Abstrakt vzdelávacích aktivít pre matematický rozvoj v prípravnej školskej skupine „Námorná plavba“. Zhrnutie herných uzlov v matematike pre deti prípravnej skupiny


Vzdelávacia oblasť: "Spoznávanie".

Cieľ:

Úlohy:

— oboznámiť deti s históriou hodiniek;

— viesť k pochopeniu ich účelu a funkcie;

- upevniť schopnosť zvýrazniť vlastnosti predmetov (tvar, veľkosť, časti);

- rozvíjať tvorivú predstavivosť a logické myslenie;

- naučiť sa šetriť čas.

Vybavenie:

Vychovávateľ. Chlapci, dnes ráno kráčam a počujem niekoho plakať. Pozrel som sa a videl som, že je to toto malé medové mláďa. Spýtala sa ho, čo sa stalo, a on odpovedal, že ho pozvali na návštevu, a keď prišiel, bolo už neskoro – všetci hostia odišli a hlavne nemal dosť medu. Prečo si myslíš, že Mišutka meškala?

Vychovávateľ. Ako viete, kedy je čas odísť z domu? deti. Musíme sa pozrieť na hodiny.

deti. Nie

deti. Keď v televízii začnú rozprávky, nebudeme vedieť, kedy ísť do škôlky. Mama a otec budú meškať do práce.

deti. Nie vždy boli hodiny.

Vychovávateľ. Ako však potom ľudia určovali, kedy majú spať, kedy vstávať, kedy začať pracovať?

deti. Podľa slnka. Slnko vychádzalo a ľudia vstávali.

Vychovávateľ. Je to tak, ľudia určovali čas podľa slnka. Slnko vychádzalo a ľudia sa prebúdzali. Teraz sa zamyslite a povedzte mi, kedy ľudia spali dlhšie – v lete alebo v zime?

deti. V zime, pretože slnko v zime vychádza neskôr. Tieň je dlhší ráno a večer a kratší cez deň.

(Zobrazuje obrázok Povedz mi, kedy je tieň dlhší?

Deti odpovedajú.

deti. Ráno je tieň na jednej strane a večer na druhej.

Vychovávateľ. Správny. Keď si muž všimol túto vlastnosť tieňa, prišiel s týmito slnečné hodiny. (Zobrazuje obrázok slnečných hodín.) Myslíte si, že to bolo dobré pre človeka s takýmito hodinkami?

deti. Nie Čas ukazovali len pri slnečnom počasí a pri zamračenom počasí alebo daždi sa z nich nedal čas rozoznať.

Vychovávateľ. Ktovie, aké hodinky si človek neskôr vymyslel, že by fungovali za každého počasia? (Ukazuje presýpacie hodiny.)

Odvtedy prešlo veľa rokov,

A ľudia pochopili odpoveď,

Čo je len piesok - to existuje

A boh, kráľ a pán.

Vychovávateľ. Tieto hodinky sú určené na tri minúty, každé tri minúty ich treba prevrátiť. (Ukazuje presýpacie hodiny.) Predstavte si, čo sa stane, ak si takéto hodinky vezmeme so sebou na prechádzku? Alebo si ich vezmeš so sebou do školy? Bude to s nimi pohodlné? Prečo je to nepohodlné?

Deti odpovedajú.

Možnosť 2: Fyzické cvičenie "Hodiny" Kto tam kráča doľava a doprava? Toto je kyvadlo v hodinách. Funguje to dobre.

A nad ním sedí kukučka, Toto vôbec nie je hračka. Vták otvorí dvere a povie vám presný čas. (

A hodiny idú, idú, neponáhľajú sa, nezaostávajú. Bez nich to nevieme, ( Chôdza na mieste)Že je čas vstať. (natiahnuť)

Vychovávateľ. Namiesto piesku sa do hodín lial olej, ľudia používali sviečku, na ktorú boli nanesené delenia. Sviečka dohorela, zmenšila sa a ľudia delením určovali, ako dlho horela. Čo bolo podľa vás na týchto hodinkách zlé?

Deti odpovedajú.

Povedal si všetko správne. Všetky hodiny – slnko, piesok, olej – boli nepohodlné a muž prišiel s nasledujúcim. Vyrobili veľký mechanizmus a zavesili ho veľká veža. Každú hodinu odbíjali hodiny a ľudia poznali čas. Ale aj tak boli tieto hodiny nepohodlné. Prečo si myslíš?

Deti odpovedajú.

A aké hodinky vtedy ľudia vymýšľali?

Deti odpovedajú.

Deti odpovedajú.

Dajú to na podlahu?

Deti odpovedajú.

Položia to na stôl?

Deti odpovedajú.

Nosené na ruke?

Deti odpovedajú.

Koľko hodín máte teraz?

Deti odpovedajú.

Deti odpovedajú.

Presne tak, kohútik pomáha aj pri zisťovaní času - ráno zaspieva a zobudí všetkých a večer zakikiríka tak, že všetci idú spať.

Teraz sme sa pozreli na históriu vzniku hodín, pozreli sme sa na to, ako sa menili v priebehu času a aké hodiny existujú v našej dobe.

Deti odpovedajú

Vychovávateľ (otočí sa k hračke).

Deti odpovedajú

Deti, potrebujete sa naučiť určovať čas? Ak musíte ísť do škôlky, mama alebo otec vás zobudia v škôlke, učiteľky vám povedia, kedy sa máte učiť, kedy ísť na prechádzku, kedy máte spať. (Rozdá listy deťom, z týchto písmen vytvoria slovo „Hodiny“.) A teraz vám odporúčam ísť do obchodu, ktorý predáva hodinky. Ako nazvať obchod, ktorý predáva iba hodinky?

Deti odpovedajú.

Ale sú trochu pozadu.

Zobraziť obsah dokumentu
„Synopsa GCD o matematickom vývoji pre deti prípravnej skupiny „Z histórie hodín““

Súhrn GCD pre matematický rozvoj pre deti prípravná skupina
"Z histórie hodiniek"

Vzdelávacia oblasť:"Spoznávanie".

Cieľ: naučiť deti identifikovať vzťahy príčina-následok.

Úlohy:

Oboznámiť deti s históriou hodiniek;

Priviesť k pochopeniu ich účelu a funkcie;

Posilniť schopnosť zvýrazniť vlastnosti objektov (tvar, veľkosť, časti);

Rozvíjať tvorivú predstavivosť a logické myslenie;

Naučte sa šetriť čas.

Vybavenie: obrázky predmetov zobrazujúce hodiny, nástenné hodiny a pieskové hodiny.

Vychovávateľ. Chlapci, dnes ráno kráčam a počujem niekoho plakať. Pozrel som sa a videl som, že je to toto malé medvieďa. (Ukážte hračku medvedíka.) I Spýtala sa ho, čo sa stalo, a on odpovedal, že ho pozvali na návštevu, a keď prišiel, bolo už neskoro – všetci hostia odišli a hlavne nemal dosť medu. Prečo si myslíš, že Mišutka meškala?

deti. Nepozrel som sa na hodinky. Nevedel som, kedy mám ísť von.

Vychovávateľ. Ako viete, kedy je čas odísť z domu? deti. Musíme sa pozrieť na hodiny.

Vychovávateľ. Má medveď v lese hodinky?

deti. Nie

Vychovávateľ. Čo sa stane, ak zmiznú všetky naše hodinky?

deti. Keď v televízii začnú rozprávky, nebudeme vedieť, kedy ísť do škôlky. Mama a otec budú meškať do práce.

Vychovávateľ. Áno, bude to pre nás všetkých veľmi ťažké. Povedz mi, existovali hodiny vždy alebo nie?

deti. Nie vždy boli hodiny.

Vychovávateľ. Ako potom ľudia určovali, kedy majú spať, kedy vstať, kedy začať pracovať?

deti. Podľa slnka. Slnko vychádzalo a ľudia vstávali.

Vychovávateľ. Je to tak, ľudia určovali čas podľa slnka. Slnko vychádzalo a ľudia sa prebúdzali. Teraz sa zamyslite a povedzte mi, kedy ľudia spali dlhšie – v lete alebo v zime?

deti. V zime, pretože slnko v zime vychádza neskôr. Tieň je dlhší ráno a večer a kratší cez deň.

Vychovávateľ. Vedeli ste, že podľa slnka sa dá celkom presne určiť čas? Keď svieti slnko, stromy vrhajú tiene. (Zobrazuje obrázok - tieň pred stromami ráno a večer.) Povedz mi, kedy je tieň dlhší?

Deti odpovedajú.

Takže muž chcel vedieť, či je ráno alebo večer. Ako to určí z tieňa?

deti. Ráno je tieň na jednej strane a večer na druhej.

Vychovávateľ. Správny. Keď si muž všimol túto vlastnosť tieňa, prišiel s týmito slnečnými hodinami. (Zobrazuje obrázok slnečných hodín.) Myslíte si, že to bolo dobré pre človeka s takýmito hodinkami?

deti. Nie Čas ukazovali len pri slnečnom počasí a pri zamračenom počasí alebo daždi sa z nich nedal čas rozoznať.

Vychovávateľ. Ktovie, aké hodinky ľudia neskôr vymysleli, aby fungovali za každého počasia? (Ukazuje presýpacie hodiny.)

Deti odpovedajú. Učiteľ im hovorí.

Odvtedy prešlo veľa rokov,

A ľudia pochopili odpoveď,

Čo je len piesok - to existuje

A boh, kráľ a pán.

Čo bolo na nich dobré a čo zlé?

deti. Museli sa neustále obracať.

Vychovávateľ. Tieto hodinky sú určené na tri minúty, každé tri minúty ich treba prevrátiť. (Ukazuje presýpacie hodiny.) Predstavte si, čo sa stane, ak si takéto hodinky vezmeme so sebou na prechádzku? Alebo si ich vezmeš so sebou do školy? Bude to s nimi pohodlné? Prečo je to nepohodlné?

deti. Nepohodlné. Môžu byť zlomené. Alebo si nevšimnúť, kedy ho otočiť.

Učiteľ zhrnie odpovede detí.

Vychovávateľ. Deti, ako chápete príslovie: „Deň do večera je nudný, ak nie je čo robiť?

Deti odpovedajú.

Možnosť 1: Telesná výchova „Hodiny“

Náklony tela doprava, doľava.

Možnosť 2:Fyzické cvičenie "Hodiny"
Kto tam kráča doľava a doprava?
Toto je kyvadlo v hodinách.
Funguje to dobre.

A opakuje: Tik-tak, tik-tak. ( Ruky na opasku, naklonenie doprava a doľava)

A nad ním sedí kukučka,
Toto vôbec nie je hračka.
Vták otvára dvere
Hlási sa presný čas. ( Paže sú ohnuté pred hrudníkom, prudkými trhnutiami sa ruky narovnávajú do strán)

A hodiny idú, idú,
Neponáhľajú sa, nezaostávajú.
Bez nich to nevieme, ( Chôdza na mieste)
Že je čas vstať. (natiahnuť)

Vychovávateľ. Namiesto piesku sa do hodín lial olej, ľudia používali sviečku, na ktorú boli nanesené delenia. Sviečka dohorela, zmenšila sa a ľudia delením určovali, ako dlho bude horieť. Čo bolo podľa vás na týchto hodinkách zlé?

Deti odpovedajú.

Povedal si všetko správne. Všetky hodiny – slnko, piesok, olej – boli nepohodlné a muž prišiel s nasledujúcim. Vyrobili veľký mechanizmus a zavesili ho na veľkú vežu. Každú hodinu odbíjali hodiny a ľudia poznali čas. Ale aj tak boli tieto hodiny nepohodlné. Prečo si myslíš?

Deti odpovedajú.

A aké hodinky vtedy ľudia vymýšľali?

Deti odpovedajú.

Hodiny sa začali vešať na stenu a ukladať na zem.

Ako sa volajú hodiny, ktoré visia na stene?

Deti odpovedajú.

Dajú to na podlahu?

Deti odpovedajú.

Položia to na stôl?

Deti odpovedajú.

Nosené na ruke?

Deti odpovedajú.

Koľko hodín máte teraz?

Deti odpovedajú.

Hovoríme o hodinkách, ale čo tu robí kohút? Možno sa sem dostal náhodou?

Deti odpovedajú.

Presne tak, kohútik tiež pomáha poznať čas - ráno zaspieva a zobudí všetkých a večer zakikiríka, aby všetci išli spať.

Teraz sme sa pozreli na históriu vzniku hodiniek, pozreli sme sa, ako sa menili v čase a aké hodinky máme v našej dobe.

Aké hodiny teraz používame?

Deti odpovedajú

Vychovávateľ (otočí sa k hračke). Mišutka, chápeš, na čo sú hodinky?

Deti, zopakujte si, prosím, ešte raz, aké boli hodiny a na čo slúžili.

Deti odpovedajú

Deti, potrebujete sa naučiť určovať čas? Ak musíte ísť do škôlky, mama alebo otec vás zobudia v škôlke, učiteľky vám povedia, kedy sa máte učiť, kedy ísť na prechádzku, kedy máte spať. (Rozdá deťom listy, z týchto písmen vytvoria slovo „Hodiny“.) Teraz vám odporúčam ísť do obchodu, ktorý predáva hodinky. Ako nazvať obchod, ktorý predáva iba hodinky?

Deti odpovedajú.

Hovoria: hodiny stoja, hovoria: hodiny sa rútia, hovoria: hodiny idú,

Ale sú trochu pozadu.

Pozreli sme sa spolu: A hodiny stoja.

(otvorená hodina vo februári 2017 pre pozvaných učiteľov základných škôl).

Cieľ: pestovať záujem o matematiku; zmysel pre kamarátstvo, túžba pomáhať; naďalej učiť deti skladať a riešiť jednoduché počtové úlohy, sčítať a odčítať do 10. Posilniť počítanie do 10 v smere dopredu a dozadu, rozvíjať sluchovú pozornosť a koordináciu pohybov; logické myslenie detí; zlepšiť vedomosti o geometrické tvary ah a orientácia v rovine; schopnosť rýchlej navigácie vo vesmíre na obmedzenej rovine.

Materiály: 2 písmená (a balík) Kráľovné matematiky, geometrické postavy rôznych farieb a veľkostí; papier Whatman; lepiace tyčinky; počítacie palice; obrazový materiál na riešenie aritmetických problémov; lopta; alfanumerické karty od 1 do 10; kartónové zlaté medaily "Mladému matematikovi" .

Priebeh lekcie:

Vychovávateľ: “Chlapci, dnes máme veľa hostí...”

Do skupiny vstúpi dospelý s obálkou v rukách a hovorí: "List pre teba" .

Vychovávateľ: "Ďakujem mnohokrát. Pozrime sa…"

Prezerá si obálku a prekvapene hovorí: „Chlapci, tento list nám poslala samotná kráľovná matematiky. Tu, počúvaj, čo píše" . Prečíta list.

Obálka s listom je zdobená číslami, znakmi a geometrickými tvarmi.

1. List od kráľovnej matematiky: „Dobrý deň, milí chlapci! Píše vám Kráľovná matematiky. Naozaj potrebujem tvoju pomoc. Faktom je, že do môjho matematického kráľovstva vliezol porazený a chuligán. Urobil hrozné veci: zničil geometrické obrazce v mojom meste, vôbec nepozná čísla. Tento úbohý študent pokazil vzory počítacích palíc a riešil problémy s chybami!

V mojom matematickom kráľovstve sa všetko pokazilo! Obyvatelia mojej krajiny sa strašne boja a nemá nám kto pomôcť.

Milí chlapci, ak ste odvážni, inteligentní, pozorní a nebojíte sa ťažkostí, ponáhľajte sa nám na pomoc! Matematické kráľovstvo je v nebezpečenstve.

Vaša priateľka, kráľovná matematika."

"No, chlapci, pomôžme kráľovnej matematiky obnoviť poriadok v jej matematickom kráľovstve?"

deti: "Áno, áno, pomôžeme!"

Vychovávateľ: „Ale dostať sa do tohto kráľovstva nie je vôbec ľahké, na to musíte prejsť skúškami. Pamätajte, že ak chcete zvládnuť všetky ťažkosti, musíte byť inteligentní, odvážni, pozorní a pozorní. Najdôležitejšie však je, že sa môžeme vrátiť, len ak splníme všetky úlohy. No nerozmyslel si si to? Tak poďme!

Odovzdávanie úloh.

1. - Chlapci, aby ste sa dostali do matematickej krajiny, musíte odpovedať na otázky:

Cieľ: posilniť u detí imaginatívne myslenie a vnímanie, schopnosť vnímať úlohu sluchom, počítať v hlave, rozvíjať inteligenciu a rýchlosť reakcie.

Postup: Deti sa zoradia a pri každej otázke odpovedajú na otázky učiteľa, učiteľ pri odpovedi hádže loptičku; (otázky ohľadom počtu detí):

  1. Koľko uší majú dve myši? (4)
  2. Koľko dní má týždeň? (7)
  3. Koľko očí má semafor? (3 alebo 2)
  4. Koľko prstov je na jednej ruke? (5)
  5. Koľko sĺnk je na oblohe? (1)
  6. Koľko labiek majú dvaja psi? (8)
  7. Koľko prstov je na dvoch rukách? (10)
  8. Koľko dní voľna je v týždni? (2)
  9. Koľko sĺnk je v noci na oblohe? (0)
  10. Aké číslo je väčšie ako 8, ale menšie ako 10? (9)
  11. Koľko jabĺk je na breze, ak 3 vyrástli a jedno padlo? (0)
  12. Vo váze sú tri margarétky a dva tulipány. Koľko sedmokrások je vo váze? (Tri sedmokrásky).
  13. Čo sa stane s bielou šatkou, ak spadne do Čierneho mora? (Zvlhne.)
  14. Vo februári nám na dvore rozkvitli tri margarétky a dve ruže.

Koľko kvetov je na dvore? (Vôbec nie. Kvety vo februári nerastú.)

15. Deti vyrábali snehuliaka. Potom sa na radiátore sušilo šesť palčiakov. Koľko detí vyrobilo snehuliaka? (tri).

Vychovávateľ: „Výborne, chlapci, úspešne ste prešli testom a teraz sme v matematickej krajine. A tu je prvá úloha: musíte sa stať záchranármi a staviteľmi. Celé mesto, ktoré pozostáva z geometrických tvarov, bolo zničené, ale obnovíme ho. Pripomeňme si, z čoho sa mesto skladá“ .

deti: "Od domov, obyvateľov, vozidiel, stromov, zvierat, vtákov, rastlín" .

2. Úloha "Postavte mesto z geometrických tvarov"

Cieľ: upevniť schopnosť vytvárať z geometrických tvarov kolektívnu aplikáciu v podobe mesta; spolupracovať, rýchlo a presne lepiť tvary, vytvárať obrázky ľudí, domov, vozidiel, stromov atď. z hotových tvarov.

Materiál: papier Whatman, geometrické tvary z farebného papiera rôzne formy a veľkosti, lepiace tyčinky.

Postup: deti vyrobia aplikáciu na papier Whatman z geometrických tvarov, t.j. "obnoviť" zničené mesto: domy, stromy, vozidlá, ľudia, zvieratá, vtáky. Práca napreduje rýchlym tempom.

Učiteľ: „Výborne, chlapci! Ukázalo sa, že ste úžasní architekti a stavitelia. Matematická krajina ožila, no máme pred sebou ešte veľa práce!

3. Teraz musíme splniť ďalšiu úlohu – vyskladať z paličiek daný geometrický útvar.

(Herná úloha s počítaním palíc).

cieľ: upevniť vedomosti detí o geometrických tvaroch, vnímať úlohu sluchom, rozložiť vzory z počítacích tyčiniek; vidieť a pomenovať tvary, ktoré tvoria vzory.

Materiál: počítacie tyčinky.

Pokrok: učiteľ zadá deťom úlohu:

  1. Zostavte postavu, ktorá má 3 uhly a 3 strany (trojuholník).
  2. Zostrojte postavu so všetkými stranami rovnakými (námestie).
  3. Zostavte figúrku s 2 dlhými a 2 krátkymi stranami. (obdĺžnik).
  4. Zostavte figúrku, ktorá má 5 rohov a 5 strán (päťuholník).
  5. Postav figúrku z troch palíc. Čo sa stalo? (trojuholník).

Vychovávateľ: „Výborne chlapci, odviedli ste skvelú prácu! Teraz sa pozrime, kto z vás je najšikovnejší a najpozornejší." .

4. Zostavovanie a riešenie aritmetických úloh

cieľ: posilniť schopnosť detí skladať jednoduché aritmetické úlohy na sčítanie a odčítanie do 10, zapíšte si riešenia vo forme príkladov a nezávisle si vyberte požadované znamenie ("plus" alebo "mínus".

Materiál: demonštračný materiál na počítanie.

Pokrok: učiteľ ukáže ukážkový materiál a spýta sa na tému: „Urobte problém s loďami“ (ryby, jablká, huby, mrkva atď.).

Na mori sa plavilo 6+3 – 6 lodí, k nim priplávali ďalšie 3. Koľko lodí bolo?

4+4 (ryba)– v akváriu plávali 4 rybky, dokúpili sme 4 rybičky. Koľko rýb je tam?

10-7 (jablká)– vo váze bolo 10 jabĺk, zjedlo sa 7 jabĺk. Koľko jabĺk zostalo?

2+8 (huby)– na čistinke boli 2 huby, po daždi pribudlo ďalších 8 húb?

10-5 (mrkva)– Na záhradnom záhone vyrástlo 10 mrkiev, vytiahlo sa 5 mrkiev. Koľko mrkvy zostalo?

Deti samostatne zapisujú riešenia problémov a vysvetľujú, prečo ich nastavili. "plus" alebo "mínus"

Vychovávateľ: „Výborne chlapci! Odviedli ste skvelú prácu s neľahkou úlohou! A teraz si musíte otestovať svoj sluch a pozornosť." .

5. Hra "Kto je najpozornejší" (minúta telesnej výchovy).

Cieľ: posilniť schopnosť detí vnímať úlohu sluchom (počet klapnutí), porovnávať činy so slovami; rozvíjať pozornosť a rýchlosť reakcie.

Postup: učiteľka vysvetlí deťom pravidlá hry, jedným tlesknutím sa deti prechádzajú po miestnosti, dvoma tlesknutiami sa dostanú do pózy bociana, tromi tlesknutiami do pózy žaby. Vyhráva ten, kto sa nikdy nepomýlil, t.j. najpozornejší.

6. A teraz úlohy na rozvoj logického myslenia. Sadnite si za stoly. (Podľa podskupín). Po konzultácii viete nájsť a zakrúžkovať správnu odpoveď (Boli použité hárky A3 s vopred ručne nakreslenými obrázkami, zošity zo série "Škola pre predškolské deti" - "Riešenie mentálnych hádaniek" , "Rozvíjanie logiky" , "Rozvíjanie reči" 6-7 rokov). Takže, otázky: 1. Zakrúžkujte mačku nie loptou a nie doprava. 2. Načrtnite šaty, ktoré nemajú krátky rukáv alebo bodky. 3. Nájdite dom, ktorý nemá ani trojuholníkovú, ani obdĺžnikovú strechu. 4. Nájdite ceruzku, ktorou ste kreslili najdlhšie. 5. Zakrúžkujte plot, ktorý ste začali stavať skôr. 6. Nájdite sviečku, ktorá bola zapálená ako prvá. 7. Určte, koľko koní je za oponou. 8. Koľko vtákov je za pňom? 9. Spočítajte jablká. 10. Máša a Miška majú dve jablká a tri hrušky, koľko zeleniny majú deti spolu? 11. Koľko vnúčat má stará mama? (palčiaky). 12. Anya a Vanya maľovali obrázky dve hodiny, koľko hodín každý maľoval? 13. Káčatko, myš a kôň si rozdelili koláč rovnako, kto má väčší kúsok?

7. Splnenie úlohy opustiť čarovnú krajinu.

Vychovávateľ: “Skvelí chlapci! Všetky úlohy ste zvládli na výbornú. No a teraz posledná skúška. Možno je to najzložitejšie a najneobvyklejšie, pretože je to heslo na opustenie matematickej krajiny. Číselné rady od 1 do 10 musíte rozložiť v opačnom poradí. Ak umiestnite čísla správne, spoznáte heslo a budete ho vedieť prečítať.“ .

Účel: posilniť schopnosť detí rozložiť číselné karty v opačnom poradí (od 10 do 1), čítať slabiku po slabike.

Materiál: alfanumerické karty s číslami na jednej strane (od 1 do 10), a na druhej strane - písmená.

Pohyb: karty ležia na koberci v chaotickom poradí, čísla nahor. Deti sa striedavo vynárajú a berú si jednu kartu po druhej, pričom číselné rady ukladajú v opačnom poradí. (od 10 do 1), potom učiteľ vyzve deti, aby zavreli oči a otočili karty na druhú stranu. Deti čítajú "heslo" (na zadnej strane je napísané slovo "matematika" ) .

Na žiadosť učiteľa deti čítajú zborovo, slabiku po slabike "heslo" A "vracajú sa" Domov.

Vychovávateľ: „No, tu sme doma, v škôlke. Všetkým matematickým dobrodružstvám je koniec. Chlapci, teraz mi povedzte, bolo to pre vás veľmi ťažké?"

Príde dospelý a hovorí: "Máte list s balíkom" .

Vychovávateľ: "Ďakujem mnohokrát. Kto by to mohol byť?"

8. List od kráľovnej matematiky: „ Drahí priatelia! Ďakujem Ti veľmi pekne za pomoc! Všetky úlohy ste zvládli na výbornú. Nielenže ste zachránili matematickú krajinu, ale aj vytvorili krásne mesto vyrobený z geometrických tvarov, stal sa lepším ako predtým. V mojom matematickom kráľovstve vládne absolútna presnosť a poriadok.

Vy, moji mladí matematici, z vďaky všetkých obyvateľov mojej krajiny a odo mňa osobne získavate medaily a tituly čestného hosťa krajiny matematiky! Dúfam, že sa vám páčia. Uvídime sa znovu!"

Vychovávateľ: “Chlapci, vďaka vedomostiam, ktoré ste získali v škôlke, ste pomohli matematickej krajine a jej obyvateľom. Čoskoro pôjdeš do školy a naučíš sa tam veľa zaujímavých vecí. Teraz mi povedz, čo sa ti páčilo na našej dnešnej ceste? Čo bolo nové a zaujímavé? Ďakujeme chlapci, rozlúčime sa s našimi hosťami, vždy vás radi vidíme, vidíme sa znova“ .

A večer si ty a ja opäť spomenieme na našu cestu a pozrieme si karikatúru "V krajine nenaučených lekcií" .

Zhrnutie GCD o matematickom rozvoji v prípravnej školskej skupine

Úlohy:

Vzdelávacie:

    upevniť schopnosť navigácie v lietadle;

    upevniť schopnosť triediť množiny podľa troch vlastností: farba, tvar, veľkosť.

Vzdelávacie:

    rozvíjať zručnosť numerického počítania do 20;

    rozvíjať logické myslenie, schopnosť nachádzať podobnosti a rozdiely;

    rozvíjať zrakovú pozornosť, hrubú a jemnú motoriku, tvorivú predstavivosť;

    podporovať túžbu dieťaťa vyjadrovať svoje myšlienky a úsudky pomocou presnej a jasnej reči.

Vzdelávacie:

    udržiavať záujem o intelektuálnu aktivitu, túžbu hrať hry s matematickým obsahom, prejavovať vytrvalosť, odhodlanie, predstavivosť, inteligenciu, analytické vnímanie a vzájomnú pomoc.

Prípravné práce:čítanie rozprávky „Husi a labute“, rozhovor s učiteľom na základe rozprávky.

Vybavenie:

    multimediálne vybavenie,

    gramofón,

    tri obruče (červená, zelená, žltá),

    vzdelávací a herný manuál „Blocks of Dienesh“,

    diagramy znakov a symbolov označujúcich vlastnosti predmetov;

    obrázky jabĺk rôznych tvarov, veľkostí a farieb,

    digitálne „Áno – nie“,

    obrázky (jabloň, rieka, ježko, sporák),

    list na šírku s bodkami očíslovanými vo vzostupnom poradí pre herné cvičenie „Spoj bodky“,

    ploché jablká s príkladmi na herné cvičenie „Zbierajte jablká“,

    karta LGEUBESDIY,

    počítacie palice,

  • kockované listy, ceruzky.

GCD pohyb:

1. Organizovanie času:

Deti vstupujú do skupiny spolu s učiteľom, stoja na koberci okolo učiteľa.

2. Motivačná časť

Vychovávateľ:- Dnes nás čaká dlhá cesta s dobrodružstvami, s úlohami pre vynaliezavosť a vynaliezavosť. A k tomu nám pomôže rozprávka. Jeho názov zistíte, ak si najprv prečítate všetky červené písmená a potom čierne písmená.

LGEUBESDII - „Husi-labute“

3. Hlavná časť

Vychovávateľ:- Navrhujem, aby si začal svoju cestu... Kde sa začína rozprávka? Koľko labutích husí tam bolo? - Pozornosť. Hádanka vo verši:

Dve husi letia nad nami,

Dve husi za oblakmi.

Tri išli dolu potokom.

Koľko tam bolo husí? (sedem)

Vyskladajme číslo 7 z dvoch menších čísel, všetky možné možnosti. 6 a 1; 5 a 2; 4 a Z; Z a 4; 2 a 5; 1 a 6.

Vychovávateľ:- Vráťme sa k rozprávke. Pribehlo dievča a pozrelo sa - nebolo tam žiadneho brata. Dievča bežalo hľadať brata, beží a vidí... A čo videla, zistíte, či správne spojíte čísla od 1 do 12 (Deti sa spájajú)

Vychovávateľ:- Správne, SPORÁK. Sporák, sporák, povedz mi, kam lietali husi a labute?

Sporák:- Vytiahnuť koláče a spočítať, koľko som ich upiekla? A hra „Áno-Nie“ mi v tom pomôže.

Pravidlá hry:

Učiteľ vyloží na stôl kartičky s číslami 1-9 za sebou a vymyslí číslo.

Deti to hádajú kladením otázok, na ktoré možno odpovedať „áno“ alebo „nie“.

Vychovávateľ:- Teraz si predstavme, že existuje veľa koláčov a sú vo forme geometrických tvarov.
Koláče vložte do troch košov (do prvého koša - všetky okrúhle, do druhého - všetky
žltá, v treťom - veľké čísla).

Hrá sa hra s „Dieneshovými blokmi“, deti usporiadajú figúrky do troch kruhov.

Vychovávateľ:- Kachle ukázali dievčaťu cestu. A teraz ti ukážem cestu a budeš si pamätať
a potom pomocou počítacích tyčiniek položte tú istú cestu s prihliadnutím na farbu a množstvo.

    Koľko palíc je zelených?

    Koľko červenej?

    Koľko palíc by ste si mali vziať?

Vychovávateľ:- Dievča bežalo po ceste a zrazu uvidelo JABLKO.

"Jabloň, jabloň, kde lietali husi a labute?" - pýta sa dievča. Splňte moju úlohu, potom vám to poviem.

Úloha: Zbierajte jablká do košíka podľa schém, ktoré sú na stole. Deti pomocou diagramov hľadajú tvary jabĺk a vkladajú ich do košíka (na jednom jablku je príklad, na druhom odpoveď, treba vybrať jablká správne).

Fizminutka

Zdvihnuté ruky a mávanie -

Toto sú stromy v lese.

Lakte ohnuté, ruky roztrasené -

Vietor odfúkne rosu.

Zamávajme rukami do strán, hladko -

Toto sú vtáky letiace smerom k nám.

Ukážeme vám tiež, ako sedia:

Krídla boli zložené dozadu.

    Rieka, rieka, kde lietali husi a labute? - spýtalo sa dievča.

    Poviem ti to, keď nakreslíš koryto rieky. A grafický diktát s tým pomôže.

Od bodu 3 bunky dole a 3 bunky vpravo, 2 bunky dole a 2 vpravo, 4 dole a 1
vpravo, 1 hore a 1 vpravo, 1 hore a 1 vpravo, 2 hore a 2 vpravo, 2 hore a 5 vľavo.

Vychovávateľ:- Rieka ukázala cestu k chate Baba Yaga. Teraz, deti, musíte pomôcť dievčaťu Alyonushke vziať Ivanushku z domu Baba Yaga. Ako to môžem spraviť?

Očakávané odpovede detí:

1. Vystrašte Babu Yagu tým, že sa budete obliekať ako ona.

2. Liek z hnevu.

3. Pozvite niekoho, aby zostal.

4. Pozvite ju, aby sa stala osobou.

4. Záverečná časť

Alyonushka oslobodila svojho brata a utiekli domov. Rodičia prišli z mesta, priniesli darčeky deťom a vám za to, že ste pomohli Alyonushke zvládnuť všetky úlohy.

Nosková Elena Vjačeslavovna
Vzdelávacia inštitúcia: MADOU Ušakovský MATERSKÁ ŠKOLA"zlatá rybka"
Stručný popis práce:

Dátum publikácie: 2017-02-26 Súhrn vzdelávacích aktivít pre matematický rozvoj predškolákov v prípravnej skupine "Fialka" Nosková Elena Vjačeslavovna Rozvíjať schopnosť detí skladať a riešiť jednoduché aritmetické úlohy vrátane sčítania a odčítania do 10 na základe prehľadnosti. Naučte deti analyzovať problémy. Upravte počet do 10 v poradí dopredu a dozadu.

Zobraziť osvedčenie o zverejnení

Súhrn vzdelávacích aktivít pre matematický rozvoj predškolákov v prípravnej skupine "Fialka"

Cieľ:Budujte zručnosťdeti skladať a riešiť jednoduché aritmetické úlohy zahŕňajúce sčítanie a odčítanie do 10, spoliehajúc sa na jasnosť.
Úlohy:

1. Naučte deti analyzovať problémy.Upravte počet do 10 v poradí dopredu a dozadu.

2. Rozvíjajte zrakovú a sluchovú pozornosť, dobré motorové zručnosti ruky, logické myslenie detí.

3. Vzdelávať osobné kvality Každé dieťa má: trvalý záujem o matematické vedomosti a zručnosti, odhodlanie, sústredenie, zvedavosť.

Priebeh lekcie:

Deti na koberci.

1. Organizačný moment.

Chlapci, dnes k nám prišli hostia. Poďme sa s nimi pozdraviť. Ukážeme, akí sme dospelí ľudia, naše vedomosti, správanie.

2. Konverzácia.

- Dnes nás navštívi náš starý priateľ Mouse Peak. Povedzte nám, čo rád robí? Myš miluje získavanie vedomostí. Ako môžete zavolať myš jedným slovom? (pre zvedavcov).

- Mouse Peak priniesol veľa pre vás a pre mňa zaujímavé úlohy. Myslím, že zvládnete všetky úlohy. Sú všetci pripravení? Každý má dobrá nálada? Teraz to skontrolujeme.

Deti stoja v kruhu. „Všetky deti sa zhromaždili v kruhu. Som tvoj priateľ a ty si môj priateľ. Držme sa pevne za ruky a usmievajme sa na seba!"

— Prvá úloha: Aké je teraz ročné obdobie? Vymenuj tri zimné mesiace. Aký je teraz mesiac? Pomenujte dni v týždni. Aký je dnes deň v týždni?

3. Matematická rozcvička „Vtipné počítanie“.

— Druhá úloha sa volá „Vtipné počítanie“.

Počítajme unisono od 1 do 10. Odpočítavame od 10 do 1.

Počítajte cez jedno číslo. Počítajte v dvoch číslach.

Počítajte od 3 do 7, od 2 do 5. Aké číslo mi uniklo: 1,2,3,4,6,7,8,9,10.

- Úlohy sú čoraz ťažšie. Zafúkal vietor a všetky kartičky s číslami sa rozsypali.

Musíme vyriešiť hádanku. „Viacfarebný rocker visel cez rieku“ (dúha).

Koľko farieb je v dúhe? (sedem). Nájdite kartičku s číslom 7. Vymenujte susedov čísla 7. Nájdite kartičky s číslami 6 a 8. Ktoré číslo je väčšie ako 6 alebo 8; menej?

Hádajte, aké číslo som uhádol, ak je o 1 menšie ako 5; 2 viac ako 7.

Pomenujte číslo väčšie ako 2, ale menšie ako 4.

— Všetky čísla možno deliť...? (párne a nepárne). Pomenujte párne čísla; zvláštny. Karty s číslami od 1 do 10 je potrebné rozložiť tak, aby jedna obruč obsahovala karty s párnymi číslami a druhá s nepárnymi číslami.

- Výborne!

Deti sedia pri stoloch.

3. Nová téma.

— Mouse Peak priniesol ešte jednu úlohu, najťažšiu. Aby ste túto úlohu dokončili správne, musíte byť veľmi opatrní.

Na tabuli je nákres k problému: „Na konári sedia 4 hýli a 2 sýkorky. Koľko vtákov sedí na konári?

— Aké vtáky sedia na konári? (hýly a sýkorky).

— Koľko hýľov sedí na konári? (štyri). Na konár umiestnite toľko červených palíc, koľko je hýľov. Umiestnite na konár toľko žltých tyčiniek, koľko je sýkoriek.

- To je to, čo vieme, teda stav problému.

- Kto povie otázku problému? Čo je potrebné urobiť, aby ste odpovedali na otázku? (treba doplniť, doplniť). Pripojte paličky a počítajte. Môžeme odpovedať na otázku problému: koľko vtákov je na konári? (Na konári je 6 vtákov).

— Ako zapísať riešenie a odpoveď na úlohu do zošita?

Jedno dieťa pracuje pri tabuli a vysvetľuje svoje činnosti: sčítanie 2 ku 4 sa rovná 6. Odpoveď: Na konári je 6 vtákov.

— V ľavom hornom rohu papierika sme našli bunku a zapísali ju: 4+2=6.

4. Upevnenie novej témy.

Rovnakým spôsobom skladajte a riešte úlohy na odčítanie.

- Výborne. Pri týchto úlohách sme odviedli dobrú prácu. Mouse Peak je veľmi šťastný. Má pre vás poslednú úlohu. Do spodného rohu papiera dali bodku. Od tohto bodu nakreslite 2 bunky nahor, 3 bunky doprava, 2 bunky nahor, 2 bunky doľava, 2 bunky nahor, 2 bunky doprava, 1 bunku nahor, 1 bunku doprava, 5 buniek nadol, 3 bunky vpravo, 1 bunka dole, 1 bunka vľavo, 1 bunka dole, 6 buniek vľavo. Čo sa stalo? (loď). Na tejto lodi ide Mouse Peak do oboplávanie. Poďakujme sa a prajeme príjemnú cestu.

5. Zhrnutie vyučovacej hodiny.

— Čo nové ste sa dnes v triede naučili? čo sa vám najviac páčilo? Výborne chlapci! Som veľmi rád, že vám všetko vyšlo.

Obsah programu:

Učebná úloha:

  • upevniť schopnosť „čítať“ znaky a symboly, znaky geometrických tvarov - farba, tvar.
  • upevniť schopnosť orientovať sa v rovine, upevniť príslovky vpravo, vľavo, priamo v reči.
  • upevniť schopnosť klasifikovať množiny podľa dvoch vlastností: farby a tvaru, veľkosti a tvaru.

Vývojová úloha:

  • rozvíjať základné zručnosti algoritmickej kultúry myslenia, schopnosť vykonávať akcie v mysli.
  • rozvíjať schopnosť počítať do 20.
  • rozvíjať logické myslenie, schopnosť nachádzať podobnosti a rozdiely.
  • rozvíjať zrakovú pozornosť, hrubú a jemnú motoriku a tvorivú predstavivosť.
  • podporovať túžbu dieťaťa vyjadrovať svoje myšlienky a úsudky pomocou presnej a jasnej reči.

Vzdelávacia úloha:

  • Udržujte záujem o intelektuálnu aktivitu, túžbu hrať hry s matematickým obsahom, prejavujte vytrvalosť, odhodlanie, predstavivosť, inteligenciu, analytické vnímanie a vzájomnú pomoc.

Prípravné práce: rozhovor s učiteľom, stretnutie s nádejným tematický plán, čítanie diela Korneyho Chukovského „Dobrodružstvá Bibigonu“, zoznámenie sa s produktívnymi aktivitami detí.

Vybavenie: multimediálne vybavenie, magnetofón, dva obruče (červený, žltý), vzdelávacia herná pomôcka „Dyenesh Blocks“, schémy značiek a symbolov označujúcich vlastnosti predmetov, figuríny zeleniny, elektronické didaktická hra„Hádanie“ na základe reči logická hra„Áno – nie“, model kríka ríbezlí, list krajiny s bodkami očíslovanými vo vzostupnom poradí pre herné cvičenie „Spoj bodky“, značky, ploché košíky s odpoveďami, hobľovacie jablká s príkladmi pre herné cvičenie „Zbierajte jablká“ “, knihy s herné cvičenia pre deti.

GCD ťah

Vychovávateľ: Deti, opýtam sa vás a ukážem vám akciu a vy odpoviete a zopakujete moje pohyby po mne.

Vychovávateľ: Zobudil si sa?

deti: Zobudili sme sa.

Vychovávateľ: Usmiali sme sa.

deti: Usmiali sme sa.

Vychovávateľ: si oblečený?

deti: Obliekli sme sa.

Vychovávateľ: Ponáhľali ste sa do záhrady?

deti: Ponáhľali ste sa do záhrady?

Vychovávateľ: Stali ste sa priateľmi?

deti: Stali sme sa priateľmi.

spolu: Teraz sme priateľskí a navzájom sa potrebujeme na našej ceste! Vychovávateľ: Chlapci, dostali sme zvukový list z Bibigonu. Viete kto je Bibigon? (odpovede detí)

- Správne - toto je veľmi malý chlapec, ktorý žije na dači neďaleko Moskvy so spisovateľom Korney Ivanovičom Čukovským.

Zaznie zvukový list.

„Ahojte chalani! Opäť sa mi stalo dobrodružstvo! Bol som očarený zlým čarodejníkom. Veľmi sa teším na vašu pomoc. A nápoveda vám pomôže nájsť ma. Čakajú vás ťažké skúšky. A vaša vynaliezavosť, pohotový dôvtip a vynaliezavosť vám ich pomôžu prekonať.“

Vychovávateľ: Súhlasíte s pomocou Bibigonu? Potom je čas, aby sme sa vydali na cestu. Aké druhy dopravy môžete použiť na cestovanie? (Deti pomenujú typy dopravy.)

Vychovávateľ: Dostali ste veľa návrhov. Teraz určíme, aký transport použijeme na záchranu Bibigonu. Poviem vám hádanku a odpoveď vám povie, aký typ dopravy vezmeme.

Pije benzín ako mlieko
Môže bežať ďaleko
Preváža tovar a ľudí
Poznáte ju, samozrejme. ( auto)

Vychovávateľ: Ideme do dače v Peredelkine pomôcť Bibigonovi von. (Hudba hrá, deťom sa dávajú volanty, deti napodobňujú riadenie auta).

Vychovávateľ: Tu sme na chate. Bibigon nám povedal o nejakej stope. Kde je? Chlapci, tu je. ( Na obrazovke sa zobrazí plán.) ktovie čo to je?

deti: Schéma plánu.

Vychovávateľ: Pozrite sa na schému a povedzte mi, ktorým smerom by sme mali ísť.

deti: Správny.

Vychovávateľ: Ukáž mi, kde je pravá strana. Kde sa k tomu dostaneme?

deti: Na záhon.

Vychovávateľ: odbočte doprava a nasledujte ma. Deti, priblížili sme sa k záhonu, ale tu je prvá skúška - kvety na ňom nerastú. Vysaďme ich, aby bolo dačo pekné.

Hra s tromi obručami (Daneshove logické bloky)

Vychovávateľ: Spočítajte, koľko je kvetinových záhonov (sedem).

Predstavte si, že bloky sú kvety, zasadíme ich takto. Vo vnútri červenej obruče je všetko červené, vo vnútri modrej obruče je všetko okrúhle, vo vnútri žltej obruče všetky veľké kvety (deti rozkladajú Dienesha kocky).

Vychovávateľ: Ale máme voľné záhony. Aké kvety rastú mimo červenej a modrej obruče?

deti:červené, okrúhle.

Vychovávateľ: Seryozha, rastlina 5 červených okrúhlych kvetov.

Vychovávateľ: Aké kvety vyrastú mimo modrej a žltej obruče.

deti: veľké, okrúhle.

Vychovávateľ: Nikita, zasaďte na tento záhon 3 veľké okrúhle kvety.

Vychovávateľ: Aké kvety rastú mimo žltých a červených záhonov?

deti: Velký červený.

Vychovávateľ: Dima, zasaďte 4 veľké, červené kvety. Aké kvety by sme mali zasadiť mimo červenej, modrej, žltej?

deti: Veľké, červené, okrúhle

Vychovávateľ: Marina, položte 1 veľký červený okrúhly kvet.

Vychovávateľ: Chlapci, splnili ste túto úlohu, keď oslobodíme Bibigona, bude veľmi rád obdivovať tento záhon. Pokračujeme v ceste. Pozrime sa na mapu a povedzme, kam pôjdemeďalej.

deti:šípka ukazuje ísť vpred do záhrady.

Vychovávateľ: Ale prečo tu nič nerastie?

deti: Pretože zlý čarodejník pre nás vymyslel nový test.

Vychovávateľ: Musíme dať do poriadku záhradu. Zasaďte zeleninu. Deti sa rozdelia do dvojíc. Jeden z vás bude gramotný a druhý záhradník. Gramotný muž číta diagram a záhradník pestuje zeleninu.

Herné cvičenie „Hádaj zeleninu“. Schéma predstavuje kódovanie a dekódovanie vlastností objektov.

Vychovávateľ: Urobili sme s vami dobrý skutok. Bibigon bude rád jesť zdravú zeleninu. Tým sa však naše skúšky neskončili. Pozrime sa na schému plánu. kam pôjdeme ďalej?

deti: Vpravo ku kríku ríbezlí. (Deti pristupujú k improvizovanému kríku ríbezlí)

Vychovávateľ: Deti, počúvajte, niekto nás žiada o pomoc. Ak chcete zistiť, kto, prejdite na tabuľky. Sú na nich listy. Nájdite najmenšie číslo a počnúc od neho spojte všetky ostatné čísla čiarou vo vzostupnom poradí. Ale predtým, ako sa pustíte do práce, urobme si niekoľko prstových cvičení.

S Bibigonom sme boli priatelia
A rozhodli sa mu pomôcť
Sme priateľskí chalani
Na ceste sa navzájom potrebujeme.

Herné cvičenie „Spoj čísla v poradí“

Vychovávateľ: Kto nás požiadal o pomoc.

deti: Slimák.

Vychovávateľ: Slimák je vám veľmi vďačný a žiada vás, aby ste sa s ním hrali.

Minúta telesnej výchovy

Vychovávateľ: Keď zazvoní, pobehujete okolo kríka ríbezlí. Hneď ako sa zvonenie zastaví, zastavte sa a počúvajte otázku. Ak sa to stane, stanete sa silným, narovnáte si chrbát, stlačíte lopatky, spustíte ramená, zdvihnete bradu a ukážete svoju silu. Ak sa tak nestane, staneme sa slabými, letargickými ako handrové bábiky.

Výzvy pre vynaliezavosť.

– Stáva sa, že syn je vyšší ako jeho otec?

– Aké sú dve soboty v jednom týždni?

- Čo sa stane, keď je utorok streda?

– Po zime príde leto?

– Prečo majú deti radi sladkosti?

– Že v noci svieti slnko a ráno mesiac?

Vychovávateľ: Po hre so slimákom sme sa rozveselili, ale je čas, aby sme sa vydali na cestu pomôcť Bibigonovi, pretože čaká na našu pomoc. Venujme pozornosť plánu plánu, kam pôjdeme ďalej?

deti: Vpravo - do sadu.

Vychovávateľ: Zlý čarodejník robí problémy aj tu. Vytriasol všetky jablká z jabloní. Zbierajme ich do košíkov.

Herné cvičenie „Zbierajte jablká“

Vychovávateľ: Sú tam jablká, na ktorých sú napísané príklady na sčítanie a odčítanie, a košíky označené číslami. Do košíka musíte vložiť jablko, ktorého riešenie v príklade zodpovedá číslu na košíku.

Vychovávateľ: Koľko jabĺk máš v košíku? ( Päť). prečo? (4+1=5, 6-1=5)

Vychovávateľ: Výborne! Aj tento test ste zvládli. Bibigon z týchto jabĺk pripraví džem a lekvár. Venujme opäť pozornosť plánu, kam pôjdeme ďalej?

deti: Priamo do domu.

Vychovávateľ: Tak sme sa priblížili k domu, ale smola - nie je tam jeden dom, ale niekoľko. Kde ukryl zlý čarodejník Bibigon? A hádanka nám to pomôže zistiť. ( Hra "Áno - Nie")

Vychovávateľ: Uhádli sme, že zlý čarodejník ukryl Bibigona v žltom dome. Teraz nasledujte ma, čaká nás prekvapenie. ( Zvuk písmena).

„Priatelia, veľmi vám ďakujem, že ste ma zachránili pred zlým čarodejníkom! Splnili ste všetky úlohy. Ukázali vynaliezavosť, vynaliezavosť a vynaliezavosť. Je čas, aby som išiel. Mám dôležité veci na Mesiaci. Uvídime sa znovu!"

Vychovávateľ: Takže naše dobrodružstvá skončili. čo sa vám najviac páčilo? Čo je najťažšia úloha? Za čo by ste sa pochválili? Vychovávateľ: Chcem poznať váš názor. Máme "náladové" hviezdy. Ak sa vám aktivita páčila, vyberte si červenú hviezdu a ak nie, potom hviezdu modrej farby. Všetko vám vyšlo a máte dobrú náladu. Zamávajme hviezdam a doprajme všetkým dobrú náladu a svetlo cestu nášmu Bibigonu. Pozrite sa, koľko hviezd sa rozsvietilo.

Vychovávateľ: Bibigon ti nechal knihu ako darček. Pri pohľade naň si môžete nielen zaspomínať na naše dobrodružstvá, ale aj získať nové poznatky. Je čas, aby sme sa vrátili do škôlky ( zaznie hudba, deti opúšťajú sálu).









2024 sattarov.ru.