na ľad).

A v mrazivom počasí je úplne iný, akí sú chalani? Drobivé, suché, nadýchané).

Prečo v mrazivom počasí vŕzga sneh? Lúče snehových vločiek sa lámu.

Prstová gymnastika.

Stojím a chytám snehové vločky do dlaní. Prst na dlani

Milujem zimu, sneh a snehové vločky. Zvrašte ruky

Ale kde sú snehové vločky? Zatnite päste

V dlani je voda. uvoľnite päste

Kam zmizli snehové vločky, kam? Zatínajte a uvoľňujte päste

Krehké kúsky ľadových lúčov sa roztopili, potraste ich rukami

Ako vidíte, moje dlane sú horúce. trieť si dlane

V zime nechýbajú hry pre deti.

Čo by si chcel robiť?

Ukážem prezentáciu „Zimné radovánky“.

Zimné športy sú medzi ľuďmi najobľúbenejšie: sánkovanie, krasokorčuľovanie, ľadový hokej, lyžovanie atď.

V zime chodíme aj lyžovať, navštevujeme klzisko, sánkujeme sa, ale našou obľúbenou zábavou je korčuľovanie.

A počas rozmrazovania vyrábame snehuliakov.

Fyzické cvičenie.

Tu lietajú snehové vločky, ruky zhora nadol

Na domoch a deťoch sú zobrazené snehové vločky

Pôjdeme von a prejdeme sa

A začneme hrať snehové gule, zohnúť sa, vyrobiť ich a hádzať

Sneh padá veselšie rukami hore-dole

Všetko bude belšie, krúživé pohyby rukami

Sme snehové vločky, sme páperie, ruky vľavo a vpravo

Točenie nám nevadí

Sme snehové vločky - baleríny

Tancujeme dňom i nocou. jar

Vybielili sme stromy

Zem bola pokrytá zamatom

A zachránili nás pred mrazom. s podrepom.

Divá zver to má v zime ťažké, aj predátori musia dlho blúdiť lesom pri hľadaní potravy.

Pomenovať predátorov?

Kto by to nemal robiť? prečo?

V lesoch sú ľudia, ktorí v zime podporujú divú zver: vyrábajú seno a dodávajú krmivo.

A ty a ja tiež kŕmime vtáky v zime, ako? Výroba kŕmidiel pre vtáky.

Zhrnutie hodiny v prípravnej skupine na tému: Zima

Ibatullina Lyubov Semjonovna
Názov práce: učiteľka GBS(K)OU "NS(K)OSH č. 88 1. typ"
Popis práce: Tento materiál môžu učitelia predškolského veku použiť na rozhovory o zime, pri chôdzi a diskusii o prírodných javoch. Pre učiteľov základných a stredných škôl bude tiež užitočné pripraviť hodiny o svete okolo nás, chladné hodiny na zimnú tému.
Cieľ: oboznámenie detí so zimnými mesiacmi, so stavom prírody počas zimného obdobia.
Úlohy:
Vzdelávacie:
- upevniť poznatky o sezónnych zmenách v prírode;
- zovšeobecňovať a systematizovať predstavy o charakteristických znakoch zimy.
Vzdelávacie:
- pestovať cit lásky k pôvodnej prírode;
- pestovať záujem o poznávanie prírody.
Vzdelávacie:
- rozvíjať schopnosť obnoviť logické vzťahy a vyvodiť závery;
- rozvíjať pamäť a pozornosť.

Chlapci, jeseň sa končí. Blíži sa najmajestátnejšie obdobie roka – zima. Poviem vám, prečo je toto ročné obdobie úžasné. A Encyklopédia zimy mi v tom pomôže. Takže:

Prvá kapitola.

Zimné mesiace.
Zima začína v decembri, potom prichádza január a zima končí najkratším mesiacom - februárom. December je čiapočkou ruskej zimy. Toto je mesiac dlhých nocí a prvých silných mrazov, polnoc v roku. Január je vrcholom zimy, mesiacom jasných hviezd a bielych ciest. Január je považovaný za najchladnejší mesiac, srdce zimy. Február je predvečer jari. Toto je mesiac posledných mrazov, pichľavých fujavíc a snehových závejov.
-Chlapi, počúvajte, ako sa tieto mesiace za starých čias s láskou volali. December je chladný. To je pravda, pretože december je vždy chladný a mrazivý. Január je rez, je v strede, akoby prerezal zimu na dve časti. Február sa nazýval lutna. V niektorých rokoch môže byť február veľmi drsný a nie je horší ako január.
Ľudia si oddávna vymýšľali príslovia a porekadlá o zimných mesiacoch.
December
December má na nohách ovčiak a na okná maľuje zložité vzory. Sneh lahodí očiam a mráz štípe v ušiach.
December končí rok, začína zima.
Je chladný mesiac, celú zimu chladí zem.
December bude dláždiť, priklincovať a vyskúšať sane.
januára
Január je začiatok nového roka, zima je stred.
Otec január - mrazy.
Január je obratom k jari.
Január praská – ľad na rieke sa sfarbuje do modra.
februára
Február končí zimu a ukazuje cestu do novej sezóny.
V januári sú mrazy, vo februári snehové búrky.
Blizzardy a fujavice odleteli vo februári.
Február odfúkne zimu.

Chlapci, počúvajte aj hádanky o zimných mesiacoch.

Jeho dni sú najkratšie zo všetkých dní,
Zo všetkých nocí dlhších ako noc.
Na polia a lúky
Snežilo až do jari.
Prejde len náš mesiac,
Oslavujeme Nový rok. (December)

Štípe ťa v ušiach, štípe ťa v nose,
Do plstených čižiem sa vkráda mráz.
Ak striekate vodu, spadne
Už nie voda, ale ľad.
Ani vták nevie lietať
Vtáčik mrzne od mrazu.
Slnko sa obrátilo k letu.
Aký je tento mesiac, povedzte mi? (január)

V noci je silný mráz,
Počas dňa je počuť zvonenie kvapiek.
Deň sa citeľne predĺžil.
No čo je toto za mesiac? (február).
-Výborne! Všetko bolo uhádnuté správne. Príroda v zime .
December má najkratší deň a najdlhšiu noc. Skôr ako sa deň stihne vyjasniť, už nastal večerný súmrak. Chlad a mráz pokrývajú jazerá a rieky odolným ľadom. Sneží. Pomaly víriace, veľké snehové vločky v tvare hviezdy padajú. Všetko tmavé zmizne, pokryté bielou farbou. Z hodiny na hodinu je príroda čoraz belšia. Sneh ako biela plachta pokrýval záhrady, polia, lesy, vypĺňal diery, nerovný terén a vytváral záveje. Stala sa zreteľne priestrannejšou, čistejšou, radostnejšou.
V januári sú dni dlhšie a jasnejšie. Najprv je nárast dňa úplne nebadateľný, veľmi malý, ale aj takýto nárast deň predĺži. Slnko sa premenilo na leto a deň čo deň bude stúpať vyššie a dlhšie zotrvávať na oblohe a obloha sa zmení na modrú. V januári je v lese nádherne! Sneh sa leskne ako diamant, ktorý sa rozptyľuje na slnku. Biele kmeňové brezy stoja akoby v krištáľovej výzdobe. Na zelených labkách smrekov visela snehová kukhta (kukhta je sneh ležiaci na konároch a iné stromy boli pokryté bielou čipkou); Útočisko pre milovníkov prírody. Je pre neho radosť blúdiť priestrannými zimnými húštinami. V lese je ticho, akoby v polospánku.
Vo februári začína slnko cez deň mierne hriať. Na južnej strane sa rozmrazujú kmene stromov. A na strechách sa počas topenia objavujú cencúle, sneh je pokrytý ľadovou kôrou - kôrou. Toto je mesiac kontrastov. Vo februári prebieha boj medzi zimou a jarou. Mrazy v polovici februára sú poslednou námahou zimy pred blížiacou sa jarou. Ale napriek tomu sa zo dňa na deň stáva ľahším, obloha je čoraz viac osvetlená slnkom, jasná, ale stále neschopná poskytnúť teplo. Dni sú čoraz dlhšie a jasnejšie. Všetko v lese je také biele a biele. Sneh sa na slnku trbliece a trblieta. V zábleskoch mrazu drieme tichý les, nadýchaný. Zelený zamat ihličkovitého ihličia jasne žiari a prelamované, kučeravé brezy svietia bielo. Všade naokolo sú bujné, rozmarné snehové záveje.

Chlapci, je príroda v zime krásna?
-Počúvajte príslovia a znamenia o zime.

Zima buduje leto. Po zime prichádza leto.
V zime sa slnko usmieva cez slzy.
Zimné teplo - letná zima.
Les je v zime hlučný - počítajte s rozmrazovaním.
Zima sa opýta, čo má leto pripravené.
Ak je v zime sucho a chladno, v lete je sucho a teplo.
Teraz hádajte hádanky o zime - zima.
Obrus ​​je biely
Obliekla som celý svet. (Sneh)

Existuje jeden taký kvet.
Nedá sa to upliesť do venca.
Zľahka naň fúknite:
Bol tam kvet - a nie je žiadny kvet. (Snehová vločka)

Biela mrkva
Rástlo celú zimu.
Slnko sa zohrialo
A zjedol mrkvu. (cenzor)

Starec pri bráne
Teplo bolo odobraté.
Nebeží sám od seba
A nehovorí mi, aby som stál. (Mrazenie)

Aj keď ona sama je sneh a ľad,
A keď odchádza, ronia slzy. (zima) Zvieratá a vtáky v zime.
Ticho v lese. Zdá sa, že život v nej zamrzol až do budúcej jari. Len škrípanie sýkoriek a klopanie ďatľov oživuje les. Líška „myší“ na poliach a loví hraboše. Ktoré robia priechody pod snehom. Ale život zvierat a vtákov sa v zime nezastaví ani na minútu, žije si svoj odmeraný, len trochu utíšený život.

Diviaky sa predierajú snehom a hľadajú žalude a zimnú prasličku. Na okraji brezového lesa sú tetrovy viditeľné ako čierne gule. Modro-čierne vrkoče s jasne červeným obočím sedia roztrúsené v mrazivom ráne a kŕmia, klujú náušnice. Nakŕmia sa takto a začnú jeden po druhom, zložia krídla a túlia sa k sebe. Spadnúť ako kameň z brezy, rovno do záveja a zostať v dierach po zvyšok krátkej chvíle zimný deň. Večer vyletia nakŕmiť sa a potom sa znova ponoria do zasneženej perovej postele, aby tam strávili noc. Na snehu sú pokojnejšie, teplejšie, neprenikne k nim vietor a sú skryté pred predátormi. Na snehu nocujú aj tetrovy lieskové, tetrovy lesné, jarabice sivé a biele. Pustovník hlucháň sa živí ihličím. Lieskový tetrov sa živí aj púčikmi brezy.
Zajace, kuny, losy, vlci sú celú zimu „na nohách“ - to sú prebúdzajúci sa obyvatelia lesa.

V zimných hájoch možno stretnúť „lesných poriadkov“ – sýkorky, brhlíky, piky a najmenšie vtáky – králiky žltohlavé. Všetky čistia stromy od lesných škodcov. Hľadajú kukly, húsenice a vajíčka hmyzu. Skryté na odľahlých miestach na zimu. Neúnavne pracuje aj ďateľ, ktorý ničí aj lesných škodcov.

A zvieratá ako medveď hnedý, jazvec, psík mývalovitý, chipmunk, gopher, svišť, škrečok, ježko sú v hibernácii. Žijú z tuku nahromadeného na jeseň a neponáhľajú sa dostať zo zimného spánku.
Vrany a kavky trávia dlhú zimnú noc na stromoch v parkoch a záhradách. Na nočnej zastávke je ešte dlho počuť živé volanie vtákov. Sýkorky veľké, vrabce domové, vrabce a strnádky sa v noci schovávajú pod strechami, na povalách pri rozvodoch kúrenia. Za rámami okien. Vtáčie búdky nepoužívajú: je im zima.


Aké nebezpečné zviera
Prechádza sa v červenom kožuchu,
Sneh sa odhŕňa
Myší je dosť
Zakrýva za sebou všetky stopy? (líška)

Stočí sa do klbka,
Nie je možné vziať. (ježko)

Skoky po konároch
Nie vták.
ryšavka,
Nie líška. (Veverička)

Rýchly skok
Teplé páperie
Červené oko. (zajac)

V lete chodí bez cesty
V blízkosti borovíc a briez,
A v zime spí v brlohu,
Skryje nos pred mrazom. (medveď)

cieľ: Zhrnúť a systematizovať predstavy detí o charakteristických znakoch zimy, naďalej ich učiť, ako ich samostatne nájsť; naučiť sa nadväzovať súvislosti medzi sezónnymi zmenami v prírode a spôsobom života zvierat; oboznámiť deti s prirodzenými črtami zimných mesiacov; rozvíjať u detí schopnosť pozorovať, zostavovať vety, vyvodzovať závery a pestovať zmysel pre empatiu pre ich rodnú povahu.

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Zhrnutie vyučovacej hodiny o oboznamovaní sa s vonkajším svetom v prípravnej skupine do školy.

Téma: „Zima-zima“.

Tyutereva N.V.

Cieľ: Zhrnúť a systematizovať predstavy detí o charakteristických znakoch zimy, naďalej ich učiť, aby ich našli nezávisle; naučiť sa nadväzovať súvislosti medzi sezónnymi zmenami v prírode a spôsobom života zvierat; oboznámiť deti s prirodzenými črtami zimných mesiacov; rozvíjať u detí schopnosť pozorovať, zostavovať vety, vyvodzovať závery a pestovať zmysel pre empatiu pre ich rodnú povahu.

Materiál: Zimná krajina ilustrácie. Obrázky zvierat (zajac, medveď, veverička, líška, vlk). Obrázky vtákov (hýl, voskovka, vrana, kavka, straka, ďateľ, kríženec, vrabec). Listy papiera a farebné ceruzky. Dve voľné snehové gule, šál.

Priebeh lekcie.

Chlapci, počúvajte pozorne, poviem vám hádanku:

Prikryjem celú zem bielou prikrývkou,

Biele polia, domy, volám sa... (Zima).

O akom ročnom období sa dnes budeme rozprávať? (o zime).

Ukážem ilustráciu zimnej krajiny.

Pomenujte znaky zimy. (Odpovede detí).

Na stole mám dve snehové gule. Jeden nechám na tanieriku a druhý dám do téglika a zabalím do šatky.

Ktoré z týchto snehových gúľ sa podľa vás roztopia rýchlejšie? (Odpovede detí).

Dobre, po hodine skontrolujeme, kto z vás má pravdu.

Vymenujte prosím zimné mesiace. (december január február). Výborne.

December je prvý zimný mesiac. Svetlé biele snehové vločky lietajú z neba a zdobia zem nadýchaným bielym kobercom. Stromy a kríky stoja bez lístia, sneh leží na holých konároch, len smrek a borovica zostávajú zelené. Slnko málokedy prekukne cez nízke sivé mraky, a preto ľudia nazývajú december „pochmúrny“ – pochmúrny mesiac bez slnka, dni sú krátke, noci dlhé. V noci v decembri praská mráz - stavia ľadové mosty na nádržiach. 22. december je najkratší deň v roku. Po 22. decembri začínajú dni postupne pribúdať.

Január je druhý zimný mesiac. Chlad je prudký, mráz treská a sneh vŕzga pod nohami. Ľudia nazývajú január „lutna“ alebo „divoký“. V januári sú chodníky v lese biele, ľad na riekach modrý, záveje vysoké a hviezdy v noci jasné. Frost kreslí na sklo úžasné vzory. "Mesiac január je kráľom zimy" - to hovoria ľudia.

Február je posledný zimný mesiac. Blizzardy a fujavice vytvárajú vysoké snehové záveje a nárazový vietor ženie naviaty sneh po zemi. Za starých čias sa február nazýval „snehová fréza“, „veterná fréza“. Vo februári sa dni predlžujú, slniečko začína hriať, zo striech visia dlhé krištáľové cencúle, občas zazvonia prvé nesmelé kvapky, sneh sa topí, tmavne a usadzujú sa záveje. Ľudia si všimli, že 2. február ukazuje, aká bude jar. Ak je v tento deň slnko, jar bude teplá. Ak je deň zamračený, pripravte sa na neskoré mrazy. Tu je znamenie.

Ako ľudia nazývajú december? (zamračiť sa).

prečo? (pochmúrne, bez slnka, krátke dni, dlhé noci).

Prečo sa január nazýva divoký? (mráz treská, zima je krutá).

čo je to topenie? (to je vtedy, keď slnko páli a sneh sa topí).

čo je znamenie? (to je, keď si ľudia niečo všimnú).

Prečo sa február volal veterník? (fúka silný vietor). Výborne.

Oddýchneme si? (Áno).

Minút telesnej výchovy.

Vietor nám fúka do tváre, strom sa kýve,

Vietor je tichší, tichší, tichší, strom je stále vyššie a vyššie.

Sadni si.

Chlapci, čo sa deje so zvieratami v zime? (Odpovede detí).

V zime je pre zvieratá zima. Zajace odeté do snehobielych chlpatých kožuchov, aby ich v bielom snehu nezbadali ani vlk, ani líška, ani poľovník, obhrýzajú kôru jelše a osiky, ukryté v dierach pod kríkmi.

Ukážem ti obrázok zajaca.

Medvede sladko spia vo svojich brlohoch.

Ukazujem obrázok medveďa spiaceho v brlohu.

Veveričky skáču na konáre stromov, hryzú smrekové šišky, získavajú z nich semená a v silných mrazoch sa schovávajú v dutinách a spia, stočené do klbka a pokryté chlpatým chvostom.

Zobrazuje sa obrázok veveričky.

Líšky hľadajú myšie diery, sledujú myši, behajú po snehu, plašia myši a vyháňajú ich z dier svojím dupotom.

Ukážem vám obrázok líšky.

Lesom sa potulujú nahnevaní a hladní vlci. Všetky zvieratá sa schovávali v dierach, zahrabávali sa do snehu a pre vlky bolo ťažké nájsť korisť. V noci smutne zavýjajú. Hlad ho ženie bližšie k bývaniu. Vlci dúfajú, že budú profitovať z teľaťa alebo jahniatka.

Ukážem ti obrázok vlka.

Čo jedia zajac a veverička v zime? (nahrýzť kôru osiky a jelše, olúpať šišky).

Koho loví líška? (pre myši).

Čo robí medveď? (spí).

Čo robí vlk? (vyje, chodí bližšie k obydliu, aby profitoval z teľaťa).

Hostia zo severu - voskovky a hýly - zdobia les v zime. Prsia samca hýla sú jasne červené. Keď sa tento vták rozcuchá, vyzerá ako červené jablko.

V mrazoch mrznú konáre borovice a smreka.

Aký zázrak? Na breze sú jablká zrelé.

Prichádzam k nej bližšie a neverím vlastným očiam,

Okolo stromu uviazol kŕdeľ šarlátových hýľov.

Vtáky sú v zime hladné. Sťahujú sa z lesa bližšie k bývaniu, skrývajú sa pred mrazom a snehovými búrkami pod strechami a za okenicami domov.

Aké zimujúce vtáky poznáte? (Vrana, vrabec, sýkorka, straka atď.).

Vrany, kavky, straky, ďatle, krížence a vrabce sa zimy neboja, pretože majú dostatok potravy a sýtosť im dáva teplo. Vtáky šúpu jedle a šišky.

Zobrazovanie obrázkov vtákov.

Čo jedia vtáky v zime? (semená stromov, lúskanie šišiek).

Ako ľudia pomáhajú vtákom? (zavesiť kŕmidlá, nakŕmiť vtáky).

V zime zažijú veľa zábavy aj deti.

Čo môžete robiť vonku v zime? (korčuľovanie, sánkovanie, lyžovanie; vyrezávanie snehuliaka zo snehu, stavba pevnosti, hranie snehových gúľ atď.).

Sadnime si za stoly a nakreslime, čo môžeš robiť počas chôdze.

Deti sedia pri stoloch.

Pred prácou si natiahneme prsty.

Prstová gymnastika.

Tento prst je starý otec, ukazujeme palec.

Tento prst je babička, - - - - - index

Tento prst je ocko. - - - - - priemer

Táto prstová mamička - - - - - bez prsteňa

Ale tento prst - ja - - - - - malíček

To je celá moja rodina. zatínať a uvoľňovať päste.

Deti kreslia na hudbu.

Výstava kresieb. Deti povedia, kto čo nakreslil (3 - 4 osoby). Výborne.

Teraz sa pozrime, ktorá snehová guľa sa roztopila rýchlejšie. Odstránime šatku, čo vidíme? Snehová guľa ležiaca na tanieriku sa roztopila oveľa viac. prečo?

Ak chcete odpovedať na túto otázku, musíte vykonať experiment.

Zapáľte sviečku a skúste nad ňou držať ruku. Horúce? Áno. Čo je potrebné urobiť, aby sa nespálilo? Buď odstráňte ruku, alebo ju chráňte niečím pred ohňom. Napríklad s rovnakou šatkou.

Prečo moja ruka nie je horúca? Šatka neprepúšťa teplo zo sviečky do ruky, zachytáva ju.

Prečo sa snehová guľa zabalená v šatke neroztopila? Šatka nedovolila, aby sa k snehovej guli dostalo izbové teplo.

Prečo človek nosí v zime kožuch?

Hovoríme: "Kožušinový kabát ťa udrží v teple." Ale kožuch nie je horúci, ako oheň alebo radiátor. Prečo je nám v ňom teplo? Je to tak, že kožuch neprepustí teplo ľudského tela na ulicu alebo neprepustí chlad.

výsledok:

O čom sme sa dnes rozprávali?

čo sa vám najviac páčilo?

Výborne, pozrite si výstavu obrazov na tému „Zima“.










2024 sattarov.ru.