Zhrnutie lekcie kreslenia zvlnenia. Náčrt lekcie kreslenia (prípravná skupina) na tému: Dekoratívna kresba „Kučera“ (podľa Khokhlomovej maľby) v prípravnej skupine


Marina Mikhailova
Zhrnutie hodiny pre prípravnú skupinu „Curl. Zoznámenie sa s obrazom Khokhloma “

Cieľ: Zovšeobecniť znalosti detí o ľudovom umeleckom remesle ruských majstrov.

Úlohy:

zoznámiť sa s obrazom Khokhloma a jeho vlastnosťami;

naučiť sa vyzdvihnúť elegantnú, jasnú farbu, zloženie a prvky vzoru Khokhloma (zvlnenie, kvapôčka, steblo trávy) a naučiť sa vidieť krásu výrobkov;

naučiť sa techniky kresby štetcom dekoratívne prvky kvetinového vzoru maľby Khokhloma;

rozvíjať vnímanie farieb, zmysel pre rytmus, tvorivú predstavivosť;

rozvíjať v deťoch znalosti o ľudových remeslách: Dymkovo, Gorodets, Gzhel;

pestovať lásku a úctu k práci ľudových remeselníkov;

Prípravné práce: Vzdelávací príbeh pedagóga o výrobkoch Khokhloma.

Čítanie. Zváženie albumov dekoratívneho a úžitkového umenia: „Gzhel“, „Khokhloma“, „Gorodets“, „Dymkovo hračka“. Zohľadnenie výrobkov dekoratívneho a úžitkového umenia.

Spomienka na detské riekanky, básne o ruských ľudových remeslách. Vytváranie hádaniek.

Výroba polotovarov s deťmi - šablóny pre maľbu Khokhloma. Šablóny na tónovanie.

Materiály: výrobky z Khokhloma, Gzhel, Dymka, s Gorodetovou maľbou, ilustrácie znázorňujúce výrobky z Khokhloma, bábiky v ľudovom štýle, rezané obrázky „Ľudové remeslá“ podľa počtu detí, pripravené šablóny lyžíc na maľovanie, kefy, obrúsky , nádoby s vodou, kvaš, schémy na postupné kreslenie prvkov a kompozície maľby, schéma na farbu Khokhloma.

Práca so slovníkom: khokhloma, maľba, tráva, prvky maľby, zvinutie, kvapôčka, list, farba.

Priebeh hodiny:

Poďte chlapi, postavte sa do polkruhu.

Dnes tu máme hostí. Pozdravme ich a už sa nenechajme rozptýliť. A hostia dnes nie sú sami. Prišla k nám zo vzdialených krajín Matryony, aby sa na nás pozrela, ukázala sa a pochválila sa svojim tovarom. Pozrime sa, čo si pre nás Matryona pripravila.

(deti skúmajú zakalené výrobky, Gorodetovu maľbu, Gzhel)

Pozrite sa na tieto položky. S ktorými sa poznáte?

Chlapci, aké ručné práce ste videli? (odpovede detí)

Správne, toto je Gorodetova maľba (zadajte názov a toto je Gzhel (meno, tu Dymkovo mladé dámy (meno ... A čo je to za zázrak?)

Pozrite sa, je to ako neobvyklé drevené misky a lyžice, naberačky a misky, ale zlaté!

A táto krása sa nazýva - zlatý khokhloma.

Dnes si o nej povieme, zistíme, kde sa narodila, na čo slúži, aké predmety sú týmto obrazom namaľované a ako je vyrobený.

Poďte dnu, sadnite si na svoje miesta.

Stará legenda hovorí: muž kedysi žil v lesoch Nižného Novgorodu, na brehu tichej rieky. Kto je a odkiaľ prišiel, nevieme. Ten muž vystrihol drevené misky a lyžice a takto ich namaľoval (namaľoval ich, ako keby boli vyrobené z čistého zlata. Kráľ sa o tom dozvedel a rozhneval sa: „Prečo nemám vo svojom paláci takého pána! Poď ku mne! Okamžite! "Dupol nohou a poslal vojaka, aby odviedol remeselníka do paláca. Vojaci išli splniť cársky rozkaz, ale bez ohľadu na to, ako sa pozerali, zázračného majstra nenašli. Odišiel. ktovie kde, ale najskôr naučil miestnych roľníkov robiť „zlaté“ jedlá. Pohár na lyžicu v „zlate“.

A vyrobiť skutočný Khokhloma nie je vôbec jednoduché.

Najprv majster vyrezáva z dreva polotovar - budúcu misku. Potom ho vysuší a pokryje tenkou vrstvou hliny. Teraz misa vyzerá ako hlinená, potom je impregnovaná ľanovým olejom. A zlato pre „zlatý chochlom“ sa nevyžaduje! Namiesto drahého zlata misku potierajú cínovým alebo hliníkovým práškom. Miska žiari ako striebro. Potom je miska lakovaná a vložená do rúry. Nevarte kašu, ale na sušenie, na „otužovanie“. A stáva sa zázrak: drevená misa zožltne a má elegantný a farebný vzor!

Algoritmus „Postupnosť výroby produktov Khokhloma“

1. Brúsenie výrobkov na stroji.

2. Tmel - pokrytý tenkou vrstvou hliny.

3. Brúsny papier - utrite brúsnym papierom.

4. Olejový lak - potiahnutý špeciálnou zmesou na drevené povrchy.

5. Pocínované - potiahnuté hliníkovým práškom a temperované vo veľmi horúcej rúre.

6. Výrobok pokryte špeciálnym lakom.

Lak pod vplyvom teploty zožltne. Potom sa objaví táto lahodná medovo-zlatá farba.

Remeselníčky ručne maľované výrobky so zložitým ornamentom mäkkou kefou.

Khokhloma maľba - rozptyl šarlátových bobúľ.

Štetec je kúpaný v farbe

Tu som sa raz schúlil,

A na riade sa leskla zlatá kučera.

Štetec kreslí mihalnice

Vedľa toho zvlnenia.

A suché steblá trávy pod veselou ranou

Premenené na steblá trávy

Úponkové kučery sa plazia ...

báseň P. Sinyavského „Khokhloma“

Povedzte mi, aké farby sa nachádzajú vo vzoroch? (štyri farby: červená, čierna, žltá, zelená)

Pozrite sa, z ktorých rastlinných prvkov pozostáva vzor Khokhloma? (Keď ich deti pomenujú, uvedie sa správne meno.)

Uvedli ste prvky, ale na obraze Khokhloma sa nazývajú inak: zvinutie a listy sú ozdobené živosťou vo forme žíl. K dispozícii sú šarlátové zväzky horského popola a zrelé jahody a kučery byliniek a listov.

Kučera je hlavným prvkom Khokhlomovho obrazu.

Aké je hlavné pravidlo pri zostavovaní vzoru? (prvky vzoru by mali byť umiestnené rytmicky, v rovnakej vzdialenosti a prvky by sa mali rovnomerne opakovať).

Získanie zručnosti kreslenia prvkov.

Pokúsme sa s vami nakresliť niektoré prvky maľby Khokhloma. (diagram s prvkami je odkrytý)

Deti kreslia na samostatné listy papiera pod vedením učiteľa s ukážkou techník kreslenia.

Chlapci, náš hosť Matryona si pre vás pripravil úlohy a darčeky. Vezmite obálky, otvorte ich a vyberte karty. Pozrite sa pozorne na karty, určte, kde je Khokhlomov obraz a prineste ho nášmu Firebirdovi. (na tabuli je namaľovaný vták, ktorý sa nazýva obraz) (plnenie úlohy) Dobrá práca.

Poďme sa ešte raz pozrieť na produkty Khokhloma. Koľko tepla vyžarujú, jemné, hladké na dotyk, lahodiace oku. Farby tak jasne žiaria

Zlatý chochlom,

Čo je v jej teplých lúčoch

Udržujeme v teple.

A aké chutné je jesť z takého báječného jedla! A dokonca so zlatou maľovanou lyžičkou. Khokhloma sa nebojí tepla, vlhkosti ani chladu. Napriek tomu budú jeho farby svietiť, „zlato“ nezmizne. Pretože zlaté ruky majstrov urobili tento zázrak.

"Myslím si, že dnes sa môžeme tiež stručne zmeniť na ruských majstrov a pokúsiť sa sami namaľovať riad chochlomskou maľbou."

A Firebird nám v tom pomôže.

Povedzme s tebou kúzelné slová a urobme magické pohyby a potom sa zmeníme na majstrov Khokhloma.

Telesná výchova.

Vták Khokhloma mával krídlami (ruky do strán, hojdanie)

Mávanie krídlami - rozhádzané zlato. (Mahi, podaj si ruku)

Otočil som hlavou, otočil hlavu do strán (hlava sa nakláňa)

Áno, zozbieral som z krajiny ruskú trávu. (Nakloní sa na podlahu, zozbierajte)

Zbierala bylinky, zdobila misky (Zbierame, nakreslíme kruh rukami)

Svoju zručnosť nám dala s láskou. (Ruky k srdcu, ruky dopredu.)

Tak sme tu, majstri a remeselníčky. Poďme na svoje miesta.

- Chlapci, pozri, aké darčeky vám priniesla Matryona? (drevené lyžice). A Firebird vám poskytol znalosti o Khokhlome a jej schopnostiach. Preto sa teraz pokúsime tieto lyžice vymaľovať s vami.

Najprv sa však pozrite na postupnosť, v akej ich budeme maľovať. (učiteľ analyzuje postupnosť maľby lyžičkou podľa vývoja po etapách).

Vykonávanie práce deťmi. (Pri práci detí ticho znie ruská ľudová melódia).

- Dobrá práca, chlapci, dnes ste skutoční umelci Khokhloma, namaľovali ste také nádherné lyžice, že ich budeme mať dosť na celý veľtrh.

Teraz sa pozrite na tieto výrobky a povedzte mi, akú náladu vyvolávajú jedlá Khokhloma?

Vyberte a ukážte najkrajšiu lyžičku. Povedzte nám o tom: akú farbu má, akými farbami je natretý, aké bobule sú na vzore, v čom je táto lyžica lepšia ako ostatné.

Zlatá Khokhloma!

A bohatá a krásna

Som rád, že hosťa vidím z hĺbky srdca.

Poháre, poháre a naberačky -

A čo tam len nie je!

Trsy ohnivých jarabín

Slnečný letný mak

A sedmokrásky lúk,

Svitajúce lúče sŕdc

A vzorovaný ornament

Staroveký suzdalský brokát!

Abstrakt z hodiny kreslenia v prípravná skupina"Zlatý Khokhloma." Maľovanie na tanier podľa Khokhlomovej maľby “(vyrobené netradičnou technikou: voskové ceruzky a akvarely).

Autor diela: Kokorina Tatyana Nikolaevna učiteľka doplnkového vzdelávania vo výtvarnom umení. MBDOU č. 202 Materská škola všeobecného vývojového typu „Rozprávka“
Popis: toto zhrnutie bude zaujímavé pre pedagógov starších a prípravných skupín, učiteľov doplnkového vzdelávania v umeleckých remeslách, ako aj pre jednoducho kreatívnych ľudí.
Cieľ: rozšírenie znalostí o ľudovom remesle Khokhloma maľba.
Úlohy:
- vytvoriť si u detí predstavu o vzhľade jedál v staroveký čas;
- hovoriť o vzhľade Khokhlomovho obrazu;
- naučiť sa dôsledne vykonávať prácu v netradičnej technológii;
- naučte sa krásne usporiadať vzor po celom povrchu taniera;
- prispievať k rozvoju estetického vkusu;
- prispieť k rozvoju dobré motorové zručnosti ruky, kreslením malých kučier;
- podporovať záujem o ľudové remeslá Ruska, hrdosť na našich remeselníkov;
- rozvíjať záujem o kresbu pomocou netradičných techník.
Prípravné práce:štúdium jedál, ľudových remesiel v triedach po celom svete.
Metodické techniky: príbeh, konverzácia-dialóg, vizuálny materiál, praktická práca.
Priebeh hodiny:
Vychovávateľ- Každý deň používame rôzne nádoby: kuchyňa, jedáleň, čajovňa. Tento riad je vyrobený z kovu, porcelánu a skla. Existujú jedlá, ktoré používame každý deň, a existujú krásne slávnostné súpravy, ktoré sa vyberajú iba na prázdniny, aby prestreli stôl. Viete, ako sa jedlo objavilo?
Riad sa objavil už dávno. Starovekí ľudia spočiatku používali kôru stromov napríklad na naberanie vody alebo škrupiny orechov. Pokúšali sa vydlabať nádoby z kameňa a dreva. Morské mušle sa používali ako lyžice, boli vhodné na naberanie jedla. Riad sa postupne vylepšoval. Ľudia sa naučili vyrábať riad z hliny, páliť ich.

A samozrejme, od dávnych čias sa ľudia pokúšali urobiť pokrmy nielen vhodné na použitie, ale aj krásne, a preto sa od staroveku na riad používali rôzne vzory. Prvé vzory boli jednoduché, boli vyrobené s tenkými drevenými paličkami geometrické obrazce, ľudia, zvieratá.


Tak sa objavil drevený riad, kamenina - keramika a neskôr sa ľudia naučili vyrábať porcelán, ktorý teraz používame.
Drevené misky existujú v našej dobe, ale teraz sa častejšie používajú na zdobenie interiéru. Krásny, jasný, stojí na poličke alebo v skrini a poteší oči svojim jedinečným vzorom. Kto z vás pozná názov tohto jedla?
Deti- Khokhloma.


Vychovávateľ- Správny. Tento drevený riad je maľovaný kvetinovými ozdobami. Čo znamená zelenina?
Deti- to je tráva, kvety, bobule.
Vychovávateľ- Áno, to sú všetky druhy rastlín: tráva a listy, bobule, kvety s krásnymi kučerami. Podľa legendy tento obraz vytvoril talentovaný majster - maliar ikon Andrei Loskut. Pracoval pre kráľa a ten ho za jeho prácu štedro odmeňoval. Majster však zo všetkého najviac miloval slobodu. Jednej noci opustil kráľovský dvor a odišiel žiť do lesa. Andrey chcel namaľovať nielen ikony. Sníval o tom, že vytvorí niečo jednoduché, nevyhnutné a zároveň krásne, ako domáca príroda okolo. Tak sa objavili prvé drevené riady. A keďže majster žil v lese, začal ho maľovať kvetmi, bobuľami, listami, vetvičkami. Sláva úžasného majstra zasiahla okolité krajiny. Mnohí k nemu prišli pozrieť tieto jedlá, niekto zostal navždy a chcel sa naučiť, ako vytvárať rovnaké nádherné výrobky. Andrei Loskut odovzdal tajomstvá svojej zručnosti svojim spolubývajúcim na vidieku, jeho zručnosť sa zachovala a dodnes potešila oči i dušu ľudí. A pretože to všetko bolo v dedine Khokhloma, obraz sa začal nazývať - ​​Khokhloma. Tento obraz sa vyznačuje tým, že získal zlatú farbu bez použitia drahého kovu. Preto často hovoria „zlatý khokhloma“.


Teraz budeme maľovať naše taniere podľa Khokhlomovho obrazu.
Na to potrebujeme:
- pastelky zo žltého a červeného vosku;
- čierny akvarel;
- široká kefa č. 5 alebo č. 6.
1. Po prvé, žltou voskovou ceruzkou nakreslite tri listy v spodnej časti taniera.


2. červenou žltou voskovou ceruzkou nakreslite tri veľké jahody na žlté listy.


3. medzi bobule žltou ceruzkou nakreslite kvapôčkové listy od najmenších po najväčšie.


4. nakreslite kučery medzi spodné listy


5. na vrch pridajte malé kvety a kučery.


6. celý tanier natrieme čiernym akvarelom.


Dosková maľba podľa Khokhlomovho obrazu je pripravená.

Zvážte všetky pripravené práce s deťmi, vyberte tie najzaujímavejšie (pozvite deti, aby odôvodnili svoj výber), vyzdobte s nimi skupinovú miestnosť a lobby.

Materiály. Farebný papier na strihanie, polovice krajinných listov (alebo krajinných listov) niekoľkých jemných tónov na pozadie, lepidlo, nožnice.

Lekcia 77. Dekoratívna maľba„Kompozícia s kvetmi a vtákmi“ (podľa ľudová maľba)

Obsah softvéru. Pokračujte v oboznamovaní detí s ľudovým umením a remeslami. Naučte sa vytvárať dekoratívnu kompozíciu v konkrétnej farebnej schéme (teplej alebo studenej). Upevniť schopnosť pracovať s celým štetcom a jeho koncom, sprostredkovať odtiene farieb. Rozvíjajte estetické vnímanie, zmysel pre krásu.

Metodika vedenia hodiny. Pripomeňte si s deťmi skladby, ktoré predtým vytvorili na základe ľudovej maľby. Ponuka na vytvorenie dekoratívnej kompozície v teplých alebo studených farbách. Niekoľko dní pred lekciou môžete zorganizovať výstavu dekoratívnych výrobkov s obrázkami kvetov a vtákov (Khokhloma, Mezen, Gorodetova maľba, výrobky ľudových umelcov regiónu atď.). Zvážte výrobky, ktoré sú vystavené s deťmi.

V procese zvažovania hotových diel vyberte najúspešnejšie a urobte z nich vlysy, ktorými ozdobíte skupinu (jeden vlys v teple, druhý v chlade).

Materiály. Biely papier (alebo tónovaný) o niečo väčší ako veľkosť A4, jednoduchá grafitová ceruzka (na skicovanie vtáka), akvarelové farby, štetce.

Zohľadnenie dekoratívnych kompozícií v albumoch, reprodukciách, výrobkoch ľudového umenia (Gorodets, Khokhloma maľba atď.).

Lekcia 78. Kresba „Obal na knihu rozprávok“

Obsah softvéru. Naučte deti sprostredkovať zvláštnosti konštrukcie kresby alebo ornamentu na predných a zadných obaloch knihy; krásne zladte farby pre vzor s farbou papiera zvoleného pre obal; premietnuť obsah vybranej rozprávky do kresby a výberu farieb. Rozvíjajte predstavivosť, kreativitu.

Metodika vedenia hodiny. Na začiatku hodiny zvážte s deťmi obaly rozprávok, ktoré sa líšia dizajnom, dávajte pozor na umiestnenie obrázku a kombináciu farieb.

Pozvite každé dieťa, aby si vybralo papier na obálku. Opýtajte sa niekoľkých chlapov, čo chcú kresliť a ako to budú robiť. Poukážte na možné rozdiely v postupnosti kresby (môžete začať s návrhom rámu alebo s hlavným pozemkom, predmetom).

Materiály. 3-4 knihy rozprávok. Listy papiera rôznych farieb (farebný papier na obálku môžu deti pripraviť v predvečer hodiny), kvašové farby (6-8 farieb), štetce, paleta.

Prepojenie s inými oblasťami vzdelávania. Rozhovory o knihách, o tom, kto ich tvorí a ako (spisovatelia, výtvarníci, fotografi). Zoznámenie sa s dvoma ilustrátormi kníh (podľa ilustrácií); organizovanie výstavy ich kníh.

Obsah softvéru. Oboznámiť deti s dekoratívnou tvorivosťou rôzne národy... Naučte sa zvýrazňovať kompozíciu, hlavné prvky, farby a používať ich vo svojom kresbe. Na upevnenie schopnosti voľne a ľahko kresliť kučery v rôznych smeroch pomocou konca kefy. Na zlepšenie viacsmerných fúznych pohybov rúk ich ovládajte vizuálne. Rozvíjajte estetické cítenie (farby, kompozície). Pokračujte v učení hodnotiť dokončené výkresy v súlade s úlohou.

Metodika vedenia hodiny. Opýtajte sa detí, na ktoré výrobky ľudových a súčasné umenie videli kučery. Ak neodpovedajú, pripomeňte im obraz Khokhloma, ukážte charakteristické výrobky. Aby sa objasnilo, ako sú zdobené, aby sa pripomenuli prvky dekorácie.

"Sobota"

Nadia M., prípravná skupina

Pozvite deti, aby nakreslili zakrivenú vetvičku a ozdobte ju kučerami, kvetmi, bobuľami, listami atď. Zavolajte dieťa, aby ukázalo, ako sa kreslia vetvičky hlavného a bočného zvinutia.

Pozvite každé dieťa, aby si vybralo papier, porozmýšľajte, ktoré farby farieb budú ladiť s pozadím. Pripomíname, že musíte kresliť vo veľkom formáte na celý list.

Zvážte hotové kresby s deťmi, najlepšie diela vyberte na dekoráciu skupinovej miestnosti a iných priestorov materská škola.

Materiály. Papier formátu A4 v rôznych odtieňoch (na výber), akvarely, kvaš, biela, palety, štetce (namiesto akvarelov si môžete vziať farebné voskové pastelky alebo pastely).

Prepojenie s inými oblasťami vzdelávania. Zoznámenie sa s dekoratívnym a aplikovaným ľudovým a moderným umením (látky, riady, šály atď.), Prehliadanie albumov s Khokhlomovou maľbou.

Lekcia 80. Kresba „sobota“

Obsah softvéru. Naučte deti zobrazovať prácu ľudí na výkrese: polohu figúr, ktoré vykonávajú tú alebo onú prácu; nástroje. Upevniť schopnosť sprostredkovať pomer vo veľkosti pri zobrazovaní dospelých a detí. Zlepšite schopnosť kresliť jednoduchou ceruzkou, opatrne namaľujte kresbu farbami, vyplňte celý list obrázkami.

Metodika vedenia hodiny. Rozprávajte sa s deťmi o dobrovoľných upratovaniach. Ponuka vytvárania kresieb na túto tému. Diskutujte o tom, čo chlapci nakreslia, ako usporiadajú tvary na list. Počas hodiny podporte čo najúplnejšie premietnutie témy do výkresu.

Na konci práce zvážte všetky kresby, navrhnite výber tých, ktoré zobrazujú zaujímavé druhy práce, postavy ľudí v pracovných pózach.

Materiály. Papier A4, obyčajný grafit a farebné ceruzky, farby, štetce.

Prepojenie s inými oblasťami vzdelávania. Práca detí v areáli materskej školy. Pozorovania práce dospelých.

Lekcia 81. Sochárstvo podľa návrhu

Obsah softvéru. Rozvinúť schopnosť koncepcie obsahu svojej práce, určiť spôsoby plnenia plánu. Podporujte túžbu dosiahnuť lepší výsledok, pozrite sa na to až do konca. Zlepšiť schopnosť podrobne hodnotiť svoju prácu a prácu ostatných detí.

Metodika vedenia hodiny. Pozvite deti, aby podľa plánu skultúrnili skupinu ľudí (zvierat). Pripomeňme si potrebu správne sprostredkovať pomer figúr k veľkosti a dosiahnuť podobnosť tvarovaných ľudí (zvierat) so skutočnými.

Na konci hodiny zvážte všetky práce, pozvite deti, aby vybrali tie najzaujímavejšie a výber zdôvodnite.

Materiály. Plastelína (hlina), modelovacie dosky.

Možnosť lekcie. Modelovanie „opatrovateľky s dieťaťom“

Obsah softvéru. Naučte deti sprostredkovať obrázky ľudových hračiek v modelingu. Posilnite schopnosť pozorovať proporcie častí, použite predtým zvládnuté techniky (samostatne vytvarujte zvonovú sukňu a vyššia časť trup). Rozvíjajte estetické vnímanie.

Metodika vedenia hodiny. Zvážte opatrovateľku Dymkovo s dieťaťom s deťmi. Upresnite tvar, proporcie obrázku; techniky a postupnosť sochárskych figúrok bábiky, dieťaťa.

Na konci hodiny zvážte všetky vytvarované figúrky a vyberte tie najkrajšie.

Materiály. Hlina, stohy, dosky na tvarovanie. Hračka Dymkovo - opatrovateľka s dieťaťom.

Prepojenie s inými oblasťami vzdelávania. Zváženie rôznych bábik Dymkovo, objasnenie ich obrazového obsahu, tvaru a proporcií častí.

Lekcia 82. Kresba „Farebná krajina“

Obsah softvéru. Rozvíjajte predstavivosť, kreativitu. Na upevnenie a rozšírenie znalostí o farbách a ich odtieňoch možná rozmanitosť farebného riešenia obrázku. Posilniť schopnosť sprostredkovať farby a odtiene rôzne cesty(regulácia tlaku na ceruzku, zriedenie akvarelovej farby vodou (ako sa do farby pridáva voda, farba sa stáva svetlejšou), pridaním bielej na zosvetlenie farby pri maľovaní kvašom).

Metodika vedenia hodiny. Pozvite deti, aby vytvorili ilustrácie ku knihe „Dúha“. Upresnite ich znalosti farebných odkazov.

Pozvite každé dieťa, aby sa zamyslelo nad tým, akú farbu dúhy by chcelo vytvoriť obrázok. Ak pre nejakú farbu nie sú žiadni dobrovoľníci, mali by ste chlapcov jemne presvedčiť a navrhnúť možné obrázky. Pre každú farbu dúhy je vytvorený iný obrázok.

Z vytvorených kresieb môžete zbierať knihy a dávať ich deťom zo staršej skupiny.

Možnosť lekcie

Pozvite deti, aby kreslili báječné obrázky tak, že skompletizujete všetky obrázky v rovnakej farbe, ale v rôznych odtieňoch.

Môžete navrhnúť nakreslenie „Rozprávkového domu“ s priehľadnými stenami, v ktorom vtáky žijú v jasnejších farbách ako samotný dom. Návrh by mohol byť nasledujúci: vytvorte vzory pomocou rôznych odtieňov (teplých a studených) rovnakej farby.

V dôsledku toho môžete zariadiť výstavu detských kresieb, vyzdobiť priestory materskej školy, skupinu s kresbami.

Materiály. Závisí to od témy, ktorú si učiteľ vybral.

Nadezhda Viktorovna Suyurova

Nedávno sme sa s deťmi rozprávali o tom, v čom sa nachádzajú výrobky ľudového a moderného umenia kučery... Pamätali sme si rôzne ozdobné prvky.

Na to som použil fragmenty dekoratívna maľba kde sú rôzni kučery.

Ponúkol som samotné deti kresliť kvašová zahnutá vetvička - zvinúť, ozdobte to kučery, kvety, bobule, listy.

Pred štartom práca ukázal deťom privítanie kreslenie hlavného zvlnenia a bočné vetvy - kučery.

Keď deťom rozdala polotovary z červeného farebného papiera, ponúkla sa, že premyslí, aká farba farby sa k nej bude hodiť (žltá, čierna, zelená).

Pripomenulo to musíte kresliť veľké, v celom liste obrobku.




Deti sa veľmi snažili a krásne maľovali ozdobné polotovary.

Vetva sa hladko ohýbala

Vedľa listu s tromi prstami

Taká je tá nádhera

Chlapi to dokázali!

Súvisiace publikácie:

Raz sme si s chalanmi prečítali sériu príbehov Gennadija Snegireva „O tučniakoch“. Počas rozhovoru sme zistili, že tučniaky nelietajú.

Pred nástupom do práce sme sa pozreli na ukážku kuracieho mäsa vyrobeného učiteľkou. Potom pozvala chalanov, aby urobili priateľom kuracie mäso, takže.

V jednej z tried aplikácie sme sa s deťmi naučili vystrihnúť niekoľko súmerných predmetov z papiera preloženého na polovicu. Tak sa vyvinuli.

Obecná rozpočtová škôlka vzdelávacia inštitúcia„Materská škola č. 139“ Prijatá pedagogickou radou. Schválené: Protokolom.

Po pokračovaní v zoznámení sa s dymkovským obrazom boli chlapci požiadaní, aby namaľovali šablónu dymkovskej mladej dámy. Predtým, ako začnete maľovať

Synopsa hodiny vizuálnej aktivity v prípravnej skupine „Dekoratívna kresba. Snehová vločka" Vizuálna aktivita. Zhrnutie hodiny v prípravnej skupine. Téma: „Dekoratívna maľba. Snehová vločka". Druhy aktivít pre deti:

V jednej z tried sme sa s deťmi rozprávali o mestských vtákoch - holuboch. Zistili sme, akej farby sú, kde žijú, čím sa živia.

Zhrnutie hodiny kreslenia v prípravnej skupine na tému:

„Khokhloma maľba“.

Ciele:

1. Oboznámiť deti s históriou remesla a ľudovými prácami

umenie a remeslá, maliarska technológia a vlastnosti kresby Khokhloma.

2. Vysvetlite rozdiely medzi druhmi Khokhlomovej maľby.

3. Podporovať prejav presnosti v práci, rozvoj predstavivosti a pozorovania.

4. Podporovať záujem a lásku k ľudovému umeniu, pocit hrdosti a vlastenectva k bohatému kultúrnemu dedičstvu Ruska. Dať deťom možnosť cítiť sa ako ľudoví remeselníci.

Vybavenie a materiál:

výrobky s Khokhlomovou maľbou, pohľadnicami, reprodukciami;

plagát „Maľba Khokhloma“;

prezentácia „Maľba Khokhloma“;

model na farbenie "podšálka";

nádoba na vodu;

pečiatka (vatové tampóny, 2 ks);

papier;

obrúsok;

Počas vyučovania:

Pedagóg: V dávnej minulosti v regióne Nižný Novgorod Trans-Volga vznikol zvyk zdobiť drevené riady maľbou. V tejto lesnej oblasti bolo takmer všetko z dreva. Celé územie regiónu bolo ako jedna dielňa roztrúsená po stovkách dedín. Obyvatelia, akoby po dohode, rozdelili medzi seba všetky druhy výroby drevených výrobkov. Každá skupina dedín mala centrum - veľkú obchodnú dedinu, kde každý týždeň prichádzali roľníci na trh predávať svoje výrobky. Dediny, kde brúsili a maľovali drevené riady, sa nachádzali okolo veľkej obchodnej dediny Khokhloma, ktorá dala názov celému maliarskemu umeniu. Práve odtiaľto sa poháre a lyžice rozhádzali ako ohnivé vtáky po celej zemi. Na otázku obchodníka: „Odkiaľ je taký zázrak?“ Hrdo odpovedal: „Z Khokhloma.“ A tak sa aj stalo: Khokhloma a Khokhloma. Dodnes je názov maľovaného riadu Khokhloma.

Ale skôr, ako sa pokrmy dostali do rúk obchodníkov, boli vyrobené „zlatými“ rukami remeselníkov. Ako prišli remeselníci na nápad namaľovať drevený riad zlatou farbou bez použitia zlata? Aj pre špecialistov to zostáva záhadou. Po stáročia fungujúci proces však aj teraz robí z obyčajného bieleho dreva lesklý zlatý kúsok.

Aké je tajomstvo farebných chochlomských jedál? Ako sa to robí? Ukazuje sa, že to nie je vôbec jednoduché.

1. Výrobok z dreva pokryté tekutým roztokom ílového „vapu“. Hlina uzatvára póry dreva a vytvára vodotesnú vrstvu.

2. Potom sa výrobky navlhčia surovým ľanovým olejom a dobre sa vysušia. Potom prikryte ľanovým olejom a znova vysušte a túto operáciu opakujte 3-4 krát.

3. Ďalším krokom je pocínovanie. Výrobok je pokrytý pol dňa: cínový alebo hliníkový prášok sa vtiera do výrobku tampónom. Výrobky sú hladké, lesklé a pripomínajú kov.

4. A až teraz farbiar (osoba, ktorá aplikuje vzor) začne pracovať. Obraz je nanesený olejovými farbami. Všetky prvky maľby sa vykonávajú okamžite štetcom bez predbežného kreslenia ceruzkou.

5. Maľovaný a sušený výrobok je pokrytý olejovým lakom (predtým pokrytým ľanovým olejom) a vložený do rúry na „zahriatie“. Lak pod vplyvom teploty zožltne. Potom sa objaví táto lahodná medovo-zlatá farba. Tak vznikla fráza „Zlatý Khokhloma“.

Podľa majstrov sa takéto jedlá neboja tepla ani chladu, dobre sa umývajú, dlho slúžia, svojou eleganciou konkurujú zlatu a sú dostupné pre každého.

Otázka: Aké farby používajú majstri?

Odpoveď:Červená, čierna, veľmi málo žltá a zelená pre malé detaily.

Otázka: Aké vzory vidíte na riade?

Odpoveď: Listy, bobule, kučery, bodky.

Otázka: A s čím sa dajú tieto kresby porovnať? Vymýšľajú si ich remeselníci sami alebo si niekde požičiavajú?

Odpoveď: Príroda má vetvičky, listy, trávu.

Pedagóg: Správny! Majster pozná a miluje lesnú stránku: tu kalina, horský popol, brusnica - všetky druhy ovocia, kvetov a byliniek.

Pozrime sa podrobnejšie a uvidíme, že Khokhlomov obraz je rozdelený na dva typy: „jazdecké“ písanie a „pozadie“.

Zvláštnosť maľby „koňa“ spočíva v nanesení vzoru ťahmi na zlaté pozadie.

Zvláštnosťou maľby "na pozadí" je, že pozadie okolo vzoru je namaľované červenou alebo čiernou farbou. Pri tejto metóde na tomto pozadí vyniknú listy, kvety alebo vtáky v podobe zlatých siluet.

Ale zvyčajne sú tieto dva druhy maľby zložito prepojené v jednom produkte.

Medzi najobľúbenejšími umelcami Khokhloma je „bylinkový vzor“ alebo „tráva“, ktorý matne pripomína ostrice. Medzi „trávou“ je často zobrazený kvet, vták, ryba. Najzložitejšie vzory sa nazývajú „kučery“: tráva, premieňa sa na veľké kučery - kučery.

Tu sú bobule. Na bobule, brusnice, ríbezle a horský popol použite znak poke (vatový tampón). Ale egreše, jahody a maliny sa kreslia okamžite štetcom. Po zaschnutí červenej farby sú bobule „zriedené“ žltou farbou.

Steblo trávy je tenký, hladko zakrivený kmeň, z ktorého zakrivené stonky s kučerami vyčnievajú do všetkých smerov. Tlak kefy padá na najširšiu časť stebla trávy.

"Kudrina" je kvetinovo-listový vzor so zaoblenými širokými listami so zvlnením.

List je najčastejšie štylizovaný list ríbezlí. Listy a kvety začnú hrať s obrazom stoniek, potom nakreslia základný tvar listu alebo kvetu. Ďalej sa na listy nakreslia žily a na kvety tyčinky.

Z takýchto prvkov môžete vytvoriť vzor.

"Svet mágie Khokhloma"

Klíčenie,

Nejako sviatočne živý

Ťažké,

Čierna a červená tráva.

Listy sčervenajú

Z dychu zimy.

Vstupujeme do kráľovstva Berendey -

Do sveta mágie Khokhloma.

(B. Dubrovský)

A dnes sa pokúsime zmeniť na majstrov Khokhlomovho obrazu a urobíme „bylinkový“ vzor. Umenie Khokhloma je pýchou našej kultúry. Zlaté vzory Khokhloma absorbovali všetku krásu ruskej krajiny.

V procese samostatnej práce poskytuje pedagóg deťom tvorivú slobodu a poskytuje individuálnu pomoc. Môžete zapnúť jemnú ľudovú hudbu. Na konci hodiny je pripravená výstava. Deti postavili podšálky na špeciálny stojan a spolu s učiteľkou vyberali najlepšie práce. Učiteľ nezabúda chváliť každého žiaka, všímať si, čo urobil najlepšie.









2021 sattarov.ru.