Kreslenie vtáka v druhej juniorskej skupine. Abstrakt na dekoratívnej maľbe v druhej juniorskej skupine „Dymkovo vták


Tatiana Kurilová

Zhrnutie hodiny kreslenia netradičným spôsobom« Vtáky, ktoré nie sú divočinou»

Juniorská skupina.

OO integrácia: poznávanie, telesná výchova, kresba, vývoj reči.

cieľ: Oboznámiť deti s pojmom vtáky, učiť kresliť netradičným spôsobom, rozvíjať fantáziu, tvorivé schopnosti, poznávanie, komunikáciu schopnosť.

Priebeh hodiny:

Pedagóg: Chlapi, prišla jar a oni prišli k nám vtáky... Pozrime sa, kde sú, pozdravíme ich. (učiteľ má v rukách hračku vtáčik; spolu s deťmi učiteľ skúma hračku a žiada o ňu rozhovor)

Odletela za tebou. Vrátil som sa z teplých krajín. Priletel som ponáhľať, aby som videl, akí dobrí a priateľskí ste, chlapci!

Čo vtáčik? - - Malý, krásny, bezbranný.

Čo môže vtáčik? - Leť, spievaj piesne

S tým, čo letí vtáčik? -pomocou krídel.

Ako spieva vtáčik? – „Chick-chirik“(deti vydávajú zvuky, ktoré sú podľa ich chápania podobné spevu vtákov)

Pedagóg: A teraz chlapci vtáčik chce s vami hrať.

Učiteľka s deťmi hrajúca hru « Vtáky, ktoré nie sú divočinou»

Tu sme leteli vtáky,

Vtáky, ktoré nie sú divočinou.

Všetci leteli, všetci leteli

Zamávali krídlami.

(deti mávajú rukami. vtákypohybujúc sa ľahko pozdĺž skupina)

Sadli si na cestu

Jedli zrná.

Klu-Klu-Klu. Klu-Klu-Klu,

Ako milujem zrná.

(deti si čupnú, pokrčia ruky štipkou a "Peck" imaginárne semená z podlahy)

Vyčistíme perie

Byť čistejší.

Takto a takto

Byť čistejší.

(postupne potriasť rukami a nohami)

Skočíme na vetvy

Aby boli pre deti silnejšie

Skok-skok, skok-skok

Skáčeme po konároch.

(ruky na páse, nohy spolu, deti skáču na mieste alebo na skupina)

Tu pribehol pes a všetci vystrašil vtáky! (deti utekajú do hniezd “- na stoličkách). Hra sa opakuje na žiadosť detí 1 - 2 krát.

Pedagóg: chlapci, s ktorými ste sa radi hrali vtáčik? Ale vaše dlane sa samy stali krídlami! Zamávajme krídlami a hrajme sa s nimi!

Deti vidia na stole nádoby s rôznymi farbami na prsty. Farba sa nanáša na dlane pomocou učiteľa (deti si vyberú farbu)... Detské odtlačky sa stávajú vtáky... Učiteľka pomáha deťom. Spojením fantázie a predstavivosti si pozrite siluety vtákov v odtlačkoch dlaní. Potom deti pridať zobák do obrázka, chumáč, hrebeň, labky, oči a ďalšie prvky, ak je to požadované, navzájom si ukazujú svoju prácu.

Pedagóg: Ukážme to vtáčikaké zábavné stádo sme vytvorili! Veľmi sa jej páči! Teraz naša vtáčik sa nebude nudiť!

Deti sa lúčia vtáčik a požiadajte ju, aby sa vrátila znova.

ZIMNÉ VTÁKY
zhrnutie lekcie
od vzdelávacia oblasť "Umenie" (kresba)
pre deti druhej mladšej skupiny


Pripravené:
Shebeko Galina Ivanovna,
pedagóg ako prvý
kvalifikačná kategória
Úlohy programu:
- Pokračujte vo vytváraní reprezentácií vizuálnych možností rôzne materiály: zubná pasta, pena na holenie, farba na maľovanie;
- vzdelávať deti o zimujúcich vtákoch, ich vzhľadzvyky;
- prispieť k vzniku záujmu o experimentovanie;
- rozvíjať záujem o kreslenie;
-pestovať túžbu starať sa o zimujúce vtáky.
- rozvíjať schopnosť počúvať učiteľa, odpovedať na jeho otázky.
Materiál a vybavenie: farby na kvaš, pena na holenie, zubná pasta, pokrčený papier, vatové tampóny, vlhčené obrúsky, hudobný sprievod, video (spev vtákov).
Prípravné práce: spoločná výroba kŕmidiel rodičmi a deťmi, preskúmanie plotových a objektových obrázkov zimujúcich vtákov, čítanie básní a príbehov o zimujúcich vtákoch, hranie hier o vtákoch, kreslenie pozadia a stromu pre prácu.
Priebeh hodiny
Deti vstupujú do hudobnej sály na hudbu.
Pedagóg:
- Deti, našim materská škola poslal video list pre deti našej skupiny. Poďme sa spolu pozrieť a zistíme, čo hovorí tento list.
Deti: (Pozerajú sa na video)
Pedagóg:
- Pozerali sme obrázky, čítali básne a príbehy, hrali sme rôzne hry, vy a vaši rodičia ste vyrábali kŕmidlá pre vtáky.
Pedagóg:
-Na čo slúžia kŕmidlá?
Deti: (deti povedia, pre koho sú podávače určené)
Pedagóg:
-Čím budeme kŕmiť vtáky v zime?
Pedagóg:
- Teraz, chlapci, viete, ako kŕmiť zimujúce vtáky v chladnom období. Takto sa o vtáky staráme v zime a snažíme sa ich svojou starostlivosťou zahriať. A vtáky sa nám za to svojim spevom poďakujú. Takto sa staráme o vtáky, povieme to ďalším deťom z našej materskej školy. A aby vedeli, ktoré vtáky s nami v zime v meste žijú a ako vyzerajú, nakreslíme obrázok. Najprv si však vypočujme básne o zimujúcich vtákoch.
Deti: (povedzte poéziu o vtákoch)
Šikovná cicavka cvála,
Nesedí na mieste.
Skok, skok, skok,
Točené ako top.

Rýchlo vybehnite
Pozri sa na hýly!
Prišiel, prišiel!
S kŕdľom sa stretli víchrice
Mrázovo červený nos
Doniesol som im horský popol.
Pedagóg:
-Začnime kresliť. A aby sme uspeli, poviem vám, kto z vás čo urobí.
Prvá podskupina detí kreslí vtáky dlaňou.

Druhá podskupina - vtáky sú maľované prstom.
Deti: (staňte sa ich podskupinou)
Tretia podskupina - nakreslite snehové vločky s bavlnenými púčikmi.
Deti: (staňte sa ich podskupinou)
Štvrtá podskupina - maľujú mráz na stromy zubnou pastou.
Deti: (staňte sa ich podskupinou)
Piata podskupina - maľovanie snehových závejov pomocou peny na holenie.
Prstová gymnastika:
Poďte lietať, vtáky! - „volanie“ pohybov prstov
Sala dá sýkorovcov. - „sečné“ pohyby jednej dlane na druhú
Uvarím drobky - prsty so štipkou - „rozpadajúci sa chlieb“
Trochu chleba - trieť vankúšiky prstov
Tieto omrvinky - bullfinches - natiahnu pravú ruku dopredu
Tieto drobky - k vrabcom - to isté - ľavou rukou
Kavky a vrany - potierajte dlaňou po dlani
Jedzte cestoviny! - „rolovanie cestovín z chleba“
Pedagóg:
- Choďte k stolu a vezmite si materiál, ktorý potrebujete na prácu.
Deti: (začnú kresliť podľa hudby. Učiteľ v priebehu práce objasní od detí, čo kreslia a aké materiály)
Pedagóg:
-Pozrime sa, čo sme dostali, a povedzme hosťom, aké materiály sme potrebovali na dokončenie takého jasného, \u200b\u200bzimného maľovania Deti: (z každej podskupiny povedia plnými vetami, čo nakreslili, akou metódou a materiálom dosiahli výsledok).
Pedagóg:
- Pozri, naša sa ukázala byť veľmi farebná, zaujímavá a jasná. Položme to na stojan a obdivujme ho. A neskôr pozveme deti z iných skupín materskej školy a povieme vám, ako sme ju nakreslili, ktoré vtáky zimujú v našom meste a ako sa o ne starať
počas tohto chladného obdobia.
Pedagóg:
-No dobre chlapci! Každý dnes urobil maximum, ale pozrite sa, čo vám vtáky priniesli ... toto sú maškrty pre vás (moment prekvapenia).
Zoznam použitých zdrojov:
1. Didaktické hry a cvičenia vo vizuálnej aktivite predškolákov: Sprievodca pre učiteľov predškolského veku. Inštitúcie / vyd. E.V. Kazarina. - Mozyr: LLC ID White Wind, 2007.-83s.
2. Umelecký a tvorivý vývoj detí predškolský vek: Sprievodca pre predškolských pedagógov. vzdelanie / vyd. V.M.Drilenok. -Mozyr: LLC ID White Wind, 2008.
3. Kresba, aplikácia, dizajn, modelovanie z dôvodu štvrtého roku života / autor-komp. I.V. Imelo. - Mozyr: Assistance, 2009 -92s.

Natalia Kudryavtseva
Abstrakt GCD pre výtvarné umenie v 2 mladšia skupina na tému „Vtáky“

Vzdelávacie oblasti:

Umelecká tvorivosť.

Úlohy:

Upevnite si vedomosti o štruktúre vtáky, oboznámiť sa s hnedou, oboznámiť sa s rôznymi technikami obrazu vtáky, vzbudzovať záujem o kreslenie, radovať sa z výsledku, rozvíjať fantáziu, vychovávať k presnosti v práci.

Demo materiál:

Obrázok podávača a vrabca na liste papiera.

Podklady:

Plachta na album, penová guma impregnovaná hnedým kvašom, čiernym kvašom, kefa, držiak kefy, vlhčené obrúsky.

Prípravné práce:

Pozorovanie vtákypríchod na web, prezeranie ilustrácií, čítanie beletria.

Dnes, keď som chodila do škôlky, jasne svietilo slnko. A tak som sa na neho chcela usmiať. Chceli by ste sa usmievať na slnko?

Spojte ruky, pozerajte sa na seba a usmievajte sa. Aká je tvoja nálada?

Dobré, radostné.

Cestou do škôlky som stretol jedného vtáka. Bol to vrabec. Sedel na kŕmidle pre vtáky a bol veľmi smutný. "Prečo si smutný?" Opýtal som sa. Čo myslíte, odpovedal mi?

Je smutný, pretože je sám.

Deti, naozaj chcem, aby mal dobrá náladaa tešil sa s nami. Preto som ho pozval k nám na návštevu, spoznajme ho. (Deti sa pozerajú na vrabca s hračkou).

Chlapi, možno pomôžeme vrabcovi a nakreslíme ho k vrabčím priateľom.

Prezrite si zblízka nášho nového priateľa. Aké časti tela má?

Má hlavu, telo, nohy, krídla, zobák, oči.

Akú farbu má vrabec?

Vrabec je hnedý.

Na nakreslenie vrabca použijeme rôzne materiály... Máme penovú gumu. Prečo si myslíš, že je hnedá?

Pretože vrabec je hnedý.

Výborne, ukážte mi dlane, pripevnite ich k penovej gume a teraz ich pripevnite na list papiera. No dobre, urobili sme všetko dobre. Dlaň, ktorá je v hnedej farbe, utrite obrúskom. Pozri sa na hárok, ako vyzerá tvoja odtlačok ruky?

Na tele s chvostom.

Čo treba ešte nakresliť?

Hlavu nakreslíme pomocou krytu z plastová fľaša... Nanášame ho tiež na penovú gumu a potom na telo nášho vtáka. Aké krásne vrabce máš. Zdá sa mi, že niečo chýba. A čo si myslíš ty.

Oko, zobák a nohy.

Toto nakreslíme, keď budú vrabce suché. Teraz sa poďme hrať s prstami.

Hra „Vták zložil krídla“.

Vták zložil krídla (prsty sú prekrížené,

Vták si umyl krídla (krúživými pohybmi prekrížených prstov,

Vták pohnul zobákom (malé prsty sa narovnajú a zobrazujú zobák,

Vták našiel semená (malíčky klepajú na stôl)

Vták zjedol zrná

Vtáčik spieval piesne

Vták otvoril krídla, (prsty otvorené)

Letel, letel! (ruky prekrížené, vlajúce krídla).

Čo teda musíme dokončiť kreslenie?

Oči, zobák a nohy.

Aby vrabec videl, sú potrebné oči. Na to, aby vrabec vylúpil zrná, je potrebný zobák. Aby vrabec skočil po ceste, sú potrebné nohy. Ako nakreslíme oči, zobák a nohy?

Prsty.

Dobre, použite prsty.

Aké krásne vrabce sme dostali! Zavoláme vrabca a ukážeme mu nových priateľov.

Cvrlikající vrabec:

Idem hľadať priateľov.

Náš vrabec mal rád nových priateľov a vyzýva ich, aby zjedli nejaké zrná. Dáme všetky vrabce na koryto.

Pripravila: učiteľka GBDOU # 47 Moskina L.A.

Abstrakt súvislých vzdelávacích aktivít

v druhej juniorke skupina.

Téma: „Kŕmte vtáky».

Integrácia vzdelávacích aktivít:

· Poznanie - formovanie holistického obrazu sveta;

· Telesná výchova;

· Umelecký a estetický vývoj - kresba.

Pedagogické technológie:Mnemotechnika, hra.

Úlohy.

· Vzdelanie:

Naučte deti rozpoznávať a pomenovať vtáky; rozvíjať vizuálnu pamäť, myslenie;

· Vývoj:

Rozvíjajte vizuálnu pamäť.

Rozvíjať umeleckú činnosť, opravovať a správne pomenovávať farby.

Rozvíjajte fantáziu, predstavivosť, upevnite si schopnosť kresliť farbami.

Rozvíjať hernú aktivitu detí, schopnosť konať spoločne vo fyzickej minúte „Vtákov“.Rozvíjať fyzickú aktivitu, koordináciu pohybu počas fyzických minút „Vtáky.

Rozvíjať dobré motorové zručnosti ruky (práca so štetcom).

· Vzdelanie:

Pestovať lásku k prírode, túžba detí dozvedieť sa niečo nové.Vzbudzovať a udržiavať záujem o kognitívne činnosti, k umeleckej tvorbe.

Materiál a vybavenie:

Fotografie znázorňujúce vtáky (vrabec, holubica, vrana, sýkora).

Plátno, vták, krmítko, hudobný sprievod.

Mnemonické tabuľky.

List albumu s obrázkom kŕmneho žľabu.

Farby - kvaš: žltá, čierna; štetce, obrúsok.

Prípravné práce :

1. Pozorovanie vtákov pri chôdzi.

2. Čítanie beletrie: S. Gorodetskiy „Ako sa vtáky naučili stavať hniezda“, A. Ševčenko „Hniezda“, T. Nuzhin „Vrabce“, „Lastovička“ atď.

3. Počúvanie audiokaziet „Osamelý s prírodou“, „Zvuky okolitého sveta“, „Príroda, vtáky a zvieratá“.

4. Tvorba hádaniek.

5. Zohľadnenie didaktického materiálu, ilustrácie kníh.

Priebežné vzdelávacie aktivity.

Priebeh hodiny: Za obrazovkou sa objaví vrabec.

Vrabec: chick-chirp, chick-chirp, chick-chirp

Pedagóg: Och, chlapci, ktorí k nám prileteli.

Deti: Vtáčik

Pedagóg: Chlapci, aké vtáky poznáte?

Deti: Sýkorka, hýl, vrana, vrabec

Pedagóg: Chalani : „Kto je odvážny? Kto prichádza prvý? Samozrejme, vrabec: skáče, hryzie. Stále prichádzajú vrabce. S čím klopú na zrná? Zobák, nie nos. Ostrý zobák. Klovia a odletia na nové miesto v stáde. Ako komunikujú? Počúvať Cvrlikajú?

Pedagóg: Chlapci, prečo potrebujete v zime kŕmiť vtáky?

Deti:Aby nezomreli od chladu a hladu.

Pedagóg: Chlapi, nakŕmme s vami vrabca. ( Učiteľka spolu s deťmi vkladá semená do podávača).

Pedagóg: Vrabec cvála, cvála

Žiada o malé deti

Vyhoďte drobky vrabcovi

Zaspievam ti pesničku

Vrabec: Chick-chirp, chick-chirp, chick-chirp.

Vyhoďte proso a jačmeň

Budem ti spievať celý deň.

Chick-chirp, chick-chirp, chick-chirp

Prišli ďalšie vtáky. Deti odpovedajú na otázky, ako sa vtáky volajú, akej farby sú perie a labky holuba, ktorý má väčší zobák - holubicu alebo vrabca. Vtáky sú plaché. Maličkosť - vyletia a odletia. Dospelý hovorí: „Nebojte sa nás, neurazíme vás. Správny? Sme láskaví. “ Povedz im to, chlapci.

Fyzická minúta.

Vtáky lietali

Malý sám od seba.

Ako leteli

Všetci ľudia sa pozreli.

Ako si sadli

Všetci ľudia boli ohromení.

Sadnite si, sadnite si,

Vyletel, letel

Piesne začali spievať.

Pedagóg:No, chlapi, vy a ja sme nakŕmili nášho vrabca, jedol, zohrial sa, pozri, ako sa pobavil. Ukážme si, aký je zábavný, aký je šťastný, máva krídlami. (Detské predstavenie)

Pedagóg:Och, chlapci, pozrite sa, koľko vtákov priletelo k nám. Doprajme si ich aj my. A aby mohli jesť, musíte im nakresliť jedlo.

Deti sedia pri stoloch s modelmi vtákov.

Učiteľ vysvetľuje a ukazuje techniky kreslenia na stojane. Chlapi - toto kŕmidlo je vtáčia jedáleň. Vtáky jedia v kŕmidle, pretože v snehu nie sú žiadne semená a zrná. Semená, akej farby? Čierna. To znamená, že budeme maľovať čiernou farbou. A zrniečka, akej farby? Žltá. Natrieme ich žltou farbou. ( Deti priťahujú tichú pokojnú hudbu).

Pedagóg:Chlapci, nakreslili ste toľko pochúťok pre svoje vtáky a teraz ich nakŕmte, nechajte ich zobákmi klopať na vaše semená.

Keď deti kŕmia vtáky, hrá hudba.

Pedagóg:Výborne, chlapci, vtáky ďakujú za to, že ste ich nakŕmili. A ako krásne ste špičkou štetca natreli zrnká a „štuchnutím“ semená.

Pedagóg:Maľovali ste, hrali sa. Poďme teraz s vami von a nakŕmme zvyšok vrabcov na mieste našej materskej školy.

Abstrakt okamžitého Vzdelávacie činnosti kresba pre deti vo veku 3 - 4 roky "Semená pre vtáky"

Cieľ:
Rozvíjať umelecké a tvorivé aktivity detí.
Úlohy:
Vzdelávacie úlohy
Rozšírte vizuálne možnosti detí, formujte schopnosť kreslenia netradičným spôsobom - pomocou vatových tampónov;
dať deťom vedomosti o živote vtákov v zime; upevniť vedomosti o farbe (žltá), tvare (okrúhle), veľkosti (malé), množstve („jeden“, „veľa“). Obohaťte slovnú zásobu detí o nové slová.
Rozvoj
Rozvíjať jemnú motoriku ruky; rozvíjať schopnosť kresliť s ťažkosťami (v obmedzenom priestore). Rozvíjať herné aktivity detí, schopnosť konať spoločne v mobilnej hre "Vtáky". Rozvíjať fyzickú aktivitu, koordináciu pohybu počas fyzických minút „Vtáky.
Vzdelávacie
V kultivácii humánneho prístupu k vtákom vzbudzujte túžbu pomôcť im.
Slovník: kŕmidlo, vrabec, zrná.
Vybavenie
Podklady: Listy papiera s obrázkom kŕmneho žľabu pre každé dieťa; žltý kvaš, vatové tyčinky pre každé dieťa. Proso, jednorazové taniere pre každé dieťa
Demo materiál: kŕmidlo pre vtáky, vtáky rezané papierom, maľovaný stromček.
Prípravné práce
Pozorovanie vtákov pri chôdzi; zohľadnenie didaktického materiálu, ilustrácie v knihách; počúvanie zvukových záznamov vtáčích hlasov.

Priebeh priamych vzdelávacích aktivít

Chalani, pozdravíme našich hostí. Usmievajme sa na hostí, usmievajme sa na seba. Aké príjemné a radostné je začať nový deň s úsmevom!
Deti sedia na stoličkách. V tejto chvíli sa ozýva klopanie na dvere. Učiteľ privedie krmítko.
-Chlapi, čo si myslíte, že to je? (odpovede detí)
- Máte pravdu, je to kŕmidlo. Zopakujme zborovo: podávač.
-Pre koho je tento podávač určený? Prečo vtáky potrebujú krmítko? Čo jedia vtáky? (odpovede detí)
-Zvážme spolu s vami zrná, ktoré som pripravil pre vtáky.
Deti prídu k stolu, na ktorom sú pre každé dieťa taniere s proso.
-Akú farbu majú semená? Aké sú veľkosti? Aký tvar?
V tejto chvíli sa ozve klepanie na okno. Deti kráčajú k oknu a vidia pripevneného vrabca vystrihnutého z papiera.
-Och chlapci, kto je toto? (odpovede detí). Toto je vrabec. Myslím, že k nám priletel z nejakého dôvodu. Prečo si myslíš, že k nám prišiel? (odpovede detí).
- Máte pravdu, vrabec je zamrznutý a chce jesť. Nakŕmime ho?
-Čím ideme kŕmiť vrabca? Kam dávame zrná? Vezmite semená prstami a nalejte ich takto do podávača.
Deti sypú zrniečka do žľabu a vrabec ich „vykľuje“.
- Vrábeľ, jedol a spieval svoju vlastnú pieseň. Ako spieva vrabec?
-Chlapi, chcete sa zmeniť na vrabce? (odpoveď)
Fizminutka
Vrabce sedia na vetvičkách a pozerajú von na ulicu
(deti v podrepe, otočte hlavu doprava, doľava)
Chcú sa prejsť a potichu lietať.
(vstaň, mávaj rukou)
Leteli sme, leteli a sedeli na konároch.
Zaznie zvukový záznam vrabčieho cvrlikání.
-Ja sa mi zdá, že vrabec priletel k našej skupine nie sám. Pozrime sa, kto spieva tak nahlas.
Deti prídu k stromu, kde „sedia“ vrabce.
-Chlapi, kto je toto? Koľko ich prišlo? Čo chcú? Och, chlapci, a nezostávajú nám žiadne zrná na kŕmenie vtákov, ale máme farby a môžeme zrná ... Čo robiť? Nakreslite správne.
Sadnite si k stolom, každý z vás má krmítko, do ktorého budete kresliť semienka. Mám aj krmítko, pozri ako nakreslím semiačka. Akú farbu majú semená? Aký majú tvar? Aké veľkosti? Správne, vezmem vatový tampón, ponorím do vody, potom ponorím do žltej farby a svetlými štupľami nakreslím semienka. Aké zrnká zaoblím. Vtáky jedia v kŕmidle, takže by ste sa mali snažiť zabrániť tomu, aby sa zrná „zobudili“. A teraz sami nakreslite semená, každé do svojho vlastného podávača.
Počas práce musíte sledovať držanie tela, ako dieťa drží prútik. Postupom práce sa dieťaťa opýtajte, čo namaľovalo, akú farbu, aký tvar. No dobre, dobre ste urobili a do vášho krmítka priletel vrabec. Vyberte vtáka zo stromu a vložte ho do kŕmidla dieťaťa. Robte, ako je práca hotová.
- Chalani, ste skvelí, veľmi ste sa snažili. Vaše prsty to vyskúšali, sú unavené a chcú si oddýchnuť.


Prstová hra.
- Vrabče, vrabče, kde si bol? (potriasť prstom)
- Som na rieke mydlové nohy (umývajú si ruky)
- Fúkal vietor, spadol som (fúkajú im do dlaní a skrývajú si ruky)
- Mám labky v mláke (striasajú im ruky).
- Chlapi, dnes ste urobili dobrý skutok a nakŕmili vtáky.
- Máme taký zvyk, napadne trochu snehu, zavesíme na vetvičku kŕmidlá pre vtáky. Keď ideme na prechádzku, určite zaveste krmítko pre vtáky na strom.
- Pozri, naša mačka sa zobudila a chce sa hrať s vtákmi.
Vonkajšia hra „Mačka a vrabce“







2021 sattarov.ru.