Zhrnutie lekcie gramotnosti na tému: "Zvuk sch, písmená Shch, sch." Náčrt lekcie na tému: Zhrnutie lekcie logopedie o zvukovej výslovnosti „Sound sch“


Elena Myasniková
Abstraktné logopedické sedenie v rámci prípravy na školenie gramotnosti „Cesta do krajiny Abvgdeyka. Zvuk [у], písmeno Ш"

Zhrnutie podskupinovej logopedickej hodiny konalo sa v prípravný do školskej družiny pre deti so špeciálnymi potrebami učiteľa- logopéd Myasnikova E. N.

Predmet triedy: Cestujte do krajiny ABVGdeyka. zvuk [sch], písmeno Ш.

Typ triedy: o získavaní nových vedomostí.

Cieľ: formovať poznatky o zvuk [sch], písmeno Ш.

Úlohy:

nápravnovýchovné:

predstaviť akusticko-artikulačné charakteristiky zvuk[y] spoliehanie sa na rôzne druhy kontroly;

posilniť schopnosť zvýraznenia zvuk [ш] v slabikách, slová;

predstaviť grafické označenie zvuk [sch];

konsolidácia pojmov: „súhláska zvuk", „slabika“, „slovo“;

nápravné a rozvojové:

automatizovať výslovnosť zvuk [sch] izolovaný, v slabikách, slovách a vetách;

rozvíjať fonematický sluch a vnímanie;

prevencia dysgrafie a dyslexie;

zlepšiť zručnosti analýza zvukových písmen;

zlepšenie jemnej a hrubej motoriky a koordinácie pohybov;

rozvoj základných mentálnych procesy: pozornosť, pamäť, myslenie.

nápravno-výchovné:

pestovať záujem o triedy, zvedavosť;

pokračovať v rozvíjaní charakterových vlastností pevnej vôle (vytrvalosť a disciplína);

stimulovať rečovú aktivitu, obohacovať emocionálnu sféru, rozvíjať komunikačné kvality;

rozvíjať zručnosti spolupráce, vzájomného porozumenia, dobrej vôle a nezávislosti.

Vybavenie:

Flanelograf, pásiky zamatového papiera (komp. písmeno Ш) ; lopta; počítacie palice na rozloženie písmená(po 4 ks, semienka žeruchy.

Kartičky veľkosti A5 s písmená Ш, Sh, Ts.

Zelený štvorec (bez zvončeka).

Jednotlivé zrkadlá podľa počtu detí.

Karta A4 s farebným obrázkom škriatka Znayka (pozri prílohu 1).

Fotografia predmetu vo formáte A4 ilustrácia pravidla o zvukoch a písmenách(pozri prílohu 2).

Predmet farebné obrázky formátu A5 s obrázkami objektov, ktoré vyzerajú podobne ako písmeno Ш: štylizovaný štetec, šteniatko, šťavel (pozri prílohu 3).

Karta A4 zobrazujúca poradie písania písmená Ш(pozri prílohu 4).

"karta" Formát A3 s obrázkami položiek, ktorých názvy obsahujú zvuk [sch] a ďalšie položky (pozri prílohu 5).

Karta A4 s rôznymi možnosťami písania písmená Ш(správny, obrátený pravopis) a jej podobných písmená(pozri prílohu 6).

Farebný obrázok predmetu vo formáte A4 zobrazujúci rôzne predmety, ktorých názvy zahŕňajú zvuk [sch](pozri prílohu 7).

Jazykový materiál:

Slabiky: viac, viac, kapustnica, viac, viac.

Slová: šťuka, šteňa, kapustnica, štetec, štít, triesky, tykadlá, stehlík, kliešte, jašterica, škatuľka, zelenina, plášť, pleskáč, háj, šťavel, prút, úlomok, puklina, líčko, puklina.

Poloha: logopedická miestnosť.

Organizačná forma vykonávanie: tradičný.

Logika vzdelávacích aktivít.

1. Pozdrav (komunikačný tréning).

Ahojte chalani! Som rád, že vás dnes vidím o trieda.

Spomeňme si na krásne slová pozdravu a pozdravme sa.

„Dobrý deň,“ poviete danej osobe.

"Ahoj!" – v odpovedi sa usmeje.

A pravdepodobne nepôjde do lekárne,

A budete zdraví po mnoho rokov.

– Dnes nás čaká veľa zaujímavých dobrodružstiev. Budeme sa učiť nové veci, tešiť sa z úspechov a spoločne sa vyrovnávať s neúspechmi.

Teraz sa pozri na mňa.

2. Didaktická hra „Zelené dvere k mágii krajina» .

Znie úryvok z piesne V. Shainského a E. Uspenského « ABVGDeyka»

Dnes nás opäť prišiel navštíviť Trpaslík Znayka a vieme, že Trpaslík k nám nechodí sám, ale prichádza so svojimi priateľmi - zvuky a písmená.

(vystavená je maľba s podobizňou trpaslíka Znayka - pozri prílohu 1).

Nie vysoko, nie nízko, nie ďaleko, nie blízko, ale priamo pred vami - magické zelené dvere krajina ABVGDeyku. Dnes nás Znayka opäť pozýva na návštevu tohto úžasného krajina, tam spoznáme nového list, spoznajme ju bližšie, čítajme vtipné básničky, odpovedzme na ťažké otázky, zahrajme si zábavné hry. Ale dostať sa do toho krajina musíte správne odpovedať na moju otázku a prekročiť túto zelenú čiaru

Kto to stojí, smutné? Kto tam vyzerá kyslo?

Hej chlapci, nezívajte na moju otázku odpoveď:

Aký druh dravých rýb sa vyskytuje v rieke? (šťuka)

Ako sa volá psie mláďa? (šteňa)

Ako sa volá kapustová polievka? (kapustová polievka)

Ako čistíte oblečenie a obuv? (kefa)

Ako sa bojovníci bránili za starých čias? (štít)

Čo odlieta pri rezaní dreva? (lupienky)

Ako chobotnica zachytáva korisť? (s chápadlami)

Ako sa volá spevavec s farebným perím? (stehlík)

3. Didaktická hra "Ahoj, zvuk.

- Výborne. Kto povie, ktorý je prvý? zvuk vo všetkých slovách, ktoré ste spomenuli?

- Správny. Dnes sa naučíme nový zvuk [sch]. Pozrite sa na mňa všetci. Vezmite si zrkadlá, povedzte zvuk [sch]. (deti si berú jednotlivé zrkadlá).

V akej polohe sú pery pri vyslovovaní? zvuk [sch]?

- Pery "okno".

– Akú formu má jazyk?

– Jazyk má miskovitý tvar.

- A pri vyslovovaní čo iné zvuky Má váš jazyk tvar pohára?

- Všetky tieto zvuky - syčanie, aj zvuk [u] syčí.

4. Didaktická hra "Čo zvuk? povedz".

Zvuk[u] spoluhláska alebo samohláska?

- Súhlasím.

– Ako určiť?

– Vzduch sa stretáva s prekážkou. Nedá sa spievať.

Zvuk[u] hlas alebo hluchý?

- Nepočujúci.

- Ako skontrolovať?

Zvuk[u] tvrdé alebo mäkké?

- Mäkký.

- Chlapci, zapamätajte si to zvuk [u] je vždy jemný, nemá solídneho brata. Ako budeme označovať zvuk [sch]?

– Zelený štvorec bez zvončeka.

– Kto dá popis zvuk [sch]?

Zvuk [u] spoluhláska, matný, mäkký.

5. Didaktická hra "Veselý štetec".

- A teraz vyslovím dvojveršie a vy po mne zopakujete poslednú slabiku.

Sh - smeti zametáme kefou,

vyslovujeme znie jasne:

Vyčistíme akýkoľvek predmet

Štetce nám budú spievať – VIAC.

Viac-viac-viac-viac.

Čo ešte potrebujete vyčistiť?

Štetce sa budú pýtať mamy – ZATIAĽ.

Viac, viac, viac.

Hľadajte niečo na čistenie.

Opakujte štetce - kapustová polievka.

Shchi-schi-schi-schi.

Matkin plášť bude čistý.

Kefy čistia hlasno - ASH.

Asch-asch-asch-asch.

Na plášti ani škvrna.

Štetce sú také šťastné - ZATIAĽ.

Viac, viac, viac.

6. Didaktická hra "Poďme sa zoznámiť".

Zvuk počujeme a vyslovujeme, ale po poriadku "vidieť" zvuk, čo treba urobiť?

- Zapíšte si to, zapíšte si to list.

- Správny. Pozrime sa, ako spolu súvisia zvuky a písmená. (obrázok je vystavený - pozri prílohu 2). Zvuky počujeme a vyslovujeme. vidíme písmená, čítať a písať a môžeme ich aj kresliť.

Zvuk [ш] je označený písmenom Ш. Toto list označuje iba jeden mäkký zvuk.

- Toto písmeno Ш. Ako ona vyzerá?

– Deti ponúkajú možnosti.

Logopéd zobrazuje obrázky a číta text.

Vyzerá to ako hrebeň.

Celkovo tri zuby? Dobre teda! (E. Tarlapan).

Shch je hravé šteniatko.

Ľahol si s labkami hore. (G. Vieru).

Pomôže nám písmeno Ш

Umyte si zuby ráno. (V. Stepanov).

Shch, na žiadosť zeleniny,

Slzy šťavel do kyslej kapustovej polievky. (N. Tolokonnikov).

(na základe príslušného obrázku, pozri prílohu 3).

- Ktoré? písmená sú podobné písmenu Ш?

(Logopéd objasňuje, V čom je rozdiel písmeno Ш z vymenovaných písmen).

- Správny. Z akých častí sa skladá? písmeno Ш?

- Tri dlhé vertikálne palice, jedna dlhá horizontálna, jedna krátka vertikálna.

– Objednávka na písanie písmená Ш sú takéto: (ukážka z obrázku) . (pozri prílohu 4).

- Teraz píšeme ukazovákom list vo vzduchu spolu; teraz sami vo vzduchu; teraz na stole; na susedov chrbát.

- Teraz si to rozložme list na flanelografe. Kto to zverejní? list? A všetci ostatní uverejňujú príspevky list Na stoloch mám palice a kosti.

Poďme to vyriešiť list do nášho domu listy.

7. Dynamická pauza.

- A teraz ti navrhujem, aby si sa hral s loptou. Hodím ti loptu a poviem slovo a ty nahradíš prvé v tomto slove zvuk na zvuk[sch] a povedzte výsledné slovo.

Čiapka... (kúsok,

veľryba... (štít,

uviaznutý... (medzera,

teta... (štetec,

rieka... (líca,

veniec... (šteňa,

polica… (štrbina).

- Výborne. Pokračujme trieda.

8. Didaktická hra „Kde si sa schoval zvuk.

– Pozrite sa pozorne na tabuľu (dierny štítok je zavesený, pozri prílohu 5). Ktoré položky majú zvuk [sch]? Označím tieto položky. Povedz mi, kde to je zvuk[u] v názvoch obrázkov Horný rad?

- Na konci slova.

- Kde je zvuk[u] v názvoch obrázkov v strednom riadku?

- Uprostred slova.

- Kde je zvuk[u] v názvoch obrázkov v spodnom riadku?

-Na začiatku slova.

- Prevráťte list. Spájanie bodiek, opakovanie poradia písania písmená Ш. Výborne, našli ste všetky položky z so zvukom [ш] a písmenom Ш bolo získané.

9. Didaktická hra "Nájsť písmeno Ш» .

- Vezmite si zo stola kus papiera. Otočte to. Vašou úlohou je zakrúžkovať LEN správne napísané písmená Ш. (Znova sa pozrite, ako sa to správne píše písmeno Ш) . (pozri prílohu 6).

10. Didaktická hra "Nájsť a pomenovať".

- Pozrite sa pozorne na obrázok. Kto môže pomenovať objekty zobrazené na tomto obrázku, ktorých názvy zahŕňajú zvuk [sch]? (pozri prílohu 7).

– Zelenina, debnička, pražma, šťuka, plášť, háj, šteňa, šťavel, jašterica, stehlík, šteňa, čipsy, prút.

– Teraz vymyslite vetu s týmito slovami.

(Deti prichádzajú s návrhmi). Tanya drží krabicu so zeleninou. Atď.

11. Zhrnutie. Reflexia.

Toto je náš cestu s Gnome Znayka sa blíži ku koncu. Bolo to zaujímavé a poučné. Zbohom, ABVGDeyka! Dobudúcna! Ale aby ste mohli vyjsť cez magické dvere, každý z vás si bude musieť zapamätať a pomenovať slovo pomocou zvuk [sch] aby sa dvere otvorili. (Deti, blížiace sa k dverám, zavolajte slovo a vráťte sa magickými dverami. Znie hudba V. Shainského a E. Uspenského « ABVGDeyka» )

- Tak sme sa vrátili do našej škôlky. O čom zvuk hovorili sme s tebou dnes?

- O zvuk [sch].

- Ktoré označuje sa písmenom?

Písmeno Ш.

– Ktorá hra Gnome Znayka sa vám páčila najviac?

– …. (odpovede detí)

Trieda sa skončila.

Introspekcia.

Uskutočnil sa fonetický test lekcia s prvkami gramotnosti.

Stanovený cieľ zodpovedá zadanej téme. Pokrok triedy zodpovedá plánovanému plánu. Všetky konštrukčné diely triedy sa konali.

Trieda postavené na základnom princípe nápravy vzdelanie: od jednoduchých po zložité. Obsah triedy zodpovedá úrovni vedomostí, schopností a zručností, ako aj skúsenostiam detí v tejto skupine. Materiál sa vyberá s prihliadnutím na logickú postupnosť a jej zložitosť.

Pozdĺž cesty triedy bola vykonaná včasná zmena činností.

Nadviazal sa kontakt so skupinou. Reč bol k dispozícii logopéd, intonovaný, expresívny, no treba podotknúť, že reč je akosi pomalá a tempo akosi nízke. Prebiehala kontrola nad rečou detí, no treba dbať na rovnomerné rozloženie pozornosti na všetky deti v skupine.

Deti boli do procesu zapojené, zaujímali sa a aktívne na nich pracovali trieda.

Stanovené ciele sa podarilo splniť. Logopéd spokojný s prácou povolanie.

Literatúra:

1. Kulikovskaja T. A. logopédia jazykolamy a počítacie riekanky. Rečový materiál na automatizáciu zvukov deti: sprievodca pre logopédov a rodičov. – M.: Vydavateľstvo "GNOM a D", 2008 – 128 s.

2. Svetlová I. E. Domáce logopéd. – M., Vydavateľstvo LLC "Eksmo", 2004 – 250 s.

3. Skvortsová I. V. Rozvojový a tréningový program pre predškolákov. Ťažké zvuky. Gramatika v obrázkoch. Znie Sh-Zh . pre deti 4-6 rokov. – Petrohrad: Vydavateľstvo "Neva", 2003 – 64 s.

Bazueva A.D., učiteľ – logopéd MBDOU “ MATERSKÁ ŠKOLA 227“, mesto Ufa.

  1. Opravte zvuk [ш], uveďte ho do jeho grafického označenia.
  2. Rozvoj fonematických procesov.
  3. Precvičte si analýzu zvukových písmen.
  4. Zlepšite zručnosti čítania slabík s písmenom Ш.
  5. Zaviesť pravopis shcha, shchu.
  6. Tvorenie činných prítomných príčastí
  7. Zlepšenie zručností pri zostavovaní vetných diagramov.
  8. Pestujte láskavosť a kolektivizmus.

Priebeh lekcie.

  1. Organizovanie času
  2. Nahraďte prvú hlásku v slove zvukom [у].

    Čiapka-... rieka-...

    Múka-... veniec-...

    Keith-...oblak-...

    Mel-... dieťa-...

  3. Hlavná časť
    1. Opakovanie zvukových charakteristík
    2. Akou hláskou sme nahradili prvé hlásky v slovách? (zvuk [sch])

      Vyslovte zvuk [u] a sledujte artikuláciu v zrkadle.

      Pysky sú zaoblené a predĺžené dopredu. Medzi zubami je malá vzdialenosť. Široká špička jazyka je zdvihnutá za hornými zubami a tvorí medzeru. Prúd vzduchu narazí na prekážku, hlas nefunguje.

      Aký zvuk je [u]? (súhláska, vždy mäkká, neznelá).

    3. Úvod do témy
    4. Dnes pôjdeme na ryby, kde sa zoznámime s novým listom. Chlapci, pamätajte na rozprávky, kde hrdinovia tiež lovili ryby („Zlatá rybka“, „Na príkaz šťuky“).

      Aby bol rybolov úspešný, musíte si navzájom pomáhať, byť pozorní a pamätať na pravidlo rybolovu - nerobte hluk!

      Teraz si precvičme našu schopnosť počúvať správny zvuk v slove. Ak slovo, ktoré vyslovujem, obsahuje hlásku [u], zdvihnite ruky hore a pomenujte, kde sa hláska nachádza na začiatku, v strede, na konci slova (škatuľka, kľúč, lopta, plášť, šťuka, oblak, pleskáč ). Výborne! Chytili sme prvú rybu.

    5. Úvod do písmen
    6. Oh, pozri sa na niečo v zuboch.

      V zuboch držím písmeno Ш,

      Prosím napíšte to!

      Zvážte písmeno Sh.

      Koľko prvkov má písmeno Ш? Aké sú tieto prvky? Ako vyzerá písmeno Ш?

      Na stole máte písmeno Ш Vezmi ho a prstom obkresli písmeno. Umiestnite písmeno Ш do stredu zošita a zakrúžkujte ho a vytieňujte.

    7. Vizuálne zapamätanie písmen
    8. Pozrite sa, čo sme chytili (vo fľaši karty je písmeno Ш s chýbajúcimi prvkami)

      Tieto karty ležali dlho vo vode a niektoré prvky písmena Ш boli zmyté, je potrebné ich obnoviť. Výborne! Chytili sme ďalšiu rybu.

    9. Fizminutka
    10. Ťukám šťuku, ťahám.
      Šťuka mi nebude chýbať.
      Taká je
      Pekné, veľké!
      Pike pláva v kruhoch.
      Šťuka cvaká zubami.
      No zuby sú ako píla!
      Odkiaľ máš tieto?

    11. Čítanie slabík, slov
    12. Na dne mora žije chobotnica. Pozri ako vyzerá? (začína sa písmenom Ш)

      Roztiahnite chápadlá chobotnice smerom k samohláskam. Aké slabiky tvorí písmeno Ш so samohláskami?

      Pozrite sa na kartičky na stoloch, na ktorých sú napísané slová. Azat bude čítať slová so slabikou Shcha, Rita bude čítať slová so slabikou Shch, Polina bude čítať slová so slabikou Shche, Akram bude čítať slová so slabikou Shchi.

      Výborne! Chytili sme ďalšiu rybu.

    13. Zvukovo-slabičná analýza slova
    14. A spolu s rybami prichádza aj nová úloha.

      Pozrite sa na karty založené na prvých slabikách týchto slov, ktoré potrebujete na vytvorenie nového slova

      Šteniatko, kotlík – LIČKO

      Tykadlá, ceruzka – ŠŤUKA

      Ruža, šťavel – HÁJ

      Peň, šteniatko, dúha - JASKYŇA

      Vytvorte diagram slova Pike. (Jedno dieťa na doske, ostatné samostatne). Aká je prvá slabika v tomto slove? Aká samohláska by mala byť podľa vás umiestnená v slabike SHU? prečo? Pamätajte, že samohláska U sa vždy píše v slabike SHU.

      Rozdeľ slová háj na slabiky a pomenuj druhú slabiku. Aká samohláska by mala byť umiestnená v slabike SHA? prečo? Pamätajte, že SHCHA sa vždy píše s A.

      Výborne! Ryby v našom vedre.

    15. Tvorenie činných prítomných príčastí a výber podstatných mien k nim.

Obyvatelia mora sa hádali a miešali si slová vo svojich vetách. Pomôžme im.

Chytili ma na stretnutí syčať hus.

stál na sporáku variť rýchlovarná kanvica.

Mila sa bojí zavrčaťšteniatko.

Koľko slov je v každej vete? Urobte náčrt návrhu. Aký je počet slov so zvukom [у] vo vete? Výborne! Chytila ​​sa ďalšia ryba.

Chlapci, naša rybárska výprava sa skončila. Pozrime sa, aké ryby sme ulovili a koľko (3 pleskáče a 3 šťuky).

Aký list sme dnes stretli? Aký zvuk predstavuje?

Výborne! Lekcia sa skončila.

Téma: Zvuk [sch], písmená Ш, Ш.

Cieľ: zoznámenie sa so zvukom [ш] a písmenom Ш,ш

Ciele lekcie:
1. Zoznámte deti s novým písmenom Ш,ш.
2. Identifikujte zvuk, ktorý znamená písmeno Shch.
3. Určte miesto písmena Ш v rade spoluhláskových písmen.
4. Rozvíjajte kognitívny záujem.
5. Formovanie záujmu o materinský jazyk ako najdôležitejší prostriedok verbálnej komunikácie.

Priebeh lekcie

I. Organizačný bod:

Otočte sa k sebe, rozdávajte úsmevy.

Ďakujem! Vaše úsmevy prispievajú k príjemnej komunikácii.

Čaká na vás veľa nových a zaujímavých vecí. Buďte pozorní, aktívni, opatrní.

Chlapci, dnes sa vydáme na dlhú cestu vlakom. Zatvorte oči a choďte. (snímka 2)

Prišiel vlak, otvor oči. Aby ste sa dostali do svojho koča, musíte ukázať svoje znalosti! Pripravený!

Zapamätajme si všetko, čo sme sa naučili.

Aké sú tam zvuky? (Zvuky sú samohlásky a spoluhlásky)

V čom sa líšia? (Samohlásky sa dajú spievať, ale spoluhlásky nie. Keď vyslovujeme samohlásky, vydychovaný vzduch nenarazí na žiadne prekážky v ústach)

Aké samohlásky naznačujú mäkkosť spoluhláskových zvukov? (Písmená označujú mäkkosť spoluhláskových zvukov: i, e, e, i, yu)

Ktoré samohlásky označujú tvrdosť spoluhláskových zvukov? (Písmená označujú tvrdosť spoluhláskových zvukov: a, o, u, s, e)

Čo viete o písmenách i, e, e, yu? (Tieto písmená majú niekedy dva zvuky a niekedy majú jeden zvuk)

Kedy majú písmená i, e, e, yu dva zvuky a ktoré? (Písmeno i [y/a], e [y/e], e [y/o], yu [y/u]. Písmená i, e, e, yu majú dva zvuky, keď sú na začiatku slovo po samohláskach, po rozdelení tvrdého a mäkkého znaku)

Kedy majú písmená i, e, e, yu rovnaký zvuk a aký zvuk? (Pre písmeno i [a], e [e], e [o], yu [u], keď idú po spoluhláskach)

Výborne chlapci! Teraz sa môžeme vydať na báječnú cestu!

III. Správa k téme lekcie.

Chlapci! Dnes sa vydáme na cestu do Kráľovstva zvukov a písmen . (snímka 3)

Ale s ktorým písmenkom sa zoznámime, zistíte uhádnutím hádanky:

Hrá, hlasno šteká,

Vôbec nepozná nudu.

Cestou ťa to zrazí z nôh,

Šikovný, malý... (šteňa)

IV. Stanovenie cieľa lekcie:

Žil v Kráľovstve malé šteniatko. Celý čas bol smutný, pretože Kráľovná zvukov začarovala jeho meno. Akokoľvek sa šteniatko snažilo túto záhadu zistiť a vyriešiť, nič nefungovalo. Koniec koncov, bol ešte veľmi malý a kráľovniny úlohy boli nad jeho sily. Tu je pred nami.

Chlapci, šteniatko nás žiada o pomoc. Súhlasíš?

3. Artikulačné a akustické charakteristiky zvuku Shch.

Prvá úloha kráľovnej.

Pred vami sú obrázky. Musíte určiť, ktorý prvý zvuk je najbežnejší. (Zvuk [SH].)

Zvuk [Ш] je súhlasný, nudný, vždy mäkký.

Tento zvuk je prvým zvukom v mene šteniatka.

Šteniatko nám chce predstaviť písmeno, ktoré predstavuje tento zvuk.

Vyzerá to ako hrebeň.
Celkovo tri zuby? No a čo potom?
E. Tarlapan

Vezmime si pero a do zošita napíšeme písmeno Ш.

4. Rozvoj fonematických procesov.Hra „Kto je pozorný“.

Vyslovujem slová, ak počujete zvuk [у’], tlieskajte rukami.

šepkať štekliť luskáčik

poctivá volavka čokoládová zima

štipka sliver box šťuka

5. Čítanie slabík - zlučovanie.

viac kapustovej polievky

6. Vývoj dikcie.

Ďalšia úloha kráľovnej: opakujte čisté výroky.

Práve teraz - prinášame pražmy...
Hľadám huby.
Viac, viac, viac – odkladám veci.
Fuj, fuj, fuj - kúpili sme nový pršiplášť.
Orshch-orshch-orshch - mama varí boršč.
Shchi-schi-schi - zbierali zeleninu.

Chlapci, dokázali ste to a šteniatko nám hovorí ďalší zvuk v mene: toto je zvuk [E].

7. Fyzické cvičenie.

Pravdepodobne ste unavení, poďme si oddýchnuť.

Zatvorte oči, predstavte si, že idete von a vidíte slnko vysoko na oblohe. Zdvihnite ruky a v duchu pozdravte slnko. Cítite teplo jeho lúčov, prestupuje celým vašim telom. Cítite sa tak dobre! Teplo! Radostné! Si naplnený silou poznania, svetlom slnka! Vymeňte si energiu so slnkom... Natiahnite sa... Usmejte sa... Otvorte oči. Sme v izbe. Ale slnečné teplo, svetlo a vedomosti zostali s každým z vás. Usmievajte sa!

8. Sémantické čítanie

– Pozri, čo je tu (pomenuj obrázky v zbore: štetec, krabica, kliešte, šteniatko)

Zatvorte oči (odstránim šteňa)

Kto zmizol (šteňa)

Teraz si prečítame príbeh „Katya's Puppy“

Katya dostala šteniatko. Priviedla ho domov a vložila do krabice. Šteniatko sa skrútilo do klbka a zaspalo. Keď sa šteniatko zobudilo, vyliezlo z krabice, spod stola vytiahlo kefu a začalo sa s ňou hrať.

Teraz odpovedz na otázku:

    Koho dali Katyi?

    Kam dala Káťa šteniatko?

    Kde šteniatko zaspalo?

    Čo robilo šteniatko, keď sa zobudilo?

    Aké ďalšie slová začínajúce na „sch“ viete pomenovať?

    1. Práca vo dvojici:Herný sadzač- vymyslite slová z písmen slova „SUDOROVIA“ (na konceptoch vytlačte, kto je väčší)

      Skupinová práca: Hra „Zbieraj slovo“.

Písmená sú napísané na guličkách na listoch papiera.

Zbierajte písmená a vytvorte slovo. Vytvorte zvukový diagram.

Uksha, yaikshch, apshchl (šťuka, box, pláštenka)

    Okrem toho: Rozvoj súvislej reči.

A tu je nová úloha kráľovnej: "Povedz slovo." Kráľovná má veľmi rada jasné počasie, dnes by nám mali svietiť slniečka. Pred vami sú žlté kruhy a štipce na prádlo. Po pomenovaní správneho slova pripevníte kolíček na kruh.

    List sa vloží do schránky... (schránka).

    V záhrade rástla šťavnatá ... (zelenina).

    Psík má syna - ... (šteňa).

    Emeline želania splnila... (šťuka).

    Zuby sa čistia zubným... (kefkou).

    V dávnych dobách žili ľudia v ... (jaskyňa).

Správne slovo - obrázok sa zobrazí na obrazovke

Zhrnutie lekcie.

Vrátili sme sa. Aký zvuk a písmeno boli prvé v mene šteniatka. (Zvuk a písmeno Ш). Páčil sa vám náš výlet? prečo? (Odpovede detí).

Na stole máte kartičky s obrázkom veselého a smutného smajlíka. Kto mal záujem o lekciu, ak ste si zapamätali písmeno a zvuk, komu sa všetko na lekcii páčilo, kto nemal žiadne ťažkosti, zoberte si kartu s veselým smajlíkom. A kto zažil ťažkosti, cítil sa neistý, vyvolal smutný emotikon

……. Deti hodnotia svoju prácu.

Zhrnutie lekcie o čítaní v triede 1 „b“

Téma lekcie: Mäkká tupá spoluhláska [Ш'], písmená Ш, Ш.

Cieľ: Upevniť vedomosti o písmene Ш a zvuku [Ш’]

Úlohy:

    Vzdelávacie: Posilnite schopnosť nájsť písmeno Ш v slovách a izolovať zvuk [Ш‘] od hovorenej reči.

    vývojové: Rozvíjajte fonematické povedomie, čítanie, pozornosť, myslenie, reč.

    Vzdelávanie: Kultivovať motiváciu k učeniu prostredníctvom rôznych foriem práce

Typ lekcie: Upevnenie lekcie

Plánované výsledky:

    Osobné: Základ pre rozvoj tvorivej fantázie, záujmu o čítanie, motivácie čítať knihu.

    Regulačné: Vykonajte akciu podľa vzoru a daného pravidla. Prijmite školenieúlohu a postupujte podľa pokynov učiteľa.

    Poznávacie: Pracujte s učebnicou, pohybujte sa v nej pomocou ikon. Zorientujte sa v toku reči.

    Komunikatívne: Použite dostupné rečové prostriedky na vyjadrenie svojho dojmu. Porozumieť obsahu otázok a vyjadrení učiteľa a spolužiakov.

Vybavenie: Učebnica, interaktívna tabuľa, prezentácia, názorné pomôcky (kartičky, zvukové-písmenkové diagramy), šťuky a váhy.

Počas tried:

Fáza lekcie

Čas

Učiteľské aktivity

Aktivita študenta

Org. moment

1 minúta

S Dobré ráno. Deň sa začal

V prvom rade zaháňame lenivosť.

Nezívajte v triede

Posaď sa! Volám sa Natalya Andreevna, dnes vám dám lekciu čítania!

Pozdrav od učiteľov.

Aktualizovať

Práca so stuhou písmen

8 minút

Hádaj hádanku.

Vyzerá ako ježko

Ale nepýta si jedlo.

Prechádza cez oblečenie -

A oblečenie je čistejšie.

(Štetec na oblečenie)

Čo to je?

Aké je prvé písmeno v slove Brush? A čo zvuk? Urobme diagram pre toto slovo. (Koľko slabík, ktorá je zdôraznená, z akých častí pozostáva náš diagram, charakteristiky každého zvuku.)

Pozrite sa pozorne na stuhu písmen. Kde je zvuk [Ш']?

Poďme charakterizovať tento zvuk. Aký je?

Písmeno Ш, zvuk [Ш']. dve slabiky, prvá je prízvukovaná, vzor pozostáva z troch častí: zlučovacia slabika, zámka a zlučovacia slabika. Vykonáva študent pri tabuli.

Spoluhláska, neznělá nepárová, mäkká nepárová.

Fizminutka

1 minúta

Tak už sme trošku popracovali, tak si oddýchnime a zacvičme si. V našej lekcii fyziky bude slovo, ktoré začína zvukom Ш, musíte nielen robiť cvičenie, ale aj pozorne počúvať.

Vstaň, priprav sa, nasleduj ma:

Šteniatko sa hralo na dvore

Skákal, bežal a počítal:

Jeden skok a tri prikývnutia,

Dva - zamierte doprava.

Tri - odbočka doľava

A ponáhľal sa k bráne.

Zrazu sa postavil, vzdychol a posadil sa

A pozrel sa na všetkých okolo seba.

S akým slovom so zvukom Ш ste sa stretli na telesnej príprave?

Pozerajú sa na učiteľa a opakujú pohyby po ňom.

Šteniatko.

Rozcvička reči

Práca s obvodom

1 minúta

Teraz budeme čítať, ale najprv si urobíme niekoľko cvičení, ktoré nám uľahčia čítanie.

Zahrievanie dychu. Povedz mi, aké je teraz ročné obdobie? Polož si pero pred seba, predstav si, že máš v rukách vločku, potichu ju odfúkneme vánkom a teraz máme na dlaniach tri vločky, ktoré rýchlo a prudko odfúkneme.

Slon. Natiahnutie pier pomocou trubice, ako keby ste ticho vyslovovali zvuk u.

Napodobňujem slona -

Trupom si stiahnem pery.

A teraz ich púšťam

A vraciam ho na svoje miesto.

Slabiky oshch-oshch-esh sú napísané na tabuľu najskôr to prečíta učiteľ, potom to deti zopakujú, potom si to prečítajú samy pod vedením učiteľa. Prečítajte si slová, ktoré vidíte na obrazovke. (Šteniatko, stehlík) ktorému zo slov sa zhoduje tento diagram? (diagram zvýrazňujúci kvalitu zvuku sa zmestí na dve slová)

Vykonajte dychové cvičenia.

Cvičenie zopakujte po učiteľovi.

Prečítajte si slabiky napísané na tabuli.

Prečítajte si slová, určte, na ktoré zo slov sa tento diagram hodí.

Budovanie zručností

Práca s učebnicou, hádanky

Práca s obvodom

Dizajn, práca s písmenami

Práca s učebnicou, čítanie básní

Práca s obrázkami predmetu

30 minút

Otvorte si stranu 64 v učebnici. Pozri, sú na nej hádanky o zelenine, teraz ich čítam a ty pozorne sleduješ očami a snažíš sa uhádnuť, o aký druh zeleniny ide.

Narodil som sa pre slávu.

Hlava je biela a kučeravá.

Kto má rád kapustnicu -

Hľadaj ma v nich.

Čo to je? Nájdite v tejto hádanke riadky, ktoré obsahujú zvuk [Ш']. Kto našiel tieto riadky? Kto je pripravený nám čítať? Teraz si prečítajme hádanku celú, od začiatku do konca.

Starý otec sedí

Oblečený v stovke kožuchov.

Kto ho vyzlieka?

Roní slzy.

Čo to je? Je tu nejaký zvuk [Ш']? Pozrite sa pozorne na druhý riadok a povedzte mi, aký iný nepárový zvuk z hľadiska tvrdosti a mäkkosti existuje? Zapamätajme si zvuk Ш, čo je to? Ešte raz, prečítajme si túto hádanku od začiatku do konca.

Červená panna,

Sedieť vo väzení

A vrkoč je na ulici.

Čo to je? Ani tu nie je zvuk [Ш'], ale aký iný nespárovaný zvuk existuje? V ktorých riadkoch sa vyskytuje zvuk [Ц']? Prečítajme si hádanku celú.

Kapusta, cibuľa, mrkva - ZELENINA. Akú inú zeleninu poznáte? Urobme diagram pre toto slovo. Takže, koľko slabík je v tomto slove, ktorá slabika je zdôraznená, poďme charakterizovať každý zvuk.

Aká polievka je úplná bez kapusty? Čo by to bolo bez repy? V učebnici dostanete nápovedu (Shchi, boršč.)

Takže pozor, na tabuli vidíme písmená, poskladajme z nich slabiky a čítajme ich zborovo, (SHCHO, SHCHU, SHCHU, SHCHU, SHCHA) a teraz naopak (OSCH, YESCH, USCH, ISCH, ASCH). (Pridávam ďalšie dve spoluhlásky [K] a [N]). Aké slová môžeme vytvoriť z písmen na tabuli? (Šťuka, líca, šteniatko). A aby sme slovo šťuka napísali správne, aké pravidlo by sme si mali zapamätať?

V učebnici na strane 65 v hornej časti básne čítam a vy ma pozorne sledujte a podčiarknite slabiky, v ktorých sa vyskytuje písmeno Shch.

Čistím si zuby touto kefkou,

Táto kefa sa používa na topánky,

Túto kefu používam na čistenie nohavíc.

Potrebujem všetky tri štetce.

O čom je táto báseň? Aké meno by ste tomu dali? Kto našiel slabiky, ktoré majú zvuk [Ш']? Je to tá istá slabika? Koľkokrát sa objaví v básni? Kto nám prečíta báseň celú?

Nižšie, báseň Sergeja Mikhalkova, čítam, sledujete.

Dve šteniatka líca k lícu

Štípu štetec v rohu.

Áno, na metle

Nad hlavou je palica.

Prilepte šteniatka z ramena,

Dve šteniatka odišli s mračením.

O čom je táto báseň? Ako by ste to pomenovali? Prečítame si túto báseň ešte raz, jeden riadok po druhom, počnúc prvým riadkom.

Dole je úloha, Marina nám ju prečíta (2. rad, 1. stolík). (Vymyslite slová s CHA a SHA, aké zaujímavé veci ste si všimli?) Opakujem prvú časť úlohy, potom druhú.

Chlapci, pozrite sa na obrázky, ktoré sú uvedené na tejto stránke. Čo ukazujú? Angelina, prečítajte si úlohu, ktorá nasleduje po obrázkoch (3. rad, 2. stolík). Položky sme pomenovali, poďme zistiť, na čo sú potrebné. (Upozorním na slovo roztoče (vysvetlím lexikálny význam, ak je slovo nejasné)). Kliešte sú nástrojom vo forme klieští, používajú sa na uchopenie materiálu alebo výrobku, aby bolo jeho spracovanie pohodlnejšie.

Ostala nám posledná báseň, napísala ju Irina Petrovna Tokmaková, počúvaj, ceruzkou, podčiarkni, v ktorých slovách sa vyskytuje slabika SHU.

Pike a Shchuryatki

Hrajú sa so mnou na schovávačku.

Budem ich hľadať v rieke,

Pohostím vás nejakými červami.

O čom je táto báseň? V ktorých slovách sa vyskytuje slabika ШУ? Boli nejaké slová, ktorým ste nerozumeli? (Schuriatki sú malé šťuky, deti šťúk). Celú báseň prečíta Zhenya Sergienko (1. rad, 1. pult).

Kapustnica. V slove SCHI a v slove HĽADAŤ. Číta jeden študent.

Cibuľa. Nie je počuť žiadny zvuk [Ш']. Zvuk Ш, tvrdý, nespárovaný, hluchý a má dvojicu hlasitosť a hluchotu - to je zvuk Zh.

Mrkva. Zvuk [Ц']. Vo všetkých riadkoch. Číta jeden študent.

Repa, tekvica, uhorka, paradajka, baklažán atď. Študent pracuje pri tabuli.

Odpovede detí.

Na môj signál čítajú slabiky, skladajú slová z jednotlivých písmen, pamätajú si pravidlo v CHA, SCHA, CHU, SCHU.

O štetcoch. Odpovede detí. Toto je slabika SHCHYO, opakuje sa štyrikrát v každom riadku. Žiak prečíta celú báseň.

Toto je báseň o šteniatkach. Odpovede detí. Prečítajte si báseň v reťazci.

Prečíta úlohu. Deti vymýšľajú slová v CHA a SHA. (z častí CHA a SCHA môžete urobiť aj slovo a toto slovo je TOWET).

Pozerajú sa na obrázky a hovoria, čo je na nich zobrazené. Študent si prečíta zadanie. Odpovedajú, na čo sú tieto položky potrebné.

Postupujte podľa textu. Slovami ŠŤUKA, ŠŤUKA, HĽADÁM, LIEČIM. O šťukách. Odpovede detí. Žiak prečíta celú báseň.

Zhrnutie lekcie, reflexia

4 minúty

Takže chlapci, poďme si to zhrnúť. O akom liste sme dnes hovorili? Aký zvuk predstavuje? Ešte raz si pripomeňme zvuk [Ш’], čo je to?

Navrhujem, aby ste zhodnotili seba a svoju prácu v triede. Ak ste všetko pochopili a aktívne ste pracovali na lekcii, potom pripevnite na šťuku žltú stupnicu, ak niečo spôsobilo ťažkosti, potom hnedú a pre tých, ktorí to mali ťažké, ale budú to skúšať aj naďalej; modrá stupnica.

Ďakujem vám všetkým za lekciu, boli ste veľmi aktívni, pracovali ste dobre, všetci ste dobre! Zbohom!

O písmene Sh so zvukom [Sh’]. spoluhláskový, neznelý, mäkký, nepárový. Svoju prácu hodnotia tak, že na telo šťuky pripevňujú šupiny rôznych farieb. Rozlúčte sa s učiteľom.

štádium: Automatizácia zvuku Ш v slabike, slove, jednoduchej fráze.

Vzdelávací účel: upevniť schopnosť správne vysloviť hlásku Ш v slabike, slove, jednoduchej fráze; schopnosť určiť polohu zvuku Ш v slove; aktivovať slovnú zásobu na tému „Topánky“; rozvíjať zručnosti v syntéze zvuku jednoduchej slabiky. Pokračujte v učení sa skladať vetu so zadaným slovom, analyzovať jednoduchú vetu bez predložky, zostaviť vetný diagram, zvýrazniť slová so zvukom Ш vo vete.

Nápravný a rozvojový cieľ: rozvíjať sluchovú pamäť, fonematické vnímanie, koordináciu očí, jemnú motoriku.

Výchovné úlohy: rozvíjať zručnosti sebaovládania a vzájomnej kontroly, vytvárať k sebe priateľský vzťah, schopnosť tímovej interakcie.

Materiál: obrázky predmetov pre zvuk Ш, obrázky predmetov s obrázkami topánok, slovný diagram a zelené žetóny (podľa počtu detí), plátno, projektor, disk s lekciou elektronickej telesnej výchovy „Tanec“ a oftalmológ simulátor L.G. Masko, zvukový oblek Shch, vetný diagram (podľa počtu detí), fonogram inštrumentálnej hudby.

Priebeh lekcie:

1. Organizačný moment. Každé dieťa má na stole obrázok predmetu (šťuka, štít, štetec, pleskáč). Deti pomenúvajú obrázky.

Aký zvuk je vo všetkých týchto slovách? (Zvuk Sh)

Presne tak, dnes k nám prišiel zvuk Shch (Vstupuje zvuk Shch).

2. Izolovaná výslovnosť hlásky Shch Objasnenie artikulácie hlásky Shch Charakteristika hlásky D.U. "Čistíme si topánky."

Zvuk Shch žiada o pomoc pri čistení topánok.

Každé dieťa si vyberie obrázok predmetu s obrázkom topánky a pomenuje predmet topánky. Napodobňovaním pohybov kefy „Vyčistí“ vybrané topánky.

Popis artikulácie hlásky Ш: Zdvihneme špičku jazyka do prednej časti podnebia (k alveolám). V momente výdychu stlačíme celú hmotu vyplazeného jazyka a špičku na podnebie. Napíname svaly jazyka.
Pery mierne vytlačíme dopredu a zaguľatíme.
Vydychovaný vzduch prechádza stredom jazyka do výslednej úzkej medzery; teplý, dlhotrvajúci prúd vzduchu je cítiť v dlani privádzanej k ústam.

Charakteristika zvuku: spoluhláska, mäkká, nudná.

3. Syntéza zvuku. Loptová hra.

Zvuk Shch naznačuje hru s loptou.

Logopéd hodí loptu dieťaťu a pomenuje 2 zvuky, z ktorých musíte zostaviť slabiku:

Y, Shch – Ysch; U, Ш – УШ; ja, Ш – ИШ; ShchA, A – ShchA; Shch, O – ShchO.

4. Automatizácia zvuku Ш v slovách. Rozvoj sluchovej pozornosti a pamäti.

Prehrávanie série 3-4 slov so zvukom Shch.

  • Sorrel, líce, štrbina
  • Strieska, šteniatko, štít,
  • štipnúť, štít, šťuka, cítiť
  • Jedlo, kočiš, pršiplášť, zelenina.

5. Určenie polohy hlásky Ш v slove. Práca so slovom schéma.

DI. "Zbierajte huby do košíka."

Logopéd pozýva deti, aby zbierali huby v košíku na zadnej strane každej huby je skrytá úloha - obrázok objektu, ktorého názov obsahuje zvuk Ш, je potrebné analyzovať, kde sa nachádza zvuk Ш navrhované slovo a označte polohu zvuku Ш na diagrame zeleným čipom.

6. Gymnastika pre oči. Elektronický oftalmologický simulátor L.G. Masco.

Zvuk Shch nám ukáže gymnastiku pre oči.

7. Automatizácia hlásky Ш vo vetách. Analýza návrhu. Vypracovanie osnovy návrhu.

Ponúka:

  • Stehlík hlasno spieval.
  • Katya miluje zeleninu.
  • Kačice sú okusujúce zeleň.
  • Dravá šťuka.
  • Malé šteniatko.

8. Elektronická telesná výchova „Tanec“.

9. Rozvoj jemnej motoriky.

Rozloženie písmena Ш z obilnín (proso, pohánka, krupica) podľa výberu dieťaťa za sprievodu hudby.

10. Zhrnutie. Reflexia.









2024 sattarov.ru.