Otvorená lekcia o svete okolo nás „Prečo je dúha viacfarebná?“ (1. ročník). Technologická mapa lekcie o okolitom svete "Prečo je dúha viacfarebná?"














Späť Vpred

Pozor! Ukážky snímok slúžia len na informačné účely a nemusia predstavovať všetky funkcie prezentácie. Ak máte záujem túto prácu, stiahnite si plnú verziu.

ciele:

  • vytvoriť počiatočné predstavy o svetle a farbe;
  • predstaviť deťom farby dúhy a ich postupnosť;
  • poskytnúť skúsenosti s vyšetrovaním a vysvetľovaním prírodných javov;
  • rozvíjať záujem učiť sa nové veci.

Počas vyučovacej hodiny budú mať študenti možnosť:

  • opíšte pocity, ktoré vznikajú, keď vidíte dúhu;
  • pomenujte farby dúhy na základe pozorovania a obrázka v učebnici;
  • zapamätajte si poradie farieb dúhy;
  • robiť predpoklady o príčinách dúhy,
  • práca v skupinách a dvojiciach: zobrazte postupnosť farieb dúhy pomocou farebných pruhov, vykonajte vzájomné overenie.

Vznik UUD:

  • Predmet - uveďte farby dúhy v správnom poradí.
  • Kognitívne - získajte nové vedomosti: nájdite odpovede na otázky pomocou učebnice, svoje životné skúsenosti a informácie získané v lekcii, dokončite jednotlivé úlohy, spracujte získané informácie: vyvodzujte závery ako výsledok spoločnej práce celej triedy.
  • Komunikatívnosť – počúvať a rozumieť reči druhých, vedieť spolupracovať.
  • Regulačné – Naučte sa vyjadrovať svoj predpoklad (verzia); pracovať podľa plánu navrhnutého učiteľom; spolu s učiteľom a ostatnými študentmi emocionálne zhodnoťte aktivity triedy na hodine.
  • Osobné - zvládnutie role žiaka;
  • formovanie záujmu o učenie.

Vybavenie: učebnica, pracovný zošit, obálka č. 1-15 ks, obálka č. 2-30 ks, signály, farebné ceruzky, projektor,

Pokrok v lekcii

1. Organizačný moment.

Chlapci, dnes máme hostí na našej lekcii. Otočme sa a pozdravme sa.

Skontrolujeme pripravenosť na hodinu: učebnica, pracovný zošit, obálka č. 1 - 1 ks, obálka č. 2 - 2 ks, signály, farebné ceruzky.

Vypočujte si motto našej lekcie.
Zvonček nám zazvonil!
Lekcia začína!
Prišli sme sem študovať
Nebuďte leniví, ale tvrdo pracujte!
Pozorne počúvame,
Usilovne pracujeme!
Sme dobrá priateľská trieda!

Všetko nám vyjde!

Súhlasíte s týmito slovami? Potom sa pustite do práce.

Začnime našu lekciu zopakovaním si učiva, ktoré sme sa naučili. Poďme si zahrať hru „Verte tomu alebo nie“. Aby sme fungovali, potrebujeme signály – červený a zelený. Prečítam si vyjadrenia. Ak je správny, vyšlete zelený signál, ak je výrok nesprávny, zdvihnete červený signál. Snímka 2

  1. Slnko je najbližšia hviezda k Zemi.
  2. Mesiac je planéta
  3. Na Mesiaci je vzduch.
  4. Vietor je pohyb vzduchu.
  5. Studený vzduch je ľahší ako teplý.
  6. Ucho je orgán sluchu.
  7. Zvuk sa šíri ako vlna.
  8. Ozvena sa objaví, keď fúka silný vietor.
  9. Hlasitý zvuk je škodlivý pre uši.
  10. Oblak je dym.
  11. Hmyz vydáva bzučivý zvuk.
  12. Prší z oblaku, pretože kvapky vody v ňom sú ťažké.

Výborne! Potešili ste ma svojimi dobrými odpoveďami.

3. Vyhlásenie témy vyučovacej hodiny.

A naša hodina bude pokračovať rozprávkou, ktorá nám pomôže určiť tému hodiny.

Scéna

Autor: Jedného dňa Otázka Mravca zachytil silný dážď a schoval sa pod list. A keď dážď takmer ustal a objavilo sa slnko, Mravec počul niekoho spievať tenkým hlasom vysoko na oblohe:

Slnečný zajačik.

So svetlom som vždy priateľský.
Ak je slnko v okne,
Som zo zrkadla, z mláky
Bežím cez lístie.

Mravec: kto si ty?

Mravec:Čo robíš tam hore, tak vysoko?

Slnečný zajačik: Robím zázraky!

Mravec:

Aký zázrak - krása!
maľovaná brána
Ukázal sa na ceste
Nemôžete do nich vstúpiť ani do nich vstúpiť.

Mravec: Ako to? - Bol som prekvapený - Ty, Sunny Bunny, si biely a dúha je viacfarebná! Prečo je dúha viacfarebná?

Slnečný zajačik sa zasmial a nič nepovedal.

učiteľ. Chlapci, na akú otázku budeme dnes podľa vás hľadať odpoveď?

Téma lekcie: "Prečo je dúha viacfarebná?" Snímka 3

4. Stanovenie výchovno-vzdelávacej úlohy.

Áno, chlapci, dnes budeme hovoriť o dúhách.

Čo by ste chceli vedieť o dúhách? (Detské predpoklady).

Mravec navrhuje vykonať prieskum a zistiť: (učiteľ zavesí karty s otázkami, Dodatok 1).

Čo znamená slovo dúha?

Ako a kedy sa objavuje?

Prečo je dúha viacfarebná?

Ako získať dúhu doma?

Z akých farieb sa skladá dúha?

Úlohy sú nám jasné, dáme sa do práce.

4. Štúdium nového materiálu. Riešenie problémovej situácie.

Zdvihnite ruku, tí, ktorí videli dúhu?

Kde si videl dúhu? Aké pocity ste v tomto období prežívali?

Odkiaľ sa vzalo slovo dúha? Hovorca nám to povie. Pozorne počúvajte. Snímka 4

Ako sa volala dúha za starých čias? Čomu ľudia verili?

V ktorom ročnom období môžete vidieť dúhu?

Po akom prírodnom jave možno pozorovať dúhu? (Po daždi)

Ďalší reproduktor vie, ako a kedy sa objaví dúha. Vypočujme si jej posolstvo.

6. Pokračujúce štúdium nového materiálu.

Odkiaľ pochádza farba? Slnečné lúče a kvapky dažďa totiž nemajú žiadnu farbu. Prečo sa vo vzduchu objavil taký zázrak? Snímka 6

Urobme štúdiu na tému „Prechod lúča svetla cez sklenený hranol“.

1. Na diapozitíve vidíme lúč svetla, ktorý smeruje na hranol.

Hranol je priehľadné sklo, ktoré nahrádza kvapku vody.

Týmto spôsobom môžete získať malú dúhu.

Ako dopadla dúha? (Lúč svetla prešiel hranolom a rozdelil sa na farebné lúče.)

Čo nám nahradil hranol? (Kvapka vody)

2. Teraz sa pozrieme na dúhu pomocou špeciálneho prístroja, ktorý pripomína ďalekohľad.

Na čo je medzera? (Pre svetelný lúč. Môžete sa pozrieť cez štrbinu)

Čo je podľa vás vnútri? (Sklenená šošovka nahrádzajúca kvapky vody)

Pohľad na dúhu (zariadenie pre 3 stoly) – 3-5 min

Chlapci, kto je hlavný „umelec“ v prírode? (Slnko)

Kam dopadajú slnečné lúče na oblohe? (Na kvapkách dažďa)

Čo sa stane so slnečnými lúčmi? (Rozpadnú sa na viacfarebné lúče.)

Čo sa v tomto prípade tvorí? (Dúha).

Výborne! Máš pravdu. Dúhu postavili slnečné lúče a dažďové kvapky.

Čo je to dúha? (Toto je slnečná žiara. Slnečné lúče dopadajúce na kvapku dažďa sa rozpadajú na viacfarebné lúče.)

Prečítajme si záver v učebnici.

(Čítanie výkladu o Múdre korytnačke z učebnice. Strana 31)

Vypočujme si báseň o dúhe.

Čítanie básne

Letný dážď od rána prešiel,
Vyšlo slnko.
Dieťa bolo prekvapené
Pri pohľade z okna, -
Sedemfarebný oblúk
Zahalené mrakmi.

Ako pomenovala poetka dúhu v básni? (sedemfarebný oblúk)

Keď sa na dúhu pozeráme zo zeme, javí sa nám ako oblúk. Ak sa na dúhu pozriete z výšky, napríklad z lietadla, bude to vyzerať ako kruh. Snímka 7, 8

Koľko farieb má dúha? (sedem) Možno už niekto pozná poradie farieb v dúhe? Skontrolujeme zbieraním obrázkov z hádaniek.

Pracujte vo dvojiciach. (obálky č. 1 s hádankami, Dodatok 5) Snímka 9

Akú farbu vytvára vonkajšia strana oblúka? Ktorý je vnútri? Aká farba je vedľa červenej? Oranžová? Žltá? zelená? Modrá? Modrá? Ktorý oblúk bude najdlhší? Najkratšie?

Ako si ich zapamätať v poriadku a veľmi rýchlo?

Aby si ľudia zapamätali farby dúhy, prišli s touto frázou - nápovedou:

„Každý lovec chce vedieť, kde sedí bažant“ Snímka 10

Ako môžu tieto zvláštne slová pomôcť?

Prvé písmená týchto slov určujú poradie farieb.

Naučme sa poradie farieb dúhy.

Pracujte vo dvojiciach.

(učenie sa zapamätania) učebnica – str. 40

Vyšetrenie. Snímka 11

7. Upevnenie naučeného.

Báseň „Farby dúhy“ (autor A. Wenger, Dodatok 6).

Pozrime sa, ako si pamätáte farby.

Hra "Čo sa zmenilo?" (zmeniť 2 farby, odstrániť jednu farbu, pomenovať farby v poradí, obnoviť dúhu)

8. Telovýchovná minúta. Hra „Postav dúhu“.

(Zúčastňujú sa 2 tímy. Každý žiak má na krku dúhovú šatku

jedna zo siedmich farieb dúhy. Ktorý tím postaví dúhu rýchlejšie?)

9. Konsolidácia študovaného materiálu.

Učebnica – str. 41

Pozrite sa, čo robia Mravec a Múdra korytnačka? (rozhodli sa urobiť dúhu sami)

Môžu dostať dúhu?

prečo? (Slnečné lúče prejdú cez kvapky vody a vytvorí sa dúha.)

Aké pravidlo by ste si mali pamätať? Snímka 12

(Ak chcete vidieť dúhu, musíte byť striktne medzi slnkom (malo by to byť vzadu) a dážď (mal by byť pred tebou).)

Ďalšie informácie(Príloha 7)

Práca v pracovnom zošite.

Pomôžeme vám ho správne vyfarbiť. Do zošita nakreslíme dúhu - str. 26 Bude jasná a krásna. Ale akou farbou by ste mali začať? (práca na ESM)

– Povedzme znovu zapamätanie v refréne.

Vyfarbite si to sami

(zatvorte snímku EOR, prehrajte skladbu „Rainbow“).

Vzájomné testovanie – práca vo dvojiciach (otvorená snímka EOR).

Samostatná práca v rade

10. Test vedomostí. Snímka 13 (obálka č. 2, Dodatok 8)

Teraz si zahrajme hru „Tretí extra " Z troch menovaných farieb musíte prečiarknuť farbu, ktorá nie je v dúhe, preverme si svoje znalosti na snímke.

  • oranžová, hnedá, žltá;
  • Zelená, modrá, biela;
  • fialová, karmínový, červená;

Výborne! Aká farba dúhy tu nie je?

11. Domáce úlohy:

1. Vyfarbite upútavky v pracovnom zošite.

2. Naučte sa frázy - tipy.

12. Zhrnutie lekcie. Reflexia.

Aká bola tvoja nálada v triede?

Čo nové ste sa v lekcii naučili?

Kedy to bolo ťažké? zaujímavé? smiešne?

§ 1 Čo je to dúha

Chlapci, všimli ste si, že po silnom daždi, keď vyjde slnko, sa na oblohe objaví úžasne krásny sedemfarebný oblúk. Za starých čias to nazývali „Rajský oblúk“ a verili, že prináša šťastie. Odvtedy sa tak volala - DÚHA. Všetci ste to už asi videli. Poďme špekulovať...

Kedy nastane dúha? Akú náladu vo vás vyvoláva?

Vzhľad dúhy je skutočný zázrak...ZÁZRAK PRÍRODY!

Odkiaľ prišla? Kto to postavil tak rýchlo a tak krásne? Dúhu postavili slnečné lúče a dažďové kvapky. Dážď končí. Na zem ešte padajú vzácne kvapky, no spoza mrakov sa už objavilo slnko. Cez padajúci dážď presvitá slnko, jeho lúče prechádzajú cez kvapky dažďa a na oblohe oproti slnku sa objavuje nezvyčajný farebný oblúk. Čím väčšie sú kvapky dažďa, tým jasnejšia je dúha. Ak sú kvapky malé, dúha vyzerá bledá a sotva viditeľná.

§ 2 Prečo je dúha viacfarebná

Prečo je dúha viacfarebná? Dôvodom je slnečné svetlo. Myslíme si, že je biela, ale v skutočnosti sa skladá zo siedmich farieb. Keď slnečné lúče prechádzajú vzduchom, vidíme ich ako biele. A keď na nich na ich ceste narazí kvapka vody, láme svetlo ako hranol. Takže v kvapôčke sa lúč rozpadne na sedem farieb. Ukazuje sa, že je to dúha. Všetky farby dúhy sú umiestnené v jasnom poradí a nikdy nemenia miesta.

Aby nedošlo k zámene tohto poriadku, ľudia prišli s „poznámkou“.

Slnečný lúč a kvapky dažďa zvyčajne vytvárajú jednu dúhu, a aj to len zriedka. Stáva sa však, že na radosť a prekvapenie všetkých sa na oblohe okamžite objavia dve dúhy. Jeden z nich je svetlejší, druhý je bledší! Stáva sa to vtedy, keď sa slnečný lúč dvakrát odráža v kvapkách vody. Keď dážď ustane, je to ako keby niekto vymazal dúhu z neba. Ešte zriedkavejšie svieti na oblohe až štyri alebo päť dúh naraz - to sa deje len nad veľkými riekami, jazerami, vodopádmi, pretože dochádza k zložitému viacnásobnému odrazu slnečných lúčov od kvapiek vody. Príroda je veľmi vynaliezavá!

§ 3 Ako získať dúhu

Dúha je prírodný fenomén.

Nemôže sa objaviť podľa našej túžby, ale môžeme vidieť dúhu za slnečného dňa.

Ak to chcete urobiť, stačí vziať hadicu a zalievať kvety. Ak stojíte tvárou k slnku, určite uvidíte dúhu v spŕške vody.

V mlákach na asfalte vidno dúhy; v špliechach fontány; z disku počítača

§ 4 Stručné zhrnutie témy lekcie

Je dôležité mať na pamäti nasledovné:

1. Dúha má 7 farieb.

2. Všetky farby sú usporiadané v určitom poradí a nemenia miesta. Aby ste si zapamätali poradie farieb dúhy, existuje báseň „Každý lovec chce vedieť, kde sedí bažant“.

3. Dúha sa objaví, keď slnečné lúče dopadnú na dažďové kvapky.

Zoznam použitej literatúry:

  1. A.A. Pleshakov „Zo zeme do neba“ M. Vzdelávanie, 2002.
  2. L.V. Kovinko "Tajomstvá prírody sú také zaujímavé." M, 2004
  3. N.G. Komrátová, L.F. Gribov „Svet, v ktorom žijem“ M, 2005.
  4. Tajomstvá prírody (Škola siedmich trpaslíkov pre triedy s deťmi od 5 do 6 rokov) Vydavateľstvo Mozaika - Syntéza 2008.
  5. A. Aleksin, S. Mikhalkov, L. Razgon, V. Helemendik „Pochemuchka“ Ed. "Pedagogika - tlač" 1987,1990,1991,1992.

Použité obrázky:


13.03.2012 Svet okolo nás

Téma: Prečo majú dúhy rôzne farby?

Cieľ: vytvoriť počiatočné predstavy o svetle a farbe, zoznámiť deti s farbami dúhy, ich postupnosťou, poskytnúť skúsenosti s výskumom a vysvetľovaním prírodných javov. Pestovať záujem o učenie sa nových vecí.

Priebeh lekcie.


  1. Org. moment.
Začína sa lekcia
Pre chalanov to bude užitočné.
Snažte sa všetkému porozumieť
Je toho veľa, čo sa treba naučiť.

  1. Aktualizácia vedomostí.
- Neskôr sa dozviete, na akú Mravcovu otázku dnes odpovieme, ale teraz si spomeňme, čo odpovedala Múdra korytnačka, keď sa Mravec spýtal: "Prečo prší a fúka vietor?"

– Vypočujte si príbeh „Dážď“. Žiadam vás, aby ste najprv odpovedali na chlapcove otázky a potom vám prečítam odpovede mojej matky.

Vasya prechladol. Ležal a hľadel na dážď. Jediné, čo videl, bola obloha plná dažďa. Vasya zavolal svojej matke z kuchyne.

- Matka! Odkiaľ pochádza dážď?

- Chlapci, čo si myslíte, že mama odpovedala? (Odpovede detí.)

- Z oblakov, sám to vieš.

-Kam? (Odpovede detí.)

- Na zem, Vasya, na zem! Všetko padá na zem! - povedala mama.

- Odkiaľ prichádzajú oblaky? - Vasya sa nevzdáva (odpovede detí.)

– Voda sa vyparuje zo zeme!

- Takže prší najprv zdola nahor a potom zhora nadol?

– Dá sa to tak povedať.

- Mami, mami, uhádni hádanku! - Vasya nemôže prestať, pretože sa tak nudí ležať sám v miestnosti.

Žiadne ruky, žiadne nohy,

A otvára bránu. (Deti hádajú.)

- To je vietor! - odpovedala mama.

Zrazu poryv silného vetra otvoril okno a v miestnosti sa ochladilo. Mama zatvorila okno.

- A teraz, Vasenka, odpovedzte na moju otázku: "Prečo fúka vietor?"

Vasya to vedel a šťastne to povedal svojej matke.

- Chlapci, aké vysvetlenie počula mama?

(Zem v rôznych miestach Slnko hreje inak. Vzduch sa ohrieva aj od zeme. Teplý vzduch je ľahší ako studený. Vstáva a studený vzduch ponáhľaj sa na teplé miesto. Takto sa pohybuje vzduch a vzniká vietor.)

- Teraz odpovedzte na otázky: "Čo je to oblak?" (Tmavý, hustý oblak.)

-Z čoho sú oblaky? (Z kvapiek vody.)

– Prečo kvapky vody padajú na zem? (Nemôžu zostať na oblohe dlho, pretože sú ťažké, a preto padajú na zem.)

- Takže sme si zopakovali a zapamätali si odpovede na otázky "Prečo prší a fúka vietor?"


  1. Stanovenie témy a cieľov lekcie.
- Teraz si vypočujte krátky príbeh:

„Jedného dňa Mravca zastihol silný dážď a schoval sa pod list. A keď dážď takmer ustal a objavilo sa slnko, Mravec počul niekoho spievať tenkým hlasom vysoko na oblohe:

So svetlom som vždy priateľský.

Ak je slnko v okne,

Som zo zrkadla, z mláky

Bežím cez lístie...

kto si ty? - spýtal sa Ant.

Čo si myslíte, kto to bol (slnečný zajačik.)

Čo robíš tam hore, tak vysoko? - spýtal sa Mravec.

Robím zázraky! - odpovedal Slnečný zajačik.

A potom Mravec videl na oblohe...

Poďme vyriešiť hádanku a zistiť, čo videl Ant:

Aký zázrak - krása!

maľovaná brána

Ukázal sa na ceste

Nemôžete do nich vstúpiť ani do nich vstúpiť. (Rainbow)

Ako to? - prekvapil sa mravec. - Ty, Sunny Bunny, si biely a dúha je viacfarebná! Prečo je dúha viacfarebná? Slnečný zajačik sa zasmial a nič nepovedal.

Takže, na akú otázku musíme dnes odpovedať od Ant?

4. Téma lekcie. Vyjadrenie problematickej otázky.

Áno, chlapci, dnes budeme hovoriť o dúhách. Musíme sa naučiť, čo je dúha, ako a kedy sa objavuje.

Aké zábavné je špliechať sa cez kaluže počas teplého leta! Ako v sprche, len lepšie! Pretože vonia po daždi, mokrej zemi, tráve a vzduch je čistý a svieži. Dobre!

Teraz však dážď ustupuje. Na oblohe sa už na niektorých miestach objavili modré medzery, okamžite nimi prekĺzne slnečný lúč a stále padajú a padajú veľké kvapky dažďa... A zrazu niekto radostne zakričí:

Rainbow! Pozri - dúha! A v skutočnosti sa po celej oblohe rozprestieral mnohofarebný oblúk ako obrovská brána na oblohe. Odkiaľ prišli? Kto ich postavil tak rýchlo a tak krásne?

Deti, koľkí z vás videli dúhu?

Aká bola tvoja nálada, keď si videl dúhu?

Chlapci, kedy sa na oblohe objaví dúha? (keď svieti slnko a prší)

Čítanie básne N. Michajlovej:

Slnko svieti a smeje sa,

A dážď leje na Zem.

A ide von na lúky

Sedemfarebný oblúk.

Koľko farieb má dúha? (sedem)

Ako pomenovala poetka dúhu v básni? (sedemfarebný oblúk)

Mnohí spisovatelia a básnici venovali tomuto prírodnému fenoménu drobné diela. Vypočujte si niektoré z nich.

Všetci ste videli, že kvapôčka je bezfarebná a lúč je bezfarebný.

Problematická otázka. Prečo je dúha viacfarebná? ako myslíš?

5. Riešenie problémovej situácie . Učenie sa nového materiálu.

A) detské predpoklady(deti sa snažia odpovedať na otázku)

Kam dopadajú slnečné lúče na oblohe? (Na kvapkách dažďa)

Čo sa stane so slnečnými lúčmi? (Rozpadnú sa na viacfarebné lúče.)

Čo sa v tomto prípade tvorí? (Dúha).

B) vysvetlenie učiteľa

Niekedy môžete na oblohe vidieť svetlé pruhy, najčastejšie maľované v troch farbách - červená, zelená, fialová; niekedy sú viditeľné ďalšie dve farby - žltá a oranžová, ale nie sú také jasné. Tento zaujímavý jav možno pozorovať, keď svieti slnko a prší. Čo je to - dúha? Prečo sa vo vzduchu objavil taký zázrak?

Počas slnečného dňa môžete kedykoľvek vidieť dúhu. Ak to chcete urobiť, stačí vziať hadicu a začať zalievať kvety. Ak sa postavíte chrbtom k Slnku, ktoré osvetľuje špliechanie vody, určite uvidíte malú dúhu. Aj takto sa javí skutočná dúha, len v tomto prípade slnečné lúče neprechádzajú cez malé striekance, ale cez dažďovú clonu, ktorá padá niekde v diaľke.

Dôvodom je slnečné svetlo. Myslíme si, že je biela, ale v skutočnosti sa skladá zo siedmich farieb. Keď slnečné lúče prechádzajú vzduchom, vidíme ich ako biele svetlo. A keď im cez cestu príde kvapka vody, láme svetlo ako hranol a rozdeľuje ho na viacfarebné lúče. Tak sa na oblohe objaví dúha. Slovo „dúha“ je podobné slovu „radosť“. A v skutočnosti je to radostné, keď sa zrazu na oblohe objaví úžasne krásny oblúk. Za starých čias to nazývali „Rajský oblúk“ a verili, že prináša šťastie. Odvtedy sa tomu hovorí - dúha. Dúha sa objaví iba vtedy, keď prší a zároveň svieti slnko. Niekedy môžete na oblohe vidieť nie jednu, ale dve dúhy. A veľmi zriedkavo - dokonca tri alebo štyri. Keď dážď utíchne, je to ako keby niekto vymazal dúhu z oblohy.

Dúhy sú veľké, keď je slnko nad obzorom - ráno alebo neskoro popoludní. Keď je slnko vysoko na oblohe, dúha je malá. Keď sa na dúhu pozeráme zo zeme, javí sa nám ako oblúk. Ak sa na dúhu pozriete z výšky, napríklad z lietadla, bude to vyzerať ako kruh.

6. Fyzické cvičenie

Prišli sme na lesnú lúku,

Zdvihnite nohy vyššie

Cez kríky a humna,

Cez konáre a pne.

Kto kráčal tak vysoko?

Kto dosiahol dúhu?

7. Pokračovanie novej témy:

Z akých farieb sa skladá dúha?

Všetky farby dúhy prichádzajú v jasnom poradí a nikdy nemenia miesto. Aby nedošlo k zámene tohto poriadku, ľudia prišli so „spomienkou“. Prečítajte si slová a skúste uhádnuť, ako ich môžete použiť na zapamätanie všetkých farieb dúhy.

(náuka o počítaní riekaniek)

Pamätali ste si všetky farby dúhy? Pomôžme Mravcovi správne vyfarbiť dúhu.

8. Reflexia:

Organizácia skupinovej práce.

Zadanie: 1. skupina – nakreslite na papier dúhu.

Skupina 2 - nakreslite „Majstri, ktorí stavajú dúhu“. (Deti musia nakresliť slnko a dážď).

Vyšetrenie:

Skupina 1 - ak sú farby dúhy usporiadané v správnom poradí, žiaci skupiny 2 nakreslia na dúhu oči, nos a ústa.

Skupina 2 - Chlapci, kto „robí dúhu“?

Pozrite sa na majstrov, ktorých chlapci vyžrebovali!

Ako získate dúhu?

(Slnečné lúče dopadajúce na dažďové kvapky na oblohe sa rozpadajú na viacfarebné lúče.)

Prečo bola naša dúha taká veselá?

SOŠ MKOU Mirny

Otvorená lekcia

"Prečo je dúha farebná?"

(Svet okolo nás. 1. ročník.)

Vymyslené

Kishulko Tatyana Petrovna

učiteľ základných tried

2014

Cieľ: vytvoriť počiatočné pochopenie svetla a fariebÚlohy: predstaviť deťom farby dúhy a ich postupnosť;poskytnúť skúsenosti s vyšetrovaním a vysvetľovaním prírodných javov;rozvíjať záujem učiť sa nové veci. Typ lekcie: riešenie konkrétnych problémov Vybavenie: Multimediálny projektor, pásiky farebného papiera, farby, farebné ceruzky, fixky, pesnička, básne, prezentácia, albumové listy.

Počas vyučovacej hodiny budú mať študenti možnosť: - popísať pocity, ktoré vznikajú, keď vidíte dúhu;- volať farby dúhy podľa vašich pozorovaní a kresby v učebnici;- pamätať si postupnosť farieb dúhy;- vyjadrovať sa predpoklady o príčinách dúhy; - práca vo dvojiciach: zobrazeniepostupnosť farieb dúhy pomocou farebných pruhov;- vykonávať vzájomné overovanie, vzájomná pomoc.

Vznik UUD: Predmet – uveďte farby dúhy v správnom poradí.kognitívne -získať nové vedomosti: nájsť odpovede na otázky pomocou učebnice, svoje životné skúsenosti a informácie získané na hodine, splniť jednotlivé úlohy, spracovať získané informácie: vyvodiť závery ako výsledok spoločnej práce celej triedy. Komunikatívne - počúvať a rozumieť reči druhých, pracovať vo dvojiciach, vyjednávať. Regulačné – Naučte sa vyjadrovať svoj predpoklad (verziu) na základe práce s učebnicovými ilustráciami. Naučte sa pracovať podľa plánu navrhnutého učiteľom. Naučte sa spolu s učiteľom a ostatnými študentmi emocionálne zhodnotiť aktivity triedy na hodine Osobné – zvládnutie úlohy žiaka; formovanie záujmu o učenie.

1. Organizačný moment

Lekcia sa začína, bude to pre deti užitočné.
Snažte sa všetkému porozumieť, je toho veľa, čo sa treba naučiť.

2. Aktualizácia vedomostí

Pripravil som pre vás úlohu, po splnení ktorej sa naučíme tému našej hodiny.
Začnime našu lekciu rozprávkou.
Jedného dňa zastihol Question Ant silný dážď a schoval sa pod list. A keď dážď takmer ustal a objavilo sa slnko, Mravec počul niekoho spievať tenkým hlasom vysoko na oblohe:
So svetlom som vždy priateľský. Ak je slnko v okne,
Bežím cez lístie zo zrkadla, z kaluže...
- Kto si? - spýtal sa Ant.
- Čo si myslíte, kto to bol (zajačik zo slnka.)
- Čo robíš tam hore, tak vysoko? - spýtal sa Mravec.
- Robím zázraky! - odpovedal Slnečný zajačik.
A potom Mravec videl na oblohe...
- Uhádnime hádanku a zistíme, čo videl mravec:
Aký zázrak - krása!
Na ceste sa objavili maľované brány,
Nemôžete do nich vstúpiť ani do nich vstúpiť (dúha)
- Ako to? – prekvapil sa Mravec. - Ty, Sunny Bunny, si biely a dúha je viacfarebná! Prečo je dúha viacfarebná?
Slnečný zajačik sa zasmial a nič nepovedal. A ty a ja musíme odpovedať na túto otázku.

3. Téma lekcie. Vyjadrenie problematickej otázky. - Aké prírodné javy poznáte? – O akom prírodnom jave sa dnes na hodine budeme rozprávať?(O dúhe.) - Kedy sa na oblohe objaví dúha? (Keď svieti slnko a prší.)
- Poďme sa rozprávať o dúhe.
Snímka 1 - Musíme sa naučiť, čo je dúha, ako a kedy sa objavuje.
- Z akého slova pochádza slovo dúha? (radosť). Prečo problém vznikol? Čo nám pomôže?
- Chlapci, kedy sa na oblohe objaví dúha? (Keď svieti slnko a prší)
- Deti, koľkí z vás videli dúhu? Snímka 2

– Akú si mal náladu, keď si videl dúhu? Na aké slovo sa podobá slovo dúha?

Slovo "dúha" podobné slovu " radosť“. A v skutočnosti je to radostné, keď sa zrazu na oblohe objaví úžasne krásny oblúk. Za starých čias to nazývali „Rajský oblúk“ a verili, že prináša šťastie. Odvtedy to tak volajú... dúha . Aké znaky poznáš? Snímka 3

Niekedy môžete na oblohe vidieť nie jednu, ale dve dúhy. Snímka 4

Keď sa na dúhu pozeráme zo zeme, javí sa nám ako oblúk. Ak sa na dúhu pozriete z výšky, napríklad z lietadla, bude to vyzerať ako kruh.

Všetci sa v lete radi špliechate cez kaluže počas teplého dažďa! Ako v sprche, len lepšie! Pretože vonia po daždi, mokrej zemi, tráve a vzduch je čistý a svieži. Dobre!

Teraz však dážď ustupuje. Vzápätí prenikne slnečný lúč a stále padajú a padajú veľké kvapky dažďa... A zrazu niekto radostne zakričí:

- Dúha! Pozri - dúha! A v skutočnosti sa po celej oblohe rozprestieral mnohofarebný oblúk ako obrovská brána na oblohe. - Chlapci, kto si všimol, keď sa na oblohe objavila dúha?(Keď svieti slnko a prší).

Odkiaľ prišli? Kto ich postavil tak rýchlo a tak krásne?

4. Riešenie problematického problému-Kto postavil dúhu? Kto je hlavný staviteľ?

– Koľkí z vás vedia, ako sa to deje? Snímka 5

Dôvodom vzhľadu dúhy je slnečné svetlo a dážď. Myslíme si, že svetlo je biele, ale v skutočnosti je viacfarebné. Keď slnečné lúče prechádzajú vzduchom, vidíme ich ako biele svetlo. A keď im cez cestu príde kvapka vody, láme svetlo ako hranol a rozdeľuje ho na viacfarebné lúče. Snímka č.6 Na oblohe sa tak oproti slnku objaví nezvyčajný farebný oblúk. Čím väčšie sú kvapky dažďa, tým jasnejšia je dúha. Ak sú kvapky malé, dúha vyzerá bledá a sotva viditeľná.

Čo je to dúha?(Toto je slnečná žiara.)

Upevnenie podľa učebnice. Otvorenieučebnica strana 41a znova si prečítajte, ako sa vyrába dúha.(Deti čítajú samostatne a potom nahlas.)

5. Telovýchovná minúta. Rainbow.
Na oblohe je dážď a búrky. Zatvorte oči!
Dážď prešiel. Tráva sa leskne.
Na oblohe je dúha.
Bosý na tráve, skok priamo do neba.

6. Vyjadrenie problematickej otázky

Koľko farieb má dúha? (sedem)

– Kto vie, z akých farieb je vyrobená dúha?(Výpovede detí.)

V dúhe je sedem farieb a všetky sú vždy v rovnakom poradí: červená, oranžová, žltá, zelená, modrá, indigová a fialová.

– Ako si ich zapamätať v poriadku a veľmi rýchlo?

7 . Riešenie problémovej situácie. Snímka 7

- Aby si ľudia zapamätali farby dúhy, prišli s nasledujúcimi frázami - radami: „Každý lovec chce vedieť, kde sedí bažant.“

8. Primárne upevnenie vedomostí. Práca z učebnice (s. 41).

-Čo robia korytnačka a mravec?(Voda.)

– Čo si myslíte, že chcú získať?(Dúha.)

-Môžu dostať dúhu? (áno.)

- Prečo? (Slnečné lúče prejdú cez kvapky vody a vytvorí sa dúha.)

9. Konsolidácia. Pracujte na projekte(práca vo dvojiciach)

a) Výber projektu, zdôvodnenie.

– Aby ste si zapamätali poradie farieb v dúhe, navrhujem vytvoriť veselú dúhu.

b) Výber materiálov a nástrojov.

- Zamyslime sa, z čoho môžeme urobiť dúhu?(Ceruzka, plastelína, akvarel, farebný papier.)

– Ktorú metódu si vyberiete?

c) Plánovanie projektu.

- Budeme pracovať vo dvojiciach. Dohodnite sa medzi sebou, kto nakreslí aký prúžok dúhy. Oblúky dúhy sú vyznačené na bielom liste. Koľko oblúkov je nakreslených? (7)

- Poďme určiť farby našich pruhov.(Deti označia názvy farieb písmenami.)

G) Praktická práca. V tomto čase sa hrá pieseň „Who Built the Rainbow“.

(Deti maľujú dúhu samy.)

e) Ochrana projektu.

-Kto má najzábavnejšiu dúhu?(Deti zavesia svoju dúhu na tabuľu)

10. Existuje veľa básní venovaných dúhe, povedzme im to.

Na oblohe prší a hrmí, zatvorte oči!
Dážď prešiel, tráva svieti,
Na oblohe je dúha.
Ponáhľaj sa, ponáhľaj sa, vybehni z dverí,
Bosý na tráve, skok priamo do neba

Slnko svieti a smeje sa,
A dážď sa valí na zem.
A do lúk sa vynára sedemfarebný oblúk.

V teplý májový deň bubeník hrmí
Ako kladivo naráža na oblak: "Bom!"
Oblak leje dážď, vietor trie farbu
A kreslí RA- a kreslí DU- a kreslí GU. Rainbow!
Viacfarebné stuhy sa vznášajú nad zemou,
Ľudia s úžasom pozerajú na nebesia.
Dúha sa rozprestiera v rovnomernom polkruhu,
Zrazu sa otvorila ako slávnostná svätožiara.
Viacfarebný zázrak, záhada Zeme,
Neopätovaný zázrak v slnečnom prachu. V diaľke je vidieť umytú dúhu.
Úžasný rocker na pleciach Zeme.

Aké nečakané a jasné na vlhkej modrej oblohe
Vztýčený vzdušný oblúk
Na vašej momentálnej oslave!
Jeden koniec uviazol v lesoch,
Odišiel za oblakmi pre ostatných -
Zakryla polovicu oblohy
A vo výške sa vyčerpala. Letný dážď ráno prešiel a vyšlo slnko. Deti boli prekvapené, keď sa pozreli cez okno - Sedemfarebný oblúk. Zablokovali mraky

11 . Upevnenie nového.

A Pracujte vo dvojiciach. Obálka obsahuje viacfarebné pruhy.

Cvičenie . Pomôžte Ant zbierať dúhu.

Kontrola snímok - snímka číslo 8

B. Práca v zošite/ A.A. Svet okolo nás. Pracovný zošit. 1. stupeň/

Úloha č.2. Prečítajte si zadanie. Vyfarbite lopty a autá.

Vyšetrenie.

12. Test. Snímka číslo 9
- Oblak je tmavý, hustý oblak;
áno Nie
- Sitnichek je silný prívalový dážď; áno
Nie
- Vietor fúka, lebo sa stromy kývajú; áno
Nie
- V dúhe prichádza oranžová po modrej; áno
Nie
- Dúha sa skladá z piatich farieb; áno
Nie
- Vietor hýbe vzduchom;
áno Nie
- Ozveny sa dejú len v horách; áno
Nie
- Zvuky vydávajú iba živé tvory;
áno Nie
- Pri slnečných lúčoch vzniká dúha
padať na kvapky dažďa na oblohe.
V skutočnosti nie

Vyšetrenie. Snímka číslo 10

13. Reflexia
Chlapci, čo poviete svojim rodičom o našej dnešnej lekcii?
– Kto pre seba objavil objav?









2024 sattarov.ru.