Jednotná hodina celokubánskej triedy „Meno Kubana. Triedna hodina: „Meno Kuban


OBECNÝ VZDELÁVACÍ ROZPOČTOVÝ ÚSTAV STREDNÁ ŠKOLA č. 6 POKROKY OBECNÉHO ŠKOLSTVA OKRES NOVOKUBANSKY

Scenár

Jednotná hodina celokubánskej triedy

"Meno Kuban"

Triedny učiteľ

I.N.Zaplava

2016

Žije v Kuban

hrdinskí ľudia,

a jeho činy sú hrdinské!

V.I.Malakhov

Cieľ:

vychovávať kubánskych vlastencov pomocou príkladov a osobností, hrdinov moderného života v regióne, rozvíjať schopnosť sledovať historický vzťah medzi javmi a udalosťami z minulosti a súčasnosti v Kubane.

Úlohy:

    zhrnúť vedomosti žiakov nadobudnuté v minulosti akademický rok

    ďalejformovanie duchovných a vlasteneckých hodnôt, uvedomenie si zodpovednosti voči rodine, spoločnosti, vlasti, svojej malej vlasti;

    naďalej sa zoznamujte s kultúrou a hodnotami svojej rodnej krajiny;

    podporovať revitalizáciu kognitívna aktivitaštudenti, rozvíjajúci zmysel pre vlastenectvo prostredníctvom oboznámenia sa s veľkými úspechmi ľudu Kuban, rozširovaním obzorov študentov

Vybavenie :

    počítač

    projektor

    obrazovke

    CD s multimediálnou prezentáciou

    disk s hudobným sprievodom

    šablóny jabloní

    Rozloženie "Strom života".

Formulár: ústny denník

Vytvorený UUD:

    osobné

- pocit spolupatričnosti a hrdosti na svoju malú vlasť, jej ľudí a históriu, uvedomenie si zodpovednosti človeka za všeobecné blaho;

Orientácia v mravnom obsahu a význame akovaše vlastné činy a činy ľudí okolo vás;

- pochopenie a vcítenie sa do pocitov iných ľudí

Predstava o hodnotách života

    regulačné

Prijmite a uložte vzdelávaciu úlohu

Plánujte svoje činnosti v súlade s úlohou a podmienkami jej vykonávania vrátane interného plánu;

Urobte predpoklad (verzia);

    vzdelávacie

získať informácie o prínose vynikajúcich ľudí k histórii a rozvoju Kubanu;

Vyvodiť závery ako výsledok spoločnej práce.

Vedome a dobrovoľne vytvárať správy v ústnej a písomnej forme;

Vytvorte logické uvažovanie vrátane vytvorenia vzťahov medzi príčinou a následkom

    komunikatívny

myšlienka, že je dôležité navzájom si porozumieť;

Formulujte svoj vlastný názor a postoj;

Adekvátne používať slovné prostriedky na riešenierôzne komunikatívne úlohy, zostaviť monologickú výpoveď, zvládnuť dialogickú formu reči

Priebeh vyučovacej hodiny:

učiteľ :

Vážení chlapci! Z nášho stretnutia sa veľmi teším, som rád, že nás čaká ďalší akademický rok, ktorý nám prinesie veľa objavov a nových priateľov.V laviciach s vami dnes sedia státisíce detí a v každej škole Krasnodarský kraj Prvá lekcia je venovaná veľmi dôležitej téme. Skúste si sami určiť, o čom sa budeme baviť.

(Študenti čítajú báseň Korenovského básnika V.I. Malakhova)

1 študent

Pozri sa okolo -

krása očarí:

nie je krajšia krajina ako tá naša!

Chlieb je zlatý,

lesy sú zelené,

Vzdialenosť mora je maľovaná azúrom.

2 študent

V horách vypukne úsvit -

radosť bude prúdiť z očí,

ako šťastie

duša sa dotýka.

A aké máme záhrady v Kubani!

A aké krásne dievčatá!

3 študent

Tu a v pesničkách

Kozácky švih a let,

a v úspechoch

Ruská mierka.

Žije v Kuban

hrdinskí ľudia,

a jeho činy sú hrdinské!

(Študenti vyjadrujú svoje predpoklady)

učiteľ:

Máte pravdu chlapci. Dnes budeme hovoriť o našej malej vlasti - Kubane, o tých ľuďoch, ktorí výrazne prispeli k jej rozvoju. Samozrejme, nie je možné zapamätať si a hovoriť o všetkých našich slávnych krajanov v jednej lekcii, ale budete mať príležitosť dozvedieť sa viac na hodinách Kuban studies a sami pomocou referenčných kníh, encyklopédií a beletrie.(Snímka č. 1, č. 2)

(Študenti hrajú Kubánsku hymnu (príloha č. 1)

učiteľ:

Kuban je bohatý na talentovaných ľudí v oblasti vedy, literatúry, umenia a športu. Ich mená oslavovali Kubana po celom svete. Dnes zostavíme ústny žurnál, prečítajte si jeho názov(študenti čítajú: „Meno Kubana“ ). Rovnako ako skutočný časopis bude mať samostatné stránky:

    "Meno Kuban v literatúre"

    "Meno Kuban vo vesmíre"

    "Meno Kuban v športe"

Takže na prvej strane - „Meno Kubana v literatúre“ - sa stretávame s úžasným básnikom Kuban Ivanom Fedorovičom Varabbasom.(Snímka č. 3)

(Príbeh študentov o I. F. Varabbasovi)

1 študent:

Kuban básnik, laureát literárnych cien, čestný občan Krasnodaru.

Ivan Fedorovič Varavva sa narodil 5. februára 1925 na novobatajskom statku, okres Samara, Rostovská oblasť, do rodiny prisťahovalcov z Kubáne. Od roku 1932 žil v Krasnodarskom kraji.

Zo školy ako sedemnásťročný chlapec odchádza na front brániť svoju rodnú krajinu pred nacistickými útočníkmi. Bol zranený a vážne otrasený, ale ako víťaz sa dostal do Berlína. V roku 1942 sa v armádnej tlači objavili jeho prvé básne.

V roku 1950 I.F. Barabáš vyštudoval Moskovský literárny inštitút. M. Gorkij a vrátil sa do Kubane, do starobylej kozáckej dediny Starominskaja. O rok neskôr vyšla jeho prvá kniha textov „Vietor z Kubanu“. Postupne vychádzajú zbierky „Na starých kordónoch“, „Kubánske leto“, „Hviezdy v topoľoch“, „Dievča a slnko“, „Zlatá pandura“ a mnohé ďalšie.(Snímka č. 4)

2. študent:

Ivan Fedorovič Varabbas je laureátom literárnej ceny A. Tvardovského (1996) a niekoľkých literárnych cien od Kubáňa. Čestný občan Krasnodaru (1995), čestný občan bulharského mesta Nesebar (1975), čestný kolektívny farmár kolektívu Sopka Heroev v Krymskej oblasti (1979), ľudový básnik Adygejskej republiky (2000).

Ocenené objednávkami Vlastenecká vojna II a I stupeň (1944, 1984), Červená hviezda (1970), „Čestný odznak“ (1987), medaily „Za odvahu“ (1943), „Za obranu Kaukazu“ (1944), „Za oslobodenie Varšava“ (1945), „535 rokov bitky pri Grunwalde“ (1945), „Za dobytie Berlína“ (1945), pätnáste výročie, medaila „Hrdina práce Kubáň“ (2005). Ivan Fedorovič zomrel 13. apríla 2005 vo veku 80 rokov(Snímka č. 5)

učiteľ:

I.F. Varabbas písal nielen poéziu, ale aj dramatické diela. Hudba k textom I.F. Barabáša napísali desiatky slávnych a amatérskych skladateľov vrátane Alexandrova, Ponomarenka, Plotničenka, Zacharčenka, Ponomariova, Volčenka. Piesne na jeho slová zazneli v dvoch celovečerných filmoch a zazneli v stovkách profesionálnych i amatérskych skupín. A vo svojej tvorbe sa vždy obracal k téme svojho rodného Kubana. Čítate jeho básne a je to, ako keby ste na vlastné oči videli majestátnu, rozľahlú Kubánsku step, početné rieky a jazerá, modré Kaukazské hory so snehobielymi štítmi a početné stepné kopce, ktoré ukrývajú mnohé stránky histórie regiónu.

(Študent číta báseň I. Barabáša „Kuban“)

študent:

Milujem ťa, moja slnečná plocha,

Môj jedinečný príbeh:

Rozľahlé tábory modrých hôr,

Sivá vzdialenosť žltnúceho Kubana.

Vyrastal som pod trstinovou strechou,

Zbieranie ciest minulých generácií.

A v tomto živote pre mňa nie je žiadne zabudnutie

Z vašich myšlienok, z pesničiek a starostí.

učiteľ:

A tu máme druhú stránku - „Meno Kubana vo vesmíre“. Poďme si všetci spoločne pripomenúť, ktorý astronaut študoval na našej škole?(Odpovede študentov). Naozaj, toto je Viktor Vasilievič Gorbatko.(Snímka č. 6)

(Študentský príbeh o V. V. Gorbatkovi)

1 študent:

Viktor Vasilievič Gorbatko sa narodil 3. decembra 1934 v obci Ventsy-Zarya, región Kaukaz, kraj Krasnodar. Detstvo, školské roky a mladosť boli strávené v dedine žrebčína Voskhod v okrese Novokubansky na území Krasnodar. Po skončení strednej školy v obci biofabrika Armavir v roku 1952 bol povolaný do Sovietska armáda a poslaný do letectva. Vyštudoval počiatočnú pilotnú školu a potom v roku 1956 vojenskú leteckú školu Bataysk pomenovanú po A.K. Slúžil v leteckých jednotkách vzdušných síl ZSSR. V roku 1960 sa prihlásil do zboru sovietskych kozmonautov. V roku 1968 absolvoval Inžiniersku akadémiu letectva pomenovanú po N.E.

2. študent:

Od 12. októbra do 17. októbra 1969 uskutočnil svoj prvý vesmírny let ako výskumný inžinier na kozmickej lodi Sojuz-7. Let trval 4 dni 22 hodín 40 minút 23 sekúnd. Po prvom vesmírnom lete absolvoval výcvik na lety na vojenskej orbitálnej stanici typu Almaz.

Jeho druhý vesmírny let V.V. Gorbatko lietal od 7. februára do 25. februára 1977 ako veliteľ kozmickej lode Sojuz-24. Pracoval na palube orbitálnej stanice Saljut-5. Let trval 17 dní 17 hodín 25 minút 58 sekúnd.(Snímka č. 7)

3. študent:

Svoj tretí vesmírny let uskutočnil od 23. júla do 31. júla 1980 ako veliteľ sovietsko-vietnamskej posádky na kozmickej lodi Sojuz-37. Let trval 7 dní 20 hodín 42 minút. Počas 3 letov do vesmíru nalietal 30 dní 12 hodín 48 minút 21 sekúnd. V roku 1982 odišiel zo zboru kozmonautov, no naďalej pracoval v Stredisku kozmonautského výcviku A. Gagarina. Bol veliteľom zboru kozmonautov. Potom pôsobil ako vedúci fakulty Akadémie vzdušných síl pomenovanej po N. E.

V.V.Gorbatko - dvakrát hrdina Sovietsky zväz. Vyznamenaný tromi Leninovými rádmi, Rádom Červenej hviezdy a medailami. Hrdina Mongolskej ľudovej republiky. Hrdina Vietnamskej socialistickej republiky. Vyznamenaný dvoma rádmi Sukhbaatar (Mongolsko) a Rádom Ho Či Mina (Vietnam).

učiteľ:

Takto meno jednoduchého vidieckeho chlapca, absolventa našej malej školy, preslávilo nielen Kubaň, ale celé Rusko.

A prejdeme na tretiu stranu nášho ústneho časopisu „Meno Kubana v športe“.(Snímka č. 8)

Aká veľká športová udalosť sa odohrala len nedávno v auguste 2016?(Odpovede študentov)

Letné olympijské hry v Riu de Janeiro sa nedávno skončili. Do medailovej zbierky prispeli aj kubánski atléti.

1 študent:

Judista Beslan Mudranov, windsurfistka Stefania Elfutina, zápasník vo voľnom štýle Aniuar Geduev, tenistka Elena Vesnina.

Celkovo reprezentovalo 20 športovcov Krasnodarský kraj. Kubánski atléti získali 11 ocenení, z toho osem zlatých, jednu striebornú a dve bronzové.

2. študent:

Džudista Beslan Mudranov získal pre Rusko prvú zlatú medailu na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Trénuje v meste Armavir s úžasným trénerom Rudolfom Babayanom.(Snímka č. 9)

3. študent:

Devätnásťročná Stefania Elfutina z Yeisku sa stala bronzovou medailistkou hier vo windsurfingu a získala prvú medailu našej krajiny v jachtingu po 20 rokoch. Stefania Elfutina je jednou z tých Rusiek, ktoré sa zapísali do histórie na týchto hrách v Riu. Dve desaťročia Rusko nemalo olympijské medaily v plachtení, kým sa neobjavilo toto dievča.(Snímka číslo 10)

4 študent:

Zápasník Aniuar Geduev získal striebornú medailu v zápasení voľným štýlom. Každý, kto sledoval tento súboj, si je istý, že iba zranenie zabránilo nášmu športovcovi stať sa víťazom.(Snímka č. 11)

5. študent:

Elena Vesnina sa stala prvou ruskou tenistkou, ktorá vyhrala titul vo štvorhre na olympijskom tenisovom turnaji. Ako dieťa trénovala v bežnej škole telocvičňa pod vedením svojich rodičov. Vôľa, vytrvalosť a láska k športu viedli k vytúženému víťazstvu.(Snímka č. 12)

Zhrnutie triednickej hodiny. Reflexia

Ste malí obyvatelia Kubane a teraz môžete premýšľať o tom, čím môžete prispieť do pokladnice dobrých skutkov Kubane, ktoré budú v budúcnosti oslavovať Rusko, Kubaň a našu malú dedinu.

Navrhujem, aby o tom teraz každý napísal na list jablka a umiestnil ho na náš „Strom života“. Bude rásť s vami, časom sa doplní novými listami snov a som si istý, že prinesie úžasné výsledky: vaše úspechy, objavy, činy.

(Študenti si robia poznámky na papieriky a pripájajú ich

na "Strom života")

Dokončite vetu:

Som zistil……….

Som si spomenul……….

Páči sa mi to……….

Naša prvá Triedna hodina sa skončil, no čaká nás veľa stretnutí, na ktorých objavíme niečo nové. Prajem vám všetko najlepšie na vašej ceste!

(Hrá sa skladba „We live in Kuban“ (príloha č. 2)

ROZVOJ

Jednotná hodina celokubánskej triedy

Téma: "Meno Kuban."

Triedny učiteľ 5B trieda

Mostovaya M.N.

Meno Kuban.

Jednotná hodina celokubánskej triedy.

1. septembra 2016.

Cieľ: výchova kubánskych vlastencov na príkladoch historických udalostí a osobností, hrdinov moderného života v regióne; rozvíjanie schopnosti sledovať historický vzťah medzi udalosťami a javmi minulosti a súčasnosti Kubanu.

Výzdoba kancelárie: Symboly regiónu Krasnodar (erb, vlajka, hymna), prezentácia.

Vybavenie: multimediálna tabuľa.

Priebeh lekcie.

1. Hymnu Krasnodarského kraja hrá kozácky zbor Kuban.

učiteľ: Teraz sme si vypočuli skladbu, ktorú všetci poznáte. Čo je to za hudbu? Kedy zaznie? Venované čomu alebo komu? (odpovede študentov)Čo si myslíte, čomu bude naša dnešná hodina venovaná? (Kuban)

Úplnú pravdu. Alebo skôr je venovaná pre nás významnej téme „Meno Kuban“. ( snímka číslo 1)

Rok 2017 bude pre kraj Krasnodar výročie – 80 rokov od jeho založenia. Tejto udalosti sú venované podujatia budúceho roka. Jednou z nich je súťaž „Meno Kubana“. (informácie o súťaži)

Počas dlhých rokov existencie Krasnodarského kraja jeho históriu, kultúru, hospodársky a športový život organizovalo a formovalo mnoho našich krajanov. Nevieme o všetkých, ale mnohí si zaslúžia, aby ich mená boli dnes počuť. Žiaľ, nestihneme ich všetky pokryť, ale o niektorých z nich budeme dnes na hodine diskutovať.

Ktorých krajanov poznáš a čo o nich vieš? (odpovede študentov)

Spoznávate týchto ľudí na fotke? (snímka 2)

Skúsme uhádnuť, ktorý je ktorý.

1) Komu môžu patriť tieto verše?

V Kubane šuští pšenica

Medzi rušnými poliami,

A topí sa v žltom oceáne

Zelená plachta topoľov.

Ktorý z nich je básnik? ( snímka 4)(študenti hádajú)

(Snímka 5.) Ivan Fedorovič Varabbáš.

Študentská správa.

Ruský sovietsky básnik. Hrdina práce z Kubanu. Účastník Veľkej vlasteneckej vojny. Dorazil do Berlína a na stene Reichstagu zanechal poetický nápis. Zhromaždené kubánske kozácke piesne. Vydal množstvo básnických zbierok („Vietor z Kubáne“, „Hviezdy v topoľoch“ atď.) Súčasníci nazývali Barabáša „kozákom Puškinom“. Na základe jeho básní vzniklo veľa piesní. (snímka 6)

Čo je zobrazené na tejto snímke? (snímka 7)(Kubánsky kozácky zbor)

Kto z nich vedie kozácky zbor Kubáň už 42 rokov? (snímka 8)

(Snímka 9) Viktor Gavrilovič Zacharčenko.

Folklorista, zborový dirigent, verejný činiteľ. Ľudový umelec R.F. Od roku 1974 - riaditeľ kozáckeho zboru Kuban. Držiteľ mnohých ocenení.

Študentská správa . (snímka 10)

O akom období histórie našej krajiny vypovedajú tieto fotografie?

(snímka 11)

Kto z nich sa počas Veľkej vlasteneckej vojny obetoval a stal sa hrdinom? (snímka 12)

10. októbra 1942 sa na trati Severskaja - Afipskaja na železnici Krasnodar - Novorossijsk vykoľajil nepriateľský vlak a na poľnej ceste vyhodili do vzduchu 2 autá s fašistami (zahynulo asi 500 ľudí).

Bratia Evgeny a Genius Ignatov.

Študentská správa . (snímka 13)

(snímka 14) Každé leto vyrastie a kvitne na Kubánskych poliach nádherná úroda - slnečnica. Nielenže lahodí oku, ale je aj zdrojom veľmi potrebného produktu – oleja.

Čo myslíte, kto miloval slnečnice? (snímka 15)

Šľachtiteľ vyvinul 34 odrôd slnečnice a zaoberal sa aj agrotechnikou pšenice a kukurice. Dal som si za cieľ vytvoriť odrodu slnečnice, ktorá by mala vysoký obsah oleja. A toto som dosiahol. Prvá takáto odroda „Pervenets“

Vasilij Stepanovič Pustovoit. ( Snímka 16)

Študentská správa

Naši súčasníci stále zvyšujú slávu Kubana.

Tu sú naši hrdinovia OH 2016 v Riu de Janeiro. Domorodci z Krasnodarského kraja.

Poznáš ich? (odpovede študentov)

Snímka 17.

Beslan Mudranov. Šampión v džude G. Armavir

Jevgenij Tiščenko. čl. Kanevskaya boxerský šampión

Elena Vesnina. G. Soči (začal trénovať) tenisový šampión

Snímka 18.

Aniuar Geduev. Zastupuje Krasnodarský kraj. Striebro v disciplíne zápasenie voľným štýlom.

Stefania Elfutina. Štúdium v ​​Krasnodare. Bronz v plachtení.

Sergej Semenov. Bronz v grécko-rímskom zápase)

Snímka 19.

Ruský hádzanársky tím. Zlatá medaila.

Marina Sudakova hrá za klub Kuban

Bobrovnikova Vladlena, Anna Sen, Irina Bliznova sú rodáčky z mesta Krasnodar.

Toľko mien, toľko hodných skutkov! Vyberte „Meno Kuban“!

A pamätajte, že všetky cesty sú otvorené aj pre vás!

Triedna hodina "Meno - Kuban".

Ciele a ciele:

Výchova kubánskych vlastencov na príkladoch historických udalostí a

osobnosti, fenomény moderného života v regióne, formovanie zručností

sledovať historický vzťah medzi javmi a

udalosti z minulosti a súčasnosti Kubáne.

Formovanie pozitívneho duchovného -

morálne usmernenia, občianske vedomie, pocity lásky

a hrdosť na vlasť.

Formovať úctivý postoj k národnému a duchovnému

pojmy, ktoré sú pre národy nášho regiónu posvätné: „Vlasť“,

„matka“, „chlieb“, „Kuban“, „česť“, „povinnosť“, „výkon“.

motivovať študentov k vyhľadávacej a výskumnej činnosti,

uvedomenie si svojho zapojenia sa do histórie a modernosti Kubanu,

vzdanie úcty pamiatke a úcte slávnych krajanov, porozumenie

jednota osudu každého občana Kubanu s Ruskom a jeho rodnou krajinou.

Forma doručenia: lekcia-prezentácia

Vybavenie: počítač, obrazovka, obrazový materiál, poznámky

hudobné diela, multimediálne prezentácie, internet

zdroje, výstava kníh, fotoalbumy, výstava fotografií.

Počas tried:

Dobrý deň, milí chlapci a vážení hostia. Dnes máme

radostné prázdniny - prvý školský deň. Veselú dovolenku, chlapci! S

Šťastný Deň vedomostí! Toto je sviatok pre všetkých. V našej krajine nie je žiadna osoba

ktorých sa to netýka. Šťastné sviatky pominuli a my sme sa zišli v našom

trieda. Cez leto ste si oddýchli, vyrástli, zosilneli a ste pripravení na niečo nové.

akademický rok.

Už tradične sa prvá vyučovacia hodina v novom školskom roku začína o

Celokubánska triedna hodina. Dnešná hodina "Meno Kuban". Zapnuté

V chladnom období vás vezmeme na malý výlet do minulosti

náš región, zoznámme sa s vynikajúcimi ľuďmi našej malej vlasti,

Vyrobíme klaster-plagát, na ktorý zaznačíte svoje mená

bude trochu neskôr.

Relax: Hranie hudby - „Osamelý pastier“ -učiteľ číta slávu

Bude úžasné narodiť sa jedného dňa v Rusku do ranného zvonenia zlatého ovsa.

Vtáky pozdravujú váš vzhľad a kvitnúci ľan dáva oči

Tvoj smiech je zvon, tvoja rosa sú tvoje slzy, tvoje vlasy sú husté vlnité žito.

A breza ti sľubuje majestátnosť, keď ju chceš, potom si ju môžeš vziať

Každý sa k vám ponáhľa so špeciálnym darčekom - vezmite si ho - vyskúšajte - urobte si zásoby -

A akou odmenou je vyrastať vďačný a verný Rusku a Kubáňom všade

A Takže chlapci, vraciam sa k téme našej triednej hodiny - dnes sme swami

budeme hovoriť o menách, ktoré oslavovali našu malú vlasť.

Ako náš krasnodarský raj sa volá inak

Správne - "Kuban"

a koľkí z vás vedia ako a prečo sa tak volal náš kraj?

-aby sme to zistili – vypočujme si legendu (zvuky hudby

učiteľ rozpráva legendu):

„Kedysi dávno žilo na zemi jedno dievča, ktoré bolo jediné z jej rodičov

a milovaná dcéra, volala sa Kuban. Rodina žila v starom schátranom dome,

Kuban na prekvapenie všetkých vyrástol ako mimoriadna kráska, vysoká, štíhla,

okrúhla tvár, dlhý hnedý vrkoč, vždy rozžiarená úsmevom, žiarivo iskrila

modré oči. A dievča milovalo zdobiť krajinu, kde žila.

Treba povedať, že krajina, na ktorej žili, produkovala utláčateľ

dojem: na jednej strane - skalnaté hory a na druhej strane - spálené

slnko je step a tretie je more bez života. A Kubanushka rozhodol

transformovať svoju zem. Obišla svet, aby videla, ako na to

ľudia žijú, spoznávajú ich povahu a zvyky.

Dlho sa z výletu nevracala a keď sa vrátila, začala

prípad. Najprv zasiala žito a čoskoro začali klíčiť obilné polia.

Vinná réva, jablone a hrušky dávali bohatú úrodu. Čokoľvek zasadí

krásne, všetko ide super. Chovala ryby v jazerách, riekach, moriach,

prinesené z diaľky. Rybníky ožili, na brehoch zašušťalo trstina,

Vŕba sa zazelenala a lekná sa hojdali na vodnej hladine. Stal sa vzácnym

Kubanushka doma. Jej skutočným domovom boli tiché horské údolia a

voľné lúky so širokými poliami bujnej, šťavnatej trávy, s davmi

jasne modrá, potom prekvapivo modrá, potom žltá, ako špliechanie živého slnka,

O pracovitej kráske sa dopočuli ďaleko za jej hranicami. A oni začali

jej nápadníci si ju budú nakloniť, prinesú jej bohaté dary. Ale Kuban nie je

ponáhľala sa s výberom, chcela dokončiť začatú prácu. Darčeky

použité podľa vlastného uváženia. Premenil žlté zlaté mince na mince

roztrúsenie pehavých púpav na lúkach; roztrúsené rubíny po stepi, a

voňavé konvalinky rastúce v lesných pasekách; jantárový náramok

zmenila sa na sedmokrásky s jasným slnkom vo vnútri; tyrkysové korálky - in

jasne modré zvony zvoniace vo vetre v stepi.

Dlhé úsilie a vytrvalosť dievčaťa neboli márne. Zem ožila

polia modly sa zazelenali, stromy v záhradách a lesoch zakvitli,

Lúky boli plné kvetov a hory boli pokryté lesmi. Na tej nezostalo

na svete nie je nikto, kto by videl modrookú krásku, ale jej meno je navždy

zachované v ľudskej pamäti, pretože miesta, kde dievča žilo, sa nazývajú

Odvtedy Kuban."

Povedzte mi chlapci

život? ( odpovede študentov)

S menom prichádza na tento svet malý človiečik, s menom, ktorým prechádza

naživo život sa stretáva so vzostupmi a pádmi. Existuje staré presvedčenie: všetci

človek má svoj odraz vo svete okolo seba

zoznámte sa s menami skvelých ľudí, ktorí prispeli k rozvoju Kubana.

Pred vami sú dva stromy. Prvý strom je „Veľké mená Kubana“. Pred tebou

veľká postava nášho Kubana: 1. Lichonosov Viktor Ivanovič, ( na tvojom

zásluhy). slávny spisovateľ Kuban a krajiny.

2.Varabba Ivan Fedorovič, slávny básnik Kuban.

3.Netrebko Anna Yurievna, operná speváčka Kuban.

4.Zacharčenko Viktor Gavrilovič - generálny riaditeľ Kubansky

Kozácky zbor, umelecký vedúci a šéfdirigent.

5.Obraztsov Konstantin Nikolaevič, talentovaný básnik a patriot

napísal veľa básní, z ktorých mnohé sa stali piesňami, vrátane

vrátane kozákov, Kubáň. Dielo Obraztsova K. N. „Vy ste Kuban“

Hymnou Kubanu sa stala „Naša vlasť, náš odveký hrdina“.

6.Oboishchikov Kronid Aleksandrovich napísal veľa pre deti

nádherné poetické diela.

7.Ponomarenko Grigorij Fedorovič, ruský skladateľ

8.Evgeny Dmitrievich Felitsyn - vynikajúca kubánska verejnosť

aktivista, regionálny bádateľ, historik, archeológ, bibliograf,

Jednotná hodina celokubánskej triedy 1.9.2016

"Meno Kuban"

Vyvinula Natalya Aleksandrovna Muravchenko, učiteľka základných tried BOU stredná škola č.38 st. Novovelichkovskaya, okres Dinskoy, kraj Krasnodar.

Predmet : Cestovanie po rodnej dedine .

Trieda : 1

Účel vyučovacej hodiny:

- vštepovanie lásky k rodnej krajine, malej vlasti a zapojenie do histórie obce.

- priblížiť žiakom históriu obce a jej unikáty; rozvíjať pozornosť, pamäť, schopnosť analyzovať údaje; pestovať záujem o štúdium histórie svojej rodnej krajiny.

Vybavenie: multimediálna prezentácia, obrázky pre kreatívnu prácu (vyfarbovanie kvetov, predrezané dlane, tabuľky so slovami podľa obsahu hodiny), magnetky, magnetická tabuľa, fotografie s pohľadmi na obľúbené miesta obce, mapa obce.

POČAS VYUČOVANIA.

    Organizovanie času.

    Na obrazovke tabule je téma lekcie, epigraf:ŠMYKĽAVKA 4

To má asi každý na svete

Obľúbený kút zeme,

Kde sú listy zvláštnym spôsobom na vŕbe?

Sklonili sa nad zamyslenou vodou.

Kde je obloha vyššie a priestory sú širšie

A je to také voľné a ľahké dýchať,

Kde všade v tomto úžasnom svete

Duša siaha detským, čistým spôsobom.

Vadim Nepodoba

    Úvodný prejav učiteľa.

Dobré ráno, milí hostia! Dobré ráno, milí chlapci! Volám sa Natalya Alexandrovna, som vaša učiteľka. Som veľmi rád, že vás vidím ako hosťa.

Dnes je 1. september, veľmi dôležitý deň vo vašom živote.

Povedz mi, prosím, prečo? (predpokladané odpovede študentov: stali sa študentmi).

Každá rodina sa pripravovala na tento nádherný deň. Dnes ste už počuli veľa gratulácií.

3. Zoznámenie sa.

A teraz ťa chcem stretnúť. Mám nádherný balón. Pomôže nám spoznať sa navzájom. Podáme si loptu, kto ju má, nech povie svoje meno a priezvisko. Mám loptu. Som Natalya Aleksandrovna Muravchenko. Prihrávam loptu ďalšiemu. Deti plnia úlohu.

Ako by sme sa mali všetci spolu nazývať? (spolužiaci).

Študujeme v jednej triede, čo znamená, že sme spolužiaci

4. Cestovanie po rodnej dedine.

Dnes je naša prvá lekcia s vami. A v tejto lekcii sa dozviete, čo je vlasť.

Chlapci, kto vie, ako sa volá naša krajina? (Rusko)ŠMYKĽAVKA 5

Pozrite sa na mapu, čo môžete povedať o Rusku? Aká je?

To znamená, že môžeme povedať, že Rusko je naša veľká vlasť.

Čo je vlasť? (dedina, ulica, dom, matka, rodina, Kubáň, Krasnodarský kraj, Rusko, iné odpovede)

Si v poriadku.

Naša vlasť je náš kraj. Ako sa volá náš región? (kraj Krasnodar, Kuban)

Miesto vášho narodenia a miesto, kde žijete, je tiež vaša vlasť, ale je iná - malá.

Chlapci, ako sa volá miesto, kde žijeme vy a ja?(dedina Novovelichkovskaya)

( Na tabuli sa postupne objavujú znaky s nápismi DOMOVINA, RUSKO , KUBÁN, NOVOVELICHKOVSKAYA)

Obdivujem svoju dedinu

Pre mňa neexistuje lepší kútik.

Chcem sa jej pokloniť až po zem,

A oslavujte ju po stáročia."

Dnes, chlapci, podnikneme fascinujúcu cestu našou dedinou. Dozvieme sa, ako a kedy vznikol, jeho miesto na mape Krasnodarského územia, aké dôležité miesta a budovy sa nachádzajú na jeho území a spomenieme si na našich krajanov.

Ale musíte uhádnuť, s čím pôjdeme na výlet.ŠMYKĽAVKA 6

Box na kolieskach
Celý deň trávi v dopravných zápchach,
Áno, a pohybuje sa nepríjemne:
Trochu ďalej - stop.
(BUS)

4. 1. Zastavte „Geografické“.

Práca s mapou ŠMYKĽAVKA 7

Obráťme sa na mapu regiónu Krasnodar. Naša obec sa nachádza 40 km od mesta Krasnodar.ŠMYKĽAVKA 8

Ktoré dediny sa nachádzajú vedľa nás? (Susedmi našej obce sú obec Novatitarovskaja, obec Naidorf, obec Voroncovskaja ). ŠMYKĽAVKA 9

4.2. Zastavte sa "Historické".

ŠMYKĽAVKA 10

V roku 1792 cárka KatarínaIIudelil špeciálne osvedčenie Černomorskému kozáckej armáde krajiny medzi Kubáňom a Azovským morom.ŠMYKĽAVKA 11Prečo dala taký darček? (aby kozáci vytrvalo bránili hranicu krajiny .) Začalo sa presídľovanie kozákov. Presťahovali sa do nových krajín v celých kurenoch - to boli kozácke dediny. Niektorí prišli na Kubáň po súši, iní po mori. Vzniklo 40 kurenov.ŠMYKĽAVKA 12

V roku 1825 vznikla naša obec. Naša Novovelichkovskaya sa nachádza v blízkosti rieky Ponura.

Ktovie, prečo bola naša rieka takto pomenovaná?ŠMYKĽAVKA13

( Moderné miestne obyvateľstvo vysvetľuje pôvod názvu rieky z prídavného mena<понурая>tie. smutná, chodí so zvesenou hlavou)

Rodiny stavali chatrče, rozvíjali pôdu a rozširovali svoje farmy. Čoskoro sa v obci objavil kostol sv. Kataríny, obchodné obchody a dedinská samospráva. Chatrče boli postavené z hliny, nízke, s malými okienkami, pokryté slamou. Podlahy boli tiež pokryté hlinou a vysypané slamou.ŠMYKĽAVKA 14

Ale každým rokom sa naša obec rozvíjala a silnela. Bola postavená škola, nemocnica, závod na spracovanie ropy a mlyn.

Minúta telesnej výchovy. Než sa vydáme na cestu, musíme si trochu oddýchnuť.ŠMYKĽAVKA 15

Ruky sa zdvihli a potriasli.

Toto sú stromy v lese.

Pokrčili ruky a podali si ruky.

Vietor odfúkne rosu.

Rukami mávame do strán, plynulo.

Toto sú vtáky letiace smerom k nám.

Ukážeme vám aj to, ako sedia.

Krídla boli zložené dozadu.

Pokračovaním našej cesty sme sa dostali na ďalšiu zastávku.

4.3. Zastavte „Dôležité miesta“ ŠMYKĽAVKA 16

Kuban od svojho založenia prešiel mnohými vojnami.ŠMYKĽAVKA 17

22. júna 1941 sa začala Veľká vlastenecká vojna. Dotklo sa to aj obyvateľov našej obce.

Mnoho dedinčanov odišlo na front. Vo vojne nezištne bojovali. Mnohí boli ocenení rádmi a medailami za odvahu a odvahu prejavenú na fronte. Mnohí naši krajania sa nevrátili do svojich domovov. Na pamiatku padlých hrdinov V našom parku je pamätník „Na pamiatku padlých počas vojny“.

Každý rok 9. mája, na Deň víťazstva, sa všetci obyvatelia obce, malí aj veľkí, prichádzajú k pamätníku pokloniť vojakom, ktorí padli v boji.

Teraz sa naša obec každým rokom rozvíja a skrášľuje. V obci je 1 pekáreň, 2 školy, hudobná škola, centrum rozvoja detí, štadión, škôlky, nemocnica, kultúrny dom.

ŠMYKĽAVKA 18

Je tu veľa krásnych obchodíkov, administratívna budova obce, nádherné pódium, kde sa konajú všetky slávnostné udalosti v obci.ŠMYKĽAVKA 19

4.4. Stop "Pýcha dediny." ŠMYKĽAVKA 20

Najdôležitejším lákadlom našej obce sú ľudia, ktorí tu žijú a pracujú.

Hlavnou úlohou ľudí žijúcich v obci je pestovanie chleba. No v obci sa nepestuje len chlieb.ŠMYKĽAVKA 21

Uhádnite hádanky a zistite, čo sa ešte pestuje na poliach našej obce.

ŠMYKĽAVKA 22Slnko kráča vysoko, vlieva šťavu do zrna,

A ako mierumilovné deti, všetky sedia na klase.

(kukurica)

Stojí zamyslený v žltej korune,

Na okrúhlej tvári pehy stmavnú.

(slnečnica)

Prišli k nám s melónmi

Pruhované gule.

(vodný melón)

Vták si pod zemou postavil hniezdo,

Priniesla vajíčka.

(Zemiak)

Narodil som sa pre slávu

Hlava je biela a kučeravá.

Kto má rád kapustnicu

Hľadaj ma v nich.

(kapusta)

Bol zelený, malý,

Stal sa veľkým a šarlátovým.

(Paradajka)

Poviem vám tajomstvo: nikde inde v našej krajine sa nepestuje toľko zeleniny a ovocia! Takto bohatá je naša zem!

Práca farmárov nie je jednoduchá a nie náhodou sú často označovaní za hrdinov. Sú to skutočne hrdinovia našej doby.

Ale v našej obci ľudia nielen chlieb pestujú. Žijú tu aj ľudia iných profesií.

ŠMYKĽAVKA 23Portréty naj úžasní ľudia obce (pýcha našej obce) je možné vidieť na čestnej tabuli pri administratívnej budove. Sú medzi nimi lekári, učitelia, chovatelia hospodárskych zvierat, podnikatelia a mnohí ďalší.

Povedz mi, čo robia tvoji rodičia?

(Rozprávky pre deti).

Dúfam, že keď vyrastieš, zvýšiš slávu našej obce, snaž sa ju urobiť ešte krajšou, ešte krajšou, ešte známejšou.

Prichádzame na poslednú zastávku.

4.5. Stop "Naša škola".

ŠMYKĽAVKA 24

Opäť sme tu na našej škole.

Škola č. 38 je pomenovaná po jej absolventovi Ivanovi Bruyakovi, ktorý zahynul v Čečenskej republike pri plnení vojenskej služby. Tabuľa je umiestnená na stene pri vchode do školy.ŠMYKĽAVKA 25

Naša škola má za sebou dlhú a náročnú cestu, aby sa stala takouto. Tento rok bude mať 109 rokov.

V našej škole sú deti rôznych národností. Rusko je mnohonárodná krajina. Obýva ju viac ako 100 rôznych národov.

Bývame v Kubane rôzne národy, ľudia s inou farbou pleti a očami odlišnými od vašich. Aké národnosti poznáš?

Na našej škole študujú aj deti rôznych národností: Rusi, Ukrajinci, Bielorusi, Gréci, Arméni atď. Sú ako vy, šikovné, talentované, veselé a krásne.

Povedz mi, je možné nazvať školu naším spoločným domovom?

Školu môžeme skutočne nazvať naším domovom, pretože... Práve tu trávime značnú časť nášho času. Cítime sa tu dobre a príjemne. Všetci sme tu spolu!

Toto je cesta, ktorú sme dnes absolvovali okolo našej dediny.

Ktovie, kedy naša obec oslavuje narodeniny?

Koľko rokov bude mať naša dedina?(O dva týždne má 191 rokov.)

Správa vidieckeho sídla Novovelichkovsky vám veľmi skoro poskytne nádherné detské ihrisko oproti javisku.

Čo môžeme dať?

Kolektívna tvorivá práca.

Teraz poďme všetci spoločne obdarovať našu obec.

    Doprajme našej obci krásne slniečko, aby v našej obci bolo vždy teplo, pokoj a útulno.

(Na detských laviciach sú vystrihnuté dlane, deti na dlane napíšu svoje mená a pripevnia ich k slnku na tabuľu)

Takto krásne nám vyšlo slnko. Nech zohreje našu zem, dá teplo a pohodlie, pretože to bolo vyrobené s láskou k našej malej vlasti.

Snívajme teraz o tom, ako by ste chceli vidieť našu obec v budúcnosti?

Čo môžete urobiť vy, malí obyvatelia obce, aby bola krajšia, čistejšia, krajšia?

(Odpovede detí: udržujte si čistotu na dvore, udržiavajte poriadok na školskom dvore, nevyhadzujte papiere ani odpadky, vysádzajte kvety, sadenice pri domoch, pri škole)

    Vysaďme si záhon.

( Na detských stoloch sú vopred pripravené papierové kvety, deti ich vyfarbia fixami a pripevnia ich pod slnkom na tabuľu) SLIDE 26 pozeranie videa o obci SLIDE 27

V . Zhrnutie lekcie.

Naša lekcia sa teda skončila.ŠMYKĽAVKA 28

Skúsili sme sa na nej ponoriť do histórie našej obce: do jej minulosti i súčasnosti.

Čo bolo pre vás zaujímavé?

O svojej rodnej dedine viete veľa, ale som si istý, že po našej lekcii si ju zamilujete ešte viac, budete sa o ňu starať a budete hrdí na to, že ste jej obyvateľmi.

Toto všetko je tvoje, najbližší a najdrahší. A aj keď vás osud zaveje ďaleko od týchto miest, stále sa tu budete snažiť z celého srdca. Tu sú vaše korene. Tu začína vlasť.

ROZPOČTOVÁ VZDELÁVACIA INŠTITÚCIA

STREDNÁ ŠKOLA č.38

ST. OKRES NOVOVELICHKOVSKAYA

KRASNODARSKÝ KRAJ

SPOJENÁ CELOKUBANSKÁ TRIEDA HODINA

« MENO KUBAN »

(pre 1. stupeň)

učiteľka na základnej škole

BOU stredná škola č.38

2016

Aplikácie

Použité knihy

    Správa obecnej formácie Dinskoy okres informačná brožúra.

    „Rodný Kuban. Stránky histórie“ Kniha na čítanie. V. V. Bondar, L. M. Galutvo a ďalší.

    „Cesta rodnou krajinou“ I. P. Lotyshev Krasnodar 1999

    „Obľúbený kút zeme“ N. Ya

    Sitdiková N.V. "Môj Kuban." Príroda, história, hospodárstvo, mestá Krasnodarského územia" - Rostov n/d: "Vydavateľstvo BARO-PRESS", 2005.

  1. Oficiálna stránka Novovelichkovského vidieckeho sídla

zapojenie do histórieobce.

Na dosiahnutie tohto cieľa je potrebné vyriešiť nasledujúce úlohy:

Oboznámiť žiakov s históriou obce, jej unikátmi; rozvíjať pozornosť, pamäť, schopnosť analyzovať údaje; pestovať záujem o štúdium histórie rodnej krajiny

Moja hodina je zameraná na podnietenie kognitívneho záujmu o historickú minulosť a súčasnosť mojej rodnej dediny Novovelichkovskaya.

Počas školského obdobia svojho života sa dieťa snaží naučiť čo najviac o celom svete. Preto som sa snažil nájsť tie správne prístupy, aby sa hodina zmenila na vzrušujúcu cestu.

Lekcia je koncipovaná ako cesta cez stanice (zastávka "Geografická""historický""Dôležité miesta", "Pýcha obce", "Naša škola") pomocou multimédií.

Používam mapu obce Novovelichkovskaya, keďže mapa je zdrojom informácií, učím žiakov používať tento typ zobrazenia zemského povrchu na získavanie nových poznatkov.

Na udržanie trvalého záujmu som používal rôzne typy, hádanky a kolektívnu tvorivú úlohu. Tieto úlohy sa ľahko používajú, keďže sú v nich špecifikované všetky pravidlá, je k dispozícii všetko, čo musíte splniť. Žiaci plnia úlohy samostatne. V procese riešenia sa u detí rozvíjajú pozitívne emócie a sebavedomie, ktoré pomáhajú predchádzať ich preťaženiu a zabezpečujú formovanie komunikačných a intelektuálnych schopností.

V lekcii sú široko používané multimédiá, vďaka čomu je lekcia zábavnejšia a zaujímavejšia.

Krasnodarský kraj, okres Dinskoy, obec Plastunovskaya

Rozpočet vzdelávacia inštitúcia

obecná formácia Dinskoy okres

„Základné všeobecná školaČíslo 7 pomenované po N.I. Kondratenkovi“

Jednotná hodina celokubánskej triedy

"Meno Kuban"

Zostavil a zrealizoval:

Yakimenko Alena Evgenievna

trieda ruky 5 trieda "A".

Jednotná hodina celokubánskej triedy „Meno Kuban“

BOU stredná škola č.7 pomenovaná po. N. I. Kondratenko.

učiteľ matematiky:Yakimenko Alena Evgenievna.

Predmet:Kolektívna koláž „Moje meno v histórii Kubana“.

Trieda:5 A .

Účel jednotnej celokubánskej hodiny triedy:

prostredníctvom oboznámenia sa so stránkami histórie a vynikajúcich ľudí z Krasnodarského kraja a obce Plastunovskaya, formovať u dospievajúcich trvalo udržateľný záujem o štúdium histórie ich rodnej krajiny, zmysel pre občianstvo a vlastenectvo, zodpovednosť za osud ich malého vlasť.

Na dosiahnutie tohto cieľa je potrebné vyriešiť nasledujúce úlohy:

    predstaviť informácie o živote a činnosti pozoruhodných ľudí z dediny Plastunovskaya;

    vzbudiť záujem projektové aktivity, vytváranie podmienok pre samostatnú prácu žiakov;

    formovať pocit spolupatričnosti k histórii malej vlasti a krajanov.

Vybavenie: obrázky na koláž (mapa územia Krasnodar, klásky), vlajka a erb Kubanu, počítač, projektor, plátno, reproduktory, prezentácia, tlačený demonštračný materiál.

Štruktúra udalosti:

    Organizačná fáza. Slovo učiteľa.

    Aktualizácia poznatkov: bleskový prieskum.

    Spoznávanie nového materiálu.

    Kolektívny projekt.

    Zhrnutie

Priebeh udalosti

V Kubane šuští pšenica

Medzi rušnými poliami,

A topí sa v žltom oceáne

Zelená plachta topoľov.

(Ivan Fedorovič Varabbas)

    Organizačná fáza. Uvítací prejav učiteľa.

    O čom je podľa vás táto báseň? Čo si autor predstavuje pod pojmom „žltý oceán“ a „zelená plachta topoľov“? (Chlapci vyjadrujú svoje názory).

    Túto báseň napísal básnik Kuban, autor mnohých básnických zbierok Ivan Fedorovič Varavva. Myslíš, že to môžeme povedať

    Toto je prvé meno, ktoré dnes dáme na našu koláž ( Učiteľ lepí klásky s menom I. F. Varabbasa na mapu Krasnodarského kraja.).

    Aktualizácia vedomostí.

    Povedzte, chlapci, poznáte mená našich krajanov, ktorí oslavovali alebo stále oslavujú meno Kuban?

(Študenti ponúkajú možnosti slávni ľudia. Venujte pozornosť menu Kondratenko Nikolai Ignatovič).

    Prečo je pre nás obzvlášť dôležité meno Nikolaja Ignatoviča Kondratenka?

    Prečo je Nikolaj Ignatovič Kondratenko slávny?

    Prečo bol Nikolaj Ignatovič prezývaný „Starec Kondrat“?

    Spoznávanie nového materiálu.

3.1. Skupinová práca

    Samozrejme, veľa ľudí prispelo k rozvoju nášho regiónu. Teraz vás pozývam, aby ste sa s niektorými z nich zoznámili. Všimli ste si, že sedíte v skupinách, takže vaša práca bude v skupinách. Každá skupina má na stole obálku s informáciami o osobe. Vašou úlohou je zoznámiť sa s materiálom, diskutovať o tom, čo čítate v skupine a odpovedať na otázku: „Ako ľudia, o ktorých ste čítali, oslavovali meno Kuban? Nezabudnite sa dohodnúť, ktorý člen skupiny odpovie na našu otázku. Ostatní účastníci tiež pozorne počúvajú a dopĺňajú svojho priateľa, ak mu niečo dôležité ušlo.

1. skupina . Zoznámte sa s počinom účastníka 2. svetovej vojny Dubovika Panteleja Kasyanoviča ( ).

2. skupina . Zoznámte sa s počinom účastníka druhej svetovej vojny Ivana Jakovleviča Erofeeva ( Po diskusii nalepte na koláž klásky s menom).

Chlapci, ak sa niekto z vás chce dozvedieť viac o účastníkoch Veľkej vlasteneckej vojny, môžete si požičať knihu z knižnice s názvom „Veľká vlastenecká vojna v spomienkach veteránov z dediny Plastunovskaja“ ( Predveďte knihu).

3. skupina . Zoznámte sa s výsledkami vystúpenia kubánskych atlétov na OH v Riu ( Po diskusii nalepte klásky s menami na koláž).

    Kolektívny projekt.

Chlapci, pozrite sa pozorne na tabuľu. Vy a ja vidíme, že na mape regiónu Krasnodar sú už mená, ktoré ho oslávili. Samozrejme, nie sú to všetky mená. O jeho rozvoj sa pričinili mnohí obyvatelia nášho regiónu, preto ich, samozrejme, nemožno ani len vymenovať na jednej vyučovacej hodine.

Myslíte si, že už dokážete osláviť meno svojej malej vlasti?

Napíšte si na svoje klásky, čo sa chystáte urobiť počas tohto roka, aby ste v budúcnosti pozdvihli meno svojho regiónu, a potom svoj klásky pripevnite na mapu.

(Študenti strávia 2-3 minúty písaním svojich)

Pozri čo krásna kytica Robili sme ho z klasov. Túto kyticu si spolu odložíme a na konci roka zhrnieme, čo sa nám podarilo, čo máme v pláne a na čom treba ešte popracovať.

    Zhrnutie.

(Znie pieseň „Kto, ak nie my“, text M. Kozhevnikov, V. Gogunsky).

    V tom farebný svet všetci ľudia sú spojení jedným vláknom, najčastejšie zostáva neviditeľný, ale aká silná bude táto niť závisí od každého človeka.

    Hnev, nepriateľstvo, vojny môžu túto niť ľahko pretrhnúť a potom zostane každý sám so svojimi radosťami a problémami.

    Postavme sa, chlapci, do kruhu a urobme z neho kruh jednoty. Položte pravú ruku na rameno osoby po vašej pravici – to znamená, že máte priateľa, o ktorého sa môžete vždy oprieť. Ľavou rukou objímte osobu po ľavej strane - to znamená, že ste pripravení podporiť svojho priateľa.

Študenti vstanú a vytvoria Kruh priateľstva a jednoty.

    Čo nové ste sa dnes naučili?

    Čo si pamätáš?

    "Naša sila je v jednote." Naozaj chcem, aby sa tieto slová pre vás stali mottom.

    Ďakujem za tvoju pozornosť!

Príloha 1

Skupina č.1

Dubovik Panteley Kasyanovich sa narodil 27. júla 1920 v obci Plastunovskaya. Tu prežil svoje detstvo a mladosť.

Keď mal Pantelei Kasyanovič 20 rokov, 10. septembra 1940 bol povolaný do Červenej armády. V júni 1941 vypukla vojna. V máji 1942 sa P.K Dubovik stal kadetom 12. výcvikového automobilového pluku, kde sa vyučil za vodiča. Po promócii v októbri 1942 začal slúžiť v 31. a potom v 32. automobilovom prápore ako vodič. Na svojom aute rozvážal muníciu a ďalšie zásoby do prvej línie. Neďaleko vybuchovali granáty, ozýval sa nepretržitý hukot lietadiel a on, držiac volant zo všetkých síl, niesol náklad, ktorý vojaci potrebovali.

Od januára 1944 až do konca vojny slúžil Panteley Kasyanovič v 70. prápore motorovej dopravy. Museli sme voziť muníciu, vojakov do frontových línií a ranených z frontu. V marci 1946 bol preložený do zálohy.

Za účasť vo Veľkej vlasteneckej vojne získal medaily „Za obranu Kaukazu“, „Za vojenské zásluhy“, „Za víťazstvo nad Nemeckom“.

Skupina č.2

Erofeev Ivan Yakovlevich sa narodil 5. novembra 1921 v obci Grankino, okres Trosnyansky, región Oryol.

Do armády bol odvedený 25. augusta 1941, keď už prebiehala vojna a naše vojská ustupovali, dediny a mestá prenechávali nepriateľovi. Ivan Jakovlevič bol spolu s ďalšími regrútmi poslaný do Novorossijska a odtiaľ boli prevezení do mesta Anapa, do námorná škola pre vojenský výcvik. Čoskoro sa však z kadetov vytvoril prápor, ktorý bol poslaný na front, pretože nemecké jednotky sa rýchlo blížili a na ich zdržanie boli potrebné nové sily.

Prápor bol poslaný do Kerča, ale fašistické jednotky rýchlo postupovali, takže Rusi museli ustúpiť do Novorossijska. Odohrali sa tu kruté boje, zomrelo veľa kamarátov Ivana Jakovleviča, sám Ivan Jakovlevič bol zranený na nohe. V nemocnici ho ošetrili a vrátil sa do prvej línie.

Ivan Jakovlevič sa podieľal na oslobodení Novorossijska a celého Kubáne od nacistov, ako aj na oslobodení Sevastopolu. V jednej z osád bol ranený do chrbta a už nebojoval.

25. augusta 1946 bol demobilizovaný domov. Vyznamenaný Rádom vlasteneckej vojny a 6 medailami.

Skupina č.3

Na letných olympijských hrách vystúpilo 20 športovcov reprezentujúcich kraj Krasnodar. A celkovo na olympijských hrách v Riu 25 športovcov, tak či onak reprezentujúcich šport Kuban, ukázalo svoju silu, obratnosť a úspechy. Niektorí z nich sú rodákmi z regiónu, iní začali svoju športovú kariéru v športových školách v Krasnodare a teraz reprezentujú iné regióny krajiny. Kubánski atléti získali celkovo 11 ocenení, z toho osem zlatých, jednu striebornú a dve bronzové.

Jachtárka z Yeisk Stefania Elfutina získala bronzovú medailu v olympijskej triede windsurfingu. Ide o prvú medailu pre ruský tím na olympijských hrách v plachtení za posledných 20 rokov.

Reprezentant školy džuda Armavir Beslan Mudranov priniesol prvú zlatú medailu pre národný tím.

Rodák z Kabardino-Balkarska reprezentujúci Krasnodarský kraj zápasník Aniuar Geduev sa napriek zraneniu stal strieborným medailistom.

Študentka tenisovej školy v Soči Elena Vesnina v páre s Jekaterinou Makarovou získala v Riu zlato.

Porazili svojich protivníkov, porazili okolnosti. Sú olympijskí víťazi!









2024 sattarov.ru.