V akom poradí sa robí označovanie? Proces plošného označovania, určovanie poradia označovania, spôsob vyhotovenia, kontrola značenia a dierovanie dielov. Postupnosť operácií


5. trieda

Technologická lekcia (chlapci)

Predmet: Označovanie drevených polotovarov (2 hodiny)

Typ lekcie:učenie sa nového materiálu .

Cieľ:Oboznámiť žiakov s pravidlami označovania a označovania pomôcok.

Úlohy:

Vzdelávacie:

    dať úvodná prezentácia o označovaní drevených polotovarov;

    zaviesť pravidlá pre označovanie a označovanie nástrojov.

Vzdelávacie:

    pestovať u žiakov záujem o kognitívne potreby, presnosť a precíznosť v práci.

Vzdelávacie:

mentálne operácie – porovnanie.

Spôsoby riešenia.

Vedie sa lekcia so štúdiom nového materiálu a konsolidáciou toho, čo sa naučili.(praktická časť - druhá lekcia)

Používa sa v triedeprvky kolektívneho spôsobu učenia (ďalej len CSR),individuálne (pri vykonávaní overovacích prác),prvky diferencovaného prístupu (ako v procese vykonávania testových prác, tak aj pri hodnotení prác študentmi).

Na dosiahnutie cieľa a vyriešenie zadaných problémov je táto lekcia vedená v bežnom workshope pomocou multimediálnej inštalácie. V pracovných zošitoch si žiaci robia poznámky k novej látke.

Vyučovacie metódy:príbeh, ústne kladenie otázok, ukážka multimediálnej prezentácie, názorných pomôcok a techník práce.

Plánovaný výsledok:

    Študenti by mali vedieť a chápať, čo je označovanie medzier.

    Pochopte nástroj na označovanie.

    Poznať pravidlá označovania.

Nástroje a vybavenie:multimediálna inštalácia, stolársky pracovný stôl, stolárske náradie a príslušenstvo, drevené prírezy, kresliace a značkovacie nástroje (ceruzky, pravítka, štvorce, kružidlá, plošné hoblíky, šablóny a pod.).

slovník:označenie, prídavok, hrana, základná hrana, značka, tesársky štvorec, hrúbkovačka, zvinovací meter, ...

Počas vyučovania

    Organizovanie času(2 minúty.)

    Reportovanie témy hodiny, stanovenie cieľov a zámerov(3 min.)

3. Učenie sa nového materiálu(15 minút.)

Ukázanie multimediálnej prezentácie na túto tému s diskusiou a zaznamenaním hlavných bodov do pracovného zošita.

    Minúta telesnej výchovy(2 minúty.)

    Testovanie asimilácie nových poznatkov(8 min.)

    Analýza a zhrnutie lekcie(5 minút.)

    Domáca úloha(3 min.)

    Upratovanie pracovísk a kancelárií(2 minúty.- možno počas prestávky)

Zhrnutie lekcie

    Organizovanie času.

Kontrola prípravy žiakov na vyučovaciu hodinu (dostupnosť pracovného zošita, pera, ceruzky a pravítka), sledovanie dochádzky a úvodná inštruktáž o ochrane práce.

    Reportovanie témy lekcie, stanovenie cieľov a zámerov.

Do zošitov si žiaci zapisujú tému vyučovacej hodiny. Účel a ciele tejto lekcie sú napísané na tabuli.

    Prezentácia nového materiálu.

1. Aktualizácia základných vedomostí.

Vedené formou rozhovoru.

Kladú sa otázky, na ktoré žiaci odpovedajú.

    Čo je potrebné urobiť na výrobu akéhokoľvek produktu?

(odpovede študentov - označte prázdne miesta)

    Aký nástroj môžete použiť na označovanie kružníc a oblúkov na obrobkoch (odpovede študentov - tesárska úroveň, štvorec, meter, kompas atď.)

    Spoznávanie nového materiálu.

Má formu učiteľského príbehu sprevádzaného prezentáciou

V priebehu prezentácie si študenti robia poznámky do svojich zošitov:

    Príspevok je...;

    Okraj je...;

    Základná hrana - ...;

    Riziko je...;

Zhrnutie príbehu nového materiálu

Označenie ako technologický postup .

Akákoľvek práca s drevom by mala začínať značkami Pre pohodlie pri ďalšej práci sú značky aplikované na obrobok tak, aby bol jasne viditeľný a ľahko čitateľný. Pri pílení dreva totiž vzniká množstvo pilín, ktoré rýchlo prekryjú nanesené značenie a môžu negatívne ovplyvniť kvalitu celej práce. Označovanie je zodpovedná a časovo náročná práca. Skladá sa od aplikácie rozmerov dielov podľa výkresu na obrobok, berúc do úvahy prídavky na následné spracovanie, sušenie a deformáciu.

Prídavok– to je prebytok rozmerov obrobku v porovnaní s veľkosťou čistých dielov. Prídavok na dĺžku je 20 - 40 mm a na šírku a hrúbku - 5 mm (študenti si to zapíšu do poznámkového bloku).

Značenie by malo byť presné a čisté; závisí od kvalifikácie pracovníka, od kvality a presnosti označovacích a meracích nástrojov.

Drevo sa spravidla označuje tak, aby z reziva použitého na prírezy dielov vznikalo čo najmenej odpadu.

Inými slovami, vyžaduje sa označenie získať obrobok s minimálnym prídavkom na spracovanie ručnými alebo elektrickými nástrojmi. Merací nástroj by sa mal aplikovať na najviac hrana drevo alebo rezivo(povedzte, ako sa líšia). Najlepšie je robiť merania dvakrát, zakaždým z rôznych koncov (ukázať ako). Ak majú časti rovnakú dĺžku, potom v tomto prípade nie je potrebné merať každú časť samostatne, pretože to bude vyžadovať veľa času a úsilia. V tomto prípade stačí zmerať jednu časť. Ktorý bude slúžiť ako šablóna (zápis do žiackeho zošita, čo jevzorka - snímka 14) na označenie iných častí. Pred rezaním zamýšľaného kusu dreva alebo reziva je potrebné námestie nakresliť zamýšľané riziko.

Značkovacia čiara je tzv riskantné. Nanáša sa pomocou pravítka, štvorca, erunka, malki, rysy, kružidlá, hrúbkovač, skoby, tiahla alebo šnúra.

Okrem týchto nástrojov možno na označovanie obrobkov použiť rôzne zariadenia (uvedené na snímke).

Ak materiál, ktorý sa chystáte spracovať, nemá základný okraj , potom je v tomto prípade potrebné určiť hlavný prúd(povedz, čo to znamená), v ktorej sa bude vykonávať rezanie. Aby ste to urobili, musíte k materiálu pripevniť tyč alebo ju poraziť šnúrou (strunou) posypanou kriedou alebo uhlím. Technológia vykonávania tejto operácie je nasledovná: na jednom konci dosky v požadovanej vzdialenosti od okraja sa vytvorí zárez, do ktorého sa vloží koniec struny, po ktorej sa potrie kriedou alebo uhlím. Druhý koniec držíme ľavou rukou v rovnakej vzdialenosti od okraja, tlačíme ho na dosku, pravou rukou sa struna mierne potiahne nahor a potom sa uvoľní. V tomto prípade je na doske vytlačená čiara.

takže, označte obrobok- to znamená bodkami a čiarami označiť hranicu spracovania obrobku.

Pravidlá pre označovanie.

    Používajú sa značkovacie čiary ceruzka, a na čistý hladký povrch - šidlo.

    Ak chcete urobiť značky v rovine dielu v pravom uhle zo súpravy študentského peračníka, môžete použiť pravítko ako vodidlo a trojuholník .

    Na označenie kruhov môžete použiť kružidlo.

Okrem toho existujú aj iné techniky na značenie v rovine netradičnými spôsobmi. (aké metódy možno uviesť ako domáca úloha na ďalšiu hodinu).

Po rozprávaní učiteľa a zhliadnutí prezentácie sa zameriame na terminológiu a ešte raz si ukážeme pravidlá pre označovanie prázdnych miest osobne.

    Minúta telesnej výchovy.

Môžu ho vykonávať študenti aj učitelia.

    Testovanie asimilácie nových poznatkov.

Na kontrolu osvojenia si nových vedomostí a ich upevnenie sú žiaci požiadaní, aby vyplnili krátky test na upevnenie učiva, ktoré sa naučili.

    Analýza a zhrnutie lekcie.

Vyšetrenie dokončené práce a ich hodnotenie má nasledujúcu formu:

Chlapci si vymenia prácu, potom sa správne odpovede prečítajú celej triede, študenti si označia svoje chyby (ak nejaké sú) a ohodnotia sa podľa nich (učiteľ si môže každú prácu sám skontrolovať, ak to považuje za potrebné).

Analýza lekcie : Spolu so žiakmi sa opäť vraciame k cieľu a cieľom; diskutujeme o tom, či všetko dopadlo v súlade s nimi; čo sme sa naučili lepšie a čo by mohlo byť horšie (čo treba zdôrazniť v ďalšej lekcii).

Domáca úloha.

Aké ďalšie techniky sú známe na vytváranie značiek na rovine pomocou netradičných metód Okrem toho je to potrebné? pripraviť sa na praktická práca

Upratovanie pracovísk a kancelárií.

Upratovanie pracovísk, príprava kancelárie na ďalšiu hodinu

Príloha 1

Jednotlivé úlohy

    Aké kontrolné a meracie prístroje poznáte?
    Uveďte ich podľa obrázka.

    Čo sa nazýva označenie obrobku?

    Aký nástroj bol použitý na označenie dielu na výkrese?

    Čo je to šablóna?

Kachkanarsky mestský obvod. Mestský vzdelávací ústav stredná škola č.2. Pasynkov Sergey Viktorovich, učiteľ techniky

Náhľad:

Poznámky k lekcii GEF druhej generácie. Technika 5. ročník. č. 5

Mapa technologickej lekcie

Informácie o učiteľovi: Buts Denis Aleksandrovich

Trieda:5

Učebnica (UMK): N.V. Sinitsa, V.D. Simonenko

Téma lekcie: " Označovanie drevených polotovarov. Druhy kontrolných, meracích a značkovacích nástrojov používaných pri výrobe výrobkov z dreva.

Atď. Označovanie drevených polotovarov; spôsoby používania kontrolných, meracích a značkovacích nástrojov».

Typ lekcie: kombinovaná

Výbava: Multimediálna výbava.Značkovacie nástroje.Učebnica techniky V.D. Simonenko.

Plánované výsledky

  1. Predmet - žiaci sa naučia aplikovať značky na prírez budúceho výrobku.
  2. Metapredmet (UD): regulačný - transformovať praktickú úlohu na kognitívnu, komunikatívny - schopnosť pracovať v skupine pri plnení úlohy, schopnosť spolupracovať s učiteľom, kognitívny - čo je to známkovanie a nástroje na známkovanie?
  3. Osobnosť – schopnosť sebaanalýzy vykonanej práce, rozvoj tvrdej práce a zodpovednosť za kvalitu svojich činností.

Základné pojmy: označenie, základná plocha, základná hrana, prídavok, šablóna.

1 Fáza motivácie (sebaurčenie pre činnosť) -org. V momente vytvoríme problém zobrazením diapozitívu s obrázkom označovacích nástrojov a postupnosti označovania kúska dreva.

otázka:

Aké nástroje na označovanie drevených polotovarov poznáte?

Prečo značky na obrobku začínajú od základnej plochy alebo od základnej hrany?

  1. Aktualizácia vedomostí a zaznamenávanie individuálnych ťažkostí v problematickej akcii.

S cieľom aktualizovať vedomosti sa so študentmi uskutoční krátky rozhovor, počas ktorého sa kladú tieto otázky:

Ako sú diely označené? krivočiare obrysy?

(Kognitívne UUD - získavanie nových vedomostí v procese pozorovania a uvažovania)

Čo je to príspevok?

-(regulačné riadiace jednotky - nezávisle vyberte prídavok na obrobku.)

Prečo je prídavok na hobľovanie zvyčajne nastavený na 5 mm a na pílenie asi 10 mm?

-(kognitívne UUD - správny výber príspevku).

S cieľom aktualizovať vedomosti sa so študentmi uskutoční rozhovor, počas ktorého sa kladú tieto otázky:

1.Čo je povrchová hobľovačka? (Kognitívne UUD - získavanie nových vedomostí v procese pozorovania a uvažovania)

2.Na čo slúži plošný hoblík? (Regulačné UUD - nezávisle nastaviť danú veľkosť).

3. Čo je základná rovina? (Činnosti kognitívneho učenia - vyhľadávanie a výber potrebných informácií na riešenie výchovno-vzdelávacieho problému - v učebnici, encyklopédii, na internete.)

Formulovanie témy vyučovacej hodiny.

Čo si myslíte, že sa dnes naučíme?

Po zistení názoru detí učiteľ objasňuje, ako správne označiť obrobok a akými nástrojmi, a tiež demonštruje postupnosť označovania dielu (aktualizácia vedomostí študentov, regulačné UUD - stanovenie cieľa)

Praktická práca

Učiteľ organizuje aktualizáciu metód na štúdium činností dostatočných na budovanie nových vedomostí.

Skúšobná akcia (úloha) - Aplikácia značiek.

Jeden - aplikuje značky pomocou ceruzky, pravítka a štvorca

Druhý aplikuje značenie pomocou hrúbkovača a pásky.

Po tretie - aplikuje značky pomocou kompasu a šablóny

(UUD komunikatívne - spolupráca, vykonávanie rôznych rolí v skupine)

Učiteľ kontroluje správnosť úlohy a identifikuje ťažkosti v skúšobnej akcii.

Riešenie problému:

nie správna aplikácia nástroje na označovanie obrobkov (metódy riešenia problému)

Cesta von z problému:

Učiteľ opäť ukazuje, ako správne označiť obrobok pomocou značkovacích nástrojov, čím zorganizuje študentov na preskúmanie problémovej situácie (UUD - komunikatívne, spoločné riešenie problémov)

3. Reflexia učebných aktivít

V tejto fáze zhrnutia hodiny učiteľ kladie deťom otázky, na základe ktorých môže posúdiť zvládnutie tohto materiálu.

Otázky: - Čo je to príspevok?

Aké nové poznatky ste pre seba získali?

Môžu byť dnes získané vedomosti užitočné v živote?

Učiteľ vyzve chlapcov, aby zhodnotili svoju prácu na hodine. (Osobné UUD - primerané pochopenie dôvodov úspechu/neúspechu vo vzdelávacích aktivitách.)

Dom. cvičenie : urobte značky na obrobku.



TO kategória:

Označovanie

Postupnosť vykonávania značiek

Pred začatím označovania starostlivo skontrolujú, či obrobok nemá nejaké chyby: praskliny, dutiny, plynové bubliny, deformácie a iné chyby, a tiež skontrolujú rozmery a prípustné množstvá na spracovanie pomocou výkresu. Prírezy z plechových, pásových a okrúhlych materiálov sa musia vyrovnávať na špeciálnej doske údermi kladiva alebo pod lisom.

Pred inštaláciou obrobku alebo dielu na označovaciu dosku sa povrchy, na ktoré sa majú nanášať označovacie značky, pokryjú kriedou zriedenou vo vode na hrúbku mlieka; Do tohto roztoku sa pridáva tesárske lepidlo (na lepenie) a sušidlo (na rýchle schnutie). Povrchy čisto spracovaných obrobkov sú natreté roztokom síranu meďnatého (25-30 g síranu na 200 g vody). Po zaschnutí roztoku zostane na povrchu dielu tenká a veľmi odolná vrstva medi, na ktorej sú zreteľne viditeľné značkovacie značky.

Hliníkové odliatky je možné natierať rýchloschnúcimi svetlými farbami a lakmi alebo šelakom rozpusteným v liehu s prídavkom farbiva.

Na lakovanie listov na pracovisku značkovača môžeme odporučiť polyvinylacetátové alebo butadiénstyrénové vodouriediteľné farby (laty), ktoré nemajú toxické vlastnosti.

Časti označovania musia byť natreté, pretože ryska, hrúbkovačka alebo kružidlo zanecháva na nenatretých povrchoch veľmi matnú stopu. Ak sú označené oblasti pokryté jedným z vyššie uvedených riešení, potom sú značky na pozadí farby jasne viditeľné a zostávajú dlho. Nemá zmysel maľovať veľké časti úplne. Aby ste ušetrili farbu a čas, stačí natrieť len tie miesta, kde budú aplikované značkovacie značky. Šírka lakovaného pásu v rozmedzí od 20 do 50 mm je úplne postačujúca. Maľovanie by sa malo vykonávať na špeciálnych stojanoch alebo na podlahe v blízkosti štítku. Farba sa nanáša na označené povrchy štetce. Pri označovaní veľkých dielov, keď je potrebné natrieť veľké plochy, sa používa striekanie. Pred označením je potrebné určiť základ časti, z ktorej sa budú riziká uplatňovať.

Základom je povrch alebo špeciálne upravené značky, z ktorých sa počas procesu označovania vykonávajú merania a merania. Základňa môže slúžiť aj ako časť povrchu obrobku alebo označovanej časti, ktorou je inštalovaná (podopretá) na označovacej doske. Pri rovinnom označovaní môžu byť základom vonkajšie okraje plochých obrobkov, ako aj rôzne r-značky (zvyčajne stredové), ktoré sa v tomto prípade nanášajú ako prvé, ak vonkajší okraj obrobku slúži ako základňa musí byť najskôr zarovnané. Ak sú základňou dva vzájomne kolmé okraje obrobku, potom je potrebné ich pred označením spracovať v pravom uhle. Pri presnom označovaní musia byť podkladové plochy obzvlášť starostlivo opracované a upravené pomocou pravítka a štvorca.

Značky sa zvyčajne aplikujú v tomto poradí: najprv všetky vodorovné značky, potom zvislé, potom naklonené a nakoniec kruhy, oblúky a zaoblenia. Ak sú základom stredové riziká, označovanie začína nimi a potom sa pri ich použití uplatňujú všetky ostatné riziká. Označenie možno považovať za úplné, ak obraz na rovine obrobku úplne zodpovedá výkresu.

Po uistení sa, že značky sú vykonané správne, sú všetky riadky označené tak, aby sa pri spracovaní dielu nevymazali. Jadrá by mali byť plytké a rozdelené na polovicu značkovacou čiarou.


Mestská rozpočtová vzdelávacia inštitúcia

priemer všeobecná škola № 70

Zhrnutie lekcie: « Označenie drevených polotovarov"

Zostavil: učiteľ techniky

Lipeck 2014

Cieľ: Naučte žiakov označovať časti dreva.

Vybavenie: drevené prírezy, výkresy, značkovacie nástroje (ceruzky, pravítka, štvorce, kružidlá, plošné hoblíky, šablóny atď.).

Počas vyučovania

I. Opakovanie preberanej látky.

1. Konverzácia o nasledujúcich problémoch:

„Pomenujte účel technologickej mapy.

„Čo sa nazýva príprava?

„Čo je to technologická operácia?

2. Vyjadrenie témy a účelu hodiny.

II. Prezentácia programového materiálu.

1.Úvod do témy vyučovacej hodiny.

učiteľ. Máte materiál, z ktorého by ste chceli vyrobiť zamýšľaný produkt. Na začiatok existujú nástroje: pílenie, vŕtanie, rúbanie atď.

„Môžeme začať?

„Budete produkovať dobrú, kvalitnú a krásnu prácu?

„Prečo? (Názory študentov sa počúvajú.)

Chlapi, aby ste zrealizovali akýkoľvek plán a získali produkt, ktorý by lahodil oku, spĺňal požadované rozmery a správne technologické spracovanie, musíte si všetko dôkladne premyslieť. Kde by sme podľa vás mali začať?(Predpokladané odpovede žiaka.) Pred zhotovením dielu požadovaného tvaru ho označte pomocou meracích a značkovacích nástrojov.

Napíšte, čo znamená výraz „značka“.

Označovanie - Ide o aplikáciu obrysových čiar na obrobok.

Pri označovaní pravouhlých častí použite pravítko a štvorec.

Učiteľ predvádza techniky pravouhlého značenia.

(Pozri prílohy, obr. 17.)

2. Postupnosť akcií označenia.

1 .Pred značením sa jedna z hrán obrobku zreže alebo oreže presne v priamke.

2 .Paralelné značkovacie čiary je možné zhotoviť pomocou plošného hoblíka. (Pozri prílohy, obr. 18, 19.)

3. Pomocou kompasu sa na označený obrobok nakreslia kruhy a oblúky. Potom je stred označený.

4. Polomer je nakreslený na pravítku.

5 .Pozdĺž nastaveného polomeru sa nakreslí kruh.

Uvažujme o špeciálnom type značkovania, ktorým je označenie šablóny.

Označenie šablóny sa používa, ak je potrebné vyrobiť niekoľko rovnakých častí zložitého tvaru.

Šablóny pre tieto identické diely sú vyrobené z dreva, kovu a plastu.

Akú úlohu podľa vás zohrávajú šablóny v celkovom výrobnom procese? (Odpovede študentov.)

Označenie pomocou šablóny vám umožňuje rýchlo a presne kresliť požadovaný formulár podrobnosti.

Učiteľ predvádza techniku ​​značenia podľa predlohy.

III. Praktická práca.

Dokončenie úloh:

1. Pomocou značkovacích nástrojov označte polotovary podľa nákresov navrhnutých učiteľom.

2. Označte obrobok podľa šablóny navrhnutej učiteľom.

IV. Zhrnutie lekcie.

Príprava na značenie. Pred začatím označovania starostlivo skontrolujte obrobok, či na ňom nie sú nejaké škrupiny, praskliny, zlomené rohy alebo iné chyby. Potom sa obrobok očistí od nečistôt a prachu. Ďalej podrobne preštudujú nákres budúcej časti a načrtnú poradie označovania: určia, v akých polohách sa diel nainštaluje na dosku a v akom poradí budú aplikované označovacie čiary.

Pre výber správnej dráhy označovania je potrebné jasne pochopiť účel označovaného dielu a jeho úlohu v stroji. Preto by ste si okrem výkresu dielu, ktorý sa má označiť, mali preštudovať aj montážny výkres a oboznámiť sa s technológiou výroby dielu.

Výber základne pri označovaní. Správna voľba podkladov pri označovaní určuje kvalitu značenia. Výber základov označovania závisí od konštrukčných prvkov a výrobnej technológie dielu.

Základňa sa vyberá na základe nasledujúcich pravidiel:

  • ak má obrobok aspoň jeden obrobený povrch, berie sa ako základ;
  • ak nie sú ošetrené všetky povrchy, potom sa ako základ berie neošetrený povrch;
  • ak externé a vnútorné povrchy nespracované, potom sa vonkajší povrch berie ako základ;
  • Pri označovaní sa všetky rozmery aplikujú z jedného povrchu alebo z jednej línie branej ako základ.

Po načrtnutí podkladu sa určí poradie označovania, umiestnenie a inštalácia značeného dielu na dosku a vyberú sa potrebné označovacie nástroje a zariadenia.

Inštalácia obrobku na označovaciu dosku. Pred inštaláciou obrobku na označovaciu dosku sú tie časti obrobku, na ktoré budú aplikované označovacie značky, natreté kriedou, farbou, lakom alebo síranom meďnatým. Pri inštalácii je nezávislá iba prvá poloha obrobku na doske a všetky ostatné polohy závisia od prvej polohy. Preto musí byť prvá poloha obrobku zvolená tak, aby bolo vhodné začať označovať od povrchu alebo stredovej čiary, ktorá sa považuje za základ. Obrobok je umiestnený na doske nie v ľubovoľnej polohe, ale tak, že jedna z jeho hlavných osí je rovnobežná s rovinou označovacej dosky.

Na obrobku sú zvyčajne tri takéto osi: dĺžka, šírka a výška.

Podrobnosti veľké veľkosti, ktoré sa nedajú prevrátiť, sa označujú pomocou povrchových mierok a označovacích štvorcov. Umiestnite hoblík na označovaciu dosku a pohybom naneste značkovacie čiary.

Techniky nanášania značkovacích značiek. Pri priestorovom označovaní obrobkov je potrebné aplikovať vodorovné, zvislé a šikmé značky. Tieto názvy značiek sa zachovajú aj vtedy, keď sa obrobok počas procesu označovania otáča. Ak boli napríklad značky v počiatočnej polohe obrobku nakreslené vodorovne, potom, aj keď sa pri otočení obrobku o 90° stali vertikálnymi, aby sa predišlo zámene, naďalej sa nazývajú horizontálne.

Okrem hlavných značkovacích značiek sú paralelne s nimi vo vzdialenosti 5-7 mm vyrobené kontrolné značky, ktoré slúžia na kontrolu inštalácie obrobku pri ďalšom spracovaní, ako aj na možnosť spracovania v prípadoch, keď je označenie značka akosi zmizla.

Pri označovaní na doske sa vodorovné značky kreslia hrúbkomerom nastaveným na príslušnú veľkosť. Meradlo sa pohybuje rovnobežne s rovinou označovacieho štítku, pričom jeho základňa zľahka tlačí na štítok. V tomto prípade by mala meracia ručička smerovať šikmo k označenej rovine v smere pohybu pod uhlom 75-80°. Tlak ihly na obrobok by mal byť rovnomerný.

Značenie zvislých značiek je možné vykonať tromi spôsobmi: označovacím štvorčekom, plošným hoblíkom s otočením obrobku o 90° a plošným hoblíkom pomocou označovacích hranolov bez otáčania obrobku.

Šikmé čiary sa nanášajú ryhou otáčaním dielu pomocou uhlomeru nastaveného v požadovanom uhle.

Pri označovaní dutých dielov (obr. 220) sa do nich zatĺka drevený stredový pásik, na ktorý sa potom napichne kovový pásik z mosadze alebo olova na podopretie nohy kružidla. Ak je doska vyrobená z tvrdého dreva, nemusíte vyplniť kovový pás. Označenia sa potom vykonajú obvyklým spôsobom.

Ryža. 220. Označenie otvorov

Označenie valcových častí. Obrobok sa položí na dosku na jeden alebo dva hranoly a skontroluje sa vodorovnosť tvoriacej valcovej plochy vzhľadom na povrch označovacej dosky (obr. 221). Krátky valcové časti inštalované na jednom hranole.

Ryža. 221. Označenie drážky pomocou planparalelných mierok (dlaždíc):
1 - meracia plocha. 2 - blok dlaždíc, 3 - meracia noha, 4 - upínacia skrutka, 5 - ryska. 6 - mikrometrická skrutka, 7 - hranol

Označenie drážky pre pero na hriadeli sa musí vykonať v nasledujúcom poradí:

  • študovať kresbu;
  • skontrolujte obrobok;
  • vyčistite označené oblasti na valci;
  • natrite koniec valčeka a časť bočného povrchu, na ktorom budú značky nanesené, vitriolom;
  • nájdite stred na konci pomocou stredového vyhľadávača;
  • nainštalujte valček na hranol a skontrolujte jeho vodorovnosť;
  • nakreslite vodorovnú čiaru prechádzajúcu stredom na konci valca pomocou merača hrúbky;
  • otočte valček o 90 ° a skontrolujte zvislosť nakreslenej čiary pozdĺž štvorca;
  • nakreslite vodorovnú čiaru na konci valčeka pomocou hrúbkomeru;
  • nakreslite čiaru na bočnom povrchu valčeka pomocou hrúbkomeru;
  • nakreslite dve čiary na bočnú plochu zodpovedajúcu šírke drážky a na konci do hĺbky drážky;
  • otočte valček so značkami kľúča nahor a na konci nakreslite čiaru označujúcu hĺbku drážky pre kľúč;
  • vyrazte obrysy drážky pre kľúč.

Označenie podľa vzorky. Používa sa v prípade opotrebovania alebo rozbitia dielu a pri absencii výkresu na výrobu nového. V takýchto prípadoch je vzorkou opotrebovaná alebo zlomená časť. Ak je diel plochý, potom sa po dôkladnom očistení položí na obrobok a pozdĺž neho sa nakreslia značkovacie čiary.

V prípadoch, keď nie je možné umiestniť vzorku na obrobok, umiestni sa v blízkosti a všetky rozmery sa z nej prenesú na obrobok pomocou hrúbkomeru. Pri preberaní rozmerov zo vzorky treba brať do úvahy opotrebenie vzorky (starej časti) a tiež skontrolovať, či nie je poškodená, pokrivená, odlomené výčnelky atď.

Označenie na mieste. Vyrába sa v prípadoch, keď povaha spojov vyžaduje montáž dielov na mieste. Za týmto účelom je jedna z častí označená a sú do nej vyvŕtané otvory; V druhej časti sa vyvŕtajú diery po umiestnení prvej na ňu, ktorá je oproti druhej ako šablóna.

Techniky racionálneho označovania. Pri práci s plošným hoblíkom si každé výškové nastavenie rysovača vyžaduje veľa času.

Pri označovaní šarže rovnakých dielov sa používa niekoľko hrúbkomerov, prednastavených na určitú veľkosť. Rysovacie ryhy musia byť inštalované v určitej polohe iba raz a potom postupne prenesené na obrobok, ktorý sa má označiť. Z času na čas je potrebné skontrolovať inštaláciu ryhy.

Ak má mechanik k dispozícii iba jeden hrúbkový hoblík, potom sa odporúča najskôr preniesť na všetky obrobky jednu súpravu veľkosti (obr. 222), potom druhú, tretiu atď.

Ryža. 222. Označenie dávky dielov jedným meradlom

Manželstvo počas označovania. Najbežnejšie typy chýb v priestorovom značení sú:

  • nepresnosť označenia v dôsledku nesprávnej a nepresnej inštalácie označenej časti;
  • nesprávna inštalácia časti, ktorá sa má označiť, a nedodržanie pravidiel pre výber podkladov na označenie;
  • nedodržanie presného označenia v súlade s rozmermi výkresu;
  • porucha nástroj na označovanie, čo nevyhnutne vedie k nepresnému značeniu.

Samotestovacie otázky

  1. V čom je rozdiel priestorové značenie z roviny?
  2. Prečo sa vykonávajú kontrolné riziká?
  3. Aké sú vlastnosti vzorového značenia?
  4. Kedy sa používa označovanie polohy?








2024 sattarov.ru.