Psychologické školenie pre pedagógov „Priateľský tím. Psychologická lekcia - školenie „vzájomný rešpekt“


Abstrakt psychologické školenie pre tínedžerov

„Sebaúcta a úcta k druhým“

cieľ : formovať pozitívny sebapoňatie, rozvíjať empatiu v medziľudských vzťahoch.

Materiál: plagáty s frázami „Skutočne sebavedomý človek sa chová s úctou“ a „Skutočne sebavedomý človek sa chová k ostatným s úctou“; plagát s pozitívnymi vlastnosťami; „Hviezdy“ podľa počtu účastníkov; zrkadlo.

Priebeh hodiny:

Cvičenie 1. „Som hrdý.“

Relácia sa začína diskusiou o vete: „Skutočne sebavedomý človek sa správa k sebe s úctou.“

Účastníkom sa odporúča, aby zavreli oči, predstavili si kúsok papiera, psychicky na neho napísali slová „Som hrdý na to, že som ...“ a potom pomocou rôznych možností vyplnili túto vetu. Vedúci diskusie o výsledkoch cvičenia zavádza koncept sebaúcty (sebaprijatia).

Cvičenie 2. Hviezda sebaúcty.

Na nástenke je vyvesený plagát s pozitívnymi vlastnosťami. Študenti sa vyzývajú, aby na týchto vlastnostiach stavali, aby vykreslili hviezdu svojej sebaúcty. nasledujúcim spôsobom... Vyberte si zo zoznamu vlastnosti, ktoré v sebe nájdete, a napíšte ich na lúče hviezd, ktoré sú im dané. Hviezda môže byť zdobená akýmkoľvek spôsobom.

Na plagáte môžu byť uvedené tieto vlastnosti: aktivita, altruizmus, umenie, nesebeckosť, ušľachtilosť, veľkorysosť, vôľa, dobročinnosť, priateľskosť, láska k životu, starostlivosť, inteligencia, úprimnosť, zvedavosť, múdrosť, optimizmus, vtip, odvaha, schopnosť reagovať, pravdivosť, priateľskosť, rozhodnosť, romantika, vyrovnanosť, schopnosť tvoriť, tvrdá práca, tolerancia, takt, presnosť, úsmev, schopnosť byť vďačný, schopnosť porozumieť.

Cvičenie 3. „Čarovné zrkadlo“.

Skupina to musí preskúmať, pokúsiť sa postupne vidieť každého účastníka a vidieť všetko v zrkadle silné stránky, za čo si ho vážia jeho rodičia, učitelia, priatelia.

Cvičenie 4. „Za to, čo rešpektujem ...“

Diskusia o fráze: „Skutočne sebavedomý človek zaobchádza s ostatnými s úctou.“

Moderátor hovorí tínedžerom, že človeka nemôžete milovať, ale rešpektovať ho pre určité vlastnosti. Na účasť v súťaži pozýva tých chlapov, ktorí veria, že si vážia svojich spolubojovníkov. Z tohto dôvodu sú vybraní dvaja účastníci. Striedajú sa pri dokončení vety: „Rešpektujem (povedzme meno účastníka školenia) za jeho (pomenuj kvalitu)“. Menovaných účastníkov nemôžete opakovať. Každý, kto premýšľa dlhšie ako tri sekundy, je považovaný za porazeného.

Cvičenie 5. „Portrét“

Moderátor žiada deti, aby sa zamysleli nad tým, aké vlastnosti v iných ľuďoch sú podľa ich názoru hodné rešpektu, a potom uvažujú o tom, či sú v sebe prítomné. Môžete „nakresliť“ ústny „portrét“ rovesníka, učiteľa, rodiča, ktorý rešpektuje väčšina študentov.

Cvičenie 6. „Mysli“

Tínedžerov povzbudzuje, aby premýšľali nad otázkou: „Stáva sa, že človeka niet za čo rešpektovať?“ Výsledkom diskusie je záver, že názor, že niektorí ľudia nemajú čo rešpektovať, je mylný. U každého človeka existuje „svetlá“ stránka, aj keď sa to v tejto situácii nemusí prejaviť. Potom si tínedžeri vyberú jedného z účastníkov a pokúsia sa fantazírovať o tom, aké vlastnosti pre nich neznáme, za ktoré si ich možno vážiť, tento tínedžer predvádza doma alebo niekde inde (v extrémnej situácii atď.).

Ciele:pomôcť študentom uvedomiť si dôležitosť pocitu rešpektu v procese komunikácie; rozvoj schopnosti rozvíjať schopnosti kompromisného správania, stanovenie jeho príčin a hraníc.

Podpora tolerancie a rešpektu k ľuďom v okolí

Materiály: prezentácia na hodinu, epizóda príbehu V. Tokarevy „Ja som. Vy ste. Je „podľa rolí. Úlohy stvárňujú matka a syn (alebo fragment filmu „Ste“, ktorý režíroval V. Makeranets).

A ) krieda, guľa

B) polotovary na plnenie (jeden pre každý stôl), list A4 (vo forme kvetu) pre každý

C) emotikony podľa počtu účastníkov (6 červených, žltých, oranžových, zelených)

D) odraz na doske.

E) karty s nápismi (matka; priateľ; mladší brat, sestra; starší brat, sestra; učiteľ; vedúci učiteľ; triedny učiteľ; babička dedko)

Priebeh hodiny

Stoly (4 stoly, každý po 6 stoličkách) sú usporiadané do kruhu, spojené 2.

Študenti stoja v kruhu.

I.Vitajte v rituále.

Zahrejte sa.

1. Cvičenie „Ako sme si podobní?“

Vy a ja sme stáli v kruhu, pretože kruh je symbolom otvorenosti, čistoty úmyslov, solidarity. A aby sme boli jednotní, odpovedzte na moju otázku: sme rovnakí alebo nie?

Ukazuje sa, že sme si veľmi podobní, a to nielen vzhľadom, ale aj charakterom. Teraz si prihodíme loptu do kruhu a povieme, aké sú si podobné. Hra sa začína.

2. Na stole sú emotikony. Každý študent si musí vziať 1 obľúbeného smajlíka (majú rôznu farbu) a posadiť sa do tímu, kde je na stole smajlík.

Pravidlá skupiny

§ Dôverný, priateľský štýl komunikácie;

§ Je potrebné sa navzájom počúvať (hovoríme jeden po druhom);

§ Neprípustnosť akýchkoľvek hodnotení na adresu iného: „Nepáči sa mi, čo som povedal ..., verím, že .... nepracoval v triede ... “;

§ Aktívna účasť na všetkých cvičeniach;

II... Hlavná časť.

1. Motivačný blok.

1. Študentom sa prečíta spomienkaVasilij Alexandrovič Sukhomlinsky: „Nikdy som nebol sklamaný ľuďmi, pretože som v nich vždy hľadal také vlastnosti, ktoré vzbudzujú rešpekt. Zároveň som vždy našiel dôvod na to, aby som si človeka vážil viac, ako som na začiatku čakal. “

O čom v otázke vo vyhlásení?

A kedy vzniká úcta, keď sme ticho alebo keď hovoríme?

A úcta ku komu? Zatvárať ľudí? (rôznym ľuďom)

Témou hodiny preto je „Úctivé vzťahy pri jednaní s rôznymi ľuďmi“.

2. Brainstorming „Rešpekt“

Otázky pre študentov:

Ako chápeš úctu?

Kedy môžete povedať, že táto osoba vzbudzuje rešpekt?

Aké vlastnosti by mali mať ľudia hodní úcty?

3. Prezeranie segmentu filmu „Ty si“ r. Vl. Makeranets

Rozhovor o fragmente filmu.

Čo sa tu stalo?

Aké vlastnosti predvádza syn? (sebectvo, arogancia, zbabelosť)

Vidíme tu rešpekt? Prečo nie?

Aká bola kľúčová fráza, ktorú tvoj syn povedal o neúcte? (Všetko by si zničil)

4. Práca v skupinách.Na tabuľkách sú formuláre, do ktorých sú napísané frázy, tieto frázy je potrebné vyplniť.

Verím, že rešpekt je ...

Osoba si zaslúži úctu, ak ...

Vážim si ľudí, ktorí ...

Nerešpektujem ľudí, ktorí ...

5. Diskusia v skupinách. Prečo presne tak.

Zhrnutie.

3. Informačný blok.

Úcta je vzťah k ľuďom, v ktorom si človeka vážime aj napriek jeho nedostatkom. Aj keď človek nesúhlasí s našim názorom, nie je to dôvod na to, aby si ho nevážil.

Úcta si vyžaduje láskavé zaobchádzanie s niekým, aj keď robí chyby.

Vypestovať si v sebe úctivý prístup k ľuďom je možné iba vtedy, ak sa naučíme vidieť v každom človeku predovšetkým jeho pozitívne vlastnosti... Práve vtedy, keď si človeka nevážime, nás dráždi jeho správanie, oblečenie, správanie. Existujú však spôsoby, ako si človek môže vybudovať úctu k druhému.

Prvýje tolerancia.

Tolerancia krehká staroba, tolerancia k úzkosti matiek, k otcovskej náročnosti, k detskej bezmocnosti, k ľudskej bolesti a utrpeniu.

Druhý- toto je ladenie na rovnakej vlnovej dĺžke s osobou, ktorá vo vašich očiach nie je hodná úcty a pokusu pozri na svet jeho očami.

Po tretie- premýšľať o ako sa k nám človek správa, čo je pre nás také ťažké rešpektovať.

4. Herný blok. Hra „Respect Flower“.

Každý študent napíše na jadro svoje meno a odovzdá ho druhému, ktorého napíšeme na okvetný lístok, za čo si túto osobu vážite a okvetný lístok ohnete. Nakoniec si človek získa rešpekt „Kvetu“.

Študenti analyzujú jednotlivé hry tak, že začnú odpovedať nasledujúcimi vetami:

1. Bolo to pre mňa ľahké, pretože ...

2. Bolo to pre mňa ťažké, pretože ...

3. Najpresvedčivejšie zo všetkých bolo ... pretože ...

Hra „Telefonický rozhovor“.

Ak je to žiaduce, chlapci sú pozvaní na imaginárny telefón. Predtým, ako začnú rozprávať, musia z magického telefónneho zoznamu vytiahnuť telefónne číslo, na ktoré chcú volať.

Karta neobsahuje telefónne čísla, ale mená ľudí, ktorí potrebujú urgentne zavolať. Zvyšok študentov nevie, komu študent zavolá. Študent nahlas nič nepovie. Je mu dovolené gestikulovať, sedieť, chodiť. Úlohou zvyšku je uhádnuť gestami, mimikou, správaním, na koho študent volá.

Odhadovaná telefónna správa:

Mama;

Kamarát;

Mladší brat, sestra;

Starší brat, sestra;

Učiteľ;

Vedúci učiteľ;

Triedny učiteľ;

Babka dedko.

Cvičenie „Úzky most“

Na podlahe moderátorka na niektoré nakreslí dve dlhé čiary (nie veľmi široký, takmer úzky)vzdialenosť od seba. Toto bude „most“. Vybraní sú dvaja účastníci, ktorí pochádzajú z rôznych koncov mosta. Stretnú sa uprostred. Úlohou každého z nich je dostať sa na koniec mosta. Za týmto účelom musia byť účastníci cvičebnej hry schopní dohodnúť sa, ako a akým spôsobom to urobia (s použitie sily, presviedčanie, slzy atď.).

Môžeš sa opýtať dodatočná podmienka,že sa obaja ponáhľajú. Skupina sleduje, ako sa každý z účastníkov pokúsi nastolený problém vyriešiť - či dokáže druhého zdvorilo presvedčiť o potrebe ustúpiť alebo na neho tlačiť. Diskutuje sa o účinnosti opatrení každého z účastníkov.

5. Informačný blok.

Sme radi, že môžeme tráviť čas s tými, ktorí nám rozumejú, ktorí sú pre nás zaujímaví a snažia sa vyhnúť komunikácii s ľuďmi, ktorí sú pre nás nepríjemní a nespôsobujú nám sympatie. Takáto komunikácia však nie je len nevyhnutná, ale môže byť aj plodná a prospešná.

Príkladom toho je vynikajúci americký prezident Abraham Lincoln. Svoju komunikáciu s ľuďmi budoval tak, že sa nevyhol len komunikácii s ľuďmi, ktorí mu boli nepríjemní, ale na jeho nechuť k sebe samému reagoval vrúcnym a ľudským prístupom.

V roku 1864 musel Abraham Lincoln uprostred prezidentských kôl čeliť veľmi pomstychtivému, odhodlanému a vplyvnému protivníkovi Charlesovi Sowardovi. Tento muž využil každú príležitosť na vyjadrenie svojho negatívneho postoja k budúcemu prezidentovi Ameriky. Napriek tomu však Lincoln zvíťazil a nečakane pre všetkých vyzval Sovorda, aby zaujal jedno z kľúčových postov v jeho administratíve. Lincolnov vnútorný kruh nemohol pochopiť, prečo to prezident urobil a ako sa mu podarilo nájsť spoločný jazyk so Sovordom.

Lincoln bol nielen chytrý, ale aj mimoriadne prezieravý. Dokázal rozoznať vynikajúce osobnostné vlastnosti v Sovorde a z nenávisti urobil priateľstvo.

Sovord bol ohromený Lincolnovým postojom k sebe samému a vo svojej administratíve slúžil verne v prospech prezidenta a štátu. Bol to práve Sovord, ktorý sa stal mužom, s ktorým Lincoln strávil posledné minúty svojho života, keď bol smrteľne zranený.

Aké spôsoby rešpektu pestoval Abraham Lincoln? (trpezlivosť, bol na rovnakej vlnovej dĺžke ako jeho protivník, myslel si, že na neho myslia iní)

Aký záver urobíme?

Záver. Neexistuje žiadna taká osoba, u ktorej by bolo nemožné nájsť s nami kontaktné miesta. Aby ste s niekým vychádzali, nadviazali priateľstvá, musíte sa usilovať, pracovať srdcom a dušou, prekonávať chyby v hodnotení ľudí, s ktorými komunikujeme.

Reflexia hodiny.

Položte svoj smajlík na tabuľu, kde sú fotografie prírody:

· Ak zúrivé more - To znamená, že okupácia spôsobila veľa pocitov emócií, začali ste s ľuďmi zaobchádzať inak.

· Ak ste si nasadili vodopád, vedeli ste to, ale neaplikovali ste to vždy, ale získané vedomosti teraz využijete pri komunikácii s ľuďmi

· Ak si nasadíte tiché a pokojné more, potom to všetko viete, ale máte svoj vlastný pohľad a nezmeníte ho.

Mama

Kamarát

mladší brat, sestra

starší brat, sestra

učiteľ

vedúci učiteľ

triedny učiteľ

babka dedko

Vážim si ľudí, ktorí ...

Ja verím, že rešpekt je ...

Osoba si zaslúži úctu, ak ...

Vážim si ľudí, ktorí ...

Nerešpektujem ľudí, ktorí ...

Ja verím, že rešpekt je ...

Osoba si zaslúži úctu, ak ...

Vážim si ľudí, ktorí ...

Nerešpektujem ľudí, ktorí ...

Ja verím, že rešpekt je ...

Osoba si zaslúži úctu, ak ...

Vážim si ľudí, ktorí ...

Nerešpektujem ľudí, ktorí ...

Ja verím, že rešpekt je ...

Osoba si zaslúži úctu, ak ...

Vážim si ľudí, ktorí ...

Nerešpektujem ľudí, ktorí ...

V.A. Vasilenko, MBOU „Stredná škola Tomarovskaja č. 1“, Jakovlevský okres, oblasť Belgorod

Lekcia s prvkami výcviku ohrozených detí „Teenager a konflikty“

Miesto hodiny vo vzdelávacom procese: mimoškolskú činnosť

Forma lekcie: lekcia s tréningovými prvkami

Téma podujatia: „Teenager a konflikty“

Účel: formovanie a rozvoj zručností pri riešení konfliktov u adolescentov v škole, v rodine, pri komunikácii s rovesníkmi.

"Všetky konflikty vo svete a v ľudskej duši."
prejsť cez jeho srdce a vrátiť sa
pre nás zmysluplné a zrozumiteľné.
A čo je pochopiteľné, už nie je také strašidelné. ““
nemecký psychológ, Fromm E.

Priebeh hodiny

Psychológ... Ahojte chlapci Škola je priestor, kde sa každý deň stretávajú stovky ľudí, detí i dospelých. Nie je prekvapením, že pri ich spoločných aktivitách vzniká veľa konfliktných situácií. Každý z vás niekedy bojoval, a ak nie, potom nie ste len šťastný, ale aj jedinečný človek. Ak ste museli prechádzať hádkami, potom si samozrejme pamätáte, aké to bolo nepríjemné, akú úzkosť hádka dáva. Dnes zvážime pojem „konflikt“, príčiny konfliktu, ako aj základné modely správania človeka v konfliktných situáciách, určíme našu úroveň konfliktu.

A teraz vás pozývam, aby ste sa pozreli na karikatúru

Písomné otázky týkajúce sa analýzy konfliktov:

  1. Čo sa stalo v tejto situácii
  2. Kde došlo ku konfliktu?
  3. S kým?
  4. Kvôli čomu?
  5. Čo chceli súperi?
  6. Ako sa konflikt skončil?
  7. Dalo sa vyhnúť konfliktu?

Psychológ... Z hľadiska psychológie je konflikt výsledkom stretu záujmov, názorov, názorov dvoch alebo viacerých ľudí. Konflikty sú prirodzené a nevyhnutné. Prečo v našom živote vznikajú konflikty?
Pokúsime sa to zistiť pomocou cvičenia „Experiment“.

Experimentálne cvičenie : teraz vykonáme určité akcie s papierom (obrúskom), vašou úlohou je presne postupovať podľa pokynov, aby mali všetci rovnaký výsledok.

  • Plech prehneme na polovicu.
  • Znova ho ohneme na polovicu.
  • Odtrhneme pravý horný roh.
  • Odtrhnite pravý dolný roh

Čo sa stalo?

Psychológ... Ukázali sa rôzne vzory. Možno, ak sa pozriete veľmi pozorne, nájdete podobné „výtvory“, ale nestretneme sa s rovnakými, aj keď pokyny zneli pre všetkých rovnako. To sa deje s ľuďmi, komunikujú navzájom, vnímajú informácie rôznymi spôsobmi, čo vedie k vzájomnému nedorozumeniu, vo vzťahoch vládne napätie, čo znamená, že hrozí konflikt.

Cvičenie „Konflikt alebo kompromis“

Účastníci vo dvojiciach sú vyzvaní k riešeniu konfliktných situácií

Konfliktné situácie:

  1. Chcete sa dnes vydať na dlhšiu prechádzku, ale vaši rodičia to nedovolia, vznikol medzi vami konflikt.
  2. V jednej z prestávok za vami prišiel študent strednej školy, ktorý vás požiadal, aby ste sa pozreli na mobilný telefón, a bez povolenia z neho začal volať, čo spôsobilo konflikt.
  3. Radi počúvate hlasnú hudbu a susedia uprednostňujú ticho. Došlo ku konfliktu.
  4. V prestávke pribehol spolužiak a dotkol sa vás, zašpinil vám oblek. Došlo ku konfliktu.

Na konci tohto školenia si tínedžeri podávajú ruky - znak úspešne absolvovaných situácií.

Psychológ... Takže teraz navrhujem, aby ste si pozreli video „Spôsoby riešenia konfliktov“

Psychológ... Psychológovia identifikujú päť stratégií správania v konflikte:

Konkurencia je sebaorientácia a aktivita.
- vyhýbanie sa - pasivita.
- adaptácia - orientácia na druhého, pasivita.
- kompromis - priemerná úroveň aktivity a pasivity, orientácia na seba a ostatných.
- spolupráca - aktivita a orientácia na seba a ostatných.

Čo si myslíte, aký je váš štýl riešenia konfliktov? Chceš vedieť?

Dotazník

Inštrukcie: Odpovedzte na nasledujúce otázky a zhodnoťte, aké charakteristické je pre vás toto alebo toto správanie konfliktná situácia, pre tento účel vyberte jednu z troch navrhovaných možností odpovede a vložte: číslo 1, ak to robíte zriedka, číslo 2, ak čas od času, a číslo 3, ak často.

  1. Vyhrážanie alebo boj.
  2. Snažím sa prijať súperovo hľadisko, rátam s ním ako so svojim.
  3. Hľadám kompromis.
  4. Priznávam, že sa mýlim, aj keď tomu celkom neverím.
  5. Vyhýbam sa nepriateľom.
  6. Prajem vám, aby ste svoje ciele dosiahli všetkými prostriedkami.
  7. Snažím sa zistiť, s čím súhlasím a s čím absolútne nesúhlasím.
  8. Idem na kompromis.
  9. Vzdávam sa.
  10. Mením tému.
  11. Opakujem to isté, kým prídem.
  12. Snažím sa nájsť zdroj konfliktu, pochopiť, ako sa to všetko začalo.
  13. Trochu sa vzdávam a tým tlačím druhú stranu k ústupkom.
  14. Ponúkam svet.
  15. Snažím sa zo všetkého urobiť žart.

Spracovanie a interpretácia výsledkov skúšky

Súčet bodov vypočítajte podľa stĺpcov. Zistite, v ktorom stĺpci ste získali najviac bodov. Vypočujte si informácie o tom, čo to znamená.

Interpretácia výsledkov skúšky

  • A - tvrdý štýl riešenia konfliktov. Takíto ľudia stoja pri zemi až do konca, bránia svoje postavenie a v každom prípade sa snažia zvíťaziť. Sme si istí, že máme vždy pravdu.
  • B - zmierlivý štýl. Zamerané na „vyrovnanie rohov“, s prihliadnutím na skutočnosť, že môžete vždy súhlasiť, nájsť alternatívu a riešenie, ktoré môže uspokojiť obe strany.
  • B - kompromisný štýl. Od samého začiatku nezhody existoval kompromisný postoj.
  • G - mäkký štýl. Prejavuje sa to pripravenosťou zaujať oponentské stanovisko a opustiť svoju pozíciu.
  • D - odchádzajúce. Tento štýl je zameraný na predchádzanie konfliktom. Ľudia tohto typu sa snažia situáciu nezhoršovať, nedopustiť, aby došlo ku konfliktu.

Psychológ... V každom z nás je určité prasa, ktoré nám neustále kazí život. Každý ho dobre pozná, ale nechce o ňom hovoriť. Napríklad: Nie som to ja, kto som neumýval riad - je to prasa, nie som to ja, kto je hrubý k dospelým atď. ... Pri interakcii s okolitými dospelými a rovesníkmi sa nám určité prasa občas snaží prekážať. Skúsme ho prevychovať. A to urobíme vykonaním cviku.

Cvičenie „Vyfarbite si prasa“

Výbava: figúrky ošípaných maľované na lepenke.

Pokyn: Teraz ti dám svine, ale tieto svine, iba to dobré, čo máš. Každý človek je spočiatku láskavý. Preto ich vyfarbujte, ako sa vám páči. A nechajte toto prasa svojím amuletom, ktorý vás ochráni pred „jedovatými bobuľami“ a „konope“.

Psychológ... Aké nové a užitočné veci ste sa dnes naučili? Dá sa vyhnúť konfliktom? Na záver by som chcel povedať slovami:

Naše podujatie by som chcel zakončiť slovami:

Formulár odpovede

Priezvisko, meno _____________________________________________ trieda.

Varianta odpovede: 1 - ak to robíte zriedka; 2 - ak od prípadu k prípadu; 3 - ak často.

Poznámka „Ako sa dostať z konfliktnej situácie“

  1. Predtým, ako vstúpite do konfliktnej situácie, zamyslite sa, aký výsledok z toho chcete dosiahnuť.
  2. Potvrďte, že tento výsledok je pre vás skutočne dôležitý.
  3. V prípade konfliktu uznajte nielen svoje vlastné záujmy, ale aj záujmy druhej osoby.
  4. Dodržiavajte etiku správania v konfliktnej situácii, riešte problém, neúčtujte skóre.
  5. Buďte pevní a otvorení, keď ste presvedčení, že máte pravdu.
  6. Prinútite sa počuť argument svojho súpera.
  7. Neponižujte ani neurážajte iného človeka, aby pri stretnutí s ním nevyhoreli hanbou a aby ste netrpeli výčitkami.
  8. Buďte v konflikte čestní a čestní, neľutujte sa.
  9. Vedieť sa včas zastaviť, aby ste neostali bez protivníka.
  10. Vážte si svoju úctu k sebe samému a rozhodnite sa ísť do konfliktu s niekým, kto je slabší ako vy.

Konfliktná situácia môže radikálne zmeniť váš život! Pokúste sa tieto zmeny zachovať k lepšiemu!

GBOU SPO RH „Vysoká škola profesionálov

technológie, obchod a služby “

Černogorsk

učiteľ-psychológ: Voroshilova Anna Sergeevna

Školenie „Úcta k človeku ako najdôležitejšia hodnota kultúry komunikácie“

Cieľ: formovanie komunikačných hodnôt prostredníctvom úcty k druhým

Úlohy:

1. Rozvíjať porozumenie úcty a sebaúcty.

2. Zlepšiť sociálno-psychologickú kompetenciu účastníkov.

3. Formovať aktívne spoločenské postavenie účastníkov a rozvíjať ich schopnosti uskutočňovať významné zmeny v ich životoch a životoch ich okolia.

Vybavenie: papier, farebné ceruzky, karty s názvami pozitívnych vlastností, „hviezdy“, zrkadlo, multimediálny projektor, tabuľa.

Úvod:

Podobenstvo o úcte

"Raz učiteľ Cesty povedal svojim učeníkom:

Prejavte úctu tým, ktorí si to zaslúžia, pretože v tom nie je žiadna hanba; prejavte úctu tým, ktorí po tom túžia, pretože to nie je nič ťažké; prejavovať úctu tým, ktorí to nie sú hodné, pretože v každom je niečo, čo si zaslúži úctu.

Od chvíle, keď svet tieto slová prvýkrát počul, uplynulo veľa rokov, ale študenti Shawových študentov sa týmito radami riadia aj naďalej.

Nie je to sila múdreho slova? “

Úcta k druhým je podstatou kultúry ľudského správania!

« Vzdelaní ľudia, podľa môjho názoru, - napísal A. P. Čechov, - musí spĺňať tieto podmienky:
1. Rešpektujú ľudskú osobnosť, a preto sú vždy blahosklonní, jemní, zdvorilí a konformní. Nerebelujú nad kladivom alebo chýbajúcou gumičkou, žijú s niekým, nerobia im láskavosť a keď odchádzajú, nehovoria: nemôžete s vami žiť! Odpúšťajú hluk, chlad a nadmerne tepelne upravené mäso, štipľavosť a prítomnosť cudzincov v ich domovoch.
2. Súcitia nielen so žobrákmi a mačkami, sú aj dušou a z toho, čo len tak obyčajným okom nevidíš.
3. Rešpektujú cudzí majetok.
4. Sú úprimní a boja sa klamstiev ako oheň. Neklamú ani o maličkostiach. Klamstvo je pre poslucháča urážlivé a hovorcovi v jeho očiach vulgarizuje. Neukazujú sa, držia sa na ulici rovnako ako doma, neukazujú sa. Nie sú chatrní a nechodia s úprimnosťou, keď sa ich nepýta. Z úcty k ušiam iných ľudí často mlčia.
5. Neponižujú sa, aby vzbudili súcit so sebou. Nehrajú sa na nitky cudzích duší, aby ich v reakcii alebo povzdychli a ošetrovali. Nehovoria: „Nerozumejú mi,“ pretože to všetko má lacný efekt, vulgárne, staré, nepravdivé.
6. Nie sú márne. Nezaujímajú ich falošné diamanty ako randenie so známymi osobnosťami. Ak to urobia za cent, neponáhľajú sa so svojím priečinkom so 100 rubľmi a nechvália sa, že im bolo umožnené ísť tam, kam nesmeli ostatní.


Priebeh hodiny:

Cvičenie „Som hrdý.“

Potrebné materiály: nevyžaduje sa.

Hodina sa začína diskusiou o vete: „Skutočne sebavedomý človek sa správa k sebe s úctou.“

Účastníci sú vyzvaní, aby zavreli oči, predstavili si kúsok papiera, napísali na ne slová „Som hrdý na to, že som ...“ a potom túto vetu doplnili rôznymi spôsobmi. Vedúci diskusie o výsledkoch cvičenia zavádza koncept sebaúcty (sebaprijatia).

Cvičenie sebaúcty hviezd.

Potrebné materiály: karty s názvami pozitívnych vlastností, "hviezdy", multimediálny projektor, tabuľa.

Každá skupina dostane sadu kariet s nasledujúcimi názvami vlastností: aktivita, altruizmus, umenie, nesebeckosť, ušľachtilosť, veľkorysosť, vôľa, dobroprajnosť, priateľskosť, láska k životu, starostlivosť, inteligencia, úprimnosť, zvedavosť, múdrosť, optimizmus, vtip, odvaha, pohotová odpoveď, pravdivosť, priateľskosť, rozhodnosť, romantika, vyrovnanosť, schopnosť tvoriť, tvrdá práca, tolerancia, takt, presnosť, úsmev, schopnosť byť vďačný, schopnosť porozumieť. Skupina vyberie päť vlastností, ktoré sú podľa nich dôležité pre sebavedomie. Potom zástupca skupiny ide k tabuli a vybrané vlastnosti pripája k lúčom svojej hviezdy. Diskusia prebieha.

Cvičenie „Magic Mirror“.

Potrebné materiály:zrkadlo.

Skupina sa musí do neho pozrieť, pokúsiť sa postupne vidieť každého účastníka a vidieť v zrkadle všetky silné stránky, pre ktoré ho jeho rodičia, učitelia, priatelia rešpektujú.

Cvičenie „Za to, čo rešpektujem ...“

Potrebné materiály:nevyžaduje sa.

Diskusia o fráze: „Skutočne sebavedomý človek zaobchádza s ostatnými s úctou.“

Moderátor hovorí tínedžerom, že človeka nemôžete milovať, ale rešpektovať ho pre určité vlastnosti. Na účasť v súťaži pozýva tých chlapov, ktorí veria, že si vážia svojich spolubojovníkov. Z tohto dôvodu sú vybraní dvaja účastníci. Striedajú sa pri dokončení vety: „Rešpektujem (povedzme meno účastníka školenia) za jeho (pomenuj kvalitu)“. Menovaných účastníkov nemôžete opakovať. Každý, kto premýšľa dlhšie ako tri sekundy, je považovaný za porazeného.

Cvičenie „Portrét“

Potrebné materiály:papier, farebné ceruzky alebo fixy.

Moderátorka žiada deti, aby sa zamysleli nad tým, aké vlastnosti v iných ľuďoch sú podľa ich názoru hodné rešpektu, a potom premýšľajú o tom, či sú prítomné samy v sebe. Môžete nakresliť portrét rovesníka, učiteľa, rodiča, ktorý rešpektuje väčšina študentov.

Cvičenie „Mysli“

Potrebné materiály:nevyžaduje sa.

Tínedžerov povzbudzuje, aby premýšľali nad otázkou: „Stáva sa, že človeka niet za čo rešpektovať?“ Výsledkom diskusie je záver, že názor, že niektorí ľudia nemajú čo rešpektovať, je mylný. U každého človeka existuje „svetlá“ stránka, aj keď sa to v tejto situácii nemusí prejaviť. Potom si tínedžeri vyberú jedného z účastníkov a pokúsia sa fantazírovať o tom, aké vlastnosti pre nich neznáme, za ktoré si ich možno vážiť, tento tínedžer predvádza doma alebo niekde inde (v extrémnej situácii atď.).


Odraz

Záver: Podľa - reálny kultivovaný človek nebude selektívne zdvorilý iba k niekoľkým - k ľuďom, na ktorých je závislý alebo ktorí zastávajú vyššiu pozíciu: je rovnako pozorný ku všetkým. Je rovnako zdvorilý a priateľský k ostatným a vo vzťahu k akejkoľvek osobe sa nenechá chovať hrubo, vulgárne a netaktne.









2021 sattarov.ru.