Zhrnutie GCD vo vzdelávacom odbore kognitívny vývoj s deťmi prípravnej skupiny na tému: „Ó, Zimushka-zima. Zhrnutie lekcie na tému: „Zima“ v prípravnej skupine


Víťaz all-ruskej súťaže « Najžiadanejší článok mesiaca »   JANUÁR 2018

„Odbor vzdelávania“ MKU výkonného výboru mestského obvodu Zainsky

Učiteľ: Minnibaeva Elvira Rashitovna MBDOU „Rainbow“ Zainsk. 2013
Téma: „Existuje čarodejnícka zima.“
Druhy detských aktivít:

Komunikatívne.
- kognitívny výskum.
- v poriadku.
- vnímanie fikcie.
-dvigatelnaya.

program:
1. Program vzdelávania a odbornej prípravy v materských školách, editoval M. A. Vasilyeva, V. V. Verbová, T.S. Komarová.
2. Príprava na školu detí s nedostatočným rozvojom reči v špeciálnej záhrade. T.S. Filicheva, G. V. Chirkina.
3. „Program Balalar Bakchisynda Terbiya Hem Belem Biryu“ R.A. Barkhanova, K.V. Zakirova.

Prípravné práce.
-príroda na prechádzku; hranie snehových gúľ.
-hodnotenie ilustrácií a obrazov o zime.
- učenie básní, piesní, výrokov, vôle.
- čerpanie vo voľnom čase.
- počúvanie hudby P. Čajkovského "Zima" z cyklu "Ročné obdobia".

Ciele: - Pokračovať v oboznamovaní sa s hlavnými príznakmi zimy, názvami zimných mesiacov; zmeny, ktoré sa vyskytujú v zime vo svete zvierat a rastlín;
- Naučte sa sprostredkovať rôzne emocionálne stavy, počúvať hudbu a porozumieť jej.
- Vytvárať schopnosť vyjadriť svoje pocity, dojmy farbou, kresbou.
- Pokračovať v rozvíjaní presnosti pohybov a gest.
- Rozvíjať kognitívny záujem, zvedavosť, pozorovanie.
- Dávať ohľad na prírodu.
-Výber koreňových slov.
- Aktivujte slovník na túto tému.
- Pokračovať v učení detí, aby vyjadrili svoje myšlienky úplnými odpoveďami.

vybavenie:
učiteľovi: magnetofón, „zimný“ zvukový záznam z cyklu „Ročné obdobia“, zvonček, mnohostranné sklo, sneh;
Pre deti: karty zobrazujúce rôzne nálady, farebné farby, paletu, obrúsky, vázu; letáky sfarbené modrou farbou.

Plánované výsledky: dieťa prejavuje zvedavosť; schopné odôvodniť a poskytnúť primerané kauzálne vysvetlenia; ukazuje schopnosť viesť konverzáciu; vlastní základné pohyby v súlade s vekom; starať sa o prírodu.
Priebeh hodiny.

titulok:
Dobré ráno a usmej sa všetkým
Vpravo a vľavo sa pokloňte svojim priateľom.
Budeme priateľmi, vždy pomáhame všetkým -
Súhlasíte Odpovedz mi: „ÁNO!“

Vychovávateľ (VD V-l):
Posaďte sa dobre, pohodlne. Vypočujte si hádanku:
Tri, tri,
Kone v tomto triu sú biele
A na saniach sedí kráľovná:
Belokosa, Belolitsa,
Keď mávla rukávom
Všetko pokryté striebrom.
-Kto pozná odpoveď?

Žiaci (East.W-ki):

1. dieťa: - V tomto ročnom období je zima.
2. dieťa: -Zimné mesiace.
3. dieťa: -Kysh.

Otázka: Adeline dokonca povedala v Tatare. Všetky majú správne odpovede. Výborne! Čo si myslíte, o akom ročnom období sa chystáme dnes hovoriť?

In-ki:
Pasha: - O zime.
Arisha: -Kysh turdynda.

V-l: -Právo, okolo zimy. Chlapci, prečo hádanka hovorí o „trojke“? Aký druh „trojky“, aký druh koní?

Oleg: - Rasa je kôň.
Nastya E: - Toto sú zimné mesiace. Sú ich presne tri.

Otázka: Áno, správne. Semená - to sú kone, v zimných mesiacoch sú ich presne tri. Zima teda trvá tri mesiace. Pripomeňte si a zavolajte na zimné mesiace.

In-ki:
1. dieťa: - január, február, december.

V-l: -A presnejšie, prvý mesiac?

In-ki:
1. dieťa: - prvým mesiacom je december, začiatok zimy.
2. dieťa: - druhý mesiac je január, v polovici zimy.
3. dieťa: - Tento február je koniec zimy.

V-l: - Každý má správne odpovede! Výborne!

1. dieťa. Pomenujte ho. (Hovorov).
2. dieťa. Pomenujte ho. (Repeat).
- Výborne! Chlapci, veľmi sme sa tešili na príchod krásnej zimy. Sledovali prvý sneh. Pozerali sa na elegantné, elegantné snehové vločky a v akej farbe zima a stromy zafarbujú zimu?

In-ki:
1. dieťa: -Winter maluje pôdu, stromy biele.
2. dieťa: -Viem ako biely koberec na zemi.
3. dieťa: - Min. Agachlar ak tunnaryn kigech, biker matur bula.

V-e: -Nindi matur javap-etyp birde. Výborne! Kde získala bielu farbu?

In-ki:
1. dieťa: Pretože sneh je biely.
2. dieťa: -Výskyt je niekedy tmavý a dokonca viacfarebný.

In: Right. Správne ste si to všimli. Teraz vysvetlím: V pouličnom osvetlení sa zdá, že sneh je úplne iný. Vedľa lampy sa leskne, trblietky so všetkými farbami dúhy a tam, kde svetlo z lampy nedosiahne, sa zdá tmavé. Lúče snehových vločiek odrážajú svetlo, takže sneh sa leskne.

(Vykonať experiment s odrazom svetla z mnohovrstvového skla).

Guys. Poďme k stolu na experiment. Aby sme to dosiahli, potrebujeme sneh a viacúčelové sklo, zvážite 4 ľudí.
(Deti uvažujú).
-Takže sneh môže iskriť, trblietať so všetkými farbami dúhy a môže byť dokonca tmavý, to znamená, že je viacfarebný. Teraz si sadnite na svoje miesta. Čakali sme teda na mrazivé dni. Všimli sme si, že keď je veľmi chladno, aký sneh?

Žiaci: -
1. dieťa: -Vidno voľné.
2. dieťa: -Viem, že je taký ľahký.
3. dieťa: -Zistite našuchorené.
4. dieťa: - iskry, iskry na slnku, drví sa pod nohami.

Otázka: Všetky odpovede sú správne. Výborne! Sneh dokonca vonia. Čo si pamätáš?

Žiaci: -
1. dieťa: -Vidno cítiť mráz.
2. dieťa: - mimoriadna sviežosť a čistota.

V-l: - Správne! Milí chlapci! V zime je všetko pokryté bielym našuchoreným snehom. A poďme si hrať s týmto slovom.

Hra „Hovorte slovo“

(Učiteľ číta báseň a deti pridajú slová spojené so slovom „sneh“).
  - Počúvajte pozorne:

Ticho, rovnako ako vo sne
Padá na zem ... (sneh).

Z oblohy padajú všetky chumáčiky
Strieborné ... (snehové vločky).

Do dedín, na lúku
Všetko zostupuje ... (snehová guľa).

Pre chlapcov je tu zábava -
Viac a viac ... (sneženie).

Každý preteká
Každý chce hrať ... (snehové gule).

Ako biely sako
Oblečený ... (snehuliak).

Neďaleko je snehová pokrývka,
Toto dievča je ... (snehuliak).

V snehu, pozri
S červeným prsníkom ... (bullfinches).

Ako v rozprávke, ako vo sne
Celá krajina bola vyzdobená ... (sneh).

V-l: - Chlapci, aké slová ste pridali?

žiaci:
1. dieťa: - sneh, snehové vločky, snehová guľa, sneženie.
2. dieťa: - snehové gule, snehuliak.
3. dieťa: - snežná panna, bullfinches.

Otázka: „Aké slovo sa všetci podobajú?“

žiaci:
1. dieťa: - sneh.

In: - Každý má správne odpovede. Milí chlapci! Toto sú základné slová, ktoré majú jeden koreň. Umelci, básnici, skladatelia a spisovatelia obdivovali túto ročnú dobu. A teraz si vypočujeme skladbu „Winter“ od P. Čajkovského z cyklu „Ročné obdobia“. Zatvorte oči a pozorne počúvajte.
  Znie to hudba.

Otázka: - Akú náladu táto hudba sprostredkuje?

Žiaci: -
1. dieťa: - zábava.
2. dieťa: - Táto hudba je smutná.

V-l: - Čo chceš robiť s takou hudbou?

žiaci:
1. dieťa: - Chcem hrať.

Otázka: - A čo si predstavujete, keď počúvate túto prácu?

žiaci:
1. dieťa: - Vonku sneží.
2. dieťa: - Každý je zima šťastný, chodil na prechádzku.

V-l: - A zahrajme si tiež Snowball Game. Máte veselú náladu, keď hráte snehové gule?

žiaci:
- Áno!

V-l: - Ukážte, ako hráte. Zohnal sa, zobral si sneh rukami, narovnal sa, urobil snehovú guľu a hodil ju ďaleko. Ešte raz ... A hodili sa navzájom. Výborne! Aké zábavné sme hrali. Sadnite si. Prečo stále milujeme zimu?

žiaci:
Bulat B.: - Môžete korčuľovať, lyžovať.
Adeline: - A môžete jazdiť aj na saniach.
Nastya E .: - Môžete si vytvoriť snehuliaka, zahrať si snehové gule.
Oleg: - Môžete si postaviť snehovú pevnosť, hrať hokej.
In: - Toto je zimná zábava. Všetky majú správne odpovede. Milí chlapci! Myslíte si, že máte radi zvieratá a rastliny aj zimu?

žiaci:
Bulat Sh .: - sťahovavé vtáky lietajú do teplejších podnebie.
Dima: - Rastliny a zvieratá adaptované na zimu, listy stromov.
Dasha: - Niektoré zvieratá idú spať, iné ukladajú jedlo.
Adeline: - Hmyz sa skrýva pod kôrou stromov.

V-l: - Všetky živé veci sa pripravujú na zimu. Hlad a zima sú strašné a nebezpečné pre každého. Pre zvieratá je ťažké vydržať silné mrazy.

Etude "Vážka stuhla"

V-l: - Nie všetci sa v zime bavia. Vypočujte si, čo sa stalo s vážkou. Prišla zima, ale vážka si nepripravila dom pre seba, neskladovala jedlo do budúcnosti. Vážka sa trasie chladom:

Studená, studená, oh, oh, oh!
Hladný, hladný, strašidelný v zime!
Nemám kam ísť
Nie sú k dispozícii žiadne snežné závesy.
Nechajte teplo a nechajte jesť.

Otázka: - Aká bola nálada vážky?
(Práca s kartami).
- Nájdite a ukážte kartu, ktorá zobrazuje smútok, smútok.
(Deti nájdu potrebné karty) - Predstavte si, že je táto smutná nešťastná vážka.
(Žiaci plnia úlohu, znázorňujúc smútok, smútok.
Výrazy tváre: zdvíhanie a pohybovanie obočím, buchnutie zubov).

V-l: - Ako sa ti darí. Výborne! O zime je veľa záhad, prísloví, znakov, prísloví. Ktoré poznáš?

žiaci:
Nastya E .: - „Mráz nie je skvelý, ale nepovie vám, aby ste sa postavili.“
Adeline: - „Postaraj sa o svoj nos v silnom mraze.“

In: - Ďakujem, dobre. Pasha pozná príslovie.

Pasha: - Husa stojí na jednej nohe - pred mrazom.

V-l: - O zime sa veľa hovorí. Postupne si ich zapamätáme. A teraz urobíme hádanky a ostatní ich uhádnu. Hneď ako začujete zvonenie takého zvončeka, budete sa hádať:
- Ľadový zvon
Je vždy so mnou.
Ding Dong, Ding Dong
Dáva hádanky.

žiaci:
Oleg: - Muchy - mlčí, muchy - mlčí, keď zomrie, potom bude plakať. Čo je to?
Emilia: - Sneží.
Bulat B.: - Kar.

V-l: - Výborne, uhádli hádanku.

žiaci:
Nastya K.: - Nehorí v ohni, neklesá vo vode. Čo je to?
Pasha: - Ľad.
Damir: - Boz.

V-l: - Správne, dobre!

žiaci:
David: - Bez klinu, bez sekery sa most stavia. Čo je to?
Robert: - Frost.
Dima: - Suyk, Salkyn.

V-l: - Výborne, uhádli všetky hádanky. Páči sa vám moja hra?

žiaci:
Áno!

In-l: - Nabudúce budeme hrať znova. Chlapci, počas hodiny ste počúvali pieseň „Zima“. Teraz nakreslite do svojich albumov to, čo ste prezentovali pri počúvaní hudby. Pamätajte, už ste o tom hovorili.

(Učiteľ ponúka deťom, aby sa umiestnili na svoje stoly, aby nakreslili „zimnú krajinu“ alebo „zimnú zábavu“. Žiaci sa pustia do práce. Žiaci si spolu s učiteľom preskúmajú vytvorený obrázok. Všetky kresby sú zverejnené na tabuli).

V-l: - Povedz mi, čo si to nakreslil?

žiaci:
1. dieťa: - Zima som maľoval v bielych šatách. To je jej snehobiely hrad, ona tam žije.

V-l: - Chlapci, ako sa ešte stále krásne volá?

žiaci:
1. dieťa: - Zima - zima.
2. dieťa: - kráľovná, kráľovná.
3. dieťa: - Zima hosťa.
4. dieťa: - Matka zima.
5. dieťa: - ruská mládež.
6. dieťa: - Čarodejnica - zima.

Otázka: - Ako jemne, láskavo a radostne sa k nej obracajú.

Výsledok:
Otázka: - Chlapci, o ktorej sezóne sme hovorili v triede?

žiaci:
1. dieťa: - O Zimushka-zime.
2. dieťa: - Zima prichádza po jeseni.
3. dieťa: - zimné mesiace: december, január, február.

V-l: - Čo sa ti najviac páčilo?

žiaci:
1. dieťa: - Skúsenosti s odrazom svetla z viacúčelového skla. Bolo to veľmi zaujímavé.
2. dieťa: - A aké skvelé bolo hrať snehové gule!
3. dieťa: - Rád som kreslil.
4. dieťa: - A rád som počúval hudbu.

V-l: - Každý z vás mal niečo rád. Chlapci, budeme sa baviť oveľa viac o zime, čítať knihy, hrať zimné hry, zapamätať si básne, hádanky. Ďakujem všetkým, dobre!
Teraz je čas rozlúčiť sa
Ale dúfam, že priatelia
Znovu sa s tebou stretneme
Koniec koncov, nemôžeme žiť bez priateľstva.
Štruktúra hodiny: trvanie predstavenia - 5 minút.

Začiatok a koniec lekcie sú rituálne, udržujú pocit detskej integrity a úplnosti lekcie.

Hlavná časť (trvanie 25 minút).

Účel: implementácia úloh týkajúcich sa softvérového obsahu.

Metodické techniky:
1. Otázky pre deti.
2. Skúška predmetu. Experimentovanie.
3. Počúvanie hudby.
4. Používanie symbolových kariet.
5. Cvičenie na prenos rôznych emocionálnych stavov.
6. Výkres.
7. Príbeh prísloví, prísloví, bude.

Záverečná časť (trvanie 5-6 minút). Cieľom je zhrnúť lekciu.

Použitá literatúra:
1. Triedy pre deti s mentálnym postihnutím (predškolský vek) T.V. Kartseva.
2. „Svet okolo nás.“ M. Kostyuchenko. Integrované triedy s deťmi vo veku 4 - 7 rokov.
3. „Čitateľ“. "Pri zúčtovaní detstva" K.V. Zakirova.
4. Organizácia detských aktivít na prechádzke (prípravná skupina). T. G. Kobzeva.

Zdroje ilustrácií
1.Obrázok "Sasha a snehuliak", autor G.A. Tumakova, umelec A.V. Kondratijev
umelecký redaktor B. V. Bogachenkov.
2. Vizuálna a didaktická príručka „Zima“, umelec E. Belozertseva,
umelecká redaktorka T. Chizhkova.

Svetová trieda v seniorskej skupine: Zima

Zhrnutie tried po celom svete pre predškolské zariadenia "Hello, Zimushka-Winter!"

Autor: Učiteľ SRRE „Know-it-all“ Karasenko Lyudmila Nikolaevna MAU DO „Palác tvorivosti detí“, Taganrog

Popis práce:  Tento materiál môžu byť použité v lekcii o okolitom svete na zimnú tému, a to tak učiteľmi škôl pre raný rozvoj detí, ako aj učiteľmi materských škôl.

Typ povolania:  Typ povolania.

Účel lekcie:  Konsolidovať a zhrnúť vedomosti detí o zimnej sezóne.
ciele:
  Systematizovať znalosti detí o charakteristických znakoch zimy;
  Zovšeobecniť a rozšíriť vedomosti detí o vzťahu medzi živou, neživou prírodou a ľudským životom v zimnom období;
  Podporovať rozvoj pozornosti, pozorovania, logického myslenia, pamäti, holistického vnímania;
  Rozvíjať schopnosť vidieť krásu sveta;
  U detí spôsobiť emocionálne potešenie z aktivít na lekcii;
  Podporovať lásku a rešpekt k životnému prostrediu;
  Vytvárať zručnosti v oblasti spolupráce, vzájomného porozumenia, dobrej vôle;
Príprava na lekciu:  výber ilustrácií a hudobných sprievodov.

Demonštračné materiály:  farebný box od „Zimushki-Zima“, taška s motivačnými cenami, snehové vločky, ilustrácie na zimnú tému (podľa priebehu hodiny), zvukový záznam piesne „Snow Waltz“, „Ak nebola zima ..“ (z karikatúry „Prostokvashino“), multimédiá projektor.

Postup kurzu:
učiteľ:  Páči sa vám na návšteve?
  Dnes vám odporúčam navštíviť sa. A ku komu pôjdeme, budete sa hádať počúvaním hádanky (učiteľ číta hádanku)
  Chladí sa každý deň
  Slnko slabne
  Všade, kde je sneh ako strapec -
  Tak prišla k nám ...
  (Winter)

učiteľ:  Dnes pôjdeme na návštevu Zimushka-Zima.
učiteľ:  Kde sa k nej môžem dostať?
  (Odpovedá deťom)
  Deti ich majú,
  Náhle ma ponáhľajte z hory!
  A Yegor a Oksanka
  Na trati sa valia ... (sane)


  (Obraz Zimushkiho - zimy a zimné krajiny na obrazovke)
učiteľ:  Na saniach vám letel
  Prešli sme vánicami a vánicami
  Prekročili sme rieku
  Boli sme v zime!
  Tu navštevujeme Zimushku.


učiteľ: Pozrime sa na obrázky, v ktorej sezóne sú zobrazené?


učiteľ:  Zima svojím šarmom inšpiruje umelcov, spisovateľov, básnikov, skladateľov a vytvára krásne diela. Chlapci, o zime bolo napísaných veľa básní, nie je možné obdivovať krásu tohto čarovného a nádherného ročného obdobia. Vypočujte si, aké úžasné línie básnik I. Surikov napísal o zimnej prírode.
  Biely chlpatý sneh
  Točenie vo vzduchu
  A zem je tichá
  Falls, ľahne si.
  A ranný sneh
  Pole sa zmenilo na biele
  Ako závoj
  Všetci ho obliekli.
  Temný les, ktorý čiapku
  Pokryl som to úžasné
  A zaspal pod ňou
  Silný, pevný.
  (Výňatok z básne I. Surikov.)


učiteľ:  Páčilo sa vám páči báseň? Čo to hovorí?
učiteľ:Chlapci, čo je to za kúzlo?
  (na stojanoch na stôl, vopred pripravená škatuľka, v nej sú karty s úlohami)


učiteľ:  Deti, Zimushka pre nás pripravila zaujímavé úlohy! Chcete, aby bola zima zasnežená? Za vaše odpovede na lekciu dostanete z tohto poľa snehovú vločku. (Počas hodiny dostanú deti snehové vločky)

Úloha 1. „Čo vieme o zime?“

učiteľ:  Deti, Zimushka nás žiada, aby sme jej povedali, čo vieme o zime?
učiteľ:  Kto vie, koľko mesiacov zima trvá?
deti:  tri
učiteľ:  Aké mesiace to sú?
deti:  December, január, február.
učiteľ:  Chlapci, aké zmeny nastali s príchodom zimy v neživej prírode? Ako sa zmenilo počasie?


deti:  Vonku je veľmi chladno, fúka silný vietor. Sneží, začína mrznúť.
učiteľ:  Čo sa stalo slnko, nebo?


  (Odpovedá deťom)
deti:  Dni sú kratšie, slnko trochu svieti. S príchodom zimy sa ochladí, mrazy začínajú. Na oblohe vidíme mraky, ktoré už neprinášajú dážď, ako na jeseň, ale sneh. Nadýchaný biely sneh pokrýva zem, leží na vetvách stromu, na strechách domov. Vodné útvary zamrznú: jazerá, rieky, potoky.
učiteľ:  Chlapci, chcel by som vám pripomenúť, že musíte byť v blízkosti ľadom pokrytých vodných tokov. Aby ste sa vyhli nebezpečenstvu, musíte byť veľmi opatrní a pozorný. V žiadnom prípade nešli na ľad bez dozoru dospelých!
učiteľ:  Teraz je čas hrať.

Úloha 2. Hra „Zimný vietor a snehové vločky“

(deti majú vo svojich rukách papierové vločky, na hudbu pre deti, ako sú snehové vločky vo vetre, rozptyľujú sa rôznymi smermi, tancujú, točia sa, kývajú sa, akonáhle hudba skončí, deti by sa mali opäť stať v kruhu)

Úloha 3 „Život zvierat a vtákov v zime“

(Na obrazovke sa objavia obrázky „život zvierat a vtákov v zime“)




učiteľ:  Deti a kto vie, aké zmeny nastali s príchodom zimy v živote zvierat a vtákov?
  (Odpovedá deťom)
učiteľ: Nadýchaná kožušina a teplý kožuch zvierat im pomáhajú vyrovnať sa aj s najťažšími mrazmi. Na zahriatie a uspokojenie zimy sa niektoré zvieratá snažia postarať sa vopred, pripraviť si svoje rezervy na zimu. Niektoré zvieratá zimujú v zimnom období.
  V zime je hladný pre vtáky hladný. Koncom jesene lietajú sťahovavé vtáky do teplejších podnebí. Nie je ľahké zimovať vtáky. Je ťažké dostať jedlo zo snehu. V dôsledku hladu môžu vtáky zomrieť.



učiteľ:Chlapci, ako môžeme pomôcť malým bezbranným vtákom?
  (odpovede detí)
  To je pravda, chlapci, je veľmi dôležité pomôcť vtákom - nakŕmiť ich. Spoločne s rodičmi môžete pre nich zavesiť kŕmidlá v parkoch, záhradách a námestiach.


Úloha 4. Prstová hra „Bear in the den“

Medveď v brlohu zdravo spí
  Čichajú celú zimu až do jari.
  Spať v zime v chipmunk,
  Pichľavý ježko a jazvec (ohnuté prsty).
  Iba Zainka nemôže spať (Making Bunny: index a stredné prsty sú zdvihnuté).
  Utečie od líšky (otočte prstom).
  Bliká medzi kríkmi
  Čmáral - a bol taký (spájame palec pravej ruky s ukazovákom vľavo a naopak)!

Úloha 5. „Život rastlín v zime“

(Na obrazovke sa zobrazia obrázky „život rastlín v zime“)


učiteľ:Chlapci, čo sa deje v zime s rastlinami? Niektorí ľudia si myslia, že rastliny odumierajú.
  (Deti vyjadria svoj názor)


učiteľ:Správne, chlapci z rastlín neumierajú v zime, ale jednoducho zaspávajú, „odpočinok“ sú v nútenom odpočinku. Na jeseň listy z rastlín odchádzali, ale púčiky, v ktorých bol rastlinný život skrytý, zostali. Rastliny musia byť chránené - nešliapajte, nerozbíjajte konáre, iba opatrným zaobchádzaním na jar uvidíme na nich zelené listy.

Úloha 6. „Život ľudí v zime“

(Na obrazovke sa zobrazia obrázky „život ľudí v zime“)




učiteľ:  Chlapci, ako sa zmenil život ľudí s príchodom zimy?
  (Odpovedá deťom)
učiteľ:Chlapci, povedzte nám, budeme potrebovať oblečenie v zimnej sezóne?
  Čo sa vám páči v zime? Aké zimné hry sa vám páčia?
deti:  Vyrezávaj snežnú ženu, zahraj si snehové gule, sánkovanie, lyžovanie, korčuľovanie.
učiteľ:  Chlapci, aké zimné prázdniny poznáte?
deti:  Nový rok, Vianoce, Masopust




učiteľ:  Všetci sa tešíme na mágiu, dary, zábavu, slávnostnú náladu.

Úloha 7. „Snehuliak“

učiteľ:Teraz si dáme pauzu.
Telesná výchova "Snehuliak"
  Poď kamarát, odváž sa, kamarát,
  Katie svoj sneh na snehu
  Z toho sa stane snehová guľa
  A stať sa snehuliak
  Jeho úsmev je taký jasný!
  Dve oči, klobúk, nos, metla.
  Ale slnko sa bude piecť zľahka -
  Beda! - a nie je snehuliak.
(Deti chodia v kruhu a ukazujú pohybmi rúk, akoby pred nimi valili snehovú guľu, kreslili si snehuliaka rukami. Usmievajú sa. Ukazujú svoje oči, čiapku, nos, metlu v rukách, potom drepujú, pokrčia plecami a pokrčia plecami.

Úloha 8. Hra „Hovorte slovo“

učiteľ:  Poďme sa hrať s vami. Začnem vetu a pridáte správne slovo
  Ticho, ticho, ako vo sne
  Klesá na zem ...
  (Sneh)


  V zime sa ho každý bojí -
  Môže mu to ubližovať.
  Skryte si uši, líca, nos,
  Koniec koncov, na ulici ...
  (Frost)
  Celú zimu spal v kožuchu,
  hnedá labka sať
  a keď sa zobudil, začal hučať
  táto šelma z lesa ...
  (Bear)


  Z vrchu vyčnieva nádherný chvost.
  Aké zvláštne zviera?
  Jemne zaskočí orechy.
  Samozrejme, toto je ...
  (Protein)


  Je sám od snehu
  Z mrkvy nos.
  Trochu teplo, okamžite plač.
  A bude sa topiť ...
  (Snehuliak)


  Bol kedysi vodou
  Zrazu však zmenil svoj vzhľad.
  A teraz, na Silvestra
  Na rieke vidíme ...
  (Ice)


  Ponáhľam sa ako guľka
  iba ľadové vŕby
  áno blikajúce svetlá!
  Kto ma nosí ...
  (Korčule)


  Vianočný strom s hračkami
  Klauni so zvony.
  Všetci ľudia sa bavia!
  Aký druh dovolenky?
  (Nový rok)

Zhrnutie lekcie na zoznámenie sa s prírodným svetom v prípravnej skupine.

Téma „Zima. Zimná zábava. ““

cieľ:Zovšeobecniť a systematizovať detské predstavy o charakteristických znakoch zimy,

naďalej sa učiť ich nájsť; naučiť sa vytvárať väzby medzi sezónnymi zmenami v prírode a životným štýlom zvierat; predstaviť deťom prírodné vlastnosti zimných mesiacov; aké druhy športov môžete robiť v zime.

Vzbudte záujem detí o experimentovanie (pomenujte vlastnosti snehu; odkiaľ sneh pochádza; z čoho pozostáva snehová vločka; prečo sa snehové vŕzlo počas mrazu).

Dokáže analyzovať, porovnávať a vyvodzovať závery.

Podporovať zhovievavý postoj k prírode a jej obyvateľom.

Výbava: miska so snehom, šálky

Aktivácia slovníka: zasnežená, tichá, hravá, hravá, nahnevaná a grouchy.

Obohatenie slovníka: „zamračený“; „Veterný ventilátor“; „Snehuliak“.

Tento krok.

Znie pieseň z filmu „Kúzelníci“ „Tri Bieli rytieri“.

Opatrovateľ. Aký báječný kôň znie v piesni?

Áno, sú to zimné mesiace: december, január, február.

Zimushka-zima k nám prišla v striebornom vozíku na troch snehovobielych koňoch. Prvý kôň je december, druhý kôň je január a tretí je február.

December je prvý zimný mesiac. Svetlo biele snehové vločky lietajú z neba a ozdobujú Zem našuchoreným bielym kobercom. Stromy a kríky stoja bez lístia, sneh leží na holých konárech, iba smrek a borovica zostávajú zelené. Slnko zriedka pozerá nízko šedými mrakmi, a preto sa december všeobecne nazýva „zamračený“ - ponurý mesiac bez slnka, krátke dni, dlhé noci. V decembri v noci zamrzne mráz - stavajú ľadové mosty na rybníkoch. 22. decembra je najkratší deň v roku. Po 22. decembri sa deň postupne zvyšuje.

Január je druhý zimný mesiac. Chladné prestávky, praskliny a praskliny snehu pod nohami. Ľudia nazývajú január „loutnou“ alebo „loutnou“. V januári sú lesné chodníky biele, ľad na riekach je modrý, snehové správy sú vysoké a hviezdy sú v noci jasné. Priťahuje mráz na sklo úžasné vzory. „Január je zima panovníka“ - to hovoria ľudia.

Február je posledný zimný mesiac. Snehové búrky a vánice zametajú vysoké snehové závesy a nárazovité vetry poháňajú sneh nad zemou. Za starých čias bol február nazývaný „snehuliak“, „veterný mlyn“. Vo februári sa deň predlžuje, slnko sa začína zahrievať, zo striech visia dlhé krištáľové rampouchy, niekedy začínajú krúžiť prvé plaché kvapky, sneh sa roztopí, stmavne a snehové správy sa usadia. Ľudia si všimli, že 2. február ukazuje, aká bude jar. Ak bude v tento deň slnko, jar bude teplá. Ak je deň zamračený, pripravte sa na neskoré mrazy. Toto je také znamenie.

Zima trvá dlho. Zima má náladový, prchavý charakter. Zima je tichá a zasnežená, hravá a hravá, niekedy nahnevaná a mrzutá. Ľudia nosia teplé kabáty a klobúky.

Všetko na Zemi pokračuje ako obvykle. Nasleduje každá sezóna, tak ako to nariadila príroda. Máme šťastie, vy a ja vidíme na vlastnej koži všetky ročné obdobia.

A na zemi sú miesta, kde je celoročná zima alebo leto.

Rieky a jazerá pokryté zimou, pokryté lesnými cestami silným ľadom, pokrývali celú zem bielou pokrývkou.

„Biela deka nie je vyrobená rukami,

Netkané a rezané,

Spadla z neba na zem? “ (Sneh)

Uhádli ste správne - je to sneh.

Kto odpovie, z čoho sneh pochádza a ako sa javí na zemi? Odpovede detí

Ale aby ste sa uistili, čo to je, odporúčam vám zbierať sneh z misky do pohárov.

Vezmi si to do svojich rúk.

Čo sa mu stalo? Prečo sa topí? Premení sa na vodu.

Aký je? Chladná, mäkká, plesne dobre.

Teraz je mäkká, pretože miestnosť je teplá, a ak ju vyberiete a necháte ju do rána, čo sa s ňou stane? (zamrzne a zmení sa na ľad).

A v mrazivom počasí je to úplne iné, aký chlapci? Drobný, suchý, páperovitý).

A prečo zasnežuje sneh v mrazivom počasí? Zlomené lúče snehových vločiek.

Prstová gymnastika.

Postavím sa a chytím snehové vločky vo svojich rukách. Prst na dlani

Milujem zimu, sneh a snehové vločky. Krčte ruky

Ale kde sú snehové vločky? Zovrite päste

V dlani - voda. uvoľniť päste

Kde zmizli snehové vločky? Zaťaté a uvoľnené pästi

Krehké ľadové lúče sa roztopili a potriasali rukami

Moje ruky sú zrejme horúce. trieť si dlane

V zime hier deti neklesajú.

Čo rád robíš?

Zobrazuje sa prezentácia programu „Winter Fun“.

Zimné športy sú medzi ľuďmi najobľúbenejšie a najobľúbenejšie: jazda na saniach, krasokorčuľovanie, ľadový hokej, lyžovanie atď.

Lyžujeme aj v zime, navštevujeme klzisko, sánkovanie, ale našou obľúbenou zábavou je korčuľovanie.

A počas rozmrazovania vytvárame snehuliaka.

Fizminutka.

Tu sú snehové vločky lietajúce ruky nadol

Na domoch a na deťoch sú zobrazené snehové vločky.

Pôjdeme na ulicu

A začneme hrať snehové gule, ohýbame sa, vyrezávame a hádzame

Pád snehu zábava ruky hore a dole

Všetko bude belšie okolo

Sme snehové vločky, sme fuzzy ruky vľavo a vpravo

Nie sme proti averzii

Sme snehové vločky - baleríny

Tancujeme vo dne iv noci. pružina

Bielili sme stromy

Zem bola pokrytá zamatom

A zachránený pred chladom. s drepom.

V zime nie sú divoké zvieratá sladké, dokonca aj predátori musia túlať po lese dlhú dobu pri hľadaní potravy.

Čo sú dravci?

Kto to nemusí robiť? Prečo?

V lesoch sú ľudia, ktorí v zime podporujú voľne žijúce zvieratá: zberajú seno, kŕmia kŕmnymi zmesami.

A tiež kŕmime vtáky v zime, ako? Vyrábame kŕmidlá pre vtáky.

Zhrnutia tried v prípravnej skupine na tému: Zima

  Ibatullina Lyubov Semenovna
pozície:  pedagóg GBS (K) OU "NS (K) OSH číslo 88 1 typ"
Popis práce:  Tento materiál môžu učitelia predškolských zariadení použiť na rozhovory o zime počas prechádzok pri diskusii o prírodných javoch. Bude tiež užitočné pre učiteľov základných a stredných škôl pripraviť hodiny po celom svete, hodiny v triede na zimnú tému.
cieľ:  zoznámenie detí so zimnými mesiacmi, so stavom prírody v zime.
ciele:
vzdelávacie:
  - upevniť poznatky o sezónnych zmenách v prírode;
  - sumarizovať a systematizovať predstavy o charakteristických znakoch zimy.
vzdelávacie:
  - rozvíjať zmysel pre lásku k prírode;
  - Zvýšiť záujem o poznanie prírody.
rozvíjanie:
  - rozvíjať schopnosť obnoviť logický vzťah, vyvodiť závery;
  - rozvíjať pamäť a pozornosť.

Chlapci, jeseň končí. Najkrajšia doba roka sa blíži - zima. Poviem vám, aký úžasný je tento rok. A v tom mi pomôže zimná encyklopédia. A tak:

Prvá kapitola

Zimné mesiace.
  Zima začína v decembri, potom príde január a zima končí najkratší mesiac - február. Decemberový uzáver ruskej zimy. Toto je mesiac dlhých nocí a prvých tvrdých mrazov, polnoci roka. Január je vrchol zimy, mesiac jasných hviezd, biele chodníky. Január je považovaný za najchladnejší mesiac, srdce zimy. Február je predvečer jari. Toto je mesiac posledných mrazov, trnitých snehových búrok a snehových driftov.
  - Chlapci, počúvajte, ako sa za starých čias tieto mesiace láskyplne volali. December je deň. Je to tak, pretože december je vždy ľadový a mrazivý. Január je prierezom, je uprostred, akoby rozpínal zimu na dve časti. Február sa nazýva loutna. V niektorých rokoch je február veľmi tvrdý a ani horúci z hľadiska zúrivosti ani v januári.
  Od pradávna ľudia prichádzali s prísloviami a prísloviami o zimných mesiacoch.
  december
  December kladie ovčia koža na päty, na oknách maľuje zložité vzory. Oko pobaví snehom áno piercing do uší s mrazom.
  December končí rok, začína zima.
  Študujem mesiac, počas zimy mrzne.
  December bude vydláždiť aj nechty, a dá kurz na saniach.
  január
  Začiatok januára - nový rok, zima - stred.
  Január-otec - mráz.
  Január je jarný obrat.
  Január je popraskaný - ľad na rieke je zmätený.
  február
  Február končí zimu, ukazuje novú sezónu.
  V januári mrazy, vo februári snehové búrky.
  Vánice a snehové búrky lietali do februára.
  Február fúka zimu.

Chlapci, počúvajte tiež hádanky o zimných mesiacoch.

Jeho dni - všetky dni sú kratšie
  Všetky noci sú dlhšie ako noci.
  Na polia a lúky
  Pred jarom ležal sneh.
  Uplynie iba náš mesiac
  Oslavujeme Nový rok. (December)

Okusujúce uši, okusujúce nos,
  Mráz stúpa do čižiem.
  Splash water - fall
  Už nie voda, ale ľad.
  Ani vták nelieta
  Vták zamrzne z mrazu.
  Slnko sa zmenilo na leto.
  Čo, povedzme, tento mesiac? (Január)

V noci je silný mráz
  Zaznie deň zvonenia.
  Deň sa výrazne zvýšil.
  Takže, aký je mesiac? (Február).
  - Výborne! Všetci správne uhádli. Príroda v zime .
December je najkratší deň a najdlhšia noc. Deň sa objasní skôr, keď sa už večer blíži súmrak. Chlad a mráz pokrývajú jazerá a rieky silným ľadom. Sneží. Pomaly sa točí a padajú veľké snehové vločky v tvare hviezdy. Všetko tmavé mizne, je pokryté bielou. Hodina z hodiny na belšie a belšie sa stáva v prírode. Sneh, podobne ako biela plachta, zakryté záhrady, polia, lesy, zakryté diery, nerovnosti zeme, zametané snehové závesy. Stala sa zreteľne priestrannejšou, čistejšou a radostnejšou.
  V januári sa dni stávajú dlhšie a jasnejšie. Spočiatku je zvýšenie dňa úplne neviditeľné, veľmi malé, ale takéto zvýšenie zvyšuje deň. Slnko sa obrátilo na leto a deň čo deň na ňom stúpa vyššie a bude dlhšie trvať na oblohe a samotná obloha sa zmení na modrú. V januári nádherne krásna v lese! Ako kosoštvorcová kosačka sa leskne, slnko sa leskne. Akoby v krištáľovej dekorácii sú brezy brezové brezové. Na zelených labkách jedľ visel zasnežená kuchyňa (v kuchyni je sneh ležiaci na konáre), storočné borovice a iné stromy v bielej čipke. Expanzia pre milovníkov prírody. V radosti prešiel cez priestranné zimné húštiny. V lese je ticho, akoby spalo.
  Vo februári začína deň mierne slnko. Kmene stromov sa topia na južnej strane. A rampouchy sa objavujú na strechách, v tavenine je sneh pokrytý na vrchole infúziou ľadovej kôry. Toto je mesiac kontrastov. Vo februári je boj medzi zimou a jarom. Mráz v polovici februára je posledným zimným úsilím pred blížiacou sa jarou. Napriek tomu sa deň čo deň stáva jasnejším, obloha je stále viac osvetlená slnkom, jasná, ale stále bezmocná, aby vydávala teplo. Dni sa predlžujú, jasnejšie. Všetko v lese je biele a biele. Na slnku svieti sneh a iskry. V tieni jinovatky, v tieni, tichý les odloží. Zelené zamatové ihly žiaria jasne, biele, kučeravé brezy sú odliate s bielou farbou. Okolo svieže bizarné snehové závesy.

Chlapci, krásna príroda v zime?
  - Počúvajte príslovia a znamenia o zime.

Zostáva zimné leto. V zime padá leto.
  V zime sa slnko usmieva slzami.
  Zima je teplá - letná zima.
  V zime je les hlučný - očakávajte rozmrazenie.
  Zima sa bude pýtať, že leto je v obchode.
  Ak je v zime suchý a studený, v lete je suchý a teplý.
   Teraz hádajte hádanky o zime - zime.
   Obrus \u200b\u200bje biely
  Oblečila celý svet. (Sneh)

Existuje jedna taká kvetina.
  Nebudete ho tkať do vence.
  Ľahko vyfúknite:
  Bola tam kvetina - a žiadna kvetina. (Snowflake)

Biela mrkva
  Rastie celú zimu.
  Slnko sa zahrialo
  A jedol mrkvu. (Cencúľ)

Starý muž pri bráne
  Vykurované teplom.
Neuteká
  A on nemá príkaz stáť. (Frost)

Aj keď je sneh a ľad,
  A lístia - slzy sa nalejú. (Winter) Zvieratá a vtáky v zime.
  Pokojné v lese. Zdá sa, že život v ňom zmrazil až do budúcej jari. Iba klovanie modrých kliešťov a zvuk ďateľov oživujú les. Na poliach líška „zamumlá“, loví hraboše. Ktoré vydláždili cestu pod snehom. Ale život zvierat a vtákov v zime nezmrzne ani na minútu, žije svoj zmeraný, iba tichší život.

Diviaky trhajú sneh, hľadajú žalude a zimnú prasličku. Na okraji brezy lesa vidíme čierne gule. Sedia v rozptýlenom modro-čiernom chmýří s jasne červenými obočiami počas mrazivého rána a kŕmia sa okusujúcimi náušnicami obličiek. Kŕmia sa a začnú jeden po druhom, so zloženými krídlami a zaťatými. S kameňom spadnite z brezy priamo do snehu a zostaňte v jamkách po celý zvyšok krátkeho zimného dňa. Vo večerných hodinách lietajte na kŕmenie a potom znova na noc ponorte do zasneženého peria. Je pokojnejšia, teplejšia v snehu, vietor ju neurobí a je skrytý pred dravcami. Noc v snehu trávia aj jarabiny, tetrova hlucháňa, sivé a biele koroptve. Capercaillie sa pustí do krmiva z ihličia. Hrebeň chocholatý sa živí březovými púčikmi.
  Zajace, martény, losy, vlci „na nohách“ celú zimu sú bdelými obyvateľmi lesa.

V zimných hájoch sa môžete stretnúť s „lesnými radmi“ - kozami, brhlíkami, pikami a najmenšími vtákmi - žltozelenými kráľmi. Všetky čistia stromy od lesných škodcov. Hľadajú kukly, húsenice a vajíčka hmyzu. Na zimu sa schovával v úkrytoch. Ďatelina pestrá tiež neúnavne funguje a ničí tiež lesných škodcov.

A také zvieratá ako medveď hnedý, jazvec, psík mýval, veverica, mletá veverička, svišť, škrečok, ježko, sú v režime dlhodobého spánku. Žijú z tuku nahromadeného na jeseň a nijako sa neponáhľajú z režimu dlhodobého spánku.
  Vrány a dutinky trávia dlhú zimnú noc na stromoch v parkoch a záhradách. Na dlhú noc je počuť živé vtáčie volanie vtákov. Veľké kozy, vrabce domové a poľné, ovsené vločky schované v noci pod strechami, v podkroví vykurovacích potrubí. Za okennými rámami. Nepoužívajú Birdhouse: v nich je zima.


   Ktoré zviera je nebezpečné
  Kráča v červenom kabáte,
  Zráža sneh
  Je ich dosť
  Zametá všetky stopy za sebou? (Fox)

Zvlní sa do lopty
  Užívanie nie je možné. (Ježek)

Jazdí sa po vetvách
  Áno, nie vták.
  Red,
  Áno, nie líška. (Protein)

Rýchly skok
  Teplé páperie
  Červený kukát. (Králik)

V lete prechádzky bez cesty
  Blízko borovíc a brezy
  A v zime spí v brlohu
  Skryje nos pred mrazom. (Bear)

Účel: Zovšeobecniť a systematizovať detské predstavy o charakteristických znakoch zimy, naďalej sa učiť, ako ich nájsť; naučiť sa vytvárať väzby medzi sezónnymi zmenami v prírode a životným štýlom zvierat; predstaviť deťom prírodné vlastnosti zimných mesiacov; rozvíjať schopnosť detí pozorovať, vytvárať vety, vyvodzovať závery a vštepovať pocit empatie pre ich rodnú povahu.

k stiahnutiu:


preview:

Synopse zoznámenia sa s vonkajším svetom v prípravnej skupine pre školy.

Téma: „Zima-Zima“.

Tyutereva N.V.

cieľ: Zovšeobecňovať a systematizovať detské predstavy o charakteristických znakoch zimy, naďalej sa učiť, ako ich nájsť; naučiť sa vytvárať väzby medzi sezónnymi zmenami v prírode a životným štýlom zvierat; predstaviť deťom prírodné vlastnosti zimných mesiacov; rozvíjať schopnosť detí pozorovať, vytvárať vety, vyvodzovať závery a vštepovať pocit empatie pre ich rodnú povahu.

materiál: Ilustrácie zimnej krajiny. Fotografie zvierat (zajac, medveď, veverička, líška, vlk). Fotografie vtákov (bullfinch, waxwing, vrána, kavka, straka, ďateľ, kríženec, vrabec). Listy z papiera a farebné ceruzky. Dva voľné snehové gule, šál.

Priebeh hodiny.

Chlapci, pozorne počúvajte, hádam pre vás hádanku:

Zakrývam celú zem bielou prikrývkou,

Polievam polia, doma sa volám .... (Winter).

O ktorej sezóne sa dnes budeme baviť? (o zime).

Zobrazuje ilustráciu zimnej krajiny.

Aké sú príznaky zimy. (Odpovede detí).

Na stole mám dve snehové gule. Jeden nechám na tanieriku, druhý vložím do pohára a zabalím ho šatkou.

Ktorá z týchto snehových gúľ sa topí rýchlejšie? (Odpovede detí).

Po hodine skontrolujeme, ktorý z vás má pravdu.

Uveďte zimné mesiace. (December, január, február). Výborne.

December je prvý zimný mesiac. Svetlo biele snehové vločky lietajú z neba a ozdobujú Zem našuchoreným bielym kobercom. Stromy a kríky stoja bez lístia, sneh leží na holých konárech, iba smrek a borovica zostávajú zelené. Slnko zriedka pozerá nízko šedými mrakmi, a preto sa december všeobecne nazýva „zamračený“ - ponurý mesiac bez slnka, krátke dni, dlhé noci. V decembri v noci zamrzne mráz - stavajú ľadové mosty na rybníkoch. 22. decembra je najkratší deň v roku. Po 22. decembri sa deň postupne zvyšuje.

Január je druhý zimný mesiac. Chladné prestávky, praskliny a praskliny snehu pod nohami. Ľudia nazývajú január „loutnou“ alebo „loutnou“. V januári sú lesné chodníky biele, ľad na riekach je modrý, snehové správy sú vysoké a hviezdy sú v noci jasné. Priťahuje mráz na sklo úžasné vzory. „Január je zima panovníka“ - to hovoria ľudia.

Február je posledný zimný mesiac. Snehové búrky a vánice zametajú vysoké snehové závesy a nárazovité vetry poháňajú sneh nad zemou. Za starých čias bol február nazývaný „snehuliak“, „veterný mlyn“. Vo februári sa deň predlžuje, slnko sa začína zahrievať, zo striech visia dlhé kryštálové rampouchy, niekedy začínajú krúžiť prvé plaché kvapky, sneh sa roztopí, stmavne a snehové správy sa usadia. Ľudia si všimli, že 2. február ukazuje, aká bude jar. Ak bude v tento deň slnko, jar bude teplá. Ak je deň zamračený, pripravte sa na neskoré mrazy. Toto je také znamenie.

Čo sa všeobecne nazýva december? (Hmuren).

Prečo? (pochmúrne, bez slnka, krátke dni, dlhé noci).

Prečo sa január nazýva divoký? (mráz praskol, ľadovo studený.

Čo je to topenie? (to je, keď sa pečie slnko a topí sa sneh).

Čo je znamenie? (v tom prípade si ľudia niečo všimli).

Prečo bol február nazývaný veterným mlynom? (silný vietor). Výborne.

Odpočívaj si? (Áno).

Telesná výchova.

Vietor fúka do tváre, strom sa kymácal,

Vietor je tichší, tichší, tichší, strom je vyšší a vyšší.

Posaďte sa.

Chlapci, čo sa stane so zvieratami v zime? (Odpovede detí).

V zime je pre zvieratá zima. Hares, oblečený v bielych kožušinových kožuchoch, aby si ich vlk ani líška ani lovec nevšimli v bielom snehu, hrýzli jelša a osiku, schovávali sa v boxoch pod kríkmi.

Ukážem obrázok zajaca.

Medvede sladko spia v dunách.

Zobrazujem obrázok medveďa, ktorý spí v brlohu.

Veveričky skočia na konáre stromov, jedle šišky, extrahujú z nich semená a pri silných mrazoch sa schovávajú v dutinách a spánku, stočené do gule a pokryté našuchoreným chvostom.

Zobrazuje sa veverička.

Líšky hľadajú myši myši, sledujú myši, bežia v snehu, vystrašujú myši a šepká ich vyhadzujú z dier.

Zobrazuje obrázok líšky.

Lesom sa potulujú zlí a hladní vlci. Všetky zvieratá sa schovávali v nory, pochovaný v snehu, pre vlkov je ťažké nájsť korisť. V noci smutne vytie. Hlad ho privedie bližšie k bývaniu. Vlci dúfajú, že budú profitovať z teľa alebo jahniat.

Zobrazuje sa obraz vlka.

Čo jedia králiky a veveričky v zime? (okusovať kôru osiky a jelše, šupky).

Pre koho je lov líšok? (na myšiach).

Čo robí medveď? (Spiace).

Čo robí vlk? (vytie, ide bližšie k bývaniu, aby profitovala z teľaťa).

Hostia zo severu zdobia les v zime - vosky a bullfinches. Prsia - bullfinch sú jasne červené. Keď tento vták praskne, stáva sa ako ružové jablko.

Větve zamrznú v zime, blízko borovice a smreku.

Aký zázrak? Na breza - dozrievali jablká.

Priblížim sa k nej a nemôžem uveriť svojim očiam,

K stromu sa prilepilo kŕdeľ červených bullfinches.

Hladný po vtákoch v zime. Pohybujú sa z lesa bližšie k obydliam, schovávajú sa pred mrazom a snehovými búrkami pod strechami a za žalúziami domov.

Aké vtáky zimujúce poznáte? (Vrana, vrabec, sýkora, straka atď.).

Vrany, jacky, straky, ďateľi, krížniky a vrabci sa zimy nebojí, pretože majú dostatok jedla a sýtost im dáva teplo. Vtáky olúpajú smrek a šišky.

Zobrazujem obrázky vtákov.

Čo jedia vtáky v zime? (semená stromov, šišky).

Ako ľudia pomáhajú vtákom? (kŕmidlá na zavesenie, kŕmenie vtákov).

V zime majú deti veľa zábavy.

Čo môžete robiť v zime na ulici? (korčuľovanie, sánkovanie, lyžovanie; vyrezávať snehuliaka zo snehu, postaviť pevnosť; hrať snehové gule atď.).

Sadnime si k stolom a nakreslite, čo môžeme urobiť na prechádzke.

Deti sedia pri stole.

Pred prácou si vymyslime prsty.

Prstová gymnastika.

Tento prst prasa, ukazuje palec.

Tento prst je babička, - - - - - smerujúca

Tento prst otec. - - - - - stredné

Tento prst mama - - - - - bezmenný

A tento malý prst - I - - - - - - malý prst

To je moja celá rodina. stlačiť a uvoľniť päste.

Deti čerpajú z hudby.

Výstava kresieb. Deti hovoria, kto maľoval (3 - 4 osoby). Výborne.

Teraz sa pozrime, ktorá snehová guľa sa topila rýchlejšie. Odstránime šál, čo vidíme? Sneh ležiaci na tanieriku sa topil oveľa viac. Prečo?

Na zodpovedanie tejto otázky je potrebné vykonať experiment.

Zapálime sviečku a pokúsime sa nad ňou držať ruku. Hot? Áno. Čo treba urobiť, aby nedošlo k horeniu? Ruku odstráňte alebo ju niečo pred ohňom ochráňte. Napríklad s rovnakým šálom.

Prečo nie je ruka teraz horúca? Šatka neprenáša teplo zo sviečky do ruky, drží ju.

Prečo sa neroztopila snehová guľa zabalená v šatke? Šál nevynechal teplo miestnosti k snehu.

Prečo si človek v zime oblieči kožuch?

Hovoríme: "Kožuch sa otepľuje." Kožušina však nie je horúca ako oheň alebo batéria. Prečo sme v tom teplo? Je to len tak, že kožuch neuvoľňuje teplo tela človeka na ulici alebo mu nedovoľuje chlad.

Výsledok:

O čom sme dnes hovorili?

Čo sa vám najviac páčilo?

Výborne si prečítajte výstavu obrazov na tému „Zima“.










      2020 sattarov.ru.