Abstrakt GCD pre matematický vývoj v prípravnej skupine pre školu „Námorná plavba“. Abstrakt herného uzla v matematike pre deti prípravnej skupiny dhow


Vzdelávacia oblasť: „Poznanie“.

Cieľ:

Úlohy:

- oboznámiť deti s históriou hodiniek;

- porozumieť ich účelu a funkcii;

- upevniť schopnosť zvýrazniť vlastnosti objektov (tvar, veľkosť, časti);

- rozvíjať tvorivú predstavivosť a logické myslenie;

- učiť šetriť čas.

Vybavenie:

Pedagóg. Chlapci, idem dnes ráno a počujem, že niekto plače. Pozrel som sa a uvidel som, že je to taký malý medový chrobák. opýtali sa ho, čo sa stalo, a odpovedal, že ho pozvali na návštevu, a keď prišiel, už bolo neskoro - všetci hostia odišli, a čo je najdôležitejšie, nemal dostatok medu. Prečo si myslíš, že Mishutka meškala?

Pedagóg. Ako však zistiť, kedy je čas odísť z domu? Deti. Musím sa pozrieť na hodinky.

Deti. Č.

Deti. Nebudeme vedieť, kedy ísť do škôlky, kedy sa začnú kreslené filmy v televízii. Mama a otec prídu neskoro do práce.

Deti. Nie vždy tam boli hodiny.

Pedagóg. Ako potom však ľudia určili, kedy majú spať, kedy majú vstať, kedy majú nastúpiť do práce?

Deti. Na slnku. Slnko vyšlo a ľudia vstali.

Pedagóg. Máte pravdu, ľudia určovali čas podľa slnka. Slnko vychádzalo a ľudia sa prebúdzali. Teraz premýšľajte a povedzte mi, kedy ľudia spali dlhšie - v lete alebo v zime?

Deti. V zime, pretože v zime neskôr vychádza slnko. Tieň je ráno a večer dlhší a cez deň kratší.

(Ukáže obrázok.)Povedz mi, kedy je tieň dlhší?

Deti odpovedajú.

Deti. Ráno je tieň na jednej strane a večer - na druhej.

Pedagóg. Správny. Keď si človek všimol túto vlastnosť tieňa, prišiel na tieto slnečné hodiny. (Ukazuje obrázok slnečných hodín.) Čo myslíte, bolo to dobré pre človeka s takými hodinkami?

Deti. Č. Čas ukazovali iba v slnečnom roku a za oblačného počasia alebo v daždi od nich čas nezistíte.

Pedagóg. Ktovie, aké hodiny si človek neskôr vymyslel, aby fungovali za každého počasia? (Ukazuje presýpacie hodiny.)

Odvtedy prešlo veľa rokov

A ľudia pochopili odpoveď

To je iba piesok

A boh a kráľ a pán.

Pedagóg. Tieto hodinky sú navrhnuté na tri minúty, každé tri minúty ich treba otočiť. (Ukazuje presýpacie hodiny.)Predstavte si, čo by sa stalo, keby sme také hodinky zobrali so sebou na prechádzku? Alebo ich vezmete so sebou do školy? Bude to s nimi pohodlné? Prečo to nie je pohodlné?

Deti odpovedajú.

Možnosť 2: Fyzická minúta „hodín“ Kto tam chodí doľava a doprava? Toto je kyvadlo v hodinách. Funguje to dobre.

A nad ním sedí kukučka, toto nie je hračka. Vták otvorí dvere, povie presný čas. (

A hodiny idú, idú, Nie sú v zhone, nezaostávajú. Bez nich sa to nedozvieme ( Chôdza na mieste) Je čas vstávať. (Dosiahnúť)

Pedagóg. Namiesto piesku sa olej nalial do hodín, ľudia používali sviečku, na ktorú sa nanášali priečky. Sviečka zhorela, ubúdalo a ľudia rozdelením určovali, ako dlho horí. Čo si myslíte, že bolo zlé na týchto hodinkách?

Deti odpovedajú.

Všetko ste povedali správne. Všetky hodiny - slnečné hodiny, piesok, olej - boli nepríjemné a muž prišiel s nasledujúcim. Vyrobili veľký mechanizmus a zavesili ho veľká veža... Každú hodinu udierali hodiny a ľudia vedeli čas. Napriek tomu boli tieto hodinky nepohodlné. Prečo si myslíš?

Deti odpovedajú.

A s akými hodinami potom ľudia prídu?

Deti odpovedajú.

Deti odpovedajú.

Sú na zemi?

Deti odpovedajú.

Sú na stole?

Deti odpovedajú.

Nosené na ruke?

Deti odpovedajú.

Koľko hodín je tam teraz?

Deti odpovedajú.

Deti odpovedajú.

Máte pravdu, kohútik tiež pomáha poznať čas - ráno zakikiríka a zobudí všetkých a večer zaskakuje, aby všetci išli spať.

Teraz sme preskúmali históriu hodín, pozreli sme sa na to, ako sa časom menili a aké sú hodiny v našej dobe.

Deti odpovedajú

Pedagóg (týka sa hračky).

Deti odpovedajú

Deti, musíte sa naučiť rozpoznávať čas? Ak potrebujete ísť do škôlky, zobudí vás mama alebo otec, v škôlke vám učitelia povedia, kedy sa máte učiť, kedy chodiť, kedy spať. (Dáva deťom písmená, z týchto písmen pridáva slovo „Hodiny“.) A teraz navrhujem, aby ste šli do obchodu, ktorý predáva hodinky. Ako sa dá nazvať obchod, ktorý predáva iba hodinky?

Deti odpovedajú.

Ale sú trochu pozadu.

Zobraziť obsah dokumentu
„Zhrnutie GCD o matematickom vývoji pre deti prípravnej skupiny„ Z histórie hodín “

Zhrnutie GCD pre matematický vývoj pre deti prípravná skupina
„Z histórie hodiniek“

Vzdelávacia oblasť: „Poznanie“.

Cieľ:naučiť deti identifikovať príčinné vzťahy.

Úlohy:

Oboznámiť deti s históriou hodiniek;

Priblížiť ich účel a funkciu;

Posilniť schopnosť zvýrazniť vlastnosti objektov (tvar, veľkosť, časti);

Rozvíjať tvorivú predstavivosť a logické myslenie;

Naučte sa šetriť čas.

Vybavenie: obrázky objektov zobrazujúce hodiny, nástenné a pieskové hodiny.

Pedagóg. Chlapi, dnes ráno kráčam a počujem, že niekto plače. Pozrel som sa a uvidel som, že je to také malé medvieďa. (Ukážte mláďa medveďa.) I opýtali sa ho, čo sa stalo, a odpovedal, že bol pozvaný na návštevu, a keď dorazil, už bolo neskoro - všetci hostia odišli, a čo je najdôležitejšie, nemal dostatok medu. Prečo si myslíš, že Mishutka meškala?

Deti. Nepozeral som na hodiny. Nevedel som, kedy mám vypadnúť.

Pedagóg. Ako však zistiť, kedy je čas odísť z domu? Deti. Musím sa pozrieť na hodinky.

Pedagóg. Má medveď v lese hodinky?

Deti. Č.

Pedagóg. A čo sa stane, ak sa stratia všetky naše hodinky?

Deti. Nebudeme vedieť, kedy máme ísť do škôlky, kedy sa začnú kresliť v televízii. Mama a otec prídu neskoro do práce.

Pedagóg. Áno, bude to pre nás všetkých veľmi ťažké. Povedzte mi, či hodiny vždy existovali, alebo nie?

Deti. Nie vždy tam boli hodiny.

Pedagóg. Ako potom však ľudia určili, kedy majú spať, kedy majú vstať, kedy majú nastúpiť do práce?

Deti. Na slnku. Slnko vychádzalo a ľudia vstávali.

Pedagóg. Máte pravdu, ľudia určovali čas podľa slnka. Slnko vychádzalo a ľudia sa prebúdzali. Teraz premýšľajte a povedzte mi, kedy ľudia spali dlhšie - v lete alebo v zime?

Deti. V zime, pretože v zime neskôr vychádza slnko. Tieň je ráno a večer dlhší a cez deň kratší.

Pedagóg. Vedeli ste, že na presné určenie času je možné použiť slnko? Keď svieti slnko, zo stromov odchádza tieň. (Ukazuje obrázok - tieň zo stromov ráno a večer.)Povedz mi, kedy je tieň dlhší?

Deti odpovedajú.

Tu chcel človek vedieť, či je ráno alebo večer. Ako to dokáže podľa tieňa?

Deti. Ráno je tieň na jednej strane a večer - na druhej.

Pedagóg. Správny. Keď si človek všimol túto vlastnosť tieňa, prišiel na také slnečné hodiny. (Ukazuje obrázok slnečných hodín.) Čo myslíte, bolo to dobré pre človeka s takými hodinkami?

Deti. Č. Čas ukazovali iba za slnečného počasia a za oblačného počasia alebo v daždi sa z nich nedozviete čas.

Pedagóg. Ktovie, aké hodiny si človek neskôr vymyslel, aby fungovali za každého počasia? (Ukazuje presýpacie hodiny.)

Deti odpovedajú. Hovorí im to učiteľ.

Odvtedy prešlo veľa rokov

A ľudia pochopili odpoveď

Že je tam iba piesok

A boh a kráľ a pán.

Čo bolo na nich dobré a zlé?

Deti. Museli byť neustále obracané.

Pedagóg. Tieto hodinky sú navrhnuté na tri minúty; musia sa pretáčať každé tri minúty. (Ukazuje presýpacie hodiny.)Predstavte si, čo by sa stalo, keby sme také hodinky zobrali so sebou na prechádzku? Alebo ich vezmete so sebou do školy? Bude to s nimi pohodlné? Prečo je to nepohodlné?

Deti. Nevhodné. Môžu byť zlomené. Alebo si nevšimnete, kedy sa má otočiť.

Učiteľ zhrnie odpovede detí.

Pedagóg. Deti, ako chápete príslovie: „nudný deň do večera, ak nie je čo robiť?“.

Deti odpovedajú.

Možnosť 1: Hodiny na telesnej výchove

Náklony tela vpravo, vľavo.

Možnosť 2:Fyzická minúta „hodín“
Kto tam chodí doľava a doprava?
Toto je kyvadlo v hodinách.
Funguje to dobre.

A opakuje: „Tick-tock, tick-tock.“ ( Ruky na páse, nakláňanie doprava a doľava)

A nad ním sedí kukučka,
To nie je vôbec hračka.
Vták otvára dvere,
Uvádza sa presný čas. ( Ruky sú ohnuté pred hrudníkom, s ostrými trhnutím sú ruky narovnané do strán)

A hodiny idú, idú
Neponáhľajú sa, nezaostávajú.
Bez nich sa to nedozvieme ( Chôdza na mieste)
Je čas vstávať. (Dosiahnúť)

Pedagóg. Namiesto piesku sa olej nalial do hodín, ľudia používali sviečku, na ktorú nanášali priečky. Sviečka zhorela, ubúdalo a ľudia rozdelením určovali, ako dlho horí. Čo si myslíte, že nebolo v poriadku s týmito hodinkami?

Deti odpovedajú.

Všetko ste povedali správne. Všetky hodiny - slnečné hodiny, piesok, olej - boli nepríjemné a muž prišiel s nasledujúcim. Vyrobili veľký mechanizmus a zavesili ho na veľkú vežu. Každú hodinu udierali hodiny a ľudia vedeli čas. Napriek tomu boli tieto hodinky nepohodlné. Prečo si myslíš?

Deti odpovedajú.

A s akými hodinami potom ľudia prišli?

Deti odpovedajú.

Začali vešať hodiny na stenu, dávať ich na podlahu.

Aký je názov hodín, ktoré sú zavesené na stene?

Deti odpovedajú.

Sú na zemi?

Deti odpovedajú.

Sú na stole?

Deti odpovedajú.

Nosené na ruke?

Deti odpovedajú.

Koľko hodín je tam teraz?

Deti odpovedajú.

Hovoríme o hodinkách, ale čo tu robí kohút? Možno sa sem dostal náhodou?

Deti odpovedajú.

Máte pravdu, kohút tiež pomáha poznať čas - ráno zakikiríka a zobudí všetkých a večer zaskakuje, aby všetci išli spať.

Teraz sme preskúmali históriu hodín, pozreli sme sa na to, ako sa časom menili a aké sú hodiny v našej dobe.

Aké hodinky teraz používame?

Deti odpovedajú

Pedagóg (týka sa hračky).Mishutka, chápeš, na čo slúžia hodinky?

Deti, prosím, ešte raz zopakujte, aké boli hodinky, na čo slúžia.

Deti odpovedajú

Deti, musíte sa naučiť rozpoznávať čas? Ak potrebujete ísť do škôlky, zobudí vás mama alebo otec, v škôlke vám učiteľky povedia, kedy sa máte učiť, kedy chodiť, kedy spať. (Dáva deťom písmená, ktoré spolu spájajú slovo „Hodiny“.) Teraz navrhujem, aby ste šli do obchodu, ktorý predáva hodinky. Ako sa dá nazvať obchod, ktorý predáva iba hodinky?

Deti odpovedajú.

Hovoria: hodiny stoja, Hovoria: hodiny sa ponáhľajú, Hovoria: hodiny bežia,

Ale sú trochu pozadu.

Spoločne sme sledovali: A hodiny stoja.

(otvorená hodina sa koná vo februári 2017 pre pozvaných učiteľov základných škôl).

Účel: rozvíjať záujem o matematiku; pocit kamarátstva, túžba pomôcť; naďalej učiť deti skladať a riešiť jednoduché aritmetické úlohy, sčítať a odčítať do 10. Opraviť počet do 10 v prednom a opačnom poradí, rozvíjať sluchovú pozornosť a koordináciu pohybov; logické myslenie detí; zlepšiť vedomosti o geometrické tvaryah a orientácia v rovine; schopnosť rýchlej navigácie v priestore na obmedzenej rovine.

Materiály: 2 písmená (a balík) Kráľovné matematiky, geometrické tvary rôznych farieb a veľkostí; Hárok Whatman; lepiace tyčinky; počítacie palice; vizuálny materiál na riešenie aritmetických problémov; lopta; alfanumerické karty od 1 do 10; kartónové zlaté medaily „Mladý matematik“ .

Priebeh hodiny:

Pedagóg: „Chlapi, dnes máme veľa hostí ...“

V skupine je dospelý s obálkou v rukách a hovorí: „List for you“ .

Pedagóg: "Ďakujem mnohokrát. Pozrime sa…"

Prezerá obálku a prekvapene hovorí: "Chalani, tento list nám poslala samotná kráľovná matematiky." Tu počúvajte, čo píše “ ... Prečíta list.

Obálka s písmenom je zdobená číslami, znakmi, geometrickými tvarmi.

1. List od kráľovnej matematikov: „Dobrý deň, drahí chlapci! Píše vám kráľovná matematiky. Naozaj potrebujem vašu pomoc. Faktom je, že chudobný študent a násilník sa dostali do môjho matematického kráľovstva. Urobil hrozné veci: zničil geometrické tvary v mojom meste, čísla vôbec nepozná. Tento úbohý študent zničil vzory z počítania paličiek, vyriešil problémy s chybami!

V mojom matematickom stave kráľovstva sa všetko pokazilo! Obyvatelia mojej krajiny sa strašne bojí a nemá nám kto pomôcť.

Drahí chlapci, ak ste odvážni, pohotoví, pozorní a nebojíte sa ťažkostí, ponáhľajte sa nám pomôcť! Matematické kráľovstvo je v ohrození.

Váš priateľ, kráľovná matematiky. “

„No, chlapci, môžeme pomôcť kráľovnej matematiky uviesť veci do poriadku v jej matematickom stave kráľovstva?“

Deti: „Áno, áno, pomôžeme!“

Pedagóg: "Ale dostať sa do tohto kráľovstva nie je vôbec ľahké, na to musíte absolvovať testy." Pamätajte, že pri zvládaní všetkých ťažkostí musíte byť inteligentný, odvážny, pozorný a všímavý. Najdôležitejšie však je, že sa môžeme vrátiť, iba ak zvládneme všetky úlohy. No nerozmysleli ste si to? Tak poďme! “

Absolvovanie úloh.

1. - Chlapi, aby ste sa dostali do matematickej krajiny, musíte si odpovedať na otázky:

Účel: upevniť u detí imaginatívne myslenie a vnímanie, schopnosť vnímať úlohu podľa sluchu, počítať v mysli, rozvíjať rýchly rozum a rýchlosť reakcie.

Pohyb: Deti sa zoradia a striedajú sa pri odpovediach na otázky učiteľa, pri každej otázke učiteľ hodí dieťaťu loptu, odpovedá, dieťa loptu vráti (otázky týkajúce sa počtu detí):

  1. Koľko uší majú dve myši? (4)
  2. Koľko dní v týždni? (7)
  3. Koľko očí má semafor? (3 alebo 2)
  4. Koľko prstov je na jednej ruke? (5)
  5. Koľko slnka je na oblohe? (1)
  6. Koľko labiek majú dvaja psi? (8)
  7. Koľko prstov je na dvoch rukách? (10)
  8. Koľko dní voľna je v týždni? (2)
  9. Koľko slnka je na oblohe v noci? (0)
  10. Ktoré číslo je väčšie ako 8, ale menej ako 10? (9)
  11. Koľko jabĺk je na breze, ak 3 rástli, jedno padlo? (0)
  12. Vo váze sú tri sedmokrásky a dva tulipány. Koľko sedmokrásky sú vo váze? (Tri sedmokrásky).
  13. Čo sa stane s bielou šatkou, ak je spustená do Čierneho mora? (Navlhne.)
  14. Vo februári nám na dvore zakvitli tri sedmokrásky a dve ruže.

Koľko kvetov je na dvore? (Vôbec. Kvety vo februári nerastú.)

15. Deti vyrezávali snehuliaka. Potom na batérii zaschlo šesť palčiakov. Koľko detí vyrobilo snehuliaka? (tri).

Pedagóg: "Dobrá práca, chlapci, úspešne ste zložili test a teraz sme s vami v matematickej krajine." A tu je prvá úloha: musíte sa stať záchrancami a staviteľmi. Celé mesto, ktoré sa skladá z geometrických tvarov, bolo zničené, ale obnovíme ho. Pripomeňme si, z čoho sa mesto skladá “ .

Deti: „Z domov, obyvateľov, vozidiel, stromov, zvierat, vtákov, rastlín“ .

2. Úloha „Postavte mesto z geometrických tvarov“

Účel: upevniť schopnosť hromadnej aplikácie vo forme mesta z geometrických tvarov; spolupracujte, rýchlo a presne lepte tvary, vytvárajte z hotových tvarov obrazy ľudí, domov, vozidiel, stromov atď.

Materiál: papier Whatman, geometrické tvary z farebného papiera rôzne formy a veľkosti, lepiace tyčinky.

Pohyb: deti vykonajú aplikáciu na papieri Whatman z geometrických tvarov, t.j. „Obnoviť“ zničené mesto: domy, stromy, vozidlá, ľudia, zvieratá, vtáky. Práce prebiehajú rýchlym tempom.

Pedagóg: „Dobrá práca, chlapci! Ukázali ste sa ako úžasní architekti a stavitelia. Matematická krajina ožila, ale stále nás čaká veľa práce!

3. Teraz musíme splniť ďalšiu úlohu - vyskladať z palíc daný geometrický útvar.

(Herná úloha s počítaním paličiek).

Cieľ: upevniť vedomosti detí o geometrických tvaroch, vnímať úlohu podľa sluchu, vyskladať vzory z počítania paličiek; zobraziť a pomenovať tvary, z ktorých sa vytvárajú vzory.

Materiály: počítacie tyčinky.

Priebeh: učiteľ dá deťom úlohu:

  1. Zostrojte tvar s 3 rohmi a 3 stranami (trojuholník).
  2. Zostrojte tvar so všetkými rovnakými stranami (námestie).
  3. Vytvorte tvar s 2 stranami dlhými a 2 krátkymi stranami (obdĺžnik).
  4. Vytvárajte tvar s 5 rohmi a 5 stranami (päťuholník).
  5. Vybudujte tvar pomocou troch palíc. Čo sa stalo? (trojuholník).

Pedagóg: "Dobrá práca, chlapci, odviedli ste skvelú prácu!" A teraz poďme skontrolovať, ktorý z vás je najchytrejší a najpozornejší “ .

4. Zostavenie a riešenie aritmetických úloh

Účel: upevniť schopnosť detí skladať najjednoduchšie aritmetické úlohy na sčítanie a odčítanie do 10 rokov, napísať riešenie vo forme príkladov, nezávisle zvoliť požadovaný znak ("plus" alebo „mínus“.

Materiál: materiál na počítanie ukážok.

Kurz: učiteľ ukáže ukážkový materiál a nastaví tému: „Urobte problém s loďami“ (ryby, jablká, huby, mrkva atď.).

6 + 3 - 6 lodí sa plavilo po mori, ďalšie 3 sa k nim plavili. Koľko lodí tam bolo?

4+4 (ryba) - 4 ryby plávali v akváriu, kúpili sme ďalšie 4 ryby. Koľko rýb sa stalo?

10-7 (jablká) - vo váze bolo 10 jabĺk, zjedlo sa 7 jabĺk. Koľko jabĺk zostalo?

2+8 (huby) - na čistine boli 2 huby, po daždi ďalšie 8. Koľko húb tam bolo?

10-5 (mrkva) - Na záhradnom záhone vyrástlo 10 mrkvy, 5 mrkvy bolo vytiahnutých. Koľko mrkvy zostane?

Deti si samostatne zapíšu riešenie problémov a vysvetlia, prečo sa rozhodli "plus" alebo „mínus“

Pedagóg: „Výborne chlapci! Odviedli ste vynikajúcu prácu pri zložitej úlohe! A teraz si musíte vyskúšať svoj sluch a pozornosť. ““ .

5. Hra „Kto je najpozornejší“ (telesná výchova).

Účel: upevniť schopnosť detí vnímať úlohu podľa sluchu (počet klapiek), porovnávať akcie so slovami; rozvíjať pozornosť a rýchlosť reakcie.

Pohyb: učiteľ vysvetlí deťom pravidlá hry, pre jedno tlieskanie deti chodia po miestnosti, pre dva tlieskanie - stoja v bocianovej polohe, pre tri tlieskania - v žabej polohe. Vyhráva ten, kto nikdy neurobil chybu, t.j. najpozornejší.

6. A teraz úlohy na rozvoj logického myslenia. Sadnite si k stolom. (Podľa podskupín)... Po konzultácii môžete nájsť a zakrúžkovať správnu odpoveď. (Listy A3 s obrázkami nakreslenými vopred ručne, zošity zo série „Škola pre deti predškolského veku“ - „Riešenie problémov s mysľou“ , „Rozvíjanie logiky“ , „Rozvíjanie reči“ 6-7 rokov)... Takže otázky: 1. Kruhujte mačku nie loptou a nie vpravo. 2. Šaty zakrúžkujte bez krátkych rukávov alebo bodiek. 3. Nájdite dom, ktorý nemá trojuholníkovú alebo obdĺžnikovú strechu. 4. Nájdite najdlhšie ceruzku, ktorou ste kreslili. 5. Zakrúžkujte plot, ktorý ste začali stavať skôr. 6. Nájdite sviečku, ktorá bola zapálená ako prvá. 7. Určte, koľko koní je za oponou. 8. Koľko zajacov za konope. 9. Počítajte jablká. 10. Masha a Misha majú dve jablká a tri hrušky, koľko zeleniny majú deti? 11. Koľko vnúčat má babička? (palčiaky)... 12. Anya a Vanya maľovali obrázky dve hodiny, koľko hodín každá namaľovala? 13. Káčatko, myš a kôň rozdelili koláč rovnako, kto má väčší kúsok?

7. Dokončite úlohu opustiť čarovnú zem.

Pedagóg: "Výborne, chlapci!" Pri všetkých úlohách ste odviedli skvelú prácu. No a teraz posledný test. Možno je to najťažšie a neobvyklé, pretože je to heslo pre opustenie matematickej krajiny. Číselné rady od 1 do 10 musíte rozložiť v opačnom poradí. Ak zadáte čísla správne, zistíte heslo a môžete si ho prečítať “ .

Účel: upevniť schopnosť detí rozložiť číselné karty v opačnom poradí (od 10 do 1)čítanie podľa slabík.

Materiál: alfanumerické karty s číslami na jednej strane (od 1 do 10), a na druhej strane - písmená.

Pohyb: karty sú umiestnené na koberci chaoticky, čísla hore. Deti sa striedajú, prídu a vezmú si jednu kartu po druhej a rozložia číselné rady v opačnom poradí (od 10 do 1), po ktorom učiteľka požiada deti, aby zavreli oči, a karty otočí na druhú stranu. Deti čítajú „heslo“ (slovo je napísané na zadnej strane "Matematika" ) .

Na žiadosť učiteľky deti čítali zborovo v slabíkch „heslo“ a "Vráť sa" Domov.

Pedagóg: "No, sme tu doma, v škôlke." Všetky matematické dobrodružstvá sa skončili. Chlapi, povedzte mi, bolo to pre vás veľmi ťažké? “

Dospelý človek vstúpi a povie: „Máte list s balíkom“ .

Pedagóg: "Ďakujem mnohokrát. Kto to môže byť? “

8. List od kráľovnej matematiky: „ Drahí priatelia! Ďakujem Ti veľmi pekne za pomoc! Pri všetkých úlohách ste odviedli skvelú prácu. Nezachránili ste iba matematickú krajinu, ale aj vytvorili krásne mesto z geometrických tvarov sa to stalo lepším ako predtým. V mojom matematickom kráľovstve vládne absolútna presnosť a poriadok.

Vy, moji mladí matematici, ako vďačnosť od všetkých obyvateľov mojej krajiny a odo mňa osobne dostávate medaily a tituly čestného hosťa krajiny matematiky! Dúfam, že sa vám budú páčiť. Dobudúcna! "

Pedagóg: "Chlapci, vďaka vedomostiam, ktoré ste dostali v materskej škole, ste pomohli matematickej krajine a jej obyvateľom." Čoskoro pôjdete do školy a dozviete sa tam veľa zaujímavých vecí. Teraz mi povedzte, čo sa vám na našej dnešnej ceste páčilo? Čo bolo nové a zaujímavé? Ďakujeme, chlapci, rozlúčime sa s našimi hosťami, sme vždy radi, že vás vidíme, uvidíme sa čoskoro “ .

A večer si opäť spomenieme na našu cestu a pozrieme si karikatúru „V krajine neodučených hodín“ .

Abstrakt GCD pre matematický vývoj v prípravnej skupine pre školu

Úlohy:

Vzdelanie:

    upevniť schopnosť navigovať v lietadle;

    upevniť schopnosť klasifikovať množiny podľa troch vlastností: farba, tvar, veľkosť.

Vývoj:

    rozvinúť zručnosť slušného počítania do 20;

    rozvíjať logické myslenie, schopnosť nachádzať podobnosti a rozdiely;

    rozvíjať vizuálnu pozornosť, všeobecné, jemné motorické schopnosti, tvorivú predstavivosť;

    povzbudzujte dieťa, aby vyjadrilo svoje myšlienky a úsudky presnou a jasnou rečou.

Vzdelanie:

    udržiavať záujem o intelektuálnu činnosť, chuť hrať hry s matematickým obsahom, prejavovať vytrvalosť, odhodlanie, predstavivosť, vynaliezavosť, analytické vnímanie, vzájomnú pomoc.

Prípravné práce:čítanie rozprávky „Husové labute“, rozhovor s pani učiteľkou, na motívy rozprávky.

Vybavenie:

    multimediálne vybavenie,

    gramofón,

    tri obruče (červená, zelená, žltá),

    príručka k vzdelávacím hrám "Bloky Dienesh",

    schémy značiek a symbolov označujúcich vlastnosti predmetov;

    obrázky jabĺk rôznych tvarov, veľkostí a farieb,

    digitálne "Áno - nie",

    obrázky (jabloň, rieka, ježko, kachle),

    hárok albumu s bodkami číslovanými vzostupne pre herné cvičenie „Spojte bodky“

    ploché jablká s ukážkami herného cvičenia „Zbierajte jablká“,

    karta LGEUBESDIA,

    počítacie palice,

  • kockované listy, ceruzky.

Pohyb GCD:

1. Organizácia času:

Deti vstupujú do skupiny spolu s učiteľom, stoja na koberci okolo učiteľa.

2. Motivačná časť

Pedagóg:- Dnes nás čaká dlhá cesta za dobrodružstvami, s úlohami pre vynaliezavosť a vynaliezavosť. A s tým nám pomôže rozprávka. Jeho názov spoznáte, ak si najskôr prečítate všetky červené a potom čierne písmená.

LGEUBESDIA - „Husi-labute“

3. Hlavná časť

Pedagóg:- Navrhujem, aby ste začali svoju cestu .... Kde sa začína rozprávka? Koľko labutí husí tam bolo? - Pozor. Hádanka vo verši:

Nad nami letia dve husi

Dve husi za mrakmi.

Traja išli dole prúdom.

Koľko husí tam bolo? (Sedem)

Urobme si číslo 7 z dvoch menších čísel, všetky možné možnosti. 6 a 1; 5 a 2; 4 a H; З a 4; 2 a 5; 1 a 6.

Pedagóg:- Vráťme sa k rozprávke. Rozbehlo sa dievča, ktoré vyzeralo - žiadny brat. Dievča bežalo hľadať svojho brata, beží a vidí ... A čo videla, to zistíš, ak správne spojíš čísla od 1 do 12 (Deti sa pripoja)

Pedagóg:- Máte pravdu, PECE. Kachle, kachle, povedzte mi, kam leteli labute husi?

Sporák: - Získajte koláče a spočítajte, koľko z nich som upiekla? A s tým mi pomôže hra „Áno, nie“.

Pravidlá hry:

Učiteľ vyloží na stôl karty s číslami 1-9 za sebou a myslí na číslo.

Deti to uhádnu položením otázok, na ktoré možno odpovedať „áno“ alebo „nie“.

Pedagóg:- Teraz si predstavme, že existuje veľa koláčov a sú vo forme geometrických tvarov.
Pirohy poukladajte do troch košov (do prvého koša - dookola, do druhého - všetko
žltá, v tretej - veľké postavy).

K dispozícii je hra s „Bloky Dienes“, deti si usporiadajú figúrky do troch obručí.

Pedagóg:- kachle ukázali dievčaťu cestu. A teraz ti ukážem cestu a ty si to zapamätáš
a potom pomocou počítania palíc rozloží tú istú cestu s prihliadnutím na farbu a množstvo.

    Koľko tyčiniek je zelených?

    Koľko červenej?

    Koľko paličiek mám vziať?

Pedagóg:- Dievča prebehlo po cestičke a zrazu vidí JABLKO.

„Jabloň, jabloň, kam leteli labute husi?“ pýta sa dievča. Dokončite moje zadanie, potom vám to poviem.

Zadanie: Zbierajte jablká do košíka podľa schém, ktoré sú na stole. Deti podľa schém nájdu figúrky v tvare jablka a dajú ich do košíka (na jednom jablku - príklade, na druhom - odpovedi; musíte si jablká správne vybrať).

Fizminutka

Ruky zdvihnuté a mávané -

Sú to stromy v lese.

Lakte ohnuté, ruky sa trasú-

Vietor zráža rosu.

Po stranách ruky jemne mávnite rukou -

Toto sú vtáky, ktoré k nám lietajú.

Ako sedia - ukážeme tiež:

Krídla sa zložili dozadu.

    Rieka, rieka, kam leteli husi labute? spýtalo sa dievča.

    Poviem ti to, keď nakreslíš koryto. A k tomu pomôže grafický diktát.

Z bodu 3 bunky nadol a 3 bunky doprava, 2 bunky nadol a 2 doprava, 4 nadol a 1
vpravo, 1 hore a 1 vpravo, 1 hore a 1 vpravo, 2 hore a 2 vpravo, 2 hore a 5 vľavo.

Pedagóg:- Rieka ukázala cestu k chate Baba-Yaga. Teraz, deti, musíte pomôcť dievčaťu Alyonushka vziať Ivanushku z domu Baba-Yaga. Ako to môžem spraviť?

Odhadované odpovede detí:

1. Vyľakajte Babu Yaga tým, že sa obliekate ako ona.

2. Liečiť hnev.

3. Pozvite na návštevu.

4. Ponúknite jej, aby sa stala človekom.

4. Záverečná časť

Alyonushka oslobodila svojho brata a utiekli domov. Rodičia prišli z mesta a priniesli darčeky deťom a vám za to, že pomohli Alyonushke zvládnuť všetky úlohy.

Nosková Elena Vyacheslavovna
Vzdelávacia inštitúcia: MADOU Ushakovsky materská škola „Zlatá ryba“
Stručný popis práce:

Dátum uverejnenia:2017-02-26 Abstrakt GCD pre matematický vývoj predškolákov v prípravnej skupine "Violet" Nosková Elena Vyacheslavovna Na základe prehľadnosti formovať schopnosť detí skladať a riešiť jednoduché aritmetické úlohy, spočítať ich do 10 a sčítať ich. Naučte deti analyzovať úlohy. Opravte účet do 10 v poradí dopredu a dozadu.

Zobraziť osvedčenie o publikácii

Abstrakt GCD pre matematický vývoj predškolákov v prípravnej skupine "Violet"

Cieľ: Zručnosť formydeti, aby na základe prehľadnosti vytvorili a vyriešili jednoduché aritmetické úlohy na účely sčítania a odčítania do 10 rokov.
Úlohy:

1. Naučte deti analyzovať úlohy.Opravte účet do 10 v poradí dopredu a dozadu.

2. rozvíjať vizuálnu a sluchovú pozornosť, dobré motorové zručnosti ruky, logické myslenie detí.

3. Vzdelávať osobné kvality pre každé dieťa: trvalý záujem o matematické vedomosti a zručnosti, odhodlanie, koncentrácia, zvedavosť.

Priebeh hodiny:

Deti na koberci.

1. Organizačný moment.

Chlapci, hostia dnes prišli do našej triedy. Pozdravme ich. Ukážeme, akí sme dospelí, naše vedomosti, správanie.

2. Rozhovor.

- Dnes je našim hosťom náš starý priateľ Peak Mouse. Povedzte nám, čo rád robí? Myš miluje získavanie vedomostí. Ako môžete volať Myš jedným slovom? (zvedavý).

- Mouse Peak priniesol veľa pre teba aj pre mňa zaujímavé úlohy... Myslím, že zvládnete všetky úlohy. Sú všetci pripravení? Každý má dobrá nálada? Poďme to skontrolovať.

Deti stoja v kruhu. "Všetky deti sa zhromaždili v kruhu." Som váš priateľ a vy ste môj priateľ. Držme sa pevne za ruky a usmievajme sa na seba! “

- Prvá úloha: Koľko je ročné obdobie? Vymenujte tri zimné mesiace. Aký je teraz mesiac? Vymenujte dni v týždni. Aký je deň v týždni?

3. Matematická rozcvička „Šťastné počítanie“.

- Druhá úloha sa volá „Šťastné počítanie“.

Počítajme zbor od 1 do 10. Odpočítavanie od 10 do 1.

Počítajte do jedného čísla. Počítajte v dvoch číslach.

Počítajte od 3 do 7, od 2 do 5. Aké číslo mi chýbalo: 1,2,3,4,6,7,8,9,10.

- Úlohy sú čoraz ťažšie. Fúkal vietor a leteli všetky číselné karty.

Musíme hádanku uhádnuť. „Viacfarebný rocker visel nad riekou“ (dúha).

Koľko farieb je v dúhe? (sedem). Nájdite kartu s číslom 7. Čo sú susedia s číslom 7. Nájdite karty s číslami 6 a 8. Ktoré číslo je väčšie ako 6 alebo 8; menej?

Hádajte, aké číslo hádam, ak je o 1 menšie ako 5; 2 viac ako 7.

Zadajte číslo väčšie ako 2, ale menšie ako 4.

- Všetky čísla je možné vydeliť ...? (párne a nepárne). Aké sú párne čísla; zvláštny. Karty s číslami od 1 do 10 musia byť usporiadané tak, aby v jednej obruči boli karty so párnymi číslami, v druhej nepárne.

- Výborne!

Deti si sadajú za stoly.

3. Nová téma.

- Mouse Peak priniesol ďalšiu úlohu, najťažšiu. Aby ste mohli túto úlohu dokončiť správne, musíte byť veľmi opatrní.

Na tabuli visí kresba problému: „Na konári sedia 4 hýli a 2 sýkorovci. Koľko vtákov sedí na konári? “

- Aké vtáky sedia na konári? (holuby a sýkorky).

- Koľko hýľov sedí na konári? (štyri). Na konár umiestnite toľko červených tyčiniek ako bullfinches. Na konár položte toľko žltých tyčiniek, koľko je modrých sýkoriek.

- To je to, čo vieme, to znamená stav problému.

- Kto povie otázku problému? Čo treba urobiť pre odpoveď na otázku? (treba pridať, doplniť). Pripojte palice a počítajte. Môžeme odpovedať na otázku problému: koľko vtákov je na vetve? (Na konári je 6 vtákov).

- Ako si zapísať riešenie a odpoveď na problém do zošita?

Jedno dieťa pracuje pri tabuli a vysvetľuje svoje činy: pridajte 2 až 4, aby ste získali 6. Odpoveď: Na vetve je 6 vtákov.

- V ľavom hornom rohu listu sme našli bunku a napíšeme: 4 + 2 \u003d 6.

4. Oprava novej témy.

Podobne skladajú a riešia problém s odčítaním.

- Výborne. S týmito úlohami sme sa vyrovnali dobre. Myš Peak je veľmi šťastná. Má pre vás jedno záverečné zadanie. Do spodného rohu listu sa dala bodka. Od tohto bodu nakreslíme 2 bunky nahor, 3 bunky doprava, 2 bunky hore, 2 bunky doľava, 2 bunky hore, 2 bunky doprava, 1 bunka hore, 1 bunka doprava, 5 buniek nadol, 3 bunky doprava, 1 bunka dole, 1 bunka vľavo, 1 bunka dole, 6 buniek vľavo. Čo sa stalo? (čln). Na tejto lodi ide Peak Mouse k oboplávanie... Povedzme, že ďakujem a dobrú plavbu.

5. Zhrnutie lekcie.

- Čo nové ste sa dnes naučili na hodine? Čo sa ti najviac páčilo? Výborne chlapci! Som veľmi rád, že ste uspeli.

Obsah softvéru:

Učebná úloha:

  • upevniť schopnosť „čítať“ znaky-symboly, znaky geometrických tvarov - farba, tvar.
  • upevniť schopnosť navigovať v rovine, upevniť príslovky vpravo, vľavo, priamo v reči.
  • upevniť schopnosť klasifikovať množiny podľa dvoch vlastností: farba a tvar, veľkosť a tvar.

Rozvojová úloha:

  • rozvíjať základné zručnosti kultúry algoritmického myslenia, schopnosť konať v mysli.
  • rozvinúť zručnosť slušného počítania do 20 rokov.
  • rozvíjať logické myslenie, schopnosť nachádzať podobnosti a rozdiely.
  • rozvíjať vizuálnu pozornosť, všeobecné, jemnú motoriku, tvorivú predstavivosť.
  • povzbudzujte dieťa, aby vyjadrilo svoje myšlienky a úsudky presnou a jasnou rečou.

Edukačná úloha:

  • Udržiavať záujem o intelektuálnu činnosť, chuť hrať hry s matematickým obsahom, prejavovať vytrvalosť, cieľavedomosť, predstavivosť, vynaliezavosť, analytické vnímanie, vzájomnú pomoc.

Prípravné práce:rozhovor s učiteľom, zoznámenie sa s nádejným tematický plán, čítanie diela Korneyho Čukovského „Dobrodružstvá Bibigonu“, zoznámenie sa s produktívnymi aktivitami detí.

Vybavenie: multimediálne zariadenie, magnetofón, dva obruče (červený, žltý), vzdelávacia príručka a kniha „Dienesh Blocks“, schémy značiek a symbolov označujúcich vlastnosti predmetov, figuríny so zeleninou, elektronické didaktická hra Hádanie hry založené na reči logická hra „Áno - nie“, model kríkovej ríbezle, hárok albumu s bodkami očíslovanými vzostupne pre herné cvičenie „Spojte bodky“, fixky, ploché koše s odpoveďami, ploché jablká s ukážkami herného cvičenia „Zbierajte jablká“, knihy s hrať cvičenia pre deti.

Pohyb GCD

Pedagóg: Deti, poprosím vás a ukážem vám akciu a vy odpoviete a zopakujete moje pohyby po mne.

Pedagóg: Zobudil si sa?

Deti: Zobudili sme sa.

Pedagóg: Usmiali sa.

Deti: Usmiali sa.

Pedagóg: Si oblečená?

Deti: Obliekli sme sa.

Pedagóg: Ponáhľali ste sa do záhrady?

Deti:Ponáhľali ste sa do záhrady?

Pedagóg: Skamarátili ste sa?

Deti: Našli sa priatelia.

Spoločne: Teraz sme na ceste k sebe priateľskí! Pedagóg: Chlapci, dostali sme zvukový list od Bibigona. Viete, kto je Bibigon? (odpovede detí)

- Máte pravdu - toto je veľmi malý chlapec, ktorý žije v chatrči neďaleko Moskvy so spisovateľom Korneyom Ivanovičom Čukovským.

Zvuky zvukových písmen.

„Ahoj chlapci! Opäť sa mi stalo dobrodružstvo! Očaril ma zlý čarodejník. Veľmi sa teším na vašu pomoc. A pomôžte mi nájsť - náznak. Pred vami vás čakajú náročné testy. A vaša vynaliezavosť, vynaliezavosť a vynaliezavosť pomôžu prekonať ich. ““

Pedagóg:Ste ochotní pomôcť Bibigonu? Potom je čas, aby sme vyrazili na cestu. Akými druhmi dopravy sa môžete prepraviť po ceste. (Deti pomenujú spôsoby dopravy.)

Pedagóg: dostali ste veľa návrhov. Teraz určíme, akým transportom pôjdeme na záchranu Bibigona. Požiadam vás o hádanku a odpoveď vám povie, aký typ dopravy pôjdeme.

Pije benzín ako mlieko
Môže bežať ďaleko
Prepravuje tovar a ľudí
Poznáte ju, samozrejme. ( auto)

Pedagóg: Ideme na dačo v Peredelkino, aby sme vypomohli Bibigon. (Zvuky hudby, volanty sa distribuujú deťom, deti napodobňujú riadenie vozidla).

Pedagóg: Tu sme pri dači. Bibigon nám povedal o akejsi stope. Kde je? Chlapi, tu je. ( Na obrazovke sa zobrazí plán - schéma). Ktovie čo to je?

Deti: Plán-diagram.

Pedagóg: Pozri sa na diagram a povedz mi, ktorým smerom by sme sa mali vydať.

Deti: Správny.

Pedagóg: Ukážte, kde je pravá strana. Kam ideme?

Deti: Na záhon.

Pedagóg: zahnite doprava nasledujte ma. Deti, prišli sme na záhon, ale je tu prvý test - nerastú na ňom kvety. Vysadíme ich tak, aby bolo v krajine krásne.

Hra s tromi obručami (logické bloky Dunesh)

Pedagóg: Spočítajte si, koľko je kvetinových záhonov (sedem).

Predstavte si, že kvádre sú kvety, sadíme takto. Vo vnútri červenej obruče je všetko červené, vo vnútri modrej je všetko okrúhle, vo vnútri žltej všetky veľké kvety (deti vykladajú bloky Dienesh).

Pedagóg:Ale máme postele zadarmo. Aké kvety rastú mimo červenej a modrej obruče?

Deti: červená, okrúhla.

Pedagóg: Seryozha, zasaďte 5 červených okrúhlych kvetov.

Pedagóg: Aké kvety vyrastú mimo modrej a žltej obruče.

Deti: veľké, okrúhle.

Pedagóg: Nikita, na tento záhon zasaď 3 veľké okrúhle kvety.

Pedagóg: Aké kvety rastú mimo žltého a červeného kvetinového záhonu?

Deti: Veľké, červené.

Pedagóg: Dima, zasaď 4 veľké, červené kvety. Aké kvety vysadíme mimo červenej, modrej, žltej?

Deti: Veľký, červený, okrúhly

Pedagóg: Marina, dať 1 veľký, červený okrúhly kvet.

Pedagóg: Chlapci, splnili ste túto úlohu, keď oslobodíme Bibigona, bude veľmi rád, že bude obdivovať tento záhon. Pokračujeme v ceste. Pozrime sa na mapu a povieme si kam ideme ďalej.

Deti: šípka označuje - choďte vpred do záhrady.

Pedagóg: Prečo tu ale nič nerastie?

Deti: Pretože zlý čarodejník pre nás prišiel s novou skúškou.

Pedagóg: Musíme dať záhradu do poriadku. Rastlinná zelenina. Deti sa rozdelili vo dvojiciach. Jeden z vás bude gramotný a druhý záhradník. Číta diagram doslovnejšie a záhradník sadí zeleninu.

Herné cvičenie „Uhádni zeleninu“.Schéma je kódovanie, dekódovanie vlastností objektov.

Pedagóg: Urobili sme s vami dobrý skutok. Bibigon bude s radosťou jesť zdravú zeleninu. Tým sa ale naše testy nekončili. Pozrime sa na schému plánu. Kam ideme dalej?

Deti: Vpravo smerom k ríbezľovému kríčku. (Deti sa priblížia k improvizovanému kríčku rybízu)

Pedagóg: Deti, počúvajte, niekto nás žiada o pomoc. Ak chcete zistiť, kto - choďte k stolom. Sú na nich listy. Nájdite najmenšie číslo a počnúc ním spojte všetky ostatné čísla čiarou vzostupne. Ale skôr ako sa pustíte do práce, venujme sa prstovej gymnastike.

Boli sme kamaráti s Bibigonom
A rozhodli sa mu pomôcť,
My chlapci sme priateľskí
Cestou k sebe.

Herné cvičenie „Spojte čísla v poradí“

Pedagóg: Kto nás požiadal o pomoc.

Deti: Slimák.

Pedagóg: Slimák je vám veľmi vďačný a žiada vás, aby ste sa s ním pohrali.

Telesná výchova

Pedagóg: Keď zazvoní zvonček, prebehnete okolo kríčka ríbezlí. Hneď ako zvoní ticho, zastavte sa a vypočujte si otázku. Ak sa to stane, potom sa stanete silným, narovnáte si chrbát, dáte lopatky, spustíte plecia, zdvihnete bradu a ukážete svoju silu. Ak sa tak nestane, staneme sa slabými, pomalými ako handrové bábiky.

Zložité úlohy.

- Stáva sa, že syn je vyšší ako jeho otec?

- Čo je za týždeň, dve soboty?

- Čo sa stane po utorok v stredu?

- Leto prichádza po zime?

- Čo majú deti rady ako cukríky?

- Že v noci svieti slnko a ráno mesiac?

Pedagóg: Po hraní so slimákom sme boli veselí, ale je čas, aby sme vyrazili na cestu a zachránili Bibigona, pretože čaká na našu pomoc. Venujme pozornosť plánovaciemu diagramu, kadiaľ pôjdeme ďalej?

Deti: Napravo - do sadu.

Pedagóg: Od zlého čarodejníka a tu je problém. Triasol všetky jablká z jabloní. Nazbierajme ich do košov.

Herné cvičenie „Zbierajte jablká“

Pedagóg: Existujú jablká s príkladmi na sčítanie a odčítanie, sú tam koše označené číslom. Musíte dať do košíka jablko, riešenie z príkladu, ktoré zodpovedá číslu na košíku.

Pedagóg: Koľko jabĺk máte v košíku? ( Päť). Prečo? (4 + 1 \u003d 5,6-1 \u003d 5)

Pedagóg: Výborne! Aj touto skúškou ste prešli. Z týchto jabĺk sa bude vyrábať Bibigona džem a džem. Znova venujme pozornosť plánu, kam pôjdeme ďalej?

Deti: Priamo do domu.

Pedagóg: Takže sme prišli k domu, ale smola - nie je tu jeden dom, ale niekoľko. Kde zlý čarodejník ukryl Bibigona? A hra „Hádaj“ nám pomôže pri učení. ( Hra „Áno - nie“)

Pedagóg: Hádali sme, že zlý čarodejník skryl Bibigona v žltom dome. Teraz ma nasledujte, čaká nás prekvapenie. ( Zvuky zvukových písmen).

"Priatelia, ďakujem vám veľmi pekne, že ste ma zachránili pred zlým čarodejníkom!" Máte splnené všetky úlohy. Prejavili vynaliezavosť, vynaliezavosť, vynaliezavosť. Musím ísť. Na Mesiaci ma čakajú dôležité veci. Dobudúcna! "

Pedagóg: Naše dobrodružstvá teda skončili. Čo sa ti najviac páčilo? Čo je najťažšia úloha? Za čo by ste sa pochválili? Pedagóg: Chcem poznať váš názor. Máme „náladové“ hviezdy. Ak sa vám hodina páčila, potom ste si vybrali červenú hviezdu, a ak nie, tak hviezdu modrej farby... Podarilo sa vám to a máte dobrú náladu. Zamávajme hviezdami a všetkým dajme dobrú náladu a nasvietime cestu pre náš Bibigon. Pozrite sa, koľko hviezd svieti.

Pedagóg: Bibigon vám nechal knihu ako darček. Pri pohľade na to si môžete nielen spomenúť na naše dobrodružstvá, ale aj získať nové vedomosti. Je čas, aby sme sa vrátili do materskej školy ( znie hudba, deti opúšťajú sálu).









2021 sattarov.ru.