Zhrnutie náčrtu hodiny podľa maľby Khokhloma. Zhrnutie hodiny, magické zvlnenie Khokhloma v prípravnej skupine


Gorbunova Lyubov Nikolaevna

EMA: Nádherné, úžasné, zlaté chochlom.

CIELE:

Učebné ciele:

Oboznámiť sa s históriou rybolovu, prvkami chochlomská maľba;

Cvičenie pri zostavovaní vzoru;

Na základe poznatkov o khokhloma remeslo upevniť schopnosť vytvoriť nezávislú kompozíciu, prenášať kvetinový charakter ornamentu, veselie, vážnosť farby Zlatá Khokhloma;

Naučiť sa vyplniť vzorom veľkú časť povrchu siluety, vykonať vzor v určitom poradí (konár, listy, bobule, tráva).

Vzdelávacie ciele:

Podporovať lásku a úctu k ľudovému umeniu, najmä k majstrom chochlomská maľba.

Rozvojové ciele:

Rozvíjajte pamäť, pozorovanie, reč, tvorivosť.

MATERIÁL A VYBAVENIE: riad s chochlomská maľba, kvaš, kefy, poháre na vodu, obrúsky, stojany na kefy, papier na kresba - vzory kuchynského riadu, vzorky položiek chochlomská maľba; hudobný záznam ruských ľudových piesní „Na poli bola breza“, Kalinka, „Poďme do záhrady pre maliny“.

PROCES POUČENIA

1. ORGANIZAČNÁ FÁZA.

Čo vidím, aký zázrak

Koľko radosti je okolo!

Pravda, deti, je tu krásne

Už teraz, úchvatné!

Vyrezávané lyžice a naberačky

Pozri sa, neponáhľaj sa

K dispozícii sú kučery trávy a kvetov

Krása nevídaná

Lesknú sa ako zlato.

Akoby zaliaty slnkom.

Všetky listy sú ako listy

Tu sú všetci zlatí.

Krása takýchto ľudí

Sa volajú chochlom.

2. OPAKUJTE VEDOMOSTI O VÁS KHOKHLOMSKAYA FARBA.

Chlapci viete, prečo sa tieto produkty nazývajú khokhloma?

- Khokhloma Je to dedina na brehu rieky Volhy. Remeselníci, ktorí tu žijú, vedia, ako zmeniť drevený riad na zlato. Na jarmokoch predajcovia zakričal: "Komu pokrmy do jedla - okroshka, zázrak - jedlo, ale poháre, lyžice?" Kupujúci spýtal sa: „Odkiaľ sa vzal riad?“ A oni odpovedal: "Sama Zolotaya k nám prišla." Khokhloma A tak sa aj stalo Khokhloma, Áno Khokhloma... Začali volať riad khokhloma.

Ako sa toto úžasné umenie začalo? Hovoria, že už dávno sa v lese za Volgou usadil veselý sedliacky remeselník. Postavil som chatrč, postavil stôl a lavicu, vyrezal drevený riad. Varil som proso kašu pre seba a nezabudol som vtáčiky pridať. Firebird nejako priletel k jeho prahu. Dal jej maškrtu. Firebird sa krídlom dotkol hrnčeka kaše a pohár sa stal zlatým ... To je určite rozprávka.

Zdá sa, že je to jednoduché jedlo, ale nie je ľahké ho pripraviť. Najskôr sú z dreva vyrezané lyžice, misky, poháre, taniere, potom sú pokryté hlinou, aby drevo neabsorbovalo farbu, pokryté ľanovým olejom, potreté hliníkovým práškom, z toho sa riad stáva ako kovový. Jedlá boli vymaľované rôznymi vzormi, zalakované a vložené do horúcej pece. Lak vplyvom teploty žltne. Potom sa objaví táto lahodná medovo-zlatá farba. Takto vznikla fráza „Zlato chochlom»

Poďme sa spolu s vami pozrieť na jedlá. Aké farby sa používajú majstrov Khokhloma? (Červená, čierna, zlatá, zelená, žltá).

Čo zobrazovali remeselníci na drevenom riade? (Bobule, listy, kvety, kučery, steblá trávy).

Máte úplnú pravdu vo svojom nástenné maľby remeselníci využívali rozprávkovú krásu svojej rodnej prírody. Nemenný prvok vzoru v chochlomská maľba je"tráva"... Tráva je posiata veľkými a malými kučeravkami pripomínajúcimi úzke listy. Ostatné sú zahrnuté v tomto vzore. prvky: listy, bobule, kvety, vtáky. Niekedy sú hlavné prvky umiestnené v strede. (kvet, trs horského popola)... A okolo nej rastú vetvičky, akoby sa ohýbala tráva. Chochlomskí umelci veľmi radi maľujú na ich výrobkoch jahoda, malina, ostružina, egreš, čierne a červené ríbezle, horský popol.

3. OBJAVENIE NOVÝCH VEDOMOSTÍ

Viete, chlapci, že do našej krajiny prichádzajú hostia z iných krajín a všetci si chcú odniesť z Ruska na pamiatku suvenír: Dymkovské kone, maľované hniezdiace bábiky, a samozrejme elegantné výrobky Khokhloma!

Cez hory a moria obdivuje celý svet -

Ach áno, ruský suvenír!

Ach, aký zázrak farby!

A rozprávky sa túlajú po svete

A usmieva sa Khokhloma!

4. MOTIVÁCIA ČINNOSTI

Chlapci, otvorme si vlastný umelecký salón, aby si naši hostia mohli vybrať aj suvenír pre seba. Chcete sa stať umelcami? (Áno)... Pred lakovaním krájacích dosiek si trochu oddýchneme!

Fizminutka

Naše šarlátové kvety rozpúšťajú okvetné lístky ... plynulo rozumieme rukám hore

Vánok trochu dýcha, okvetné lístky sa hojdajú ... kmitajúce ruky doľava a doprava

Naše šarlátové kvety zakrývajú okvetné lístky ... sadli si, schovali sa

Potrasenie hlavy ticho zaspí ... pohyb hlavy vľavo-vpravo, rúčky pod lícami

5. PRIJÍMANIE REFERENČNÝCH VEDOMOSTÍ

Predtým, ako sa pustíme do zdobenia, spomeňme si na postupnosť!

Kde začínate (- Od okraja v dolnej a hornej časti produktu, alebo do tvaru, ak je okrúhly).

Čo sa zobudí kresliť po? (- Curl, zakrivená vetvička).

Prečo? (- Curl je hlavným prvkom chochlomská maľba, pretože sú na ňom nakreslené všetky ostatné prvky).

Čo najskôr nakreslíš na zvlnenie, čo potom? (- Najprv veľké prvky: bobule, listy, potom - malé prvky: kvapôčky, burina, kučery atď.).

Podľa potreby nakresliť burinu a kučery? (- Koniec tenkej kefy, striedajúce sa farby).

Na čo môžeme zvyknúť kreslenie bobúľ? (- Kefa, štuchnutie).

Aké farby použijete? (Červená, čierna, zelená, žltá).

Výborne, chlapci, viete všetko!

6. PRODUKTÍVNE ČINNOSTI DETÍ

Teraz sa, mladí páni, môžete bezpečne pustiť do práce! Prekvapte svojich hostí chochlomské vzory!

Khokhloma, Khokhloma,

Náš zázrak je úžasný!

Kreslíme Khokhloma -

Krása nevídaná.

Drew"Tráva"

Slnečná farba

Bobule, svetlá -

Šarlátová farba od svitania.

(Ruské ľudové melódie znejú, deti pracujú na hudbe).

7. REFLEXIA

Veľmi ma zaujíma, čo si urobil? Uvidíte, aké krásne sa ukázalo, svetlé, farebné, slávnostné - skutočné zlato chochlom.

Aké prvky chochlomská maľba použité na ich výkresoch.

Máte radi chlapov? Pozri sa na seba!

Čo sa ti najviac páčilo?

Vypočujte si veľmi krásnu báseň o chochlomská maľba.

Báseň P. Sinyavského « Khokhloma»

Chochlomská maľba

V zeleni trávy.

Háje, polície,

Hodváb postriekaný

Slnečné zlato

Zlaté lístie

Krása je vytesaná

Brokátová letná šaty

Vlnami vzorov

Jakonty horia.

Čo za čarodejníkov

Chochlom bol oblečený

Do tohto nevýslovného

Párty outfit?

Chochlomská maľba

Ako čarodejnica

Do rozprávkovej piesne

Pýta sa sama seba.

A nikde na svete

Nie sú také kvetenstvo

Všetky zázraky sú úžasnejšie

Náš chochlom.

Súvisiace publikácie:

Zhrnutie lekcie „Výzdoba šálu podľa maľby Dymkovo“ Obsah programu a) Vzdelávacie úlohy. Naučte sa vytvárať dekoratívnu kompozíciu na základe maľby hračky Dymkovo pomocou.

Integrácia vzdelávacích oblastí: umelecký a estetický rozvoj, poznávanie, sociálny a komunikačný rozvoj, vývin reči... Metodické.

ŠTÁTNY ROZPOČET VZDELÁVACIA INŠTITÚCIA MESTA MOSKVA SEKUNDÁRNA VZDELÁVACIA ŠKOLA č. 2089 SPRÁVY JUHOVÝCHODNÉHO OKRESU.

Elena Vakhrushina

Úlohy:

1. Pokračujte v zavádzaní predmetov chochlomská maľba... Predstavte pohľad

chochlomská maľba"tráva" a jej prvkov: Ostrica, "Kvapôčky", Antény,

"zvlnenie", "Krík"... Uveďte predstavu o farebnej schéme ornamentu.

Naučte sa nakresliť ornament"tráva"... Pokračujte v zlepšovaní spôsobu, akým pracujete

farby. Posilnite si zručnosť kresliť celú kefu a hrot kefy, upravte ju

poloha a sila tlaku na zápästie. Predstavte nové v slovách: Ostrica,

"Kolmý"... Aktivovať slovník: „miska“, „Slaný“, „Dodávky“,

"Telo", "špirála", "Kvapôčky", Antény, "zvlnenie", "Krík".

2. Rozvíjať pamäť, pozornosť, reč.

3. Pestovať zmysel pre krásu.

Vybavenie:

Ruská ľudová hudba.

- chochlomské jedlá;

Kvašové farby (žltá, červená, zelená) ;

Kefy na veveričky č. 2 a 3;

Banka s vodou;

Flanelové obrúsky;

Prázdne miesta chochlomské jedlá(lyžice) .

Mŕtvica: jeden. Organizácia času.

Chalani, poďme sa hrať. Prstová gymnastika „Pomocníci“:

Jeden dva tri štyri, (Rytmické údery päsťami a rukami striedavo) .

Umyli sme riad: .

Čajová kanvica, pohár, naberačka, lyžica

A veľká naberačka. (Ohneme prsty, jeden pre každý názov misky) .

Umyli sme riad (Jedna dlaň sa posúva cez druhú) .

Iba sme rozbili pohár

Naberačka sa tiež rozpadla

Čajovej kanvici sa zlomil nos, (Znovu pokrčte prsty) .

Trochu sme polámali lyžicu.

Takto sme pomohli mame. (Rytmické údery päsťami a rukami striedavo) .

2. Motivačné cieľové štádium.

Chlapi, pozrite sa na stôl. Zvážte predmety, ktoré na ňom stoja.

(Učiteľka vyzve deti, aby zvážili jedlo chochlomská maľba) .

3. Učenie sa nových vecí.

Ktovie, ako sa volajú? Čo myslíte, kde boli vyrobené a z čoho?

(Odpovede deti) .

Máte pravdu, sú vyrobené z dreva a maľované majstrovskými umelcami. (Snímky 1-7) poďme

pozrite sa bližšie na tieto položky. Dookola zlaté strany pohostinné

misy sú zobrazené v jasne červenej a čiernej tráve, telo vázy je ohnuté

jemné listy a vetvičky s pružnými, akoby lesklými na slnku, čiernymi bobuľami

ríbezle. Na povrchu misky na cukor, solené lizy a donáška - tzv

valcovitá nádoba s vekom - kvitnúca a nikdy nikde nevidená zlato

kvety. Ohnivo červená farba riadu a zlatá svietenie vzorov skutočne vyvoláva pocit horúceho plameňa, ohňa. A nie nadarmo sa oheň zmenil na drevený

povrch týchto vecí zlato... Prečo sú to predmetné subjekty

sa volajú chochlom? Ako sa rodia pod rukami šikovných remeselníkov a ako

odlišné od iných diel ľudového umenia? Odpovede na tieto otázky

zvuk v riadkoch ruskej piesne.

Ako hop za Volgu

Vinie sa ponad krík.

Ohromil hop

Na našu stranu.

Ako na našej strane

Ubytovanie je bohaté:

Strieborné listy,

Kvetiny zlato.

Ako veľmi musíte milovať svoju zem, aby ste mohli zložiť takúto pieseň! Podľa potreby

hlboko cítiť a vidieť všetko, čo vás obklopuje, aby ste to vyjadrili v piesni a

obrázok. (Snímky 8 - 13)

Prechádzkou lesom, pri brehu rieky, vás prekvapia hojné pevnosti pôvodných lúk

ktorá v letných horúčavách prevonia sladkú medovú vôňu a bzučí na všetky hlasy

huňaté toilery-včely. Ľahnete si na túto zem a začnete sa pozerať na steblo trávy

za steblom trávy, kvet za kvetom, list za listom - koľko je ich odlišných a

navzájom podobné. Existujú kučeravé vetvy mravcov a pružné šable ostríc. Všetky

usilujú sa smerom k slnku. Milovať svoju domovskú stránku z celého srdca a

obdivujúc ju, ruský ľud nielenže spieval jej krásu v piesňach a rozprávkach, ale aj

vytvoril jednoduché predmety pre domácnosť, zdobené jasnou elegantnou maľbou, v

ktoré ožili prírodnými motívmi. Skutočné umelecké diela

tieto veci sa stanú - krásne tvarované, ľahko použiteľné a šikovne

vykonaný. Dnes sa začneme učiť, ako prenášať prvky chochlomská maľba v

obrázok. Majstri sa vôbec nesnažili ukázať rastliny presne tak

uvidel som ich v lese, na čistine. Khokhloma snímky dekoratívne: oni sú v

vo všeobecnosti sprostredkúvajú krásu živého života a zdobia predmety rastlinou

ornament. Toto je vzor kvetov, bylín a bobúľ. Khokhloma umelci a povedať:

„Píšem s kvetinovým ornamentom“.(Snímky 14 - 18) Existuje niekoľko druhov. Väčšina

starí a milovaní umelcami - „Bylinná ozdoba“, alebo jednoducho "tráva".

Jedná sa o predĺžené, mierne zakrivené čepele, napísané tromi, piatimi alebo viacerými

kríky. Samostatné "tráva" pripomína ostrihu. Jeden z druhov tohto ornamentu a

zavolal Ostrica. "Tráva" zvyčajne písané červenou a čiernou farbou. Ju

hlavné široké listy sú šťavnaté, pretože na kefu a na ňom je veľa farby

stanovuje pevne. Konce listov sú napísané tenko, zvlňujú sa, akoby sa ohýbali od

vietor. "Tráva" - povinná súčasť každého kvetinového ornamentu chochlom.

Veľmi často medzi kríkmi a vetvičkami čiernej, červenej, zelenej alebo žltej farby „Bylinky“

umelec umiestňuje bobule, vtáky a ryby. Takýto ornament sa tiež nazýva

„Bylinkový“ alebo meno bobule alebo kvetu. Dnes sa to naučíme kresliť

najjednoduchší prvok bylinného ornamentu.

(Učiteľ ukáže ornament) .

Všetky prvky bylinného ornamentu sú okamžite nakreslené štetcom bez použitia

predbežné kreslenie ceruzkou. Kefa musí byť držaná tromi prstami,

kolmo na povrch hárku, to znamená, že rukoväť kefy smeruje nahor do stropu. „Sediment“ sa vykonáva ľahkým pohybom hrotu kefy zhora nadol. „Trávy“

sú nakreslené hladko, so zahustením. "Kvapôčky" nakreslený všetkými známymi trikmi

pripútanosť. „Antény“ sú nakreslené vo forme súvislej čiary, stočené do špirály.

"Krík" - najťažší prvok „Bylinky“ sa vykonáva z jednoduchého Ostrica,

umiestnené symetricky na papieri, to znamená v rovnakej vzdialenosti od seba.

A teraz vezmeme polotovary riadu a vymaľujeme to.

(Deti pracujú za sprievodu ruskej ľudovej hudby)

4. Zhrnutie.

Výborne chlapci. Noste svoju prácu, urobíme výstavu a budeme ju obdivovať

chochlomské jedlá... Na konci nášho pozri sa, as khokhloma maľba môže zdobiť moderný svet v ktorej žijeme. (Prezentácie 19-22



Súvisiace publikácie:

Integrovaná zábava v prípravnej skupine „Úžasné, úžasné, úžasné, zlatý chochlom“ Integrovaná zábava v prípravná skupina: „Nádherné, úžasné, úžasné - Zlatý chochlom“ Obsah programu: - Prehĺbiť vedomosti.

Abstrakt GCD o formovaní holistického obrazu sveta pre skupinu stredného veku „Zlatý chochlom“ Mestská rozpočtová škôlka vzdelávacia inštitúcia « Materská škola kombinovaný typ č. 45 “. Poznámky k prednáške sú okamžité.

Abstrakt GCD v prípravnej skupine „Zlatý chochlom“ Abstrakt GCD v prípravnej skupine: „Zlatý chochlom“. Ciele: vzbudiť záujem o ľudovo - úžitkové umenie; upevňovať vedomosti.

Zhrnutie hodiny o vizuálnych aktivitách pre deti prípravnej školskej skupiny „Zlatý chochlom“ Zhrnutie lekcie vizuálnej aktivity pre deti prípravnej skupiny pre školu Téma: "Zlatý chochlom" Programové úlohy:.

Marina Michajlová
Zhrnutie hodiny pre prípravnú skupinu „Curl. Zoznámenie sa s maľbou Khokhloma "

Účel: Zovšeobecniť vedomosti detí o ľudovom umeleckom remesle ruských majstrov.

Úlohy:

oboznámiť sa s obrazom Khokhloma a jeho vlastnosťami;

naučiť zvýrazniť elegantnú, jasnú farbu, zloženie a prvky vzoru Khokhloma (zvlnenie, kvapôčka, steblo trávy) a naučiť sa vidieť krásu výrobkov;

naučiť techniky kreslenia štetcom ozdobné prvky kvetinového vzoru maľby Khokhloma;

rozvíjať vnímanie farieb, zmysel pre rytmus, tvorivú predstavivosť;

rozvíjať u detí vedomosti o ľudových remeslách: Dymkovo, Gorodets, Gzhel;

pestovať lásku a úctu k práci ľudových remeselníkov;

Prípravné práce: Vzdelávací príbeh pedagóga o výrobkoch spoločnosti Khokhloma.

Čítanie. Skúmanie albumov dekoratívneho a úžitkového umenia: „Gzhel“, „Khokhloma“, „Gorodets“, „Dymkovo hračka“. Posudzovanie výrobkov dekoratívneho a úžitkového umenia.

Zapamätanie si detských riekaniek, básní o ruských ľudových remeslách. Tvorba hádaniek.

Výroba polotovarov s deťmi - šablóny na maľovanie Khokhloma. Tónovacie šablóny.

Materiály: výrobky z Khokhloma, Gzhel, Dymka, s maľbou Gorodets, ilustrácie znázorňujúce výrobky z Khokhloma, bábika v ľudovom štýle, rezané obrázky „Ľudové remeslá“ podľa počtu detí, pripravené šablóny lyžičiek na maľovanie, štetce, obrúsky , tégliky s vodou, kvaš, schémy kreslenie krok za krokom prvky a kompozície maľby, schéma farby Khokhloma.

Práca so slovnou zásobou: chochlom, maľba, tráva, prvky maľby, zvlnenie, kvapôčka, list, farba.

Priebeh hodiny:

Poďte, chlapci, postavte sa do polkruhu.

Dnes máme hostí. Pozdravme ich a už sa nerozptyľujeme. A hostia dnes nie sú sami. Prišla k nám zo vzdialených krajín Matryony, aby sa na nás pozrela, ukázala sa a pochválila sa svojím tovarom. Pozrime sa, čo si pre nás Matryona pripravila.

(deti skúmajú zakalené výrobky, maľovanie Gorodetmi, Gzhel)

Pozrite sa na tieto položky. S ktorými ste oboznámení?

Chlapi, aké remeselné výrobky ste videli? (odpovede detí)

Máte pravdu, toto je maľba Gorodetov (uveďte meno a toto je Gzhel (meno, tu mladé dámy z Dymkova) (meno ... A čo je to za zázrak?)

Pozri, je to ako neobvyklé drevené misky a lyžice, naberačky a misky, ale zlaté!

A táto krása sa nazýva - zlatý chochlom.

Dnes si o nej povieme, zistíme, kde sa narodila, čo slúži, aké predmety sú týmto obrazom maľované a ako sa vyrába.

Poďte dnu a posaďte sa na svoje miesta.

Stará legenda hovorí: muž žil kedysi v lesoch Nižného Novgorodu na brehu tichej rieky. Kto je a odkiaľ prišiel, nevieme. Muž vyrezal drevené misky a lyžice a tak ich maľoval (maľoval ich akoby boli vyrobené z čistého zlata. Kráľ sa o tom dozvedel a nahneval sa: „Prečo nemám vo svojom paláci takého pána! Poďte ku mne! Okamžite! "Dupol nohou a poslal vojaka, aby priviedol remeselníka do paláca. Vojaci šli vykonať cársky rozkaz, ale nech vyzerali akokoľvek, zázračného pána nenašli. Odišiel kto vie kde, ale najskôr naučil miestnych roľníkov pripravovať „zlaté“ jedlá. Pohár na lyžice „zlata“. Veľa „zlatých“ jedál sa predávalo na jarmoku v dedine Khokhloma, a tak sa volá „ zlatý Khokhloma “sa narodil.

A urobiť skutočného Khokhloma nie je vôbec ľahké.

Najskôr majster vyrezáva z dreva polotovar - budúcu misku. Potom ju vysuší a pokryje tenkou vrstvou hliny. Teraz misa vyzerá ako hlinená, potom je impregnovaná ľanovým olejom. A zlato za „zlatý chochlom“ sa nevyžaduje! Namiesto drahého zlata potierajú misku cínovým alebo hliníkovým práškom. Misa svieti ako striebro. Potom je miska nalakovaná a vložená do rúry. Nevarte kašu, ale na sušenie, na „zatvrdnutie“. A stane sa zázrak: drevená miska sa zmení na zlatú s elegantným farebným vzorom!

Algoritmus „Postupnosť výroby výrobkov Chochlomskej“

1. Brúsenie výrobkov na stroji.

2. Tmel - pokrytý tenkou vrstvou hliny.

3. Brúsny papier - utrieť brúsnym papierom.

4. Olejový lak - natretý špeciálnou zmesou na drevené povrchy.

5. Pocínované - potiahnuté hliníkovým práškom a temperované vo veľmi horúcej peci.

6. Produkt zakryte špeciálnym lakom.

Lak vplyvom teploty žltne. Potom sa objaví táto lahodná medovo-zlatá farba.

Remeselníčky ručne maľované výrobky so zložitým ornamentom s mäkkou kefou.

Chochlomská maľba - rozptyl šarlátových bobúľ.

Kefa je zaliata farbou

Tu som sa raz túlil

A na riade sa ligotala zlatá lokňa.

Kefa kreslí mihalnice

Vedľa toho zvlnenia.

A suché steblá trávy pod veselým ťahom

Premenené na steblá trávy

Úponky sa vlnia ...

báseň P. Sinyavského "Khokhloma"

Povedzte mi, aké farby sa nachádzajú vo vzorkách? (štyri farby: červená, čierna, žltá, zelená)

Pozrite sa, z akých rastlinných prvkov sa skladá vzor Khokhloma? (keď ich deti pomenujú, dá sa správne meno.)

Uviedli ste prvky, ale na obraze Khokhloma sa nazývajú inak: zvlnenie a listy sú zdobené živosťou v podobe žíl. K dispozícii sú šarlátové zväzky horského popola, zrelá jahoda a kučery bylín a listov.

Zvlnenie je hlavným prvkom maľby Khokhloma.

Aké je hlavné pravidlo pri zostavovaní vzoru? (prvky vzoru by mali byť umiestnené rytmicky, v rovnakej vzdialenosti a prvky by sa mali opakovať rovnomerne).

Získanie zručnosti pri kreslení prvkov.

Pokúsme sa s vami nakresliť niektoré prvky maľby Khokhloma. (je vystavený diagram s prvkami)

Deti kreslia na samostatné listy papiera pod vedením učiteľa s ukážkou techniky kreslenia.

Chlapci, náš hosť Matryona pre vás pripravil úlohy a darčeky. Vezmite obálky, otvorte a vyberte karty. Pozorne sa pozrite na karty, zistite, kde je obraz Khokhloma, a prineste ho nášmu Firebirdu. (na tabuli nazvanej obraz maľovaným vtákom) (dokončenie úlohy) Dobrá práca.

Pozrime sa ešte raz na výrobky spoločnosti Khokhloma. Koľko tepla vyžarujú, jemné, hladké na dotyk, príjemné pre oči. Farby tak žiarivo svietia

Zlatý chochlom,

Čo je v jej teplých lúčoch

Udržiavame v teple.

A aké vynikajúce je jesť z takého rozprávkového jedla! A to dokonca aj so zlatou maľovanou lyžičkou. Khokhloma sa nebojí tepla, vlhkosti ani chladu. Aj tak budú jeho farby svietiť, „zlato“ nevybledne. Pretože zlaté ruky majstrov urobili tento zázrak.

"Myslím si, že dnes sa aj my môžeme nakrátko zmeniť na ruských majstrov a pokúsiť sa maľovať riad vlastnoručne maľovaním Khokhloma."

A Firebird nám v tom pomôže.

Povedzme s vami čarovné slová a urobme magické pohyby, a potom sa zmeníme na majstrov Khokhloma.

Telesná výchova.

Khokhlomský vták mával krídlami (ruky do strán, kývali sa)

Mávanie krídlami - rozptýlené zlato. (Mahi, podaj si ruku)

Otočil som hlavu, otočil hlavu do strán (hlava sa ohýba)

Áno, zozbieral som ruskú trávu z pevniny. (Nakloní sa na podlahu, pozbiera sa)

Zbieral som bylinky, zdobil misky, (Zbierame, rukami nakreslíme kruh)

Svoju zručnosť nám odovzdávala s láskou. (Ruky k srdcu, ruky dopredu.)

No, sme tu, majstri a remeselníčky. Poďme na svoje miesta.

- Chlapi, pozrite sa, aké darčeky vám priniesla Matryona? (varešky). A Firebird vám dal vedomosti o Khokhloma a jej zručnostiach. Preto sa teraz pokúsime tieto lyžice namaľovať s vami.

Najskôr sa však pozrite na postupnosť, v ktorej ich budeme maľovať. (učiteľ analyzuje postupnosť maľovania lyžice podľa vývoja jednotlivých etáp).

Robiť prácu deťmi. (Počas práce detí ticho znie ruská ľudová melódia).

- Dobrá práca, chlapci, dnes ste skutoční umelci z Khokhloma, namaľovali ste také úžasné lyžice, že ich budeme mať dosť na celý veľtrh.

Teraz sa pozrite na tieto výrobky a povedzte mi, akú náladu evokujú pokrmy z Khokhloma?

Vyberte a zobrazte najkrajšiu lyžicu. Povedzte nám o tom: aká je to farba, aké farby sú namaľované, aké bobule sú na vzore, v čom je táto lyžica lepšia ako iné.

Zlatý chochlom!

A bohatá a krásna

Som rád, že vidím hosťa z celého srdca.

Šálky, poháre a naberačky -

A čo tam jednoducho nie je!

Trsy stromov jarabiny ohnivej

Slnečné letné maky

A sedmokrásky na lúkach,

Úsvitné lúče sŕdc

A vzorovaný ornament

Starodávny suzdalský brokát!

Nadežda Viktorovna Suyurova

Nedávno sme sa s deťmi rozprávali o tom, aké výrobky z ľudovej a súčasné umenie stretnúť kučery... Pripomenuli sme si rôzne prvky výzdoby.

Na to som použil fragmenty dekoratívna maľbakde sú rôzne kučery.

Ponúkol som samé deti kresliť kvaš zakrivená vetvička - zvlnenie, ozdobte to kučery, kvety, bobule, listy.

Pred začiatkom práca ukázal deťom privítanie kreslenie hlavnej zvlnenie a bočné vetvy - kučery.

Keď rozdala deťom polotovary vyrobené z červeného papiera, navrhla im, aby premýšľali o tom, aká farba farby by sa k tomu hodila (žltá, čierna, zelená).

Pripomenulo to musíte kresliť veľké, v celom liste obrobku.




Deti sa veľmi snažili a krásne maľovali ozdobné polotovary.

Vetva sa hladko ohla

Vedľa trojprstého listu

Taká je krása

Chalani to dokázali!

Súvisiace publikácie:

Raz sme s chalanmi prečítali sériu príbehov od Gennadija Snegireva „O tučniakoch“. Počas rozhovoru sme zistili, že tučniaky nelietajú.

Pred začatím práce sme si pozreli vzorku kurčaťa, ktorú vyrobil učiteľ. Potom vyzvala chlapcov, aby si vytvorili kurča priateľov.

Na jednej z hodín nášiviek sme sa s deťmi naučili rezať niekoľko symetrických predmetov z papiera zloženého na polovicu. Tak sa vyvinuli.

Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia "Materská škola č. 139" Prijíma pedagogická rada Schválil: Protokol.

Pri ďalšom zoznámení sa s maľbou Dymkovo boli chlapci požiadaní, aby namaľovali šablónu dymkovskej slečny. Skôr ako začnete maľovať.

Syntéza lekcie vizuálnej aktivity v prípravnej skupine „Dekoratívna kresba. Snehová vločka" Vizuálna aktivita. Zhrnutie hodiny v prípravnej skupine. Téma: „ Dekoratívna maľba... Snehová vločka". Druhy detských aktivít:

Na jednej z tried sme sa s deťmi rozprávali o mestských vtákoch - holuboch. Zisťovali sme, akú majú farbu, kde žijú, čo jedia.

účel práce: oboznamovanie starších predškolákov so základmi umeleckých remesiel
Vybavenie:

Výstava bábik v gželských kostýmoch, riady

Predmety dekoratívneho a úžitkového umenia (tácky Zhostovo, rakety Palekh, píšťaly Filimonov, chochlomské misky, matriošky (Semyonovskie atď.), Výstava gželského riadu a bábik v kostýmoch „Gzhel“ (Na začiatku hodiny je pokryté modro-bielym šifónom), Vystrihnite obrázky do didaktická hra „Zozbierajte obrázok a hádajte maľbu“, Kresba gželských jedál, prelakovaná bielou farbou tak, aby sa objavili modré vzory, kontúrované polotovary gželských jedál, modrý gvaš, štetce č.
1. Organizačná časť.
Pedagóg. Chlapi, dnes podnikneme výlet do sveta krásy, láskavosti, do sveta úžasných výtvorov ľudových remeselníkov. A kvôli tomu sa musíme na seba usmievať a pozdravovať.
Dobrý deň, slnko je zlaté!
Ahoj, obloha je modrá!
Dobrý deň, ľahký vánok!
Ahoj malý kúsok papiera!
Žijeme v našej rodnej zemi.
Pozdravujem vás všetkých! (Deti opakujú pohyby za učiteľom)
Pedagóg. Ľudové umenie má korene v staroveku. Ľudia vždy mali potrebu zdobiť si život, veci, ktoré ich neustále obklopovali. Čo maľovali ľudoví umelci? (Položky zoznamu detí na stole)
Všetky tieto krásne a užitočné veci vyrobili ľudoví remeselníci vlastnými rukami. Dopriali nám a všetkým ľuďom skutočné prázdniny. Predpokladá sa, že všetky tieto veci sú nielen potrebné v každodennom živote, ale aj zdobia náš život.
Prosím poď sem. Tu sú podrobnosti mozaiky, spojte celý obrázok a uvidíte, čo získate.
Didaktická hra „Zhromaždite obrázok a uhádnite maľbu“
Konverzácia počas hry. Čo je na tvojom obrázku? A čo je to za maľbu? Aké prvky maľby Gorodets možno vidieť na tomto obrázku? Aký druh jedla sa maľoval v Gorodetoch? V čom sú hračky Filimonov odlišné od všetkých ostatných? Aké vzory boli maľované na píšťaly Filimonov? A v ktorej dedine sa vyrábali také krásne hračky? Aké sú prvky dymkovských vzorov?
A mám pre vás pripravený veľmi krásny obrázok. Zistite, aké magické modré gželské vzory sú na ňom. Och, čo to je, ničomu nerozumiem?
Kto to urobil? Namaľovala som všetky modré vzory, akoby som zamrzla ...
Pedagóg. Bože. Zima zasypala modrý Gzhel snehom. (pristupujeme k tabuľkám). A náš riad, ktorý sme včera maľovali, zaspal snehové vločky a nevidno žiadne vzory. Nie je ani čím prekvapiť oteckov a mamičky. Budeme musieť znova pracovať, vrátiť vzory do riadu. Možno sa potom Gzhel k nám vráti.
2. Praktická časť.
Myslím si, že to pre vás nebude ťažké, pretože ste skutoční remeselníci, majstri ich remesiel. Najprv si pripomeňme, ako sa volá obraz, ktorého prvky sme včera použili pri maľovaní riadu? (Maľba Gzhel)
Aký náter potrebujeme?
Aké techniky štetca ste použili pri maľovaní? (Maľovanie celou štetkou, špičkou štetca, rozmazaním, rozmazaním)
3. Samostatná práca detí.
Pedagóg. Teraz sa pohodlne usaďte a choďte do práce. Neponáhľajte, pamätajte na príslovia, s ktorými prišiel ruský ľud o tých, ktorí sa ponáhľajú. (V zhone - rozosmejete ľudí. Rýchlo urobiť - zmeniť.)
4. Záverečná časť.
Prineste hotové dielo na výstavu. Rozbor prác.









2021 sattarov.ru.