Schéma genetickej väzby organických látok. Genetická súvislosť medzi triedami organických zlúčenín


Súhrnná lekcia

Ciele lekcie:

Zabezpečiť, aby sa študenti učili o genetickom prepojení medzi triedami organických zlúčenín;

Rozvoj schopností samostatného myslenia;

Vytvárať podmienky pre rozvoj nezávislých a kolektívnych pracovných zručností.

Ciele lekcie:

Pokračovať vo formovaní schopnosti študentov aplikovať predtým získané vedomosti;

Rozvoj logického myslenia;

Rozvoj rečovej kultúry študentov;

Rozvoj kognitívneho záujmu o túto tému.

Postup hodiny:

1. Úvod.

2. Zahrejte sa.

3. Kvíz: „Hádajte látku.“

4. Zostavenie genetického reťazca.

5. Domáce úlohy.

Úvod. Poznajúc chémiu funkčných skupín, možné spôsoby ich nahradenia, podmienky ich transformácie, je možné plánovať organickú syntézu, ktorá prechádza zo zlúčenín, ktoré sú relatívne jednoduché a komplexnejšie. V slávnej Carrollovej knihe „Alenka v ríši divov“ sa Alice obracia na Cheshire Cat: „Povedzte mi, prosím, kam mám ísť?“ K tomu Cheshire Cat primerane poznamenáva: „Z veľkej časti záleží na tom, kam chcete ísť.“ Ako prepojiť tento dialóg s genetickým spojením? Pokúsime sa pomocou znalostí o chemických vlastnostiach organických zlúčenín uskutočniť prevody od najjednoduchších predstaviteľov alkánov k zlúčeninám s vysokou molekulovou hmotnosťou.

I. Zahrievanie.

1. Opakujte triedy organických zlúčenín.

2. Aká je štruktúra série transformácií?

3. Riešenie série transformácií:

1) CaC2 → C2H2 → C6H6 → C6H5Cl → C6H5OH → C6H2Br3OH

2) Al4C4 → CH4 → C2H2 → C6H6 → C6H5ONa → C6H5OCH3

3) hexán → benzén → chlórbenzén → toluén → 2,4,6-tribromtoluén

II. Kvíz: „Hádajte látku.“

Úloha pre študentov: identifikovať predmetnú látku a povedať o nej niekoľko slov. (Študent na tabuli zapíše vzorce látok).

1) Táto látka sa nazýva - bažinový plyn, je základom zemného plynu, hodnotnej a cenovo dostupnej suroviny na syntézu mnohých látok. (Metán)

Dodatok pre učiteľa: Jeden zvedavý príspevok o tom, kde sa metán hodí. Špecialisti z jedného z výskumných laboratórií amerického námorníctva dokázali vyvinúť metódu výroby umelých diamantov. Metán bol privádzaný na volfrámovú platňu zahrievanú na 2 500 ° C, na ktorej sa usadili kryštály vzniknuté pri tomto procese.

2) Táto látka sa nazýva ľahký plyn. Najskôr sa tento plyn používal hlavne na osvetlenie: pouličné lampy, divadelné rampy, kempingové a banícke svetlá. Na staré bicykle boli namontované karbidové svetlá. Voda prúdila do nádoby naplnenej karbidom vápenatého a výsledný plyn padal do žiarovky špeciálnou dýzou, kde horel jasným plameňom. (Acetylén)



3) Štruktúra tejto látky bola stanovená na 40 rokov a rozhodnutie prišlo, keď sa had objavil v Kekuleinej fantázii a zahryzol si do chvosta. (Benzén)

4) Pri špeciálnych experimentoch sa zistilo, že pri obsahu tejto látky vo vzduchu rýchlejšie dozrieva asi 0,1% zeleniny a ovocia. Táto látka sa nazýva regulátor rastu rastlín. (Etylén)

Doplnok pre učiteľa: ukáže sa, že etylén je potrebný na rozkvet ananásu. Na plantážach sa spaľuje vykurovací olej a na produkciu plodiny postačuje malé množstvo etylénu. A doma môžete použiť zrelý banán, z ktorého sa uvoľňuje aj etylén. Mimochodom, etylén môže prenášať informácie. V antilopách Kudu sú hlavnou potravou listy agátu, ktoré produkujú trieslovinu. Táto látka dodáva listom horkú chuť a vo vysokých koncentráciách - jedovatá. Antilopy si môžu vybrať listy s nízkym obsahom trieslovín, ale v extrémnych podmienkach jedia a zomierajú. Ukazuje sa, že listy konzumované antilopami vylučujú etylén, ktorý slúži ako signál pre susedné agáty, a po polhodine ich listy intenzívne produkujú triesloviny, čo vedie k smrti antilop.

5) Hroznový cukor. (Glukózy).

6) Vínny alkohol. (Etanol)

7) Olejová tekutina. Získa sa z toluánového balzamu. (Toluén)

8) Mravce v nebezpečenstve vylučujú práve túto látku. (Kyselina mravčia)

9) Výbušnina, ktorá má niekoľko mien: tol, trotyl. TNT. Z 1 g výbušniny sa obvykle tvorí asi 1 liter plynov, čo zodpovedá tisícnásobnému zvýšeniu objemu. Mechanizmus pôsobenia akejkoľvek výbušniny je redukovaný na okamžitú tvorbu veľkého objemu plynu z malého objemu kvapaliny alebo tuhej látky. Tlak rozpínajúcich sa plynov je deštruktívnou silou výbuchu. (Trinitrotoluénu)



III. Generovanie genetického reťazca.

Práca v skupinách. Trieda je rozdelená do skupín po 4 osobách.

Zaradenie do skupín: urobte sériu transformácií pomocou čo najväčšieho množstva látok, ktoré sa dajú v teste uhádnuť. Úloha sa ponúka včas. Po dokončení sa úloha skontroluje na tabuli.

Na konci hodiny zhodnoťte odpovede študentov.

Zvážte genetickú sériu organických látok, ktoré zahŕňajú najväčší počet tried zlúčenín:

Každá číslica nad šípkou zodpovedá špecifickej reakčnej urne (rovnica reverznej reakcie je označená číslicou s prvočíslom):

IV. Domáca úloha: Zostavte genetickú sériu transformácií, ktoré zahŕňajú najmenej päť tried organických zlúčenín.

cieľ:   zvážte genetický vzťah medzi triedami anorganických a organických látok

látky, uveďte pojem „genetická séria látok“ a „genetická súvislosť“,

upevniť zručnosti v písaní rovníc chemických reakcií.

k stiahnutiu:


preview:

Lekcia č. ___

téma:

cieľ:   zvážte genetický vzťah medzi triedami anorganických a organických látok

Látky, uveďte pojem „genetická séria látok“ a „genetická súvislosť“,

Upevniť zručnosti v písaní rovníc chemických reakcií.

Úlohy: 1 , vzdelávacie:   zlepšiť zručnosti vo vedení laboratória

Experimenty, záznamy rovníc chemických reakcií.

2. Vývoj:   - konsolidovať a rozvíjať poznatky o vlastnostiach anorganických látok a -

Organické, rozvíjať tímové a individuálne zručnosti.

3. Vzdelávacie:   vzbudiť záujem o vedecký svetonázor,

Túžba dosiahnuť úspech v škole.

vybavenie:   multimediálny projektor

činidlá:   vodová lampa, zápalky, držiak na skúmavky, stojan na skúmavky, CuSO4, NaOH

Priebeh hodiny.

I. Organizačný okamih.

II. Vysvetlenie nového materiálu.

Žijeme s vami vo svete, v ktorom prebiehajú tisíce reakcií v každej bunke živého organizmu, v pôde, vo vzduchu, vo vode.

Uch-l : Chlapci, ako by ste prišli s tým, čo je jednota a rozmanitosť chemikálií zapojených do procesu transformácie? Aká je súvislosť medzi látkami? Spomeňte si s vami, kto je správcom dedičných informácií v biológii?

Študent: Gen.

Uch-l:   A čo je genetické spojenie?

Študent: príbuzný.

Zostavme si tému našej hodiny. (Písanie tém na tabuli a na lekciách pre notebooky).

A teraz s vami budeme pracovať na pláne, ktorý je na každom stole:

  1. Genetická škála kovov.
  2. Genetická séria nekovov.
  3. Konsolidácia vedomostí(testovanie formou skúšky)

Poďme k prvému bodu plánu.

Genetická väzba - nazýva spojenie medzi látkami rôznych tried,

na základe ich vzájomných konverzií a odrážania ich jednoty

Pôvod, to znamená genéza látok.

Čo to znamená?„Genetická súvislosť“

  1. Premena látok jednej triedy zlúčenín na látky iných tried.
  2. Chemické vlastnosti látok
  3. Schopnosť získavať zložité látky z jednoduchých látok.
  4. Vzťah jednoduchých a komplexných látok všetkých tried látok.

A teraz prejdime k koncepcii genetickej série látok, ktorá je osobitným prejavom genetického spojenia.

Mnohé látky sa nazývajú genetické. - zástupcovia rôznych tried látok

Byť zlúčeninami jedného chemického prvku, viazané

Vzájomná konverzia a odrážanie spoločného charakteru ich pôvodu

Látky.

Zvážte príznaky genetickej série látok:

  1. Všetky látky genetickej série musia byť tvorené jedným chemickým prvkom.
  2. Látky tvorené rovnakým chemickým prvkom musia patriť do rôznych tried (t.j. odrážať rôzne formy existencie chemického prvku)
  3. Látky, ktoré tvoria genetický rad jedného chemického prvku, sa musia vzájomne premieňať.

Na tomto základe je možné rozlíšiť medzi úplnou a neúplnou genetickou sériou. Pozrime sa najprv na genetické spojenie anorganických látok a rozdeľme ich

2 odrody genetickej série:

a) kovová genetická séria

b) genetická séria nekovov.

Poďme k druhému bodu nášho plánu.

Genetická škála kovov.

a) zvážiť niekoľko medi:

Cu → CuO → CuSO4 → Cu (OH) 2 → CuO → Cu

Oxid meďnatý, hydroxid meďnatý, oxid medi

Meď (II) meď (II) meď (II) meď (II)

Kovový základ soľný kovový základ

Oxidový oxid

  1. 2Cu + 02 → 2CuO
  2. CuO + H2S04 → CuS04 + H20
  3. CuS04 + 2KOH → Cu (OH) 2 + K2S04
  4. Cu (OH) 2 → CuO + H20
  5. CuO + C → Cu + CO

ukážka:   čiastočne zo série - rovnice 3.4. (Interakcia síranu meďnatého s alkáliou a po rozklade hydroxidu meďnatého)

b) genetická séria amfoterného kovu na príklade série zinku.

Zn → ZnO → ZnSO4 → Zn (OH) 2Na2

ZnCl2

  1. 2Zn + 02 → 2ZnO
  2. ZnO + H2S04 → ZnSO4 + H20
  3. ZnSO4 + 2KOH → Zn (OH) 2 + K2S04
  4. Zn (OH) 2 + 2 NaOH → Na2
  5. Zn (OH) 2 + 2HCI → ZnCl2 + 2H20
  6. ZnO + 2HCl → ZnCl2 + H20

demonštrácie   uskutočňovanie reakcií v rozsahu 3,4,5.

Zvážili sme s vami druhý bod plánu. Čo hovorí tretí bod plánu?

Genetická séria nekovov   zvážte príkladgenetická séria fosforu.

P → P205 → H3P04 → Ca2 (PO4) 2

Oxid fosforečný Fosforečnan fosforečnan

Kyselina fosforečná (v) vápenatá

Kyslá soľ s obsahom nekovových kyselín

oxid

  1. 4P + 5O2 → 2P205
  2. P205 + 3H20 → 2H3P04
  3. 2H3P04 + 3Ca → Ca3 (P04) 2 + 3H2

Preskúmali sme teda s vami genetickú sériu kovov a nekovov. A čo si myslíte, že v organickej chémii sa používa pojem genetická väzba a genetická séria? Samozrejme použité, ale vzákladom genetickej série v organickej chémii (chémia zlúčenín uhlíka) sú zlúčeniny s rovnakým počtom atómov uhlíka v molekule.   Napríklad:

C2H6 → C2H4 → C2H5OH → CH3CHO → CH3 - COOH → CH2CI - COOH → NH2CH2COOH

Kyselina etánetánetanoletánetová kyselina octová chlóretánová a aminoetánová kyselina

alkán alkén alkanol alkánkarboxylová kyselina chlórkarboxylová kyselina aminokyselina

  1. C2H6 - C2H4 + H2
  2. C2H4 + H20 → C2H5OH
  3. C2H5OH + [0] → CH3CHO + H20
  4. CH3CHO + [0] → CH3COOH
  5. CH3COOH + Cl2- CH2C12-COOH
  6. CH2CI-COOH + NH3 → NH2CH2-COOH + HCI

Preskúmali sme genetický vzťah a genetickú sériu látok a teraz musíme upevniť vedomosti o piatom bode plánu.

III. Upevňovanie vedomostí, zručností.

Skúšobné skúšky

Možnosť 1

Časť A.

A) C02 b) CO c) CaO d) 02

  1. V konverznej schéme: CuCl22 b) CuS04 a Cu (OH) 2

C02 → X1 → X2 → NaOH

A) Nb) Mn c) Pd) Cl

Časť B.

  1. Fe + Cl2 A) FeCl2
  2. Fe + HCI B) FeCl3
  3. FeO + HCI B) FeCl2 + H2
  4. Fe203 + HCI D) FeCl3 + H2

E) FeCl2 + H20

E) FeCl3 + H20

a) hydroxid draselný (roztok)

b) železo

c) dusičnan bárnatý (roztok)

g) oxid hlinitý

d) oxid uhoľnatý (II)

e) fosforečnan sodný (roztok)

Časť C.

Možnosť 2

Časť A.

a) látky tvoriace sériu na základe jedného kovu

B) látky tvoriace sériu založenú na jednom nekove

C) látky tvoriace sériu na báze kovu alebo nekovu

D) látky z rôznych tried látok spojené s transformáciami

  1. 3 (PO 4) 2

A) Ca b) CaO c) C02 g) H20

  1. V konverznej schéme: MgCl22 b) MgS04 a Mg (OH) 2
  1. Konečný produkt v reťazci konverzií založený na zlúčeninách uhlíka:

C02 → X1 → X2 → NaOH

  1. Prvok „E“ zapojený do transformačného reťazca:

A) Nb) S c) Pd) Mg

Časť B.

  1. Nastavte súlad medzi vzorcom východiskových materiálov a reakčných produktov:

Zdrojové vzorce Produktové vzorce

  1. NaOH + C02A) NaOH + H2
  2. NaOH + C02B) Na2C03 + H20
  3. Na + H20B) NaHC03
  4. NaOH + HCI D) NaCl + H20

b) kyslík

c) chlorid sodný (roztok)

g) oxid vápenatý

e) kyselina sírová

Časť C.

  1. Implementovať schému premeny látok:

IV. Zhrnutie lekcie.

D / s: § 25, kontrola 3, 7 *

Súvisiace testovanie„Genetický vzťah medzi triedami anorganických a organických látok“

Možnosť 1

Časť A. (Úlohy s jednou správnou odpoveďou)

  1. Genetický rozsah kovu je:

a) látky tvoriace sériu na základe jedného kovu

B) látky tvoriace sériu založenú na jednom nekove

C) látky tvoriace sériu na báze kovu alebo nekovu

D) látky z rôznych tried látok spojené s transformáciami

  1. Určte látku „X“ zo schémy premeny: C → X → CaCO3

A) C02 b) CO c) CaO d) 02

  1. Určte látku „Y“ zo schémy transformácie: Na → Y → NaOH

A) Na20 b) Na202 c) H20 g) Na

  1. V konverznej schéme: CuCl2   → A → B → Cu, vzorce medziproduktov A a B sú: a) CuO a Cu (OH)2 b) CuS04 a Cu (OH) 2

C) CuC03 a Cu (OH) 2 g) Cu (OH) 2 a CuO

  1. Konečný produkt v reťazci konverzií založený na zlúčeninách uhlíka:

C02 → X1 → X2 → NaOH

A) uhličitan sodný b) hydrogenuhličitan sodný

C) karbid sodný, d) octan sodný

  1. Prvok „E“ zapojený do transformačného reťazca:

E → E205 → H3E04 → Na3E04

A) Nb) Mn c) Pd) Cl

Časť B. (Úlohy s 2 alebo viac správnymi odpoveďami)

  1. Nastavte súlad medzi vzorcom východiskových materiálov a reakčných produktov:

Zdrojové vzorce Produktové vzorce

1) Fe + Cl2 A) FeCl2

2) Fe + HCI B) FeCl3

3) FeO + HCI B) FeCl2 + H2

4) Fe203 + HCI D) FeCl3 + H2

E) FeCl2 + H20

E) FeCl3 + H20

  1. Roztok síranu meďnatého (II) interaguje:

a) hydroxid draselný (roztok)

b) železo

c) dusičnan bárnatý (roztok)

g) oxid hlinitý

d) oxid uhoľnatý (II)

e) fosforečnan sodný (roztok)

Časť C. (S podrobnou odpoveďou)

  1. Implementovať schému premeny látok:

FeS → S02 → S03 → H2SO4 → MgS04 → BaSO4

Súvisiace testovanie„Genetický vzťah medzi triedami anorganických a organických látok“

Možnosť 2

Časť A. (Úlohy s jednou správnou odpoveďou)

  1. Genetická séria nekovov je:

a) látky tvoriace sériu na základe jedného kovu

B) látky tvoriace sériu založenú na jednom nekove

C) látky tvoriace sériu na báze kovu alebo nekovu

D) látky z rôznych tried látok spojené s transformáciami

  1. Určte látku „X“ zo schémy transformácie: P → X → Ca3 (PO 4) 2

A) P205 b) P203 c) CaOd) 02

  1. Určte látku „Y“ zo schémy premeny: Ca → Y → Ca (OH)2

A) Ca b) CaO c) C02 g) H20

  1. V konverznej schéme: MgCl2   → A → B → Mg vzorce medziproduktov A a B sú: a) MgO a Mg (OH)2 b) MgS04 a Mg (OH) 2

C) MgC03 a Mg (OH) 2 g) Mg (OH) 2 a MgO

  1. Konečný produkt v reťazci konverzií založený na zlúčeninách uhlíka:

C02 → X1 → X2 → NaOH

A) uhličitan sodný b) hydrogenuhličitan sodný

C) karbid sodný, d) octan sodný

  1. Prvok „E“ zapojený do transformačného reťazca:

E → EO 2 → EO 3 → N 2 EO 4 → Na 2 EO 4

A) Nb) S c) Pd) Mg

Časť B. (Úlohy s 2 alebo viac správnymi odpoveďami)

  1. Nastavte súlad medzi vzorcom východiskových materiálov a reakčných produktov:

Zdrojové vzorce Produktové vzorce

1) NaOH + C02A) NaOH + H2

2) NaOH + C02B) Na2C03 + H20

3) Na + H20B) NaHC03

4) NaOH + HCI D) NaCl + H20

2. Kyselina chlorovodíková neinteraguje:

a) hydroxid sodný (roztok)

b) kyslík

c) chlorid sodný (roztok)

g) oxid vápenatý

d) manganistan draselný (kryštalický)

e) kyselina sírová

Časť C. (S podrobnou odpoveďou)

  1. Implementovať schému premeny látok:

CuS → S02 → S03 → H2SO4 → CaSO4 → BaSO4

Pracovný plán hodiny:

  1. Vymedzenie pojmov: „genetické spojenie“, „genetický rad prvku“
  2. Genetická škála kovov.
  3. Genetická séria nekovov.
  4. Genetická súvislosť organických látok.
  5. Konsolidácia vedomostí(testovanie formou skúšky)

Pracovný plán hodiny:

  1. Vymedzenie pojmov: „genetické spojenie“, „genetický rad prvku“
  2. Genetická škála kovov.
  3. Genetická séria nekovov.
  4. Genetická súvislosť organických látok.
  5. Konsolidácia vedomostí(testovanie formou skúšky)

Pracovný plán hodiny:

  1. Vymedzenie pojmov: „genetické spojenie“, „genetický rad prvku“
  2. Genetická škála kovov.
  3. Genetická séria nekovov.
  4. Genetická súvislosť organických látok.
  5. Konsolidácia vedomostí(testovanie formou skúšky)

Pracovný plán hodiny:

  1. Vymedzenie pojmov: „genetické spojenie“, „genetický rad prvku“
  2. Genetická škála kovov.
  3. Genetická séria nekovov.
  4. Genetická súvislosť organických látok.
  5. Konsolidácia vedomostí(testovanie formou skúšky)

preview:

Ak chcete použiť ukážku prezentácií, vytvorte si účet Google (účet) a prihláste sa do neho: https://accounts.google.com.


Popisky snímok:

Téma hodiny: „Genetický vzťah medzi triedami anorganických zlúčenín“ MOU Stredná škola č. 1 Učiteľ chémie: Fadeeva OS obec Grachevka, územie Stavropol, 2011.

Téma hodiny „Genetický vzťah medzi triedami anorganických zlúčenín“

Pracovný plán lekcie: 1. Vymedzenie pojmov „genetická súvislosť“ !, „genetický rad prvku“ 2. Genetický rad kovu 3. Genetický rad nekovov 4. Genetická súvislosť organických látok 5. Posilnenie vedomostí (testovanie skúšky)

Genetická väzba - je väzba medzi látkami rôznych tried na základe ich vzájomných premien a odrážania jednoty ich pôvodu.

Čo znamená pojem „genetická väzba“? 1. premena látok jednej triedy zlúčenín na látky iných tried; 2. chemické vlastnosti látok; 3. Schopnosť získať komplexné látky z jednoduchých látok; 4. Vzťah jednoduchých a komplexných látok všetkých tried anorganických zlúčenín.

Genetika sa nazýva skupina látok predstaviteľov rôznych tried látok, ktoré sú zlúčeninami toho istého chemického prvku, vzájomne premieňajú a odrážajú spoločný pôvod týchto látok.

Znaky charakterizujúce genetickú sériu: Látky rôznych tried; Rôzne látky tvorené jedným chemickým prvkom, t.j. predstavujú rôzne formy existencie jedného prvku; Rôzne látky jedného chemického prvku sú vzájomne premieňané.

Genetický rozsah medi

Genetický fosfor

Testovanie na tému „Genetický vzťah medzi triedami anorganických a organických látok“ Variant 1. Časť A. (Úlohy s jednou správnou odpoveďou) 1. Genetická séria kovu je: a) látky tvoriace sériu na základe jedného kovu b) látky tvoriace séria založená na jednej nekovovej c) látky tvoriace sériu na báze kovu alebo nekovovej d) látky z rôznych tried látok spojených transformáciami 2. Určite látku „X“ z transformačnej schémy: C → X → CaCO 3 a) CO 2 b) CO c) CaO d) O 2 3. Z konverznej schémy vyberte látku „Y“ Národ: Na → Y → NaOH a) Na 2 O b) Na 2 O 2 c) H 2 O d) Na 4. V konverznej schéme: CuCl2 → A → B → Cu sú vzorce medziproduktov A a B: a) CuO a Cu (OH) 2 b) CuS04 a Cu (OH) 2 c) CuCO3 a Cu (OH) 2 g) Cu (OH) 2 a CuO 5. Konečný produkt v transformačnom reťazci je založený na zlúčeninách uhlíka: CO2 → X 1 → X 2 → NaOH a) uhličitan sodný b) hydrogenuhličitan sodný c) karbid sodný d) octan sodný 6. Prvok „E“ zahrnutý v transformačnom reťazci: E → E 2 O 5 → H 3 EO 4 → Na 3 044 a) Nb) Mn c) Pd) Cl

Časť B. (Úlohy s 2 alebo viacerými správnymi odpoveďami) Stanovte súlad medzi vzorcom východiskových materiálov a reakčnými produktmi: Vzorce východiskových materiálov Vzorce výrobkov 1) Fe + Cl 2 A) FeCl2 2) Fe + HCl B) FeCl3 3) FeO + HCI B) FeCl2 + H2O) Fe203 + H20 D) FeCl3 + H2O) FeCl2 + H20 E) FeCl3 + H20 2. Roztok síranu meďnatého reaguje : a) hydroxid draselný (roztok) b) železo c) dusičnan barnatý (roztok) d) alumina e) oxid uhoľnatý (II) e) fosforečnan sodný (roztok), časť C. (s podrobnou odpoveďou) Implementovať schému transformácie látok: Fe S → S02 → S03 → H2S04 → M gSO4 → BaSO4

Testovanie na tému „Genetický vzťah medzi triedami anorganických a organických látok“ Variant 2. Časť A. (Úlohy s jednou správnou odpoveďou) 1. Genetická séria nekovov je: a) látky tvoriace sériu na základe jedného kovu b) látky tvoriace séria založená na jednej nekovovej c) látky tvoriace sériu na báze kovu alebo nekovovej d) látky z rôznych tried látok spojených transformáciami 2. Definujte látku „X“ z transformačnej schémy: P → X → Ca 3 (PO 4) 2 a) P 2 O 5 b) P 2 O 3 c) CaO d) O 2 3. Z programu určte látku „Y“ rotácia: Ca → Y → Ca (OH) 2 a) Ca b) CaO c) C02 g) H20 4. V konverznej schéme: MgCl2 → A → B → Mg sú vzorce medziproduktov A a B: a) MgO a Mg (OH) 2 b) MgS04 a Mg (OH) 2 c) MgC03 a Mg (OH) 2 g) Mg (OH) 2 a MgO 5. Konečný produkt v transformačnom reťazci založený na zlúčeninách uhlíka: CO2 → X 1 → X 2 → NaOH a) uhličitan sodný b) hydrogenuhličitan sodný c) karbid sodný d) octan sodný 6. Prvok „E“ zapojený do transformačného reťazca: E → EO 2 → EO 3 → H 2 EO 4 → Na 204 a) Nb) S c) Pd) Mg

Časť B. (Úlohy s 2 alebo viacerými správnymi odpoveďami) 1. Zistite súlad medzi vzorcom východiskových materiálov a reakčnými produktmi: Vzorce východiskových materiálov Vzorce výrobkov 1) NaOH + CO 2 A) NaOH + H 2 2) NaOH + CO 2 B ) Na2C02 + H203) Na + H2OB) NaHC03 4) NaOH + HCI D) NaCl + H20 2. Kyselina chlorovodíková neinteraguje: a) hydroxid sodný (roztok) b) kyslík v ) chlorid sodný (roztok) d) oxid vápenatý e) manganistan draselný (kryštalický) e) kyselina sírová časť C. (s podrobnou odpoveďou) 1. Implementovať schému transformácie látok: CuS → SO 2 → SO 3 → H 2 SO 4 → CaS04 → BaSO 4

Učebnica domácich úloh § 25, cvičenie 3.7


1. Čo je to genetická séria? Čo je charakteristické pre anorganickú a organickú chémiu?
Genetika sa nazýva množstvo látok - predstavitelia rôznych tried, ktoré sú zlúčeninami toho istého chemického prvku, vzájomne premieňajú a odrážajú spoločný pôvod týchto látok (genéza). Základ genetickej rady v anorganickej chémii pozostáva z látok tvorených jedným prvkom a v organických zlúčeninách sú zlúčeniny s rovnakým počtom atómov uhlíka v molekule.

2. Čo je genetická súvislosť? Aké filozofické myšlienky ilustruje?
Genetická súvislosť je všeobecnejšia koncepcia ako genetická séria. Uskutočňuje sa pri akejkoľvek vzájomnej premene látky, ktorá súčasne ukazuje jednotu a rozmanitosť chemikálií.

3. Doplňte genetickú sériu sodíka a železa. Zapíšte si reakčné rovnice, pomocou ktorých môžete vykonať navrhované prechody.

4. Doplňte genetickú sériu kremíka a síry. Zapíšte si reakčné rovnice, pomocou ktorých môžete vykonať navrhované prechody.




5. Zostavte genetickú sériu organických zlúčenín, ktorých molekuly obsahujú jeden atóm uhlíka. Zapíšte si reakčné rovnice, pomocou ktorých môžete vykonať navrhované prechody.


6. Počas interakcie 12 g konečného jednosýtneho alkoholu so sodíkom sa uvoľnilo 2,24 1 vodíka (n.o.), nájdite molekulový vzorec alkoholu, napíšte vzorce možných izomérov a pomenujte ich.


7. Napíšte reakčné rovnice, pomocou ktorých môžete vykonať nasledujúce transformácie:
CH₄ → CO₂ → C₆H₁₂O₆ → C₂H₅OH → CH₃CHO → CH₃COOH → (CH₃COO) ₂Ca → CaCO₃ → CO₂.

Lyubov Tsybina učiteľ chémie Abstrakt hodiny.

Zhrnutie lekcie na tému: „Genetické spojenie medzi hlavnými triedami organických zlúčenín. Riešenie problémov. “

trieda: Stupeň 11

cieľ:   vytvárať podmienky pre systematizáciu a prehlbovanie vedomostí študentov o vzťahu organických látok podľa schémy: zloženie - štruktúra - vlastnosti látok a schopnosť riešiť problémy návrhu.

ciele:

vzdelávacie:

    Zovšeobecnenie a prehĺbenie vedomostí študentov o vzťahu medzi zložením - štruktúrou - vlastnosťami organických látok na príklade uhľovodíkov a homológnou radou obsahujúcou kyslík.

    Posilnenie všeobecných kultúrnych horizontov študentov

rozvíjanie:

    Rozvoj schopností analyzovať, porovnávať, vyvodzovať závery a zisťovať príčinný genetický vzťah medzi organickými látkami.

    Byť schopný zvoliť správny algoritmus na riešenie problému výpočtu.

vzdelávacie:

    Zverejnenie ideologickej myšlienky vzťahu zloženia, štruktúry, vlastností látok; vzdelávanie intelektuálne rozvinutej osobnosti; podpora kultúry komunikácie.

    Byť schopný pracovať podľa algoritmu a s dodatočnou literatúrou.

Typ lekcie:

    na didaktický účel: lekcia zo systematizácie vedomostí;

    podľa spôsobu organizácie: zovšeobecnenie asimiláciou nových vedomostí (kombinovaná hodina).

Technológia výučby:

    problematické školenie;

    informácie a komunikácia

Metódy použité v lekcii:

    vysvetľujúce a ilustratívne:
    - čelný rozhovor;
    - vysvetlenie učiteľa.

    tabuľky grafov, algoritmy

    praktická:
    - vypracovanie schém transformácií a ich vykonávania.

    deduktívne:
    - od známeho po neznámeho;
    - od jednoduchých po zložité.

Druhy kontroly:

    aktuálny prieskum

    práca na kartách.

    Použité vzdelávacie technológie:

    informácie

    Technológia na aktualizáciu osobných skúseností

    Technologická orientácia na kognitívny vývoj osobnosti

forma : kombinácia rozhovoru s ilustračnými vysvetľujúcimi materiálmi, nezávislé činnosti študentov.

vybavenie:   počítačový algoritmus na riešenie problému výpočtu.

Učebný plán


Učebný plán


Úlohy


ja


Organizačný moment


Pripravte študentov na prácu na lekcii.


II


Aktualizácia referenčných znalostí

"Brainstorming"

(prehľad študovaného materiálu)


Pripravte študentov na učenie sa nových materiálov. Opakovanie predtým študovaných tém s cieľom identifikovať medzery vo vedomostiach a riešiť ich. Zlepšiť vedomosti a zručnosti, pripraviť sa na vnímanie nového materiálu.


III


Učenie nového materiálu

    genetická väzba;

    genetické rady uhľovodíkov a ich variantov;

    geneticky niekoľko uhľovodíkov obsahujúcich kyslík a ich varianty.


Rozvíjať schopnosť zovšeobecňovať fakty, vytvárať analógie a vyvodzovať závery.

Rozvíjať schopnosť študentov predpovedať chemikálie a schopnosť riešiť počítačové problémy pomocou genetického vzťahu.

Rozvíjať environmentálne myslenie.

Rozvoj kultúry komunikácie, schopnosť vyjadriť svoje názory a názory a racionálne spôsoby riešenia problému výpočtu.


IV


Konsolidácia získaných poznatkov


Opakovanie, reprodukcia naučeného materiálu.

Vývoj tohto materiálu o úlohách vo formáte UNT.


V


Zhrnutie lekcie


Vnímanie pocitu zodpovednosti za získané vedomosti. Hodnotenie študentov v lekcii. Reflexie. Triedenie.


VI


domácu úlohu

    Učebnica: Chémia pre 11. stupeň A. Temirbulatova N. Nurakhmetov, R. Zhumadilova, S. Alimzhanova. § 10,6 s. 119 (23,26), s. 150 (18),

    Kontrola zošita 107 a), b) s. 22.

1. fáza lekcie

Organizovanie. Oznámenie témy lekcie. Aktualizácia referenčných znalostí.

Čo to znamená?„Genetické spojenie“?
Premena látok jednej triedy zlúčenín na látky iných tried;

Genetická väzba   spojenie medzi látkami rôznych tried sa nazýva na základe ich vzájomných premien a odráža jednotu ich pôvodu, tj genézu látok.
Kľúčovým bodom tejto hodiny je vytvorenie problematickej situácie. Na tento účel používam konverzáciu zameranú na hľadanie problémov, ktorá povzbudzuje študentov, aby špekulovali, vyjadrovali svoj názor, spôsobovali stret nápadov, názorov a úsudkov.
Hlavnou úlohou je oboznámiť študentov s nedostatočnými znalosťami o predmete poznania, ako aj o metódach na vykonanie ním navrhovanej úlohy.

Porovnať znamená predovšetkým vybrať porovnávacie kritériá. Povedzte mi, aké kritériá by podľa vás mali byť porovnané. Odpoveď študentov:

    Chemické vlastnosti látok;

    Možnosť získania nových látok;

    Vzťah látok všetkých tried organických zlúčenín.

2. fáza lekcie

Brainstorming “- frontálny rozhovor s triedou:

    Aké triedy organických zlúčenín poznáte?

    Aká je zvláštnosť v štruktúre týchto tried zlúčenín?

    Ako ovplyvňuje štruktúra látky jej vlastnosti?

    Aké základné vzorce viete, ktoré sa dajú použiť pri riešení problému s výpočtom?

    Študenti si na základe poznatkov o štruktúre organických látok, charakteristikách ich všeobecných vzorcov samostatne zapíšu základné vzorce a predpovedajú možné chemické vlastnosti organických látok.

    3. fáza lekcie

    Genetické spojenie organických zlúčenín

Prvá možnosť: etanol etylén etán chlóretán etanol octový aldehyd oxid uhličitý

druhá možnosť: metán → acetylén → etanol → etanol → brómetán → etylén → oxid uhličitý

Tretia možnosť: acetylén → etanol → etanol → brómetán → etylén → etanol → etylacetát

práca na tabuli pomocou kariet: riešenie problému výpočtu

Úloha - 1:   Z metánu sa získalo 6 kg metylformiátu. Napíšte príslušné reakčné rovnice. Vypočítajte, koľko metánu sa spotrebovalo?

Úloha - 2: Koľko etylacetátu je možné získať reakciou 120 g kyseliny octovej a 138 g etanolu, ak je výťažok reakčného produktu 90% teórie?

Úloha - 3:   Oxidovaný 2 mol metanolu. Výsledný produkt sa rozpustil v 200 g vody. Vypočítajte obsah metanálu v roztoku (v%)?

Správne riešenie problémov s výpočtom je navrhnuté na smartboarde.

Všeobecný záver :

Rozlišujeme charakteristiky, ktoré charakterizujú genetickú sériu organických látok:

    Látky rôznych tried;

    Jeden chemický prvok tvorí rôzne látky, t.j. predstavujú rôzne formy existencie jedného prvku;

    Rôzne látky rovnakej homologickej série sú vzájomne prepojené.

    Znalosť genetického vzťahu medzi rôznymi triedami organických látok vám umožňuje vybrať si pohodlné a ekonomické metódy na syntézu látok z dostupných reagencií.

4. fáza lekcie

Opakovanie, reprodukcia naučeného materiálu. Vývoj tohto materiálu o úlohách vo formáte UNT. 119 (23); Kontrola zošita 107 a), b) s. 22.

    Stručný briefing z domácej úlohy:   § 10,6 s. 119 (23,26), s. 150 (18),

5. fáza lekcie

Ak zhrnieme výsledky. Reflexie.

Študenti odpovedajú na otázky:

Aké nové koncepcie sa v tejto lekcii naučili?

Aké problémy spôsobovali problémy? Atď.

Učiteľ dáva známky tým študentom, ktorí preukázali dobré a vynikajúce vedomosti počas hodiny, boli aktívni.

Štruktúra molekúl organických zlúčenín nám umožňuje dospieť k záveru o chemických vlastnostiach látok a úzkom vzťahu medzi nimi. Zlúčeniny iných tried sa získavajú z látok jednej triedy postupnými transformáciami. Okrem toho môžu byť všetky organické látky zastúpené ako deriváty najjednoduchších zlúčenín - uhľovodíkov. Genetická súvislosť organických zlúčenín môže byť zastúpená vo forme schémy:

C2H6 → C2H5Br → C2H5OH → CH3-CHOH → CH3COOH →

CH3SOOC3H7; a ďalšie

Podľa schémy je potrebné zostaviť rovnice chemických premien niektorých látok na iné. Potvrdzujú vzájomné prepojenie všetkých organických zlúčenín, zložitosť zloženia látky, vývoj povahy látok od jednoduchých po komplexné.

Zloženie organických látok najčastejšie obsahuje malé množstvo chemických prvkov: vodík, uhlík, kyslík, dusík, síru, chlór a ďalšie halogény. Organický materiál metán sa dá syntetizovať z dvoch jednoduchých anorganických látok - uhlíka a vodíka.

C + 2H2 \u003d CH4 + Q

Toto je jeden príklad skutočnosti, že medzi všetkými prírodnými látkami - anorganickými a organickými - existuje jednota a genetické spojenie, ktoré sa prejavujú vo vzájomných premenách látok.

Časť 2. Dokončenie praktickej úlohy.

Úloha je experimentálna.

Dokážte, že zemiaky obsahujú škrob.

Na preukázanie prítomnosti škrobu v zemiakoch sa musí na kúsok zemiakov aplikovať kvapka jódového roztoku. Plátok zemiakov získa modrofialovú farbu. Reakcia s roztokom jódu je kvalitatívnou reakciou na škrob.

E T A L O N

k možnosti 25

Počet možností(balíčky) úloh pre študentov:

Možnosť číslo 25   z 25 možnosti

Čas priradenia:

Možnosť číslo 25 45 min.

Podmienky plnenia úloh

Požiadavky na ochranu práce: učiteľ (expert) vykonávajúci dohľad nad zadaním(bezpečnostné pokyny pre reagenty)

vybavenie:   papier, guľôčkové pero, laboratórne vybavenie

Literatúra pre študentov referenčné, metodické a tabuľky

1. Oboznámte sa s úlohami pre študentov, ktorí sú hodnotení pomocou ukazovateľov zručností, znalostí a hodnotenia. .

Možnosť číslo 25 z 25

Časť 1. Odpoveď na teoretické otázky:

1. Hliník. Amfotérnosť hliníka. Oxidy a hydroxidy hliníka.

2. Bielkoviny sú prírodné polyméry. Štruktúra a štruktúra proteínov. Kvalitatívne reakcie a použitie.

Časť 2. Dokončenie praktickej úlohy

3. Úloha je experimentálna.

Ako experimentálne získať kyslík v laboratóriu, preukázať jeho dostupnosť.

Možnosť 25 z 25.









      2020 sattarov.ru.