Zhrnutie lekcie o výučbe gramotnosti „Zvuk, písmená „Ш ь“. Zhrnutie lekcie na tému "Zvuk, písmená Ш, Ш"


Elena Myasniková
Abstraktné logopedické sedenie v rámci prípravy na školenie gramotnosti „Cesta do krajiny Abvgdeyka. Zvuk [у], písmeno Ш"

Zhrnutie podskupinovej logopedickej hodiny konalo sa v prípravný do školskej družiny pre deti so špeciálnymi potrebami učiteľa- logopéd Myasnikova E. N.

Predmet triedy: Cestujte do krajiny ABVGdeyka. zvuk [sch], písmeno Ш.

Typ triedy: o získavaní nových vedomostí.

Cieľ: formovať poznatky o zvuk [sch], písmeno Ш.

Úlohy:

nápravnovýchovné:

predstaviť akusticko-artikulačné charakteristiky zvuk[y] spoliehanie sa na rôzne druhy kontroly;

posilniť schopnosť zvýraznenia zvuk [ш] v slabikách, slová;

predstaviť grafické označenie zvuk [sch];

konsolidácia pojmov: „súhláska zvuk", „slabika“, „slovo“;

nápravné a vývojové:

automatizovať výslovnosť zvuk [sch] izolovaný, v slabikách, slovách a vetách;

rozvíjať fonematický sluch a vnímanie;

prevencia dysgrafie a dyslexie;

zlepšiť zručnosti analýza zvukových písmen;

zlepšenie jemnej a hrubej motoriky a koordinácie pohybov;

rozvoj základných mentálnych procesy: pozornosť, pamäť, myslenie.

nápravno-výchovné:

pestovať záujem o triedy, zvedavosť;

pokračovať v rozvíjaní charakterových vlastností pevnej vôle (vytrvalosť a disciplína);

stimulovať rečovú aktivitu, obohacovať emocionálnu sféru, rozvíjať komunikačné kvality;

rozvíjať zručnosti spolupráce, vzájomného porozumenia, dobrej vôle a nezávislosti.

Vybavenie:

Flanelograf, pásiky zamatového papiera (komp. písmeno Ш) ; lopta; počítacie palice na rozloženie písmená(po 4 ks, semienka žeruchy.

Kartičky veľkosti A5 s písmená Ш, Sh, Ts.

Zelený štvorec (bez zvončeka).

Jednotlivé zrkadlá podľa počtu detí.

Karta A4 s farebným obrázkom Znayka the Gnome (pozri prílohu 1).

Obraz scény vo formáte A4 ilustrácia pravidla o zvukoch a písmenách(pozri prílohu 2).

Predmet farebné obrázky formátu A5 s obrázkami objektov, ktoré vyzerajú podobne ako písmeno Ш: štylizovaný štetec, šteniatko, šťavel (pozri prílohu 3).

Karta A4 zobrazujúca poradie písania písmená Ш(pozri prílohu 4).

"karta" Formát A3 s obrázkami položiek, ktorých názvy obsahujú zvuk [sch] a ďalšie položky (pozri prílohu 5).

Karta A4 s rôznymi možnosťami písania písmená Ш(správny, obrátený pravopis) a jej podobných písmená(pozri prílohu 6).

Farebný obrázok predmetu vo formáte A4 zobrazujúci rôzne predmety, ktorých názvy zahŕňajú zvuk [sch](pozri prílohu 7).

Jazykový materiál:

Slabiky: viac, viac, kapustnica, viac, viac.

Slová: šťuka, šteňa, kapustnica, štetec, štít, triesky, tykadlá, stehlík, kliešte, jašterica, škatuľka, zelenina, plášť, pleskáč, háj, šťavel, prút, úlomok, puklina, líčko, puklina.

Poloha: logopedická miestnosť.

Organizačná forma vykonávanie: tradičný.

Logika vzdelávacích aktivít.

1. Pozdrav (komunikačný tréning).

Ahojte chalani! Som rád, že vás dnes vidím o trieda.

Spomeňme si na krásne slová pozdravu a pozdravme sa.

„Dobrý deň,“ poviete danej osobe.

"Ahoj!" – v odpovedi sa usmeje.

A pravdepodobne nepôjde do lekárne,

A budete zdraví po mnoho rokov.

– Dnes nás čaká veľa zaujímavých dobrodružstiev. Budeme sa učiť nové veci, tešiť sa z úspechov a spoločne sa vyrovnávať s neúspechmi.

Teraz sa pozri na mňa.

2. Didaktická hra „Zelené dvere k mágii krajina» .

Znie úryvok z piesne V. Shainského a E. Uspenského « ABVGDeyka»

Dnes nás opäť prišiel navštíviť Trpaslík Znayka a vieme, že Trpaslík k nám nechodí sám, ale prichádza so svojimi priateľmi - zvuky a písmená.

(vystavená je maľba s podobizňou trpaslíka Znayka - pozri prílohu 1).

Nie vysoko, nie nízko, nie ďaleko, nie blízko, ale priamo pred vami - magické zelené dvere krajina ABVGDeyku. Dnes nás Znayka opäť pozýva na návštevu tohto úžasného krajina, tam spoznáme nového list, spoznajme ju bližšie, čítajme vtipné básničky, odpovedzme na ťažké otázky, zahrajme si zábavné hry. Ale dostať sa do toho krajina musíte správne odpovedať na moju otázku a prekročiť túto zelenú čiaru

Kto to stojí, smutné? Kto tam vyzerá kyslo?

Hej chlapci, nezívajte na moju otázku odpoveď:

Aký druh dravých rýb sa vyskytuje v rieke? (šťuka)

Ako sa volá psie mláďa? (šteňa)

Ako sa volá kapustová polievka? (kapustová polievka)

Ako čistíte oblečenie a obuv? (kefa)

Ako sa bojovníci bránili za starých čias? (štít)

Čo odlieta pri rezaní dreva? (lupienky)

Ako chobotnica zachytáva korisť? (s chápadlami)

Ako sa volá spevavec s farebným perím? (stehlík)

3. Didaktická hra "Ahoj, zvuk.

- Výborne. Kto povie, ktorý je prvý? zvuk vo všetkých slovách, ktoré ste spomenuli?

- Správny. Dnes sa naučíme nový zvuk [sch]. Pozrite sa na mňa všetci. Vezmite si zrkadlá, povedzte zvuk [sch]. (deti si berú jednotlivé zrkadlá).

V akej polohe sú pery pri rozprávaní? zvuk [sch]?

- Pery "okno".

– Akú formu má jazyk?

– Jazyk má miskovitý tvar.

- A pri vyslovovaní čo iné zvuky Má váš jazyk tvar pohára?

- Všetky tieto zvuky - syčanie, aj zvuk [u] syčí.

4. Didaktická hra "Čo zvuk? povedz".

Zvuk[u] spoluhláska alebo samohláska?

- Súhlasím.

– Ako určiť?

– Vzduch sa stretáva s prekážkou. Nedá sa spievať.

Zvuk[u] hlas alebo hluchý?

- Nepočujúci.

- Ako skontrolovať?

Zvuk[u] tvrdé alebo mäkké?

- Mäkký.

- Chlapci, zapamätajte si to zvuk [u] je vždy jemný, nemá solídneho brata. Ako budeme označovať zvuk [sch]?

– Zelený štvorec bez zvončeka.

– Kto dá popis zvuk [sch]?

Zvuk [u] spoluhláska, matný, mäkký.

5. Didaktická hra "Veselý štetec".

- A teraz vyslovím dvojveršie a vy po mne zopakujete poslednú slabiku.

Sh - smeti zametáme kefou,

vyslovujeme znie jasne:

Vyčistíme akýkoľvek predmet

Štetce nám budú spievať – VIAC.

Viac-viac-viac-viac.

Čo ešte potrebujete vyčistiť?

Štetce sa budú pýtať svojej mamy – ZATIAĽ.

Viac, viac, viac.

Hľadajte niečo na čistenie.

Opakujte štetce - kapustová polievka.

Shchi-schi-schi-schi.

Matkin plášť bude čistý.

Kefy čistia hlasno - ASH.

Asch-asch-asch-asch.

Na plášti ani škvrna.

Štetce sú také šťastné - ZATIAĽ.

Viac, viac, viac.

6. Didaktická hra "Poďme sa zoznámiť".

Zvuk počujeme a vyslovujeme, ale po poriadku "vidieť" zvuk, čo treba urobiť?

- Zapíšte si to, zapíšte si to list.

- Správny. Pozrime sa, ako spolu súvisia zvuky a písmená. (obrázok je vystavený - pozri prílohu 2). Zvuky počujeme a vyslovujeme. vidíme písmená, čítať a písať a môžeme ich aj kresliť.

Zvuk [ш] je označený písmenom Ш. Toto list označuje iba jeden mäkký zvuk.

- Toto písmeno Ш. Ako ona vyzerá?

– Deti ponúkajú možnosti.

Logopéd zobrazuje obrázky a číta text.

Vyzerá to ako hrebeň.

Celkovo tri zuby? Dobre teda! (E. Tarlapan).

Shch je hravé šteniatko.

Ľahol si s labkami hore. (G. Vieru).

Pomôže nám písmeno Ш

Umyte si zuby ráno. (V. Stepanov).

Shch, na žiadosť zeleniny,

Slzy šťavel do kyslej kapustovej polievky. (N. Tolokonnikov).

(na základe príslušného obrázku, pozri prílohu 3).

- Ktoré? písmená sú podobné písmenu Ш?

(Logopéd objasňuje, V čom je rozdiel písmeno Ш z vymenovaných písmen).

- Správny. Z akých častí sa skladá? písmeno Ш?

- Tri dlhé vertikálne palice, jedna dlhá horizontálna, jedna krátka vertikálna.

– Objednávka na písanie písmená Ш sú takéto: (ukážka z obrázku) . (pozri prílohu 4).

- Teraz píšeme ukazovákom list vo vzduchu spolu; teraz sami vo vzduchu; teraz na stole; na susedov chrbát.

- Teraz si to rozložme list na flanelografe. Kto to zverejní? list? A všetci ostatní uverejňujú príspevky list Na stoloch mám palice a kosti.

Poďme to vyriešiť list do nášho domu listy.

7. Dynamická pauza.

- A teraz ti navrhujem, aby si sa hral s loptou. Hodím ti loptu a poviem slovo a ty nahradíš prvé v tomto slove zvuk na zvuk[sch] a povedzte výsledné slovo.

Čiapka... (kúsok,

veľryba... (štít,

uviaznutý... (medzera,

teta... (štetec,

rieka... (líca,

veniec... (šteňa,

polica… (štrbina).

- Výborne. Pokračujme trieda.

8. Didaktická hra „Kde si sa schoval zvuk.

– Pozrite sa pozorne na tabuľu (je zavesený dierny štítok, pozri prílohu 5). Ktoré položky majú zvuk [sch]? Označím tieto položky. Povedz mi, kde to je zvuk[u] v názvoch obrázkov Horný rad?

- Na konci slova.

- Kde je zvuk[u] v názvoch obrázkov v strednom riadku?

- Uprostred slova.

- Kde je zvuk[u] v názvoch obrázkov v spodnom riadku?

-Na začiatku slova.

- Prevráťte list. Spájanie bodiek, opakovanie poradia písania písmená Ш. Výborne, našli ste všetky položky z so zvukom [ш] a písmenom Ш bolo získané.

9. Didaktická hra "Nájsť písmeno Ш» .

- Vezmite si zo stola kus papiera. Otočte to. Vašou úlohou je zakrúžkovať LEN správne napísané písmená Ш. (Znova sa pozrite, ako sa to správne píše písmeno Ш) . (pozri prílohu 6).

10. Didaktická hra "Nájsť a pomenovať".

- Pozrite sa pozorne na obrázok. Kto môže pomenovať objekty zobrazené na tomto obrázku, ktorých názvy zahŕňajú zvuk [sch]? (pozri prílohu 7).

– Zelenina, debnička, pražma, šťuka, plášť, háj, šteňa, šťavel, jašterica, stehlík, šteňa, čipsy, prút.

- Teraz vymyslite vetu s týmito slovami.

(Deti prichádzajú s návrhmi). Tanya drží škatuľu so zeleninou. Atď.

11. Zhrnutie. Reflexia.

Toto je náš cestu s Gnome Znayka sa blíži ku koncu. Bolo to zaujímavé a poučné. Zbohom, ABVGDeyka! Dobudúcna! Ale aby ste mohli vyjsť cez magické dvere, každý z vás si bude musieť zapamätať a pomenovať slovo pomocou zvuk [sch] aby sa dvere otvorili. (Deti, blížiace sa k dverám, zavolajte slovo a vráťte sa magickými dverami. Znie hudba V. Shainského a E. Uspenského « ABVGDeyka» )

- Tak sme sa vrátili do našej škôlky. O čom zvuk hovorili sme s tebou dnes?

- O zvuk [sch].

- Ktoré označuje sa písmenom?

Písmeno Ш.

– Ktorá hra Gnome Znayka sa vám páčila najviac?

– …. (odpovede detí)

Trieda sa skončila.

Introspekcia.

Uskutočnil sa fonetický test lekcia s prvkami gramotnosti.

Stanovený cieľ zodpovedá zadanej téme. Pokrok triedy zodpovedá plánovanému plánu. Všetky konštrukčné diely triedy sa konali.

Trieda postavené na základnom princípe nápravy vzdelanie: od jednoduchých po zložité. Obsah triedy zodpovedá úrovni vedomostí, schopností a zručností, ako aj skúsenostiam detí v tejto skupine. Materiál sa vyberá s prihliadnutím na logickú postupnosť a jeho zložitosť.

Pozdĺž cesty triedy bola vykonaná včasná zmena činností.

Nadviazal sa kontakt so skupinou. Reč bol k dispozícii logopéd, intonovaný, expresívny, no treba podotknúť, že reč je akosi pomalá a tempo akosi nízke. Prebiehala kontrola nad rečou detí, no treba dbať na rovnomerné rozloženie pozornosti na všetky deti v skupine.

Deti boli do procesu zapojené, zaujímali sa a aktívne na nich pracovali trieda.

Stanovené ciele sa podarilo splniť. Logopéd spokojný s prácou povolanie.

Literatúra:

1. Kulikovskaja T. A. logopédia jazykolamy a počítacie riekanky. Rečový materiál na automatizáciu zvukov deti: sprievodca pre logopédov a rodičov. – M.: Vydavateľstvo "GNOM a D", 2008 – 128 s.

2. Svetlová I. E. Domáce logopéd. – M., Vydavateľstvo LLC "Eksmo", 2004 – 250 s.

3. Skvortsová I. V. Rozvojový a tréningový program pre predškolákov. Ťažké zvuky. Gramatika v obrázkoch. Znie Sh-Zh . pre deti 4-6 rokov. – Petrohrad: Vydavateľstvo "Neva", 2003 – 64 s.

o vyučovaní gramotnosti v prípravnej skupine

na tému: zvuk [Ш], písmeno Ш

ÚLOHY

Vzdelávacie:

1. Posilnite zručnosti rozlišovania a vyslovovania hlásky [Ш] v slabikách, slovách, frázach. Objasniť artikuláciu, uviesť charakteristiky.

2. Cvičte deti v schopnosti izolovať zvuk [Ш] na pozadí slova a od slova, vyberať obrázky a vymýšľať slová s daným zvukom.

3. Posilniť schopnosť určiť polohu hlásky v slove.

4. Pokračujte vo vytváraní zvuko-slabičnej analýzy a syntézy slov.

5. Precvičte si tvorbu viet na základe podporných slov.

6. Zoznámte deti s grafickým obrázkom písmena Ш Pokračujte vo vyučovaní premeny slov; čítať slová a vety.

Opravné:

1. Rozvíjajte fonematické povedomie.

2. Rozvíjať schopnosť koncentrácie.

Vzdelávacie:

1. Rozvíjať schopnosť počúvať reč dospelého a jeden druhého.

2. Rozvíjať schopnosť pracovať počas celej hodiny.

VYBAVENIE

„List“ od starého otca Letterera, guľa, jednotlivé zrkadlá, rovinné obrázky rozprávkových hrdinov(Šteniatko, Pike), sedmokráska s obrázkami predmetov na okvetných lístkoch (so zvukom „Sh“), hudobné kladivo, odpovedač, hračka Beast, štvorce troch farieb na analýzu zvuku, krabice s písmenami a slabikami, hrudník s písmenom Sh.

POKROK TRIEDY

Pred začatím hodiny si skontrolujeme poštovú schránku (nájdeme list od starého otca Letterera). Prečítajte si, od koho je list.

List od starého otca Letterera

Chlapci, starý otec Letterer nám hovorí zlé správy. Netvor ukradol nový list, s ktorým sme sa dnes mali stretnúť. Musíme ju nájsť. Aby sme to dosiahli, musíme uhádnuť, o aké písmeno ide. A pomôže nám báseň.

Dve šteniatka líca k lícu

Štípu štetec v rohu.

Áno, podlahová kefa

Nad hlavou je palica.

Prilepte šteniatka z ramena,

Dve šteniatka odišli s mračením.

Uhádnete, aký zvuk sa najčastejšie vyskytuje v tejto básni? Správne, toto je zvuk [Ш], ktorý sa písomne ​​označuje písmenom Ш. To znamená, že dnes musíme nájsť písmeno...Ш. A aby sme našli toto písmeno, najprv sa bližšie pozrieme na zvuk [Ш]. Sadnite si za stoly, vezmite si zrkadlá a zreteľne vyslovte zvuk [Ш].

3. Artikulácia zvuku [Ш](Pysky sú vysunuté dopredu, medzi rezákmi je malá medzera, hrot jazyka je zdvihnutý k alveolám a vytvára s nimi medzeru. Predná časť jazyka je v porovnaní s B vyspelejšia. Bočné okraje jazyka sú pritlačené k horným stoličkám Stredná časť chrbta jazyka je zdvihnutá k tvrdému podnebiu, zadná časť chrbta je oproti W predsunutejšia. stredová čiara Na jazyku sa vytvorí pozdĺžny kanál, ktorým prechádza prúd vydychovaného vzduchu.)

4. Zvukové vlastnosti [Ш](súhláska, vždy mäkké, neznelé) .

5. Odlíšenie hlásky [Ш] od iných hlások, v slabikách a slovách.

Budem vyslovovať zvuky a slabiky, a ak počujete zvuk [Sh], tlieskajte rukami.

A teraz rečové cvičenie „Nezívajte, chyťte loptu a opakujte“ (vyslovujte riadky slabík). Ach-och-och-och-och-hľadaj, oh-och-och-och-och-och, oh-och-och-och-och-och-hľadaj; líca-líca-líca; schma-schmo-schmu-schmi atď.

A mám odpovedač. Kto dostane palicu do ruky, pomenuje slovo so zvukom „Ш“ (deti vymýšľajú slová s týmto zvukom).

6. Určenie miesta hlásky v slove, zvukový rozbor slov.

Chlapci, nechali sme sa tak uniesť, že sme zabudli, že musíme nájsť list, ktorý nám poslal Sh. A prvý asistent sa nám ponáhľa na pomoc, kto to je - je to tak, je to rozprávkové šteňa (ilustrácia).

Šteniatko nám povie cestu, ak splníme jeho úlohu. Na doske je harmanček, na okvetných lístkoch ktorého sú obrázky so zvukom [Ш]. Deti si vyberú okvetné lístky pre seba a určia miesto zvuku „Ш“ v názvoch obrázkov. Teraz pošlite zvukovú analýzu svojho slova. Výborne chlapci splnili úlohu. A šteňa nás posiela k ďalšiemu hrdinovi.

Tento hrdina je magická Pike (ilustrácia).

7. Rozdelenie slov na slabiky.

A Pike si pre nás pripravil úlohu s názvom: „Ťukni na slovo“ (deti rozdeľujú slová na slabiky, ťukajú na ne hudobným kladivkom).

Výborne, dokončili ste túto úlohu!

8. Vytváranie návrhov.

Pike sa chce s vami ešte trochu pohrať a ponúkne vám ďalšiu úlohu: vymýšľajte vtipné vety o našich pomocníkoch (deti vymýšľajú vety).

Šťuke sa vaše návrhy veľmi páčili, a tak nám prezradí, kde Zver ukryla list.

List je v truhlici a musíme ho nájsť. (Deti nájdu truhlicu a skrytú beštiu).

Logopéd: Bola tam truhlica a Netvor tu bol.

Prečo ste ukradli list?

Monster: Chcel som mať svoje vlastné písmeno Ш, pretože je na moje meno, ale ani neviem, ako ho napísať.

Logopéd: Ale aj chlapi musia poznať toto písmeno, inak nebudú vedieť čítať a písať slová s písmenom Sh Chlapci, povedzte mi, ako môžete napísať meno Beast bez písmena Sh (deti: „Monštrum. “).

Monster: Ach, aké škaredé to dopadlo.

Logopéd: Nepáči sa ti to?! Potom požiadajte chlapcov o odpustenie a vráťte list.

Monster: Prepáčte, chlapci. Teraz vám dám list, je v mojej hrudi. (Netvor vytiahne list a dá ho deťom)

Logopéd: Výborne! Chlapci, nechajte Zviera sedieť v našej triede a naučte s nami písmeno Sh (Zviera zostáva).

9. Predstavenie písmena Shch. Deti sedia pri stoloch.

Chlapci, ktorí povedia beštii, ako sa zvuk líši od písmena (odpovede detí)

Pozri, tu je písmeno Ш.

Vyzerá to ako hrebeň.

Celkovo tri zuby? Dobre teda!

Pike môže chytiť a prehltnúť -

Nepotrebujú žiadnu inú vedu!

Pomôže nám písmeno Ш

Umyte si zuby ráno.

Z akých prvkov sa skladá (Tri veľké vertikálne palice a jedna veľká horizontálna, jedna malá horizontálna a jedna malá zvislá palica). Postavte sa a napíšte tento list vo vzduchu a teraz pravou rukou na ľavú dlaň a naopak a tiež na chrbát. Teraz urobte okno z dlaní a nakreslite písmeno Ш vo vzduchu od stropu k podlahe a pozerajte sa cez okno očami. Písanie písmen do zošita.

10. Práca na pokladniach, konverzia slov.

Teraz otvoríme pokladne a zistíme, kde žije písmeno Ш (podlaha, okno). Na horný prúžok vložte slovo Shchi a ako to urobiť, aby ste zo slova Shchi dostali slovo Shield a od slova Shield - Shchip. Výborne, čistíme pokladne.

11. Čítanie viet

A posledná úloha od Šteniatka a šťuky je v obálkach. Tieto obálky obsahujú slová. Vašou úlohou je poskladať z týchto slov vety a prečítať ich.

12. Zhrnutie vyučovacej hodiny.

Takže sme sa zoznámili so zvukom a písmenom Ш, čo môžete povedať o tomto zvuku?

Pomenujte slová so zvukom [Ш].

Monster, páčilo sa ti pracovať s nami? Potom príď k nám znova a chalani a ja ti chceme dať písmeno Ш, aby si mohol mať svoj vlastný list.

Monster: Ďakujem!

Chlapci, dnes ste sa snažili zo všetkých síl, pozorne počúvali, dobre odpovedali, všetci boli skvelí!

Bazueva A.D., učiteľ – logopéd MBDOU “ MATERSKÁ ŠKOLA 227“, mesto Ufa.

  1. Opravte zvuk [ш], uveďte ho do jeho grafického označenia.
  2. Rozvoj fonematických procesov.
  3. Precvičte si analýzu zvukových písmen.
  4. Zlepšite zručnosti čítania slabík s písmenom Ш.
  5. Zaviesť pravopis shcha, shchu.
  6. Tvorenie činných prítomných príčastí
  7. Zlepšenie zručností pri zostavovaní vetných diagramov.
  8. Pestujte láskavosť a kolektivizmus.

Priebeh lekcie.

  1. Organizovanie času
  2. Nahraďte prvú hlásku v slove zvukom [у].

    Čiapka-... rieka-...

    Múka-... veniec-...

    Veľryba-...oblak-...

    Mel-... dieťa-...

  3. Hlavná časť
    1. Opakovanie zvukových charakteristík
    2. Akou hláskou sme nahradili prvé hlásky v slovách? (zvuk [sch])

      Vyslovte zvuk [u] a sledujte artikuláciu v zrkadle.

      Pysky sú zaoblené a predĺžené dopredu. Medzi zubami je malá vzdialenosť. Široká špička jazyka je zdvihnutá za hornými zubami a tvorí medzeru. Prúd vzduchu narazí na prekážku, hlas nefunguje.

      Aký zvuk je [u]? (súhláska, vždy mäkká, neznelá).

    3. Úvod do témy
    4. Dnes pôjdeme na ryby, kde sa zoznámime s novým listom. Chlapci, pamätajte na rozprávky, kde hrdinovia tiež lovili ryby („Zlatá rybka“, „Na príkaz šťuky“).

      Aby bol rybolov úspešný, musíte si navzájom pomáhať, byť pozorní a pamätať na pravidlo rybolovu - nerobte hluk!

      Teraz si precvičme našu schopnosť počúvať správny zvuk v slove. Ak slovo, ktoré vyslovujem, obsahuje hlásku [u], zdvihnite ruky hore a pomenujte, kde sa hláska nachádza na začiatku, v strede, na konci slova (škatuľka, kľúč, lopta, plášť, šťuka, oblak, pleskáč ). Výborne! Chytili sme prvú rybu.

    5. Úvod do písmen
    6. Oh, pozri sa na niečo v zuboch.

      V zuboch držím písmeno Ш,

      Prosím napíšte to!

      Zvážte písmeno Sh.

      Koľko prvkov má písmeno Ш? Aké sú tieto prvky? Ako vyzerá písmeno Ш?

      Na stole máte písmeno Ш Vezmi ho a prstom obkresli písmeno. Umiestnite písmeno Ш do stredu zošita a zakrúžkujte ho a vytieňujte.

    7. Vizuálne zapamätanie písmen
    8. Pozrite sa, čo sme chytili (vo fľaši karty je písmeno Ш s chýbajúcimi prvkami)

      Tieto karty ležali dlho vo vode a niektoré prvky písmena Ш boli zmyté, je potrebné ich obnoviť. Výborne! Chytili sme ďalšiu rybu.

    9. Fizminutka
    10. Ťukám šťuku, ťahám.
      Šťuka mi nebude chýbať.
      Taká je
      Pekné, veľké!
      Pike pláva v kruhoch.
      Šťuka cvaká zubami.
      No zuby sú ako píla!
      Odkiaľ máš tieto?

    11. Čítanie slabík, slov
    12. Na dne mora žije chobotnica. Pozri ako vyzerá? (začína sa písmenom Ш)

      Roztiahnite chápadlá chobotnice smerom k samohláskam. Aké slabiky tvorí písmeno Ш so samohláskami?

      Pozrite sa na kartičky na stoloch, na ktorých sú napísané slová. Azat bude čítať slová so slabikou Shcha, Rita bude čítať slová so slabikou Schu, Polina bude čítať slová so slabikou Shche, Akram bude čítať slová so slabikou Shchi.

      Výborne! Chytili sme ďalšiu rybu.

    13. Zvukovo-slabičná analýza slova
    14. A spolu s rybami prichádza aj nová úloha.

      Pozrite sa na karty založené na prvých slabikách týchto slov, ktoré potrebujete na vytvorenie nového slova

      Šteniatko, kotlík – LIČKO

      Tykadlá, ceruzka – ŠŤUKA

      Ruža, šťavel – HÁJ

      Peň, šteniatko, dúha - JASKYŇA

      Vytvorte diagram slova Pike. (Jedno dieťa na doske, ostatné samostatne). Aká je prvá slabika v tomto slove? Aká samohláska by mala byť podľa vás umiestnená v slabike SHU? prečo? Pamätajte, že samohláska U sa vždy píše v slabike SHU.

      Rozdeľ slová háj na slabiky a pomenuj druhú slabiku. Aká samohláska by mala byť umiestnená v slabike SHA? prečo? Pamätajte, že SHCHA sa vždy píše s A.

      Výborne! Ryby v našom vedre.

    15. Tvorenie činných prítomných príčastí a výber podstatných mien k nim.

Obyvatelia mora sa hádali a miešali si slová vo svojich vetách. Pomôžme im.

Chytili ma na stretnutí syčať hus.

stál na sporáku variť rýchlovarná kanvica.

Mila sa bojí zavrčaťšteniatko.

Koľko slov je v každej vete? Urobte náčrt návrhu. Aký je počet slov so zvukom [у] vo vete? Výborne! Chytila ​​sa ďalšia ryba.

Chlapci, naša rybárska výprava sa skončila. Pozrime sa, aké ryby sme ulovili a koľko (3 pleskáče a 3 šťuky).

Aký list sme dnes stretli? Aký zvuk predstavuje?

Výborne! Lekcia sa skončila.

štádium: Automatizácia zvuku Ш v slabike, slove, jednoduchej fráze.

Vzdelávací účel: upevniť schopnosť správne vysloviť hlásku Ш v slabike, slove, jednoduchej fráze; schopnosť určiť polohu zvuku Ш v slove; aktivovať slovnú zásobu na tému „Topánky“; rozvíjať zručnosti v syntéze zvuku jednoduchej slabiky. Pokračujte v učení sa skladať vetu so zadaným slovom, analyzovať jednoduchú vetu bez predložky, zostaviť vetný diagram, zvýrazniť slová so zvukom Ш vo vete.

Nápravný a rozvojový cieľ: rozvíjať sluchovú pamäť, fonematické vnímanie, koordináciu očí, jemnú motoriku.

Výchovné úlohy: rozvíjať zručnosti sebaovládania a vzájomnej kontroly, vytvárať k sebe priateľský vzťah, schopnosť tímovej interakcie.

Materiál: obrázky predmetov pre zvuk Ш, obrázky predmetov s obrázkami topánok, slovný diagram a zelené žetóny (podľa počtu detí), plátno, projektor, disk s lekciou elektronickej telesnej výchovy „Tanec“ a oftalmológ simulátor L.G. Masco, zvukový oblek Shch, vetný diagram (podľa počtu detí), fonogram inštrumentálnej hudby.

Priebeh lekcie:

1. Organizačný moment. Každé dieťa má na stole obrázok predmetu (šťuka, štít, štetec, pleskáč). Deti pomenúvajú obrázky.

Aký zvuk je vo všetkých týchto slovách? (Zvuk Sh)

Presne tak, dnes k nám prišiel zvuk Shch (Vstupuje zvuk Shch).

2. Izolovaná výslovnosť hlásky Shch Objasnenie artikulácie hlásky Shch Charakteristika hlásky D.U. "Čistíme si topánky."

Zvuk Shch žiada o pomoc pri čistení topánok.

Každé dieťa si vyberie obrázok predmetu s obrázkom topánky a pomenuje predmet topánky. Napodobňovaním pohybov kefy „Vyčistí“ vybrané topánky.

Opis artikulácie hlásky Ш: Zdvihneme špičku jazyka do prednej časti podnebia (k alveolám). V momente výdychu stlačíme celú hmotu vyplazeného jazyka a špičku na podnebie. Napíname svaly jazyka.
Mierne vytlačíme pery dopredu a zaguľatíme ich.
Vydýchnutý vzduch prechádza stredom jazyka do výslednej úzkej medzery; teplý, dlhotrvajúci prúd vzduchu je cítiť v dlani privádzanej k ústam.

Charakteristika zvuku: spoluhláska, mäkká, nudná.

3. Syntéza zvuku. Loptová hra.

Zvuk Shch naznačuje hru s loptou.

Logopéd hodí loptu dieťaťu a pomenuje 2 zvuky, z ktorých musíte zostaviť slabiku:

Y, Shch – Ysch; U, Ш – УШ; I, Shch – ISCH; ShchA, A – ShchA; Shch, O – ShchO.

4. Automatizácia zvuku Ш v slovách. Rozvoj sluchovej pozornosti a pamäti.

Prehrávanie série 3-4 slov so zvukom Shch.

  • Sorrel, líce, štrbina
  • Strieska, šteniatko, štít,
  • štipnúť, štít, šťuka, cítiť
  • Jedlo, kočiš, pršiplášť, zelenina.

5. Určenie polohy hlásky Ш v slove. Práca so slovom schéma.

DI. "Zbierajte huby do košíka."

Logopéd pozýva deti, aby zbierali huby v košíku na zadnej strane každej huby je skrytá úloha - obrázok objektu, ktorého názov obsahuje zvuk Ш, je potrebné analyzovať, kde sa nachádza zvuk Ш navrhované slovo a označte polohu zvuku Ш na diagrame zeleným čipom.

6. Gymnastika pre oči. Elektronický oftalmologický simulátor L.G. Masco.

Zvuk Shch nám ukáže gymnastiku pre oči.

7. Automatizácia hlásky Ш vo vetách. Analýza návrhu. Vypracovanie osnovy návrhu.

Ponúka:

  • Stehlík hlasno spieval.
  • Katya miluje zeleninu.
  • Kačice sú okusujúce zeleň.
  • Dravá šťuka.
  • Malé šteniatko.

8. Elektronická telesná výchova „Tanec“.

9. Rozvoj jemnej motoriky.

Rozloženie písmena Ш z obilnín (proso, pohánka, krupica) podľa výberu dieťaťa za sprievodu hudby.

10. Zhrnutie. Reflexia.

  • zoznámte sa so zvukom [sch] a písmenami Shch.
  • učí sa rozlišovať hlásku [ш] a písmeno, ktoré ju označuje, od iných hlások a písmen;
  • naučiť sa čítať slabiky, slová s novým písmenom;
  • rozvoj fonematického sluchu, myslenia, pozornosti;
  • pestovať úctivý prístup k práci.

Vybavenie:

zvukové vzory slov, sadzobné plátno, signály - nočné, ranné, denné karty, rybie karty s písmenami

Počas vyučovania

    1. Organizovanie času

Poďte, deti, postavte sa do radu.
Môj tím je pripravený ísť.
Dokončite úlohu „Magic Chest“.
Ten, kto vymenuje počet slabík v slove a prízvučnú slabiku, si sadne.
Vlk, váza, umývadlo, babička, kolovrátok, cukrík, konvalinka, maják, auto, stolička.

  • Opakovanie.
  • Dnes sa v lekcii zoznámime s novými písmenami a listom

    Učiteľ: Oh, kto je to?

    Jeho meno sa dozviete, ak správne poskladáte jeho meno z písmen.

    Hra „Slovo sa rozptýlilo“"M ELEYA (Emelya)

    Učiteľ: Akým písmenom napíšeme meno?

    Pozrime sa (3)

    Učiteľ: Emelya, kam ideš?

    Emelya: Idem na ryby. Šťuka mi povedala čarovné slovíčko.

    Samotná ryba mi skočí do vedra.

    Povedz slovo
    Sporák kotúľal
    Priamo z dediny
    Pre kráľa a pre princeznú
    A za to, čo neviem
    Našťastie som lenivý

    Učiteľ: Prečo bola Emelya nazvaná lenivá?

    Aké príslovia o práci poznáte?

    Zadanie: zostavte príslovie zo slov.

    (Deti robili prácu vo dvojiciach.)

    Bez ťažkostí nevytiahnete ani rybu z jazierka.

    Emelya: Ale je to dlho a chcem, aby bolo všetko rýchle.

    Učiteľ: Emelya, poznáš iné príslovie?

    Trpezlivosť a práca všetko zomelie (2x).

  • Myslím si, že dnes budeme s chalanmi pracovať na tom, aby sme sa naučili niečo nové. A bez čarovných slovíčok sa dnes môžeme veľa naučiť a pomôcť vám chytiť ryby.
  • Žiaci formulujú tému a účel hodiny.

      „Magic Chest“ pre vás pripravila nasledujúcu úlohu:

      Učiteľ: Nájdite spoločné znaky v nasledujúcich slovách:

      Pramienok, klobúk, dáma, štetec.

      Deti: Všetky slová sa skladajú z dvoch slabík.

      Učiteľ: Rozdeľte dané slová do dvoch rovnakých skupín a sformulujte tému dnešnej hodiny.

      Deti: Prvá skupina bude obsahovať slová, ktoré začínajú zvukom [ш], druhá skupina bude obsahovať slová, ktoré začínajú zvukom [ш]. So hláskou [w] sme sa už zoznámili, ale so hláskou [sh] ešte nie.

      Témou lekcie je teda „Zvuk [ ш ] a písmeno, ktoré ho predstavuje.

      Deti: Cieľom našej hodiny je zoznámiť sa s hláskou [ш] a písmenom, ktoré ju označuje;

      učí sa rozlišovať hlásku [ш] a písmeno, ktoré ju označuje, od iných hlások a písmen; Učí sa čítať slabiky, slová s novým písmenom.

      Na tabuli je napísané:

    1. Stretnime sa…
    2. Predstavujeme nový zvuk.

      Na tabuli je pripevnený príbehový obrázok na tému „zimný rybolov“.

      Učiteľ: S novým zvukom sa zoznámime na nezvyčajnom mieste - na zimnom rybolove.

      Čo viete o zimnom rybolove?

      (vysvetlenie týchto slov diera, vŕtačka).

      Ako sa volajú chlapci Kolja, Tolya

      Kolja hryzie – pomôžme mu.

      Ťukám šťuku, ťahám šťuku, šťuka mi neujde.

      Signály: Noc (pomalá a tichá).

      Deň (rýchlo a nahlas).

      Učiteľ: Ktorý zvuk je počuť častejšie (zvuk [ш])

      Opíšte tento zvuk.

      Deti: Pri vyslovovaní sa vzduch stretáva s prekážkou, čo znamená, že [sch] je spoluhláska.

      Pri jeho vyslovení je počuť iba šum.

      To znamená, že je hluchý.

      Znie to jemne.

      Učiteľ: Uveďte stručný popis.

      Učiteľ: Vytiahli šťuku,

      Vytvorte diagram.

      Kde je počuť zvuk Shch Uveďte jeho vlastnosti.

      Akým znakom označíme zvuk [ш] zelený štvorec

      Hra „Semafor“ (keď začujete zvuk [ш], zdvihnite zelenú kartu).

      Hodváb, šťuka, kliešte, čokoláda, trhať, čiapka, háj, líčko, šťavel, cesnak.

      Učiteľ: Tolya chcela chytiť ďalšiu rybu. Ale neuspel. Meno tejto ryby má jednu slabiku. Má nový zvuk. Čo je to za rybu?

      Deti: Toto je pleskáč.

      Učiteľ: Vytvorte zvukovú schému slova bream.

      Opíšte nový zvuk v tomto slove.

      Deti: Zvuk [sch] je spoluhláskový, hluchý, mäkký.

      Učiteľ: v slove šťuka po hláske [у] nasleduje hláska [у]. Ale zvuk [ш] v ňom je jemný. V slove bream je hláska [ш] na konci, ale je aj mäkká. Čo možno uzavrieť?

    3. Deti: Zvuk [sch] je vždy jemný.
    4. Minút telesnej výchovy.

      Učiteľ: Prídeme bližšie k diere.
      Možno sa dozvieme, prečo sa Mišovi nepodarilo chytiť pleskáča. Prečítam si predhovory. Ak veta obsahuje slovo so zvukom [ш], potichu sa priblížite k diere, podrepete a pozriete sa do nej. Ak nie, potraste hlavou.
      Sumec spí v hlbokej diere
      Bream leží v radoch bez najmenšieho pohybu.
      Bidlá zaspali pri kameňoch.
      Zubatá šťuka nemôže spať.
      Predátor chytí ospalú rybu.

    5. Učiteľ: Prečo sa nám nepodarilo chytiť pražmu?
    6. Deti: Bremy v zime spia.

      Predstavujeme nový list.

      Učiteľ: V diere plávajú ďalšie ryby. Ku každému je pripojené písmeno. Keď uvidíte rybu s novým písmenom, tlieskajte rukami.

      Učiteľ: Výborne! Naučili ste sa nové písmeno. Ktovie ako sa to volá?

      Deti: Písmeno Ш je podobné písmenu Ш, len má ešte jeden prvok.

      (vyrezávame z plastelíny) Ako to ešte vyzerá?

      Vyzerá to ako hrebeň.

      Celkovo tri zuby?

      Dobre teda!

      Pomôže nám písmeno Ш.

      Umyte si zuby ráno.

      VII. Čítanie slabík a slov s novým písmenom.

      Kde bude žiť písmeno Ш? (v modrom dome).

      Učiteľ: Písmeno Ш, šiel navštíviť samohlásky. Ale nepôjde na všetky samohlásky. Čítanie slabík: shcha, shchu, shchi, shche, shche,

      Na aké samohlásky Ш sa nehodí, s kým nie je kamarátka: i, yu, e, o, s.

      Ako potom napíšeme slabiku scha, schu?

      Učiteľ: Keď sme navštívili písmeno Sh, chlapci boli trochu chladní. Na zahriatie chlapci bežali a skákali a potom Sasha napísal slabiky do snehu a navrhol úlohu

      Tieto slabiky sú: shcha, sha, schu, shche, she, shche, šo, shchi, shi.

      Akú úlohu ste navrhli?

      Najprv mäkkou fúziou, potom tvrdou.

      (Deti čítajú).

      Učiteľ: Teraz pomôžme Emele. Chytiť rybu _ U K I Ja _ U
      _ E G O L L E_I CH I_U
      _ N O K R O_A
      Učiteľ: Teraz pomôžme Emele. Chytiť rybu _ U K I Ja _ U
      _ E G O L L E_I CH I_U
      _ N O K R O_A

      H A_A

      UKU A LE_A NEMÔŽU BYŤ V RO_E.

      Čítanie slov v reťazci

    7. Prečítajte si ďalšie slovo v prvom stĺpci (háj), v druhom (hustota). Prečítajte si jazykolam s rôznym logickým dôrazom.
    8. Čítanie textu s novým písmenom. Čítanie v reťazci

      Na zimnom rybolove.

      Najčastejšie klovali ostrieže.

    9. Môjmu priateľovi sa podarilo chytiť pražmu. A s ockom sme vytiahli obrovskú šťuku. Šťuka je dravá ryba.

    Tvorenie podstatných mien pomocou prípony „isch“.

    Prečítajte si vetu, ktorá hovorí o šťuke.

    Aká je? (obrovský, dravý)

    Nemá teda zuby, ale zuby

    Nemá teda chvost, ale konský chvost

    Takže nemá oči, ale malé oči

    Takže nemá ústa, ale ústa

    Takže nemá hlavu, ale žľazy X . Korelácia medzi slovami a diagramami.

    Ostriež, šťuka, pleskáč h Ostriež, šťuka, pleskáč
    h Komu h Ostriež, šťuka, pleskáč
    Ostriež, šťuka, pleskáč s Komu s

    G XI.

    Zhrnutie

    Emelya s našou pomocou a bez magických slov chytila ​​ryby. Len vďaka tvrdej práci a vedomostiam. A je tu čas aj pre nás. Čo sme sa v lekcii naučili nové? Vyhodnoťte svoju prácu v triede.

    Komu bolo všetko jasné, snažil sa a pracoval.

    Ak ste mali problémy s dokončením úloh, ale snažili ste sa, tvrdo pracovali.







    

    2024 sattarov.ru.