Zdravá kultúra reči pre deti predškolského veku. Otvorená hodina o vývoji reči v mladšej skupine Téma: „Naučiť sa správne rozprávať. Zdravá kultúra reči


Zhrnutie hodiny z formovania zvukovej kultúry reči v skupine seniorov: Rozprávkový les

Ciele:
- Objasniť a rozšíriť chápanie živej a neživej prírody;
- učiť skladať rozprávky, rozvíjať fantáziu;
- formovanie správnej výslovnosti, literárnej výslovnosti, rýchlosti reči a kvality hlasu;
- výučba expresivity reči, rozvoj reči sluchu, dýchania reči, všeobecnej a jemnej motoriky;
- upevniť schopnosť určovať emočný stav človeka a prenášať ich v mimike, reči a pohybe;
- podporovať nezávislosť a dôveru v dokončenie úloh;
-pestovať úctu k prírode.
Materiál. Fotografie objektov (zvieratá, rastliny). Obrázok planéty, kvet, trubice, papier, hnedý kvaš, zvukový záznam „Zvuky lesa“. Medaily „Naj zvedavejšie. Objemné predmety (drevo), obrázky skryté pod hárkom farebného papiera, nakrájané na tenké prúžky, lepené na obálky s obrázkovými odpoveďami).
Prípravné práce. Konverzácia „Ochrana prírody“, d / a „Čo je dobré, čo zlé“ (pravidlá správania v prírode), memorovanie hádaniek, hry s prstami „Slnko“, „Vtáky“, fyzické zápisy „Hello Sun“, rozvoj zručností v oblasti blotografie (lekcia „Forest“ ).

Priebeh hodiny.

1. Psycho-gymnastika.
-Kluci sú dnes našimi hosťami. Zistite, aké milé a jemné tváre majú naši hostia.
- No tak a vyjadríme svoju pohostinnosť mimikou, gestami a slovami (deti vyjadrujú svoju pohostinnosť).
- Výborne! Z vašich výrazov tváre, gest a dokonca aj pohybov tela môžu hostia ľahko hádať, že ich vidia veľmi radi. Sme pokojní a láskaví, sme priateľskí a láskaví. Zhlboka sa nadýchnite nosom a dýchajte láskavosť a krásu tohto dňa. A vydýchnite si všetky sťažnosti a trápenia ústami.
2. Herná masáž „Naši pomocníci“
-Chlapi, čo si myslíte, akých pomocníkov dnes potrebujeme?
-Pamätajme si.
Bude to ťažká hra
Mysli, mysli hlavou! (hladenie rukou)
Zahrejte sa na oči
Teraz budeme hrať! (blikajúce oči)
Musíte natiahnuť ruky
Budú hrať prsty. (zatínanie a rozopínanie prstov)
Každý deň, vždy všade
V triede, v hre,
Smelo hovorte jasne
A pokojne sedieť.
- Toto sú pomocníci, ktorých dnes potrebujeme.
3. Skladanie rozprávky „Keď stromy zmizli“
-Počúvajte, deti!
Už ste niekedy videli les?
Videli ste slnko na teplých lúkach?
Mohutné stromy plné tajomstiev?
Rosa na veselých zelených kríkoch?
Koniec koncov, to všetko je vidieť.
Iba v čarovnom lese.
- Navrhujem, aby ste skomponovali rozprávku s názvom „Keď stromy zmizli“
-Na jednej veľkej planéte, ktorá bola veľmi podobná našej planéte, boli ľudia, poďme vymyslieť názov pre túto planétu. (odpovede detí - „Lesnaya“, „Zelená“).
-Existovala rovnaká príroda ako na našej planéte, lesy, v ktorých žili rôzne zvieratá, nazvime ich. (deti volajú zvieratá).
Les dával ľuďom bobule, aké? (odpovede detí), huby, ktoré? (odpovede detí)
-A na tejto planéte bolo veľa jazier a riek, v ktorých žili rôzne ryby, pomenujte ich (odpovede detí).
-Ale ľudia na tejto planéte sa vôbec nestarali o prírodu. Rúbali stromy. Prečo to urobili? (odpovede detí).
-Na konci neostal ani jeden strom, obyvatelia tejto planéty sa utopili v tom, čo urobili, a obrátili sa o pomoc s malou čarodejnicou. Súhlasila, že im pomôže.
-Odporúčam, aby ste sa vydali na cestu k tejto rozprávke na planéte „Les“ a pomohli malej čarodejke.
-Pohodlne sa postavte, zatvorte oči.
-A povedz čarovné slová.

Ideme na cestu
Kde nás čakajú úžasné udalosti.
Jeden, dva, tri, všetci sa začali točiť, ocitli sa na lesnej planéte.
4. Motorické cvičenie „Pozdĺž trate“
-Tam sme sa dostali na fantastickú planétu.
-Je čas vyraziť na cestu a nájsť malú čarodejnicu.
-Si pripravený?
(deti kráčajú v kruhu za hudbou, potom sa zastavia a povedia slová)
Na chvíľu zavrieme oči
Tu sa otvárame v rozprávke.
5. Tvorba nasmerovaného predĺženého výdychu
-Prišli sme na čarovnú lúku. Pozrite sa na niektoré obrázky, ktoré sú „začarované“. Skúsme ich „odčarovať“.
Vyšli sme na čistinu
Všetci si sadli do kruhu.
Hádajte obrázok
Môj drahý priateľ.
(Deti sedia v kruhu. Pred nimi sú obrázky skryté pod hárkom farebného papiera nakrájaného na tenké prúžky, lepené na obálky s obrázkovými odpoveďami).
-Deti, prineste skrytý obrázok k vašim perám. Položte si jazyk na spodnú peru a fúkajte tak, aby sa obraz otvoril. Pomôžem vám, názov každého obrázka sa začína samohláskou (dajte pozor, aby im deti nevytiahli líca, potom vyzvem deti, aby sa skontrolovali pohľadom na odpoveď v obálke).
-No dobre chlapci! Poznali sme všetky obrázky.
- Poďme ďalej.
(deti chodia po „cestičke“)
-Nás cesta viedla do hustého lesa.
-No, kde je les, zničili obyvatelia tejto planéty všetky stromy? A malú čarodejnicu nikde nevidieť, treba jej zavolať
6. Cvičenie „Opakujte správne“
-Tlieskame a ona nás bude počuť, ja zaklopem (tlieskam) a vy budete po mne postupne opakovať.
-A tu je malá čarodejnica.
Malá čarodejnica - Ahojte chlapci, som rada, že ste sa rozhodli pomôcť mi.
-Najskôr musíte povedať „kúzlo“.
Logopéd - Pomôžme chlapcom malej čarodejnici.
7. Blotografia „Les“
Malá čarodejnica - Teraz z malého semienka vyrastieme vysoké stromy. (zapne sa zvukový záznam „Zvuky prírody“, deti začnú pracovať. Každé dieťa fúknutím zo škvrny - semienko „vyrastie“ jeho strom)
- Výborne!
8. Škôlka "Drozdok"
-Pozri sa, aký obrovský les sa stal.
Stromy priamo do neba.
Spievajú rôzne vtáky
Poďme tu trochu stáť,
A spievajte detskú riekanku.
Dap, Dap - skok
Mladý drozd
Išiel som pre vodu
Našiel sa mladý muž.
Mladý, malý.
Samotná vec.
Hlava s hrncom
Chiki-chiki Chichki leteli dva vtáky
Perie padlo, ahoj povedali.
9. Prstová hra „Slnko“
-Teraz svietilo slnko.
Slnko, slnko, choď na prechádzku k rieke,
Slniečko, slniečko, rozptýli prstene
Budeme zbierať prstene
Vezmite si pozlátené
Poďme sa povoziť, povoziť sa,
A ešte sa k vám vrátime
10. Cvičenie „Vietor“
- Les ožil a vydal hluk (deti sa krátko nadýchli nosom a dlhým výdychom ústami zo zvukov ššššš, potichu hlasno).
-Potok začal znova mrnčať (deti sa krátkym dychom hlasno s-s-s-s-s-) krátko nadýchli nosom a dlhý výdych ústami.
- Zvieratá a hmyz sa vrátili do lesa.
Malá čarodejnica - Ďakujem vám chlapci za pomoc, naozaj sa s vami nechcem rozlúčiť, bude mi smutno bez vás.
-Čo vás rozveselí, zahráme sa zbohom.
11. Vonkajšia hra „No tak, všetci stoja v kruhu.“
(Deti si spoja ruky v kruhu, idú postupne von a ukazujú pohyby, všetci ostatní po ňom opakujú, deti spievajú slová)
No všetci sú v kruhu, deti idú do kruhu
Zrazu všetkých chytili za ruky.
Postavíme sa vedľa seba, zastavíme
Mávnite rukami. švihnúť rukami
Začíname, tlieskajte v kolene
Vyskúšame celú lekciu, na pleciach
Nezívajte opakovane. pohyb opakujte
Pamätajte si všetko. za vodičom.
-Užili sme malú čarodejnicu, všetci sme asi unavení, oddýchnime si, opaľujme sa.
12. Relaxačné cvičenie.
(Deti ležia na koberci vo voľných pózach, zvuky pokojnej hudby)
Ležíme na tráve
Na zelenú, na mravca.
Riasinky idú dole
Oči sa zatvárajú
Pokojne odpočívame.
Magicky zaspávame.
- Oddýchnite si, teraz je čas pre nás, poďme sa chlapci rozlúčiť s malou čarodejnicou. (deti sa lúčia s malou čarodejnicou)
13. Zhrnutie lekcie
- Zatvoríme oči, jedno, dve, tri, štyri, päť očí sa dá otvoriť.
- Tak sme sa vrátili do škôlky.
-Pozri sa. Čo je to? (odpovede detí)
(Na koberci je kruh, deti rozkladajú stužky - okvetné lístky, odpovedajú na otázky a dostávajú darčeky, získava sa kvetina)
-Čo sa ti na hodine páčilo najviac?
-Čo bolo na hodine zaujímavé?
-Aká bola najťažšia úloha?
-Myslíte si, že ste v triede odviedli dobrú prácu?
- Za čo by ste sa pochválili?
-Pozri, čo si dostal? (odpovede detí - kvetina) A vy ste jej okvetné lístky, z ktorých sú všetci v teple a radosti. Poďme zdieľať naše teplo a radosť s hosťami (deti obdarúvajú hostí).

Zhrnutie lekcie

« Zvuková kultúra reči: zvuk Ж "

pre deti všeobecnej vývojovej skupiny,

vo veku od 4 do 5 rokov

Dátum:

Vzdelávacia oblasť : Vývoj reči

Zamestnanie: Vývoj reči

Priorita : Vývoj reči,integruje s fyzickým rozvojom, sociálno - komunikačným rozvojom, kognitívnym rozvojom.

Cieľ: vzdelávanie zdravej kultúry prejavu.

Úlohy:

Vzdelanie:

Cvičte deti v správnej a zreteľnej výslovnosti zvuku F (izolované, onomatopoické slová); v schopnosti identifikovať slová so zvukom J.

Vývoj:

Rozvíjajte pamäť, pozornosť, dýchanie rečou.

Na formovanie fonemického sluchu.

Vzdelanie:

- Pestovať schopnosť pozorne počúvať odpovede svojich spolubojovníkov.

Prípravné práce: brozprávanie o hmyze, prezeranie obrázkov, výroba chrobákov na šnúrke.

Formy práce: Individuálne, spoločné aktivity vychovávateľa s deťmi.

Metódy:

Slovné : otázky pre deti, skladanie hádaniek, úryvok z príbehu „Spievajúca kytica“ od V. Biryukova (konverzácia)

Vizuálne : chrobák "Zhuk Zhukovich", karta s obrázkom chrobáka a kvetu.

Praktické : hranie cvičení -„Čarovná cesta», dychové cvičenie: "Chrobák na šnúrke."„Daj mi slovo.“

čistá reč, „pozorné uši »,

Druhy činností detí : hravý, komunikatívny, motorický.Individuálna práca: Čistá reč so zvukom J.

Materiály a vybavenie:

Demo materiál: krabica s chrobákom, zvukový záznam „Chrobáky“, kartička s obrázkom chrobáka a kvetom.

Podklady: chrobák na šnúrke, zrkadlá pre každé dieťa.

Motivácia: vycestovať do školy pre chrobáky.

Priebeh hodiny:

Úvodná časť

Motivačný moment:

Pedagóg : Mám v rukách krabicu a odtiaľ je neustále počuť nejaký druh piesne. Chceš počúvať? (odpovede detí )

Znie pieseň chrobákov:

Sme chrobáky, chrobáky

Bývame pri rieke.

Zhu-zhu-zhu-zhu-zhu-zhu.

Letíme a bzučíme

Dodržiavame náš režim.

Zhu-zhu-zhu-zhu-zhu-zhu.

Kto spieva túto pieseň? (odpovede detí)

Pedagóg: Poďme otvoriť krabicu a uvidíme, či ste uhádli správne.

Pedagóg: Áno, skutočne tu sú chrobáky. Akú pieseň spievali? (Odpovede detí)

Pedagóg: Správne. Pozri, náš veľký chrobák a volá sa Zhuk Zhukovich vzlietol a spieval: W-w-w-w-w. Spieva hlasno, hlasom. Pozýva vás, aby ste sa naučili spievať jeho piesne. Súhlasíš? A aby ste sa naučili spievať tú istú pieseň, Zhuk Zhukovich vás pozýva do svojej školy pre chrobáky. Chceli by ste letieť do školy chrobákov? (odpovede detí)

Pedagóg: Najskôr urobme zo všetkého chyby:

Točilo sa, točilo sa

A zmenili sa na ploštice.

Takže sme v škole chrobákov. Sadnite si na svoje miesta. Vezmite si zrkadlá. Začíname sa učiť pieseň chrobáka. Otvorte ústa dokorán. Jazyk si položte na spodnú peru. Teraz ju jemne nadvihnite a skryte za hornými zubami. Zavri si ústa. Oddýchnuť si. Urobme to znova. Len čo je jazyk skrytý za hornými zubami, urobte si pery zaoblenými a začnite spievať: zhzhzhzhzhzhzhzhzhzh.

Zaspievajte malú pieseň pre chrobákov (zborové a individuálne ). A teraz budú chlapci hlasno spievať pieseň chrobáka a dievčatá ticho spievať pieseň chrobáka.

Deti spievajú pieseň chrobáka.

Pedagóg: Výborne! A Zhuk Zhukovich pre vás pripravil veľa úloh. Prvé cvičenie„Čarovná cesta „. Pomôžte chrobákovi vyletieť ku kvetu. Prejdite prstom po ceste od chrobáka po kvetinu a vyslovte zreteľný zvuk: zhzhzh.

(Deti vykonajú cvičenie „Magická stopa“ - jedno dieťa ide k tabuli, vykoná toto cvičenie individuálne, a keď učiteľ ukáže, povie zborovo)

Pedagóg: Dobre. Teraz hráme hru„Pozorné uši „. Budem hovoriť slová, a ak počuješ slovo so zvukomF zatlieskaj.

(Hluk, chrobák, čaj, brucho, mačka, ropucha, zviera, hviezda).

Pedagóg: Výborne, boli ste veľmi pozorní! V tejto neobvyklej škole hrajú malé chrobáky zložité piesne. Pozorne počúvajte a potom opakujte.

Zvuky slabičných piesní:

Pani Pani Pani - Pani - našli sme v lese ježka

Zhu-zhu-zhu-zhu - dal jablko ježkovi

To isté, to isté - ježko to už zjedol

Ji-ji-ji-ji - ukáž nám bruško

(Deti spolu s učiteľom vyslovujú tieto frázy: zborové a individuálne odpovede).

Pedagóg: Zatiaľ navrhujem, aby ste si trochu oddýchli.

Telesná výchova.

Na trávniku, na sedmokráske

Chrobák lietal vo farebnej košeli.

Zhu-zhu-zhu, zhu-zhu-zhu

Som kamarátka so sedmokráskami.

Potichu sa krúti vo vetre

Skláňam sa nízko, nízko.

Sadol som si na kvet

oddýchol si a letel.

Teraz si leťte na svoje miesta.

Pedagóg: Upozorňujeme, že náš chrobák je tiež na šnúrke. Poďme na chyby a budú lietať:

Dychové cvičenie: "Chrobák na šnúrke."

Do skupiny priletel chrobák k nám

Bzučalo a spievalo: w-w-w-w

Chrobák chce sedieť na nose

Nenecháme ho sedieť.

Pedagóg: A teraz vám prečítam báseň s názvom„Prečo kytica spieva?“
Chrobák v pruhovanej košeli
Priletel som hrať s chalanmi
Sedel na fialovom kvete -
Zaspieval som zvukovú pieseň
Napil som sa sladkého džúsu,
Zaspal som vo zvone
Áno, dostal som sa do kytice k Marinke
A bzučí, bzučí v koši!
A Marina nebude rozumieť:
Prečo kytica spieva? (N. Golovina)

Pedagóg: Prečo kytica spievala? (odpovede detí) Chcete si vypočuť príbeh, ako chrobák zaspal v zvončeku a keď sa dostal k dievčaťu, zľakol sa? Poviem vám to a pomôžete mi, keď sa opýtam.

Učiteľ číta úryvok z príbehu „Spievajúcej kytice“ od V. Biryukova:

Chrobák lietal o svojom podnikaní a bzučal: „Mám chuť piť.“ (Čo a ako brouk bzučal? (Zborové a individuálne odpovede ))

Na lúke uvidel orgovánový kvet, potešil sa: „Tu nájdem niečo, čím uspokojím.“ Vyliezol na zvon a rozhliadol sa: „Pekné! Môžeš žiť! “ (Čím chrobák bzučal?) Vyskúšal som anténami spodok kvetu a povedal: „Šťava! Chutné! “

Napil sa a cítil sa veselý. „Je dobré žiť!“ Chrobák spieval. (O čom spieval?)

Spieval, spieval a nevšimol si, ako zaspal. Po lúke kráčalo dievča a trhalo kvety. Zobral som rôzne farby a vložil som ich do nádoby s vodou.

A zrazu sa ozval rachot: „Upáliť! Kde som? Ľudia tu žijú “. (O čom chyba tentokrát bzučala?)

Pedagóg: Ďalšia úloha Zhuka Zhukovicha “Povedz slovo „. Budem čítať básne a uhádnete posledné slovo. Slová, ktoré budete hádať, sa musia začínať zvukom „g“. Odpovedáme zborovo:

Lenivá červená mačka

Ležím pre seba ... (brucho)

Mama pletie dlhý šál

Pretože syn ... (žirafa).

A Aibolit beží k hrochom

A dajte im facku ... (bruško).

Slnko svieti veľmi jasne

Z hrochov sa stalo ... (horúco).

Pedagóg: Výborne chlapci! Zhuk Zhukovich je rád, že ste zvládli všetky úlohy.

Je čas, aby sme sa vrátili do škôlky. Trikrát okolo seba krúžime a urobme z nás späť dievčatá a chlapcov.

III . Záverečná časť

Pedagóg:

A kto nás dnes prišiel navštíviť?

A prečo prišiel?

Chlapi, kde sme dnes boli s vami?

Uspeli ste alebo ste mali ťažkosti?

Chlapi, Zhuk Zhukovich chce vidieť, ako cvičíte, a potom povedať priateľom chrobákov, ako je potrebné cvičiť, aby ste boli zdraví.

Cieľ.Zistite, ako deti ovládajú zručnosti, ktoré sa formovali v staršej skupine.

Priebeh hodiny

Učiteľka žiada deti, aby vysvetlili, aké predmety sa nachádzajú pred nimi a prečo sú potrebné na hodine rozvoja reči (čipy (malé predmety), obrázky z matematických množín, kúsky papiera, ceruzky).

Učiteľ sleduje správne používanie slov deťmi, stavanie viet.

Potom číta „Počítanie“ od A. Shabunina:


Kráčal
Barani
Na ceste do,
Namočené
V mláke
Nohy.
Čas,
Dva,
Tri,
Štyri,
Päť.
Stať sa
Nohy
Utrieť.
Kto s vreckovkou
Kto je handra
Kto má deravú rukavicu.

Učiteľka deťom vysvetlí úlohu: „Znova si vypočujte vtipnú riekanku. Buď opatrný. Počítajte slová so zvukom ca vyzdvihnite kartu, ktorú chcete ... (Dve slová.)Teraz zopakujem rituál počítania a vy budete počítať slová so zvukom ha vyzdvihnite príslušnú kartu. (Tri slová.)

A teraz veľmi ťažká úloha. Počítajte slová so zvukom r. (Desať slov.)To, že sa mýlite, nie je dôležité. Ale skutočnosť, že nepracujete samostatne, je zlá.

Teraz nová úloha. Rýchlo nakreslite mriežku s tromi okami. Označte čipom (čipy), kde v slove hrudník(alebo uzol) je počuť zvuk h; jedným slovom pláštenka- zvuk u, jedným slovom zemný chrobák- zvuk f.

Ukážte (na prstoch), koľko zvukov počujete, keď vyslovujem ka-... Myslíte si, že je to slovo alebo jeho časť? Skúsme si spomenúť na slová začínajúce sa na ka-: kaša, trstina, kanárik-... Pamätali ste si, a aj potom na moje podnet, iba pár slov začínajúcich sa na ka-.V skutočnosti existuje veľa takýchto slov v ruštine. Poďme otvoriť slovník: diviak, päta, kavalír, kameň, brána, kadet, kaktus, incident.

Poznáš všetky slová? A kto je kadet? A pán? Čo je to incident? “

Potom učiteľ určí, o koľko je v roku rok a aký mesiac.

„September je prvým mesiacom jesene. Myslíte si, že som práve povedal slovo alebo vetu? Vo vete je zvyčajne niekoľko slov. V tejto vete sú ..? (Štyri.)Pomenujte slová v poradí, v akom sú uvedené vo vete. “

Na konci hodiny sa učiteľ pýta detí, čo sa dnes naučili.

"A tiež, - dodáva pedagóg, - vycvičili sme pozornosť."

Lekcia 4. Lexikogramatické úlohy

Cieľ.Aktivujte slovník pre deti. Pomôžte predškolákom presne charakterizovať učivo, správne zostavovať vety.

Priebeh hodiny

Učiteľ deťom povie, že dnes zistí, ako úspešní budúci školáci zvládajú svoj rodný jazyk a aká bohatá je ich slovná zásoba. Potom dá deťom úlohu: „Aké slová môžu odpovedať na otázku„ kto je to “? (Deti niekedy potrebujú nápovedu, napríklad meno zvieraťa.) A otázka „čo je to“?



Pamätajte si na slová, ktoré zodpovedajú otázky: „Ktoré?“ (Modrá.), "Čo?" (Sladké.), "Čo?" (Chladný.)

Uveďte zoznam toho, čo môže človek urobiť. Pamätajte na zvyky zvierat. ““

„Kto potrebuje zvyšok tašiek a na čo?“ - ozrejmuje učiteľka.

Učiteľ tým, že sa ponúkne pozrieť na obrázok s obrázkom klobúkov (z tej istej príručky), sa pýta: „Kto bude chodiť do školy v ktorej čiapke? A kto a v akých prípadoch bude potrebovať čiapku (vreckovku s bodkami)? “

Lekcia 5. Na čo slúžia verše?

Cieľ.Porozprávajte sa s deťmi o tom, prečo ľudia píšu, čítajú a recitujú poéziu. Zistite, na ktorý program si básne deti pamätajú.

Priebeh hodiny

Učiteľ ukazuje deťom zbierky básní: jedného autora a rôznych autorov, pravidelné a darčekové vydania. Vysvetľuje, že všetky tieto knihy obsahujú básne: o láske, prírode, ľudských radostiach a strastiach, vážne a komické básne. Potom ponúkne diskusiu o niekoľkých otázkach:

- Prečo ľudia píšu poéziu?

- Ako rozoznáš báseň podľa sluchu? (Riadky v básni sú rýmované, veľmi rytmické. Tento rytmus môže prelomiť zbytočné alebo významovo nepresné slovo.)Pamätajte, ako Dunno písal poéziu, ako trpel a potom odmietol byť básnikom.

- Môže každý napísať naozaj dobrú poéziu? Sú to napríklad:


Zimné ráno
(výňatok)

Pod modrou oblohou
Skvelé koberce
Svietiac na slnku, sneh leží
Samotný priehľadný les sčernie
A smrek zozelenie mrazom,
A rieka svieti pod ľadom.
A. Puškin

- Počúvanie poézie je samozrejme pekné, ale stojí za to naučiť sa ich naspamäť?



Po vypočutí argumentov detí učiteľ zovšeobecní: „Čím viac dobrých básní budete v detstve počuť a \u200b\u200bpamätať, tým bude vaša reč bohatšia, jasnejšia a expresívnejšia. Ľudia v okolí sú vždy príjemní na rozhovor s priateľským kultivovaným človekom. Kultivovaný človek je človek s dobrými mravmi a bohatou, nápaditou rečou.

V stredných a vyšších skupinách sme sa naučili veľmi dobré básne. Pripomeňme si ich. “

Učiteľ prečíta prvé riadky z ruských ľudových piesní: „Tieň-tieň-potenie“, „Dedko chcel uvariť polievku“; z básní Y. Kushaka „Jeleň“, A. Barto „Viem, čo si mám vymyslieť“, I. Surikov „Detstvo“, V. Orlov „Hovoríš mi, lesná rieka“, I. Belousov „Jeseň“.

Téma: „KRAJINA ZVUKOV“.

Úlohy: rozvíjať sluchovú pozornosť a fonemický sluch; naučiť sa rozlišovať medzi nehovorovými a rečovými zvukmi; objasniť artikuláciu samohláskových zvukov; , vymysli slová pre daný zvuk samohlásky; rozlišovať pojmy „zvuk“, „slovo“; naučiť sa rozlišovať medzi krátkymi a dlhými slovami; naučiť sa ovládať hlas, meniť jeho silu, hlasitosť; rozvíjať schopnosť počúvať ostatných; podporovať láskavý prístup k ostatným.

Priebeh hodiny

Učiteľ-defektológ (U.-D.). Chcete ísť do krajiny zvukov? Táto krajina je neviditeľná, ale obklopuje nás všade, pretože zvuky sú všade. Nedajú sa vidieť, je ich možné iba počuť a \u200b\u200bvyslovovať. Pripomeňme si, aké zvuky je možné počuť, keď sedíte doma.

Deti si pamätajú, že počuli hluk vetra, dažďa, hrmenia, ako auto, vlak, vtáky spievajú, psy štekajú.

U.-D. Chalani, každý predmet má svoj vlastný „hlas“. Počúvajme spolu s vami hlasy rôznych predmetov.

Hra „Pozorné uši“.

Učiteľ za obrazovkou vydáva zvuky s rôznymi objektmi a deti hádajú, ktorý objekt bol zaznený. (Bubnovanie, zvonenie, zvonenie, tamburína, trhanie papiera, nalievanie vody, klepanie loptičky, guľa váľaná po stole atď.)

U.-D. Ale každý človek má aj svoj vlastný hlas. Spoznávate sa podľa hlasu? Poďme hrať.

Hra „No, zatvor oči, kto ťa zavolal, zisti!“

U.-D. Všetky živé bytosti majú svoj vlastný hlas a vydávajú rôzne zvuky,

U.-D. Chlapci, ako môžeme vydávať zvuky? (Kopy.) Potichu sa utopme. A teraz je to hlasné, hlasné. Čo ešte vieme, ako vydávať zvuky? (Ruky.)

Šúchajme si dlane a počúvajme zvuk, ktorý vyšiel ... Teraz potichu tlieskajme ... A teraz hlasno ... A čo ešte vydávame zvuky? (S ústami.)

Zatvorte ústa a pokúste sa pozdraviť. Nič sa nepodarilo?

Deti nám hovoria, že ústa sa môžu otvárať a zatvárať, jazyk, zuby, pery nám pomáhajú vydávať zvuky.

V tejto chvíli sa ozve šuchot. Deti poslúchajú, idú šušťať a nájdu malého ježka v suchom lístí.

U.-D. Chceš, aby som ti povedal príbeh o ježkovi?

Deti sedia na koberci a učiteľ rozpráva príbeh, ktorý sprevádza ukážkou obrázkov so symbolmi, ktoré spôsobujú aktívnu onomatopoeiu.

Raz sa malý ježko vybral na prechádzku sám. Prešliapal lesom - top-top-top. Zrazu uvidel, že sa stratil. Ježko sa bál a potichu plakal a slzy mu tiekli - kvapkať-kvapkať-kvapkať. A potom oblak zakryl slnko a dážď bubnoval na suché lístie - bam-bam-bam. A potom zahučal silný vietor -y-oo-oo; vytie - in-in-in. Ježko sa úplne zľakol a hlasno, hlasno plakal a slzy kvapkali silnejšie - kvapkať kvapkať kvapkať! Ale zrazu lístie zašuchotalo - š-š-š. Spod nich vyliezol veľký chrobák. Povedal: „Neplač, ježko, vezmem ťa domov a cestou ti zaspievam pieseň.“ A chrobák začal spievať - f-f-f. Potom stretli komára, ktorý tiež súhlasil s tým, že si ježka vezme domov, a zaspieval jeho vlastnú pieseň - h-h-h. A potom stretli veselý prúd. Povedal, že ježka privedie k samotnému domu. Bežali spolu a spievali pieseň potoka - s-s-s. Ježka viedol potok do samotného domu a tam ho už čakala jeho matka. Zahriala čaj a čajová kanvica šťastne zaklopala na veko - b-b-b. Mama pobozkala ježka a on povedal, že už nebude chodiť sám, a šťastne odfrkol - pff-pff-pff.

U.-D. Chlapci, viete, že zvuky sú navzájom veľmi priateľské, a keď sa spoja, dôjde k slovu. Ak je málo zvukov, potom je slovo krátke a ak je veľa zvukov, potom je slovo dlhé. Poďme sa hrať na slová!

Hra na dlhé a krátke slová.

Deti sedia okolo stola s veľkým listom papiera a dvoma pastelkami: dlhý zelený a krátky červený. Učiteľ ukáže obrázky deťom, povedia slová spolu a „tlieskajú“. Potom zvoľte dlhú alebo krátku pastelku. Jedno z detí hovorí znova slovo a zároveň si vytvára cestu. Dlhé slová zanechávajú dlhú stopu a krátke slová krátku stopu.

U.-D. Teraz sa pozrime, čo sme dostali. Pamätajte, že slová môžu byť dlhé alebo krátke.

Aké krátke slová si pamätáš? (Mačka, dom, guľa, cibuľa, syr.)

Na aké dlhé slová si si spomenul? (Che-re-pa-ha, po-poo-gai, sa-mo-yo, ma-trash-ka, so-ba-ka.)

A teraz sa ocitneme na ulici samohláskových zvukov. Pripomeňme si, čo dokážu zvuky samohlásky. (Spievaj, krič nahlas, natiahni sa.)

Hra „Spoiled TV“.

Deti sa zoradia jeden za druhým. Učiteľ ukáže prvému dieťaťu ticho formulovať akýkoľvek zvuk samohlásky. Deti sa otočia jedna k druhej a prenášajú „obraz“ zvuku. Posledné dieťa musí hádať, aký zvuk sa na neho preniesol, a hlasno ho zakričať.

Hra „Pull zvuky“.

Rôzne verzie hry: deti sa spoja za ruky a vyslovujú zvuky samohlások a roztiahnu kruh; deti si sadajú ako malé huby, vyslovujú samohlásky a „rastú“ s nimi. Atď.

Hra „Okrúhly tanec samohláskových zvukov.“

Deti behajú jeden za druhým v kruhu, ak počujú samohlásky, ktoré učiteľ vyslovuje. A keď začujú zvuk spoluhlásky, ktorý sa nedá vytrvalo znieť, zastavia sa.

U.-D. Chlapi, iba tí, ktorí ich poznajú, majú povolený vstup na ulicu samohláskových zvukov. Každý z vás pomenuje akýkoľvek zvuk samohlásky a získa červený lístok.

Deti volajú samohlásky: a, oh, u, a, s, eh.

V tejto dobe sa magická stopa vedúca na ulicu samohláskových zvukov zmení na zvukovú stopu, na ktorej sú nakreslené symboly samohláskových zvukov. Deti kráčajú po ceste a spievajú zvuky samohlások. Cesta vedie k domom, ktoré majú tiež symboly samohlások.

U.-D. V týchto domoch žijú chlapci, chlapci a dievčatá. Uhádnime ich mená!

Anya, Alla, Alyonka, Andrey, Alyosha.

Uljana.

Olya.

Ira, Inna, Igor, Iľuša.

V týchto domoch sú tiež obrázky. Vyšli však na prechádzku a zabudli, kto kde býva. Môžeme im pomôcť nájsť domy?

Hra „Kde je čí dom?“

Deti sa striedajú pri prevracaní obrázkov ležiacich na koberci, hlasnom volaní slova, vyslovovaní prvého zvuku pomocou príchytky, volaní a rozhodovaní, v ktorých z domov tento obrázok býva.

U.-D. Naša hra so zvukmi sa teda skončila. Ste trochu unavení. Pozri, aj náš ježko je unavený. Spievajme mu uspávanku a budeme spievať ticho a láskavo.

Deti sa striedajú a berú ježka do náručia, hojdajú ním a jemne hučia na melódiu uspávanky: a-a-a-a-a-a; oo-oo-oo-oo-oo-oo; oh-oh-oh-oh-oh-oh-oh; and and and and and and and and and; s-s-s-s-s-s-s; uh-uh-uh-uh-uh.

Ježko zaspal. Povedzme „Ts-s-s“ a opustíme skupinu a budeme ticho, nebudeme vydávať hlasné zvuky, aby sme ježka nezobudili.

I. Lebedeva

Úlohy: 1) precvičiť výslovnosť zvukov [a], [o], [y], [m], [m '], naučiť sa rozlišovať predmety podľa veľkosti, používať v reči slová s opačným významom;
2) rozvíjať reč, pamäť, logické myslenie detí;
3) podporovať záujem o rozvoj rečových hier.
Priebeh hodiny:
1. Cvičenie správnej a zreteľnej výslovnosti zvukov [a], [y], [o] a zvukových kombinácií.
Učiteľka rozpráva deťom rozprávku o veselom jazyku. Deti vykonávajú artikulačné pohyby v súlade s textom:
"Na svete žil veselý jazyk. Žil vo svojom dome. A tento dom je ústa. Dom sa otvára a zatvára. Takto! (Zobrazuje sa). Jazyk vybehne z domu, potom sa skryje (ukáže). Opäť vybehne a znova sa skryje." (3-4 rubľov).
A tiež jazyk rád spieva rôzne piesne. Obzvlášť sa mu páči pieseň vlaku: „U-u-u“ (opakujte 3-4 r.).
Raz vyšiel Tongue na prechádzku, rozohral sa, rozptýlil sa, spadol a zaspieval pieseň: „Och-oh-oh“ (opakovať).
Prišiel k nemu lekár, ktorý mu obviazal ranu. Chlapi, chodí za vami lekár? Akú pieseň žiada spievať, keď skúma krk? „Á-a-a“.
V tomto čase matka priniesla malú Aljonku na návštevu Yazychky. Dieťa videlo lekára a zvolalo: „Wa-wa-wa“ (opakovať).
Utešujme, upokojme dieťa: „Neplač, Alyonushka!“ (Ticho a jemne), „Neplač, maličký!“ (Zbor a individuálne opakovania.).
Alyonka sa upokojila a zaspala. A Tongue sa rozhodol ísť na prechádzku.
2. Hra
"A ty i pôjdeme tiež na prechádzku. Poďme vlakom, vystúpime na stanici a pôjdeme do lesa na huby. Ale v lese sa môžeš stratiť. Aby si sa nestratil, zavolám ti:" Oo-oo-oo ", a ty odpoveď.
3. Rozprávanie o hračke
„Keď ste išli s jazykom, priniesli mu nové hračky. Na dvoch nákladných vozidlách: jednom veľkom, veľkých hračkách a druhom menšom, priniesol malé hračky. (V názvoch hračiek zvuky [m] a [m“])
Deti skúmajú hračky, popisujú ich, porovnávajú:
- Tento medveď je veľký a tento malý (medvieďa);
- Táto lopta je veľká a táto lopta je malá;
- Táto hniezdna bábika je veľká a táto hniezdna bábika je malá.
4. Hra „Hádaj, čo chýba“
"Chlapi, poďme sa s týmito hračkami hrať. Pozerajte sa na ne veľmi pozorne, pamätajte na ne. Zatvorte oči. Otvorte a hádajte, čo chýba."
[Zatiaľ čo deti sedia so zavretými očami, učiteľka schová jednu z hračiek. Ak dieťa dá správnu odpoveď, ide von, vezme hračku a hovorí o nej. Poslednou hračkou je medveď.]
„Chlapi, kto pozná riekanku o Medveďovi?“
Učiteľ pripomína deťom báseň A. Barta
„Medveď nás zhodil na zem,
Strhli medvediu labku.
Aj tak ho neopustím
Pretože je dobrý. “
5. Ďalej učiteľ vyzve deti, aby sa hrali s hračkami, pričom predtým diskutovali o pravidlách starostlivého zaobchádzania s nimi.









2020 sattarov.ru.