Vai darba pieaugums dod sviras efektu. Bloki kā vienkārši mehānismi. Apmācības vingrinājumi un jautājumi


Šīs divas nodarbības tika vadītas mācību grāmatā S.V. Gromova, N.A. Dzimtenes fizikas 7.klase. M. Apgaismība 2000

Nodarbību īpatnība ir tā, ka stundās, kurās ir mazāk par 15 cilvēkiem, tiek izmantotas ieprogrammētās aptaujas tehnoloģijas. Tehnoloģija sastāv no vairāku atbilžu piedāvāšanas uz jautājumu. Pateicoties tam, ir iespējams vienlaikus atkārtot iepriekšējo materiālu, izcelt galveno aplūkotajā tēmā un kontrolēt materiāla asimilāciju visiem klases skolēniem. Kā liecina prakse, visas klases aptaujāšana prasa ne vairāk kā 17 minūtes. Jaunajiem skolotājiem svarīgs brīdis būs ātra prasmju pilnveidošana, lai noteiktu studentu mācīšanās līmeni. Turpmākā kontrole un patstāvīgais darbs vienmēr apstiprina atzīmes, kuras studenti saņēmuši programmētās aptaujas laikā.

Visa aptauja notiek mutiski. Bērni parāda atbildes uz kartēm vai uz pirkstiem, un tas nozīmē, ka atbilžu skaits nedrīkst pārsniegt piecas. Aptaujas rezultāti tiek nekavējoties parādīti uz tāfeles plusi, mīnusi un nulles veidā (ir iespēja atteikt atbildi). Šī aptaujas forma ļauj atbrīvot spriedzi aptaujas laikā, veikt to objektīvi, publiski un vienlaikus psiholoģiski sagatavot studentu pārbaudījumiem.

Programmētajam apsekojumam ir daudz trūkumu. Lai tos padarītu nederīgus, tas ir saprātīgi jāmaina ar citiem zināšanu kontroles veidiem.

1. nodarbība. Bloki

Nodarbības mērķis: iemācīt bērniem iegūt spēkus, ko dod bloku sistēma.

Iekārtas   bloki, vītnes, statīvi, dinamometri.

Nodarbības gaita:

1. Organizatoriskais brīdis

II. Jauns materiāls:

Skolotājs ierosina problemātisku jautājumu:

Daniela Defoe grāmatā "Robinson Crusoe" stāsta par cilvēku, kurš ieradās neapdzīvotā salā un spēja izdzīvot skarbos apstākļos. Tas stāsta mums, ka reiz Robinsons Krūzo nolēma būvēt laivu, lai kuģotu prom no salas. Bet viņš uzcēla laivu tālu no ūdens. Un laiva bija ļoti smaga, lai to varētu pacelt. Iedomāsimies, kā jūs varētu nogādāt smago laivu (teiksim 1 t. Svaru) ūdenī (1 km attālumā).

Studentu lēmumus īsi uzraksta uz tāfeles.

Parasti viņi ierosina izrakt kanālu, pārvietot laivu ar sviru. Bet pats darbs saka, ka Robinsons Krūzo sāka rakt kanālu, bet aprēķināja, ka tā pabeigšanai viņam būs nepieciešama visa viņa dzīve. Un, ja jūs aprēķināsit, svira būs tik bieza, ka jums nav pietiekami daudz spēka, lai turētu to rokās.

Nu, ja kāds piedāvā izgatavot vinču, uzklājiet ķēdes pacēlāju, blokus vai vārtus. Ļaujiet šim studentam pastāstīt, kāds mehānisms tas ir un kāpēc tas ir vajadzīgs.

Pēc stāsta viņi sāk studēt jaunu materiālu. Ja neviens no studentiem nepiedāvā risinājumu, skolotājs pats par sevi stāsta.

Bloki ir divu veidu:

sk. 54. attēlu (55. lpp.)

Skatīt 55. attēlu (55. lpp.)

Fiksētais bloks nedod stiprības pieaugumu. Tas maina tikai spēka pielietošanas virzienu. Un mobilais bloks dod spēka palielinājumu 2 reizes. Redzēsim sīkāk:

(Lasāmviela 22. paragrāfa atvasinājums no formulas F \u003d P / 2;)

Lai apvienotu vairāku bloku darbību, tiek izmantota ierīce, ko sauc par ķēdes pacēlāju (no grieķu poli - "daudz" spao - "pull").

Lai paceltu apakšējo bloku, jums jāvelk divas virves, tas ir, jāzaudē 2 reizes attālumā, tāpēc šīs ķēdes bloka stiprības pieaugums ir 2.

Lai paceltu apakšējo bloku, jums jāsamazina 6 virves, tāpēc šīs ķēdes bloka spēka pieaugums ir 6

III. Jauna materiāla stiprināšana.

Apmācības aptauja:

1. Cik virves ir sagrieztas attēlā?

  1. Vienu
  2. Četri
  3. Pieci
  4. Seši
  5. Cita atbilde.

2. Zēns var pacelt 20 kg. Un jums jāceļ 100. Cik bloku viņam vajag, lai izveidotu ķēdes bloku?

  1. Četri
  2. Pieci
  3. Astoņi
  4. Desmit
  5. Cita atbilde.

3. Vai, jūsuprāt, ir iespējams iegūt nepāra skaitu stipruma reižu, izmantojot blokus, piemēram, 3 vai 5 reizes?

Atbilde: Jā, tas ir nepieciešams, lai virve trīs reizes savienotu kravu ar augšējo bloku. Aptuvens risinājums attēlā:

III.1. 71. problēmas risinājums.

III.2. Robinsona Krūzo problēmas risinājums.

Lai pārvietotu laivu, bija pietiekami savākt ķēdes pacēlāju vai vinču (mehānismu, kuru mēs pētīsim nākamajā nodarbībā).

Daniela Defoe ungāru fani pat veica šādu eksperimentu. Viens cilvēks pārvietoja betona plāksni ar 100 m pašdarinātu cirstu skriemeļa bloku.

III.3. Praktiskais darbs:

Lai saliktu no blokiem un vītnēm, vispirms fiksētu bloku, pēc tam kustīgu bloku un vienkāršu skriemeļa bloku. Ar dinamometru mēra stiprības pieaugumu visos trīs gadījumos.

IV. Noslēguma daļa

Nodarbības kopsavilkums, mājas darbu skaidrojums

Mājas darbs: 22.§; 72. uzdevums

Nodarbības numurs 2. Vārti. Vinča.

Nodarbības mērķi: apsvērt atlikušos vienkāršos mehānismus - vinču, vinču un slīpu plakni; Iepazīstieties ar ieguves spēka atrašanas metodēm, ko dod vinča un slīpa plakne.

Aprīkojums: vārtu modelis, liela skrūve vai skrūve, lineāls.

Nodarbības gaita:

I. Organizatoriskais brīdis

II. Programmēta aptauja par iepriekšējo materiālu:

1. Kurš bloks nedod spēka pieaugumu?

  1. Pārvietojams
  2. Nekustīgs
  3. Nav.

2. Vai ir iespējams izmantot blokus, lai iegūtu stiprību trīs reizes?

3. Cik virves ir sagrieztas attēlā?

  1. Vienu
  2. Četri
  3. Pieci
  4. Seši
  5. Cita atbilde.

4. Zēns var pacelt 25 kg. Un jums jāceļ 100. Cik bloku viņam vajag, lai izveidotu ķēdes bloku?

  1. Četri
  2. Pieci
  3. Astoņi
  4. Desmit
  5. Cita atbilde.

5. Galdnieks, labojot rāmjus, nevarēja atrast stipru virvi. Viņš noķēra auklu, kas iztur 70 kg stiepes izturību. Pats galdnieks svēra 70 kg, bet grozs, kurā viņš uzcēlās, bija 30 kg. Tad viņš paņēma un samontēja 1. attēlā parādīto mehānismu. Vai virve to izturēs?

6. Pēc darba galdnieks gatavojās pusdienot un piestiprināja virvi pie rāmja, lai atbrīvotu rokas, kā parādīts 2. attēlā. Vai virve to izturēs?

III. Jauns materiāls:

Terminu rakstīšana piezīmju grāmatiņā.

Vārti sastāv no cilindra un tam piestiprināta roktura (parādiet vārtu modeli). To visbiežāk izmanto ūdens celšanai no akām (60. att., 57. lpp.).

Vinča - vārtu kombinācija ar dažāda diametra pārnesumiem. Tas ir sarežģītāks mehānisms. Izmantojot to, jūs varat sasniegt vislielāko spēku.

Skolotāja vārds. Arhimēda leģenda.

Reiz Arhimēds ieradās pilsētā, kur vietējais tirāns bija dzirdējis par brīnumiem, ko veica lielais mehāniķis. Viņš lūdza Arhimēdu parādīt brīnumu. "Labi," sacīja Arhimēds, "bet ļaujiet kalējiem man palīdzēt." Viņš izdeva rīkojumu, un divas dienas vēlāk, kad automašīna bija gatava, izbrīnītās sabiedrības priekšā Archimedes vien, sēdēdams uz smiltīm un laiski pagriežot rokturi, izvilka no ūdens kuģi, kuru tik tikko uzvilka 300 cilvēki. Tagad vēsturnieki domā, ka tieši tad vinča tika izmantota pirmo reizi. Fakts ir tāds, ka, lietojot ķēdes pacēlāju, atsevišķu bloku darbība tiek summēta, un, lai panāktu 300 reizes lielāku stiprību, nepieciešami 150 bloki. Un, izmantojot vinču, atsevišķu pārnesumu darbības tiek reizinātas, tas ir, kad ir savienoti divi pārnesumi, no kuriem viens dod jaudas palielinājumu 5 reizes, bet otrs arī 5 reizes, mēs iegūstam kopējo ieguvumu 25 reizes. Un, ja jūs atkal lietosit to pašu pārnesumu, kopējais ieguvums sasniegs 125 reizes. (Un nevis 15, kā ar vienkāršu pievienošanu).

Tādējādi, lai izveidotu šo vinču, bija pietiekami izgatavot mehānismu, kas līdzīgs ierīcei (61. att. 58. lpp.). Ar norādītajiem izmēriem augšējie vārti palielina spēku 12 reizes, pārnesumu sistēma - 10 reizes, bet otrie - 5 reizes. Vinča dod 60 reizes lielāku jaudu.

Slīpa plakne ir vienkāršs mehānisms, kas pazīstams daudziem no jums. To izmanto smagu virsbūvju, piemēram, mucu celšanai automašīnā. Cik reizes mēs uzvaram spēkos, kad paceļamies, cik reizes zaudējam no attāluma. Piemēram, mēs varam velmēt mucu, kas sver 50 kg. Un jums ir jāpaaugstina 300 kg līdz 1 metra augstumam. Cik ilgi man jānoņem valde?

Mēs atrisinām problēmu:

Tā kā mums sešās reizes jāuzvar spēkos, tāpēc arī attāluma zaudējumiem vajadzētu būt vismaz 6 reizes. Tātad, dēļa garumam jābūt vismaz 6 metriem.

Slīpu plakņu piemēri ir uzgriežņi un skrūves, ķīļi un daudzi griezējinstrumenti un adatas (adata, paceļamā mašīna, nagla, kalts, kalts, šķēres, knaibles, knaibles, nazis, skuveklis, griezējs, cirvis, šķēre, ēvele, savienotājs, selektors , frēze, lāpsta, smalcinātājs, izkaptis, sirpis, slīpsiena utt.), augsnes apstrādes mašīnu darba rīki (arkli, ecēšas, krūmgrieži, kultivatori, buldozeri utt.)

Apsveriet medņu kā piemēru. Tas ir blāvs ķīlis āmurī, kas tur rokturi. Izkliedējot koka šķiedras, šis ķīlis, tāpat kā prese, iespiež rokturi caurumā un droši nostiprina.

Bet ko tad, ja mums nav vajadzīgs nags, lai šķiedras atdalītu. Piemēram, jums ir jāuzsit nags plānā dēlī. Ja tur āmurs parasto naglu, tas vienkārši saplaisās. Tam galdnieki apzināti naž nagus un ar āmuru āmur jau tos. Tad nagu tikai sasmalcina koka šķiedras viņa priekšā, bet nespiež tos kā ķīli.

Senos gadsimtos militāriem mērķiem tika izmantoti daudzi vienkārši mehānismi. Tās ir ballistae un katapultas (62., 63. attēls). Kā jūs domājat, kā viņi strādā?

Skolēnu atbildes apspriež visa klase.

Īpaši liels izgudrojumu skaits kļuva slavens Arhimēds. (Ja ir brīvs laiks, skolotājs runā par Arhimēda izgudrojumiem).

IV. Piespraust jaunu materiālu

Praktiskais darbs:

1) Paņemiet lielu skrūvi vai skrūvi un izmantojiet milimetra lineālu, lai izmērītu tās galvas apkārtmēru. Lai to izdarītu, piestipriniet skrūves galvu pie milimetru līnijas dalījumiem un velmējiet to gar dalījumiem.

Skrūves galvas apkārtmērs l  \u003d 2R \u003d ... .mm

2) Tagad paņemiet mērīšanas kompasu un milimetra lineālu un ar viņu palīdzību izmēriet attālumu starp diviem blakus esošajiem skrūves vītnes izvirzījumiem. Šo attālumu sauc par skrūves soli vai gājienu.

Skrūves solis h \u003d ... mm

3) Tagad sadaliet galvas apkārtmēru ar skrūves soli, un jūs uzzināsit, cik reizes mēs iegūstam spēku, izmantojot šo skrūvi.

V. Papildu uzdevums: "Wacky" pacēlāji.

Mēģiniet uzminēt, cik reizes mēs uzvaram spēkos, izmantojot šādas bloku sistēmas.

Lai atrisinātu otro un trešo problēmu, nepietiek ar atbildi uz jautājumu “Cik virves segmenti tiks samazināti, ja jūs to velciet līdz galam?” Uzdevumiem ir nepieciešama nestandarta pieeja. Piemēram, mēs atrisināsim otro problēmu. Ļaujiet cilvēkam vilkties ar spēku 10 N. Šis spēks tiek līdzsvarots ar 2 virves nospriegošanu. Tas nozīmē, ka vilces spēks uz otro virvi ir 20 N. Bet to līdzsvaro virves 3. spriegojums. Tāpēc vilces spēks uz trešo virvi ir 40 N. Un uz ceturto virvi tas ir 80 N. Tāpēc spēka pastiprinājums ir 8 reizes.

Bibliogrāfiskais apraksts:  Šumeiko A. V., Vetashenko O. G. Mūsdienu skats uz vienkāršo “bloķēšanas” mehānismu, kas pētīts fizikas mācību grāmatās 7. klasei // Jaunais zinātnieks. - 2016. - Nr. 2. - S. 106-113. 07.07.2019.).



  Fizikas mācību grāmatas 7. klasei, studējot vienkāršu bloķēšanas mehānismu, atšķirīgi interpretē iegūtos rezultātus spēks, paceļot kravu ar izmantojot šo mehānismu, piemēram: mācību grāmata Pyoryshkina A. B. laimests in spēks tiek sasniegts ar izmantojot bloka riteni, uz kuru darbojas sviras spēki, un mācību grāmatā Gendenstein L. E. To pašu ieguvumu iegūst ar izmantojot kabeli, uz kura darbojas kabeļa spriegošanas spēks. Dažādas mācību grāmatas, dažādi priekšmeti un dažādi spēki - lai iegūtu laimestu in spēks, paceļot kravu. Tāpēc šī raksta mērķis ir meklēt objektus un spēki ar ar kuru palielinās spēks, paceļot kravu ar vienkāršu bloķēšanas mehānismu.

Atslēgas vārdi:

Pirmkārt, mēs iepazīsimies un salīdzināsim, kā spēka pieaugums tiek iegūts, paceļot kravu ar vienkāršu bloķēšanas mehānismu fizikas mācību grāmatās 7. klasei, šim nolūkam tabulā ievietosim mācību grāmatu izrakstus ar vienādiem jēdzieniem.

Pyoryshkin A. V. Fizika. 7.klase.

61.§. Sviras līdzsvara noteikuma piemērošana blokam, 180. – 183. Lpp.

Gendenstein L.E., fizika. 7.klase.

24.§. Vienkārši mehānismi, 188. – 196. Lpp.

"Bloķēt  Tas ir ritenis ar gropi, kas stiprināts būrī. Caur bloka tranšeju tiek izvadīta virve, kabelis vai ķēde.

"Fiksēts bloksviņi sauc tādu bloku, kura ass ir fiksēta, un, paceļot preces, neceļas un nekrīt (177. att.).

Fiksēto bloku var uzskatīt par vienlīdzīgas rokas sviru, kurā spēku pleci ir vienādi ar riteņa rādiusu (178. att.): ОА \u003d ОВ \u003d r.

Šāds bloks nedod spēka ieguvumu.

(F1 \u003d F2), bet ļauj mainīt spēka virzienu. "

“Vai fiksēts bloks dod spēku? ... 24.1.a attēlā kabeli velk ar spēku, ko zvejnieks pieliek brīvajam kabeļa galam. Kabeļa stiepes spēks paliek nemainīgs gar kabeli, tātad no kabeļa sāniem līdz slodzei (zivis ) darbojas tas pats modulo spēks. Līdz ar to fiksēts bloks nedod spēku.

6.Kā izmantot fiksētu bloku, lai iegūtu stiprību? Ja cilvēks paaugstina patskā parādīts 24.6. attēlā, tad personas svars tiek vienādi sadalīts uz divām kabeļa daļām (bloka pretējās pusēs). Tāpēc cilvēks paaugstina sevi, pieliekot spēku, kas ir puse no tā svara. ”

“Kustīgs bloks ir bloks, kura ass paceļas un nokrīt līdz ar slodzi (179. att.).

180. attēlā parādīta atbilstošā svira: O ir sviras balsts,

AO ir spēka P plecs un OB ir spēka F plecs.

Tā kā OV plecs ir divas reizes lielāks nekā OA plecs,

tad spēks F ir 2 reizes mazāks nekā spēks P: F \u003d P / 2.

Tādā veidā mobilais bloks dod ienākumuspēks 2 reizes ".

"5. Kāpēc mobilais bloks dod labumu?spēks iekšādivas reizes?

Ar vienmērīgu kravas pacelšanu vienmērīgi pārvietojas arī pārvietojamā vienība. Tātad visu tam pielikto spēku rezultāts ir nulle. Ja bloka masu un berzi tajā var neņemt vērā, tad mēs varam pieņemt, ka blokam tiek pielikti trīs spēki: uz leju vērstās slodzes P svars un uz augšu vērsti divi identiski kabeļa spriegojuma spēki F. Tā kā šo spēku rezultāts ir nulle, tad P \u003d 2F, t.i. kravas svars ir 2 reizes lielāks par kabeļa spriegošanas spēku.  Bet kabeļa spriegošanas spēks ir tieši tas spēks, kas tiek pielikts, paceļot kravu ar pārvietojama bloka palīdzību. Tā mēs pierādījām ka mobilā ierīce dod ienākumu spēks 2 reizes ".

“Parasti praksē tiek izmantota fiksēta bloka un kustīga bloka kombinācija (181. att.).

Stacionārais bloks ir paredzēts tikai ērtībai. Tas nedod spēka pieaugumu, bet maina spēka virzienu, piemēram, ļauj pacelt kravu, stāvot uz zemes.

181. att. Kustīgu un fiksētu bloku kombinācija - polyspast. "

12. Sistēma ir parādīta 24.7. Attēlā

bloki. Cik daudz kustīgu bloku ir un cik stacionāru?

Kāds ir jaudas pieaugums no šādas bloku sistēmas, ja to rada berze un

vai bloku masu var atstāt novārtā? ”

Attēls 24.7. Atbilde 240. lappusē: “12. Trīs mobilās vienības un viena nekustīgs; 8 reizes. "

Apkopojot tekstu un skaitļu iepazīšanos un salīdzināšanu mācību grāmatās:

Liecības par spēka palielināšanos mācību grāmatā A. Poroškina tiek veikta uz bloka riteņa, un darbojošais spēks ir sviras spēks; paceļot kravu, fiksētais bloks nedod stiprības pieaugumu, un kustīgais bloks dod stiprības pieaugumu 2 reizes. Nav minēts kabelis, uz kura kravas karājas fiksētajā blokā, un pārvietojamā vienība ar kravu.

No otras puses, L. E. Gendenshteina mācību grāmatā stiprības pieauguma pierādījumi tiek veikti uz kabeļa, uz kura nokarājas slodze vai pārvietojama vienība ar slodzi, un darbojošais spēks ir kabeļa spriegošanas spēks; paceļot kravu, fiksēts bloks var iegūt stiprību divkārtīgi, taču bloka riteņa svira netiek pieminēta.

Meklējot literatūru ar aprakstu par spēka palielināšanos blokā un kabeli, tika iegūts akadēmiķa G. S. Landsberga rediģētais “Fizikas pamata mācību grāmata” 88. paragrāfā. Vienkāršajām mašīnām 168.-175. Lappusē ir doti apraksti: "vienkāršs bloks, dubultā bloks, vārti, skriemeļa bloks un diferenciālis". Patiešām, tā konstrukcijā “dubultā bloks dod stiprības pieaugumu, paceļot kravu, pateicoties atšķirībai starp bloku rādiusa garumu”, ar kuru tiek pacelta krava, un “ķēdes pacēlājs virves dēļ palielina spēku, paceļot kravu. , vairākās daļās, no kurām piekārusi krava. ” Tādējādi bija iespējams noskaidrot, kāpēc tiek pacelts stiprums, paceļot kravu, atsevišķi bloku un trosi (virvi), taču nebija iespējams noskaidrot, kā bloks un kabelis mijiedarbojas viens ar otru un pārnest kravas svaru viens otram, jo \u200b\u200bslodzi var piekārt uz kabeļa. , un kabelis tiek izmests virs bloka, vai krava var pakārties uz bloka, un bloks karājas uz vada. Izrādījās, ka kabeļa spriegošanas spēks ir nemainīgs un darbojas visā kabeļa garumā, tāpēc kravas svara pārsūtīšana ar kabeli uz bloku notiks katrā kabeļa un bloka saskares vietā, kā arī uz bloku apturētās kravas svara pārvietošana uz kabeli. Lai noskaidrotu vienības un kabeļa mijiedarbību, mēs veiksim eksperimentus, kā iegūt spēku ar mobilo ierīci, paceļot kravu, izmantojot skolas fizikas kabineta aprīkojumu: dinamometrus, laboratorijas blokus un slodžu komplektu 1N (102 g). Mēs sākam eksperimentus ar mobilo ierīci, jo mums ir trīs dažādas versijas, kā iegūt jaudu šai vienībai. Pirmā versija ir “180. att. Mobilais bloks kā svira ar nevienlīdzīgiem pleciem ”- mācību grāmata A. Peryshkina, otrais“ 24.5. Att. ... divi identiski kabeļa spriegošanas spēki F ”- saskaņā ar Gendenšteina mācību grāmatu L. E. un, visbeidzot, trešais“ 145. att. Polyspast ”. . Kravas pacelšana ar pārvietojamu ķēdes pacēlāja sprostu uz vairākām vienas virves daļām - saskaņā ar G. Landsberga mācību grāmatu.

Pieredze Nr. 1. “183. att.”

Veicot eksperimentu Nr. 1, iegūstiet stiprību kustīgajā blokā ar “sviru ar OAB nevienādām balstām 180. att.” Saskaņā ar mācību grāmatu A. Peryshkina, mobilajā blokā “183. att.” 1. pozīcijā uzvelciet sviru ar nevienmērīgiem OAV pleciem, kā uz “180. att.” un sāciet kravas pacelšanu no 1. stāvokļa uz 2. pozīciju. Šajā brīdī vienība sāk griezties pretēji pulksteņrādītāja virzienam ap savu asi punktā A un punktā B - sviras galā, aiz kuras paceļas pacēlājs aiz pusloka, gar kuru kabelis no apakšas saliecas ap pārvietojamo bloku. Punkts O - sviras atbalsta punkts, kas jānostiprina, iet uz leju, sk. "183. att." - 2. pozīcija, tas ir, svira ar nevienlīdzīgiem pleciem OAB mainās kā svira ar vienādiem pleciem (tie paši ceļi iet caur punktiem O un B).

Balstoties uz datiem, kas iegūti eksperimentā Nr. 1 par pārvietojamā bloka OAB sviras stāvokļa izmaiņām, paceļot preces no 1. pozīcijas uz 2. pozīciju, mēs varam secināt, ka pārvietojamā bloka attēlojums kā sviru ar nevienlīdzīgiem pleciem "180. att.", Paceļot slodze ar bloka rotāciju ap savu asi atbilst svirai ar vienādiem pleciem, kas nedod stiprības pieaugumu, paceļot kravu.

Mēs sākam eksperimentu Nr. 2, piestiprinot dinamometrus pie kabeļa galiem, uz kuriem mēs pakārt kustamu vienību ar svaru 102 g, kas atbilst smagumam 1 N. Viens no kabeļa galiem tiks piestiprināts pie balstiekārtas, un mēs pacelsim mobilās vienības slodzi kabeļa otrā galā. Pirms pacelšanas abu dinamometru rādījumi pie 0,5 N, pacelšanas sākumā dinamometra rādījumi, kuru laikā notiek pacelšana, mainījās uz 0,6 N un palika tādi pacelšanas laikā, pacelšanas beigās rādījumi atgriezās pie 0,5 N. Dinamometra rādījumi fiksēti fiksētai suspensijai pacēluma laikā nemainījās un palika vienāds ar 0,5 N. Analizēsim eksperimenta rezultātus:

  1. Pirms pacelšanas, kad uz pārvietojama bloka karājas 1 N (102 g) krava, kravas svars tiek sadalīts uz visu riteni un ar visu riteņa pusloku tiek pārnests uz kabeli, kas apņem bloku no apakšas.
  2. Pirms abu dinamometru rādījumu pacelšanas pie 0,5 N, kas norāda kravas svara sadalījumu 1 N (102 g) divās kabeļa daļās (pirms un pēc bloka) vai ka kabeļa spriegošanas spēks ir 0,5 N, un tas pats visā kabeļa garumā (kas sākumā ir vienāds kabeļa galā) - abi šie apgalvojumi ir patiesi.

Salīdzināsim pieredzes Nr. 2 analīzi ar mācību grāmatu versijām par spēka iegūšanu 2 reizes ar kustīgu bloku. Sāksim ar apgalvojumu Gendenstein L.E mācību grāmatā “... ka blokam tiek pielikti trīs spēki: uz leju vērstās kravas P svars un uz augšu vērsti divi identiski kabeļa spriegošanas spēki (24.5. Att.).” Paziņojums, ka kravas svars “Fig. 14.5 ”tika sadalīts divās kabeļa daļās pirms un pēc bloka, jo kabeļa stiepes spēks ir viens. Atliek analizēt parakstu “181. att.” No A. Periškina mācību grāmatas “Kustīgu un fiksētu bloku apvienojums - pierīce”. Ierīces un ieguvuma spējas apraksts, paceļot kravu, ar ķēdes pacēlāju ir sniegts elementārās fizikas mācību grāmatā, ed. Lansbergs G. S. kur teikts: “Katrs virvju gabals starp blokiem darbosies ar kustīgu slodzi ar spēku T, un visi virves gabali darbosies ar spēku nT, kur n ir virves atsevišķo sekciju skaits, kas savieno abas bloka daļas.” Izrādās, ka, ja stiprības pieaugumu piemērojam “181. att.” Ar “virvi, kas savieno abas daļas” ķēdes blokā no G. Landsberga Elementārās fizikas mācību grāmatas, tad kustības bloka stiprināšanas apraksts kustīgajā blokā ir attiecīgi “179. att. Un attiecīgi att. 180 ”ir kļūda.

Izanalizējot četras fizikas mācību grāmatas, mēs varam secināt, ka esošais jaudas iegūšanas apraksts, izmantojot vienkāršu bloķēšanas mehānismu, neatbilst reālajai situācijai un tāpēc ir nepieciešams jauns vienkārša bloķēšanas mehānisma darbības apraksts.

Vienkārša celšanas iekārta  sastāv no bloka un virves (virves vai ķēdes).

Šī celšanas mehānisma bloki ir sadalīti:

pēc dizaina vienkāršs un sarežģīts;

ar kravas pacelšanas metodi pārvietojoties un nekustīgi.

Sāksies iepazīšanās ar bloku dizainu vienkāršs bloks, kas ir ritenis, kas rotē ap savu asi, ar rievu ap kabeļa (virves, ķēdes) apkārtmēru, 1. att., un to var uzskatīt par vienlīdzīgu roku, kurā spēku pleci ir vienādi ar riteņa rādiusu: ОА \u003d ОВ \u003d r. Šāda vienība nedod stiprības pieaugumu, bet ļauj mainīt kabeļa (virves, ķēdes) kustības virzienu.

Divkāršs bloks  sastāv no diviem dažādu rādiusu blokiem, kas ir stingri savstarpēji savienoti un uzstādīti uz 2. attēlā redzamās kopējās ass. Bloku r1 un r2 rādiuss ir atšķirīgs un, paceļot kravu, darbojas kā svira ar nevienlīdzīgiem pleciem, un spēka pieaugums būs vienāds ar lielāka diametra bloka rādiusa garuma attiecību pret mazāka diametra bloku F \u003d P · r1 / r2.

Vārteja sastāv no cilindra (bungas) un tam piestiprināta roktura, kas darbojas kā liela diametra bloks. Apkakles piešķirto spēka pieaugumu nosaka ar roktura aprakstītā apļa R rādiusa attiecību pret cilindra r rādiusu r, uz kura virve ir ietīta F \u003d P · r / R.

Pārejam pie metodes pacelšanai blokos. No konstrukcijas apraksta visiem blokiem ir ass, ap kuru tie griežas. Ja bloka ass ir fiksēta un, paceļot preces, nepaceļas un nekrīt, tad šādu bloku sauc fiksēts bloksvienkāršs bloks, dubultā bloks, vārti.

Plkst ritošais bloksass paceļas un nokrīt ar slodzi 10. att., un tā galvenokārt paredzēta, lai novērstu kabeļa sagraušanu kravas apturēšanas vietā.

Iepazīsimies ar ierīci un vienkārša celšanas mehānisma otrās daļas pacelšanas metodi - trosi, virvi vai ķēdi. Kabelis ir savīti no tērauda stieples, virve ir savīti no pavedieniem vai dzīslām, un ķēde sastāv no savstarpēji savienotām saitēm.

Kravas apturēšanas un jaudas palielināšanas veidi, paceļot kravu ar kabeli:

Att. 4, krava tiek fiksēta vienā kabeļa galā, un, ja jūs paceļat kravu otrā kabeļa galā, tad šīs kravas pacelšanai būs nepieciešams spēks, kas ir nedaudz lielāks par kravas svaru, jo spēkā esoša vienkārša pastiprināšanas vienība nedod F \u003d P.

5. attēlā darba ņēmējs sevi paceļ pa kabeli, kurš noliecas ap vienkāršu bloku, un sēdeklis, uz kura sēž darbinieks, ir piestiprināts kabeļa pirmās daļas vienā galā, un darbinieks sevi paceļ par otro kabeļa daļu ar spēku, kas ir 2 reizes mazāks par viņa svaru, jo strādnieka svars tika sadalīts pa divām kabeļa daļām - pirmo no sēdekļa uz bloku un otro no bloka uz darbinieka rokām F \u003d P / 2.

Att. 6, divi strādnieki paceļ kravu ar diviem kabeļiem, un kravas svars vienmērīgi tiek sadalīts starp kabeļiem, tāpēc katrs strādnieks pacels kravu ar pusi no kravas svara F \u003d P / 2.

7. attēlā strādnieki paceļ kravu, kas karājas uz viena kabeļa divām daļām, un kravas svars tiek vienmērīgi sadalīts starp šī kabeļa daļām (kā starp diviem kabeļiem), un katrs darbinieks pacels kravu ar spēku, kas vienāds ar pusi no kravas svara F \u003d P / 2.

8. att. Kabeļa gals, kuram viens no strādniekiem pacēla kravu, tika fiksēts uz fiksētas balstiekārtas, un kravas svars tika sadalīts divās kabeļa daļās un kad darbinieks pacēla kravu, kabeļa otrais gals tika divkāršots, spēks, ar kuru darbinieks paceltu kravu mazāks svars F \u003d P / 2, un slodze būs 2 reizes lēnāka.

9. attēlā slodze karājas uz 3 viena kabeļa daļām, kuru viens gals ir fiksēts, un stiprības pieaugums, paceļot kravu, būs 3, jo kravas svars tiks sadalīts trīs kabeļa daļās F \u003d P / 3.

Lai novērstu saraušanos un samazinātu berzes spēku, kravas balstiekārtas vietā tiek uzstādīts vienkāršs bloks, un kravas mainīšanai nepieciešamais spēks nav mainījies, jo vienkāršs bloks nedod 10. un 11. attēla stiprības pieaugumu, un pats bloks tiks saukts kustīgs bloks, jo šī bloka ass paceļas un krītas līdz ar slodzi.

Teorētiski slodzi var apturēt uz neierobežotu viena kabeļa daļu skaitu, taču tās praktiski ir ierobežotas līdz sešām daļām, un šādu celšanas mehānismu sauc skriemeļa bloks, kas sastāv no nekustīga un pārvietojama turētāja ar vienkāršiem blokiem, kurus pārmaiņus saliek ar kabeli, vienā galā piestiprina pie fiksēta turētāja, un slodze tiek pacelta kabeļa otrajā galā. Stiprības pieaugums ir atkarīgs no kabeļa daļu skaita starp fiksētajiem un pārvietojamajiem skavām, kā likums, tas ir 6 kabeļa daļas, un jaudas pieaugums ir 6 reizes.

Rakstā apskatīta bloku un kabeļa mijiedarbība reālajā laikā, paceļot kravu. Esošā prakse, nosakot, ka “fiksēts bloks nedod stiprības pieaugumu, bet kustams bloks dod stiprības palielinājumu 2 reizes” kļūdaini interpretēja kabeļa un bloka mijiedarbību pacelšanas mehānismā un neatspoguļoja visu bloku konstrukcijas dažādību, kā rezultātā tika izstrādātas vienpusējas kļūdainas idejas par bloķēt. Salīdzinot ar esošajiem materiāla apjomiem bloka vienkāršā mehānisma izpētei, raksta apjoms palielinājās par 2 reizēm, taču tas ļāva skaidri un saprotami izskaidrot vienkāršajā kravas celšanas mehānismā notiekošos procesus ne tikai studentiem, bet arī skolotājiem.

Atsauces:

  1. Poroškins, A. V. Fizika, 7. klase .: mācību grāmata / A. V. Poroškins.- 3. izd., Papild.- M .: Drofa, 2014, - 224 s., Ill. ISBN 978-55358-14436-1. 61.§. Aizņemto līdzekļu līdzsvara noteikuma piemērošana blokam, 181. – 183. Lpp.
  2. Gendenšteins, L.E., fizika. 7.klase. Pēc 2 stundām, 1. daļa. Mācību grāmata izglītības iestādēm / L. E. Gendenshten, A. B. Kaydalov, V. B. Kozhevnikov; kas atrodas V. A. Orlova, I. I. Roisen, 2. red., Red. - M .: Mnemosyne, 2010.-254 lpp .: Ill. ISBN 978-55346-01453-9. 24.§. Vienkārši mehānismi, 188. – 196. Lpp.
  3. Fizikas mācību grāmata, kuru rediģējis akadēmiķis G. S. Landsbergs. 1. sējums. Mehānika. Siltums. Molekulārā fizika, 10. izdevums, Maskava: Nauka, 1985. § 84. Vienkāršās mašīnas, 168. – 175. Lpp.
  4. Gromovs, S. V. Fizika: mācību grāmata. uz 7 cl. vispārējā izglītība. iestādes / S. V. Gromovs, N. A. Rodina.- 3. ed. - M .: Izglītība, 2001.-158 s ,: slims. ISBN-5–09–010349–6. 22.§. Bloks, 55.-57.lpp.

Atslēgas vārdi: bloks, dubultā bloks, fiksēts bloks, kustīgs bloks, skriemeļa bloks..

Anotācija:   Fizikas mācību grāmatas 7. klasei, kad tiek pētīts vienkāršs bloka mehānisms, stipruma pieaugumu interpretē atšķirīgi, paceļot kravu, izmantojot šo mehānismu, piemēram: A. V. Periškina mācību grāmatā spēka palielinājums tiek panākts ar bloka riteņa palīdzību, uz kuru darbojas sviras spēki, un Gendenshtein L. E. mācību grāmatā tādu pašu ieguvumu iegūst ar kabeļa palīdzību, uz kuru iedarbojas kabeļa spriegošanas spēks. Dažādas mācību grāmatas, dažādi mācību priekšmeti un dažādi spēki - lai iegūtu smagumu, paceļot kravu. Tāpēc šī raksta mērķis ir meklēt objektus un spēkus, ar kuru palīdzību tiek iegūts spēka pieaugums, paceļot kravu ar vienkāršu bloķēšanas mehānismu.

Lai iegūtu spēku, visbiežāk tiek izmantoti vienkārši mehānismi. Tas ir, ja ar mazāku spēku pārvietojas lielāks svars salīdzinājumā ar to. Turklāt spēka iegūšana netiek panākta “par velti”. Atmaksa par to ir attāluma zaudēšana, tas ir, jums ir jāveic vairāk kustības, nekā neizmantojot vienkāršu mehānismu. Tomēr, ja spēki ir ierobežoti, attāluma “apmaiņa” pret spēku ir izdevīga.

Pārvietojami un fiksēti bloki ir daži no vienkāršo mehānismu veidiem. Turklāt tie ir modificēta svira, kas ir arī vienkāršs mehānisms.

Fiksēts bloks  nedod spēka ieguvumu, tas vienkārši maina tā piemērošanas virzienu. Iedomājieties, ka jums ir jāpaceļ liela slodze uz virvi. Jums tas būs jāvelk uz augšu. Bet, ja jūs izmantojat fiksētu bloku, tad jums būs jāvelk uz leju, kamēr krava palielināsies. Šajā gadījumā jums būs vieglāk, jo nepieciešamo spēku veidos muskuļu spēks un jūsu svars. Neizmantojot fiksētu bloku, būtu jāpieliek tāds pats spēks, bet tas tiks sasniegts tikai muskuļu spēka dēļ.

Fiksētais bloks ir ritenis ar virvi ar virvi. Ritenis ir fiksēts, tas var griezties ap savu asi, bet nevar pārvietoties. Virves (kabeļa) gali nokarājas, vienam tiek piestiprināta krava, bet otram tiek pielikts spēks. Ja velciet kabeli uz leju, slodze palielinās.

Tā kā nav spēka pieauguma, distancē nav zaudējumu. Ja krava palielinās, virve ir jāpazemina tādā pašā attālumā.

Izmantojiet ritošais bloks dod spēku divreiz (ideālā gadījumā). Tas nozīmē, ka, ja kravas svars ir F, tad, lai to paceltu, jāpieliek spēks F / 2. Mobilā vienība sastāv no tā paša riteņa ar kabeļa gropi. Tomēr viens kabeļa gals ir nostiprināts šeit, un ritenis ir pārvietojams. Ritenis pārvietojas ar kravu.

Kravas svars ir lejupvērstais spēks. To līdzsvaro divi spēki, kas vērsti uz augšu. Vienu rada balsts, pie kura ir piestiprināts kabelis, bet otru - velkot ar kabeli. Kabeļa spriegošanas spēks ir vienāds abās pusēs, kas nozīmē, ka kravas svars ir vienādi sadalīts starp tām. Tāpēc katrs no spēkiem ir 2 reizes mazāks par kravas svaru.

Reālās situācijās spēka pieaugums ir mazāks par 2 reizēm, jo \u200b\u200bcelšanas spēks daļēji tiek "iztērēts" virves un bloka svaram, kā arī berzei.

Mobilais bloks, dodot gandrīz divkāršu spēka pieaugumu, rada dubultu attāluma zaudējumu. Lai paceltu kravu līdz noteiktam augstumam h, ir nepieciešams, lai virves katrā bloka pusē samazinātos par šo augstumu, tas ir, kopumā iegūtu 2h.

Parasti izmantojiet fiksētu un kustīgu bloku kombinācijas. Tie ļauj iegūt spēku un virzību. Jo vairāk kustīgu bloku ķēdes pacēlājā, jo lielāks spēka pieaugums.

Bloki tiek klasificēti kā vienkārši mehānismi. Šo ierīču grupā, kas kalpo spēku konvertēšanai, papildus blokiem ir arī svira, slīpa plakne.

Definīcija

Bloķēt  - ciets korpuss, kas spēj pagriezties ap fiksētu asi.

Bloki tiek izgatavoti disku (riteņi, zemi cilindri utt.) Veidā ar gropi, caur kuru tiek izvadīta virve (rumpis, virve, ķēde).

Fiksēts ir bloks ar fiksētu asi (1. att.). Paceļot kravu, tā nekustas. Fiksēto bloku var uzskatīt par sviru, kurai ir vienādi pleci.

Nosacījums bloka līdzsvaram ir nosacījums tam pielikto spēku momentu līdzsvaram:

Bloks 1. attēlā būs līdzsvarā, ja vītņu spriegošanas spēki ir vienādi ar:

jo šo spēku pleci ir vienādi (OA \u003d OV). Fiksēta vienība nedod stiprības pieaugumu, bet ļauj mainīt spēka darbības virzienu. Vilkt virvi, kas iet no augšas, bieži ir ērtāk nekā vilkt virvi, kas iet no apakšas.

Ja slodzes masa, kas piesaistīta vienam virves galam, kas izmests virs fiksētā bloka, ir m, tad, lai to paceltu, virves otram galam jāpieliek spēks F, kas vienāds ar:

ar nosacījumu, ka berzes spēks blokā netiek ņemts vērā. Ja ir jāņem vērā berze blokā, tad tiek ieviests pretestības koeficients (k), tad:

Bloka nomaiņa var kalpot kā vienmērīgs nekustīgs atbalsts. Virs šāda balsta tiek izmesta virve (virve), kas slīd gar balstu, bet berzes spēks palielinās.

Fiksētā vienība nedod darba ieguvumu. Ceļi, kas šķērso spēku pielikšanas punktus, ir vienādi, vienādi ar spēku, tāpēc vienādi ar darbu.

Lai iegūtu stiprības pieaugumu, izmantojot fiksētus blokus, tiek izmantota bloku kombinācija, piemēram, dubultā bloks. Kad blokiem jābūt atšķirīgiem diametriem. Tie ir savstarpēji nekustīgi savienoti un ir uzstādīti uz vienas ass. Katram blokam ir pievienota virve, lai to varētu satīt uz bloka vai no tā, neslīdot. Spēku pleci šajā gadījumā būs nevienlīdzīgi. Divkāršais bloks darbojas kā svira ar dažāda garuma pleciem. 2. attēlā parādīta dubultā blokshēma.

Sviras līdzsvara nosacījums 2. attēlā būs formula:

Divvienība var pārveidot jaudu. Pieliekot mazāku spēku virvei, kas aptinta ap liela rādiusa bloku, tiek iegūts spēks, kas iedarbojas uz virves pusi, kas aptinta ap mazāka rādiusa bloku.

Kustīgs bloks ir bloks, kura ass pārvietojas kopā ar kravu. Att. 2 pārvietojamu bloku var uzskatīt par sviru ar dažāda lieluma pleciem. Šajā gadījumā punkts O ir sviras balsts. OA ir spēka plecs; OB ir spēka plecs. Apsvērsim attēlu. 3. Spēka plecs ir divas reizes lielāks nekā spēka plecs, tāpēc līdzsvaram ir nepieciešams, lai spēka F lielums būtu divas reizes mazāks par spēka P moduli:

Var secināt, ka ar pārvietojama bloka palīdzību mēs iegūstam spēku divreiz. Kustīgā bloka līdzsvara stāvokli, neņemot vērā berzes spēku, raksta šādi:

Ja mēģināt ņemt vērā berzes spēku blokā, ievadiet bloka pretestības koeficientu (k) un iegūstiet:

Dažreiz tiek izmantota kustamā un fiksētā bloka kombinācija. Šajā kombinācijā ērtībai tiek izmantota fiksēta vienība. Tas nedod spēka pieaugumu, bet ļauj mainīt spēka virzienu. Mobilo vienību izmanto, lai mainītu pielietotā spēka lielumu. Ja virves gali, kas pārklāj bloku, veido vienādus leņķus ar horizontu, tad spēka, kas ietekmē slodzi, attiecība pret ķermeņa svaru ir vienāda ar bloka rādiusa un loka hordas attiecību, kuru virve pārklāj. Ja virves ir paralēlas, kravas pacelšanai nepieciešamais spēks būs divreiz mazāks par paceļamās kravas svaru.

Mehānikas zelta likums

Vienkārši darba iegūšanas mehānismi to nedara. Cik iegūstam spēku, tikpat reizes zaudējam arī distancē. Tā kā darbs ir vienāds ar nobīdes spēka skalāro rezultātu, tāpēc tas netiks mainīts, lietojot pārvietojamus (kā arī nekustīgus) blokus.

Formulas veidā "zelta likumu" var uzrakstīt šādi:

kur ir ceļš, pa kuru iet spēka pielietošanas punkts, - ceļš, pa kuru pārvietojas spēka pielietošanas punkts.

Zelta likums ir vienkāršākais enerģijas saglabāšanas likuma formulējums. Šis noteikums attiecas uz gadījumiem, kad mehānismi pārvietojas vienmērīgi vai gandrīz vienādi. Virvju galu translatīvās kustības attālumi ir saistīti ar bloku (un) rādiusu kā:

Mēs to iegūstam, lai izpildītu “zelta likumu” par divkāršu bloku, ir nepieciešams, lai:

Ja spēki ir līdzsvaroti, bloks balstās vai pārvietojas vienmērīgi.

Problēmu risināšanas piemēri

1. PIEMĒRS

Uzdevums Izmantojot divu pārvietojamu un divu fiksētu bloku sistēmu, strādnieki paceļ ēkas sijas, pieliekot spēku, kas vienāds ar 200 N. Kāda ir siju masa (m)? Neuzskatu berzi blokos.
Risinājums Izgatavosim zīmējumu.

Kravas sistēmai pieliktās kravas svars būs vienāds ar smaguma spēku, kas tiek pielikts uz celšanas virsbūvi (siju):

Fiksētie pieauguma bloki nedod spēku. Katra mobilā ierīce divreiz dod spēku pieaugumu, tāpēc mūsu apstākļos mēs saņemsim spēka pieaugumu četras reizes. Tas nozīmē, ka jūs varat rakstīt:

Mēs iegūstam, ka stara masa ir vienāda ar:

Mēs aprēķinām sijas masu, mēs ņemam:

Atbilde m \u003d 80 kg

2. PIEMĒRS

Uzdevums Ļaujiet augstumam, līdz kuram strādnieki paceļ sijas pirmajā piemērā, būtu vienāds ar m. Kādu darbu veic darbinieki? Kāds ir kravas darbs, pārvietojoties noteiktā augstumā?
Risinājums Saskaņā ar mehānikas “zelta likumu”, ja mēs, izmantojot esošo bloku sistēmu, ieguvām spēku četrreiz, tad arī kustības zaudējumi būs četri. Mūsu piemērā tas nozīmē, ka virves (l) garums, kuru vajadzētu izvēlēties strādniekiem, ir četras reizes lielāks par attālumu, kuru novedīs krava, tas ir:

ITEM:Fizika

KLASE: 7

Nodarbības tēma:Slīpi plakne. Mehānikas zelta likums.

Fizikas skolotājs

MĀCĪBU VEIDS:Kombinēts.

MĒRĶA MĒRĶIS:  Atjaunināt zināšanas par tēmu "Vienkāršie mehānismi"

un iemācīties visu vienkāršo šķirņu vispārējo stāvokli

mehānismi, ko sauc par mehānikas “zelta likumu”.

MĀCĪBU UZDEVUMI:

IZGLĪTĪBA:

-   padziļināt zināšanas par rotējoša ķermeņa līdzsvara stāvokli, par kustīgiem un nekustīgiem blokiem;

Pierādiet, ka darbā izmantotie vienkāršie mehānismi dod spēku, un, no otras puses, spēka ietekmē ļauj mainīt ķermeņa kustības virzienu;

Attīstīt praktiskas iemaņas argumentēta materiāla izvēlē.

IZGLĪTĪBA:

Izkopt intelektuālo kultūru, dodot studentiem izpratni par vienkāršu mehānismu pamatnoteikumiem;

Iepazīstiniet ar sviras izmantošanas funkcijām ikdienas dzīvē, tehnoloģijās, skolas darbnīcā, dabā.

DOMĀJOŠA ATTĪSTĪBA:

Veidot spēju vispārināt zināmos datus, pamatojoties uz galvenās lietas izcelšanu;

Veidojiet radošās meklēšanas elementus, pamatojoties uz vispārinājuma uztveri.

IEKĀRTAS:  Ierīces (sviras, kravu komplekts, lineāls, bloki, slīpa plakne, dinamometrs), tabula “Sviras savvaļas dzīvniekiem”, datori, izdales materiāli (testi, kartes ar uzdevumiem), mācību grāmata, tāfele, krīts.

NOZĪMĪGĀ STROKE.

SKOLOTĀJA UN STUDENTU NEMOKAMĀS DARBĪBAS STRUKTURĀLIE ELEMENTI

NODOKĻA MĒRĶA PAZIŅOJUMSSkolotājs uzrunā klasi:

Iekļaujot visu pasauli no zemes līdz debesīm,

Raisot vairāk nekā vienu paaudzi,

Zinātniskais progress virzās uz planētas.

Dabai ir mazāk noslēpumu.

Cilvēku rūpes ir par to, kā izmantot zināšanas.

Šodien, puiši, mēs iepazīsimies ar vienkāršo mehānismu vispārējo stāvokli, kas tiek saukts Mehānikas zelta likums.

JAUTĀJUMS STUDENTIEM (LINGUIST GRUPA)

Kāpēc, jūsuprāt, tiek dēvēts noteikums "zelts"?

ATBILDE: "Zelta likums " - viens no vecākajiem morāles baušļiem, kas ietverts tautas sakāmvārdos, teicienos: nedari citiem to, ko negribi, lai tevi nodarītu, - uzrunāja senie austrumu gudrie.

ATBILDES GRUPAS ATBILDE: ”Zelta ”ir visu pamatu pamats.

ZINĀŠANU IDENTIFIKĀCIJA. VEIKTSPĒJAS TESTS “DARBS UN SPĒKS”

  (datorā, tests pievienots)

  MĀCĪBU UZDEVUMI UN JAUTĀJUMI.

1. Kas ir svira?

2. Ko sauc par varas plecu?

3. Aizņemto līdzekļu līdzsvara noteikums.

4. Aizņemto līdzekļu līdzsvara noteikuma formula.

5. Atrodiet kļūdu attēlā.

6. Izmantojot sviras līdzsvara likumu, atrodiet F2

d1 \u003d 2cm d2 \u003d 3cm

7. Vai svira būs līdzsvarā?

d1 \u003d 4cm d2 \u003d 3cm

Uzstājas valodnieku grupa № 1, 3, 5.

Precizitātes grupa № 2, 4, 6, 7.

MĀCĪBU GRUPAS EKSPERIMENTĀLIE UZDEVUMI

1. Balansējiet sviru

2. Apturiet divus svarus sviras kreisajā pusē 12 cm attālumā no rotācijas ass

3. Sabalansējiet šos divus svarus:

a) viena krava_ _ _ pleca_ _ _ cm.

b) divi svars_ _ _ plecs_ _ _ cm.

c) trīs svarus_ _ _ plecu _ _ _ skatīt

Ar studentiem strādā konsultants

Interesējošā pasaulē.

"Piesaistījums savvaļas dzīvniekiem"

(Marina Minakova, bioloģijas olimpiādes balvas ieguvēja)

DARBU PĀRSKATIET  Pieredzes demonstrēšana (konsultants)

STUDĒTS  Nr. 1 Līdzekļu līdzsvara likuma piemērošana blokam.

MATERIĀLS.a) Fiksēts bloks.

Atjaunināt agrāk Studentiem jāpaskaidro, ka fiksēta vienība to var  iemācījies apsvērt kā vienlīdzīgu roku un iegūsti

zināšanas par vienkāršu nedod spēku

mehānismi. Nr. 2 Spēku līdzsvars uz kustīga bloka.

Studējot, pamatojoties uz eksperimentiem, viņi secina, ka mobilais
  bloks dod divkāršu spēka palielinājumu un vienādu zaudējumu
  veids.

PĒTĪJUMS

JAUNS MATERIĀLS.Vairāk nekā pirms 2000 gadiem Archimedes nomira, bet arī
  Mūsdienās cilvēku atmiņā glabājas viņa vārdi: “Dodiet man atbalsta programmu, un
  Es audzināšu visu pasauli jūsu labā. ” Tā teica izcilā sengrieķu valoda
  zinātnieks - matemātiķis, fiziķis, izgudrotājs, izstrādājis teoriju
  piesaistīt un realizēt savas iespējas.

Sirakūzu valdnieka Arhimēda priekšā, izmantojot priekšrocības

grūti
  sviras ierīce, vien viņš nolaida kuģi. Moto
  visus, kas ir atraduši jaunu, apkalpo slavenā Eureka!

Viens no vienkāršajiem mehānismiem, kas dod spēku, ir
  slīpa plakne. Definējiet paveikto
  slīpa plakne.

PIEREDZES DEMONSTRĀCIJA:

Darba spēki slīpā plaknē.

  Mēs izmērām slīpas plaknes augstumu un garumu un

Salīdziniet to attiecību ar spēka pieaugumu

F  lidmašīna.

L A) eksperimentu atkārtojam, mainot dēļa leņķi.

  Secinājums no pieredzes:slīpa plakne dod

h  iegūt varu tik reižu, cik tā garums

Vairāk augstuma. \u003d

2. Mehānikas zelta likums ir spēkā

  svira.

Cik reizes pagriežot sviru

mēs uzvarējam spēkā, mēs zaudējam tik reižu

pārvietojoties.

UZLABOŠANA Kvalitātes uzdevumi.

UN PIETEIKUMSNē. 1. Kāpēc vilciena vadītāji izvairās no vilciena apstāšanās

ZINĀŠANAS.pieaugums? (tiekas ar valodnieku grupu).

  B

Nr. 2 Bloks pozīcijā B slīd gar slīpi

plakne, pārvarot berzi. Būs

bīdiet stieni un pozīcijā A? (dod atbildi

precizitātes punkti).

Atbilde: Būs, jo vērtībaF Stieņa berze plaknē nav
  atkarīgs no saskares virsmu laukuma.

Norēķinu uzdevumi.

№ 1. Atrodiet spēku, kas darbojas paralēli slīpas plaknes garumam, kura augstums ir 1 m, garums 8 m. Tā, lai slodzi, kas sver 1,6 * 10³ N, noturētu uz slīpas plaknes

Dots: Risinājums:

h \u003d 1m F \u003d F \u003d

Atbilde: 2000H

Nr. 2. Lai palaistu ragavas ar braucēju, kas sver ledus kalnā 480 N., ir nepieciešams spēks 120 N. Kalna slīpums visā tā garumā ir nemainīgs. Kāds ir kalna garums, ja augstums ir 4 m.

Dots: Risinājums:

h \u003d 4m l \u003d

Atbilde: 16m

Nr. 3. Automašīna, kuras svars ir 3 * 104 N, vienmērīgi pārvietojas pa 300 m garu un 30 m augstu pacēlāju. Nosakiet automašīnas vilces spēku, ja riteņu berzes spēks uz zemes ir 750 N. Kādu darbu motors veic gar ceļu?

Dots: Risinājums:

P \u003d 3 * 104H Pacelšanai nepieciešamā izturība
  Ftr \u003d 750H automašīnai bez berzes

l \u003d 300m F \u003d F \u003d

h \u003d 30m Vilces spēks ir vienāds ar: F pull \u003d F + Ftr \u003d 3750H

Ftyag-?, A -? Motora darbība: A \u003d F pull * L

A \u003d 3750H * 300m \u003d 1125 * 103J

Atbilde: 1125kJ

Apkopojot stundu, konsultantu novērtēto studentu darbu, izmantojot karti ar diferencētu pieeju stundu veidiem.

SĀKUMS § 72 rep. § 69.71. ar 197 plkst 41 №5









      2019. gads © sattarov.ru.