Zhrnutie lekcie „Pozorovanie vetra. Abstraktné. Hodina pozorovania divej zveri v materskej škole


Venera Khaliková
Poznámky k lekcii na kognitívny vývoj"Pozorovanie vtákov"

POZOROVANIE VTÁKOV.

Cieľ: upevniť, rozšíriť a zovšeobecniť poznatky o zimujúcich vtákoch.

Úlohy:

Vzdelávacie:

Obohatiť a aktivovať detskú slovnú zásobu, zabezpečiť, aby deti pozorovanie vtáka, volali ju robí: lieta, skáče, kluje, pozerá.

Naučte deti chápať kvantitatívne charakteristiky predmetov a používať ich v reči slová: jeden (jeden, veľa.

Vývojový:

-rozvíjať pozornosť, reč, pamäť.

Vzdelávacie:

Vštepiť deťom túžbu chrániť a kŕmiť vtáky.

Materiály a vybavenie: vták v klietke, "živé obrázky" so zimujúcimi vtákmi zastúpené, vrabce, straky, kŕmidlo, proso, strom.

Prípravné práce: Stretnutie zimákov vtákov: prezeranie obrázkov, ilustrácií.

1. Organizačný moment.

Vychovávateľ. Chlapci, pozrite sa, koľko hostí dnes máme! Pozrime sa na nich, pozdravme ich a už sa nimi nenechajme rozptyľovať.

2. Hlavná časť. Pozorovanie vtáka v klietke.

Vychovávateľ (hovorí deťom). Dnes k nám prileteli krásne a veselé vtáčiky. Chlapci, kto vie, ako sa volá? (Odpovedajú deti.) Tento vták sa nazýva papagáj. Zopakujme spolu a pozrime sa na ňu: Aby sa nevyľakala a nehrnula sa po klietke, snažte sa nerobiť hluk a nekričať.

Chlapci, čo robí? Deti potichu hovoria, čo robia vták, sledujú ako vtáčik skáče, ako otáča hlavu, ako vyzerá, ako sedí, pazúrmi chytá bidielka; preskúmať chvost, zobák, hlavu, labky vtákov, dávajte pozor na krídla a všimnite si, že vták môže lietať. Učiteľ objasňuje a upresňuje odpovede detí. Tu sedí na bidielku, teraz si čistí perie, teraz kluje zrná, teraz pije vodu, odhodí svoju malú hlavu. Papagáj žije v horúcich krajinách, v našej prírode sa nevyskytuje, ale môžeme ho nasledovať pozorovať len v týchto bunkách. Toto je dom pre papagája. Položme svojho papagája na parapet, nech sa na nás pozerá. A ty a ja si oddýchneme.

Minúta telesnej výchovy

Učiteľ číta básničku, deti napodobňujú pohyby.

Oh, lietali vtákov,

Malé vtáky.

Všetci lietali, všetci lietali,

Zamávali krídlami. Mávanie rukami ako krídlami.

Sadli si na cestu,

Jedli sme zrná.

klujem, klujem, klujem, klujem,

Ako milujem obilniny. Do drepu. Klepnite na skladbu ukazovákom.

Skáčeme na konáre.

Aby boli deti silnejšie.

Skok-skok, skok-skok,

Skáčeme na konáre. Skákanie na mieste.

3. Rozprávka o zimujúcich vtákoch. Chlapci, pozri, mám čarovnú skrinku. Chcete vidieť, kto žije v tejto skrinke? (ukáž vtákovi a opýtaj sa akého vtáka) Použitím "živé obrázky", hovorím o zimujúcich vtákoch. Tieto vtáky žijú vonku. V zime je to pre nich veľmi ťažké, pretože v zime je ťažké nájsť potravu. Ľudia pomáhajú k vtákom, kŕmia ich. Chlapci, čo to visí na strome? (podávač) Správne, ale na čo to je? (odpovede detí)Ľudia do tohto kŕmidla prskajú jedlo. Nakŕmme aj naše vtáky. Deti naberú štipky prosa, nasypú ho do kŕmidla a "kŕmený" vtákov.

Teraz budú naše vtáky kŕmené a kŕmidlo vezmeme von a zavesíme ho na strom a pôjdeme na prechádzku sledovať ostatné vtáky.

Chlapci, zahráme si s vami hru s názvom "vtáky" (košlar)

4. Hra « Vtáky» (jeden – veľa).

Ciele: naučiť deti chápať kvantitatívne charakteristiky predmetov, používať ich v reči slová: jeden (jeden, veľa.

Vychovávateľ (vyberie z krabice hračky vrabcov alebo iných rovnakých vtákov). Tu je vrabec, tu je ďalší vrabec, ďalší vrabec... Koľko vrabcov? (Veľa. (Vytiahne straku, volajú ju deti.)Čo je štyridsať? (Štyridsať jeden.) Koľko vrabcov? (Je veľa vrabcov.)

Môžete to zopakovať napríklad s jednou vranou a niekoľkými sýkorkami. Zároveň deti hovoria: "jeden", "veľa".

Výborne, chlapci, viete veľa o vtákoch. Rozlúčme sa s našimi vtákmi. A za papagájom sme s vami Uvidime cez den. A rozlúčte sa s hosťami (sau bulygyz, zbohom).

Publikácie k téme:

Zhrnutie lekcie „Pozorovanie mačky“ Abstrakt „Pozorovanie mačky“ Obsah programu: Edukačné ciele: Objasniť vedomosti detí o vzhľad mačky. Predstaviť.

Zhrnutie otvorenej lekcie o porozumení okolitému svetu „Cesta do tundry“ (skupina seniorov) Cieľ: (Snímka 2) - predstaviť deťom vlastnosti prírodných podmienok tundry; - formovať v nich elementárne predstavy o vzťahoch.

Zhrnutie lekcie „Pozorovanie vetra“ Cieľ: Rozšíriť vedomosti detí o vetre, jeho sile, udržať záujem neživé predmety prírody. Naučte sa určiť silu vetra. Podpora.

Zhrnutie lekcie o porozumení okolitého sveta „Časti dňa“, druhá juniorská skupina Mestská autonómna vzdelávacia inštitúcia„Progymnázium č. 119“ (Poznámky k porozumeniu okolitého sveta) druhé.

Zhrnutie lekcie o poznaní „Moja rodina“ (prvá juniorská skupina) Ciele „Moja rodina“: oboznámenie sa s pojmom „rodina“. Ciele: 1) kultivovať pripútanosť dieťaťa k rodine, lásku a starostlivý postoj k rodine.

Zhrnutie lekcie o poznaní v prvej juniorskej skupine „Ja, my - ostatné deti“ Predmet. "Ja, my sme iné deti." Ciele: oboznámenie sa s pojmom Ja som dieťa, moje telo. Ciele: 1) vytvorte si predstavu o sebe ako o osobe.

Zhrnutie lekcie o ekológii v skupine seniorov

na tému "Sledovanie králika"

Obsah programu:

Upevniť a doplniť vedomosti detí o vzhľade a zvykoch králika. Priveďte deti k záveru o vzťahu medzi stavbou jeho nôh a jeho spôsobom pohybu. Poskytnite deťom vedomosti o výhodách králikov. Posilniť záujem o pozorovanie zvierat. Naučte deti opatrne zaobchádzať s králikom a starať sa o neho.

Aktivácia slovníka:

páperie, vlna, hryzenie, skákanie,trčí

(uši), dlhoušaté, šikmé, dlhé, krátke , králiky, veterinár

Vybavenie:

králik v košíku, krmivo pre králiky, obrúsky na ruky, karty s obrázkami divých a domácich zvierat.

Priebeh lekcie.

Deti sedia v polkruhu na stoličkách. Učiteľ prinesie do skupiny košík so zajacom prekrytým šatkou.

Vychovávateľ: Chlapci, kto si myslíte, že sa skrýval v koši?

Deti vyjadrujú svoje názory

Vychovávateľ: Dobre, zistíte, kto to je, ak budete pozorne počúvať hádanku

a hádajte.

Dlhé ucho, chumáčik,

Šikovne skáče a miluje mrkvu.

deti: Toto zajac alebo králik.

Vychovávateľ: Presne tak, na hodinu nám prišiel zajac. Aký králik

zviera, kde to žije deti: Králik žije vedľa človeka, to znamená

domáce zvieratko.

Vychovávateľ: Teraz ho prepustíme. Pozrite sa, aký je.

Deti by mali dostať príležitosť pozrieť sa na králika.

Učiteľ: Deti, pozerali ste sa na to, teraz odpovedzte na moje otázky: „Aká je jeho veľkosť? Veľký alebo malý?" Deti: Tento králik je veľký.

Vychovávateľ: Áno, toto je veľký králik. Teraz mi povedz čo

jeho uši?Deti: Králik má dlhé uši.

Vychovávateľ: Presne tak, má dlhé uši. Ak má dlhé uši, ako sa môže volať? Aký je?

Deti: Dlhé uši.

Vychovávateľ: Správne. Čo to robí s ušami?

Deti: Králik hýbe ušami, hýbe sa, počúva.

Vychovávateľ: Presne tak. Počuje aj ten najjemnejší šuchot ušami a dokonca určí, z ktorej strany je šušťanie, uši má zdvihnuté, odstávajú, a keď je pokojný, uši ležia na chrbte. Pozrime sa na zajačiu tvár. Ako sa na nás pozerá? Deti: Pozerá sa na nás očami.

Vychovávateľ: Aké má oči?

Deti: Oči sú malé, čierne.

Vychovávateľ: Oči sú malé, čierne, ako gombíky, umiestnené po stranách hlavy, pomocou ktorých vidí nielen to, čo je vpredu, ale aj to, čo je na boku, vzadu. Preto sa to nazýva šikmé.

Čo ste si ešte všimli na králičej tvári?

Deti: Na králičej tvári je tiež nos, ústa a fúzy.

Vychovávateľ: Presne tak. Aké má fúzy?

Deti: Jeho fúzy sú dlhé.

Vychovávateľ: Teraz si sadnime ticho a uvidíme, čo urobí králik?

Deti: Králik skáče.

Vychovávateľ: Chlapci, čo mu pomáha pohybovať sa?

Deti: Nohy mu pomáhajú pri pohybe.

Vychovávateľ: Správne, pozrite sa na jeho nohy. Čo môžeš urobiť

hovoriť o nich.

Deti: Králik má štyri nohy. Predné nohy sú kratšie ako zadné.

Vychovávateľ: Správne. Predné nohy sú kratšie ako zadné.

Zapamätajte si a pomenujte zvieratá, ktoré tiež majú

Predné nohy sú kratšie ako zadné.

Deti: Toto sú veveričky, kengury, žaby.

Vychovávateľ: Zvieratá, ktorých predné nohy sú kratšie ako zadné, môžu skákať.

Chlapci, králik má malé chumáčiky. Čo to je?

Deti: Toto je zajačí chvost a nachádza sa vzadu.

Vychovávateľ: Aký je?

Deti: Chvost králika je malý.

Vychovávateľ: Správne. Čím je pokryté telo králika?

Deti: Telo králika je pokryté srsťou.

Vychovávateľ: Akú farbu má srsť?

Deti: Biely králik.

Vychovávateľ: Teraz chcete pohladkať králika?

Deti: Áno, chceme.

Učiteľ vezme zvieratko do rúk, pohladí ho a vyzve každé dieťa, aby ho pohladilorelácieako to urobiť správne. Potom ponúkne obrúsok, aby si utrel ruky.

Vychovávateľ: Tak ste pohladili králika a povedzte mi, akú má srsť?

Deti: Králičia srsť je mäkká, hladká a teplá.

Vychovávateľ: Správne, taká hladká srsť sa nazýva páperie. ,

Trochu sme sa zdržali a poďme sa trochu zohriať.

Fizminutka.

Učiteľ: Teraz si pokojne sadnite na stoličky a pokračujme v lekcii. Pripomeňme si, čo jedáva králik?

Deti: Králik miluje mrkvu a kapustu.

Vychovávateľ: Správne, ponúknime nášmu králikovi mrkvu. Čo robí s mrkvou?

Deti: Králik obhrýza mrkvu.

Vychovávateľ: Presne tak. Má ostré zuby a žuje jedlo.

Dá sa to nazvať hlodavcom. Ktorý z ostatných

môžu sa volať aj zvieratká?

Deti: Zajac, veverička, škrečok možno nazvať hlodavcami.

Vychovávateľ: Správne. Králik neje len mrkvu, kapustu,

ale stále mu treba dať vetvy stromov, obilie,

v lete tráva, v zime seno. A samozrejme je to potrebné

dať vodu.

Chlapci, aké výhody nám prinášajú králiky?

Prečo sa chovajú?

Deti: Králiky poskytujú mäso, z koží môžete šiť klobúky,

Vychovávateľ: Správne. Králiky nám dávajú aj páperie, vyčesávame ho špeciálnymi drevenými hrebeňmi, z páperia vyrábame priadzu a z priadze môžeme upliesť palčiaky, šatky a iné. Chlapci, viete ako sa volajú králičie bábätká?

Deti: Mláďatá králikov sa nazývajú králiky.

Vychovávateľ: Presne tak. Samica králika môže porodiť 5-6 a niekedy aj viac mláďat. Sú veľmi malí, slepí, bezmocní. Ale už na 7-8 deň otvárajú oči. Bábätká sa živia materským mliekom, o mesiac vyrastú a budú môcť jesť všetko, čo jedia králiky. Povedzte mi, čo je potrebné urobiť, aby králiky neochoreli?

Deti dobre kŕmiť, čisté klietky.

Vychovávateľ: Správne, musíte sa dobre nakŕmiť, držať sa

čistotu klietok, v ktorých žijú, ak ochoriete

potom ho zober k doktorovi. Ako sa volajú lekári?

kto lieči zvieratá?

Deti: Tento lekár sa volá veterinár.

Vychovávateľ: Povedali všetko správne. Povedz to zajačikovi

aké zviera?

Deti: Králik je domáce zviera.

Vychovávateľ: Správne. A teraz si zahráme hru „Domáce a divoké zvieratá“. Pomenujete, koho máte, a na signál sa budete musieť rýchlo postaviť tam, kde býva: v lese alebo pri dome. A aby sa králik nezľakol a neprekážal nám pri hre, vrátime ho späť do košíka.

Hra "Divoké a domáce zvieratá"

Vychovávateľ: Výborne. Sadnite si na stoličky.

Povedz mi, o kom sme dnes hovorili? Čo nové ste sa naučili?

Deti hovoria.

Vychovávateľ: Toto končí naša lekcia, nelúčime sa s králikom, bude v našej skupine.

Elena Khramluk
Zhrnutie lekcie „Pozorovanie vetra“

Cieľ: Rozšíriť vedomosti detí o vo vetre, svoju silu, udržať záujem o neživé objekty prírody. Naučte sa určiť silu vietor. Udržujte kognitívny záujem, rozvíjajte reč.

Práca so slovnou zásobou: vietor - vánok, fúka, búrlivý, priebojný.

Priebeh pozorovania

Vychovávateľ. Chlapci, pozorne počúvajte hádanku.

Zatrasiem brezu, postrčím ťa.

Zaútočím na teba, zapískam, dokonca ti ukradnem klobúk.

Ale nie je ma vidieť. Kto som?

Môžete hádať? (vietor).

Odpovede detí.

Vychovávateľ. To je pravda - je to vietor. Dnes budeme s vami pozor na vietor. Čo vieš o vo vetre? Aké to je?

Odpovede detí: vietor - silný, búrlivý, južný, severný, priebojný, ľahký...

Vychovávateľ. Čo môžeme povedať o tom, čo robí vietor?

Odpovede detí: vietor robí hluk, fúka, fúka, kvíli, píská, odnáša...

Vychovávateľ. Pozrime sa, ako listy opadávajú stromy: áno, listy sa točia a odlietajú zo stromov. A pozrite sa, ako sa kývajú vrcholky stromov. Prečo si myslíte, že sa kývajú?

Odpovede detí.

Vychovávateľ. Je to tak, kývajú sa vánkom. Pozrite sa na oblaky, uvidíte, ako rýchlo plávajú po oblohe? Prečo si myslíš?

Odpovede detí.

Vychovávateľ. Áno, je to tak, poháňa ich vietor.

Pozrite, chlapci, čo som vám dnes priniesol. Priniesol som balón a farebné stuhy.

Vezmime loptu za šnúrku a uvidíme, čo sa s ňou stane.

Odpovede detí.

Vychovávateľ. Áno, je to tak, lopta nestojí na jednom mieste, ale hojdá sa. Čo si myslíte, že sa lopta pohybuje? Presne tak – vánok.

Teraz vezmite stuhy do rúk a sledujte ich. čo si si všimol? Stuhy sa hojdajú vietor.

Chlapci, pozrite sa okolo seba, nájdite ďalšie predmety, s ktorými môžete pozor na silu vetra.

Odpovede detí.

Vychovávateľ. Je to tak, naše vlajky sa hojdajú vietor, a tiež pranie na linke.

Chlapci, čo sme dnes robili? my pozoroval silu vetra. Všetci ste boli veľmi pozorní a správne ste odpovedali na moje otázky. A pokračovať pozor na vietor môžeš byť doma s rodičmi.

Publikácie k téme:

Zhrnutie lekcie „Pozorovanie rýb v akváriu“ cieľ: naučiť sa pozorne počúvať a pozorovať ryby, všímať si ich vlastnosti, odpovedať na otázky; formovať schopnosť dialógu.

Zhrnutie lekcie „Pozorovanie mačky“ Abstrakt „Pozorovanie mačky“ Obsah programu: Edukačné ciele: Objasniť vedomosti detí o vzhľade mačky. Predstaviť.

Zhrnutie pozorovania fenoménu neživej prírody s deťmi strednej skupiny „Pozorovanie vetra“ Ciele: Pokračovať v oboznamovaní predškolákov s niektorými javmi neživej prírode- vietor. Rozšírte vedomosti detí o vetre, naučte ho identifikovať.

Poznámky k lekcii „Pozorovanie morčiat“ Lekcie o oboznamovaní sa s okolitým svetom "Pozorovanie morčiat" pre druhú juniorská skupina. Cieľ: Zoznámiť deti s novými vecami.

Poznámky k lekcii ekológie „Pozorovanie králika“ Typy detských aktivít: Hravé, komunikatívne, kognitívno-výskumné, produktívne. Obsah programu: -Pin.

Zhrnutie lekcie „Pozorovanie mačky“ Zhrnutie lekcie o vývine reči v stredná skupina. Vychovávateľka: Korepanová. CIELE N.V.: Výchovné: - zoznámiť deti s mačkou.

Zhrnutie lekcie „Pozorovanie mačky“ pre druhú juniorskú skupinu Pozorovanie mačiek. Ciele programu: Zoznámiť deti s mačkou, jej vzhľadom a zvykmi. Objasniť a rozšíriť myšlienky.

seniorská skupina

Programové úlohy: Zoznámte deti s novým zvieratkom - škrečkom, znakmi jeho vzhľadu (oválny pohyblivý papuľa, polkruhové uši, malý chvost, krátke nohy, jemná, nadýchaná srsť na tele atď.). Sledujte zvyky zvieraťa. Učte deti láskavosti, súcitu so zvieratami žijúcimi v klietkach a starostlivému prístupu k nim. Naďalej pestujte záujem a lásku k zvieratám, túžbu ich pozorovať a starať sa o ne. Posilniť schopnosť prenášať tvar zeleniny (mrkvy) pomocou techniky rolovania a ťahania.

Práca so slovnou zásobou: zintenzívniť používanie slov v reči: pestrý, kožušinový, mletý, hlodavec.

Príprava na hodinu: Umiestnite stôl a okolo neho umiestnite stoličky. Pripravte jedlo pre škrečka a prikryte ho obrúskom. Nekŕmte škrečka ráno, aby bol počas hodiny aktívnejší.

Priebeh lekcie.

Deti, počúvajte hádanku:

Som náhradné zviera:

Vo vrecku za lícom

Nosím zrná

Do vašej špajze.

Presne tak, je to škrečok. Dnes sa na hodine zoznámime s novým zvieratkom - škrečkom. (odstránim obrazovku).

Pozrite sa, akého škrečka nám deti dali prípravná skupina. Škrečky pochádzajú z južnej Sýrie, kde nikdy nie sú studené, zasnežené zimy. Vo svojej domovine si škrečky vybudujú dieru hlbokú až 2 metre a žijú tam v rodinách. Cez deň sa pred horúčavou schovávajú v diere a za súmraku ju opúšťajú, kŕmia sa a robia si zásoby na zimu. Vo voľnej prírode v zime spia, ale niekedy sa zobudia, aby sa nakŕmili tým, čo si pripravili, a vrátia sa spať. Ľuďom sa toto zviera páčilo a rozhodli sa ho skrotiť. Škrečka vzali ďaleko, ďaleko od svojho rodného miesta. V našej oblasti nemôžu žiť bez ľudskej starostlivosti. Aby sme škrečkom rozjasnili život, musíme sa nad nimi zľutovať, neuraziť ich, neustále sa o nich starať a včas ich kŕmiť tým, čo milujú. V zajatí sú držané v klietkach.

Pozrite, deti, náš škrečok žije v klietke. Dávajte pozor na pletivo v klietke. Aká je? (Tlusté, železo).

Myslíte si, že je možné chovať škrečka v kartónovej alebo drevenej krabici?

Prečo nie? (Prehryzie sa, pretože škrečky sú hlodavce, majú ostré zuby).

Deti, pozrite sa v škrečkovej klietke je domček, škrečok sa v ňom rád schováva a vedľa domčeka je špajza, kde nosí zásoby jedla. Bez ohľadu na to, ako dobre kŕmite svojho škrečka, nemôže žiť bez zásob. Aký zaujímavý škrečok.

Teraz deti, pozrime sa na škrečka. (Vezmem škrečka do rúk).

Pozrite sa, aká roztomilá je jeho tvár. Aký je to tvar? (oválny).

Akú farbu a tvar oka? (Oči ako korálky, čierne, okrúhle).

Pozrite, deti, blízko úst škrečka sú uši.

Aký tvar majú škrečkove antény? (Polkruhové uši).

Čo má škrečok na chrbte? (Malý chvost).

Deti, povedzte mi, aký tvar má telo škrečka, aké dlhé sú jeho nohy? (Telo je oválne, nohy sú krátke).

Čím je pokryté celé telo škrečka? (Vlna).

Akú farbu má srsť?

Christina, choď pohladkať škrečka. Musíte sa opatrne pohladiť od hlavy po chvost. Je srsť škrečka mäkká alebo nie? (mäkké, nadýchané).

Pozrite, deti, ako sa pohybuje škrečok? (Beží rýchlo, melie nohami).

Hodina telesnej výchovy „Hamko, škrečok, škrečok...“ (sadni si)

Deti, čo rád jedáva škrečok? (Suché zrná rôznych rastlín, zelenina, ovocie, bylinky, suchý chlieb).

Škrečky tiež pijú vodu.

Teraz poďme kŕmiť škrečka. (ja dávam škrečkovi zrná).

Povedzte mi, deti, ako sa stravuje? (Hrýza, má ostré zuby).

Áno, sedia na zadných nohách a jedlo držia na predných nohách. Do úst si dávajú zrná a hryzú ich zubami. Nie nadarmo sa škrečky nazývajú hlodavce. V ústach majú veľké lícne vrecká. Keď sa škrečok nasýti, napchá si lícne vaky pevne zrnom a odnesie ich do špajze, kde ho vysype. Náš škrečok sa dosť najedol a teraz chce relaxovať vo svojom dome. (Škrečka som dal do klietky).

Deti, viete, že škrečok miluje zeleninu, najmä mrkvu. A keďže si robí zásoby, potrebuje veľa mrkvy. Urobíme mrkvu pre škrečka. (Deti vstanú, idú k stolom, sadnú si a začnú vyrezávať mrkvu). Hotová mrkva sa umiestni na taniere a umiestni sa v blízkosti klietky.

To je veľa mrkvy, teraz bude mať škrečok dosť na celú zimu. A aby sa škrečok nenudil, zaspievajme mu pesničku. (Stávajúce deti spievajú škrečkovi pieseň).

1. Stále som sa pýtal mamy

Kúp mi šteniatko

A mama ma kúpila

Vtipný škrečok

Škrečok, škrečok

Dobrý tučný muž.

2. Všade strká nos

A behá okolo

Škrečok asi hľadá

Vaša diera, váš domov.

3. Odložím podstielku

V kuchyni v rohu

Nechaj ho tam odpočívať

Moje láskavé zviera.

Deti sedia na stoličkách.

Deti, pozrite, naše zvieratko sa najedlo a odpočíva.

Povedz mi, aké zviera sme dnes stretli v triede? (So ​​škrečkom).

Čo ste sa naučili o škrečkoch? (Kde žijú, čo jedia atď.).

Áno, dnes sme na hodine stretli škrečka, naučili sme sa, čím ho kŕmiť a kde ho chovať. Teraz bude škrečok bývať v našom kúte prírody a vy sa o neho budete starať.

Zhrnutie lekcie o ekológii v skupine seniorov

Na tému "Sledovanie králika"

Obsah programu:

Upevniť a doplniť vedomosti detí o vzhľade a zvykoch králika. Priveďte deti k záveru o vzťahu medzi stavbou jeho nôh a jeho spôsobom pohybu. Poskytnite deťom vedomosti o výhodách králikov. Posilniť záujem o pozorovanie zvierat. Naučte deti opatrne zaobchádzať s králikom a starať sa o neho.

Aktivácia slovníka:

páperie, vlna, hryzenie, skákanie, vytŕčanie

(uši), dlhouchý, šikmý, dlhý, krátky, králiky, zverolekár

Vybavenie:

králik v košíku, krmivo pre králiky, obrúsky na ruky, karty s obrázkami divých a domácich zvierat.

Priebeh lekcie.

Deti sedia v polkruhu na stoličkách. Učiteľ prinesie do skupiny košík so zajacom prekrytým šatkou.

Vychovávateľ: Chlapci, kto si myslíte, že sa skrýval v koši?

Deti vyjadrujú svoje názory

Vychovávateľ: Dobre, zistíte, kto to je, ak budete pozorne počúvať hádanku

A hádajte.

Dlhé ucho, chumáčik,

Šikovne skáče a miluje mrkvu.

Deti: Toto je zajac alebo králik.

Vychovávateľ: Presne tak, na hodinu nám prišiel zajac. Aký králik

Zviera, kde to žije?
Deti: Králik žije vedľa človeka, takže to znamená

Pet.

Vychovávateľ: Teraz ho prepustíme. Pozrite sa, aký je.

Deti by mali dostať príležitosť pozrieť sa na králika.

Vychovávateľ: Deti, pozerali ste sa na to, teraz mi odpovedzte
Otázky: „Aké je to veľké? Veľké resp
malý?"
Deti: Tento králik je veľký.

Vychovávateľ: Áno, toto je veľký králik. Teraz mi povedz čo

Jeho uši?
Deti: Králik má dlhé uši.

Vychovávateľ: Presne tak, má dlhé uši. Ak má dlhé uši, ako sa môže volať? Aký je?

Deti: Dlhé uši.

Vychovávateľ: Správne. Čo to robí s ušami?

Deti: Králik hýbe ušami, hýbe sa, počúva.

Vychovávateľ: Presne tak. Počuje aj ten najjemnejší šuchot ušami a dokonca určí, z ktorej strany je šušťanie, uši má zdvihnuté, odstávajú, a keď je pokojný, uši ležia na chrbte. Pozrime sa na zajačiu tvár. Ako sa na nás pozerá?Deti: Pozerá sa na nás očami.

Vychovávateľ: Aké má oči?

Deti: Oči sú malé, čierne.

Vychovávateľ: Oči sú malé, čierne, ako gombíky, umiestnené po stranách hlavy, pomocou ktorých vidí nielen to, čo je vpredu, ale aj to, čo je na boku, vzadu. Preto sa to nazýva šikmé.

Čo ste si ešte všimli na králičej tvári?

Deti: Na králičej tvári je tiež nos, ústa a fúzy.

Vychovávateľ: Presne tak. Aké má fúzy?

Deti: Má dlhé fúzy.

Vychovávateľ: Teraz si sadnime ticho a uvidíme, čo urobí králik?

Deti: Králik skáče.

Vychovávateľ: Chlapci, čo mu pomáha pohybovať sa?

Deti: Nohy mu pomáhajú pri pohybe.

Vychovávateľ: Správne, pozrite sa na jeho nohy. Čo môžeš urobiť

Povedzte nám o nich.

Deti: Králik má štyri nohy. Predné nohy sú kratšie ako zadné.

Vychovávateľ: Správne. Predné nohy sú kratšie ako zadné.

Zapamätajte si a pomenujte zvieratá, ktoré tiež majú

Predné nohy sú kratšie ako zadné.

Deti: Toto sú veveričky, kengury, žaby.

Vychovávateľ: Zvieratá, ktorých predné nohy sú kratšie ako zadné, môžu skákať.

Chlapci, králik má malé chumáčiky. Čo to je?

Deti: Toto je zajačí chvost a nachádza sa vzadu.

Vychovávateľ: Aký je?

Deti: Chvost králika je malý.

Vychovávateľ: Správne. Čím je pokryté telo králika?

Deti: Telo králika je pokryté srsťou.

Vychovávateľ: Akú farbu má srsť?

Deti: Králik je biely.

Vychovávateľ: Teraz chcete pohladkať králika?

Deti: Áno, chceme.

Učiteľ vezme zvieratko do rúk, pohladí ho a vyzve každé dieťa, aby ho pohladilo, pričom ukáže, ako sa to robí správne. Potom ponúkne obrúsok, aby si utrel ruky.

Vychovávateľ: Tak ste pohladili králika a povedzte mi, akú má srsť?

Deti: Králičia srsť je mäkká, hladká a teplá.

Vychovávateľ: Správne, taká hladká srsť sa nazýva páperie. ,

Trochu sme sa zdržali a poďme sa trochu zohriať.

Fyzické cvičenie.

Učiteľ: Teraz si pokojne sadnite na stoličky a pokračujme v lekcii. Pripomeňme si, čo jedáva králik?

Deti: Králik miluje mrkvu a kapustu.

Vychovávateľ: Správne, ponúknime nášmu králikovi mrkvu. Čo robí s mrkvou?

Deti: Králik obhrýza mrkvu.

Vychovávateľ: Presne tak. Má ostré zuby a žuje jedlo.

Dá sa to nazvať hlodavcom. Ktorý z ostatných

Môžeme volať aj zvieratá?

Deti: Zajac, veverička, škrečok možno nazvať hlodavcami.

Vychovávateľ: Správne. Králik neje len mrkvu, kapustu,

Ale stále potrebuje dostať vetvy stromov, obilie,

V lete tráva, v zime seno. A samozrejme je to potrebné

Dajte vodu.

Chlapci, aké výhody nám prinášajú králiky?

Prečo sa chovajú?

Deti: Králiky poskytujú mäso, z ich koží môžete vyrobiť klobúky,

Kožuchy.

Vychovávateľ: Správne. Králiky nám dávajú aj páperie, vyčesávame ho špeciálnymi drevenými hrebeňmi, z páperia vyrábame priadzu a z priadze môžeme upliesť palčiaky, šatky a iné. Chlapci, viete ako sa volajú králičie bábätká?

Deti: Mláďatá králikov sa nazývajú králiky.

Vychovávateľ: Presne tak. Samica králika môže porodiť 5-6 a niekedy aj viac mláďat. Sú veľmi malí, slepí, bezmocní. Ale už na 7-8 deň otvárajú oči. Bábätká sa živia materským mliekom, o mesiac vyrastú a budú môcť jesť všetko, čo králiky jedia. Povedzte mi, čo je potrebné urobiť, aby králiky neochoreli?

deti. Dobre kŕmte, vyčistite klietky.

Vychovávateľ: Správne, musíte sa dobre nakŕmiť, držať sa

Vyčistite klietky, v ktorých žijú, ak ochoriete

Potom ho vezmite k lekárovi. Ako sa volajú lekári?

Kto lieči zvieratá?

Deti: Tento lekár sa volá veterinár.

Vychovávateľ: Povedali všetko správne. Povedz to zajačikovi

Aké zviera?

Deti: Králik je domáce zviera.

Vychovávateľ: Správne. A teraz si zahráme hru „Domáce a divoké zvieratá“. Pomenujete, koho máte, a na signál sa budete musieť rýchlo postaviť tam, kde býva: v lese alebo pri dome. A aby sa králik nezľakol a neprekážal nám pri hre, vrátime ho späť do košíka.

Hra "Divoké a domáce zvieratá"

Vychovávateľ: Výborne. Sadnite si na stoličky.

Povedz mi, o kom sme dnes hovorili? Čo nové ste sa naučili?

Deti hovoria.

Vychovávateľ: Toto končí naša lekcia, nelúčime sa s králikom, bude v našej skupine.










2024 sattarov.ru.