GCD pre kognitívny vývoj "sťahovavé vtáky" v strednej skupine. Zhrnutie GCD v strednej skupine na tému „Sťahovacie vtáky“



Abstrakt GCD vzdelávacej oblasti „Sociálny svet“

na tému „Sťahovavé vtáky“ pre deti strednej skupiny.

Ciele:
oboznámiť žiakov so sťahovavými vtákmi (škorec, veža, lastovička, žeriav, slávik, rýchly, škovránok), vysvetliť, prečo sa tieto vtáky nazývajú sťahovavé. Opravte v slovníku zovšeobecňujúci koncept „sťahovavých vtákov“. Aktivovať používanie podstatných mien, prídavných mien a slovies v reči detí. Rozvíjajte myslenie, súvislú reč, sluchovú a vizuálnu pozornosť, jemnú motoriku. Podporovať láskavý a opatrný prístup k opereným priateľom, položiť základy ekologickej výchovy.
Materiály

vybavenie:
zvukový záznam s hlukom lesa a spevom vtákov, obrázky s obrazom zimujúcich a sťahovavých vtákov, lopta, snehová vločka, vetvička.
Integrácia vzdelávacích oblastí:
poznanie, umelecká tvorivosť, socializácia, miestna história.
Priebeh hodiny.
1
... Učiteľ vyzve deti, aby si vypočuli zvukový záznam.
- Deti, čo počujete? (Les, hluk lesa) - Ako ste uhádli, že ide o les? - Aké vtáky poznáš? - Prečo sa niektoré vtáky nazývajú zimujúce a niektoré sťahovavé? Dnes sa s vami stretneme s migrujúcimi vtákmi. Pozri sa pozorne na nástenku, aké vtáky si tu spoznal? Poviem vám to pomocou hádaniek.
Hádanky o sťahovavých vtákoch:
 Na tyči - palác, V paláci - spevák, A volá sa ... (škorec) Chce - poletí rovno, Chce - visí vo vzduchu, Padá ako kameň z výšin A spieva a spieva na poliach. (škovránok)  Hneď ho spoznáš: Čiernozobý, čiernooký, Dôležito kráča za pluhom, Červy, nájde chrobáky. (veža)
 Je také dôležité, aby prechádzala močiarom! A močiare živé tvory utekajú. Ak sa totiž žaba nemôže skryť, potom tejto žabke nikto nepomôže. (volavka)  Naša najlepšia speváčka konečne dorazila. Spieva celý deň a noc. (Slávik)  Syčí, chichotá sa, chce ma zovrieť, idem, bojím sa, kto je to ... (hus) ает letí k nám s teplom, cesta je dlhá. Z trávy a hliny vytesá dom pod oknom. (lastovička)  Kto je na strome, na sučke Skóre je: „kukučka, kukučka? »(Kukučka)  Dlhonohý, s dlhým hrdlom, S dlhou hlavičkou, sivý, A zadná časť hlavy je nahá, červená, Blúdi špinavými močiarmi, Chytá v nich žaby, Hlúpy poskakuje. (žeriav) Výborne, chlapci, uhádli sme všetky vtáky. Pozri sa pozorne na vtáky, z ktorých častí tela sú vyrobené? (hlava, telo, nohy, krídla, zobák) Teraz sa pokúsime opísať všetky naše vtáky. Kto chce popísať žeriav? Čo je on?
Hra „Popíš vtáka“. (deti, ak si to želajú, choďte von a popíšte vtáky).
Chlapci, všetky tieto vtáky majú mláďatá, objavujú sa na jar. Viete, kto sú ich mláďatá? Poďme sa hrať Na koho dieťa?
Cvičenie „Čí dieťa“ (s loptou)
o formovaní doplnkových tvarov podstatných mien. Veža má vežu a veže.
Špak má vtáčika a striekačku. A tak ďalej. Pamätáte si dobre na zimovanie vtákov? Teraz to skontrolujeme. Poď ku mne a zahráme si hru „Wintering Birds“
Fyzické minúty:
pod soundtrackom veselej hudby sa hrá outdoorová hra „Wintering and Migratory“. - Poďme hrať. Ak zavolám sťahovavého vtáka, „lietaj“ a „mávaj krídlami“. Ak poviem zimovanie, podrepte a tlieskajte rukami. Deti chodia na hudbu a spievajú: „Kráčame jeden po druhom, spolu, veselo spievame. Musíme si myslieť, nezívaj, iba to ukáž správne “. (Vrabec, lastovička, sýkorka, kukučka, vrana, veža, straka, slávik). Sadnite si na svoje miesta. Teraz si pripomeňme, kde žijeme? (Na severe). Ako sa volá naše mesto? (Salekhard) A naša zem? (YANAO). Máte pravdu, chlapci. Ktovie, aké vtáky žijú v našej oblasti? (jarabice, kačice, liesky, sova biela, husi, labute). Väčšina vtákov v autonómnom okruhu Yamalo-Nenets je sťahovavá. A najvzácnejším a najcennejším vtákom okresu je žeriav biely (sibírsky žeriav). Tento vták je uvedený v červenej knihe Yamal. (ukazuje knihu). Chlapi, čo je to za knihu? (Toto je kniha so zoznamom vzácnych a ohrozených vtákov, zvierat, rastlín). Chlapi, urobme si teraz labuť vlastnými rukami a toto bude symbol nášho mesta. Najskôr však, aby prsty dobre fungovali, sa s nimi zahráme.
Prstová gymnastika "Tento vták je slávik"
Spievajte, spievajte: Desať vtákov je stádo. (Zatlieskajte rukami) Tento vták je slávik, (Striedavo ohýbajte prsty na pravej ruke, počnúc malíčkom) Tento vták je vrabec. Tento vták je sova, ospalá hlava. Tento vták je chocholatý, Tento vták je chrapkáč, Tento vták je hniezdiaci vták, (Alternatívne ohýbame prsty na ľavej ruke, počnúc od malíčka) Sivé pierko. Tento je finch. Toto je rýchly krok. Toto je veselý siskin. No, tento je zlý orol. (Držíme palec ľavej ruky) Vtáky, vtáky - doma! (Mávneme rukami ako krídla). Hromadná aplikácia "Labuť"
Zhrnutie lekcie:

Chlapi, čo si myslíte, prečo sú vtáky vôbec potrebné? Prečo sa vtákom hovorí operený kamarát? - Prečo potrebujeme vtáky? Ako sú užitočné pre ľudí? (Vtáky pomáhajú ľuďom konzervovať plodiny, zachraňovať lesy pred škodlivým hmyzom, tešia obyvateľov svojím spevom) - Čo ľudia robia pre vtáky? Ako môžu teraz ľudia na konci jesene pomôcť vtákom? (Kŕmte v zime rastlinnými drobkami a semenami.) - Čo sa stane, ak vtáky zmiznú? - Prečo milujete vtáky?

Zhrnutie chôdze

v strednej skupine

na túto tému:

„Sťahovavé a zimujúce vtáky“

Pripravila: vychovávateľka prvej kategórie Kinzhalova I.V.

Cieľ: rozvíjať fyzickú aktivitu u detí; pokračovať v zavádzaní rozmanitosti vtákov.

Úlohy:

- rozšíriť predstavy o zimujúcich a sťahovavých vtákoch;

Objasniť predstavy o zmenách v životnom štýle vtákov na jeseň;

Podporovať opatrný a starostlivý prístup k vtákom;

Naučte sa novú outdoorovú hru „Holubice“

Odchádzajúce deti sú zostavené vo dvojiciach. Zodpovedajú za vonkajšie športové potreby (obruče, švihadlá, lopty, hádzacie vaky)

Vo dvojiciach prídu deti na svoje stránky, opatrne odložte vybavenie tak, aby nezavadzalo.

Pozorovanie

Deti spolu s učiteľom pozorujú, ako sa vtáky zhromažďujú v stádach, rýchlo sa ponáhľajú vo vzduchu a cvičia v diaľkových letoch.

Otázka: Chlapci, k akým zmenám v prírode dôjde na jeseň? (slnko nesvieti tak jasne ako v lete; často prší. Ráno sú mrazy. Vtáky sa zhromažďujú v kŕdľoch, lietajú na juh)

Otázka: Prečo si myslíte, že vtáky lietajú na juh? (Na jeseň je jedla menej - koniec koncov, nie je tam žiadny hmyz, zem a vodné útvary zamrznú a rastliny vyschnú. Teraz vtáky nemajú čo jesť a sú nútené nás opustiť pred jarou)

Otázka: Ako sa volajú vtáky, ktoré na jeseň lietajú do teplejších oblastí?

Otázka: Prečo všetky vtáky nelietajú na juh? (nie všetky vtáky jedia hmyz, existujú vtáky, ktoré sa živia semenami rastlín. Sú však nútené lietať bližšie k ľuďom v nádeji, že ich budú kŕmiť)

Otázka: Ako sa volajú vtáky, ktoré zimujú?

Umelecké slovo

Otázka: Medzi ľuďmi existuje veľa znamení a výrokov, ako aj príslovia o vtákoch. Pripomeňme si ich.

Známky:

Na jeseň vtáky lietajú nízko - smerom k chladnej zime;

Vtáky odlietajú neskoro - na teplú zimu;

Havrany lietajú v kŕdľoch a veľa kvákajú - do dažďa;

Vtáky spievali v daždi - za jasného počasia

Príslovia a porekadlá:

A vták cíti, že mu bude zima;

Husi lietajú - vlečú zimu na chvoste;

Jesenný čas - vtáky z dvora;

Kŕmte vtáky v zime - budú vám slúžiť na jar;

Každý vták je hrdý na svoje pierko

Skladačky

Otázka: Navrhujem skontrolovať - \u200b\u200bpoznáte vtáky?

(Deti, ktoré uhádli hádanku, si nasadia čiapku s obrázkom uhádnutého vtáka)

Na stĺpe je palác

V paláci je pivo,

A volá sa ... (škorec)

Čierny, šikovný,

Výkriky „Krak!“, Červy sú nepriateľ (veža)

Kto je na strome, na mrche

Skóre je „ku-ku, ku-ku“ (kukučka)

Ako líška medzi zvieratami - tento vták je prefíkanejší,

Schováva sa v zelených korunách a volá sa ... (vrana)

V sivom páperovom kabáte a za chladného počasia je hrdinom,

Skoky, frflanie za behu. Nie orol, ale stále vták. (vrabec)

Nemôže vôbec sedieť - všetko sa chváli

S tvojim modrým kabátom

A je hrdý na svoj modrý klobúk. Kto to je? (sýkorka)

Otázka: Pozrite sa, koľko vtákov nás navštívilo!

Otázka: Vtáky, zostanete dnes s nami? Čo by ste chceli robiť s chalanmi? (viesť deti k bodu, že sa chcú hrať)

Hry vonku

„Vtáky v hniezdach“

Na povel „Vtáky lietajú“ - všetky deti predstavujú vtáky. Na povel „Vtáky, do hniezd!“ - deti sa rozutekajú do hniezd - narazia na obrúčky.

Vtáky sedia v hniezdach

A pozerajú na ulicu.

Chcú sa prejsť

A všetci potichu lietajte!

„Sova“

Sova-sova, veľká hlava

Sedí na fene, otočí hlavu,

Pozerá sa na všetky strany,

Ako to bude lietať!

"Holubice"

Vyberajú sa jastrab a milenka. Zvyšok detí sú holuby. Jastrab stojí stranou, milenka vyháňa holuby „Kysh-kish“. Holuby sa rozutekajú a jastrab ich dobehne. Potom hosteska nazýva holuby „Guli-guli“. K hostiteľke sa hrnú holubice. Ten, koho chytí jastrab, sa stane jastrabom a bývalý jastrab sa stane milenkou.

Individuálna práca

Zlepšite skok vpred

Hádzanie vriec s pieskom do diaľky

Cvičné tyče na lezecké steny

Zlepšite schopnosť hádzať a chytiť loptu dvoma rukami

Samostatná činnosť detí

Hry s prenosným materiálom. С a r "Nakupovať"

Pracovná činnosť

Pamätajte, že nie všetky vtáky lietajú na juh. A s nástupom chladného počasia je pre zimujúce sa vtáky čoraz ťažšie získať si vlastné jedlo. Ako im môžeme pomôcť? (zavesiť na miesto podávača).

Deti visia na kŕmidlách vyrobených s rodičmi.

Les a polia budú čoskoro pokryté snehom,

Zem bude pevne spať pod snehovými závejmi.

Hľadáme, hľadáme vtáky

Ako profitovať.

Na dlhú zimu v našej záhrade

Pripravíme jedlo pre vtáky.

Čistenie inventára, skladanie prenosného materiálu. Konštrukcia.

Experimentálne a experimentálne činnosti

Otázka: Chlapi, pozrite sa, akú veľkú mláku na webe máme. Aká je? Myslíte si, že takto vždy zostane? Môžeme to skontrolovať? Navrhujem dať na ňu obruč - zmestí sa do nej? Poďme skontrolovať, či sa to bude zo dňa na deň meniť ... (Výsledky pozorovaní sa zaznamenávajú do pozorovacieho denníka. Výsledkom je, že deti majú záver - prečo mláka zmizla?)

Zhrnutie lekcie o kognitívnom vývoji v strednej skupine

„Sťahovavé a zimujúce vtáky“

Formy práce: čelné, skupinové, individuálne.

Lekcia: 20 minút.

Počas hodiny je dynamicky zapojený celý priestor skupinovej miestnosti.

Cieľ: oboznámiť deti s migrujúcimi a zimujúcimi vtákmi, vysvetliť, prečo sa týmto vtákom hovorí sťahovavé.

Úlohy podľa vzdelávacích oblastí:

Kognitívny vývoj:

Rozšíriť a posilniť chápanie migrujúcich vtákov deťmi;

Presadzovať nezávislé použitie experimentálnych akcií na odhalenie skrytých vlastností;

Vypestovať láskavý prístup k všetkému živému v prírode, zmysel pre zodpovednosť za osud vtákov a vzbudiť túžbu starať sa o ne.

Vývoj reči:

Zdokonaliť sa v schopnostiach konverzácie otázok a odpovedí;

Cvičte deti pri formovaní maličkých slov;

Aktivujte slovník: zimný, sťahovavý.

Vybavenie:

Ilustrácie sťahovavých a zimujúcich vtákov; zvukový záznam s spevom vtákov; guľka zo strednej gumy; 1 veľký magnet; magnety podľa počtu detí; veľké kancelárske sponky; vtáčie omaľovánky pre každé dieťa; slnečnicové semená, tekvicové semiačka, hrášok, malé hračky, korky; 2 nádoby; 4 misky; 2 konvenčné značky na stojanoch; perie vtákov.

Priebeh hodiny:

Deti sú v skupine s učiteľom.

I. Úvod do hernej situácie. (1 minúta)

Chlapi, pozrite sa, čo som dnes ráno našla, keď som išla do škôlky

(ukazujúci deťom perie rôznych vtákov).

Deti: - Perie.

Chlapi, čie to je perie?

Deti: - Vtáčik.

Správny. A dnes si povieme niečo o vtákoch, ktoré v zime s nami zostanú, a spomenieme si na tie, ktoré odleteli.

Navrhujem ti sadnúť si na stoličky.

II. Aktualizácia znalostí. (8 minút)

Prečo si myslíte, že vtáky potrebujú perie?

Odpovede detí.

- (Zhrnutie odpovedí) Perie pomáha udržiavať teplo a dodáva vtákom jedinečnú farbu.

Kde nájdete vtáky?

Odpovedá 2 - 3 deti. (Zhrnutie odpovedí - všade)

Kde žijú vtáky?

Odpovedá 2 - 3 deti. (Odpovede sumarizujem - stavajú hniezda)

Kto môže povedať, aké sú vtáky?

Odpovedá 2 - 3 deti. (Zhrňem odpovede - môžu lietať, sú tam krídla)

Zajtra príde zima a veľa vtákov odletelo do teplejších oblastí. Tieto vtáky sa nazývajú….

Odpovede detí. (Odpovede sumarizujem - migračné). Opravte v reči detí - opakujte 2 krát.

Chlapi, čo sú to vtáky, ktoré v našej oblasti zostávajú na zimu?

Odpovede detí. (Odpovede zhrňujem - zimujúce), opakujte 2 krát.

Pozri, koľko vtákov k nám preletelo (venujem pozornosť tabuli, kde sú umiestnené obrázky s vtákmi).

Spolu s deťmi sme sa priblížili k tabuli. Deti si chvíľu prezerajú obrázky.

Ktorého z nich poznáte, meno.

Odpovede detí.

Je tu veľa vtákov. Vánok náhodne zmiešal obrázky všetkých vtákov, poďme zistiť, ktoré z nich sú sťahovavé a ktoré zimujú.

Na držiaky na podlahe som dal dve konvenčné značky. Diskutujeme o každom znamení.

Chlapci, pozrite sa, čo toto znamenie znamená (obrázok č. 1 zobrazuje siluety vtákov lietajúcich v kline).

Deti: - sťahovavé vtáky.

Chlapi, pozrite sa, čo toto znamenie znamená (obrázok č. 2 zobrazuje kŕmidlo pre vtáky).

Deti: - Zimujúce vtáky.

No dobre, uhádli ste správne.

Zostavme 2 tímy. Zimujúce a sťahovavé vtáky. Odfoťte po jednom, pozorne ho preskúmajte, zamyslite sa nad tým, aký druh vtáka máte, a rozhodnite sa, ku ktorému znaku sa musíte priblížiť.

Deti pomenujú vtáka na svojom obrázku a prejdú k zodpovedajúcemu znaku.

Napríklad:

Dieťa: - Mám obrázok Vrany, toto je zimujúci vták, budem stáť pri značke s krmítkom ... .. a tak ďalej.

Všetky deti stoja v blízkosti značiek.

Výborne! Správne ste vtáky rozdelili na zimujúce a sťahovavé.

Umiestnite obrázky vedľa značiek.

Prečo podľa teba lietajú vtáky na juh?

Odpovede detí. (Zhrniem odpovede - studená, bez jedla)

III Obtiažnosť situácie (1 minúta)

Vtáky to budú mať ťažkú \u200b\u200bcestu na juh, ale na jar sa vrátia. Zaujímalo by ma, ako si vtáky nachádzajú cestu na juh a späť?

Odpovede detí.

Ukazuje sa, že počas dňa sú vedení slnkom a v noci hviezdami a mesiacom. Vedci napriek tomu zistili, že vtáky cítia magnetické polia, ktoré obklopujú Zem. Chceš vedieť, ako sa to deje?

IV Zavedenie nového (1 minúta)

Spoločne s deťmi sa presunieme k stolu, na ktorom sú v krabici magnetky a na stole porozhadzované sponky.

Naša planéta Zem je obrovský prírodný magnet. A magnet môže priťahovať.

Mám magnet. (Ukazujem to deťom).

Predstavme si, že naším magnetom je Zem. A kancelárske sponky sú vtáky. Čo si myslíte, čo sa stane so sponkami, keď im prinesiete magnet?

Deti ponúkajú rôzne možnosti ovládania magnetu.

Vyskúšajme.

V Začlenenie nových poznatkov do znalostného systému (10 min)

Skúsenosti s magnetom. Deti vyskúšajú pôsobenie magnetu. Vysvetlite, čo videli.

Pozrite sa, ako sú kancelárske sponky priťahované k magnetu. Takto fungujú magnetické sily Zeme. Zem k sebe priťahuje vtáky.

Budeme hrať teraz? Zavolám vtáky. Ak počujete meno sťahovavého vtáka, mávnite rukami, ak pomenujem zimujúceho vtáka, posaďte sa.

Skvelé! Výborne! Sadnite si na stoličky.

Poďme hrať?

Didaktická hra „Láskavo pomenujte“.

Hodím ti loptu a zavolám vtáka a ty mi vrátiš loptu a láskavo zavoláš tohto vtáka.

Vrabec. Deti: - Vrabce.

Tit. Deti: - Sýkorky.

Kavka. Deti: - Kavka, začiarknite políčko.

Žeriav. Deti: - Žeriav. Atď.

Výborne!

Teraz si porovnajme ľudí, zvieratá a vtáky.

Človek má deti, ale vtáky? Deti: - Mláďatá.

Mačka má vlasy, ale vták? Deti: - Perie.

Pes má nos a vtáky? Deti: - zobák.

Človek má ruky, ale vtáky? Deti: - Krídla.

Zajac beží a vtáky? Deti: - Lietajú.

Krava hučí a vtáky? ... ..

Deti vydávajú rôzne zvuky.

Zapnem zvukový záznam„Hlasy vtákov“.

Aké zvuky ste počuli?

Chlapci, ukázalo sa, že rôzne vtáky vyslovujú zvuky rôzne. Napríklad:

Husí kikiríkanie.

Vrabec?

Deti: - cvrliká.

Vrana kváka.

Ďateľ - klope.

Kukučka je kukučka.

Sova hučí.

Straka - cvrliká.

Slávik spieva.

Holubica vrčí.

Lastovička cvrliká.

Vtáky môžu tiež syčať, pískať, bzučať a dokonca rozprávať ľudsky.

Telesná výchova. (1 minúta)

Poďme si predstaviť, že sme rôzne vtáky a každý hovorí svojím spôsobom, letel za mnou.

Deti sa pohybujú po skupine a vyslovujú rôzne zvuky, pričom spolu s učiteľom konajú akcie.

Zahriatie: Vtáky lietali, malé vtáky.

Keď leteli, všetci ľudia sa pozreli. Deti behajú a mávajú rukami

Keď si sadli, všetci ľudia boli ohromení. Deti si čupnú

Sadli si, sadli si, vznášali sa, lietali.

Lietali, lietali, spievali piesne na oblohe. Deti behajú a mávajú rukami.

Výborne!

Práca v tímoch. (2 minúty)

Chlapci, viete, čo jedia vtáky?

Odpovede detí.

Správne. V zime je pre vtáky veľmi ťažké nájsť si jedlo, najmä počas snehových zrážok.

Vy a ja musíme pomôcť našim opereným priateľom prežiť chladnú zimu. Ako môžeme pomôcť?

Odpovede detí.

Máte pravdu, pripravte si kŕmidlá, nalejte do nich jedlo. Mám s vtákmi pochúťku, ale zdá sa mi, že vánok opäť niečo pokazil. Pripravme si jedlo, ktoré zoberieme na prechádzku a nakŕmime vtáky.

Deti spolu s pani učiteľkou idú na koberec.

Deti triedia semená, kamienky, gombíky atď. vtáčie dobroty v jednej miske, hračky a ďalšie predmety v inej miske.

Výborne chlapci. Vtáky budú milovať vašu maškrtu. Vedel som, že to zvládneš

Odraz. (3 min)

Mám pre vás aj omaľovánky, ktoré vám chcem dať.

Ako sa volá tvoj vták? Je sťahovavé alebo zimné?

V. Porozumenie (výsledok) (1 - 2 minúty)

Chlapi, povedzte mi, o čom sme sa dnes rozprávali?

Na čo sú vtáky? Ako sú užitočné pre ľudí? (Vtáky pomáhajú ľuďom konzervovať plodiny, zachraňovať lesy pred škodlivým hmyzom, tešia obyvateľov svojim spevom)

Čo robia ľudia pre vtáky? Ako môžu teraz ľudia na konci jesene pomôcť vtákom? (Kŕmte v zime rastlinnými drobkami a semenami.)

- Veľmi sa mi páčilo, ako ste dnes harmonicky pracovali v tímoch, ako ste spolu hrali.

Integrácia vzdelávacích oblastí:

"Kognitívny vývoj" , „Vývoj reči“ , „Sociálny a komunikačný rozvoj“ , „Umelecko-estetický vývoj“ .

Cieľ: Vytvoriť priaznivé podmienky na obohatenie predstáv detí o zimovaní vtákov.

Úlohy programu:

  • Vzdelávacie: objasniť a rozšíriť vedomosti detí o zimujúcich vtákoch; naučte sa vyberať slovesá, ktoré charakterizujú spev vtákov (cvrliká, kváka, kaká, puka).
  • Rozvoj: zlepšiť dialogickú reč; rozvíjať pozornosť, pamäť, estetické vnímanie, predstavivosť detí, rozvíjať schopnosť uvažovať, vidieť predmet z rôznych uhlov pohľadu.
  • Vzdelávacie: podporovať priateľský vzťah k vtákom; vyvolať túžbu chrániť a pomôcť zimujúcim vtákom; pestovať vytrvalosť, schopnosť starostlivo, bez prerušenia, kamaráti, hodnotiť a dopĺňať odpovede; byť schopný vyjednávať. Formujte zručnosti spolupráce, dobrá vôľa.

Plánované výsledky:

Prejavujte zvedavosť, buďte schopní viesť rozhovor, vyjadrite svoj pohľad, rozum a podajte potrebné vysvetlenia; mať predstavu o vtákoch; vyjadrujte pozitívne emócie pri počúvaní hudby, aktívne a láskavo komunikujte s učiteľmi a rovesníkmi.

Materiály a vybavenie:

Fotografie zimujúcich vtákov, vtákov: karty s vtáčou potravou: jarabiny, kúsok slaniny, semená, strúhanka, zvyšky jedla ... Videoprojektor, prezentácia, zvukový záznam diel: Vivaldi „Ročné obdobia“ , hlasy vtákov; panel s obrázkom kŕmneho žľabu; obrúsky, voskované utierky, lepidlo; farebné ceruzky; kartičky s emblémmi na túto tému „Zima“ .

Prípravné práce:

Rozhovory o zimujúcich vtákoch; memorovanie a hádanie hádaniek o vtákoch, skúmanie ilustrácií v knižnom kútiku, tvorba prezentácie, zdobenie stánku v rodičovskom kútiku na danú tému „Zaujímavé na zimujúcich vtákoch“ ; pozorovanie vtákov, kŕmenie vtákov.

Priebeh hodiny

1. Organizačný moment.

Ahoj, obloha je modrá! (ruky hore)
Ahoj zlaté slnko! (ruky vpred)
Ahoj Matka Zem! (ruky dole)
Dobrý deň, moji priatelia! (ruky do strany)

2. Hlavná časť.

Znie Vivaldiho hudobné dielo „Ročné obdobia“ , „Zima“ .

Pedagóg: - Počujte, znie hudba. Zatvorme oči, čo si si predstavoval pri počúvaní tohto dielu? Povedz mi prosím. (Odpovede detí).

Pedagóg:

Aké ročné obdobie ste si predstavovali? (odpovede detí: zima)

Ako si vedela, že je zima?

Myslíte si, že je zima dobrá alebo zlá? (odpovede detí)

(Deti si sami zvolia spôsob rozdelenia do dvoch tímov)... alebo 1-2. Alebo obrázkami.

Schematický obrázok "Dobrý zlý" .

Pedagóg:

Koho je v zime veľmi ťažké mať? (predpoklady detí, vtákov)

Prečo? (hladný, mráz)... - Poďme do parku navštíviť vtáky.

A ako sa tam dostaneme? (návrhy detí).

Obuli sme lyže, dostali sme sa na trať,
Ani rýchly kôň nás nemôže chytiť.

A tu je park!

(Deti napodobňujú pohyb vtákov).

Jemne mávnite rukami -
Toto sú vtáky, ktoré k nám lietajú.
Ukážeme, ako si sadajú -
Skladáme krídla dozadu.

Roztiahnite krídla
Vyčistíme zobák
Vtáky k nám chodia!

Pedagóg: - Chlapi, sadnite si na pne, počúvajte hádanky.

Celý deň som chytal ploštice
Jem červy.
Nelietam do teplej krajiny
Bývam tu pod strechou

Chick-chirp! Nehanbi sa

Som okorenený.

Ako sa volá náš prvý hosť?

(Vrabec)

Na snímke sa objaví obrázok vrabca.

Pedagóg: - Ako spieva vrabec? Čo robí? (Cvrliká).

Čo vieš o vrabcovi? (odpovede detí)

Pedagóg: - Aký vták môže vrčať? (Holubica)

Na snímke sa objaví obrázok holubice.

Pedagóg: - Holuby sú naivné vtáky. Žijú v blízkosti domov ľudí.

Pedagóg: - Vypočujte si, ako holuby vŕzgajú? (Gru-gru)... Čo žerie holub?

Pedagóg:

Nesedí na mieste
Nesie správy na chvoste.
Možno sú málo prospešné.
Ale som na seba hrdý ...

(Straka)

Na snímke sa objaví obrázok straky.

Pedagóg: - Ako hovorí straka, kto vie?

Straka - bielostranná, dlhochvostá, fidget. Je veľmi zvedavá. Uvidí niečo lesklé, mincu, pohár a pozrie sa na to okrúhlym okom. Potom ho chytí a pretiahne do svojho hniezda. Jedzte všetko, čo nájde v koši, upratovaní atď.

Pedagóg: - Vypočujte si hádanku o ďalšom vtákovi.

Prišiel k nám
Osoba známa všetkým
Je miestnou vrieskačkou.
Uvidí temný mrak

Vzlietne na zelenom smreku
A vyzerá ako z trónu
Krásna vrana.

Na snímke sa objaví obrázok vrany.

Pedagóg:

Vrana je dôležitá a hlasná. Ako dáva hlas? Čo vieš o havranovi?

Pedagóg: - O akom vtákovi hovoria?

Zaklopem na drevo
Chcem dostať červa,
Aj keď sa skryl pod kôru -
Stále bude môj!

(Ďateľ)

Pedagóg: - Vypočujte si klepanie ďatla. Čo nám môžete povedať o ďatle?

Pedagóg: - Zoznámte sa s ďalším hosťom.

Hádajte, o koho ide?
V zime jablká na konároch!
Ponáhľaj sa ich zbierať!
A zrazu jablká vyleteli,

Nakoniec je.

(Bullfinches)

Na nasledujúcej snímke sa zobrazí obrázok buldočka.

Hýl je najviac zimným vtákom. Keď sneží, hýl je vďaka červenej hrudi všade veľmi dobre viditeľný. Holuby olupujú semiačka, bobule, radi čučia bobule jarabiny.

Na snímke sa objaví obrázok sýkorky.

Pedagóg: - Ako spievajú sýkorovci? (Zin-zin) (čchi-čchi-čchi).

Pozývam deti, aby povedali o sýkorkách.

Pedagóg: - Hádajte, o kom hovoríte?

Tu je vták, takže vták
Ale tento malý vtáčik
Aj keď malý
Plemená kurčiat

Iba v krutej zime.

(Crossbill)

Na snímke sa zobrazí obrázok krížového návrhu. Klest má veľmi rád smrekové a borovicové šišky, silný zobák šišky šikovne lúpe krížikom. Záver je prekvapivý aj tým, že v mrazivých mrazoch vynáša kurčatá.

Pedagóg: - Zoznámime sa s ďalším zaujímavým, krásnym vtáčikom.

Tieto všívané vtáky
A navyše krásne
Leteli k horskému popolu.
Tieto vtáky - ...

(Waxwing)

Pedagóg: Chlapci, teraz nechajte každého zdobiť svojho vtáka a vložte ho do nášho spoločného krmítka

Chalani, chcete kŕmiť vtáky? Máme krmítko: Navrhujem vziať vtáka a jeho obľúbenú pochúťku a nalepiť ho na krmítko.

(Deti si vezmú kartičku s obrázkom vtáka a jedla a umiestnia ju vedľa vtáka na panel).

(Príklady detských odpovedí: Dám sýkorkový tuk. Hejla nakŕmim jarabinou. Holuba nakŕmim zrnami atď.)

Pedagóg: - Dobrá práca, chlapci, nakŕmili všetky vtáky. Je čas vrátiť sa do škôlky. Obujte si lyže a choďte.

3. Reflexia:

Pedagóg:

Chlapi, kde sme dnes boli?

Čo nové a zaujímavé ste sa dnes dozvedeli? (Odpovede detí).

Čo ťa dnes najviac bavilo robiť? (Odpovede detí).

Ako sa môžeme starať o vtáky? (Odpovede detí).

Zhrnutie GCD o oboznámení sa s vonkajším svetom pre strednú skupinu „Sťahovavé vtáky“

Vzdelávacie - objasniť a upevniť predstavy detí o jari, jej znameniach. Zovšeobecniť poznatky o sťahovavých vtákoch, ich zvykoch, životnom štýle, rozšíriť a aktivovať slovník k danej téme.

Rozvíjanie - rozvíjať rečovú aktivitu, pozornosť, myslenie, techniku. Zlepšiť gramatickú štruktúru reči (tvorba podstatných mien s príponami - zavináč; - yat)

Vzdelávacie - vyvolať pocit lásky k pôvodnej prírode, úcty k vtákom.

Priebeh hodiny

Zvuky hudby (zvuky prírody, spev vtákov)

Sypký sneh

Na slnku sa topí

Vánok v konároch hrá

Znamená to, že (jar) prišla k nám

Zima je chladná, neprajná. Krásna jar sa ponáhľa, aby ju vymenila.

Poznáte dobre príznaky jari? Skontrolujme to? Mám zvláštny hrudník, sú tu hádanky o jari a odpovede nie sú jednoduché, hádajte, uvidíte sami:

Modrý list

Celý svet sa oblieka

Vyššie ako les, vyššie ako hory

Koberec sa rozširuje.

Je vždy, vždy rozložený

Nad tebou a nado mnou

Teraz je sivá, potom je modrá

Potom je jasne modrý (obloha)

Učiteľ vytiahne z hrudníka modrý kúsok.

Slnko hreje

Ľad na rieke praskol

Rieka šušťala

Poháňa ľadové kryhy

Aký je tento jav

Nazýva sa to jar?

Učiteľ vytiahne fľašu vody

Sneh sa topil z polí

Nimble runs ... (stream)

Objavilo sa spod snehu

Videl som kúsok neba

Úplne prvý veľmi jemný

Čistá malá ... (snežienka)

Visí za oknom

Ľadový vak

Je plný kvapiek

A vonia to ako jar (cencúľ)

Lietajú bez krídel

Ponáhľajú sa bez nôh

Plavia sa bez plachty (mraky)

Učiteľ vytiahne kúsok vaty.

Biela deka nevyrobená ručne

Nebolo utkané ani nastrihané

Z neba na zem spadol (sneh)

Učiteľ ukazuje snehovú vločku

Červená panna kráča po oblohe (slnko)

Učiteľ ukáže obrázok

No dobre, uhádli všetky hádanky, hrudník mám prázdny.

Telesná výchova

Leteli lastovičky (bežali v kruhu a mávali rukami ako krídla)

Všetci ľudia sa pozreli.

Lastovičky si sadli (do podrepu s rukami založenými za chrbtom)

Všetci ľudia boli ohromení

Sadnite si, posaďte sa (urobte rytmické sklony)

Vyleteli, leteli (behali v kruhu a mávali rukami)

Piesne spievali

Pedagóg: - Prišla jar - je červená, slnko hreje, začína rásť mladá tráva, na stromoch pučia púčiky. Predstierajme, že sme v jarnom lese.

Počúvanie nahrávky „zvuky lesa“

Povedzte nám, čo ste počuli.

Deti volajú (veža, škorec, škovránok, lastovička)

Kedy v roku lietajú vtáky do teplejších oblastí?

Deti: - jeseň

Pedagóg: - Ako sa volajú?

Deti: - sťahovavé vtáky.

Pedagóg: - Prečo si myslíte, že odletia?

Deti: - ochladí sa; bez krmiva; hmyz sa skrýva alebo zomiera.

Pedagóg: - Takže ak sa vtáky živia hmyzom, nemajú v zime čo jesť.

D / p "Zhromaždiť obrázok"

Deťom sa poskytujú obrázky sťahovavých vtákov.

Pedagóg: - Nechajte obrázky nakrájať na kúsky a pokúste sa ich zostaviť. Dieťa, ktoré zhromaždilo obrázok, pomenuje vtáka.

Skupinu tvoria deti (vopred pripravené) v vtáčích klobúkoch (veža, škorec, slávik, lastovička)

Tu som veža

Svižný, čierny,

Kričím: „Krak! Krak! „

Všetci červy sú nepriatelia!

Som úplne prvý, kto dorazí

Lámu zimu

Pedagóg: - Len čo začnú orať krajinu, veža je práve tam. Šikovne vytrhne zo zeme chrobáky, pavúky, červy. Veže žijú vo veľkých rodinách a hniezda si stavajú vysoko na stromoch.

Obrázok veže je umiestnený na magnetickej tabuli.

Ľudia hovoria: „Ak je veža na hore, potom je jar vonku“, „Videl som vežu - stretnúť sa s jarou“

Dieťa 2

A máme v záhrade nájomcu -

Živý malý škorec -

Tichá záhrada sa rozveselila

Pretože začal spievať.

Malý vtáčik vychádza so slnkom

Žerie chrobáky, pije kvapky rosy.

Posunutie klobúka na jednu stranu,

Pije sa celý deň.

Pedagóg: - (umiestni obrázok na tabuľu). Vtáčik sa usádza v dutinách starých stromov alebo v vtáčích búdkach, ktoré pre neho zavesili ľudia. Spieva a napodobňuje rôzne zvuky a hlasy iných vtákov.

Dieťa 3

Kto je bez poznámok a bez fajky

Kto to je?

Deti: - Slávik.

Na tabuľu umiestni obrázok

Pedagóg: - Toto je malé vtáčik. Vzhľadovo celkom nenápadný. Sivé, biele prsia, červenkastý chvost, veľké tmavé oči. A ľudia milujú slávika pre nežnú, zvučnú a krásnu pieseň. Príde domov, keď sa stromy a kríky obliekajú lístím, vracajú sa, hľadajú staré obydlia (hniezda v kríkoch) a spievajú.

Dieťa 4

Prichádzam k tebe s teplom

Po dlhej ceste

Vyrezávam dom pod oknom

Z trávy a hliny.

Deti: - Toto je lastovička.

Hodí sa k obrázku

Pedagóg: - Lastovičky k nám chodia iba v lete, aby si stavali hniezda a vynášali mláďatá. A na jeseň sa lastovičky opäť zhromaždia v kŕdľoch a odletia do horúcich krajín.

Viete, že nie všetky vtáky nesú na krídlach pružinu, ale iba sťahovavé. Prečo vtáky prichádzajú do svojej domoviny? Vlasť je miesto, kde ste sa narodili. Vtáky sa preto vracajú, aby si postavili hniezdo a vyliahli mláďatá. Mláďatá sa rodia slepé, bezmocné, pokryté páperím. Rodičia sa kŕmia. Cez leto vyrastajú kurčatá na jeseň, s rodičmi odletia do teplých krajín. Na jar sa vrátiť domov

Na čo sú vtáky? Zničte hmyz - škodcov; potešiť nás svojim spevom, žiarivými farbami. Musím chrániť a chrániť vtáky? Ako? Vyrábajte vtáčie búdky, kŕmidlá; krmivo; nemôžete ničiť hniezda, zbierať vajcia; zastreľte ich prakom; robiť hluk, kričať, počúvať hlasnú hudbu v lese, parkovať, kde žijú vtáky.

Dieťa: - Musíte si pamätať:

Nemusíte chytať vtáky

Vždy musíme milovať vtáky.

Neničte hniezda vtákov

Pomôžte vtákom v zime

Ľutovať ich, chrániť

Zopakujme si mená vtákov. (opakujte zborovo a po jednom)

Ako nazývam všetky tieto vtáky?

Migrácia

A prečo?

Na jeseň odletia do teplých krajín

Loptová hra „Kto má koho? „

Každému z vás hodím „znejúcu“ guľu a pomenujem dospelého vtáka. Chytíte loptu, zavoláte mláďatá tohto vtáka a vrátite mi loptu.

Veža (veže)

Škorec (v podrepe)

Prehltnúť (prehltnúť)

Kos (kos)

Swift (ostrihané)

Žeriav (žeriavy)

Kukučka (kukučka)

Zhrnutie lekcie

O kom sme dnes hovorili?

Ako sa dá nazvať tieto vtáky jedným slovom?









2020 sattarov.ru.