Zhrnutie lekcie o kreslení kučery. Náčrt hodiny kreslenia (prípravná skupina) na tému: Dekoratívna kresba „Curl“ (na základe maľby Khokhloma) v prípravnej skupine


Marina Michajlová
Zhrnutie lekcie pre prípravnú skupinu „Kudera. Spoznávanie chochlomskej maľby“

Cieľ: Zhrňte vedomosti detí o ľudových umeleckých remeslách ruských majstrov.

Úlohy:

predstaviť chochlomskú maľbu a jej črty;

naučiť sa zvýrazniť elegantné, svetlé farby, zloženie a prvky chochlomského vzoru (kučera, kvapôčka, steblo trávy) a naučiť sa vidieť krásu produktov;

učiť techniky maľovania štetcom dekoratívne prvky rastlinného vzoru chochlomskej maľby;

rozvíjať vnímanie farieb, zmysel pre rytmus, tvorivú predstavivosť;

rozvíjať vedomosti detí o ľudových remeslách: Dymkovo, Gorodets, Gzhel;

pestovať lásku a úctu k práci ľudových remeselníkov;

Prípravné práce: Náučný príbeh od učiteľa o produktoch Khokhloma.

Čítanie. Preskúmanie albumov dekoratívneho a úžitkového umenia: „Gzhel“, „Khokhloma“, „Gorodets“, „Dymkovo Toy“. Skúška výrobkov dekoratívneho a úžitkového umenia.

Zapamätanie si riekaniek a básní o ruských ľudových remeslách. Vytváranie hádaniek.

Vytváranie polotovarov s deťmi - šablóny pre chochlomskú maľbu. Tónovacie šablóny.

Materiály: výrobky z Khokhloma, Gzhel, Dymka, s maľbou Gorodets, ilustrácie zobrazujúce výrobky z Khokhloma, bábika v ľudovom štýle, vystrihnuté obrázky „Ľudové remeslá“ podľa počtu detí, hotové šablóny lyžičiek na maľovanie, štetce , obrúsky, poháre na vodu, kvaš, schémy postupného kreslenia prvkov a kompozícií maľby, schéma na farbenie Khokhloma.

Práca so slovnou zásobou: Khokhloma, maľba, tráva, maľovanie prvkov, kučera, kvapôčka, list, farba.

Priebeh lekcie:

Poďte chlapci, postavte sa do polkruhu.

Dnes máme hostí. Pozdravme ich a už sa nenechajme rozptyľovať. A dnes nemáme len hostí. Matryona k nám prišla z ďalekých krajín, aby sa na nás pozrela, ukázala sa a pochválila svojim tovarom. Pozrime sa, čo si pre nás Matryona pripravila.

(deti sa pozerajú na oparové produkty, Gorodetov obraz, Gzhel)

Pozrite sa na tieto produkty chlapci. Ktoré poznáte?

Chlapci, aké ľudové remeslá ste videli? (odpovede detí)

Správne, toto je obraz Gorodets (ukážte meno a toto je Gzhel (meno, tu sú dámy Dymkovo (meno... A čo je to za zázrak?))

Pozri, toto sú ako výnimočné drevené misky a lyžice, naberačky a misky, ale sú zlaté!

A táto krása sa nazýva zlatá Khokhloma.

Dnes si o ňom povieme, dozvieme sa, kde sa zrodil, na čo slúži, aké predmety sa týmto obrazom maľujú a ako sa to robí.

Poďte, sadnite si.

Stará legenda hovorí: Kedysi dávno žil muž v lesoch Nižného Novgorodu, na brehu tichej rieky. Nevieme, kto to je, ani odkiaľ prišiel. Ten muž vyrezával drevené misky a lyžice a maľoval ich tak (maľoval ich, že sa zdalo, že sú z čistého zlata. Kráľ sa o tom dozvedel a nahneval sa: „Prečo nemám takého majstra vo svojom palác! Okamžite udrel palicou a poslal vojakov, aby priviedli remeselníka do paláca, ale ako hľadali, nemohli nájsť zázračného majstra Odišiel na neznáme miesto, ale najprv naučil miestnych roľníkov vyrábať „zlaté“ hrnčeky na lyžičky Khokhloma Takto sa zrodil názov „zlatý Khokhloma“.

Ale vyrobiť skutočný Khokhloma nie je vôbec jednoduché.

Najprv majster vyreže z dreva prírez – budúcu misku. Potom ho vysuší a prikryje tenkou vrstvou hliny. Teraz miska vyzerá ako hlinená, potom je namočená v ľanovom oleji. A zlato nie je potrebné pre „zlatý Khokhloma“! Namiesto drahého zlata sa miska potiera cínovým alebo hliníkovým práškom. Miska sa leskne ako striebro. Potom je miska lakovaná a vložená do rúry. Nie na varenie kaše, ale na sušenie, na „stuženie“. A stane sa zázrak: drevená misa získa zlatú farbu s elegantným farebným dizajnom!

Algoritmus „Sekvencia výroby chochlomských produktov“

1. Sústruženie produktov na stroji.

2. Tmel - pokryte tenkou vrstvou hliny.

3. Prebrúsiť - utrieť brúsnym papierom.

4. Sušiaci olej – natretý špeciálnym zložením na drevené povrchy.

5. Pocínované - potiahnuté hliníkovým práškom a vytvrdené vo veľmi horúcej rúre.

6. Výrobok zakryte špeciálnym lakom.

Pri pôsobení teploty lak zožltne. Potom sa objaví táto nádherná medovo-zlatá farba.

Remeselníčky ručne maľovali výrobky so zložitými vzormi pomocou jemného štetca.

Khokhloma maľba - rozptyl šarlátových bobúľ.

Štetec je zaliaty farbou,

Tu som sa raz túlil,

A na riade sa mihla zlatá kučera.

Kefka maľuje riasy

Vedľa tej kučery.

A suché steblá trávy pod veselým ťahom štetca

Premenené na steblá trávy

Antény sa plazia...

báseň P. Sinyavského „Chochloma“

Povedzte mi, aké farby sa nachádzajú vo vzoroch? (štyri farby: červená, čierna, žltá, zelená)

Pozri, z akých rastlinných prvkov pozostáva chochlomský vzor? (Keď ich deti pomenujú, uvedie sa ich správne meno.)

Uviedli ste prvky, ale v chochlomskej maľbe sa nazývajú inak: kučera a listy sú zdobené animáciou vo forme žíl. Sú tam šarlátové trsy jarabiny, zrelá jahoda a kučery bylín a listov.

Kučera je hlavným prvkom maľby Khokhloma.

Aké je hlavné pravidlo pri vytváraní vzoru? (prvky vzoru by mali byť umiestnené rytmicky, v rovnakej vzdialenosti a rovnomerne opakovať prvky).

Získanie zručnosti kreslenia prvkov.

Pokúsme sa nakresliť niektoré prvky maľby Khokhloma. (zobrazí sa diagram s prvkami)

Deti kreslia na samostatné papieriky pod vedením učiteľa, ukazujú techniky kreslenia.

Chlapci, náš hosť Matryona si pre vás pripravil úlohy a darčeky. Vezmite obálky, otvorte ich a vyberte karty. Pozorne sa pozrite na karty, určte, kde je chochlomský obraz a prineste ho nášmu Firebirdovi. (na tabuli je nakreslený vták s názvom nástenná maľba) (dokončenie úlohy) Výborne.

Poďme sa ešte raz pozrieť na produkty Khokhloma. Koľko tepla vydávajú, mäkké, hladké na dotyk, príjemné na pohľad. Farby žiaria tak jasne

Golden Khokhloma,

Čo je v jej teplých lúčoch

Zohrievame sa.

Aké chutné je jesť z takých báječných jedál! A dokonca aj so zlatou maľovanou lyžičkou. Khokhloma sa nebojí tepla, vlhkosti ani chladu. Jeho farby budú stále svietiť a „zlato“ nevybledne. Pretože zlaté ruky majstrov urobili tento zázrak.

„Myslím, že aj dnes sa môžeme nakrátko premeniť na ruských majstrov a pokúsiť sa sami maľovať riad chochlomskou maľbou.

A Firebird nám s tým pomôže.

Povedzme spolu magické slová a urobme magické pohyby a potom sa zmeníme na majstrov Khokhloma.

Minúta telesnej výchovy.

Chochlomský vták mával krídlami (rukami do strán, mávnutím)

Zamávala krídlami a rozsypala zlato. (hojdajte sa, potraste si rukami)

Potriasla hlavou, pokrútila hlavou do strán (naklonila hlavu)

Áno, zo zeme som zbieral ruskú trávu. (Skláňa sa k podlahe, zbiera sa)

Zbieral som bylinky, zdobil misky, (zbieral, nakresli kruh rukami)

Svoje remeslo nám odovzdala s láskou. (Ruky k srdcu, ruky dopredu.)

Tak a sme tu, majstri a remeselníci. Poďme na naše miesta.

- Chlapci, pozrite sa, aké darčeky vám priniesla Matryona? (drevené lyžice). A Firebird vám tiež dal vedomosti o Khokhlome a jej zručnostiach. Preto sa teraz pokúsime namaľovať tieto lyžice.

Najprv sa však pozrite na poradie, v akom ich budeme maľovať. (učiteľ analyzuje postupnosť maľovania lyžice podľa postupného vývoja).

Vykonávanie práce deťmi. (Kým deti pracujú, potichu znie ruská ľudová melódia.)

– Výborne, chlapci, dnes ste skutočnými chochlomskými umelcami, namaľovali ste také nádherné lyžice, ktorých máme dosť na celý veľtrh.

Teraz sa pozrite na tieto produkty a povedzte mi, akú náladu vyvolávajú chochlomské jedlá?

Vyberte a ukážte najkrajšiu lyžicu. Povedzte nám o tom: aká je to farba, na aké farby je namaľovaná, aké bobule sú na vzore, prečo je táto lyžica lepšia ako ostatné.

Zlatý Khokhloma!

A bohatý a krásny,

Som rád, že vidím hosťa zo srdca.

Poháre, poháre a naberačky -

A čo tu nie je!

Zväzky ohnivého horského popola,

Maky slnečného leta,

A lúky sedmokrásky,

Úsvit červených lúčov

A vzorovaný ornament

Staroveký suzdalský brokát!

Zhrnutie lekcie kreslenia v prípravná skupina"Zlatá Khokhloma." Maľovanie taniera podľa chochlomskej maľby“ (vyrobené netradičnými technikami: voskovými ceruzkami a vodovými farbami).

Autor diela: Kokorina Tatyana Nikolaevna učiteľka ďalšieho vzdelávania vo výtvarnom umení. MBDOU č. 202 Všeobecná rozvojová materská škola „Rozprávka“
Popis: Toto zhrnutie bude zaujímať učiteľov vyšších a prípravných skupín, učiteľov doplnkového vzdelávania v umeleckých aktivitách, ako aj jednoducho kreatívnych ľudí.
Cieľ: rozširovanie vedomostí o ľudových remeslách – chochlomská maľba.
Úlohy:
- formovať predstavy detí o vzhľade jedál staroveku;
- hovoriť o vzhľade chochlomskej maľby;
- naučiť sa dôsledne vykonávať prácu s využitím netradičných techník;
- naučiť sa krásne umiestniť vzor po celej ploche taniera;
- podporovať rozvoj estetického vkusu;
- podporovať rozvoj dobré motorové zručnosti ruky, prostredníctvom kreslenia malých kučier;
- pestovať záujem o ruské ľudové remeslá, hrdosť na našich remeselníkov;
- pestovať záujem o kreslenie pomocou nekonvenčných techník.
Prípravné práce:štúdium jedál a ľudových remesiel na hodinách okolitého sveta.
Metodické techniky: príbeh, rozhovor-dialóg, obrazový materiál, praktická práca.
Priebeh lekcie:
Vychovávateľ- Každý deň používame iný riad: kuchyňa, jedáleň, čaj. Tieto riady sú kovové, porcelánové, sklenené. Existujú riady, ktoré používame každý deň, a sú tu krásne sviatočné súpravy, ktoré sa vyťahujú len na sviatky na prestieranie stola. Viete, ako sa objavili jedlá?
Jedlá sa objavili už veľmi dávno. Spočiatku starovekí ľudia používali kôru stromov napríklad na naberanie vody alebo orechových škrupín. Pokúšali sa vyhĺbiť nádoby z kameňa a dreva. Morské mušle sa používali ako lyžice; boli vhodné na naberanie jedla. Postupne sa jedlá vylepšovali. Ľudia sa naučili vyrábať riad z hliny a vypaľovať ho.

A samozrejme, od dávnych čias sa ľudia pokúšali vyrábať jedlá nielen vhodné na použitie, ale aj krásne, preto sa od staroveku začali na riad aplikovať rôzne vzory. Prvé vzory boli jednoduché, vyrábali sa tenkými drevenými palicami, toto geometrické obrazce, ľudia, zvieratá.


Tak sa objavil drevený riad, hlinený riad - keramický a neskôr sa ľudia naučili vyrábať porcelán, ktorý používame teraz.
Drevený riad existuje aj dnes, ale teraz sa častejšie používa na zdobenie interiéru. Krásna, svetlá, stojí na poličke alebo v skrini a poteší oči jedinečným vzorom. Vie niekto z vás, ako sa toto jedlo volá?
deti- Chochloma.


Vychovávateľ- Správny. Tento drevený tanier je maľovaný kvetinovými vzormi. Čo znamená zelenina?
deti– toto je tráva, kvety, bobule.
Vychovávateľ- Áno, sú to všetky druhy rastlín: tráva a listy, bobule, kvety s krásnymi kučerami. Podľa legendy tento obraz vytvoril talentovaný majster, maliar ikon Andrei Loskut. Pracoval pre kráľa a ten ho za jeho prácu štedro odmenil. Majster však zo všetkého najviac miloval slobodu. Raz v noci opustil kráľovský dvor a odišiel bývať do lesa. Andrey chcel maľovať nielen ikony. Sníval o vytvorení niečoho jednoduchého, potrebného a zároveň krásneho, ako je pôvodná príroda okolo neho. Takto sa objavil prvý drevený riad. A keďže majster žil v lese, začal ho maľovať kvetmi, bobuľami, listami a vetvičkami. Sláva úžasného majstra sa dostala do okolitých krajín. Mnohí k nemu prišli, aby videli tieto jedlá, niektorí zostali navždy a chceli sa naučiť vytvárať rovnaké úžasné produkty. Andrey Loskut odovzdal tajomstvá svojej zručnosti svojim spoluobčanom, jeho zručnosť sa zachovala, potešujúca oči a duše ľudí dodnes. A keďže to všetko bolo v dedine Khokhloma, obraz sa začal nazývať Khokhloma. Tento obraz sa vyznačuje získaním zlatej farby bez použitia drahého kovu. Preto sa často hovorí „zlatá Khokhloma“.


Teraz budeme maľovať naše taniere podľa chochlomskej maľby.
Na to potrebujeme:
- voskové ceruzky žlté a červené;
- čierny akvarel;
- široký štetec č.5 alebo č.6.
1.najprv žltou voskovou ceruzkou nakreslite na spodok taniera tri listy.


2. Červenou voskovou ceruzkou nakreslíme cez žlté listy tri veľké jahody.


3.Žltou ceruzkou nakreslite listy kvapiek medzi bobule od najmenšieho po najväčšie.


4.Nakreslite kučery medzi spodné listy


5.navrch pridajte malé kvety a kučery.


6. Celý plech natrieme čiernym akvarelom.


Obraz na tanieri podľa chochlomskej maľby je pripravený.

Prezrite si s deťmi všetky hotové práce, vyberte tie najzaujímavejšie (vyzvite deti, aby svoj výber zdôvodnili), vyzdobte si skupinovú miestnosť a vstupte s nimi.

Materiály. Farebný papier na strihanie, polovičné listy krajiny (alebo listy krajiny) v niekoľkých jemných farbách na pozadie, lepidlo, nožnice.

Lekcia 77. Dekoratívna kresba"Kompozícia s kvetmi a vtákmi" (na základe ľudová maľba)

Obsah programu. Pokračovať v oboznamovaní detí s ľudovým umením a remeslami. Naučte sa vytvárať dekoratívnu kompozíciu v určitej farebnej schéme (teplá alebo studená). Posilnite schopnosť pracovať s celým štetcom a jeho koncom, sprostredkovať odtiene farieb. Rozvíjať estetické vnímanie, zmysel pre krásu.

Metodika vedenia lekcie. Pripomeňte si s deťmi kompozície, ktoré predtým vytvorili podľa ľudovej maľby. Ponúknite vytvorenie dekoratívnej kompozície v teplých alebo studených farbách. Niekoľko dní pred lekciou si môžete usporiadať výstavu dekoratívnych výrobkov s obrázkami kvetov a vtákov (Khokhloma, Mezen, Gorodets maľba, výrobky ľudových remeselníkov regiónu atď.). Prezrite si s deťmi vystavené produkty.

V procese skúmania hotových diel vyberte tie najúspešnejšie a vytvorte z nich vlysy, ktoré sa potom použijú na ozdobenie skupiny (jeden vlys v teplých farbách, druhý v studených farbách).

Materiály. Biely (alebo tónovaný) papier o niečo väčší ako A4, jednoduchá grafitová ceruzka (na načrtnutie vtáčika), akvarelové farby, štetce.

Skúmanie dekoratívnych kompozícií v albumoch, na reprodukciách, na výrobkoch ľudového umenia (Gorodets, chochlomská maľba atď.).

Lekcia 78. Kresba "Obálka na knihu rozprávok"

Obsah programu. Naučte deti sprostredkovať rysy konštrukcie obrázka alebo ozdoby na prednom a zadnom obale knihy; krásne prispôsobte farby vzoru farbe papiera zvoleného na obal; premietnuť obsah vybranej rozprávky do kresby a výberu farieb. Rozvíjať predstavivosť a kreativitu.

Metodika vedenia lekcie. Na začiatku hodiny s deťmi preskúmajte rôzne vzory obálok rozprávkových kníh, všímajte si umiestnenie obrázka a kombináciu farieb.

Vyzvite každé dieťa, aby si vybralo papier na obal. Opýtajte sa niekoľkých chlapcov, čo chcú nakresliť a ako to urobia. Poukážte na možné rozdiely v postupnosti kreslenia (môžete začať s dizajnom rámu alebo s hlavným pozemkom alebo objektom).

Materiály. 3-4 knihy rozprávok. Listy papiera rôznych farieb (farebný papier na obal môžu deti pripraviť deň pred lekciou), kvašové farby (6-8 farieb), štetce, paleta.

Prepojenie s inými vzdelávacími oblasťami. Rozhovory o knihách, kto a ako ich tvorí (spisovatelia, umelci, fotografi). Stretnutie dvoch knižných ilustrátorov (na základe ilustrácií); zorganizovať výstavu svojich kníh.

Obsah programu. Oboznámte deti s dekoratívnym umením rôzne národy. Naučte sa zvýrazniť kompozíciu, hlavné prvky, farbu a použiť ich vo svojej kresbe. Posilnite schopnosť voľne a ľahko kresliť kučery v rôznych smeroch pomocou konca kefy. Zlepšite viacsmerné spojené pohyby rúk a vizuálnu kontrolu nad nimi. Rozvíjať estetické cítenie (farby, kompozície). Pokračujte v učení sa hodnotiť dokončené výkresy v súlade s úlohou.

Metodika vedenia lekcie. Opýtajte sa detí, ktoré ľudové výrobky a súčasné umenie videli kučery. Ak neodpovedajú, pripomeňte im chochlomskú maľbu a ukážte im charakteristické výrobky. Objasnite, ako sú zdobené, pripomeňte si prvky dekorácie.

"Subbotnik"

Nadya M., prípravná skupina

Pozvite deti, aby nakreslili zakrivenú kučeru a ozdobili ju kučeravkami, kvetmi, bobuľami, listami atď. Vyzvite dieťa, aby ukázalo, ako nakresliť hlavnú kučeru a bočné kučery.

Pozvite každé dieťa, aby si vybralo papier, premýšľajte o tom, aké farby farby sa budú hodiť k podkladu. Pripomeňte si, že musíte kresliť vo veľkom na celý hárok.

Prezrite si hotové kresby s deťmi, najlepšie diela vyberte, ak chcete vyzdobiť skupinovú miestnosť a ďalšie miestnosti MATERSKÁ ŠKOLA.

Materiály. Papier A4 rôznych odtieňov (na výber), akvarelové farby, gvašové biele, palety, štetce (namiesto vodových farieb si môžete vziať farebné voskovky alebo pastely).

Prepojenie s inými vzdelávacími oblasťami. Oboznámenie sa s dekoratívnym a úžitkovým ľudovým a moderným umením (látky, riad, šatky a pod.), prezeranie albumov s chochlomskou maľbou.

Lekcia 80. Kreslenie "Subbotnik"

Obsah programu. Naučte deti znázorňovať prácu ľudí na kresbe: postavenie postáv vykonávajúcich túto alebo tú prácu; nástrojov. Posilniť schopnosť vyjadriť pomer veľkosti pri zobrazovaní dospelých a detí. Zlepšite schopnosť kresliť jednoduchou ceruzkou, opatrne premaľujte kresbu a vyplňte celý list obrázkami.

Metodika vedenia lekcie. Porozprávajte sa s deťmi o subbotnikoch. Ponúknite vytvorenie kresieb na túto tému. Diskutujte o tom, čo chlapci nakreslia, ako usporiadajú figúrky na hárku. Počas hodiny povzbudzujte čo najkompletnejší odraz témy v kresbe.

Na konci práce skontrolujte všetky kresby a ponúknite výber tých, ktoré zobrazujú zaujímavé typy práce, postavy ľudí v pracovných pózach.

Materiály. Papier A4, jednoduché grafitové a farebné ceruzky, farby, štetce.

Prepojenie s inými vzdelávacími oblasťami. Detská práca v areáli materskej školy. Pozorovania práce dospelých.

Lekcia 81. Modelovanie podľa plánu

Obsah programu. Rozvíjať schopnosť koncipovať obsah svojej práce, určiť spôsoby realizácie plánu. Pestujte túžbu dosiahnuť najlepší výsledok, dotiahnite vec do konca. Zlepšite schopnosť podrobne posúdiť svoju prácu a prácu iných detí.

Metodika vedenia lekcie. Pozvite deti, aby vytvarovali skupinu ľudí (zvierat) podľa plánu. Pripomeňte si, že je potrebné správne vyjadriť pomer veľkostí, čím sa dosiahne podobnosť vyrezávaných ľudí (zvierat) so skutočnými.

Na konci hodiny si prezrite všetky práce, vyzvite deti, aby vybrali tie najzaujímavejšie a zdôvodnite svoj výber.

Materiály. Plastelína (hlina), dosky na modelovanie.

Možnosť lekcie. Modelovanie "Nanny s dieťaťom"

Obsah programu. Naučte deti sprostredkovať obrázky ľudových hračiek v modelovaní. Posilnite schopnosť zachovať proporcie častí, použite predtým zvládnuté techniky (samostatne vytvarujte sukňu v tvare zvona a vrchná časť trup). Rozvíjať estetické vnímanie.

Metodika vedenia lekcie. Zvážte dymkovskú opatrovateľku s bábätkom s vašimi deťmi. Objasnite tvar a proporcie postavy; techniky a postupnosť vyrezávania figúrok bábik a bábätiek.

Na konci hodiny preskúmajte všetky vyrezávané postavy a vyberte tie najkrajšie.

Materiály. Hlina, stohy, dosky na modelovanie. Hračka Dymkovo - opatrovateľka s bábätkom.

Prepojenie s inými vzdelávacími oblasťami. Preskúmanie rôznych dymkovských bábik, objasnenie ich obrazového obsahu, tvaru a proporcií častí.

Lekcia 82. Kreslenie "Farebná krajina"

Obsah programu. Rozvíjať predstavivosť a kreativitu. Upevniť a rozšíriť vedomosti o farbách a ich odtieňoch, možnej rozmanitosti farebných schém na obrázku. Posilnite schopnosť prenášať farby a odtiene rôzne cesty(regulácia tlaku na ceruzku, riedenie akvarelovej farby vodou (pri pridávaní vody do farby farba zosvetlí), pridanie bielej na zosvetlenie farby pri maľovaní gvašom).

Metodika vedenia lekcie. Pozvite deti, aby vytvorili ilustrácie pre knihu "Dúha". Objasniť ich znalosti o farebných štandardoch.

Vyzvite každé dieťa, aby sa zamyslelo nad tým, akou farbou dúhy by chcelo obrázok namaľovať. Ak neexistujú odberatelia určitej farby, mali by ste chlapcov jemne presvedčiť navrhnutím možných obrázkov. Každá farba dúhy má svoj vlastný obrázok.

Z vytvorených kresieb môžete zbierať knihy a darovať ich starším deťom.

Možnosť lekcie

Vyzvite deti, aby nakreslili rozprávkové obrázky, pričom všetky obrázky vytvoria v rovnakej farbe, ale v rôznych odtieňoch.

Môžete navrhnúť kreslenie „Rozprávkového domu“ s priehľadnými stenami, v ktorých žijú vtáky svetlejšej farby ako samotný dom. Návrh by mohol byť takýto: vytvorte vzory pomocou rôznych odtieňov (teplých a studených) rovnakej farby.

Výsledkom je, že môžete usporiadať výstavu detských kresieb, ozdobiť priestory materskej školy alebo skupiny kresbami.

Materiály. Závisí od témy, ktorú vyberie učiteľ.

Nadežda Viktorovna Suyurová

Nedávno sme sa s deťmi rozprávali, v akých produktoch ľudového a moderného umenia nájdeme kučery. Pamätali sme si rôzne prvky výzdoby.

Na to som použil fragmenty dekoratívna maľba, kde sú rôzne kučery.

Ponúkol ho samotným deťom kresliť kvaš zakrivená vetvička - zvlniť, ozdobte ho kučery, kvety, bobule, listy.

Pred začiatkom práca ukázal deťom recepciu kreslenie hlavného zvlnenia a bočné vetvy - kučery.

Keď deťom rozdala prírezy červeného papiera, navrhla im, aby sa zamysleli nad tým, aké farby by sa k tomu hodili. (žltá, čierna, zelená).

Pripomína mi to musíte kresliť vo veľkom, v celom liste obrobku.




Deti usilovne pracovali a krásne to maľovali. ozdobné polotovary.

Vetva sa hladko zakrútila

Vedľa listu s tromi prstami

Toto je taká krása

Chalani to pochopili!

Publikácie k téme:

Raz sme si s chlapcami prečítali sériu príbehov od Gennadyho Snegireva „O tučniakoch“. Počas rozhovoru sme zistili, že tučniaky nie sú lietajúce.

Predtým, ako sme začali, sme si pozreli vzorové kura, ktoré vyrobila pani učiteľka. Ďalej navrhla, aby deti urobili kamarátske kurčatá, aby...

Na jednom z kurzov aplikácie sme sa s deťmi naučili vystrihnúť niekoľko symetrických predmetov z papiera preloženého na polovicu. Tak sa vyvinuli.

Mestská rozpočtová škôlka vzdelávacia inštitúcia“Materská škola č. 139” Prijala pedagogická rada Schválila: Zápisnica.

V pokračovaní zoznámenia sa s dymkovskou maľbou boli deti požiadané, aby namaľovali šablónu dymkovskej mladej dámy. Než začnete maľovať.

Zhrnutie hodiny výtvarného umenia v prípravnej skupine „Dekoratívna kresba. Snehová vločka" Vizuálna aktivita. Poznámky k lekcii pre prípravnú skupinu. Téma: „Dekoratívna kresba. Snehová vločka". Druhy detských aktivít:.

Na jednej z tried sme sa s deťmi rozprávali o mestských vtákoch – holuboch. Zistili sme, akej sú farby, kde žijú a čím sa živia.

Zhrnutie lekcie kreslenia v prípravnej skupine na tému:

"Chochlomská maľba".

Ciele:

1. Oboznámiť deti s históriou remesiel a ľudových prác

dekoratívne a úžitkové umenie, technológia maľby a črty chochlomskej kresby.

2. Vysvetlite rozdiely medzi typmi chochlomskej maľby.

3. Podporovať prejav presnosti v práci, rozvoj predstavivosti a postrehu.

4. Pestovať záujem a lásku k ľudovému umeniu, pocit hrdosti a vlastenectva na bohaté kultúrne dedičstvo Ruska. Dajte deťom možnosť cítiť sa ako ľudoví remeselníci.

Vybavenie a materiály:

výrobky s chochlomskou maľbou, pohľadnice, reprodukcie;

plagát „Khokhlomská maľba“;

prezentácie „Khokhlomská maľba“;

model na vyfarbenie „Táčik“;

nádoba na vodu;

pečatné poke (2 vatové tampóny);

papier;

obrúsok;

Počas tried:

pedagóg: V regióne Nižný Novgorod Trans-Volga vznikol už dávno zvyk zdobiť drevené náčinie maľbou. V tomto zalesnenom kraji bolo takmer všetko z dreva. Celé územie kraja bolo ako jedna dielňa roztrúsená po stovkách dedín. Obyvatelia si akoby na základe dohody medzi sebou rozdelili všetky druhy výroby drevených výrobkov. Každá skupina dedín mala centrum – veľkú obchodnú dedinu, kde roľníci prichádzali každý týždeň na trh predávať svoje výrobky. Dediny, kde sa brúsili a maľovali drevené náčinie, sa nachádzali v okolí veľkej obchodnej dediny Khokhloma, ktorá dala meno celému umeniu maľby. Práve odtiaľto sa poháre a lyžičky rozleteli ako ohnivé vtáky po celej zemi. Keď sa obchodníka opýtali: "Odkiaľ pochádza taký zázrak?", hrdo odpovedal: "Z Khokhlomu." A tak sa to stalo: Khokhloma a Khokhloma. Dodnes sa maľované jedlá nazývajú Khokhloma.

Kým sa však riad dostal do rúk obchodníkov, vyrobili ho „zlaté“ ruky remeselníkov. Ako prišli remeselníci na nápad maľovať drevené náčinie zlatou farbou bez použitia zlata? To stále zostáva záhadou aj pre odborníkov. Ale proces, ktorý sa vyvíjal po stáročia, aj teraz mení obyčajné biele drevo na lesklý zlatý produkt.

Aké je tajomstvo farebných chochlomských jedál? Ako sa vyrába? Ukazuje sa, že to nie je vôbec jednoduché.

1. Drevený výrobok pokryté tekutým roztokom hliny "vapa". Hlina uzatvára póry dreva a vytvára vodotesnú vrstvu.

2. Potom sa výrobky navlhčia surovým ľanovým olejom a dobre sa vysušia. Potom zakryte sušiacim olejom a znova vysušte, pričom túto operáciu zopakujte 3-4 krát.

3. Ďalšou etapou je cínovanie. Výrobok je pokrytý polovičným mliekom: cínový alebo hliníkový prášok sa vtiera do výrobku tampónom. Výrobky sú hladké, lesklé a pripomínajú kov.

4. A až teraz sa farbiar (človek, ktorý vzor aplikuje) pustí do práce. Maľba je robená olejovými farbami. Všetky prvky maľby sa vykonávajú okamžite štetcom, bez predbežného kreslenia ceruzkou.

5. Natretý a vysušený produkt sa natrie olejovým lakom (predtým bol pokrytý sušiacim olejom) a vloží sa do pece, aby sa „zahrial“. Pri pôsobení teploty lak zožltne. Potom sa objaví táto nádherná medovo-zlatá farba. Takto vznikla fráza „Golden Khokhloma“.

Podľa remeselníkov sa takýto riad nezľakne tepla ani chladu, dobre sa umýva, dlho vydrží, eleganciou konkuruje zlatu a je cenovo dostupný pre každého.

otázka: Aké farby používajú majstri?

odpoveď:Červená, čierna, len trochu žltej a zelenej pre jemné detaily.

otázka: Aké vzory vidíte na riade?

odpoveď: Listy, bobule, kučery, bodky.

otázka: S čím možno tieto kresby porovnať? Vymýšľajú si ich remeselníci sami alebo si ich odniekiaľ požičiavajú?

odpoveď: Príroda má vetvičky, listy, trávu.

Vychovávateľ: Správny! Majster pozná a miluje lesnú stranu: tu je kalina, jarabina, brusnica - všetky druhy ovocia, kvety a bylinky majú slobodu.

Pozrime sa bližšie a uvidíme, že maľba Khokhloma je rozdelená na dva typy: „horné“ písanie a „pozadie“.

Zvláštnosťou „horskej“ maľby je aplikovať vzor ťahmi na zlaté pozadie.

Zvláštnosťou maľby „na pozadí“ je, že pozadie okolo vzoru je natreté červenou alebo čiernou farbou. Touto metódou na tomto pozadí vyniknú listy, kvety alebo vtáky v podobe zlatých siluet.

Ale zvyčajne sú tieto dva typy maľby zložito prepletené v jednom produkte.

Najobľúbenejší medzi chochlomskými umelcami je „trávový vzor“ alebo „tráva“, ktorý sa nejasne podobá ostrici. Medzi „trávou“ je často zobrazená kvetina, vták alebo ryba. Najzložitejšie vzory sa nazývajú „kučery“: tráva sa mení na veľké kučery - kučery.

Tu sú bobule. Na bobule brusnice, ríbezlí a horského popola použite tesnenie (vatový tampón). Ale egreše, jahody a maliny sa maľujú ihneď štetcom. Po zaschnutí červenej farby sú bobule „oživené“ žltou farbou.

Steblo trávy je tenká, hladko sa ohýbajúca stonka, z ktorej sa do všetkých strán tiahnu zakrivené stonky s kučeravkami. Tlak kefy pôsobí na najširšiu časť stebla trávy.

„Kudrina“ je kvetinovo-listový vzor so zaoblenými širokými listami s kučeravkami.

Leták je najčastejšie štylizovaný ríbezľový list. Listy a kvety začínajú kreslením stoniek, potom nakreslite hlavný tvar listu alebo kvetu. Ďalej nakreslite žily na listoch a tyčinkách kvetov.

Z takýchto prvkov môžete vytvoriť vzor.

"Svet mágie Khokhloma"

Klíčenie

Akosi sviatočne nažive

Neľahké,

Čierna a červená tráva.

Listy sú červené

Z dychu zimy.

Vstupujeme do kráľovstva Berendey -

Do sveta magického Khokhloma.

(B. Dubrovský)

A dnes sa pokúsime premeniť na majstrov maľby Khokhloma a vytvoriť vzor „trávy“. Umenie Khokhloma je pýchou našej kultúry. Zlaté vzory Khokhloma absorbovali všetku krásu ruskej krajiny.

V procese samostatnej práce učiteľ poskytuje deťom tvorivú slobodu, poskytuje individuálnu pomoc. Môžete zapnúť jemnú ľudovú hudbu. Na konci hodiny je výstava. Deti umiestnia svoje tanieriky na špeciálny stojan a spolu s učiteľkou vyberú tie najlepšie práce. Učiteľ nezabudne každého žiaka pochváliť a poznamenať, čo sa mu darilo najlepšie.









2024 sattarov.ru.