Mimoškolská akcia na tému "o slušnosti." Festival slušnosti na základnej škole. Scenár


Záverečné podujatie v rámci „Týždňa zdvorilosti“ pre žiakov so sluchovým postihnutím základných škôl. Hravou formou zhŕňa a upevňuje vedomosti žiakov o pravidlách etikety.

Cieľ:Pestovanie kultúry študentov

Úlohy:

1. Výchovné: Zovšeobecniť a upevniť pravidlá kultúrneho správania. Pokračovať v oboznamovaní detí s literárnymi dielami morálnej povahy.

2. Vzdelávacie: Podporovať kognitívny záujem o fikcia. Úctivý prístup k ostatným.

3. Vývojové: Rozvíjať tvorivosť, myslenie, pamäť, pozornosť.

4. Nápravné: Obohaťte aktívnu a pasívnu slovnú zásobu detí. Rozvoj fonematického sluchu.

Vybavenie: ilustrácie, obrázky, hudba, multimediálny projektor, diapozitívy, certifikáty.

Prípravné práce:čítaj ďalej mimoškolské čítanie príbehy a básne o zdvorilosti, učenie básničiek, príprava scénok, vystrihovanie stôp, výroba kľúča.

Priebeh udalosti

1 Moderátor. Dobré popoludnie, milí chlapci!

2 Moderátor. Dobrý deň!

1 Moderátor. Sme radi, že vás dnes vidíme v tejto miestnosti!

2 Moderátor. Oh! Chlapci, pozrite sa, čo je toto (stopy).

1 Moderátor. Poďme za nimi a uvidíme, kam nás zavedú. (Idú po stopách).

2 Moderátor. Deti, pozri, koľaje nás priviedli k akejsi bráne. (Na obrazovke „Krajina zdvorilosti“ čítajte v zbore).

1 Moderátor. Ako sa dostaneme do tejto krajiny?

2 Moderátor. (Pokrčí plecami, zamyslí sa). Myslím, že na vstup do „krajiny zdvorilosti“ potrebujete kľúč.

1 Moderátor. Pozrime sa, možno je tu niekde (nájsť obálku).

2 Moderátor. Nejaký druh listu (otvorí sa).

1 Moderátor. Sú tu napísané magické slová, ktoré musia chlapci prečítať zborom (Na obrazovke „Jeden, dva, tri „Krajina zdvorilosti, otvor dvere!

2 Moderátor. Zamknuté! Možno by sme mohli skúsiť povedať čarovné slovíčko, prosím? (Znova čítajú zborovo: „Raz, dva, tri, „Krajina zdvorilosti“, otvorte dvere, prosím!

1 Moderátor. Hurá! Dvere sa otvorili!

Gestá pieseň „O zdvorilých slovách“

2 Moderátor. Chlapci, pozrite sa, kto to je? (Melódia „Byaki-Buki“).

Hovoria, že som Byaka-Buka, ale ľudia hovoria, že som len Boor

Ale! (Zdvihne prst nahor)

Kto to povie, udriem ťa do ucha,

Som silný nad svoje roky!

Oh, nechaj ma na pokoji

Oh, nechaj ma na pokoji

Vzdelanie je svinstvo.

Relaxujte, bavte sa.

1 Moderátor. O! Vidím, že stačí byť na našej dovolenke a naučiť sa slušnosti a láskavosti. Prosím posaďte sa.

2 Moderátor. Chlapci, viete, že na našej škole je týždeň zdvorilosti. Zapojili ste sa do nej najaktívnejšie, zbierali ste zdvorilostné slová (vytiahli z obálky trasu, na ktorej boli vyznačené zastávky, na ktorých deti plnili úlohy a dostávali zdvorilostné slová od učiteľky). Tu sú (čítať, hovoriť)

1 Moderátor. Na obrazovke na začiatku hádanky (slušné slová) musíte zadať správnu odpoveď (v plnej verzii)

Básne o zdvorilosti a kultúre správania (v plnej verzii dokumentu)

2. Moderátor. Milé slovo a správna rada dokážu človeka rozveseliť a rozptýliť Zlá nálada.

(Hra s publikom)

Ak dobre citam, tak tlieskas rukami, ak rada skodi dupes nohami.

Nehovorte ahoj, keď sa stretnete.

V autobuse musíte svoje miesto prenechať starším ľuďom.

Vždy urážajte a buďte k deťom hrubý.

Nemôžete podvádzať.

Bežte po školskej chodbe.

Pomôžte dospelým v škole aj doma.

Vždy dodržiavajte pravidlá kultúrneho správania.

(Scéna o zlom zraku a okuliaroch)

Ham sa smeje.

Odpovedzte Hamu. "Iba blázni sa smejú tým, ktorí nosia okuliare"

Šunka. Prepáč, všetko som pochopil

(tanec)

1 Moderátor. Pravidlá etikety nie sú len znalosťou zdvorilých slov, sú to vaša výchova a kultúra.

(hra "Magic Word")

Požiadam vás, aby ste dokončili úlohu, ale musíte ju dokončiť iba vtedy, keď poviem čarovné slovo „prosím“.

1 prosím vstaňte

2 zdvihnite ruky

3 Tlieskajte prosím

4. dupať

5. Prosím, skočte na ľavú nohu.

6. Vyskočte na pravú nohu.

7. Dotknite sa špičky nosa

8. Podajte ruku susedovi po vašej pravici, prosím. Výborne!

Boor: Chlapci, rozumiem všetkému a už nikdy nebudem hrubý. Chcem byť tiež slušný.

2 Moderátor: Toto je veľmi dobré. Na záver nášho stretnutia by som rád povedal.

Dajte každému trochu slnka -

Kúsok svetla, láskavosť.

Slová lásky a nehy

Darujte ľuďom ako kvety!!

1 Moderátor. No, pre nás, chlapci, aby sme sa vrátili do školy, musíme si zapamätať slová, s ktorými sa lúčime (na obrazovke: „zbohom“, „zbohom“, „Uvidíme sa znova!“)

2 moderátor, Teraz vyjdeme z brány a ocitneme sa späť v našej škole, vezmeme si so sebou zdvorilé slová a použijeme ich v našej reči.

Naša dovolenka „v krajine zdvorilosti“ sa skončila. Dovidenia.

Stiahnuť plná verzia Na stiahnutie materiálu alebo!

GBOU Republiky Mari-El "Savinskaya špeciálna (nápravná) všeobecnovzdelávacia internátna škola pre študentov a žiakov so zdravotným postihnutím typu III, IV."

Mimoškolská činnosť

"Lekcie slušnosti"

Pripravil:

Učiteľ 1. kategórie Tsepeleva Y.V.

Predmet: "Lekcie slušnosti."

Cieľ: upevňovať a prehlbovať vedomosti žiakov o zdvorilosti; naučiť deti používať rôzne verbálne formy zdvorilosti; vštepovať deťom etické normy správania; kultivovať zdvorilosť a úctu k druhým; vychovávať u detí morálne, humánne pocity, rozvíjať pamäť; formovať morálne návyky; osvojiť si normy a pravidlá správania v živote a spoločnosti; hromadenie sociálnych a morálnych skúseností detí.

Priebeh udalosti

1. Organizačný moment.

Dobrý deň! Dnes máme na našej lekcii hostí. Čo by sme mali povedať? (ahoj)

2. Prípravné práce.

Chlapci, dnes nás prišiel navštíviť ďalší hosť, neviem. Priniesol si so sebou úlohy, ktoré sám nezvládol a žiada vás, aby ste mu pomohli. Pomôžeme neviem?

(obálka s úlohami v ruke)

Vypočujme si prvú úlohu.

Slová sú vytlačené a umiestnené na tabuli.

1. Zo slova SVETLO vezmite druhé a tretie písmeno - BE

2.Od slova UZH vezmite druhé písmeno - ZH

3. V slove MALINA nájdite tretie a štvrté písmeno - LI

4. V slove ROPE nájdi piate písmeno – B

5. V slove KOST odstráňte prvé písmeno - OST

Chlapci, aké slovo sme si vymysleli: SLUŠNOSŤ (snímka 1)

Výborne, chlapci, pomohli Dunnovi dokončiť úlohu.

čo je slušnosť?

(odpovede detí)

3. Téma lekcie

Slušnosť je dodržiavanie pravidiel slušnosti. Slušný človek je ten, kto dodržiava pravidlá slušnosti, je slušne vychovaný a zdvorilý (snímka 2)

Vypočujte si, odkiaľ k nám toto slovo prišlo:

Jeden chlapec nerád povedal ďakujem, prosím, prepáčte, ahoj.

"Ach, ty si ignorant," povedali mu.

Bol veľmi urazený a kričal späť

Nie, ja som veža, veža, veža!

Čudné slovo. Ale v skutočnosti to nie je zvláštne, ale starodávne. V dávnych dobách bolo „vezhi“ pomenovanie pre informovaného, ​​vedomého alebo vzdelaného človeka. A „poznanie“ znamenalo učenie, zdvorilosť. Odtiaľ pochádza slovo „slušnosť“ - dobré správanie, úcta.

Takže chlapec mal pravdu: existuje také slovo ako „vezha“. Len on sa nedal nazvať starším. Najprv sa musí naučiť pozdraviť, poďakovať, prosím, ospravedlniť a iné zdvorilé slová.

Gymnastika pre oči

Aké ďalšie magické slová poznáte? (ahoj, dobré popoludnie, ospravedlň ma, buď milý, dovidenia, ďakujem)

(Odpovede detí)

A teraz vás Dunno pozýva zahrať si hru „Daj mi slovo“. Chce, aby ste uhádli čarovné slová.

Dokonca sa roztopí ľadový blok(snímka 3)
Z vrelého slova... (ďakujem).

Starý peň zozelenie,
Keď počuje... (dobrý deň).

Chlapec je slušný a vyvinutý
Hovorí, keď sa stretneme... (ahoj).

Keď sme karhaní za naše žarty,
Hovoríme... (prepáčte, prosím).

Vo Francúzsku aj v Dánsku
Pri rozlúčke hovoria... (dovidenia).

Stretol som svojho suseda Vityu,
Stretnutie bolo smutné.
Na mňa je ako torpédo
Prišlo to spoza rohu.
Ale predstavte si, márne od Vitya
Čakal som na slovo... (prepáč).

Myslíte si, že na zdvorilosť stačí poznať iba zdvorilé slová?

(odpovede detí)

Jeden chlapec vedel aj slušné slová. Vypočujte si o ňom báseň a povedzte mi, je chlapec Vitya zdvorilý?

Vitya urazila dieťa,
Ale pred školou v radoch,
Vitya sa pýta: „Prepáč,
Priznávam svoju chybu."
Do triedy prišiel učiteľ
Položil časopis na stôl.
Ďalšia Vitya: „Prepáč,
Trochu meškám."
Debata prebieha v triede už dlho:
Je Vitya zdvorilý alebo nie?
Zistite o našom spore
A povedzte nám odpoveď.

Povedz mi, je Vitya zdvorilý? prečo?

(odpovede detí)

Minúta telesnej výchovy

Aby ste boli zdvorilí, mali by ste čo najčastejšie používať magické slová. Vďaka týmto slovám bude vaša duša teplejšia, radostnejšia a ľahšia. Slovo obsahuje veľkú moc, dokážu zázraky, a preto sa im hovorí „magické“.

ZÁVER: Čím častejšie to ľuďom hovoríte dobré slová, tým častejšie vám ich povedia. Dôležité je len povedať ich úprimne, od srdca. (snímka 4)

Chlapci, neviem, aké ďalšie zdvorilé slová poznáte:

Kedy niekoho pozdravíš? ( Dobrý deň, dobré ráno, dobré popoludnie, dobrý večer, pane dobré ráno, Dobrý deň.)

Kedy sa s niekým rozlúčime? (Dovidenia, zbohom, všetko najlepšie, všetko najlepšie, dobrú noc, veľa šťastia. Môžete sa rozlúčiť s priateľom.)

Ak sa na niekoho obrátite s prosbou? (Prosím, buďte láskaví, buďte láskaví, prosím, dovoľte mi, ďakujem.)

Kedy sa niekomu ospravedlníme? (Je mi to ľúto, prepáčte, prepáčte, prosím, ospravedlňujem sa.)

Výborne, povedal si toľko zdvorilých slov.

Dunno vám chce porozprávať príbeh o zdvorilom chlapcovi Alyosha a vy musíte uhádnuť, aké zdvorilé slová Alyosha použil.

4. Konsolidácia

Jedného dňa išiel Aljoša v autobuse. Sadol si k oknu a s potešením sa začal pozerať na ulicu. Na ďalšej zastávke nastúpila do autobusu žena s dieťaťom v náručí. Alyosha vstal a povedal jej „…………..“.

Žena bola tiež zdvorilá a povedala Aljošovi: „……………………….“

Zrazu autobus nečakane zastavil. Aljoša sa neudržal zábradlia a spadol na muža stojaceho vpredu. Muž sa chcel nahnevať a povedal Aljošovi, že musí vydržať, ale Aljoša mu rýchlo povedal: „…………“

A muž sa usmial a odpovedal: „Nič, to sa stáva. Neublížil si si?"

Výborne chalani. Teraz som si istý, že v takýchto situáciách urobíte to isté ako Alyosha.

Takže ste sa dozvedeli o zdvorilom chlapcovi Alyosha a teraz zistíme dobrodružstvá Dunna.

1. Dunno stretol na ulici okoloidúceho a zakričal: "Povedz mi, koľko je hodín?" (Koľko chýb urobil neviem?)

(odpovede detí)

Nevedno počul odpoveď, otočil sa a išiel ďalej. (Čo mal povedať okoloidúcemu?)

(odpovede detí)

Ráno príde do školy neviem. Učiteľ stojí pri dverách triedy. Dunno sa potešil, pribehol a zakričal: „Vera Ivanovna! Včera som videl zaujímavý film!“

(odpovede detí)

Nevedno beží po ulici, nič nevidí. Ponáhľa sa, aby všetkým povedal, aký zdvorilý sa stal. Kráča k nemu starý muž a pozerá mu na nohy. Dunno do neho narazil a tlačil ho, hoci náhodou. Starý muž sa však veľmi nahneval. Potom mu neviem niečo povedal a dedko sa prestal hnevať. (Čo si myslíš, že mu Dunno povedal?)

5. Zhrnutie. Naša lekcia sa skončila.

Metodické vypracovanie scenára mimoškolskej činnosti pre žiakov základných škôl

"Etiketa a slušné slová"

Tento súhrn mimoškolskej aktivity je zameraný na upevňovanie vedomostí o pravidlách ľudského správania medzi inými ľuďmi, na pestovanie kultúry správania medzi školákmi.

Cieľ: systematizovať poznatky o pravidlách správania a etikety.

Úlohy:

1) upevniť vedomosti o pravidlách ľudského správania medzi ostatnými ľuďmi

2) rozširovať obzory, obohacovať slovná zásoba

3) pestovať rešpekt, láskavosť a kultúru správania

Vybavenie : kostýmy hrdinov, počítač, CD s pesničkami, lieky-vitamíny

Metodické techniky : rozhovor - dialóg, dramatizácia rozprávky, hra "Zdvorilý - nezdvorilý", zhrnutie.

Priebeh podujatia:

Dobré popoludnie, chlapci, pripravte sa - ruky hore. Povedzme si všetci spolu:

Slnko, slniečko,

Sme vaše lúče

Nauč nás byť dobrými ľuďmi!

Výborne, pozri, všetci ste sa usmievali a všetci sa cítili lepšie dobrú náladu, aj tí, ktorí boli smutní!

Deti, viete, že na to, aby ste boli zdvorilí, musíte poznať etiketu. Teraz pochopíme, čo je etiketa.

Človek potrebuje vedieť veľa: v akej vzdialenosti by mal byť, keď hovorí rôznych ľudí, a ako ich osloviť, a ako sa správať pri stole, ako sa obliekať, v čom by malo byť správanie verejných miestach a mnoho ďalších. Ľudia vymysleli pravidlá pre všetky prípady správania a nazvali ich etiketou. Čo je to etiketa?

Čo je to etiketa? Každý to vie. To nie je možné a to nie je možné. Kto namieta? Žartovali sme, priatelia, o tom niet pochýb. Teraz uveďme serióznu definíciu.

Čítanie básní deťmi.

1. Etiketa sú pravidlá ľudského správania medzi inými ľuďmi.

Človek, ktorý pozná všetky pravidlá etikety a dodržiava ich, sa nazýva kultivovaný a dobre vychovaný.

2. Etiketa je vážna

Tak nedupkaj ako slon.

Tu sa skláňam, ahoj ťa,

Toto znamená etiketa.

3. Buď úhľadný, nekrič,

Ako veže na jar.

Nebuď drzý, usmievaj sa

Po tanci sa pokloňte.

4. A hoci nemáme veľa rokov,

Etiketu už poznáme.

Chceme študovať všetko.

A buďte vzdelaní!

Často počujeme výraz „Slušný človek. Aký druh človeka sa nazýva slušný?

Slušný – dodržiava pravidlá slušnosti, slušne vychovaný, zdvorilý.

V každodennom živote zdvorilého človeka sú vždy slová, ktoré nazývame „mágia“.

Aký by mal byť človek, aby ho nazvali „slušným“?

Teraz sa rozdeľme do skupín, zahrajme si hru a zistime, kto z vás pozná milé a zdvorilé slová.

Na stole máte papier s básňou. Podčiarknite tie slová, ktoré považujete za dôležité, drahé, láskavé, úžasné, skromné, vplyvné.

1 skupina

Slon ustupuje mravcovi;

Dobré ráno! Ponáhľame sa trochu?

A mravec: - Oh, ďakujem, ponáhľam sa.

Aké milé od teba! ospravedlňujem sa.

2. skupina

Po stretnutí so zajačikom je ježko sused

Hovorí mu: Ahoj!

A jeho sused je veľký ušatý

Odpovede: „Ježko, ahoj!

3 skupina

Na oblohe horel krásny západ slnka,

Jemný vietor sa hral s trávou,

Gopher povedal: - Milý krtko,

Deň mizne a prichádza noc,

Čoskoro vyjde zlatý mesiac...

Dobrú noc vám prajem. Doprajte si dobrý spánok.

4 skupina

Divadlo sa otvára! Všetko je pripravené začať!

Vstupenky sú ponúkané na zdvorilé slovo!

Dovidenia! Dobrý deň!

Dobrú noc! A svitá!

Majte nádherné svitanie!

A pokladník dáva lístky -

Nie jeden, ale tri.

5 skupina

Nemotorný pes Kostya

Myška stúpila na chvost.

Hádali by sa

Ale on povedal: - Prepáč!

6 skupina

Chvost z brehu

Spadol červ

A ryby ako pochúťka

Zachrapčala: - Ďakujem!

7 skupina

Fox Matryona hovorí:

„Daj mi syr, vrana!

Syr je veľký a vy ste malí!

Poviem všetkým, že nie!"

Ty, Lisa, nesťažuj sa,

A povedzte: - Prosím!

Uveďte podčiarknuté slová. Ako môžete nazvať tieto slová?

(slušný)

Dobré popoludnie Dobrý deň! Pozdravujem! Každý z nás zažil účinok týchto úžasných slov vyslovených s láskavým úsmevom. Ako oslovujeme človeka? Ako sa pozdravíme? Je veľmi dôležité naučiť sa, ako to urobiť, aby ste nikoho neurazili.

Výborne, chlapci, pri svojej prvej úlohe ste odviedli dobrú prácu!

Teraz sa vráťme v čase a zistime, odkiaľ sa vzali zdvorilé slová a zdvorilosť?

"Cesta do minulosti"

Viete, čo znamená slovo „slušnosť“?Až do 16. storočia bolo slovo „vezha“ široko používané v ruštine.(Karta so slovom je pripojená k tabuli.) Vezha - zo slov „vedieť“, „vedieť“.Vezha - človek, ktorý sa vie v danej situácii zachovať. Preto „slušnosť“, ktorá sa neskôr zmenila na „slušnosť“.(Karty so slovami, vezha, zdvorilosť, zdvorilosť.) Zdvorilosť - kvalita je cenná a povinná. Preto sa v školách vyučovala slušnosť spolu s gramotnosťou a matematikou.

Rastiete, čaká vás veľa zaujímavých vecí. Čas plynie, vyštudujete školu, stanete sa stavbármi, agronómami, lekármi, učiteľmi. Ale ktokoľvek sa stanete. v prvom rade musíš vyrásť, aby si bol skutočne dobrý, kultivovaní ľudia. Milý, súcitný, statočný, zdvorilý, milosrdný. Toto sa treba naučiť od detstva. Zdvorilosť, čestnosť, láskavosť robia ľudí šťastnými a robia ich vytrvalými, vzťahy medzi ľuďmi sú lepšie a zrozumiteľnejšie.

Ak si slušný a nie hluchý k svojmu svedomiu,
Bez protestu prenecháš svoje miesto starkej.
Ak ste vo svojom srdci zdvorilí a nie na parádu,
Pomôžete postihnutému nastúpiť do trolejbusu
A ak budete zdvorilí, pomôžete svojej matke
A bez opýtania jej ponúknite pomoc – teda seba.
A ak ste zdvorilí, potom v rozhovore so svojou tetou,
So starým otcom a starou mamou ich neporazíte.
A ak ste zdvorilí, k slabšiemu,
Budete obrancom, bez bojazlivosti pred silnými.
Aké príslovia poznáte o zdvorilosti?
Milé slovo je sladšie ako med.
Dobré slovo zahreje, zlé slovo zarmúti.

Skromnosť, presnosť a zdvorilosť zdobia človeka.

O čom ste počuli v básni?

Čo učí táto báseň?

Výborne, chlapci, teraz sa s vami poďme hrať, aby sme upevnili naše vedomosti a stali sa ešte slušnejšími.

Hra "Buďte opatrní".

Pýta sa vás moderátorkaak je žiadosť zdvorilá, splňte ju; Ak je žiadosť podaná bez zdvorilého slova, nevyhovieť jej.

- prosím vstaňte;

- tanec;

-tlieskajte, prosím;

- otočte sa, prosím;

-kričať;

- zdvihnite ruky hore, prosím;

- dupať nohami;

- ruky dopredu;

-Sadnite si pekne za stôl, prosím.

Výborne, všetci to urobili správne, poďme hrať znova.

A teraz vám ponúkam kvízovú hru „Povedz slovo“

Pracujte vo dvojiciach (na kusoch papiera)

Nájdite odpovede na situácie. Spojte sa s čiarami.

Aké zdvorilé slová pomáhajú pozdraviť ich, hovorím

nájdite im priateľov „poďte, prosím“

Ako zdvorilé slová pomáhajú Dobrý deň, poďme s vami

daj pokoj, ak som urazil priateľa a buďte priateľmi.

Chcem uzavrieť mier, môžem povedať

Ako zdvorilé slová pomáhajú Prosím, odpustite mi

byť pohostinný, keď

Vždy dostanem hostí

Ak nepoznáte meno osoby, prosím, odpustite mi.alebo

na koho sa obraciaš, najlepšie je byť láskavý, povedz mi..

začať vetu slovami

Skontrolujeme. Prečítali to. Kto nesúhlasí?

Fyzická pauza

Hra „Zdvorilý - nezdvorilý“.

pravidlá. Ak čítamo slušnom čine - Tytlieskať tlieskať. Keď čítamo nezdvorilosti akcia - vy trozpadáš sa nohy. Začnime.

Pozdravte sa, keď sa stretnete

Tlačiť a neospravedlňovať sa

V škole pískať, kričať, robiť hluk.

Dajte prednosť starším.

Nevstávajte, keď vás o to učiteľ požiada.

Pomôžte zdvihnúť spadnutý predmet.

Nevzdávajte sa svojho miesta v doprave.

Pomôžte vyliezť po schodoch.

Pri odchode sa rozlúčte.

Hra „Zdvorilé slová“ ( vložte ich súčasne)

Jedného dňa išiel Vova do divadla, v električke si sadol k oknu a so záujmom sa začal pozerať na ulicu. Zrazu električka zastavila a nastúpila žena s malým chlapcom. Vova sa postavila a povedala žene: „Sadni,...“. Žena Vova veľmi zdvorilo poďakovala: „...“. Zrazu električka náhle zabrzdila, Vova takmer spadla a prudko strčila do muža. Muž sa chcel nahnevať, ale Vova okamžite povedala: „…“

Výborne chlapci, všetci hrali veľmi dobre. Myslím, že v našej triede nie sú žiadne nezdvorilé deti! Dúfam, že vždy a všade budete dodržiavať etiketu a používať slušné slová a že sa k vám ľudia budú správať s úctou a láskavosťou!

Teraz sa s vami rozlúčime správne, láskavými slovami. Deti hovoria. Každý so zdvorilým slovom:

dovidenia…

Do zajtra...

vidíme sa…

Do skorého videnia...atď.

učiteľka ďakuje deťom za ich prácu a deti ďakujú im zaujímavé podujatie učitelia.

Prázdniny pre deti 2.-3

Cieľ: Rozvíjať vedomosti o základných pravidlách etikety.

Úlohy:

1. Zaviesť pravidlá správania sa v doprave.

2. Zaviesť pravidlá správania sa pri návšteve.

3. Zaviesť pravidlá správania sa v škole.

4. Opakujte „slušné“ slová.

5. Rozvíjajte pamäť.

6. Rozvíjajte predstavivosť.

Výzdoba sály: Lesná scenéria, niekoľko papierových kríkov a stromov na javisku.

Postavy

Etiketa Gnome.

Ignorant Wolf.

Vlčia družina - dvaja zbojníci.

1. mláďa veveričky.

2. malá veverička.

Rozprávková zdvorilosť.

Kostýmové prvky

Trpasličia etiketa - trstina, čiapka.

Ignorant Wolf - džínsy, široký opasok, vyhrnuté rukávy košele.

Zajac - kartónové uši alebo maska ​​zajačika.

Veveričky - našuchorené chvosty vyrobené z kožušiny, šité na nohavice, kožušinové uši.

Fairy Politeness - elegantné šaty, čarovný prútik zabalený vo fólii alebo zlate.

Vstúpi starý dedko, škriatok Etiketa.

Etiketa:

Dnes je v našej krajine zle...

Je veľa ignorantov... Ale odkiaľ sa to berie?

Človek neustúpi svojim starším,

Ďalší mešká do školy už po stýkrát...

Preto vydávam vyhlášku:

Odteraz bude každý iný -

Každý by mal byť už dávno slušný!

Oveľa lepšie ako teraz – iné!

Koniec koncov, všetci ste obyvateľmi mojej krajiny!

Dýchajúci Hare vbehne.

zajac: Dedko, dedko, viem, prečo sa všetci stali ignorantmi...

Etiketa: Prečo je to tak?

zajac: Naša víla Zdvorilosť bola ukradnutá!

Etiketa(prekvapene): Kto?

zajac: Ignorant všetkých ignorantov je Vlk!!! Ukryl ju v najhlbšej časti čarovného lesa a čaká, že sa všetci pohádame, pobijeme a budeme k sebe hrubí.

Etiketa: Nedovoľte, aby sa to stalo!!!

Ak sa priateľovi stane smútok,

Musíš ho zachrániť pred problémami,

Bez ohľadu na to, aké nešťastie sa stane,

Na spoločnej ceste je to oveľa jednoduchšie!

Ponúknite svoju pomoc, ste priateľ,

A prekonáte každú chorobu!

zajac: Takže musíme pomôcť Slušnosti! Sme priatelia!

Etiketa: Poďme rýchlo utekať. Utekajú preč.

Tancujúc na hudbu vychádza Vlk so svojou družinou - dvoma chlapcami oblečenými ako lupiči. Vlk spieva na melódiu piesne „Island of Bad Luck“ (z filmu „The Diamond Arm“). „Súbor“ v pozadí vytvára dojem boja.

Všetko zarastené smrekmi,

Úplne všetky

Dom v divočine

Ignoramus má

Dom v divočine

Ignoramus má

Všetko zarastené smrekmi,

Absolútne všetky...

Sedí tam nešťastná žena

Víla pod hradom

A moji strážcovia

Ochrana domu

A moji strážcovia

Ochrana domu...

Kde sedí ten nešťastník?

Víla pod hradom

Čo teraz nerobíš?

Žiadna slušnosť...

Všetci sú nahnevaní a arogantní,

Kde je tvoja etiketa?

Nič neurobí

Zvýraznite svoju etiketu...

Všetko zlé a arogantné...

1. malá veverička: V autobuse som čmáral obaly od cukríkov!

Druhá malá veverička: A hodil som chlieb do školskej jedálne!

1. mláďa veveričky: A doma som namaľoval tapetu!

Druhá malá veverička: A pustil som si nahlas hudbu, keď už všetci susedia spali!

Veveričky(spolu): ZÁBAVA!!!

So smiechom sa chytia za ruky a utekajú. Vlk si mädlí ruky.

vlk: Všetko ide podľa plánu!!!

Vstúpi etiketa a po nej Zajac.

Etiketa: Nie, spolu to nezvládneme! Vlk bezpečne ukryl Zdvorilosť a chaos už začal - pozrite sa, koľko kancov sa objavilo okolo.

Vlk vychádza z úkrytu.

vlk: Ech, etiketa... zostarol si, nikto ťa nepočúva. Neskúšaj, vílu som bezpečne ukryl. A všetci naokolo nadávajú a bijú sa. Pozri.

Pribehnú tie isté dve malé veveričky, volajú sa, kopú do seba... Zajac sa k nim rúti.

zajac:Čo robíš??? Sme vzdelaní!!! Jednoducho ukradli našu Slušnosť!

Veveričky(prestaňte bojovať, unisono): Kto kradol?

Zajac: Tu je, Ignorant Wolf.

Mláďatá veveričky si vyhrnú rukávy a idú k Vlkovi.

1. mláďa veveričky: Teraz sa všetko vráti!

2. malá veverička: Donútime ťa!

vlk: Dobre, dobre, nebuď príliš vzrušený. Prečo potrebujete slušnosť, keď nepoznáte pravidlá etikety?

Veveričky(zborovo): Vieme!!!

Etiketa: Chlapci, viete? Zapamätajme si všetky „magické“ slová, ktoré používate! Aké slová nazývame „mágia“?

deti: „Zdvorilé“ slová.

Etiketa: Správne!

Hra "Magické" slová"

Účastníci sa striedajú vo vyvolávaní „kúzelných“ slov. J Kto nenájde čo povedať, vypadáva z hry. Nemôžete sa opakovať.

Hra „Ako poznáme etiketu“

vlk: Pravdepodobne sa trochu orientujete v etikete... Potom vám poviem, čo sa deje v krajine bez Slušnosti. Ak odpoviete správne, tak ako má byť, Slušnosť vrátim.

Zajac, veveričky (súhlasia): No tak!

Hra „Ako poznáme etiketu“

Číta sa časť básne, ktorá opisuje nesprávne činy hrdinov. Hráči musia povedať, čo by hrdinovia nemali robiť.

vlk:

„Inteligentný“ žiak v triede

Vzal som a nakreslil denník,

Začal som maľovať aj steny,

Stolička sa hojdala nohou,

Dvere sa otvorili s kopnutím,

čo sa deje Pomoc!

zajac: V škole sa nedá kresliť na steny.

Etiketa: Na stoličke sa nedá hojdať!

veveričky: Nemôžete otvoriť dvere nohou!

Wolf(s úsmevom): Kto ešte pozná pravidlá správania sa v škole?

Diváci:

- Školské učebnice nemôžeš pokaziť!

- Počas prestávky nemôžete behať!

- Na to sa nedá odpísať!

- Nemôžete uraziť tých, ktorí sú mladší!

- V triede nemôžete chatovať a jesť!

Wolf: No ty to dáš - ty si to dokázal! Dobre, teraz je úloha ťažšia.

Počúvaj:

Študent nemá lístok

Školák sa skrýva, pretože tam ešte nie je ovládač,

Jazdí ako zajac a každého sa bojí!!!

Dirigent sa skrýva v rohu a skrýva sa!

Je to škoda peňazí, je lepšie stať sa „zajacom“!

A vôbec si nekupujte lístok!

zajac: A čo zajac? V doprave si treba kúpiť lístok! Nikdy nejazdím ako zajac!

1. malá veverička: Už nebudem hádzať odpadky v MHD!

2. malá veverička: Musíme ustúpiť starším.

Diváci:

- Nemôžeš sa vykloniť z okna!

- So zmrzlinou sa do autobusu nedostaneš!

- Netreba hovoriť nahlas.

- Nestúpajte cestujúcim na nohy!

vlk: presne tak.

Nasledujúca situácia:

Pozvaný na návštevu

Loser Slava,

Stôl bol prestretý chutne,

Stôl je krásny!

Iba Slava povedal:

„No, polievka z kyslej kapusty!

Zeleninový šalát

Vonia ako kapustnica!

Nebudem jesť u vás!

Nech som hladný!"

Etiketa: No, to je priveľa. Pri návšteve nemôžete kritizovať jedlo, naopak, musíte pochváliť hostiteľku a jej jedlá.

Zajac: A na návšteve sa treba aj vyzuť.

Diváci:

"Po dovolenke musíme pomôcť upratať hostiteľkin stôl."

"Nemôžeš si so sebou vziať priateľov, ak si jediný pozvaný."

- Nie je dobré meškať.

— Pred jedlom si musíte umyť ruky.

- Počas návštevy nemôžete odpadky.

"Nemal by si byť otravný svojou prítomnosťou a zostať dlho hore."

Wolf: Aké múdre!!! Vidím, že nie nadarmo chcete zachrániť vílu Zdvorilosť. Ale mám pre teba ešte jednu úlohu...

Etiketa: Si prefíkaný, Ignoramus! Bezplatná slušnosť!

zajac: Alebo možno vôbec nemá zdvorilosť?

Wolf(smiech): Mám, mám. počuješ?

Moji priatelia nie sú so mnou

Počul som, že sem prichádza vlk...

dvere pevne zatvorím,

Vlk sa ku mne nedostane...

Oh-oh-oh, oh-oh-oh...

Kto by po mňa prišiel...

Oh-oh-oh, oh-oh-oh...

SMUTNÝ...

Zajac(kričí): Slušnosť!!! Nebuď smutný! My ťa nájdeme!

Etiketa(K vlkovi): Daj mi svoju úlohu!

Hra "Vložiť slovo"

Frázy sú napísané na tabuli. Chýbajú im slová. Slová musíte vkladať podľa ich významu tak, aby vyhovovali pravidlám etikety.

Dievča sa stretlo s učiteľom a pozdravilo: „...“.

Misha opustil svojho priateľa a povedal mu: „...“ - a jeho rodičom: „...“.

Keď Sveta zistila, že Tamara Andreevna bola prijatá do nemocnice, zavolala jej a spýtala sa: „...“.

V bufete Igor náhodne postrčil Olesyu a povedal: „...“.

Po jedle syn povedal svojej matke: „...“.

Wolf: Teraz skúste všetky tieto „slušné“ slová ukázať gestami.

Napríklad „ahoj“ je podanie ruky, „bye“ je mávnutie, „ďakujem“ je kývnutie hlavou, „ospravedlňujem sa“ je ruka na srdce atď...

Etiketa: No, splnili sme úlohu?

Vlk nestihne odpovedať. Spoza stromov vychádza víla Zdvorilosť.

slušnosť:Ďakujem, priatelia. Vedel som, že ma zachrániš! A ty, Wolf, budeš potrestaný. V našej krajine vládne Etiketa a ja, pre ignorantov nie je miesto. Choďte na miesto, kde nie ste oboznámení s pravidlami etikety.

Wolf(smutne): Odpusť mi! Už nebudem drzá. Tiež sa chcem stať slušným.

víla: Odpustiť vlkovi???

všetky:ÁNO!!!

Všetci si dávajú ruky, tancujú a spievajú na melódiu piesne „Želáme vám šťastie...“:

Vo svete, kde je dobro a niet ignorantov,

Kde je láska, starostlivosť, šťastie, svetlo.

Kde všetkým pomáhame

Nemal by si byť hrubý...

Musí tam byť slušnosť,

Aby to žilo v duši každého,

Aby to žilo v duši každého,

Bude sa ľahšie žiť!!!

Festival slušnosti a láskavosti (1. – 4. ročník)

Cieľ: podporovať morálny rozvoj osobnosti študentov.

Úlohy:

predstaviť pojem „slušnosť“, ukázať, ako sa zdvorilosť prejavuje, ukázať potrebu používať „slušné“ slová v reči;
– pestovať kultúru komunikácie, rozvíjať úctu a priateľský prístup k ľuďom;
– rozvíjať kognitívny záujem, rozširovať obzory žiakov.

Vedúci: Dobré popoludnie Keď hovoríme tieto slová, úprimne prajeme tým, ktorých stretneme, dobro a radosť. A naše srdce sa otvára úprimným a láskavým ľuďom. Pokúste sa dnes pochopiť pravdu - "srdce sa otvorí dobru"

Kde je krása, tam je láskavosť.

Nič ich nemôže oddeliť.

Akýkoľvek jasný sen

Vždy vyzerá ako dve kamarátky.

A bez nich sa nezaobídeme

Ani za jasného dňa, ani za daždivého dňa.

A ak chceš byť krásna,

Zaznie pieseň „If you are kind“. (z filmu "Leopoldove narodeniny")

Vedúci: Každý láskavý človek určite slušný. Dnes navrhujem zorganizovať sviatok zdvorilosti a láskavosti.

Baba Yaga: Zaujímavé! Majú sviatok, ale mňa nepozvali. Žiadna dovolenka, žiadna zdvorilosť a láskavosť!

Vedúci: Počuj, kto si?

Baba Yaga: Naozaj nie je jasné, kto som? Pozrite sa bližšie a hneď to spoznáte. zistili ste? kto som?

Baba Yaga: Je to tak, Baba Yaga je tá najláskavejšia a najslušnejšia babička na svete!

Vedúci: A teraz to skontrolujeme. Povedz miBabička nám hovorí, čo znamená byť milým a zdvorilým človekom.

Baba Yaga: Áno prosím!

Ak ste prišli navštíviť priateľov -

Nikoho nepozdravuj

Slová "prosím", "ďakujem"

Nikomu to nehovor.

Ak má priateľ narodeniny

Pozval som ťa k sebe,

Darček necháte doma -

Bude sa vám to hodiť.

Ak je váš priateľ najlepší

Pošmykol sa a spadol

Ukážte prstom na priateľa

A chyť sa za brucho.

Vedenie : Chlapci, má Baba Yaga pravdu? (odpovede detí)

Vidím, babka, naozaj sa potrebuješ naučiť slušnosti a láskavosti. Ste vítaní ako náš čestný hosť na oslave. (Baba Yaga sedí na stoličke)

Vedúci: Aby sme boli zdvorilí, musíme poznať čarovné slová, vďaka ktorým sa cítime teplejšie a šťastnejšie. Milé slovo dokáže človeka rozveseliť a rozptýliť zlú náladu. Zoznámime sa so zdvorilými slovami, chlapci.

Dobré popoludnie:

Dobré popoludnie - povedali vám.

Dobré popoludnie - odpovedali ste.

Ako sa spojili dva reťazce -

Teplo a láskavosť.

Dobrý deň

Dobrý deň - hovoríte osobe.

Dobrý deň - v odpovedi sa usmeje.

A pravdepodobne nepôjde do lekárne

A budete zdraví po mnoho rokov.

dakujem

Prečo hovoríme „ďakujem“?

Za všetko, čo pre nás robia.

A nemohli sme si spomenúť...

Komu to bolo povedané koľkokrát?

prepáč

Prepáč, už to neurobím

Náhodné rozbitie riadu

A prerušovať dospelých

A čo sľúbil – zabudnite.

Prosím

Zrušiť alebo niečo ako slovo „prosím“ -

Opakujeme každú minútu.

Nie, možno je to „prosím“

Cítime sa nepríjemne.

Šťastnú cestu

Prajú nám: "Šťastnú cestu!"

Bude jednoduchšie ísť a ísť.

Povedie to, samozrejme, na dobrú cestu

Aj na niečo dobré.

Vedúci: Teraz sa pozrime, ako ste si osvojili slovnú zásobu zdvorilých slov. Vašou úlohou je dokončiť frázu zdvorilým slovom.

Dokonca aj blok ľadu sa roztopí

Z vrelého slova... (ďakujem)

Starý peň zozelenie,

Keď počuje... (dobré popoludnie.)

Ak už nemôžeš jesť,

Povedzme mame... (ďakujem)

Keď sme objednaní na žarty,

Hovoríme... (prepáčte, prosím)

Vo Francúzsku aj v Dánsku

Lúčia sa... (zbohom)

Vedúci: Výborne chalani. Je čas spievať milú a krásnu pieseň.

Zaznie pieseň „Smile“.z filmu „Malý mýval“

Vedúci: Po tejto piesni sa chcete len usmievať na seba. A v hrách by ste mali zostať priateľmi. Chváliť sa silou, bojovať, vyvolávať mená je nedôstojné. Silní sú vždy spravodliví a nehľadajú na svojich priateľov chyby kvôli maličkostiam. Toto je ich sila.

(dramatizácia básne „Dvaja priatelia“)

Poklepal som Miške po pleci, že mám o neho záujem.

A on "Ahoj, tichý muž!" - mierne praskol kufrík.

A udrel som si ho po čele, že dnes neprídem!

Rýchlo rozdával drobné so slovami, poďte, samozrejme!

Na Mishke videli modrinu - tak toto je zrejme prejav priateľstva.

A mám dve šišky - darček od Mišky.

Vedúci: Počúvajte hlúposti o chlapoch, na ktorých sa nemusíte podobať.

(Prevádzajú sa chastooshky)

Hrajte na balalajke,

Balalajka tri struny!

Spievajte spolu, nezívajte,

Poďte von tanečníci.

spýtala sa teta Sima

Dostaňte Vityu dole do podkrovia.

Prepáč, teta Sima,

Už nie som tvoj farmár.

Kolya sa háda s priateľmi

Používa päste,

Tyran má pod očami

Modriny nezmiznú

Mama išla z obchodu

Zina kráčala vedľa nej.

Moja dcéra nič netušila

Pomôžte mame niesť náklad.

Petya obratne chytá ryby,

Možno vyrobiť loď

Len "ahoj", "ďakujem"

Nemôžem hovoriť

Vitya je v poriadku

Len on hryzie.

Všetci psi sú od neho

Utekajú preč.

Do vlaku nastupujú traja mladíci,

Páni, je tu toľko ľudí!

Posaďte sa, chlapci.

Inak sa preberú babky.

Spievali sme pre vás piesne

Je to dobré alebo zlé

A teraz sa ťa pýtame,

Aby ste tlieskali.

Vedúci: Existuje veľa prísloví a prísloví o priateľstve a zdvorilosti. Obsahujú stáročnú múdrosť nášho ľudu. Chlapi, kto pozná príslovia a príslovia o priateľstve a zdvorilosti?

Niet silnejšieho bohatstva ako priateľstvo a bratstvo.

Ak priateľa nemáte, hľadajte ho, ale ak ho nájdete, postarajte sa o neho.

Nemajte 100 rubľov, ale majte 100 priateľov.

Slušnosť otvára akékoľvek dvere

Nepraj si druhým to, čo si nepraješ pre seba.

Slušnosť mesta zaberá

Starý priateľ, lepší ako noví dvaja

Vedúci: Výborne chalani. Teraz si zaspievajme pieseň „Je zábavné spolu chodiť po otvorených priestoroch“(Text piesne od M. Matušovského)

Vedúci: Čo sa ti páčilo, Baba Yaga, páčila sa ti naša dovolenka?

Baba Yaga: Áno, veľmi sa mi to páčilo!

Vedúci: A čo povieš chalanom?

Baba Yaga: Musíte byť láskaví

A v ťažkostiach nezabudneme jeden na druhého,

A Zem sa bude točiť rýchlejšie,

Ak sa staneme len trochu láskavejšími.

Teraz sa zo mňa stala veľmi milá a zdvorilá babička Yagusya. A dokonca ti ho dámprítomný.









2024 sattarov.ru.