Téma: "Zvuk Z" Organizované vzdelávacie aktivity vzdelávacia oblasť "Rozvoj reči" sekcia "Zvuková kultúra reči. Náčrt vyučovacej hodiny o rozvoji reči (prípravná skupina) na tému: Zvuková kultúra reči


Svetlana Malueva
Lekcia o rozvoji reči „Zvuková kultúra reči: zoznámenie sa so zvukmi [w] a [w]“

Lekcia o rozvoji reči „Zvuková kultúra reči: oboznámenie sa so zvukmi [g] a [w]“.

Cieľ: Naučiť deti zreteľnú výslovnosť slov so zvukmi w a w, rozvíjať fonematický sluch, cvičiť rozlišovanie zvukov podľa ucha.

Materiál: obrázky, v názve ktorých sú zvuky Zh a Sh; modré a zelené kruhy; dva domy na doske; Gates.

Pokrok v lekcii:

Odbočte doľava, odbočte doprava a usmejte sa jeden na druhého!

Pripomeňme si naše pravidlá správania sa v triede:

"Každý deň, vždy, všade,

V triede v hre,

Hovoríme nahlas, jasne,

Nikam sa neponáhľame!"

O čom je táto báseň?

O tom, čo potrebujete, sa snažte hovoriť krásne a jasne.

Toto sa učíme na hodinách rozvoja reči. Dnes sa naučíme rozlišovať zvuky. Ak chcete zistiť, čo znie v otázke hádajte hádanky:

„Kto je dlhší ako pančucha?

Kto nemá ruky ani nohy?

Koža ako šupiny.

Plazí sa po zemi ... (had) "(vytiahne hada z krabice)

Aká je pieseň hada?

Správne, š-š-š-š-š... Táto pieseň znie tlmene- Áno?

Označme to takým pohybom (učiteľ ukazuje cik-cak pohyb s rukou od seba (plazí sa had).

Teraz hádajte ďalšiu hádanku:

Niekto lieta v tme

Vydávanie hlasného zvuku.

Kto sa háda s lietadlom?

No samozrejme máj.... (chrobák)“ (vytiahne chrobáka z krabice)

Ako znie pieseň chrobáka? pevne? A nahlas!

Naše pohyby budú nasledovné: ruky položíme pred hruď, prekrížime ruky a pohybujeme nimi hore a dole (chrobák letí).

Ako sa tieto zvuky líšia? Ak priložíte ruku na krk, potom môžeme cítiť, ako fungujú naše hlasivky. Skúsme - Keď vyslovíme zvuk [w] - krk mlčí, a keď sa zvuk [w] - chveje.

Teraz sa snažme nenechať sa zmiasť... (Učiteľ pomáha deťom osvojiť si vzťah medzi zvukom a zodpovedajúcim pohybom.)

Pomenujem zvuky a ty sa snažíš rozlíšiť, aký pohyb potrebuješ urobiť. (Zvuky sa vyslovujú w, w, w, w, w, w, w, w, w, w, w)

Dnes som si na lekciu zobral vtipné jazykolamy na tieto zvuky. Teraz ich vyslovíme všetci spoločne.

Pripomíname, že jazykolamy sú folklórne vtipy, ktoré sú potrebné pre správnu výslovnosť.

1. Ash-ash-ash Masha má ceruzku. - pomaly

2. Šu-šu-šu, ticho na jeseň v lese. - rýchlejšie

3. Ša-ša-ša, naša Dáša je dobrá. - rýchlo

4. Pani, chytil som hada. - ticho

5. Zhu-zhu-zhu, včera som chytil včelu. - pomaly

6. Zhi-zhi-zhi, knihy, rozprávky sú dobré. - ticho

Minút telesnej výchovy

Výborne! Poďme sa trochu uvoľniť!

Som veselý Maybug (ukaz na seba)

Nesedím nečinne! (kývavý prst)

Krúžim nad zemou - krúžim, (Rozpažte ruky, imitácia letu)

A bzučať, bzučať, bzučať...

Dvíham sa na prsty, (robíme pohyby v texte)

Drepnem, narovnám sa.

Ruky v opasku, nohy od seba

Nohy rovné, nohy - bokom!

Moja pieseň je bzučiak (rozpaž ruky, zdvihni ramená)

Unavený zo všetkých. A to je škoda!

Výborne. Sadneme si za stoly a hráme ďalej

Teraz si zahráme hru „Buďte opatrní“.

Pomenujem slová, a ak počujete hlásku Zh, zdvihnite modrý kruh, ak v slove počujete hlásku Sh, zdvihnite zelený kruh. Takže:

Žirafa, lopta, žeriav, mačka, chrobák, hrbolček, žaba, harmanček, myš, žriebä, auto, klobúk, garáž, vločka, ježkovia, naberačka, Popoluška.

A teraz Nová hra. Volá sa to "Usporiadať dom". Na doske máme dva domčeky a bránu so zámkom, ktorý treba otvoriť, aby sa uvoľnili naše zvuky.

Tu sú obrázky zobrazujúce predmety, ktorých mená obsahujú zvuk Sh alebo Zh. Zvuk Sh žije v ľavom dome a zvuk Zh žije v pravom dome. Ten, koho zavolám, príde k tabuli, ukáže obrázok všetkým a zavolá to nahlas. Ak slovo obsahuje zvuk Sh, musí byť umiestnené v dome, ktorý sa nachádza na ľavej strane. A ak je v slove zvuk Zh, potom musí byť obrázok identifikovaný v dome vpravo. (Prvé dva obrázky vloží učiteľ sám, potom sa deti po jednom volajú).

Reflexia.

Chlapci, pripomeňme si:

aké zvuky sme sa naučili rozlišovať v dnešnej lekcii?

Páčila sa vám aktivita? (Čo bolo zaujímavé a čo bolo pre vás ťažké).

Si skvelý! Teraz si nebudete zamieňať zvuky sh-zh.

Každý sa snažil byť pozorný, správne dvíhal kruhy, snažil sa zapamätať si verše.

Som veľmi rád, že ste zvládli takmer všetky úlohy.

MAOU "Pyantezhskaya OOSh"

štrukturálne členenie Materská škola Pyatezhsky.

Zhrnutie lekcie na tému „Zvuková kultúra reči. Precvičovanie výslovnosti hlásky "R"

učiteľka predškolského veku

Čerepanová Tatiana Vladimirovna

akademický rok 2014-2015.

Abstrakt lekcie o rozvoji reči v skupine rôzneho veku (4-7 rokov). "Pozdrav z Prostokvashina"

Téma: Zvuková kultúra reči. Precvičovanie výslovnosti hlásky "R"

Cieľ: Cvičte deti vo veku 6-7 rokov vo výraznej výslovnosti hlásky "r"; izolovane a v slovách; precvičiť deti vo veku 4-5 rokov v rozlišovaní hlásky "r" v jednotlivých slovách a frázovej reči. Upevniť chápanie zovšeobecnených pojmov „riad“; schopnosť tvoriť slovesá z onomatopoických slov „kvak-kvak – kvákanie“ atď. Aktivujte reč detí.

Pestujte si priateľské vzťahy, schopnosť počúvať odpovede rovesníka.

Demo materiál: balíček, obrázky zobrazujúce jedlá, zvieratká, pyramídová hračka, knihy od E.N. Uspensky "Zima v Prostokvashine", "Dovolenka v Prostokvashine", "Strýko Fjodor chodí do školy". Prezentácia „Pozdrav z Prostokvashina“.

Recepcie: verbálne, vizuálne.

Priebeh lekcie:

Zaklopať na dvere. Vchádza poštár Pechkin.

Ahojte chalani! Je toto materská škola Pyantezh? Takže nemeškám. To som ja, poštár Pechkin vám priniesol balík a telegram z dediny Prostokvashino. od koho myslíš? (odpovede detí).

Vychovávateľ: Ďakujem, Pechkin, som zvedavý, čo nám poslali.

Poštár Pechkin: Tu podpíšte svoj balík, ale je čas, aby som odišiel.

Vychovávateľ a deti: Ďakujem, Pechkin, príď na návštevu, pohostíme ťa čajom.

Učiteľ prečíta telegram. „Zásielku môžete otvoriť iba vtedy, keď uhádnete hádanku o sezóne. Sneh sa topí, lúka ožila, prichádza deň, kedy sa to stane?“ (Deti odpovedajú jar). Otvorte balík a prečítajte si list.

    Ahojte chalani!

Píše vám strýko Fjodor, pes Sharik, mačka Matroskin a dievčatko.

Snímky #2- #9.

1. Úloha uja Fedora pre najmenších. "Kto spieva?"

Ako vrčí pes? Rrr.

Môže vrana rev? Ako plače vrana? Kar-kar. čo robí? (Caws)

Vrana kváka a vrabec? (cvrliká). Ako cvrliká vrabec? (cvrlikanie-cvrlikanie) Zobrazí obrázok.

Samostatná práca. Meno kto to je? Ako kričí? (prasa, kohút, kačica, pes, ježko, kôň, tiger).

Snímky #10-12

2.3 úloha Galchonka "Povedz mi slovo"

V rieke je veľký boj

dvaja sa pohádali.. (rakovina)

Kde jedol vrabec

V ZOO v.. (zvieratá).

Ra-ra-ra - začína hra

ry-ry-ry - pre chlapcov loptičky

Ro-ro-ro- máme nový vedro

Ru-ru-ru- pokračujeme hra

Re-re-re-stojí za dom na smútok

Ri-ri-ri - na vetvách bullfinches

Alebo-alebo-alebo-zrelá červená paradajka

Hrali sme sa s kavou a teraz si oddýchnime.

Fizminutka

Tu pod zeleným stromom

Havrany cválajú kar-kar-kar

Celý deň skákali

Chlapom nedali spať kar-kar-kar.

Len v noci mlčali

A ticho zaspali.

Vychovávateľ: vrany stredná skupina pokojne odletieť hrať.

Snímky #13-14

3 Úloha Ball.

Pozeráme sa na obrázky. Pomenujte to jedným slovom. Čo je toto? (stolový riad)

Vyberte jedlo, ktorého názov obsahuje zvuk „R“. (panvica, kastról, hrnček, naberačka, cukornička, cukornička).

Snímky #15-18

4.3 Matroskinova úloha.

    Pomenujte slová s hláskou "r" v mojej básni a za správnu odpoveď dostanete čip.

Yegor má záhradu

Sú tu reďkovky a hrášok,

Blízko Fedorovej záhrady -

V záhrade sú paradajky.

Teraz sa pozrime, ako ste sa naučili vyslovovať zvuk „r“

    Kto rýchlo zopakuje jazykolam bez chýb.

„Starý krtko ryje zem, ničí záhradu».

    Ak ste splnili všetky úlohy, tak gratulujem, dobrá práca.

    Učiteľka spolu s deťmi otvorí balíček a prečíta poznámku.

    snímka číslo 19

„Výborne, dokončili ste všetky úlohy, dúfame, že sa teraz rýchlo naučíte, ako správne vyslovovať zvuk „r“. Ako darček posielame knihy E.N. Uspenského, aby ste na nás nezabudli, ale pre najmenšie hračky (pyramída, raketa, konštruktér). Uvidíme sa čoskoro na stránkach kníh a karikatúr.

pedagóg: Chlapci, aký zaujímavý balík k nám prišiel z Prostokvashina. Boli úlohy náročné? Aké úlohy ťa bavili? Spôsobili problémy?

Pozrime sa na knihy o našich hrdinoch z Prostokvashina.

Zdroje.

1.V.V.Volina zábavné štúdium abecedy.

2. V.V. Gerbova Kurzy rozvoja reči s deťmi vo veku 4-6 rokov

3. Maksakov A.I., Tumakova G.A. "Učte sa pri hraní."

4 Časopis pre predškolskú výchovu, 1990, č.1.

5. ://900 igr . net / obrázky / geometria / Nagljadnaja - geometria / Nagljadnaja - geometria . html - 19 snímka.

6. :// m . babyblog . en / užívateľ / páska / ellada 16/28 - kavka.

7. :// ememdem . net / tag /% D 0% bf % D 1%80% D 0% BE % D 1%81% D 1%82% D 0% BE % D 0% BA % D 0% B 2% D 0% B 0% D 1%88% D 0% B 8% D 0% BD % D 0% BE / - 3 sklíčka

8. http :// sportsklad . en . com / prostokvashino . html- 2 šmykľavky.

Téma: „Zvučná kultúra reči. zvuk "C".

Cvičte deti vo vyslovovaní hlásky "c" (samostatne, v slabikách, v slovách)

Zlepšiť intonačnú expresivitu reči

Naučte sa rozlišovať slová so zvukom „ts“.

Rozvoj fonematického sluchu, tvorivej predstavivosti, dobré motorové zručnosti prsty

Priebeh kurzu.

Prišiel nás navštíviť náš kamarát Dwarf a požiadal ho, aby ho naučil správne vyslovovať hlásku „ts“. Môžeme pomôcť?

Učiteľ navrhuje obrátiť sa na magické zrkadlá a robiť artikulačné gymnastiky.

Komplex artikulačnej gymnastiky

"úsmev"

Udržujte silne natiahnuté pery v úsmeve Zuby sú zatvorené a nie sú viditeľné.

"kuriatko"

"stierka"

Ústa otvorené. Položte široký uvoľnený jazyk na spodnú peru. Vložte "lopatu" do úst a snažte sa nenamáhať jazyk.

"plot"

Usmievajte sa (zatvorené zuby a nie sú viditeľné) Udržujte pery v tejto polohe.

"Potrestajte nezbedný jazyk"

Otvorte ústa, pokojne si položte jazyk na spodnú peru a plieskajúc do nej perami povedzte „päť-päť-päť ...“.

"tubulus"

Otvorte ústa, vystrčte široký jazyk a ohnite jeho bočné okraje nahor. Fúkať do „trubice“. „Trubičku“ môžete držať z jazyka perami.

"sledovať"

Natiahnite pery do úsmevu. Otvor ústa. Striedavo sa dotýkajte kútikov úst špičkou úzkeho jazyka.

Teraz si vypočujte hádanku:

Dva konce, dva prstene

A v strede sú karafiáty.

Učiteľ chváli deti a mierne intonujúc slová hovorí: slniečko, nožnice, volavky, krúžky.

Aký zvuk som vydal? Zvuk "c" je správny. Treba sa naučiť aj správne a zreteľne vyslovovať. Náš Gnome už žiada, aby sa s ním zahral. Pripojte sa.

Učiteľ žiada, aby niekoľkokrát krátko a nahlas vyslovil zvuk „c“ (ts-ts-ts-ts-ts) - pery v úsmeve, špička jazyka spočíva na spodných zuboch.

Pamätajte si, ktorý vták spieva túto pieseň. Samozrejme, sýkorky. Urobte si zobáky z prstov a nechajte svoje prsia, aby sa medzi sebou rozprávali. (Cvičenie robia deti).

Gymnastika pre oči.

Naša čarovná sýkorka „lieta“ a my ju budeme sledovať očami. Ukážte Gnome, ako trénujeme oči

Vyletela sýkorka, krúžila, krúžila a klesala k zemi.

Vyzeralo to, že doprava, doľava, letel k oknu.

Odletelo to ďaleko (hľadia do diaľky) a zasa sa posadilo na okno.

Zamávaj jej mihalnicami a vidíš ju na ceste.

Učiteľ ponúka, že si pozrie obrázky zvierat a naučí sa onomatopoju.

Veverička - tsik-tsik

Kôň - tsok-tsok

Babička volá kurčatá - kuriatko-kuriatko

Mačka chytá myš - tsap-tsap.

Učiteľ vyzve deti, aby vytvorili kruh. Prstová hra „Prsty hovoria ahoj“

So súčasnou výslovnosťou slabík tsa, tso, tsu, tsy. Najprv pravou rukou, potom ľavou a potom oboma rukami súčasne.

Hra „Hovoriaci malí muži“

Postavte sa do kruhu vo dvojiciach (vzájomne sa oslovte) po učiteľovi povedzte kombináciu slabík v rôznych intonáciách a sprevádzajte ich ľubovoľnými pohybmi:

Sa-tsa; sy-tsy; tak - tso; se - ce; su-cu

Vychovávateľ ponúka aj jazykový prejav, sprevádzaný tancom pohyby:

TsA - TsA - TsA - prichádza ovečka.

TSU - TSU - TSU - nakŕmim ovečky.

TSY - TSY - TSY - ovečkám nosím seno.

TSE - TSE - TSE - ovciam dám seno.

Deti sedia pri stoloch. Ponúka sa hra "Labyrint".

(na obrázkoch deti vidia obrázky predmetov so zvukom „c“, sú vyzvané, aby vybrali čo najviac slov pre prvý obrázok, napríklad: „Aký vták - krásny vták, malý vták .. .

Prejdite na nasledujúci obrázok v smere šípky.

Stôl (vták - slnko - vajce - kura atď.)

Teraz sa pozrite na obrázky na svojich stoloch a vypočujte si úlohu:

„Pomenujte predmety nakreslené na obrázku a zakrúžkujte tie, v ktorých je počuť zvuk „ts“.

Jedno dieťa vysloví postup pri tabuli, ostatné deti plnia úlohu na svojich miestach.

Všetci odviedli skvelú prácu a zaslúžia si zábavnú prestávku.

Deti spievajú a tancujú s trpaslíkom "Tanec červov" (disk - E. Zheleznová)

Vo večerných hodinách sú deťom ponúkané omaľovánky s vyobrazením zajaca a volavky.

Rodičia dostávajú domáca úloha: naučte deti hádanku:

„Na stožiari je palác, na nádvorí je spevák. Kto je to“ - škorec

Literatúra a použitá na zostavenie súhrnu:

O. Novikovskaya - „100 cvičení na rozvoj reči

V. Gerbová - "Kudy o rozvoji reči v strednej skupine materskej školy"

Pracovný zošit „Lekcie gramotnosti pre deti“ (Škola siedmich trpaslíkov)

L. Komarova "Automatizácia zvuku" C "in herné cvičenia.

E. Železnová - "Logorytmus"

odbor stredné odborné a základné odborné

vzdelávanie regiónu Tomsk

OGBOU "Tomská štátna pedagogická škola"

(OGBOU "TGPC")

Tvorenie zvuková kultúra reč u detí strednej skupiny

Sharik Shurik

Vyplnil: študent skupiny 543

3 kurzové korešpondenčné oddelenie

Solonitsina Ksenia Leonidovna

Preverený: vychovávateľ

stredná skupina

Emelyanova Svetlana Anatolievna

Abstrakt lekcie o formovaní zvukovej kultúry reči v seniorská skupina: Rozprávkový les

Ciele:
- objasniť a rozšíriť myšlienku živej a neživej prírody;
- naučiť sa skladať rozprávky, rozvíjať fantáziu;
- formovanie správnej výslovnosti slov, spisovnej výslovnosti, rýchlosti reči a kvality hlasu;
- výchova k expresívnosti reči, rozvoj rečového sluchu, dýchania reči, všeobecnej a jemnej motoriky;
- upevniť schopnosť určiť emocionálny stav človeka a vyjadriť ho výrazmi tváre, reči a pohybu;
- rozvíjať sebadôveru a sebadôveru pri plnení úloh;
- vychovávať k úcte k prírode.
Materiál. Obrázky predmetov (zvieratá, rastliny). Obrázok planéty, kvet, rúrky, papier, hnedý gvaš, zvuková nahrávka „Sounds of the Forest“. Medaily „Najviac zvedavý. Objemové predmety (drevo), obrázky skryté pod hárkom farebného papiera, narezané na tenké prúžky, nalepené na obálky s hádacími obrázkami.
Prípravné práce. Konverzácia "Ochrana prírody", d / a "Čo je dobré, čo je zlé" (pravidlá správania v prírode), zapamätanie si hádaniek, hry s prstami "Slnko", "Vtáky", fyzická minúta "Ahoj slnko", rozvíjanie schopností škvŕn (lekcia " Les").

Priebeh kurzu.

1. Psychogymnastika.
- Chlapci, dnes máme hostí. Pozrite sa na nežné a milé tváre našich hostí.
-Vyjadrime svoju pohostinnosť mimikou, gestami a slovami (deti vyjadrujú svoju pohostinnosť).
- Výborne! Podľa výrazu vašej tváre, gest a dokonca aj pohybu tela hostia ľahko uhádli, že ich veľmi radi vidia. Sme pokojní a milí, sme priateľskí a prítulní. Zhlboka sa nadýchnite nosom a vdýchnite do seba dobro a krásu tohto dňa. A vydýchnite ústami všetok odpor a smútok.
2. Hra-masáž "Naši pomocníci"
Čo myslíte, akých pomocníkov dnes budeme potrebovať?
-Zapamätajme si.
Bude to ťažký zápas
Mysli, mysli hlavou! (hladkanie po hlave rukou)
cvičenie očí,
Poďme sa teraz hrať! (žmurkanie očami)
Musíte si natiahnuť ruky
Prsty budú hrať. (stláčanie a uvoľňovanie prstov)
Každý deň, vždy všade
V triede, v hre,
Neváhajte hovoriť jasne
A ticho seďte.
Toto sú pomocníci, ktorých dnes potrebujeme.
3. Skladáme rozprávku "Keď zmizli stromy"
-Počúvajte, deti!
Videl si niekedy les?
Videli ste slnko na teplých mýtinách?
Mohutné stromy plné tajomstiev?
Rosa na veselých zelených kríkoch?
Koniec koncov, môžete to všetko vidieť.
Len v čarovnom lese.
- Navrhujem, aby ste napísali rozprávku s názvom "Keď zmizli stromy"
- Na jednej veľkej planéte, ktorá bola veľmi podobná našej planéte, žili, boli ľudia, vymyslime tejto planéte názov. (Odpovede detí sú „Les“, „Zelená“).
-Bola tam rovnaká príroda ako na našej planéte.Hlučné lesy, v ktorých žili rôzne zvieratá, nazvime ich. (deti pomenúvajú zvieratá).
Les dal ľuďom bobule, aké? (odpovede detí), huby, čo? (odpovede detí)
-A na tejto planéte bolo veľa jazier a riek, v ktorých žili rôzne ryby, pomenujte ich (odpovede detí).
- ale ľudia táto planéta nebola vôbec chránená prírodou. Vyrúbali stromy. Prečo to urobili? (odpovede detí).
-Nakoniec nezostal ani jeden strom Obyvatelia tejto planéty sa sťažovali na to, čo urobili a obrátili sa na malú čarodejnicu o pomoc. Súhlasila, že im pomôže.
-Navrhujem, aby si sa vydal na cestu do tejto rozprávky na planéte "Les" a pomohol malej čarodejnici.
- Pohodlne sa postavte, zatvorte oči.
-A povedz čarovné slová.

Ideme na výlet
Kde nás čakajú nádherné udalosti.
Raz, dva, tri, všetci sa otočili a ocitli sa na lesnej planéte.
4. Motorické cvičenie „Na ceste“
- Sme tu rozprávková planéta.
-Je čas vyraziť na cestu a nájsť malú čarodejnicu.
-Si pripravený?
(deti kráčajú v kruhu na hudbu, potom sa zastavia a vyslovia slová)
Na chvíľu zavrieme oči
Otvárame tu a v rozprávke.
5. Vytvorenie smerovaného dlhého výdychu
- Prišli sme na magickú čistinku. Tu nájdete niekoľko "očarovaných" obrázkov. Skúsme ich „odčarovať“.
Vyšiel na lúku
Všetci sedeli v kruhu.
Hádaj obrázok
Môj drahý priateľ.
(Deti sedia v kruhu. Pred nimi sú obrázky skryté pod hárkom farebného papiera, nastrihané na tenké pásiky, nalepené na obálky s hádacími obrázkami).
-Deti, prineste si skrytý obrázok na pery. Položte jazyk na spodnú peru a fúkajte tak, aby sa obrázok otvoril. Tipujem vám, že názov každého obrázka začína samohláskou (uistite sa, že deti nenafúknu líca, potom navrhujem, aby sa deti skontrolovali pohľadom na odpoveď v obálke).
-Výborne chlapci! Všetky obrázky sú rozpoznané.
- Poďme ďalej.
(deti kráčajú po "ceste")
Cesta nás zaviedla do hustého lesa.
- Kde je les, zničili obyvatelia tejto planéty všetky stromy? A malá čarodejnica nikde, musíte jej zavolať
6. Cvičenie „Opakujte správne“
-Budeme tlieskať a ona nás bude počuť, ja zaklopem (tlieskam) a ty to budeš po mne striedavo opakovať.
"Tu je malá čarodejnica."
Malá čarodejnica- Ahojte chalani, som rada, že ste sa rozhodli mi pomôcť.
- Najprv musíte povedať "kúzlo".
Logopéd-pomôžme chlapi malej čarodejnici.
7. Blotografia "Les"
Malá čarodejnica -Teraz nám z malého semienka vyrastú vysoké rozkonárené stromy. (zapne sa zvuková nahrávka „Sounds of Nature“, deti začnú pracovať. Každé dieťa si „vypestuje“ vlastný strom fúkaním zo škvrnky – semienka)
-Výborne!
8. Rým "Drozd"
-Pozri, aký obrovský les sa zmenil.
Stromy až do neba.
Rôzne vtáky spievajú
Zostaňme tu ešte chvíľu
A budeme spievať vtip.
Skok, skok - skok
mladý drozd,
Išiel k vode
Našiel si mladú slečnu.
Mladý, malý.
Je nad vecou.
Hlava s hrncom
Chiki-chiki chichki leteli dva vtáky
Padalo perie, pozdravili.
9. Prstová hra "Slnko"
"Teraz slnko svieti jasne."
Slnko, slnko, poprechádzaj sa popri rieke,
Slnko, slnko, rozhádžte prstene
Budeme zbierať prstene
Vezmime si pozlátené
Váľame sa, jazdíme
A my sa vám ozveme
10. Cvičenie "Vietor"
- Les ožil a robil hluk (deti sa krátko nadýchnu nosom a dlho vydýchnu ústami shh shh zvuky, ticho-hlasno).
- Potok opäť zamrmlal (deti sa krátko nadýchli nosom a dlho vydýchli ústami so zvukmi jemne hlasnými s-s-s-s-s-).
-Do lesa sa vrátili šelmy a hmyz.
Malá čarodejnica-Ďakujem vám za pomoc chlapci, naozaj sa s vami nechcem rozlúčiť, bude mi bez vás smutno.
- A čo ťa rozveseliť, zahráme si na rozlúčku.
11. Mobilná hra "Poďte, všetci sa postavte do kruhu."
(Deti sa držia za ruky, tvoria kruh, striedavo vychádzajú a predvádzajú pohyby, všetci po ňom opakujú, deti spievajú slová)
No všetci sa postavili do kruhu, deti idú do kruhu
Zrazu všetko chytili za ruku.
Postavíme sa vedľa seba, zastavíme sa
Mávnite rukami. robiť ručné švihy
Začíname cvičiť, tlieskať na kolenách
Vyskúšame celú lekciu, na pleciach
Neopakujte zívnutie. zopakujte pohyb
Pamätajte si všetko. za vodičom.
- Rozveselili sme malú veštkyňu, asi všetci boli unavení, poďme si oddýchnuť, nasať slniečko.
12. Relaxačné cvičenie.
(Deti si ľahnú na koberec vo voľných pózach, znie pokojná hudba)
Ležíme na tráve
Na zelenú, na mravca.
Mihalnice padajú
Oči sa zatvárajú
Odpočívame v pokoji.
Zaspávame s magickým snom.
-Teraz je čas, aby sme si oddýchli, nech sa chlapi rozlúčia s malou čarodejnicou. (deti sa rozlúčia s malou čarodejnicou)
13. Zhrnutie vyučovacej hodiny
-Zatvorte oči, možno otvoriť jedno, dve, tri, štyri, päť očí.
Tak sme späť v škôlke.
-Pozri. Čo je to? (odpovede detí)
(Na koberci je kruh, deti rozvinú stuhy - okvetné lístky, odpovedajú na otázky a dostávajú darčeky, ukáže sa kvet)
-Čo sa ti na hodine najviac páčilo?
-Čo bolo na lekcii zaujímavé?
-Aká bola najťažšia úloha?
- Myslíte si, že ste v triede odviedli dobrú prácu?
Čím by ste sa pochválili?
-Pozri, čo máš? (odpovede detí - kvet) A vy ste jeho lupeňmi, z ktorých je každému teplo a radosť. Zdieľajme naše teplo a radosť s hosťami (deti dávajú hosťom kvety).

Tkacheva Evdokia Achmetovna

pedagóg MBDOU Materská škola"Rozprávková" dedina Alekseevka "

Abstrakt lekcie o rozvoji reči

Zvuková kultúra reči.

Obsah programu:Zlepšiť sluchovú pozornosť a vnímanie detí; rozvíjať fonematický sluch u detí; Naučte sa určiť počet a poradie slov vo vete.

Materiály: Kartičky z matematických zostáv, drobné predmety, hárky papiera, ceruzky.

Pokrok v lekcii

1. Organizačný moment

Navrhujem, aby deti zvážili predmety, ktoré ležia pred nimi, a prečo sú potrebné na lekcii o rozvoji reči.

Sledujem správne používanie zložitých viet deťmi.

2. Hlavná časť.

Hra na rozvoj fonematického sluchu.

Vyzvem deti, aby tlieskali rukami, ak počujú v slove nejaký zvuk c : volavka, žeriav, poškriabaný a pod.

Prosím deti, aby veľmi pozorne počúvali riadky z básne G. Lagdzyna „Povedz mi“, počítali slová v texte s vrčavým zvukom R a ukážte kartu so zodpovedajúcou sumou geometrické tvary(kruhy, trojuholníky). Pripomeňte deťom, aby pracovali samostatne.

Kam ideš, štyridsať?

Povedz!

Máme cestu do hustého lesa

Ukáž mi!

Dáva deťom hádanku:

zlaté jablko

Valí sa po oblohe

S úsmevom ráno.

A úsmevy sú lúče

Veľmi teplo.

(Slnko)

Vyzvem deti, aby určili, koľko je v texte hádanky slov s hláskou h. Potom znova prečíta hádanku, pomaly a zreteľne vyslovuje slová a deti počítajú slová so hláskou. h.

Požiadam deti, aby nakreslili mriežky troch buniek a určili miesto zvuku h slovami: pohár, puzdro na okuliare, obruč. Deti pomocou žetónov alebo malých predmetov vyznačia v slovách polohu hlásky h. (Po dokončení každej úlohy si dieťa vyberie čip (čipy).)

„Slovo pohár začína cha- - pokračujem v lekcii.

Koľko zvukov počuješ? Pomenujte tieto dva zvuky. Dva zvuky sú už slabika, teda časť slova. Skúste si zapamätať slová, ktoré začínajú slabikou cha-. ( Čaj, čajník, hodiny, šálky.) Takých slov je pomerne dosť.“

Otváram slovník a čítam slová, ktoré začínajú slabikou cha-, napríklad: čajka, čarodejník, čardáš, cha-cha-cha, ditty, palisáda. Zaujímalo by ma, čo ječardáš, cha-cha-cha, palisáda.

Potom sa opýtam detí, aká je veta.(Toto je niekoľko navzájom súvisiacich slov.)

„Úžasný ruský básnik Alexej Pleshcheev má báseň „Vnučka“. Začína to takto: „Babka, aj ty si bola malá...“ Viete spočítať slová v tejto vete? Má štyri alebo päť slov? Poďme počítať. Babička - jedna, ty - dve ...

Teraz vyslovujte slová striktne za sebou.

ukazujem na dieťa. Hovorí slovo a všetky deti - jeho číslo.

dieťa. babička.

deti. Raz. (Jeden.)

dieťa. vy.

deti. Dva.

Ak sa niekto ponáhľal, vynechal slovo, všetko začína odznova.

Hovorím deťom, že v knihách je na konci vety bodka: „Keď sa pozeráte na knihy, dávajte pozor na bodky. Uvidíte, že existujú dlhé a veľmi dlhé vety a krátke a veľmi krátke vety. Ak nájdete niečo zaujímavé, podeľte sa so mnou o svoje postrehy.

3. Záverečná časť.

Pýtam sa detí, čo sa dnes naučili?

Páčila sa im naša dnešná lekcia?

Zoznam použitých zdrojov:

1.O.S.Ushakova "Vymyslite slovo"

2. Upravil O.S. Ushakov "Rozvoj reči a kreativity predškolákov"

3. V.V. Gerbova "Vývoj reči v materskej škole"










2022 sattarov.ru.